Minder bedrijvigheid op en rond Schiphol DE TIJD, VAN TOEN Uitbreiding Schiphol van grote invloed op stemgedrag Haarlemmermeerders Kwart gasinstallaties niet goed Gevolgen Golfoorlog duidelijk merkbaar MAANDAG 18 FEBRUARI 1991 SCHIPHOL (ANP) - De be drijvigheid op Schiphol neemt aanzienlijk af. De af gifte van exportdocumenten is met zeker veertig procent gedaald. Dat zegt Th. Hulse bosch, hoofd van de vesti ging van de Haarlemse Ka mer van Koophandel op Schiphol. Hulsebosch noemt de afgifte van exportdocumenten een redelijke graadmeter voor de bedrijvigheid op Schiphol. Bij die afgifte gaat het onder meer om zogenoemde certifi caten van echtheid die aantonen dat een bepaald geëxporteerd produkt ook daadwerkelijk uit Nederland komt. Volgens Hulsebosch zijn de ge volgen van de Golfoorlog nog niet te merken in de aanloop van startende ondernemers die zich bij de Kamer laten inschrijven of die om advies komen. "Wat we wel merken in on ze gesprekken met ondernemers, is dat er sprake is van een neerslachti ge stemming, zo van: waar moet dat nu naar toe..." J. Knijff, consulent van Job Cen tre Schiphol meldt een terugloop in het vacature-aanbod van zeker vijf tig procent. Zijn bedrijf sluit na mens het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Haarlem seizoenscontracten en vaste arbeidscontracten af. "Waanzinnig veel minder aanbod sinds de Golfoorlog", zegt hij. "Vroeger kregen we toch zeker 30 vacatures per week aangeboden, Nu knijp ik mijn handen al dicht als er deze week tien binnen komen". De enige bedrijfstak waar niet de klad in zit is de beveiligingsbran che. "Maar de stewardessenwer ving, en de werving bij cateringbe drijven via seizoenscontracten, is grotendeels stopgezet". Doorgaans begonnen luchtvaart maatschappijen met het oog op het komend zomervakantieseizoen al in januari met de werving van bagage- medewerkers, maar ook daarvan is volgens Knijff nu zo goed als niets te merken. Ook voor vrachtwagen chauffeurs, horecapersoneel en ma gazijnbedienden is bijna geen vaca tureaanbod meer. De grote oliemaatschappijen, die samenwerken in Aircraft Fuel Sup ply, merken tot nu toe een daling in de brandstofverkoop van 'enkele procenten', aldus woordvoerder Van Buuren. De oliemaatschappijen ervaren dat luchtvaartmaatschappijen door aanpassingen in hun dienstregeling vliegtuigen tegenwoordig helemaal voltanken, waardoor zij bijvoor beeld zonder tussenlanding van Eu ropa naar het Verre Oosten kunnen vliegen. Dat maakt enigszins goed dat de vliegtuigen die binnen Euro pa vliegen juist minder brandstof innemen omdat zij veel minder zwaar beladen zijn. Er is sprake van een na-ijleffect; vermoedelijk zullen de oliemaatschappijen de gevolgen van de afgenomen activiteit van de luchtvaartmaatschappijen nog gaan moeten ondervinden, veron derstelt hij. Hetzelfde geldt voor de Delftse aardewerkfabriek De Porcelijnen Fles. De fabriek zelf merkt nog geen afgenomen belangstelling voor het vooral bij Amerikanen geliefde Delfts blauw waarvan zomers op Schiphol veel over de toonbank gaat. "Maar onze afnemers zien de dreiging van wegblijvende toeris ten natuurlijk wel op zich afko men". zegt woordvoerster Van Er- kel. Dagbladen Sommige instellingen genieten juist meer belangstelling. Boekhan del AKO meldt een toegenomen be langstelling voor dag- en opiniebla den. "Mensen willen vooral voor ze op reis gaan geïnformeerd zijn over de laatste ontwikkelingen", zegt woordvoerder De Bruin van AKO op Schiphol. Ook de gebedsruimte, waar pas sagiers zich voor vertrek vaak even terugtrekken om te bidden of te me diteren wordt goed bezocht. "Ge zien het sterk afgenomen aantal pasagiers zou je verwachten dat het bezoek aan de gebedsruimte nave nant is afgenomen, maar dat is niet het geval", zegt dominee Blankert die predikant is op Schiphol. Hij ziet minstens evenveel mensen bid den als voorheen. "Mensen die op merkingen in het gastenboek schrijven vragen vaak om vrede", signaleert hij. "Vroeger las je nog wel eens een uitdagende opmer king dat Christus de enige ware is en daaronder een opmerking dat Al lah de enige ware is, of andersom. Dat kom ik 'nu niet meer tegen. Mensen zijn vooral bezorgd". AMSTERDAM (ANP) - Voor de in woners van de Haarlemmermeer zullen bij de komende Statenver kiezingen de beslissingen over de uitbreidingsplannen van Schiphol een belangrijke rol spelen. Dat blijkt uit een enquête die is gehou den in Hoofddorp en Zwanenburg. Ruim 44 procent van de Zwanen burgers laat het stemgedrag op 6 maart afhangen van de beslissingen over de uitbreidingen van Schiphol, zoals die staan in het Plan van Aan pak. In Hoofddorp zegt 32 procent van de ondervraagden dat zij bij de verkiezingen het Plan van'Aanpak zal laten meewegen. Geen uitspraak over onderwijs aan dove jongen LEIDEN - De negenjarige Ruben Klerks uit Leiderdorp blijft voorlo pig onderwijs krijgen van zijn moe der. Omdat de Leidse kantonrech ter Van Leeuwen de strafzaak inza ke schoolverzuim vanochtend aan hield. duurt het waarschijnlijk nog enige maanden voordat duidelijk wordt welk schooltype het meest geschikt is voor de bijna dove jon gen. De ouders van Ruben zijn ervan overuigd dat hij op een doveninsti- tiuut te weinig leert. "Het is een in telligente jongen die zich daar stier lijk verveelt", liet vader M.J. Klerks rechter Van Leeuwen vanochtend weten. Hij poogt de jongen al geruime tijd geplaatst te krijgen op een openbare school in Leiderdorp. Maar de schooldirecties willen daar niet aan. Ook het college van B en W in Leiderdorp heeft afwijzend gere ageerd op dit verzoek. Officier van jusitie Van Ek liet Klerks dagevaarden omdat zijn kind niet staat ingeschreven op een school. Daarmee ontduikt hij de leerplichtwet. "Ik twijfel niet aan de onderwijs-capaciteiten van uw vrouw. Maar naar school gaan is meer dan sommetjes maken. Het is tevens een training in sociale vaar digheden", aldus de officier. Rechter Van Leeuwen stelde Klerks voor zijn zoontje voorlopig in te schrijven bij het dovensinsti- tuut Effatha in Voorburg. "In de tussentijd kunt u verder zoeken naar een alternatief'. De Leiderdorper wil daarvan ech ter niets weten. Het heeft volgens hem geen enkele zin Ruben naar een school te sturen 'waar hij toch niks leert'. Van Leeuwen besloot vervolgens de zaak voor te leggen aan een orthopedagoog. Die moet aan de hand van het inmiddels uit gebreide dossier rapporten beslis sen welk onderwijs het best ge schikt is voor Ruben. Vader Klerks heeft op voorhand weinig vertrouwen in de deskun digheid van deze specialisten. Hij overlegde de rechter zes rapporten over zijn zoon, met zeer uiteenlo pende conclusies. Waar de ene pe dagoog melding maakt van 'een bij na debiele jongen', komt de andere onderzoeker tot de conclusie dat Ruben 'boven-gemiddelde gaven heeft'. De rechter besloot de zaak deson danks voor te leggen aan weer een andere orthopedagoog. "We moeten deze zaak toch op de een of andere een oplossing brengen". Tweederde van de Zwanenburgers zegt niet te geloven dat de inspraak invloed heeft gehad over de beslui ten rond het Plan van Aanpak Schiphol. In Hoofddorp ligt dit per centage boven de 50. Uit de enquête blijkt dat de inwoners het gevoel hebben dat economische belangen van Schiphol de doorslag hebben gegeven. Opvallend is dat ruim 1 op de 7 in woners van Zwanenburg en Hoofd dorp nog nooit van het Plan van Aanpak heeft gehoord. Slechts 20 procent zegt goed of zeer goed op de hoogte te zijn van de maatregelen in het plan. De inwoners van Hoofddorp heb ben overigens meer begrip voor de groei van de luchthaven dan die van Zwanenburg. Van de Hoofddorpers vindt 60 procent het goed dat Schip hol uitgroeit tot de vijf grootste luchthavens in Europa. In Zwanen burg (waar men ook de meer ge luidsoverlast heeft) is maar 38 pro cent voor uitbreiding. Uit de enquête blijkt dat slechts 20 procent van de inwoners van het gebied meent dat voldoende onder zoek naar de milieu-effecten is ge daan. Een grote meerderheid (circa 70 procent) vindt dat milieubelan gen zwaarder moeten wegen dan de economische. Ongeveer 60 procent van de inwo ners van Zwanenburg vindt dat wo nen in de buurt van Schiphol slecht is voor de gezondheid. De inwoners van Hoofddorp kijken daar iets po sitiever tegen aan. Daar vindt 40 procent dat wonen bij de luchtha ven de gezondheid schaadt. ROELOFARENDSVEEN - Het ijs was ondanks de inval lende dooi dik genoeg, maar de wind wilde zondag niet echt waaien op het Braasse- rmeer. Daar werd voor de eerste keer een ijszeildag voor Oudhollandse ij szeilj achten gehouden. Het zogenaamde 'admiraalzeilen', achter el kaar in een rondje zeilen, kon door het gebrek aan wind ech ter niet doorgaan. Het bleef bij show van vrijwel stil staande schepen. De publieke belangstelling oas groot, zo'n zes tot zeven honderd mensen waren op het evenement afgekomen. De pu blieksprijs voor het mooiste jacht was voor 'De Hipomenis' Sjaak Loos uit Roelo- farendsveen. In totaal deden 13 jachten mee, afkomstig uit alle delen in Nederland. De oudste deel nemende jacht dateerde van 1834. Volgens J. Van Wijk, voorzit ter van d organiserende ijs- ze ilvereniyiiig Braassemer- meer, neemt de belangstelling voor Oudhollandse ijszeiljach- ten de laatste jaren flink toe. Drie heren uit Roelofarends- veen hebben zelfs het plan op gevat drie nieuwe boten te bouwen. (foto Loek Zuyderduin) Ventilatiegaten vaalt dichtgestopt vanwege koude weer (vervolg pagina een) LEIDEN Een kwart van de gasinstallaties in woningen vol doet niet aan de eisen. Hoewel de mankementen variëren van het ontbreken van een sticker tot lekke leidingen, is er in nogal wat woningen sprake van gevaarlijke situaties. Niet alleen de installatie zelf, ook het stook- en ventilatiegedrag van veel mensen is fout. De keuken en badkamer worden dichtgestopt terwijl er een geiser staat te branden. Dat constateert directeur produk- tie, transport, en ondersteuning van de Energie- en Watervoorziening Rijnland, G.H. de Boer. Evenals voorgaande jaren, is er dit jaar een aantal doden gevallen als gevolg van vergiftiging door koolmonoxy- de. In Leiden ontsnapten vorige week zondag een vrouw met haar vier kinderen aan de dood, dit weekeinde overleed een 13-jarig Leids meisje aan de gevolgen van een koolmonoxydevergiftiging. de. Boosdoener is meestal een vuile geiser. Een vuile geiser is te herken nen aan gele vlammen in plaats van de gebruikelijke blauwe. Dat is het teken dat er koolmonoxyde vrij- .komt. Een gevaarlijke situatie hoeft dat niet altijd op te leveren, ware het niet zo dat in koude tijden alle venti latiegaten in de keuken en de bad kamer worden dichtgestopt. "En dat terwijl een brandende geiser een ventilatie-opening van 200 vier kante centimeter nodig heeft", al dus De Boer. Veel geisers hebben bovendien geen directe afvoer naar buiten. Al met al komen de verbran dingsgassen in de keuken terecht. In de loop van de dag en nacht vult het hele huis zich met koolmonoxy de. Koolmonoxyde verdringt de zuurstof op de rode bloedlichaam pjes. De hersenen krijgen daardoor te weinig zuurstof. De bewoners van een huis waarin de concentratie aan koolmonoxyde te hoog is, zijn veelal slaperig. Ze gaan naar bed en in de loop van de nacht bereikt de koolmonoxyde-concentratie de fa tale waarde. Overigens kunnen ook gaskachels oorzaak zijn van koolmonoxydever- In de jaren tussen 1830 en 1840 werden in enkele grote steden van ons land de eerste steenkool gasfabrieken gebouwd die de he le stad van gas konden voorzien. In de meeste gevallen werden deze gebouwd onder leiding van Engelse ingenieurs. De Engelsen waren namelijk al ver gevorderd met de produktie van het steen- koolgas en probeerden onder an dere in ons land een monopolie positie in te nemen. De Engelse firma's hielden de fabricage ge heim en streken de winst van de fabrieken in Nederland op. Lei den had in die tijd nog geen gasfa briek. Wel dreef de Fransman Felix Droinet sinds 1841 een be drijf op een terrein aan de Vest- wal tussen de Heren- en Mare- poort waar hij 'draagbaar' oliegas vervaardigde. Dit gas werd met een gaswagen thuis bezorgd waar het werd over geheveld in een voorraadvat en door buizen naar de lichtpunten werd getransporteerd. Dit draag bare gas was te duur om te wor den gebruikt voor straatverlich ting. In zijn bloeitijd had het be drijf van Droinet dan ook maar zo'n dertig klanten. Maar rond die tijd begon ook het stadsbestuur van Leiden warm te lopen voor de mogelijkheden van het zoge naamde stadsgas. Dat was met name te danken aan het enthou siasme van de toenmalige stads architect Salomon van der Paauw. In de eerste plaats meende deze dat het steenkoolgas goedkoop en gunstig was voor de stad. Ten tweede wilde hij het monopolie van de Engelsen doorbreken. Hij ondernam verschillende reizen naar het buitenland om de gasfa- bricage te bestuderen en hij ging zelfs zover dat hij in zijn eigen wo ning een miniatuurgasfabriek bouwde. Het minifabriekje werk te prima en oogstte alom bewon dering. Geweerloop Van der Paauw kreeg de smaak toen echt te pakken én maakte ge detailleerde plannen en tekenin gen voor een gasfabriek. Door een uitgebreid buizennet zou de hele stad van het daar geproduceerde gas kunnen worden Beide gebouwen vormen de restanten van de oude watergasfabriek. Op de achtergrond de gashouder uit 1904 gebouwd door de Fa. Neumann Eschweiler. Helaas is de bovenbouw met het bijbehorende vakwerk gesloopt. voor het eerst een hele collegezaal met behulp van dergelijk gas we ten te verlichten. Hij had ontdekt dat door verhitting van steenko len in een geweerloop gas vrij kwam. Datzelfde principe werd in gasfabrieken op grotere schaal toegepast. De gasproduktie verliep fase gewijs in verschillende gebou wen. Uiteindelijk werd het gas in een gashouder opgeslagen en vandaar via een buizenstelsel ge distribueerd. De gebouwen van 1904 gebouwd. Toen men aan het einde van de negentiende eeuw voor het eerst grote fabrieken ging bouwen, nam men bij ge brek aan ervaring en omdat men geen andere voorbeelden had de decoratieve onderdelen vooral over van de enige andere grote ge bouwen die men tot dan toe ken de: kerken en kastelen. In de twee pandjes van de wa-> tergasfabriek herkennen dan ook we motieven die teruggaan op de Romaanse kerkbouwkunst. Het LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN De produktie van steenkoolgas was op zich geen nieuwigheid in ons land. Al in 1783 had de Maast richtenaar Jan Pieter Minckelers Van der Paauw werden al snel vervangen en in de loop van de ja ren werd het complex steeds meer uitgebreid in verband met de alsmaar groeiende gasproduk tie. Tegenwoordig resteren nog altijd twee gebouwtjes waar men watergas vervaardigde (goed te zien vanaf de Maresingel). Beide werden tussen 1902 en vroegere 'menggebouw' is mede vanwege de indrukwekkende kap gerenoveerd en fungeert nu als bedrijfsschool. Het 'produk- tiegebouw' is minstens even waardevol en bevat nog veel authentieke elementen, maar de N.V. Energie en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) is er nog niet uit of het moet worden geres taureerd en zo ja op welke ma- Natte gashouder Het gasverbruik in de stad was niet gelijk verdeeld over een et maal, terwijl de geproduceerde hoeveelheid gas vrijwel constant was. Om gebruikspieken op te kunnen vangen was daarom een voorraadvat nodig, de zogenaam de gashouder. Deze gashouders zijn de meest opvallende onderdelen van oude gasfabrieken. Ze moesten natuur lijk gasdicht zijn en een wisselend volume kunnen herbergen. Men diende te voorkomen dat het gas zich zou verdunnen met lucht en het gas moest bovendien gemak kelijk weer kunnen worden af getapt. Tot de Tweede Wereldoor log werden twee typen gashou ders ontwikkeld: tot omstreeks 1935 kende men alleen de zoge naamde natte gashouder waarbij de houder in een kuip met water is geplaatst. De installatie werkt volgens het principe van een glas dat omgekeerd in een bak met water wordt gehouden. Hoe meer gas er in de zogenaamde 'klok' wordt gepompt hoe meer de hou der stijgt. In 1935 kwam ook de droge gas houder op. In een cilindrisch re servoir kon men een schijf op en neer laten bewegen. De enige be waard gebleven gashouder van de Leidse gasfabriek is een natte (telescopische) gashouder. Door het gewicht van de klok ontstaat een druk in de ruimte tussen het dak van de klok en het waterop pervlak. Door in deze ruimte steeds meer gas te pompen stijgt de klok. Wanneer men de klok met behulp van gewichten naar beneden duwt, wordt het gas on der druk in het buizenstelsel van de stad geperst. In 1903 besloot het Gemeentelijk Gasbedrijf Lei den tot de bouw van de natte tele scopische gashouder. De nieuwe houder kreeg een in houd van 30. 000 kubieke meter en werd gebouwd door de Duitse firma Neumann uit Eschweiler. De totale constructie woog 683 000 kg. De houder werd op 17 no vember 1904 in gebruik genomen. Helaas is het bovenwerk en het bijbehorende geleidevakwerk in middels gesloopt. En dan te be denken dat de fabriek ooit zeven houders had staan. Overbodig Nadat in de jaren vijftig de gasbel bij Slochteren was ontdekt nam aardgas de plaats in van steen koolgas. In plaats van gasproduk- tiebedrijven had men gasdistri- butiebedrijven nodig. De gasfa brieken en -houders werden daar door overbodig. Ook die van Lei den is niet meer als zodanig in ge bruik. Hopelijk vindt de EWR in over leg met de gemeente een manier om de overgebleven gebouwen en gashouder te behouden, bij voorbeeld door plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst. Het gaat hier per slot van reke ning om een belangrijk restant van ons industrieel erfgoed dat in de meeste andere steden al gro tendeels of geheel is verdwenen. Overigens is ook op een andere plaats nog een gebouw van de 'Stedelijke fabrieken van gas en electriciteit' bewaard gebleven: het gebouw aan de Hooigracht, waar alle produkten die destijds bij het gasbedrijf te koop waren in de toonzalen werden opge steld. BIANCA VAN DEN BERG giftiging. Veel schoorstenen zijn volgens De Boer stinkend smerig. "Zeker schoorstenen van kachels die voorheen op olie stookten, wil len nog wel eens helemaal verstopt zijn". De directeur benadrukt het be lang van preventie. De keuken en badkamer moeten voldoende wor den geventileerd, de geiser geregeld schoongemaakt en de schoorsteen geveegd. Doe-het-zelfers moeten volgens De Boer helemaal uitkij ken. "Het installeren van een geiser lukt watertechnisch meestal nog wel, maar gastechnisch niet. Ge vaarlijke aansluitingen zijn geen zeldzaamheid". Het EWR heeft speciaal mensen in dienst om burgers advies te ge ven. De Boer raadt iedereen die ook maar de geringste twijfel over zijn installatie heeft aan om contact op te nemen met het energiebedrijf. Er kan zonodig gratis een inspecteur langskomen. Interpellatie in de staten over vuilstort ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG - Statenlid John Steegh (Groen Links) houdt donderdag een interpellatie over de rol van de pro vincie in de vuilstort in de Cou pépolder in Alphen aan den Rijn in het Belgische Mellery. Van v schillende kanten is gesuggereerd dat onder meer de provincie moge lijk een onfrisse rol heeft gespeeld Steegh zegt over stukken te be schikken die wijzen op een dubieu ze rol van de provincie. itottos Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Men schrijft ons uit Roelof- Arendsveen: Ofschoon het ijs in onze slooten en vaarten nog ge middeld eene dikte heeft van 12 - 15 cm, worden er dagelijks po gingen aangewend om deze korst te verbreken, ten koste van de pramen, welke met een zwaren last bevracht en dan met mannenkracht voortgetrokken worden. Heeft zoo'n voorstel ling plaats bij 't begin of aan 't einde van een schooltijd, dan bieden zich honderden rappe jongenshanden tot hulp aan, die om strijd het touw inpalmen; en dan gaat het full speed als werk te een kleine stoommachine, zoodat de splinters van ijs en vaartuig in 't rond springen. Het blijkt dus, dat men hier ernstig behoefte heeft aan de opening der vaart. Weldra moet ieder naar den akker om den grond klaar te maken voor het „peulen poten", terwijl verscheidene agurkenvaten in de pakhuizen op verzending wachten. - Voor de betrekking van op zichter over de landerijen en plantsoenen in de gemeente Zutfen, jaarwedde 800, hebben zich ruim 200 sollicitanten aan gemeld. Vijfentwintig jaar geleden: - Circusdirecteur Tom Boltini heeft Rob de Nijs en Johnny Lion met elkaar verzoend. Vanaf 2 april tot eind oktober zullen Rob en Johnny samen in het nieuwe circusprogramma van Boltini in de piste gaan optreden. Zij zullen voor deze gelegenheid een nieuwe beatgroep achter zich krijgen: de Poppins. Dit is een groep, van wie de mensen bij el kaar zijn gehaald uit verschil lende losse beatgroepen. De Poppins zullen zowel Rob de Nijs als Johnny Lion begeleiden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8