LEIDSCH DAGBLAD Wereld wacht op reactie van Irak "nodigt Komende jaren nog hogere belastingen Zware bewaking rond langdurig IRA-proces WOENSDAG 20 FEBRUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39478 Prijs fl. 1,45 Schwarzkopf (VS): 'Leger Irak staat op ineenstorten' LOS ANGELES (DPA) - De Ame rikaanse opperbevelhebber in de Golf, generaal Schwarzkopf, zegt dat het Iraakse leger op het punt van ineenstorten staat. "Na 8 jaar van oorlog met Iran zijn de strijd krachten zo 'opgebruikt' dat ze niet opnieuw de slag in willen", aldus Schwarzkopf in een vraag gesprek dat vandaag verscheen in de Los Angeles Times. De bevelhebber wilde echter de capaciteit van de vijand niet baga telliseren: "Ik kan dagelijks nog 15 scenario's ontwerpen die ons veel problemen kunnen bezor gen". Schwarzkopf zei er van uit te gaan dat de Iraakse president Saddam Hussein in het geval van een grondoorlog met de hem nog beschikbare artillerie en de rest van de luchtmacht chemische wapens tegen de multinationale troepenmacht zal inzetten. "Bij de geallieerde luchtaanval len verliezen de Irakezen dage lijks meer dan 100 tanks. Dit kan geen enkel leger doorstaan", al dus Schwarzkopf. Keeper aangeklaagd na gooien van appel LONDEN (RTR) - Mei Rees. doelman van West Bromwich Albion, kan binnenkort actie verwachten van zowel de En gelse voetbalbond als de poli tie. Een toeschouwer bij het duel tussen Albion en Middlesbrough, rapporteerde dat Rees tijdens de wedstrijd een appel in het publick gooi de. Het fruit raakte de fan die daarop besloot een aanklacht in te dienen wegens 'mishan deling'. Rees kende ook zonder dit incident al een ongelukki ge wedstrijd. Een fout van de doelman, drie minuten voor tijd, bezorgde Middlesbrough de zege: 3-2. ROERMOND (ANP/GPD) In een nen. Vaak moesten de schoenen zwaarbewaakte Roermondse recht- worden uitgetrokken en balpennen bank is vanochtend het proces be- werden uit elkaar gehaald, gonnen tegen vier IRA-leden, die De binnenstad van Roermond is ervan worden verdacht vorig jaar hermetisch afgesloten. Er ligt een mei in Roermond twee Australische ontruimingsplan van het recht- advocaten te hebben doodgescho- bankgebouw klaar wanneer er ten. Het is het eerste IRA-proces dat eventueel een incident zou plaats- ooit in Nederland is gevoerd, en het vinden of een bommelding zou bin- zal waarschijnlijk ook één van de nenkomen. langstdurende strafzaken zijn. Naar schatting zal de rechtzitting veer- Na aanvang van het proces - dat tien dagen duren. vanwege alle veiligheidsmaatrege len al een half uur later begon dan De fouillering van de vele tiental- gepland - herhaalde raadsman mr. len binnen- en buitenlandse pers- r. Bom de beschuldiging dat het vertegenwoordigers, vooral uit En- Openbaar Ministerie de vier ver geland en Australië, alsook van alle dachten 'onmenselijk' heeft behan- andere bezoekers van het recht- deld. De Ieren hebben sinds hun bankgebouw, gebeurde zeer gron- aanhouding medio juni met dig. Tassen mochten niet naar bin- Nieuw bij Jencikova 100 afwasbare stof KWALITEIT DESIGN VOORDELIG 52a-54.071-127509. 070-3106314. Amsler- dam-C. Molsleeg 12. Hk. Spuistraat. 020- 259866-Amsterdam Willem van Weldammelaan 020-440510.Vlaardingen-C. Korte H I, 010-4346267. Lagere winst bij Shell-groep in 90 Verdachte pakketjes op Londense stations DEN HAAG (GPD) - De Koninklij- ke/Shell Groep heeft vorig jaar een nettowinst behaald van 3609 mil joen pond sterling (omgerekend te met bijna den. Officier van justitie mr. H. Lau- men stelde echter dat de beperkin gen de vandaag geldende koers fenvolgens jushtienojg steeds zin ruim 11,8 miljard gulden). Hetresul- hebben. Hij meent dat de verdach- taat ligt 9 procent lager dan in 1989. ten zich na het opheffen van de be- Over dat jaar beliep de nettowinst perkingen wellicht alsnog een alibi 3954 miljoen pond sterling. kunnen verschaffen. Hij sloot bo- Aandeelhouders van de Konink- vendien niet uit dat lijke Nederlandsche Petroleum ten. Maatschappij, de Nederlandse poot van het conern, kunnen rekenen op een dividend van f7,85 per aandeel. Twee procent meer dan in 1989. De daling van de nettowinst is nog groter als de scherp stijgende olieprijzen in de tweede helft van 1990 worden geëlimineerd. Door de inval van Irak in Koeweit liepen de olieprijzen scherp op. Als gevolg van de boekwinst op Geen 'Les Misérables' door voetblessure Danny de Munck mist première Danny de Munck. GRONINGEN (GPD) - Zanger acteur Danny de Munk staat vol gende week donderdag niet in de Nederlandse première van de musical-opera 'Les Misérables.' Hij is dusdanig geblesseerd aan een voet, dat het vrijwel uitgeslo ten is dat hij een van de hoofdrol len in de produktie, die van de student Marius, de komende week nog kan opnemen. Danny de Munk was voor velen de meest verrassende verschij ning in de cast. Het afgelopen halfjaar heeft hij zich met enorm élan voorbereid op zijn taak, voor al door een intensieve zangstudie. Gisteravond was in het Koninklij ke Theater Carré in Amsterdam de eerste proefvoorstelling. Danny de Munk viel tijdens een repetitie en heeft een pees ge scheurd. Daardoor is hij uitge schakeld, want zijn rol vereist een grote mate van actie. De ex-kin derster, populair geworden als Ciske de Rat in de gelijknamige film, was er veel aan gelegen om definitief door te breken. Cliiquita aast op Del Monte FORT LAUDERDALE/LON- DEN (ANP) Het Ameri kaanse coneern C'hiquita Brands International wil het dochterbedrijf Del Monte van het failliete Britse Polly Peek- concern overnemen. Met de transactie, gedeeltelijk met een Britse partner, zou onge veer een miljard dollar (1.68 miljard gulden) zijn gemoeid, zo heeft Chiquita gisteren ver klaard. Chiquita is bereid 500 mil joen dollar te betalen voor de uitgestrekte bananen- en ana nasplantages van Del Monte en de belangen in Azië. Een niet genoemde Britse partner zou voor een ongeveer even groot bedrag de distributie systemen en de merknaam in Europa en de Verenigde Sta ten moeten overnemen. Als de transactie slaagt zal Chiquita's aandeel in de we reldmarkt voor bananen stij gen van 34 procent tot 49 pro cent. De voorsprong op num mer twee. Castle and Cooke met het merk Dole, wordt daarmee aanzienlijk vergroot. WASHINGTON/LONDEN/DEN HAAG (GPD) - De wereld wacht in spanning op het ant woord van Irak op het vredesvoorstel van Sovjet-president Gorbatsjov. De Iraakse minis ter van buitenlandse zaken, Aziz, werd aanvankelijk vandaag in Moskou verwacht, maar zal nu waarschijnlijk pas morgen aankomen. Verdacht van ontucht De Iraakse kwam vanochtend na zijn bezoek premier Hammadi NA werd de Iraakse hoofdstad van- Peking aan, af 22.30 uur gisteravond tot vanoch- n Moskou, tend 03.00 uur onophoudelijk met 1 radio Bagh- r het Sovjet-vredesvoorstel. Pe- dad werden vanochtend enkele EINDHOVEN (ANP) - De pohtie heeft een 48-jarige Eindhovense re- classeringsambtenaar en bekend scheidsrechter in het betaald voet vallen achter vijandelijke linies in bal aangehouden. Hij zou ontucht Irak opgevoerd. Tanks en artille- hebben gepleegd met personen die nstellingen meer dan 80 kilometer in zijn ambtelijke functie aan zijn binnen Irak werden vernietigd. De zo£f x de Irakezen volledig Zelfs voorbijgangers in het gebied rondom de Roermondse rechtbank werden vanochtend gecontroleerd op alles wat zij bij zich droegen. Er golden zeer strenge veiligheids-» maatregelen bij het proces tegen de vier IR A-verdachten die vorig jaar twee Australische advocaten dood schoten. (foto ANP) king, dat de Iraakse bezetting Kuwayt veroordeelde mac achter de VN-resolutie staat geweld wordt toegestaan, is neu traal in de Golfoorlog. Li Peng heeft van Hammadi de onmiddellij ke en totale terugtrekking geëist uit Kuwayt. mand meer contact mogen hebben, behalve met hun advocaten. Ze mochten slechts bellen wanneer er een bewaker meeluisterde en het werd hun niet toegestaan om kran ten te lezen. Bom noemde dit on aanvaardbaar. Bovendien was de officiële termijn van het voorrarrest LONDEN (AFP) - De spoorwegpoli- maanden overschre- tie heeft vandaag in Londen twee stations gesloten nadat reizigers verdachte pakketjes vonden. De po litie begon direct een onderzoek in het station Euston. Het Victoria-sta tion dat maandag werd getroffen door een IRA-bomaanslag waarbij een dode viel werd weer openge steld. De afgelopen drie dagen heeft zullen vluch- de Londense spoorwegpolitie 130 valse bommmeldingen ontvangen. Volgens Sovjet-afgezant Primak ov is Irak meer dan ooit bereid Ku wayt te verlaten. Hij zei dat in een tv-interview dat in Moskou en de VS is uitgezonden. De Iraanse minister Velayati van buitenlandse zaken zei gisteren in Bonn dat uit gesprekken met Aziz is gebleken dat Baghdad concessies wil doen. "Ik kan u verzekeren dat ze akkoord gaan met een aftocht zonder voorwaarden", zei hij bij zijn ontmoeting met president Von Wei- zsacker. In het westen wordt veel terug houdender gereageerd. De EG-mi- nisters van buitenlandse zaken, die gisteren in Luxemburg bijeen wa ren, steunen weliswaar de oproep van Gorbatsjov, maar voelen niets voor de toezeggingen die aan Hus sein zijn gedaan. De Amerikaanse president Bush en de Britse pre mier Major vinden dat het plan ern stig tekort schiet. Bush zei letterlijk dat het Russi sche voorstel "duidelijk niet zo ver gaat als nodig is". Hij wilde niet zeg gen waarop de kritiek zich toespitst, omdat Gorbatsjov om vertrouwe lijkheid heeft gevraagd. "Maar van onze kant zullen er geen concessies zijn. Wij hebben niets te geven". Het Pentagon reageerde dat het vredesvoorstel niets verandert aan Amerika's militaire plannen voor een grondoffensief: "Als de presi dent wil dat wij vanavond begin nen, dan kunnen we ook vanavond beginnen". Volgens de Britse pre mier John Major kan alleen een on voorwaardelijke aftocht een gron doorlogvoorkomen. Geallieerde vliegtuigen hebben vannacht weer zware bombarde menten uitgevoerd op Baghdad. Volgens het Iraanse persbureau IR- onderbroken. Aangenomen niet wordt dat de onderbreking arin oorzaakt door neu- bardement. Ook steden in het oosten, aan de grens met Iran, werden onder vuur Irak genomen. Bommen en raketten zouden de laatste olie-installaties in de steden Basrah, Mandali, Zorba- tiya en Missan hebben getroffen. Volgens verslaggevers hebben Amerikaanse helikopters hun aan hebben verrast; de soldaten nog in hun slaapzakken toen de he- likopters aankwamen, aldus een geallieerd bom- Amerikaanse soldaat. Irak heeft gisteravond opnieuw een Scud-raket op Israel afgevuurd. De raket had een conventionele la ding. Er vielen geen slachtoffers en er werd evenmin schade aange richt. De raket kwam neer op de be zette Westelijke Jordaanoever. Vol gens ooggetuigen zouden twee Pa triot-raketten zijn afgeschoten. PISH i toevertrouwd. De verdachte werd onlangs door een van zijn clienten met een hamer zwaar mishandeld. Controle-actie afval HAZELDONK (ANP) - Bij de doua ne aan de Nederlands-Belgische grens tussen Roosendaal en Eind hoven werd vanochtend al het bin nenkomend vrachtverkeer gecon troleerd op naleving van de Wet Chemische Afvalstoffen. Het Amerikaanse oorlogsschip de Wisconsin beschoot gisteren vrijwel onophoudelijk de kustposities van het Iraakse leger in Kuwayt als voorbereiding op een binnenkort te verwachten landing van de gealli eerde grondtroepen. (foto apj de voorraden taat in het vierde kwartaal van vorig jaar zeer sterk. Het kwam uit op '^Ondanks''dëTfmïulïd Minister Kok komt nog zeker 1 miljard gulden te kort DEN HAAG (GPD/ANP) - Het ka- binet verwacht dat de komende ja- belastingverhogingen 1136 miljoen pond sterling, 12 pro cent meer dan in de laatste drie maanden van 1989. De resultaten in de opsporing en w winning van olie en aardgas stegen HoeVeel hij precies tekort komt, gulden aan bezuinigingen en lasten verzwaringen, daalt het financie ringstekort namelijk niet naar de af gesproken 3,25 procent in 1994. kon minister Kok (financiën) gister- o «">o. av0nd niet vertellen. Het zou in elk door hogere olieprijzen in de twee de helft van 1990. Het resultaat v de verwerking, het zeetransport verkoop Bewolking Regeringspartijen CDA en PvdA hebben gisteravond voorzichtig po sitief gereageerd op de plannen - waarover zeven weken moeizaam is vergaderd. Oppositie, werkgevers, In de nacht en ochtend voorname- werknemers en tal van belangenor- lijk in het oosten van het land ganisaties hebben de plannen ech- mistbanken. Minimumtempera- ter afgekraakt. D66 noemt de plan- tuur van 3 graden aan zee tot min 3 nen vaag en verwarrend. De WD graden plaatselijk in het binnen- meent dat het kabinet zelf te weinig land. Overdag toenemende be- bezuinigt en de burgers te veel laat wolking en later op de dag moge- betalen. Vrijwel alle fracties kon- lijk wat regen. Middagtempera- digden aan op tal van Dunten .veran- tuur rond 6 graden. Matige, aan de deringen te willen aanbrengen, kust vrij krachtige zuidelijke Premier Lubbers wind. Kok beloofden gisteren dat De vooruitzichten voor vrijdag mand tot en met maandag: Meer wind en vooral in het weekeinde regen. Verdere stijging van temperatuur. Het duo Lubbers (links) t Verhogingen De tussenbalans voorziet in een be zuiniging van 12,8 miljard op de de* premier partementen en een lastenverzwa- iat nie- ring voor de burgers van 4,9 miljard, koopkracht op achteruit £>e belangrijkste maatregelen zijn: gaat. Ook zullen de inkomensver- genbelasting met gemiddeld 135 gulden per jaar; verhoging van de openbaar-ver- voertarieven met 5 a 6 procent; vermindering van het ziektever met 0,5 per jaar, wat bijna 1 huurverhoging met 5,5 procent miljard moet opleveren; schillen niet veranderen. Ruimte per jaar (lastenstijging voor gemid 24 PAGINA'S loonstijgingen is er niet. Het kabinet dreigt die zelfs af te romen om de koppeling tussen lonen en ambtenarensalarissen betaalbaar te houden. schrappen de btw-verla- deld gezin met zo'n 400 gulden per ging, 2,75 miljard jaar); bezuiniging van 850 miljoen op verhoging benzine-accijns met Defensie; 10 cent per 1 juli en 5 cent in 1993 en beperking sociale zekerheid, 1994 en stijging van de motorrijtui- onder meer door het terugdringen van het ziekteverzuim en de ar beidsongeschiktheid, 3,8 miljard; vermindering uitgaven aan pro vincies en gemeenten met 1 miljard; vermindering ontwikkelingssa menwerking met 580 miljoen; beparingen in gezondheidszorg van 335 miljoen; beperking overheidssubsidies - vooral volkshuisvesting en open baar vervoer - van 3 miljard. schrappen van 9000 banen bij de overheid: 1 miljard. Over enkele maatregelen heeft het kabinet nog geen besluit genomen. Zo wil het nog bezien met hoeveel de belastingvrije voet omhoog moet. Eerst zal het Centraal Planbu reau uitrekenen wat de gevolgen zijn voor de inkomens. Verder wil het kabinet bekijken of de aftrek reiskosten woon-werk- verkeer kan vervallen. In ruil daar voor zou de belastingaftrek voor ar beidskosten omhoog moeten. Het verschil tussen uitkering en mini mumloon wordt dan groter, zodat er meer aandrang ontstaat te gaan werken. Ook over het schrappen van de rente-vrijstelling, de rente-aftrek over consumptieve leningen en de verhoging tabaksaccijns heeft het kabinet nog geen beslissing geno men. Deze maatregelen moeten in totaal 1,2 miljard opbrengen. Vooral het afschaffen van de vrijstelling is zeer slecht gevallen in de Kamer. Staphorst schrikt op van tientallen bommeldingen STAPHORST (GPD) - Dominees in de kerkdorpen Staphorst en Rou- veen, beheerders van dienstgebou wen en bezoekers van de hervorm de kerk zijn de afgelopen vier we ken opgeschrikt door zeker 30 bom meldingen en bedreigingen. Vol gens groepscommandant Rouw van de rijkspolitie is een paar mensen bij sommige meldingen met de dood bedreigd. r Het afgelopen weekeinde was het opnieuw raak. Volgens een ano niem telefoontje zou tijdens een hu welijksfeest in het hervormd dienstgebouw in Rouveen een bom tot ontploffing worden gebracht. De politie ontruimde het gebouw en adviseerde de feestgangers een vei lig heenkomen te zoeken. Een bom werd niet aangetroffen. Eerder werd een dominee uit Rouveen driemaal met de dood be dreigd als hij een kerkdienst zou voorgaan. Na overleg met de politie besloot hij gewoon te werken. Het Openbaar Ministerie in Zwol le houdt het voorlopig op 'mis plaatste grappen'. is óók om mee te kunnen praten [2E over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat willen we niet missen! j Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28,75 J Wij nemen een kwartaalabonnement 76.75' J Wi| nemen een iaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvangen wi| de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam AdresI Postcode- Tel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1