LEIDSCH DAGBLAD Vaag akkoord over bezmmgmg en Twee brillen halen één betalen. i NODIG! Gorbatsjov wil vandaag al reactie Irak op vredesplan Drugsdealer ontsnapt met ISll'iftSM helikopter uit gevangenis Lozingen zink en lood tot 1 maart toegestaan Wonen, auto, openbaar vervoer en geld lenen worden stuk duurder RTL 4 begint radiostation DINSDAG 19 FEBRUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39477 Prijs fl. 1,45 MOSKOU/WASHINGTON/DEN HAAG (GPD/Rtr/AP) - Moskou verwacht vandaag al een reactie op het vredesplan voor de Golf dat pre sident Gorbatsjov gisteren voorleg de aan Irak. Het plan is een laatste poging van de Sovjetunie een bloedige grondoorlog te voorko- Tot nu toe zouden aan Iraakse zij de al 20.000 doden en 60.000 gewon den zijn gevallen. Dat zegt de Iraak se premier Haammadi in een inter view met de radicale Iraanse krant Jomhuri Eslami. De schade die ge allieerde bombardementen hebben aangericht, zou inmiddels 200 mil jard dollar belopen. Vannacht werden de Iraakse hoofdstad Baghdad en de haven- en garnizoensstad Basra opnieuw zwaar gebombardeerd. Journalis ten meldden dat de bombardemen ten een van de hevigste waren sinds het uitbreken van de oorlog. De Iraakse minister van buiten landse zaken Aziz is na het gesprek VS terughoudend over Sovjet-initiatief in Moskou via de Iraanse hoofdstad Teheran teruggekeerd naar Bagh dad. Aziz wil het Sovjet-plan zo snel mogelijk met Saddam Hussein be spreken en daarna terugreizen naar Moskou om het Iraakse antwoord aan Gorbatsjov voor te leggen. De Amerikaanse president Bush is per telegram door Gorbatsjov ge ïnformeerd over de inhoud van het vredesvoorstel, maar heeft zijn functionarissen toch opdracht ge geven de oorlogsvoorbereidingen op schema te houden. Moskou heeft de VS niet ge vraagd de militaire operaties in de Golf op te schorten zolang het voor stel in het Witte Huis wordt bestu deerd. Woordvoerder Fitzwater liet er geen misverstand over bestaan dat alleen capitulatie van Irak een grondoorlog kan voorkomen. Hoewel het vredesplan geheim is wordt aangenomen dat Irak zich na het staakt-het-vuren onvoorwaar delijk moet terugtrekken uit Ku- wayt. De Sovjetunie garandeert het voortbestaan van Iraaks huidige staatsstructuur en grenzen. Moskou zal zich ook verzetten tegen straf maatregelen tegen Irak en persoon lijke bestraffing van Saddam Hus sein. Over andere conflictpunten in het Midden-Oosten, zoals de Pale stijnse kwestie, moet worden gede batteerd. Amerikaanse regeringsfunctio narissen zeiden gisteren weinig op timistisch te zijn over de reactie van Saddam Hussaein op het Russische plan. "Onze hoop op het vertrek uit Kuwayt is vooral gevestigd op de oorlog in de lucht en op de grond", aldus woordvoerder Fitzwater. De andere geallieerde landen reageren ook zeer terughoudend op de Sov jet-plannen. Sovjet-gezant Primakov blijft daarentegen optimistisch: "Ik denk dat vrede bereikt kan worden", zo zei hij gisteravond in een tv-inter- view met het Amerikaanse station ABC. De Amerikaanse kruiser Prince ton die gisteren voor de Kuwaytse kust op een zeemijn liep blijkt ern stiger beschadigd dan aanvankelijk werd gedacht. Een Amerikaanse le- gerwoordvoerder verklaarde van daag dat het schip voor reparatie- werkzaamheden het oorlogsgebied heeft verlaten. De aanvaring met de mijn heeft vooral bovendeks flinke schade aangericht. (meer Golfnieuws op pagina's 2 en 7) Minister zwicht voor druk Hoogovens IJMUIDEN (GPD) Hoog ovens in IJmuiden heeft tot 1 maart uitstel gekregen om te stoppen met de deels illegale lo zingen van lood en zink in de Buitenhaven van IJmuiden. Hoogovens moest in eerste in stantie voor 23 februari een ein de aan de lozingen maken. Een extra week weigerde de minis ter Maij-Weggen van verkeer en waterstaat toe te staan. De druk op het staalbedrijf werd zelfs opgevoerd door een dwangsom DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer krijgt van het ka binet alle ruimte om wijzigingen aan te brengen in een van nacht bereikt akkoord over de bezuinigingsplannen. Het akkoord is gebaseerd op een groot aantal veronderstellin gen en onzekere factoren, zoals de inflatie en de loonstij ging in de komende jaren. bezuinigingen op Defensie en Ontwikkelingssamenwerking: 1,5 miljard; afstoten rijkstaken naar ge- rrteenten en provincies: 1 miljard; geen prijscompensatie voor de ministeries (1 miljard). Daarnaast komt er een fors pak ket lastenverhogingen. Vooral het gebruik van de auto, het kaartje voor het openbaar vervoer, het hu ren en het eigen-huisbezit worden aanmerkelijk duurder. Onenigheid CDA en PvdA zijn het lang gebleven over de tariefsverhoging voor het openbaar vervoer. De PvdA vond 4 procent per jaar ge noeg, het CDA zat op 6 procent. Het kabinet heeft het niet aangedurfd hier echt knopen door te hakken. Minister Maij (verkeer) heeft giste ren voorgesteld de benzine-accijns met totaal 20 cent op te trekken: 5 cent per jaar. Tegelijk zou de diesel accijns omhoog moeten, evenals de motorrijtuigenbelasting. In totaal denkt Maij aan een lastenverhoging van circa 4 miljard gulden voor de automobilist. Daarvan zou 2 miljard teruggegeven moeten worden door automobilisten een kortingskaart voor het openbaar vervoer te geven. Het CDA wilde de jaarlijkse huur- stijging optrekken van 3 naar 6 pro cent, de PvdA wil niet verder gaan dan 5 procent. In het stuk van Lub- bers-Kok wordt gesproken van een 3 procents huurstijging plus infla tie. Hoeveel het huurwaardeforfait (de belastingtoeslag voor eigenaar bewoners van huizen) moet stijgen is nog onduidelijk. Er zijn twee cij fers in omloop: een verhoging van 1,8 procent nu naar 2,75, of naar 3 procent. Voor 1991 is er een tekort van 2.2 miljard gulden. Sociale Zaken moet 275 miljoen gulden inleveren. Ont wikkelingssamenwerking 150 mil joen en de gemeenten 155 miljoen. De rest, 1,6 miljard gulden, moet door alle andere ministers opge bracht worden. Voor Onderwijs gaat het om ruim 500 miljoen gul den, VROM 270 miljoen. Defensie 229 miljoen en Verkeer 162 miljoen. De afgelopen nacht bereikte over eenstemming omvat een bezuini ging tot 1994 van circa 13 miljard gulden. Bovendien worden de las ten voor burgers en bedrijfsleven met zo'n 4 miljard gulden ver hoogd. Kringen rond het kabinet wezen er vanmorgen op dat het akkoord op tal van punten vaag is. Zo is afge sproken dat de huren met 3 procent bovenop de inflatie stijgen. Eenzelf de formulering is bij de tarieven openbaar vervoer gekozen: 1,5 pro cent bovenop de inflatie. Het kabinet gaat uit van een loon stijging die gelijk blijft aan de infla tie. Daarmee wil men het overleg met de ambtenarenbonden ingaan. Er ligt echter geen keihard dictaat van het kabinet. Het uitgangspunt geldt ook voor de koppeling. Als de lonen niet meer stijgen dan het inflatie-percentage, ontstaat een besparing van 2,1 miljard gulden bij de uitgaven voor de koppeling. Komt die voorspelling niet uit, dan wil het CDA het gat dichten via ex tra bezuinigingen, de PvdA via las tenverhoging. Op het terrein van de volksge zondheid zijn bedragen in de tus senbalans opgenomen, maar voor de concrete maatregelen zijn diver se varianten bedacht. In totaal denkt staatssecretaris Simons (volksgezondheid) 1,3 miljard gul den te kunnen besparen. Dat kan als de vaste jaarpremie van 15 naar 18 procent gaat met een vrijwillig ei gen risico, eventueel gebonden aan Rechercheurs van de rijkspoli tie inspecteren de helikopter, drugshandelaar uit de Leeuwar der gevangenis ontsnapte. De helikopter, die was gestolen in Lelystad, werd teruggevonden op een landings baantje bij Drachten, (foto van een miljoen gulden per dag op te leggen, met een maximum van 50 miljoen. Maar gezien de grote economische belangen die op het spel staan is minister nu toch overstag gegaan. Volgens het staalbedrijf is de extra speelruimte vrijdag be dongen tijdens een gesprek tus sen de raad van bestuur van Hoogovens en de minister. Af gesproken is dat de lozing van verontreinigd water uit de gas- transportleiding naar de elek triciteitscentrale op 23 februari wordt stopgezet. Dat water wordt dan niet langer geloosd via het riool, maar opgevangen in tanks. Die worden steeds ge leegd en afgevoerd naar de wa terzuiveringsinstallatie. De grootste vervullingsbron. hoogoven 7. kan pas vanaf 1 maart worden aangepakt. Dan gaat deze grootste hoogoven voor 120 dagen in renovatie. Tij dens die klus wordt voor 9 mil joen gulden een nieuwe water- afseheider geïnstalleerd. Bij hoogoven 6 is het lozings- prohleem ontstaan door een de fect aan een expansieturbinc. De turbine kan niet worden her steld. Dat betekent dat deze lo zing ook na 1 maart nog door gaat. al blijft Hoogovens dan binnen de normen *11fltelJ zijn in de lozingsvergunning. De minister heeft het staalbedrijf wel gesommeerd dat uiterlijk 1 augustus deze lozing wordt be ëindigd. In december ontdekte Rijks waterstaat tijdens een perio dieke controle dat Hoogovens dagelijks 50 kilo zink en bijna 11 kilo lood in de Buitenhaven loost: aanzienlijk meer dan is toegestaan. Het Openbaar Mi nisterie in Haarlem werd door de minister ingeschakeld van wege de overschrijding van de vergunning en omdat Hoog ovens had verzuimd de extra lo zing te melden, hoewel het daartoe verplicht is. Het kabinet heeft ook besloten de kritiek uit de Kamer te trotseren op haar plan de fiscale vrijstelling voor ontvangen rente en dividend te schrappen. Het voorstel maakt deel uit van een pakket belastingmaatre gelen dat 1,3 miljard moet opleve- Het pakket bezuinigingen omvat de volgende punten: korting op de subsidies: 3 mil jard gulden; inkrimpen van het aantal amb tenaren: 2 miljard gulden; beperking van de uitgaven voor ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid: 3,8 miljard; LEEUWARDEN/EMMERCOM- PASCUUM (GPD) Een 43-jarige wegens heroïnehandel veroordeel de gevangene is gistermiddag per helikopter ontsnapt uit gevangenis De Marwei in Leeuwarden. Tijdens het luchten landde een handlanger met een kort daarvoor in Lelystad gestolen helikopter op het sport veld. De gevangene stapte in en binnen luttele seconden was de helikopter verdwenen, de bewakers in verwar ring achterlatend. De politie be schouwt de man, die een 12-jarige straf moest uitzitten tot mei 1998, als zeer vuurwapengevaarlijk. Een 35-jarige gevangene, die tot 10 jaar was veroordeeld, probeerde ook zijn kans waar te nemen. Hij greep de glijders van de tweeper soons helikopter vast, maar moest na enkele meters loslaten. Bij de val bleef hij ongedeerd. De ontsnapping ging heel snel, al dus plaatsvervangend directeur Merkus: "De helikopter was er in eens en was ook binnen 20 secon den weer verdwenen". Rond zeven uur is de helikopter onbeheerd aan getroffen op een landingsbaantje bij Drachten. De heli was eigendom van Heli Holland in Emmercompscuum. Di recteur Van der Haring: "Die jon gens wisten waar ze mee bezig wa ren". Hij schat dat in ons land hoog stens 200 mensen, onder wie 120 mi litairen, in staat zijn met een heli kopter te vliegen. "Met een helikopter stijg je niet zomaar even mee op. Dat is inge wikkelder dan het lijkt. Er zijn tien tallen uren trainig voor nodig. Ie- Pearle maakt i'n wereldnaam waar. Perioden met zon Vannacht opklaringen, hier en daar mistbanken weinig wind en een minimumtemperatuur van ongeveer min 4 graden. Overdag perioden met zon. Middagtcmpe- ratuur ongeveer 6 graden. Over wegend matige zuidelijke wind. De vooruitzichten voor donder dag tot en met zondag: Tot en met donderdag perioden met zon en 's nachts lichte vorst, daarna wissel vallig en af en toe regen en in de nacht geen vorst meer. Middag- temperaturen rond 7 graden. 22 PAGINA'S AMSTERDAM - Ruim 99.000 leer lingen. verspreid over meer dan 4900 basisscholen in het hele land bogen zich vandaag over de eind toets voor het basisonderwijs. Onder meer via deze toets worden de moge lijkheden voor het vervolgonderwijs bekeken. Hier bekijken leerlingen van de Amsterdamse basisschool Olympia de opgaven. <roto-ANP> TWAALF JAAR CEL - Het hof in Leeuwarden veroordeelde een 25- jarige man tot 12 jaar celstraf voor het doodschieten van een 47-jarige man uit Sneek. De dader schoot een kogel door zijn hoofd toen hij zijn bankpincode weigerde te geven. Ook wordt hij verdacht van nog een moord in het Belgische Neufcha- teau. (geldig 0e gratis bril is bestemd voor «10 dê""gratis bril gaan normale, dezelfde persoon die ook de eerste blanke glazen in dezelfde sterkte (betaalde) bril gaat dragen als in de eerste (betaalde) bnl Het montuur van de bnl die u wel Wilt u meer (variabel. ontspiegekJ. betaalt mag met goed- mm anti-kras. kleur, enz.) dan geldt een koper zi|ndanf100 - ËT jt n§ toeslag Het montuur van d>' ÊJm*ËËË£Ë J» gratis bnl komt uit de LuTmi ËËmL tingen te zelfder tifd collectie monturen met OPTICIENS °P 1 P* het rode dnehoekie antttlimtitwm garantie Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t o. C&A) Alphen a/d Rijn, van Mandersloostr. 9. (t.o. C&A) mand die er niet goed mee overweg kan. krijgt hem niet eens gestart". Van het type helikopter, een Hug hes 300 die een klem 4 ton kost. staan er in Nederland 8 geregi streerd. De helikopter wordt op het vliegveld Lelystad gebruikt voor in structie van piloten en voor inspec- tievluchten. Twee jaar geleden is voor de ope ning van De Marwei uitgetest of het mogelijk was op deze manier te ont snappen. Dat bleek te doen. Gezien de hoge afweerkosten zijn maatre gelen achterwege gelaten. Justitie beschouwt de ontsnap ping als typerend voor de verhar ding van de criminaliteit in Neder land. Woordvoerder Pols van justi tie: "Dat werkt ook door in het ge vangeniswezen als sluitstuk van die criminaliteit". Het is de eerste keer in ons land dat een gevangene met een helikopter weet te ontsnappen. AMSTERDAM (GPD) - RTL 4 komt binnenkort met een com mercieel radiostation op de markt. Dat heeft dit station van ochtend officieel meegedeeld aan de adverteerders. Volgens RTL 4-programmadi- recteur Ruud Hendriks kan het nieuwe station over drie tot vier maanden van start gaan. "Alles is er klaar voor", aldus Hendriks. Zeven gevallen van nekkramp in deel Limburg ROERMOND (ANP) - In midden- Limburg hebben de afgelopen vier weken zeven mensen nekkramp op gelopen. Twee daarvan zijn inmid dels overleden, zo maakte waarne mend directeur F. Schreurs van de Roermondse GGD vanmorgen be kend. De overledenen zijn een vol- i persoon en een kind. Een i twee maanden, die aan OS3 3193Q9 Fusie Visser 't Hooft en mavo Rijnsburg LEIDEN - De besturen van scholen gemeenschap Visser 't Hooft in Lei den en de Christelijke Mavo in Rijnsburg hebben overeenstem ming bereikt over een fusie. Doel is op termijn - de streefdatum is l au gustus 1992 - onderwijs op havo-, atheneum- en gymnasiumniveau voor de onderbouw in Rijnsburg mogelijk te maken. De fusie past in het beleid van het ministerie van onderwijs de kosten van het voort gezet onderwijs zoveel mogelijk te drukken. Visser 't Hooft heeft circa 1600 leerlingen, de mavo in Rijns- burg telt er een kleine 300 HANGBRUG INGESTORT Bij de oude Chinese stad Xian zijn zeker 23 doden en 100 gewonden gevallen toen een hangbrug plotseling in stortte. Dat hebben kranten in Hongkong vandaag bericht. Kettingbotsingen in dichte mist GORKUM/BREDA (ANP/GPD) - Op de A-27 tussen Gorkum en Breda hebben zich vanochtend in dichte mist vanaf negen uur een flink aantal kettingbotsingen voorgedaan. Bij 15 ongelukken waren zeker 50 auto's be trokken. Er viel een dode en een nog onbekend aantal gewonden, aldus de meldkamer in Driebergen. De eerste botsing deed zich voor op de rijbaan richting Gorkum Het zicht bedroeg 5 tot 25 meter De politie van Breda was juist begonnen via de lokale omroepen het publiek te waarschuwen voor de mist, gezien de eerdere ervaringen met ernstige kettingbotsingen. De botsingen hadden plaats ter hoogte van Werkendam, Hank en Raamsdonkveer. verspreid over een lengte van enkele honderden meters tot een paar kilometer. Het opruimingswerk werd bemoeilijkt door de aan houdende dichte mist. Naar schatting 40 auto's raakten op de S109 tussen Wijchen en Nijmegen betrokken geraakt bij een serie kop-staart botsingen. Behalve personenau to's waren ook vrachtwagens en een bus bij het ongeval betrokken óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips e.i trends Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 23.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een laarabonnement 298 60" Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam baby nekkramp leed, is i r hersteld. Adres Postcode Woonplaats. .Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1