'Nooit illegale stort in Alphen uitgelokt' Duinen moeten meer opwaaien 'Iedereen moet betalen voor het milieu' Ouö ilirtiUtó i VERKIEZINGEN Nieuwe regels nachtvluchten Schiphol hebben geen succes WOENSDAG 20 FEBRUARI 1991 REGIO PAGINA 15 enkele typische zeldzame kustplan- ten thuis, zoals de blauwe zeedistel, zeewinde en zeepostelein. Door het vastleggen van de dui nen zouden er steeds meer struiken en bossen in het landschap komen. In Noordwijk is hier in grote gebie den al sprake van. Het bos in de Ganzenhoek, ten zuiden van Wasse- naarseslag, is volgens Staatsbosbe heer een van die 'misplaatste' bos sen in het duinlandschap. Het ge bied van 33 hectare zou door door natuurlijk verloop zijn boskarakter op de lange termijn moeten verlie zen. Staatsbosbeheer gaat er vanuit dat het aantal recreanten de komen de tien jaar niet zal toenemen. Het huidige aantal van anderhalf mil joen bezoekers per jaar geldt als maximum. Meer recreanten zouden het landschap verder aantasten. Voetpaden Als de plannen van Staatsbosbe heer doorgaan betekent dat dat van sommige voetpaden de precieze lig ging aan de natuur wordt overgela ten. Het Katwijkse Rijnsoever en het Noordwijkse Vinkeveld zullen via voetpaden door het duingebied met het strand worden verbonden. Het jaarkaartensysteem in de Katwijkse Coepelduynen wordt af geschaft in het kader van het alge mene openstellingsbeleid van Staatsbosbeheer. Om te voorkomen dat kenmerkende begroeiing ver dwijnt worden de Coepelduynen op beperkte schaal ingericht voor wan delaars. Er wordt naar gestreefd om de verbindingen tussen strand en dor pen tot een minimum te berperken. De autoverbindingen naar Wasse- naarseslag, Langevelder Slag en de weg naar het golfterrein ten noor den van Noordwijk blijven bestaan. Sommige voetpaden worden ver legd om rustige natuurgebieden te vergroten. Enkele militaire installaties zul len uit het duingebied verdwijnen. Het radiostation in Berkheide bij Katwijk wordt verplaatst en de ba rakken langs de wassenaarseweg worden door de Energie- en water voorziening Rijnland op korte ter mijn ontruimd. Het ontwerp-beheersplan van Interregionale rechercheteams achterhaald' AMSTERDAM/LEIDEN - De inter regionale rechercheteams moeten opgaan in de binnenkort te vormen regionale politiekorpsen. Dat vindt voorzitter B. Dnessen van de Am sterdamse Politie Vereniging. Vol gens hem levert zo'n IRT, hoege naamd niets op: "Ik heb er nog geen resultaten van gezien". De IRTs zijn samengesteld uit politiemensen die onttrokken zijn aan de sterkte van de rijks- en ge meentepolitie in een regio Rijks- en gemeentepolitie gaan straks op m regionale politiekorpsen. Volgens Driessen zullen de IRT's onbestuur baar worden of alleen door het openbaar ministerie worden be stuurd als zu niet binnen de con structie van het regionale politie korps worden gebracht "Die IRT's zijn een soort spaceshuttles gewor den die boeven op Mars proberen te vangen terwijl die straks hier in het bejaardenhuis van hun bu elkaar gestolen centjes zitten te genieten" De IRTs zijn destijds geformeerd op aandrang van onder meer justitie dat zocht naar een wapen tegen de georganiseerde criminaliteit. Staatsbosbeheer wordt 11 maart in het gemeentehuis van Noordwijk toegelicht. Vrije praktijk mag voor academisch specialisten UTRECHT/LEIDEN Voor me- disch specialisten in academische ziekenhuizen blijft de mogelijkheid open om een eigen praktijk te voe ren. Dat is de belangrijkste uit komst van het overleg gisteren tus sen ambtenarencentrales. het mi nisterie van onderwijs en weten schappen en de Vereniging van Academische Ziekenhuizen. De Landelijke vereniging van Artsen in Dienstverband (LAD) is daar blij mee, want de minister is tegemoet gekomen aan hun "ernstige bezwa ren". Aangekondigde acties zijn nu niet nodig. De nieuwe regeling biedt een rechtvaardige verdeling van de gel den over specialisten. Bovendien is binnen de academische ziekenhui zen ook in de toekomst topklinische zorg gewaarborgd doordat hoog ge- kwalificieerde specialisten beschik baar blijven en komen. Honderd jaar geleden stond er in de krant: Op verscheidene plaatsen in de gemeente Achtkarspelen en ook daar buiten, maakt de galziekte veel slachtoffers onder de scha pen. Een veehouder te Kooten verloor er reeds 7 stuks aan. Sommigen schrijven de oorzaak toe aan het koude vochtige toe- der. anderen aan de op vochtige grond groeiende padde, bloem- bes (junctus buforius), welke plant voor de gezondheid van het wolvee als zeer nadeelig wordt aangemerkt. - Mijnheer de Redacteur! Sedert een paar dagen zijn de bewoners van Hoogstraat. Nieu wen Rijn en omliggende buurt van Duinwater verstoken door werkzaamheden op de Hoog straat. De Duinwater-Maat schappij vond het niet noodig deze langdurige staking der wa terleverantie aan te kondigen, zoodat nu verscheidene fam tl ten buur moeten spelen, diehet ook niet kunnen geven! Het ware eenvoudig beleefd geweest en niets meer, bij zulk eene langdu rige sluiting de bewoners der omliggende panden te waar schuwen. ten einde hen in de ge legenheid te stellen eenigen voor raad op te doen. De directie hul digt dit systeem niet. heeft het veel te druk om zich met beleefd heden op te houden en vervalt daarom liever m het tegenover gestelde' Het is wel erg gemakke lijk, maar ook evenzoo onbe hoorlijk. Z. Vijfentwintig jaar geleden: - De reisbureaus die reizen naar Zweden verzorgden, om de schaatswedstrijden in Gothen burg bij te wonen, hadden dui delijk de waarschuwing gege ven dat een geldig paspoort ver eist was. Op Zestienhoven wer den twee jongens teruggestuurd omdat zij, ondanks deze waar schuwing een verlopen paspoort hadden Het geld dat zij reeds hadden gestort kon niet worden geretourneerd. ■jtji NOS brengt 6 maart uitslagen èn voetbal HILVERSUM - De NOS zal woensdagavond 6 maart een avondvullende uitzending ver zorgen via Nederland 3 waarin aandacht wordt geschonken aan de provinciale statenverkiezin gen en de voetbalwedstrijd Bayern München - FC Porto. Ook Teletekst zal vanaf 19.00 uur de uitslagen van de verkie zingen brengen. Vanaf 19.00 uur zijn reacties, analyses en commentaren te verwachten. De NOS is aanwe zig in vijf provinciehuizen waar ook landelijke bijeenkomsten van de grootste partijen worden gehouden, onder in Den Haag waar de top van D66 bijeen komt. Vanaf 20.10 uur is er een recht streeks verslag van de Europa cup-wedstrijd Bayern München - FC Porto. Het is een kwartfina le-wedstrijd in het Europacup- toernooi voor landskampioe- tenng van de koopkracht voor de minima. Wij kiezen onverhoopt voor het milieu". Dat blijkt wel als Ramaer ver telt dat zijn partij de energietarie ven wil verhogen en afhaneklijk wil maken van het verbruik. In dat geval komt het grote gezin met een minimum inkomen er be kaaid af. "Ook de lage inkomens moeten betalen voor het milieu. Maar misschien kunnen we hen ontzien door de inkomstenbelas ting te verlagen "Is de economi sche groei en de koopkracht zo belangrijk, als je kind met cara (ziekte aan de luchtwegen-red.) steeds zieker wordt door de smog?", relativeert hij zijn eigen woorden. Ramaer is tevreden over het groeiend milieubewustzijn maar wat doet hy zelf? "Ik heb geen auto. eet zo min mogelijk vlees en zet de verwarming zo laag moge- l.,k Verder draaf ik naar de flM- bak en breng mijn papier weg". Maar Ramaer gaat niet zover dat hij alle plastic tasjes weigert, neem er dan maar één: andere boodschappen doe ik daarin en ik gooi die tasjes ook niet weg. Het is kruimelwerk, maar als iedereen het zou doen, zou het een hoop schelen". Oud-gedeputeerde: geen opdracht om belt dieper af te graven De Groenen laten milieu prevaleren boven koopkracht Van onze redacteur Caroline van Overbeeke ROTTERDAM/DEN HAAG - De zorg voor het milieu belijdt hij niet alleen met de mond. Hans Ramaer (49) zet 's winters de verwarming op een stand die zijn huisgenoten wel eens tot wanhoop brengt. Ramaer is lijsttrekker van De Groenen, de .kleine politieke partij die nog niet in de provinciale staten is vertegenwoordigd, maar er dit jaar hoopt bij te zijn. "De Groe nen kiezen voor het milieu, dat kun je van Groen Links niet al tijd zeggen", verduidelijkt de Rotterdammer het verschil met de andere partij die het groen op aarde hoog in het vaandel heeft staan. De Groenen zijn niet de enige par tij die zich hard maken voor het milieu. Bijna alle partijen zwem men mee in de stroom van woor den over frisse lucht, schone grond en dito water. Maar volgens De Groenen zijn zij' de enige partij die het milieu daadwerkelijk op de eerste plaats zetten in de vaak veelbelovende verkiezingspro gramma's. "Ik zie de toekomst van ons milieu somber in", licht Ramaer toe. "Tachtig procent van de vervuiling moet verdwijnen als we willen houden wat we nu hebben". Ramaer wil niks weten van de discussies over een nieuwe super provincie: Zuid-Holland zou dan bij voorbeeld moeten samengaan met Utrecht en Noord-Holland om één grote randstadprovincie te vormen. Dit om slagvaardiger te werk te gaan als de Europese eenwording na 1992 een feit is. "Maar dat zal de bureaucratie al leen maar versterken", verwacht Ramaer. "Wij willen juist een ste viger provinciebestuur dat met meer middelen en geld haar milieutaken kan uitvoeren". De Groenen willen een 'democratie van onderop'. Als Ramaer uiteenzet hoe zijn partij een schoner milieu wil be werkstelligen, noemt hij als eer ste het bevorderen van het open baar vervoer. "We zijn geen auto haters maar het autogebruik moet wel worden teruggedron gen. Goed openbaar vervoer moet een alternatief zijn. Dat betekent investeren in meer lijnen, com fort en veiligheid. Het is waanzin nig dat mensen nu vaak kiezen voor de auto omdat hij toch goed koper blijkt dan de trein". Het Groene Hart is heilig voor De Groenen, die dan ook fel zijn gekant tegen de plannen van de Hans Ramaer, lijsttrekker van De Groenen: "De energietarieven moeten omhoog". (foto wim Dijkman) provincie om de komende jaren honderdduizenden woningen te bouwen. "En dat in een provincie die al zo weinig groen heeft", zegt hij verontwaardigd. "Wat we wel moeten doen is het renoveren van de bestaande woningen, ze ver bouwen en aanpassen aan de ver anderende gezinssamenstelling. Die grote flats bijvoorbeeld, daar kun je kleinere appartementen van maken. We denken ook aan het inrichten van ongebruikte kerken en bedrijfsgebouwen als DEN HAAG/REGIO Het CDJA, de jongerenorganisatie van het CDA. trekt zaterdag met een dertigtal partijmen sen, die op de kandidatenlijst voor de statenverkiezingen van 6 maart staan, door de pro vincie. De lijsttrekker Huub van der Meer is er bij. Het CD JA schuift vooral de jongere woning. Er is heus nog wel iets anders mogelijk dan de zaak auto matisch de polder in te schui ven". Radicaal zijn De Groenen als de landbouw ter sprake komt. Als het aan hen ligt, moet de helft van het huidige aantal boeren hun ne ring opdoeken en maar iets an ders gaan doen. Want zó kan het niet langer. "We moeten toe naar een duurzame landbouw zonder bestrijdingsmiddelen. Ze noe men het nota bene 'veredelings- kandidaten naar voren. Dat zijn Hans Horlings (29) en Hannie Aartsen (28). Met een bus bezoeken de CDA'ers on der meer Wassenaar (Lang straat. 11.45 uur), Voorschoten (Evenementenplein, 12.45 uur) en Noordwijk (Boulevard. 14.00 uur). middelen': God beter het! De prij zen van landbouwproducten moeten omhoog en voor de land bouw in de plaats moeten we bos en natuurgebieden aanleggen. Boeren kunnen dan bosbouwer worden of natuurbeheerder. De consument moet minder vlees eten en meer groenten". 'Groene ader^', daar zijn De Groenen dol op. "Groenstroken zijn beter voor de gezondheid en het staat nog leuk bovendien", verduidelijkt Ramaer. Één boom onttrekt veel kooldioxide aan de lucht."Dat voorkomt het broei kaseffect". Ramaer vindt kortom dat eco nomische belangen niet langer leidraad moet zijn van de provin cie: het milieu komt op de eerste plaats. Dat is volgens de lijsttrek ker ook het verschil met Groen Links, de partij waarmee De Groenen nogal eens worden ver ward. "Omdat de CPN (commu nistische partij) erin is opgegaan, kan Groen Links niet altijd kie zen tussen het milieu en de verbe CDJA met jonge kandidaten op. stap DEN HAAG/ALPHEN Oud-gedeputeerde Hoek van Dijke ontkent met klem, dat hij ooit heeft toegestaan illegaal afval in de Alphense Coupépolder te storten. Hij zegt nooit overleg te hebben gevoerd om de voormalige vuilstort - waarop nu een golfterrein ligt - die per af te graven dan was toegestaan. Hoek van Dijke noemt die beschuldigingen 'puur on waar'. Hoek van Dijke zegt dat hij hele- storten van giftig afval, afval uit maal niets te verbergen heeft, ziekenhuis en dergelijke toe te Druk op Alphen aan den Rijn staan. "Ik mag", zegt hij. "op heeft hij nooit uitgeoefend, zegt staande voet in dat ziekenhuis te- de oud-gedeputeerde, om het rechtkomen als ik zou hebben ge- SCHIPHOL(GPD) - Dei gels voor nachtvluchten op Schip hol werken niet. Vorig jaar werd toegezegd dat alle nachtvluchten via de Kaagbaan zouden worden af gewikkeld om de geluidsoverlast in Zwanenburg te beperken. Uit de voorlopige gegevens van de lucht haven blijkt echter dat er nog nooit zoveel vliegtuigen 's nachts over Zwanenburg zijn gevlogen als vorig jaar. In 1990 bedroeg het aantal nacht vluchten 12.944. Daarvan werd on geveer 65 procent via de Kaagbaan afgewikkeld, 22 procent via de Zwa- nenburgbaan, 7 procent via de Bui ten'veldertbaan en 1,5 procent via de Aalsmeerbaan. In vliegtuigbewe gingen uitgedrukt komt dit voor de Zwanenburgbaan neer op ruim 2.800 starts en landingen. Het jaar daarvoor, in 1989, waren dat er nog zeshonderd minder: ruim 2.200. Volgens Schiphol is het met na me vanwege de beperkte verwer kingscapaciteit niet mogelijk om zowel het startende als het landen de verkeer af te wikkelen over één baan. Directeur Den Besten van de luchthaven zei een jaar geleden dat alle nachtvluchten via de Kaagbaan zouden gaan, tenzij door extreem weer de veiligheid in gevaar komt. In het Plan van Aanpak voor Schiphol wordt een groot aantal maatregelen aangekondigd om de nachtelijke geluidsoverlast te be perken. De meeste maatregelen zijn of (nog) niet uitvoerbaar of laten nog vele jaren op zich wachten. Bedrijven voorzichtig bij investeren recycling ROTTERDAM - Bedrijven in Wierden, Utrecht en de AVR in Rijn mond zijn pas bereid tot de bouw van een fabriek voor de verwerking van wegwerp-batterijen als ze van de overheid de garantie krijgen dat er voldoende batterijen worden ingezameld. Anders heeft het geen zin tientallen miljoenen in een dergelijk project te steken, zo heeft direc teur A. Visser van het Wierdense bedrijf Leto gisteren desgevraagd verklaard. Midden dit jaar verwachten de geinteresseerde bedrijven van het ministerie van milieubeheer duidelijkheid te krijgen over een garantie ten aanzien van de inzameling. De bedrijven hebben dan inmiddels ook een keuze gemaakt uit de technieken voor de recycling van de bat terijen. Hiervoor zijn offertes aangevraagd in Japan, Oostenrijk, en Zwitserland. Met de bouw van de fabriek is tussen de 25 en 40 miljoen gulden gemoeid. zegd: gooi die rommel maar in Al phen neer". De kwestie komt morgen aan de or de tijdens een vergadering van pro vinciale staten. John Steegh (Groen Links) houdt dan een interpellatie waarin hij zegt dat de provincie ille gaal storten in de Alphense polder heeft uitgelokt. Het statenlid ba seert zich op dossiers van justitie. Tien jaar geleden - in 1981 - ont dekte een ambtenaar van de provin cie dat de Coupépolder 3,5 meter dieper was afgegraven dan toege staan. Alphen werd op de vingers getikt. Daar bleef het bij. Hoek van Dijke was toen gedeputeerde en verantwoordelijk voor het milieu. Hij zegt nu: "We praten over tien jaar geleden. Dat is een tijd. Er is een vergunning om te ontgronden afgegeven met daarin voorwaarden. Formeel ben je verantwoordelijk, maar hoe het er in de praktijk aan toe gaat, weetje niet. Ik kan me ook beslist niet herinneren dat de stort plaats in de Coupépolder te diep is afgegraven. Laat staan dat ik daar toe opdracht zou hebben gegeven. Overigens kan de provincie zo'n op dracht helemaal niet geven. Zij is daartoe niet bevoegd. Wat ik me in die tijd wel had kunnen voorstellen is, dat het huisvuil, want dat mocht er alleen maar worden gestort, wat hoger was opgestapeld. Omdat er toen al sprake was van een enorm tekort aan vuilnisbelten. Uitslui tend huisvuil, ach, dat was niet zo'n punt geweest". Naam Het enige dat Hoek van Dijke nog in het geheugen ligt is de naam van de vroegere stortplaats. De oud-gede puteerde beweert dat hij nog nooit ter plekke is geweest en er zelfs geen idee van heeft waar hij ligt. "Je geeft een vergunning af om te stor ten; je verbindt er voorwaarden aan. Maar je kunt niet alles controleren. Helaas, maar die voorwaarden wor den vaak aan de laars gelapt. Dat er, voor wat Alphen betreft, zoveel rommel tussen zat, nee, dat was niet bekend". Door verstuiving komt kalkrijk zand aan de oppervlakte terug en krijgen oorspronkelijke planten weer de kans om te groeien. Staatsbosbeheer pleit voor 'natuurlijk verloop' kustlandschap KATWIJK/NOORDWIJK/WASSE- NAAR - De duinen tussen Wasse- naarseslag en Zandvoort moeten meer gaan stuiven. Staatsbosbe heer wil de wind op sommige plek ken vrij spel geven om de natuurlij ke kenmerken van het duinland schap langs de Zuidhollandse kust te behouden. In het concept Beheersplan Hol lands Duin (1991-2001) waarschuwt Staatsbosbeheer voor uitsterving van bepaalde zeldzame plantesoor- ten. De bossen langs de Zuidhol landse kust rukken op, ten koste van meidoornstruweel, duinroos en zogenaamde zeedorpenvegetatie. Een toename van andersoortige, niet typische duinplanten heeft bo vendien tot gevolg dat veel duinen verdrogen. Vorming van nieuwe vochtige valleien, waarin het grond water door zand wordt gefilterd, vindt nauwelijks meer plaats. Door verstuiving komt kalkrijk zand aan de oppervlakte terug en krijgen oorspronkelijke duinplan ten weer de kans om te groeien. Op die manier vernieuwd de begroeiing zich op een natuurlijke manier. In een natuurlijk duin-eco systeem is er geen strikte scheiding tussen zee, strand en zeereep. Ze gaan geleidelijk in elkaar over en worden gemodelleerd door zee en wind. In dit duinlandschap horen Vv.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15