Aanslagen in Londen werk van de IRA Aquino niet uit zorgen over bases Self-service tickets Palestijnse scholen open 0$ Europees rapport dringt aan op harde verkeersmaatregelen Ershad mag deelnemen aan verkiezingen Hongerstaking Albanezen over universiteitsnaam DINSDAG 19 FEBRUARI 1991 PAGINA 9 LONDEN (GPD/Rtr/AP) Het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) heeft gisteravond de verantwoordelijk heid opgeëist voor de bomaanslagen in de Londense spoor wegstations Paddington en Victoria. Een zwaar gewond slachtoffer van de IRA-bomaanslag op het Londense Victoria sfaftOTi wordt door ambulance personeel naar een gereedstaande ziekenwagen gebracht. Bij de aanslag gisterochtend raakten 411 wond en werd een reiziger gedood. Bij de aanslagen gisterochtend kwam één reiziger om het leven. Éénenveertig anderen raakten ge wond. van wie sommigen ernstig. In een verklaring die de IRA naar de media stuurde, worden de autoritei ten ervan beschuldigd verantwoor delijk te zijn voor de slachtoffers. De IRA stelde de politie verant woordelijk voor de dode en gewon den in het Victoriastation, omdat de overige stations na de ontploffing in het station Paddington niet werden gesloten. Ook niet nadat er bij d« politie telefonisch een waarschu wing was binnengekomen. De politie zei dat enkele uren na de explosie in Paddington iemand opbelde die zich uitgaf voor een IRA-lid en de aanslag opeiste. De man zei dat er 40 minuten later nieu we aanslagen zouden plaatsvinden op de stations aan de metrohoofd- lijn. De bom in het Victoriastation ging 46 minuten later af. "De daders wisten zeer goed dat er onvoldoen de tijd zou zijn om het explosief te lokaliseren en onschadelijk te ma ken". aldus Scotland Yard. Een beslissing om kort voor de ochtendspits de grote Londense spoorwegstations te sluiten, kon de politie niet achteloos nemen. Via Busvluchtelingen Vietnamese vluchtelingen die in Hongkong arriveren ontvluchten hun land steeds vaker per bus en trein. De vluchtelingen maken ge bruik van een speciaal georgani seerde landroute die via China loopt. Alleen het laatste stuk naar Hongkong leggen zij nog op per boot af. De vluchtweg via China is makkelijker, veiliger en goedkoper dan de vluchtweg over zee. De vluchtelingen betalen voor hun reis ongeveer 950 gulden. (AFP) Gorbatsjov welkom Sovjet-president Gorbatsjov is wel kom in Oslo om de traditionele re devoering voor het winnen van de Nobelprijs voor de vrede houden. Volgens de voorzitter van het No belprijscomité, Sejersted, moet de Sovjet-leider behandeld worden als alle andere winnaars van de Nobel prijs voor de vrede. "Als we prijzen gaan herbeoofdelen zouden we in grote problemen geraken", aldus Sejersted. Tegen de komst van Gor batsjov was na het geweld in de Li touwen en Letland verzet gerezen. (AP) Noodtoestand Peru heeft gisteren de noodtoe stand tot acht nieuwe provincies in het hoogland uitgebreid wegens toegenomen guerrilla-activiteit in die gebieden. Er gelden reisbeper kingen. inwoners kunnen worden opgepakt en er kan huiszoeking worden verricht zonder rechterlijk bevel. Van de 22 miljoen inwoners van Peru leeft nu meer dan de helft in gebieden waar de noodtoestand heerst. (AP) Scholen dicht In de zuid-Bulgaarse stad Kardzhali zijn gisteren alle scholen gesloten gebleven als gevolg van spanningen tussen Bulgaarse nationalisten en de Turkse minderheid. Aanleiding voor de onrust is het besluit van de Bulgaarse regering onderwijs in de Turkse taal toe te staan. Uit protest tegen het besluit van de regering hielden Bulgaarse nationalisten hun kinderen thuis en hielden zij andere kinderen tegen die wel naar school wilden, vertelden Turkse ac tivisten. (UPI) Geen autoverkeer De Spaanse overheid heeft gisteren het autoverkeer in het Alhambra in Granada verboden om het versterk te Moorse paleis te behoeden voor verder verval. Tot nu toe was het mogelijk om met de auto binnen de muren van het 14de eeuwse Alham bra te komen. Het Alhambra is het belangrijkste overblijfsel van mos lim-architectuur in Spanje. (AP) Gevechten In de Filipijnen zijn bij verschillen de gevechten tussen communisti sche guerrilleros en het leger zeker 39 mensen om het leven gekomen. Dat heeft de politie in Manila mee gedeeld. Het communistische Nieu we Volksleger (NPA) lanceerde twee dagen geleden in drie provin cies een offensief. (Rtr) Australië/Olievlek Natuurbeschermingsteams vech ten in het zuidwesten van Australië om het behoud van een kolonie zeldzame Nieuwzeelandse zeerob ben die bedreigd worden door een olievlek afkomstig uit een gezon ken Koreaans zeeschip Sinds don derdag het schip zonk en honder den tonnen olie vrijkwamen wordt de zeerobbenkolonie op het eiland Hood bedreigd. Gevreesd wordt dat de hele kolonie onder de olie is ko men te zitten. (AP) deze stations wordt een half miljoen passagiers de stad in geloodst. Slui ting ervan, zou het hele raderwerk doen stilvallen. Niet alleen zouden pendelaars hun werk niet meer kunnen bereiken, binnen de stad zou ook de metro (die haltes heeft bij de spoorwegstations) worden ontregeld. Als de anonieme beller middels een code had aangetoond dat hij tot de IRA behoorde, was de afweging niet moeilijk geweest. De aanslagen betekenen dat de IRA van strategie is veranderd. De laatste jaren waren politici en mili tairen steeds het doelwit. Tien da gen geleden werd nog een mortier aanval gedaan op de ambtswoning van de Britse premier. De laatste keer dat de IRA een aanslag pleegde op gewone burgers was in 1983, toen een bom in het warenhuis Har- rods zes mensen doodde en 77 ande ren verwondde. Een deskundige, hoofdredacteur Ian Geldard van Terror Update, omschreef de aan slag als "een wanhoopsdaad die een scheuring in de republikeinse be weging kan teweegbrengen". Vol gens Geldard is een deel van de IRA tegen dit soort aanslagen gekant. De bom op Victoria Station was MANILA (IPS) De Filipijnse president Corazon Aquino heeft in eigen land de nodige kritiek gekregen op haar voorstel om de Verenigde Staten nog eens zeven jaar gebruik te laten maken van de militaire bases Clark en Subic. Afgelopen zaterdag, aan het eind van de vijfde onderhandelingsronde over de bases, liet de Filipijnse delegatie weten dat aan het gebruik van de bases een prijskaartje van 825 miljoen dollar per jaar hangt. Eerst hadden woordvoerders van beide delegaties gezegd dat er op een groot aantal onderdelen voor uitgang was geboekt, maar dat er nog op twee punten onenigheid was: de duur van het huurcon tract. en de vergoeding. De woordvoerder van de Filipijnse regering. Raul Rabe. zei dat de Amerikanen tot nu toe niet verder waren gegaan dan 400 miljoen dollar per jaar. Rabe zei dat Mani la dit aanbod wilde accepteren als een 'eerste aanbetaling', én dat de overige 425 miljoen dollar ook kon worden betaald in 'niet-be- grotingsmiddelen' zoals grotere toegang voor Filipijnse textiel en suiker op de Amerikaanse markt, en vermindering of sanering van de buitenlandse schuld. De Fili pijnen hebben een buitenlandse schuld van 28 miljard dollar, waarvan 1,9 miljard dollar aan of in de centrale hal geplaatst, waar schijnlijk in een telefooncel voor een grote boekhandel. De explosie vond plaats kort voor acht uur. toen honderden mensen in de boekhan del hun dagelijkse krant kochten. Ooggetuigen gewaagden van een enorm bloedbad. Veel slachtoffers vielen door rondvliegend glas. Sommigen raakten zwaar gewond. Een passagier verloor naar verluidt zijn neus. een ander zijn voet. Uit voorzorg besloten de Britse Spoorwegen behalve Victoria en Paddington ook alle andere grote ficiële leningen door de Verenig de Staten. Volgens de gezamenlijke ver klaring van beide delegaties kun nen alle verdere onderwerpen de Financiële vergoeding uitge zonderd worden afgehandeld zonder dat daar een speciale bij eenkomst in Manila voor nodig is. De Filipijnse minister van buiten landse zaken Raul Manglapus. die later deze maand naar Washing ton gaat, kan het akkoord verder afronden. Een aantal leden van de Fili pijnse Senaat, die een eventueel verdrag over de bases moet ratifi ceren. heeft al bezwaar aangete kend. Senator Rene Sasuigas. die ooit Aquino's woordvoerder was, zei dat het voorstel van Aquino in de Senaat geen enkele kans zou maken. Een andere senator. Wig- berto Tanada. die zich altijd tegen de bases heeft gekeerd, zei in een reactie dat het laatste voorstel van de regering duidelijk maakt dat zij de lang-volgehouden belofte om de nationale belangen te zul len verdedigen 'eindelijk verra den' heeft. Bovendien hebben Amerikaanse ambassadefunctio narissen laten doorschemeren dat het bedrag van 5.7 miljard dollar over zeven jaar voor Washington onaanvaardbaar is. De afgelopen maanden hebben ongeveer tien Filipijnse senato spoorwegstations te sluiten. Hier door werd de Britse hoofdstad op nieuw in chaos gedompeld, een week nadat hevige sneeuwval dui zenden treinen deed uitvallen. Veel spoorwegstations herbergen ook metro-station; ook deze werden ge sloten. Gistermiddag zijn de vier termi nals van de Londense luchthaven Heathrow ontruimd in verband met een bommelding. De aankomst- en vertrekhallen werden na anderhalf uur heropend zonder dat er een bom was gevonden. ren laten weten dat zij tegen zou den stemmen bij een voorstel tot verlenging van het huurcontract. Er zijn slechts negen tegenstem mers nodig om een verdrag tegen te houden. Sommige waarnemers zijn er echter van overtuigd dat als puntje bij paaltje komt, en de druk vanuit de regering en de Verenigde Staten wordt opge voerd, hooguit drie tot vijf senato ren hun verzet zullen volhouden. Het feit dat Manglapus een oude eis heeft laten varen, namelijk dat de luchtmachtbasis Clark al m september van dit jaar aan de Fili pijnen zal worden overgedragen, kan echter het verzet sterk doen toenemen. De actiegroepen die zich verzet ten tegen de bases zijn ingeno men met het voorstel, omdat hier door een toekomstig verdrag over de bases alleen maar meer om streden lijkt te worden Een van de actievoersters. Maria Serena Diokno. wijst erop dat het de re gering zelf is geweest die erop ha merde dat het er bij de bases om ging om de nationale soevereini teit te handhaven. "Uiteindelijk zijn ze gewoon aan het marchan deren om geld", meent ze. Vol gens haar heeft de regering een groot risico genomen door zo openlijk de eis van 825 miljoen dollar per jaar op tafel te leggen. BRUSSEL (GPD) - In de hele EG moeten gelijke maximum-snelhe den gelden van 100 tot 130 km per uur op autowegen in landelijke ge bieden en van niet meer dan 80 tot 100 km per uur in verstedelijkte ge bieden. Voorts zou toegestaan moe ten worden om op autosnelwegen op de linkerrijstrook te blijven rij den, mits men de maximum toege laten snelheid aanhoudt. Dat zijn slechts enkele van een reeks voorstellen om de verkeers veiligheid in Europa te verbeteren. Zij staan in een lijvig rapport dat een speciale werkgroep heeft opge steld voor voor de Europese Com missie. De EG-commissaris voor transport, Karei van Miert, maakte het rapport vandaag in Brussel openbaar. Volgens de werkgroep moet er een massale Europese campagne voor de verkeersveiligheid komen. Elk jaar komen in het verkeer in de twaalf EG-landen ongeveer 50.000 mensen om het leven en raken er anderhalf miljoen gewond. Dat kost de landen samen jaarlijks 165 mil jard gulden per jaar. De werkgroep doet in het rapport maar liefst zestig aanbevelingen om de verkeersveiligheid te verbeteren. Het gaat daarbij zowel om verkeers maatregelen (snelheidsbeperkin gen) als om het aanbrengen aan au to's en andere voertuigen van veilig heid-verhogende voorzieningen. Nederland blijkt samen met Duits land en Luxemburg koploper te zijn bij het nemen van veiligheidsmaat regelen. Maar de werkgroep consta teert ook dat het met de controle op de naleving niet overal even goed gesteld is. Gisteren gaf ook de Amerikaan se ambassade commentaar. Vol gens woordvoerder Stanley Schrager houdt Washington vast aan het oude standpunt dat men streeft naar een periode van Hen tot twaalf jaar, waarin de bases ge leidelijk kunnen worden ontman teld. Hoe langer deze periode, des te groter de financiële vergoeding zou zijn. zo suggereerde hij. Dé Filipijnen hebben Ameri kaanse medewerking hard nodig. Het Internationaal Monetair Fonds moet morgen beslissen over financiële noodhulp ter waarde van 700 miljoen dollar, en op 25 en 26 februari komen de do norlanden van de Filipijnen bij een in Hongkong om te Im over hulpverlening ter waarde van 3.4 miljard dollar. In beide bijeenkomsten weegt de stem van de Amerikanen zeer zwaar. In feite zit Aqumo behoorlijk in de tang. en als Washington haar jongste voorstel botweg afwijst zal ze opnieuw bakzeil moeten ha len. Volgens waarnemers zit er nog enige rek in de mogelijkheid dat de Amerikanen instemmen met de 'zachte component' van 425 miljoen dollar waar Rabe op doelde, waarbij de "betaling" wordt gegoten in export- en han delsmaatregelen. Wat het autoverkeer betreft stel len de deskundigen voor: - gelijke maximumsnelheden voor auto's van 100 tot 130 km per uur op snelwegen in landelijke gebieden en van 80 tot maximaal 100 km per uur in verstedelijkte gebieden, zoals de Randstad. Op andere bui tenwegen zou maximaal 90 km per uur gereden mogen worden. In de stad moet overal de maximumsnel heid naar 50 km per uur. - wie op de autosnelweg op de maxi mum snelheid rijdt, zou op zijn rij strook mogen blijven. De verplich ting om rechts te houden zou dan vervallen, waarmee het onrustige wisselen van rijstrook wordt voor komen. - elke plaats in een auto moet een veiligheidsgordel hebben; kleine kinderen mogen alleen vervoerd worden als zij beschermd kunnen TIRANA/HEERLEN (GPD) - Ze venhonderdtwintig studenten van de Universiteit van Tirana - onder wie tweehonderd vrouwelijke zijn gisteren in hongerstaking ge gaan. Een aantal professoren heeft zich by hen aangesloten. Voor naamste eis van de hongerstakers en de 'resterende' tienduizend stu denten is de volledige depolitise ring van de universiteit en alle ande re intstellingen voor hoger onder wijs in het land. De studenten staan er daarom op dat de naam van de vroegere stalinistiche leider van Al banië. Enver Hodzja. van de univer siteit wordt verwijderd. In de Engelstalige uitzending van radio-Tirana verklaarde gister avond een van de meestakende pro fessoren dat hij zich spontaan aan de zijde van de studenten had ge schaard, omdat hij de eis tot depoli tisering van het onderwijs in de volksrepubliek volledig onder steunt. De docent noemde de actie van de studenten 'het begin van de ontmanteling van de communisti sche dictatuur en een overwinning voor alle democratische krachten' A.in fu t einde van vorige week hadden bijna 7000 studenten en do centen een petitie ondertekend, waarin zty van hal bewind ei en dat de 11ni ver -11eit VSO Tir.in.i een ande re naam krijgt Minister van onder wijs Skander Gjinhusi heeft een be roep gedaan op de studenten de kwestie van de naamsverandering Eigen voorstel ANC over einde EG-sancties LUXEMBURG (IPS) - Het ANC heeft de Europese Gemeenschap een eigen voorstel gedaan over een tijdschema voor de beëindiging van de sancties tegen Zuid-Afrika Het voorstel is gedaan op een bijeen komst van de vereniging van West- europese parlementariërs tegen apartheid (Aweepa). De voorzitter van de Aweepa. het voormalig lid van het Nederlands parlement Jan Nico Scholten. heeft dit gezegd. Volgens Scholten heeft de huidi ge voorzitter van de Europese mi nisterraad. de Luxemburger Jac ques Poos, ANC-vice-voorzitter Nelson Mandela uitgenodigd voor een bezoek aan Luxemburg, om met hem te overleggen over het Eu ropese sanctiebeleid. Poos wil Man dela persoonlijk ontmoeten voordat hy aan de Raad van Ministers een aanbeveling inzake de opheffing van de sancties tegen Zuid-Afrika doet. Het ANC-voorstel houdt in dat positieve stappen van de Zuidafn- kaanse regering beloond worden met het progressief ongedaan ma ken van sanctiemaatregelen. Het systeem kan in werking treden zo dra de apartheidswetten worden in getrokken. Een tweede stap zou worden gezet indien het blanke be wind een overgangsregering, zoals voorgesteld door het ANC. accep teert. In een derde fase worden alle nog bestaande sancties afgeschaft zodra overeenstemming is bereikt over een sluitend systeem van eer biediging van de mensenrechten. Aweepa-voorzitter Scholten zegt dat zijn vereniging voorstander is van het voorstel. "Wij vinden het dubbel interessant omdat het van het ANC zelf is uitgegaan. Het is een tijdschema, maar dan gekoppeld aan inhoudelijke ontwikkelingen. Zo komt het einde van het debat over de sancties in zicht en kunnen wij ons meer op de periode na de af schaffing van apartheid gaan toe leggen." zitten; touringcars moeten veilig- heidsgordels hebben; auto's moe ten overdag dimlicht voeren dat au tomatisch wordt ingeschakeld zo dra de motor wordt gestart. - het alcoholpromillage moet naar 11B mg per liter Nu geldt del alleen in Nederland en Portugal, elders is het 0.8. Straffen moeten zoveel mo gelijk gelijk worden in de EG, waar bij men makkelijker bestraft kan worden voor overtredingen in een ander land begaan. Voorts zou er ook een rijbewijs of wel rijtest moeten komen voor be rijders van bromfietsen, moeten al le motorfietsen beenbeschermers krijgen, moeten reflectoren op fiet sen overal verplicht worden (in Ne derland is dat al zo). Ook moeten de voorkanten van auto's minder ge vaarlijk worden gemaakt voor voet gangers. tot na de parlementsverkiezingen van 31 maart te laten rusten BMT de studenten hebben dat verzoek afgewezen. Zij hebben zelfs aange kondigd dat zij de boycot van de colleges, die op 6 februari begon, voortzetten tot de regering aan al hun eisen tegemoetgekomen is. Hot —gin voelt er niets voor deze eis in-te willigen omdat 'de naam en de werken van Enver Hod zja onlosmakelijk verbonden zijn met de Albanese Arbeiderspartij - de communistische party - en di entengevolge erfgoed van de hele Albanese bevolking ziin W apenstilstand noord-Rwanda NAIROBI (GPD) - De regering van Rwanda zegt sinds gistermorgen een wapenstilstand in acht te ne men in het noorden van het land. waar al enkele maanden hevig wordt gevochten tussen leger en re bellen van het Rwandees Patriot tisch Front. De verklaring over het staakt-het-vuren kwam na een vier uur durende vergadering tussen Rwanda's president Habyarimana en Uganda's leider Mum- m m Zanzibar. Inwoners van het strijd gebied in het noorden van Rwanda zeggen dat er sinds negen uur giste ren niet meer is geschoten is. JERUZALEM (AP) - Palestijnse scholen in centraal-Israel (de West- bank) en Gazastrook zullen geleidelijk worden heropend, zo heeft het Israëlische ministerie van defensie maandag bekend gemaakt Tegely- kertyd zijn op de Westoever twee Palestynen. waaronder een 14-jange jongen, door Israëlisch geweervuur om het leven gekomen en werd in de Gazastrook een Arabier die werd verdacht van collaboratie met de Israëliërs door Palestynen doodgeschoten. Volgens het ministerie van defensie zullen vandaag in de eerste fase van de heropening op de Westoever de kleuter- en lagere scholen tot en met de vierde klas weer toegankelijk zijn; in d«* Gazastrook gaan de kleuter- en lagere scholen tot en met de derde klas open De beslissing valt "in het kader van de politiek van het ministerie van defensie om de beperkingen die de bevolking zijn opgelegd te ver minderen en het normale leven te herstellen, ondanks de voortdurende staat van oorlog", aldus het ministerie van defensie Uat ff DHAKA (AP) Het Hooggerechtshof van Bangla desh heeft gisteren het proces tegen de afgezette presi dent Ershad met twee weken uitgesteld. Door deze be slissing kan Ershad bij de verkiezingen van 27 februari meedingen naar een van de 300 zetels in het parle ment. Ershad was gedagvaard om morgen voor een spe ciaal tribunaal verschijnen op beschuldiging van ver boden wapenbezit. Bij een veroordeling had hij vol gens de Bengalese wet niet aan de verkiezingen mo gen deelnemen. Ershad, een voormalige legergeneraal die in 1982 De verkiezingscampagne in Bangladesh is in volle gang. Deze aanhanger van de Nationale Partij laat geen plekje op zijn koest onbenut om zijn favoriete kandidaat onder de aandacht van de kiezers te brengen. <iot« afp> door een staatsgreep aan de macht kwam, trad op 6 de cember af na zeven weken van aanhoudende demon straties tegen zyn bewind. Bij een huiszoeking in zijn paleis vond de politie vervolgens acht vuurwapens waarvoor de president niet de vereiste vergunningen bezat. De voorlopige regering had Ershad ook willen ver volgen wegens verduistering, smokkel en ambtsmis bruik. maar tot dusver was alleen de wapen-zaak ge reed om voor de rechter te worden gebracht. Ershad staat kandidaat in vijf districten in Rangpur. waar hij vandaan komt. Hij maakt daardoor een goede kans om in het parlement te worden gekozen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9