Rana Kabbani: de Palestijnen steunen Saddam uit wanhoop 'Ge-jojo' met Patriot-eenheid voorbij Extra zetje voor conciliair proces REPORTAGE DINSDAG 19 FEBRUARI 1991 Cees van Zweeden LONDEN - Als kleuter verhuisde ze naar Manhattan, haar puberteit bracht ze door in Indonesië, op 15-jarige leeftijd werd ze bij het Syrische leger ingelijfd om tegen Israël te vechten, drie jaar later trouwde ze in Bayrut met een Palestijnse dichter en nog vóór haar 30ste verjaardag studeerde ze aan de Cambridge University af als doctor in de filosofie. Nog tamelijk monter heeft Rana Kabhani zich nu in Londen gevestigd om een lans te breken voor de Arabische medemens. Londen? "Ja, mijn huwelijk in Bay rut was na vier jaar kapotgegaan. ik besloot de stad, die ook te gevaarlijk werd, te verlaten en In Cambridge te gaan studeren. Daarna ging ik terug naar Syrië, waar ik mijn huidige echtgenoot ontmoette, een Engels man. We hebben ons in Londen ge vestigd, omdat ik mij hier nuttiger kan maken". Rana Kabbani (32) woont samen met Patrick Seale en hun twee kin deren in een miljoenenpand in Ken sington, vunwaaruit zij de belangen van de islam behartigt. Vorig jaar publiceerde zij haar autobiografi sche 'Brief aan het Christendom', die een scherpe aanval op collega schrijver Salman Rushdie bevatte. In haar boek beschrijft Kabbani de moeilijkheden die zij als moslim meisje in de westerse maatschappij ondervond, Ze kreeg veel reacties van moslims die dezelfde ervarin gen hadden gehad. "Maar ik kreeg ook veel reacties van moslims uit de Arabische wereld", zegt ze. "Zij hadden zelfs problemen met de re geringen daar. Die waren in hun ogen te wereldlijk". Dezer dagen houdt zij zich met de Golfoorlog bezig. "Engeland is een bijzonder racistisch land", zegt de Syrische. "De Engelse maatschap pij zelf is zo gelaagd, dat allerlei ste reotypen gemakkelijk worden aan vaard. De Golfoorlog heeft van iede re Arabier een potentiële terrorist gemaakt. Ook Frankrijk mag zijn vijandigheid jegens de Algerijnen hebben, maar wat daar ontbreekt, is het gevoel dat de Arabische ge meenschap een vijfde kolonne vormt. In Engeland bestaat dat ge voel wel". Weinig begrip Racisme jegens Arabieren was een verschijnsel dat Rana Kabbani al langer intrigeerde. Ze begon haar studie aan de Universiteit van Cam bridge om de stelling bevestigd te krijgen dat de wortels van dit racis me in de literaire en beeldende kunst van de vorige eeuw moesten worden gezocht. Drie jaar lang bracht Kabbani in de leeszaal van de universiteit door om haar bewijs materiaal bijeen te krijgen: de boe ken van Richard Burton, de schilde rijen van Gerome, pornografische geschriften uit het Victoriaanse tijdperk. "Schrijvers en schilders", zo be toogde ze in haar proefschrift, "heb ben van Arabië een plek gemaakt waar seks en geweld heersep, en lui heid en fanatisme. En daarmee heb ben ze de gedachte aannemelijk ge maakt dat Arabieren niet in staat zijn zichzelf te besturen". Rana Kabbani. "Ik zie niet hoe democratie kan worden bereikt als het. Westen Israel met wil dwingen tot een oplossing van het Palestijnse vraag- StUk"- (.0,. .PD, Rana Kabbani had driejaar nodig om haar proefschrift te schrijven. De professoren van Cambridge University hadden ook driejaar no dig om het goed te keuren en de schrijfster haar doctoraat te verle nen. "O, u bent blank! We dachten dat u zwart zou zijn", zei de eerste professor die het proefschrift af- Van de vooroordelen uit de vorige eeuw naar de Golfoorlog is voor Ra na Kabbani maar een bescheiden stap. Het Westen begrijpt nog steeds weinig van Arabië en waar om Saddam Hussein Kuwayt bin nenviel. "Deze man was door het Westen bewapend, omdat hij nuttig was voor een specifiek doel: het muil korven van Iran. Om het Iraanse fundamentalisme in te dammen, mocht zijn oorlogsmachine uitdij en. In de laatste fase van de oorlog met Iran hielpen de Amerikanen hem door hun vloot naar de Golf te sturen. Hij kwam uit die oorlog te voorschijn met een verminkte eco nomie, een verminkt land. Acht jaar lang had hij gevochten, ook in het belang van de Golf-staten en Ameri ka. Hij verwachtte dus een soort be loning". "Maar wat gebeurde? De Golf staten begonnen hem als een be dreiging te beschouwen en draai den de geldkraan naar Irak dicht. Voor de Amerikanen werd Saddam Hussein van een bondgenoot tegen Iran tot een potentiële vijand van Is raël. Ineens herinnerden zij zich Saddams abominabele mensen rechten-reputatie. Ineens mocht de man. die chemische wapens had ge kregen. geen superkanon hebben". Maar de echte tragedie van Iraks be zetting van Kuwayt en de Golfoor log is volgens Rana Kabbani dat Saddam Hussein inderdaad een "schurk" is. "Als hij niet zo'n slech te man was geweest en zo'n meedo genloze heerser, zou de hele islami tische wereld ten strijde zijn getrok ken om hem te verdedigen. Maar zijn reputatie is zo slecht dat het moeilijk is hem te verdedigen. Dat de Palestijnen dat toch hebben ge daan, geeft alleen maar aan hoe wanhopig zij zijn geworden". Als na de bevrijding van Kuwayt opnieuw geen oplossing wordt ge vonden voor het Palestijnse vraag stuk. zal deze oorlog de geschiede nis ingaan als een gewone "imperia listische oorlog" voor het veiligstel len van de westerse oliebelangen, meent Kabbani. "Het aanzien van Amerika in de islamitische wereld zal dan nooit meer worden hersteld en moslims zullen zich deze oorlog blijven herinneren als een oorlog van schijnheilige Amerikanen die hun high-tech wapens op de Arabie ren testten. De wereld zal nooit meer hetzelfde zijn. Het zal voor westerlingen nooit meer veilig zijn om naar islamitische landen te rei- "De Arabieren zullen niet begrij pen waarom de bezetting van Ku wayt ongedaan moest worden ge maakt, terwijl de bezetting van Pa lestina werd getolereerd. Voor hen zou dat meten met twee maten zijn en het gevolg zal een tendens naar islamitisch fundamentalisme zijn. Die tendens is er nu al in landen als Tunesië, Algerije en Syrië. De men sen hebben nu al het gevoel dat de wereldlijke leiders in die landen hun weinig hebben opgeleverd". Ze zucht. "Wij zijn ook moe van wrede regimes, politiestaten en on derdrukkende monarchieën. En we zijn moe van de mensen in het Wes ten die zeggen dat de landen in het Midden-Oosten slecht zijn. omdat ze door Arabieren worden bevolkt. Wij willen meer dan wie ook demo cratie. Maar ik zie niet hoe dat kan worden bereikt als het Westen Is raël niet wil dwingen tot een oplos sing van het Palestijnse vraagstuk". Anderhalve week geleden besloot de Nederlandse regering Patriots uit te lenen aan Israël, nadat eer der al Patriots en llawks in Tur kije waren geplaatst om Iraakse luchtaanvallen af te weren. Vijf tien man zouden de Israëli's bege leiden bij hun 'werk' met de Pa triot. Tot de Israëlische regering plotseling om een volledige Ne derlandse bemanning vroeg. Toen moesten op de luchtmachtbasis in het Duitse Blomberg allerlei plannen worden omgegooid. De verwarring was groot. De Pa triots, 32 in getal, vertrokken za terdag per schip uit Bremen. Van daag vlogen 10 luchtmacht-mili tairen naar Israël, om de lijnen uit Van onz BLOMBERG - Het Nederlandse luchtmachtvolk in de Willem Ver- steegh-kazerne in het Duitse Blom berg haalt opgelucht adem. Van middag rond één uur vertrok van Schiphol een El Al-vlucht naar Is raël. met aan boord tien officieren en onderofficieren, die de statione ring van Patriots gaan voorberei den. Later deze week volgen nog ongeveer zestig man van het squa dron 327. dat de luchtafweerraket- ten paraat moet houden tegen de ge vreesde Iraakse Scud-aanvallen. Niet dat de beroepsmilitairen hun missie als een pretje zien, maar ze weten nu tenminste waar ze aan toe zijn. "Het ge-jojo is voorbij", ver woordt kapitein Welmer de gevoe lens van het squadron. Hij krijgt bij de operatie de leiding over de logis- tiek. Welmer duet zijn verhaal aan de bar van de officiersmess in de ka zerne. "Een aantal mensen hier dacht eerst naar Israël te gaan, toen weer niet. dan naar Turkije, dan toch weer helemaal nergens heen en nu dan toch naar Israël. Die onze kerheid knaagde aan ons. Ik had me ook al helemaal geprepareerd op een verblijf in Turkije, om daar de Patriot-bemanning af te lossen. Het is thuis moeilijk uit te leggen dat het dan plotseling Israël wordt". Israel kreeg al een flink aantal Scuds op zich afgevuurd. Toch ver kiest de luchtmachtkapitein een verblijf in dit land boven het nog niet door Irak aangevallen Turkije. "Ik mag het misschien niet hardop zi-ljgcn. maar ik zit- nu eenmaal meer in de Israëlische defensie dan in de Turkse", zegt Welmer, een Twee Nederlandse soldaten bij een Patriot-installatie in Turkije. Israël hoeft niet te betalen DEN HAAG (GPD) - De Israëli sche regering hoeft Nederland niets te betalen als Nederlandse militairen, gestationeerd bij Je ruzalem. één of meerdere Pa triot-raketten afschieten. De re den is dat de Nederlanders Amerikaanse Patriots zullen af schieten en geen Nederlandse. De Tweede Kamer was giste ren verbaasd over het bericht dat de Israëliërs voor elke gelan ceerde Patriot moesten betalen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie was dat logisch, omdat Israël de lan- ceerinrichtingen en luchtaf- weerraketten had geleend van Nederland. Om operationele redenen werd bij de uitzending van het squadron niet duidelijk ge maakt welke raketten de Neder landers zouden gebruiken. Ook de Kamer werd daarvan niet op de hoogte gesteld. Maar Defen sie had toen al, zo blijkt nu, het plan opgevat om de modernere, Amerikaanse Patriots te gebrui ken. schuine blik werpend op de gena derde detachementscommandant overste H. Vandeweijer, die de lei ding heeft over de Nederlandse Pa triot-eenheid. 'Geen namen' De kazerne in Blomberg heeft in Vandeweijer een oude bekende, want voordat hij twee jaar geleden als docent naar de Koninklijke Mili taire Academie (KMA) in Breda ver huisde, was hij er commandant. "Na twee dagen ronddribbelen zitje er weer helemaal in", heeft hij ge merkt. Voordat Vandeweijer zijn of ficieren en onderofficieren presen teert. heeft hij één verzoek: "Geen namen van de betrokkenen op schrijven graag. Dit doen we uit vei ligheidsoverwegingen, ze hebben er zelf om gevraagd". Maar niet iedereen bli jkt behoefte hebben aan deze geheimhouding. Kapitein Welmer heeft er "geen en kel probleem" mee als zijn naam wordt vermeld. Veiligheid blijkt niet de enige reden v teit. Overste Schaberg, plaatsver vangend commandant van de lucht machtbasis in Blomberg: "We wil len voorkomen dat er allerlei tante Emma's bellen, die willen weten hoe het met hun neefje is die naar Israël moet". Schaberg blijft in Blomberg met een uitgeklede basis achter. Er res ten hem nog twee lanceerinrichtin- gen en ruim vierhonderd militairen, iets meer dan de helft van de oor spronkelijke bezetting. Anoniem Squadron 327 betrekt zijn stellin gen op ongeveer tien kilometer ten westen van Jeruzalem. Na de tien wegbereiders die vandaag richting Israel vlogen, volgt pal voor of in het komende weekeinde de rest van de manschappen. Welke dag is nog niet helemaal zeker, de 24ste is de meest genoemde datum. De kapi tein die hoofd van het bureau ver bindingen wordt in Israël - "ano niem. zoals de commandant heeft gezegd" - was liever naar Turkije ge gaan. Hij had er nooit aan gedacht dat hij als beroepsmilitair nog eens kon worden ingezet buiten NAVO- gebied. "Het is hypocriet om te zeggen: tja, ik wist wat er kon gebeuren toen ik voor het leger tekende. Hier heb ik nooit rekening meegehouden. Toen ik tekende, dacht ik alleen: als het ooit oorlog wordt, hebben alle Nederlanders het slecht. Dan kun je tenminste nog je eigen land verde digen. Wat we nu gaan doen. geeft opeens een geheel nieuwe dimensie aan het legerbestaan". Een sergeant-majoor ziet op zijn beurt weer meer in Israël dan in Turkije, waarheen hij eerst dacht te gaan. De situatie van constant loe rend gevaar spreekt hem meer aan. maar niet uit masochistische over wegingen "Ik heb eens een Engelse militair gesproken, die liever in Noord-lerland was dan in Duits land. Waarom? Omdat hij in Noord- lerland elke dag volledig op zijn hoede was. Elke dag keken hij en zijn collega's onder hun auto of er wellicht een bom was geplaatst. In Duitsland gebeurde dat niet. En daar gebeurde vervolgens van alles. Dat is denk ik ook het verschil tus sen Israël en Turkije", aldus de mili tair. Onder de ongeveer zeventig mili tairen die naar Israël vertrekken, bevindt zich één vrouw, een kapi tein, maar dan wel in de klassieke vrouwenrol. Ze is personeelsoffi- cier en moet in die hoedanigheid toezien op het welzijn van de man schappen. Ze is niet bang. Het maakt haar "absoluut niet" uit of ze in Israel, in Turkije of "gewoon" in Blomberg zit. "Iedereen kon wor den aangewezen, dus ook ik. Er was maar één vervelend aspect: om 't aan mijn ouders te vertellen", aldus de kapitein. GEESTELIJK LEVEN Pleidooi voor scheppingstheologie CANBERRA (GPD) - Het wereldwijde conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping moet ertoe leiden dat de ker ken in dialoog treden met 'hen die de macht hebben op alle niveaus' van de samenle ving. Verder moet het proces een hoge prioriteit krijgen in al het werk van de Wereld raad. Met die uitspraken heeft de As semblee vanmorgen in Canberra de vrees weggenomen dat de voortgang van het proces gevaar loopt. Wel was er een lobby nodig om de resoluties over dit pro gramma aangescherpt te krijgen. Ds. W. van der Zee. secretaris van de Nederlandse Raad van Kerken, is zeer te spreken over de prikkel die het conciliair proces krijgt. "We hebben ervoor moe ten knokken, maar met wat er nu ligt, kunnen we de komende jaren vooruit". Volgens Van der Zee was er voorafgaande aan de As semblee gegronde vrees dat de Wereldraad het conciliair proces, dat op de vorige Assemblee in 1983 begon, op een lager pitje zou zetten. Tijdens de Assemblee is sterk aangedrongen om de strijd voor gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping beter in verbin ding te brengen met de theologi sche reflectie binnen de oecume nische beweging. Ook wordt het van belang geacht dat de lidker ken en regionale organen op de volgende Assemblee verslag uit brengen van wat het conciliair proces teweeg heeft gebracht. Op de voorlaatste dag van As semblee, werkten de 950 afge vaardigden in hoog tempo een aantal vergaderstukken af. Uit de vier secties waarin de aanwezigen de eerste tien-dagen bijeenkwa men, kwam een lawine van voor stellen en aanbevelingen, waar van slechts een klein deel uitein- Araf at pleit bij Assemblee voor Palestijnse zaait CANBERRA (ANP) - PLO-lei- der Yasir Arafat heeft de Assem blee van de Wereldraad van Ker ken per brief om daadwerkelijke steun gevraagd voor de zaak van de Palestijnen in het kader van rechtvaardige vrede in het Mid den-Oosten. Palestijnen hebben "de weg van de vrede als hun beleid" ge kozen. Hun wens is dat "een vre de wordt gevestigd die rechtvaar digheid brengt", aldus Arafat, die door de Wereldraad wordt om schreven als "president van de Palestijnse staat en voorzitter van de PLO". De secretaris-generaal van de Wereldraad, Emilio Castro, zal na de assemblee de PLO laten weten wat de assemblee over het Pale stijnse vraagstuk heeft gezegd. Daarin zal medeleven worden be tuigd met h^t lijden van het Pale stijnse volk dat "het recht op zelf beschikking en een eigen staat is onthouden". Verder zal de Wereldraad zijn steun herhalen voor een interna tionale vredesconferentie over het Midden-Oosten onder auspi ciën van de Verenigde Naties. Ds. W. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken in ons land, heeft laten weten dat de Ne derlandse delegatie zich zal dis tantiëren van een dergelijke een zijdige verklaring. De secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, Emilio Castro (midden), met de Chinese bisschop K. H. Ting (links) en ds. C. M. Kao uit Taiwan, de nieuwe leden van de Wereldraad. Van daag is in een rumoerige zitting besloten dat de twee vertegen woordigers in de toekomst met een bijzondere status de vergaderin gen van het Centraal Comité (be stuur) kunnen bijwonen. (foto Uit de eerste sectie werd het voorstel overgenomen voor een grondige studie over de 'theolo gie van de schepping'. Het we reldwijd verbreide kwaad van so ciale onrechtvaardigheid en de ecologische crisis maken het noodzakelijk dat de kerken zich bezinnen op de schep- pingsethiek. Daarbij moet vooral gekeken worden naar de onder linge samenhang van de sociale, economische, politieke en spiri tuele problemen. "De crisis heeft diepe wortels in menselijke hebzucht, uitbuiting en economische systemen die de samenhang tussen mondiale vra gen ontkennen. In het rapport wordt gezegd dat de omgang met de schepping om "berouw en be kering" vraagt. Binnen de sectie was veel dis cussie geweest over de vraag of de mens nog wel als middelpunt van de schepping moet en kan worden gezien. Die vraag is uit eindelijk toch positief beant woord. "God vraagt ons reken schap voor de omgang met de schepping". Wel wordt gezegd dat de theolo gie in het verleden ernstig tekort is geschoten als het over de schepping ging. "De aarde is te veel gezien als object van mense lijke exploitatie en als 'ongeïnspi reerde' werkelijkheid. Jongeren voelen zich gepasseerd CANBERRA (GPD) - 'Oecume nische zelfmoord'. Met dat span doek marcheerden jeugdige afge vaardigden en stewards vandaag in Canberra de vergaderzaal bin nen waar de Assemblee van de Wereldraad zojuist een nieuw be stuur (Centraal Comité) had geko- De jongeren zijn uiterst verbol gen over het feit dat van de 154 le den van het nieuwe Centrale Co mité slechts 11 jonger dan 27 zijn. De Wereldraad had beloofd dat gestreefd zou worden naar 20 pro cent jongeren. "Dit is opnieuw een bewijs dat wij niet serieus worden geno men", zei een van de jongeren. Tóen voorzitter dr. Held haar na enige minuten het woord trachtte te ontnemen met de mededeling dat er nog veel belangrijke agen dapunten af te handelen waren, ontplofte de spreekster zo wat. "Dit neem ik u zeer kwalijk. Jeugd is een belangrijke zaak". De Assemblee had een hele middag nodig om de benoemin gen rond te krijgen. Dat ging ge paard met veel emoties, chaoti sche discussies en tientallen amendementen en ordevoorstel len. Vanuit Nederland werden twee leden benoemd: dr. Karei Blei (Hervormde Kerk) en drs. Aukje Westra (Gereformeerde Kerken). De Assemblee had vandaag ook zeven nieuwe presidenten moeten benoemen, maar de dis cussie daarover eindigde in een volslagen chaos. Het feit dat er bij de kandidaten slechts twee vrou wen waren en geen Afrikaan, gaf zoveel irritatie, dat de middagzit ting zonder stemming eindigde. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen door de synode als geestelijk verzorger De He- zenberg Hattem D. Fisser Beverwijk- Heemskerk, te Apeldoorn B. J. Kruit Heiloo en Limmen, te Apeldoorn H. Harkema Onstwedde; aangenomen naar Den Dolder (herv.-geref.) toez. M. Hooymeijer Nederhorst den Berg; be dankt voor Bodegraven P. Koeman Woudenberg, voor Klundert R. van Laar Reeuwijk. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Vroomshoop drs. F. de Vries Emmen. Gcrcf. Kerken vrijgemaakt: aange nomen naar Rotterdam-C. A. L. Th. de Bruijne Nijverdal die o.a. bedankte voor Alphen aan den Rijn. Christelijke Geref. Kerken: beroe pen te Kerkwerve H. Korving Veenen- Gcreformcerde Gemeenten: be dankt voor Utrecht J. J. van Eckeveld Zeist.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2