LEIDSCH DAGBLAD Gorbatsjov doet voorstel aan Irak 4 NODIG! Nog geen akkoord over omvang bezuinigingsplan Leids meisje overlijdt door kooknonoxydevergiftiging Geallieerden zijn klaar voor grondoorlog Bomaanslagen op twee Londense treinstations Zeker 11 wintersporters omgekomen door lawines GEMENGDE SLA EN RUNDERTARTAAR Veel meer snelheids controles MAANDAG 18 FEBRUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39476 Prijs fl. 1,45 Noodlanding van B-52 op Sicilië ROME (GPD) Een Amerikaan se B52-bommenwerper, op weg van Groot-Brittannië naar een Britse basis in het Golfgebied, maakte gisteravond een noodlan ding op het vliegveld van Paler mo op Sicilië. Het toestel kwam gedeeltelijk buiten de landings baan terecht. Alvorens te landen werd de lading bommen, waar schijnlijk 20 ton, in de Middel landse Zee geworpen. Commandant John Wood sloeg alarm omdat het elektrisch cir cuit niet functioneerde. Het NAVO-vliegveld Sigonella wei gerde een landing omdat de baan voor zo'n toestel niet lang genoeg is. Ook landen op het vliegveld van Catania was niet mogelijk. Even voor acht uur mocht de piloot landen op het civiele vlieg veld van Punta Raisa bij Palermo. De B-52 werd meteen omringd door Amerikaanse militairen, die waren overgevlogen vanuit Sigo nella. LEIDEN/KATWIJK - De 13-jarige Malika Bellari is zaterdagochtend in de ouderlijke woning aan de Leidse Corellistraat overleden door koolmonoxydevergiftiging. Een 20- jarig zusje dat bij haar op de slaap kamer sliep, werd met ernstige ver giftigingsverschijnselen overge bracht naar het AZL. Zij verkeert niet meer in levensgevaar. Drie Kat- wijkse kinderen en hun ouders zijn gisteren eveneens opgenomen in het ziekenhuis wegens koolmonxy- devergiftiging. Het gezin dat in de Corellistraat woont ging vrijdagavond om onge veer tien uur naar bed. In de slaap- kamer aan de voorkant sliepen de dochters van 13 en 20 jaar. Net bui ten hun kamer stond een butagas kachel. de slaapkamerdeur stond op een kier. Zaterdagochtend wilde de 9-jari ge dochter des huizes haar twee ou dere zusjes wakker maken. Dat luk te echter niet, waarop ze haar ders waarschuwde. Voor de 13-jari- ge dochter kwam de hulp te laat. Het 20-jarige meisje sliep volgens de politie het dichtst bij de deur en kreeg daardoor nog de meeste zuur stof. De ouders en de drie andere kin deren uit het gezin die op andere ka mers sliepen, liepen geen vergifti gingsverschijnselen op omdat de deuren van die ruimten goed waren gesloten, aldus de politie. De Katwijkse politie vermoedt dat de koolmonoxydevergiftiging in de woning aan de De Waal Malef- ijtstraat is veroorzaakt door een ver keerde afvoer van de keukengeiser. De ouders schakelden een arts in toen zij gisterochtend hun drie kin deren niet wakker konden krijgen. De kinderen werden meteen over gebracht naar het AZL. De ouders zijn zelf later ook opgenomen in het ziekenhuis omdat ze eveneens last kregen van vergiftigingsverschijn selen. RIYAD/NICOSIA/MOSKOU (AP/GPD/AFP/Rtr) Sovjet-president Gorbatsjov heeft de Iraakse minister van buitenlandse zaken Tareq Aziz vanochtend een plan gepresen teerd dat moet leiden tot beëindiging van de Golfoorlog. Aziz vertrekt nog vandaag naar Baghdad om het Sovjet-voorstel, dat niet nader werd toegelicht, met de Iraakse leider Sad dam Hussein te bespreken. Volgens woordvoerder Tjoerkin van het Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken verwacht Gorbatsjov morgen een antwoord van de Iraakse leiding. Inmiddels treffen de geallieerde zegt dat het aanvangstijdstip van de worden genomen", troepen de laatste voorberei- grondoorlog nog niet vaststaat, ligt Franse minister dingen voor een grondoorlog in Ku- nu voor de kust van Kuwayt een wayt. Infanteristen en mariniers be- enorme geallieerde oorlogsvloot, geven zich naar vooruitgeschoven Bush verklaarde gisteren dat de posten, tanks worden in gereedheid bevrijding van Kuwayt 'zeer spoe- gebracht en met gecombineerde. dig' een feit zal zijn, lucht- en landoperaties worden niet zeggen of het aanvangstijdstip Iraakse stellingen uitgeprobeerd. van de_grondoorlog al is vastge- Terwijl president Bush van de VS steld. ei Bush. De buitenlandse zaken Dumas verklaarde eerder op de dag dat het aanvangstijdstip van de grondoorlog al was vastgesteld. Momenteel voert de geallieerde hij wilde luchtmacht bombardementen uit op mijnenvelden, artilleriegeschut en andere Iraakse stellingen in Ku- 'De beslissing zal door mij wayt, die de opmars van de gealli eerde grondtroepen zouden kunnen vertragen. Daarnaast is ook het aan tal verkenningsvluchten opge voerd. Volgens geallieerde bevel hebbers is 10 dagen geleden een be gin gemaakt met de voorbereidin gen van het landoffensief en zijn die de afgelopen dagen verder opge voerd. De militairen melden ook dat de Iraakse gevechtskracht in Kuwayt nu met bijna de helft is afgenomen, wat volgens de Britse minister King (defensie) het moment is om een grondoffensief te begin. Volgens de Amerikaanse minister Cheney van defensie is er geen ruimte voor een adempauze "omdat Saddam zijn materieel kan verplaatsen en zijn troepen bevoorraden. Daarmee kan hij ernstige schade aanrichten, en dat kost meer levens dan anders". OEGSTGEEST - Chauffeurs van het Oegstgeester transportbedrijf Van der Luyl hebben vanochtend de in- en uitgang geblokkeerd. Zij protesteren hiermee tegen de directie-mededeling aan 12 collega's dat ze maar beter kun nen vertrekken. Het bedrijf verkeert sinds 1990 in financiële problemen dooreen sterk teruglopend vrachtaanbod. De chauffeurs beschuldigen de directie ervan dat zij de werknemers het nieuwe pand aan de Haarlemmer straatweg laat betalen door te snoeien in allerlei onkostenvergoedingen. Ook wil de directie het systeem van 'enkel bemande ritten' invoeren. Vakbonden en directie overlegden de hele ochtend. Bevalt de uitkomst de chauffeurs niet. dan gaan zij staken. Op een spandoek bij de ingang staat te lezen: "Van der Luyt.jaag die kogel door de kerk. dan gaan wij ook weer aan het werk". Bij het bedrijf werken zo'n 100 mensen. Zeventig daarvan zijn chauffeur. (foto Jan Holvast) Eén dode en 40 gewonden dems, de Tripoli en de Princeton, terraad zijn in het noordelijke deel van de uitgesteld. Perzische Golf, waar andere gealli eerde vaartuigen niet mogen ko men, op zeemijnen gelopen en be schadigd. Onder de waterlijn gat geslagen in de romp v£ dingsvaartuigTripoli.dat en helikopters aan boord heeft. Het windslieden is dat bedrag te veel schip kon op eigen kracht nog ver- van het goede, zeker na alle bezuini- der varen. gingen die voor de komende 3 jaar De Veiligheidsraad heeft de lo- zijn afgesproken. "Voor diverse mi- het Golf-conflict nisters is de pijngrens overschre den", aldus een betrokkene. Inmiddels is wel duidelijk dat de maatregelen gisteren 'ongelukkig', secretaris Van Amelsvoort (financi- Volgens hem loopt het kabinet de ën). WD-fractieleider Bolkestein commissie voor de voeten die deze verzet zich tegen de belastingmaat- zomer met een advies moet komen regelen. over verdere vereenvoudiging van De bankwereld wil zich niet uitla- het belastingstelsel. ten over de renteplannen zo lang Volgens de PvdA profiteren voor- niet vastligt wat het kabinet precies vanochtend werd al hogere inkomensgroepen van de wil. Maar duidelijk is al wel dat ze l„ aftrek-posten die nu wegvallen. Het het een weinig aantrekkelijk voor- Belangrijkste knelpunten zijn de schrappen van de rente-aftrek voor uitzicht vindt wanneer door de be- bezuinigingen die dit jaar nog nodig consumptieve leningen stuit niet op lastingvrijdom een streep zou wor- bezwaren bij het CDA. Het is een den gehaald. plan geweest van de 'eigen' staats- (Zie verder pagina 3) DEN HAAG (GPD/ANP) - De mi nisterraad is nog steeds niet uit de problemen rond de tussenbalans. Premier Lubbers en minister Kok (financiën) werkten vanochtend nog steeds aan een voorstel. De ge- Twee Amerikaanse oorlogsbo- plande bijeenkomst zijn. Volgens een voorstel nister Kok (financiën) moeten de hetlan- departementen in 1991 nog 2,2 mil jard gulden inleveren. Voor veel be- pende zitting uitgesteld tot morgen. De Raad wil afwachten wat de gesprekken Moskou opleveren. Tijdens de be- benzine-accijns al per 1 juli met e LONDEN (GPD) - Bij een bom aanslag op Victoria Station in Lon den is vanmorgen een reiziger om het leven gekomen. Veertig ande ren raakten gewond, van wie som migen ernstig. De aanslag gebeurde enkele uren nadat een bom was ont ploft op Paddington Station in het de. sloten zitting zaterdag zorgde de Iraakse afgevaardigde, Abdul al- Anbari, voor beroering toen hij liet de stad. Die explosie doorschemeren dat Irak chemische wapens gebruikt als Amerika niet ophoudt met de golf van bombarde- de menten. (Meer nieuws over de Golf op pagi dubbeltje wordt verhoogd. Die hef fing loopt op tot een kwartje in 1994. De openbaar-vervoertarieven worden verhoogd met ongeveer 6 procent en de huren stijgen jaarljjks gisteren rëndhet' Het was nog onduidelijk aanslagen heeft gepleegd. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) schoot 10 dagen geleden drie mortieren af DTT. 7 ,„;1 op de ambtswoning van premier JT JL X i IIIJLiJ OCX lolt? John Major. In Londen werd ook met 2,5 tot 3 procent extra. Het huurwaardeforfait wordt opgetrok ken met zeker 3 procent. Om de een piste nabij het dorp Cour- Ai --- - mayeur, aan de Italiaanse zijde van - koopkrachtverliezen te cornpense- de'Mont B,anc ln hel Aosta.dai. wil het kabinet de belasting- Vanochtend juim iviojvi. iii üuiu.i-11 i s* telefoonaansluiting Rente-aftrek het werk zijn van Irak-gezinde reur-groepen. Beide bommen ren identiek, aldus het hoofd va anti-terreurbrigade. Als de IRA verantwoordelijk r de aanslagen, i 7 lichamen ge borgen, maar men vermoedt dat er nog 5. mogelijk 8 mensen, onder de sneeuwmassa liggen. nnpr, A a »rn\ r> n-rrr r _t^ o De lawine is veroorzaakt door het BREDA (ANP) - De PTT bouwde De CDA-fractie reageerde terug- Iosraken van een usmassa op circa vandaag in Breda een feestje ter ge- houdend op het voorstel om de ren- 3500 me(er hoogte De lawjne is met legenheid van het bereiken van 7 te- en dividendvrijstelling in de be- een enorme snelheid naar beneden 1986 iTt'laten vervallengekomen in het dal dei Camosci.bo- confronteert "met dra- werd de 6 miljoenste begroet. matische verandering van strategie betekenen. De laatste jaren waren politici en militairen steeds doelwit. De bom op Victoria Station De 'grote groei' is er overigens uit. Verwacht wordt dat het aantal aan sluitingen voorlopig nog maar groeit met 3,5 procent per jaar. Daarentegen nemen het internatio- de nederzetting Pavilion en La ^DRUKKERIJ DELTA BACH Mist In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist. Minimumtempera tuur van iets boven nul aan zee tot min 5 plaatselijk in het binnen land. Overdag droog weer met wolkenvelden en een middagtem- peratuur van ongeveer 3 graden. Zwakke veranderlijke wind. De vooruitzichten voor woens dag tot en met zaterdag: De eerste dagen nog kans op mist en 's nachts plaatselijk lichte vorst. Later in de week regen en stijging van temperatuur. 20 PAGINA'S geplaatst in de centrale hal, moge- naaj telefoonverkeer, de autotele- lijk in een telefooncel voor een grote foon, de piepers en de datacommu- boekhandel. De explosie had plaats njcatie (computergegevens) nog kort voor acht uur, toen honderden steeds stormachtig toe. mensen in de boekhandel hun dage lijkse krant kochten. Ooggetuigen spraken van een enorm bloedbad. Veel slachtoffers vielen door rond vliegend glas. Sommigen raakten zwaar gewond. De hulpverlening kwam snel op gang. De meeste gewonden en het dodelijke slachtoffer werden naar het nabijgelegen Westminster City Ziekenhuis gebracht, waar een arts de situatie omschreef als 'beheerste chaos'. De overige slachtoffers gin gen naar het St. Thomas Zieken huis. Enkele uren voor de aanslag op Victoria Station, ging een 'kleine bom' af op Paddington Station. Om dat zich op dat moment, 20 minuten na vier, maar 12 spoorwegbeamb ten in het station bevonden, raakte niemand gewond. Enkele ruiten gingen aan diggelen en een deel van het dak werd beschadigd. Uit voorzorg sloten de Britse Spoorwegen ook alle andere trein en metrostations. Hierdoor ont stond een chaos. Minister Baker (binnenlandse zaken) zei in een eer ste reactie 'te walgen van deze laffe aanslagen'. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Ctl Gemengde sla, -sla extra of-witlofsla, 1 AQ zak 200 gram J.rR7 Rundertartaar, 1 QQ 100 g 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes lettea trek op persoonlijke leningen, moet paiud ue groep skiers bevonden dat 1.3 miljard gulden opleveren. zjch onder leidlng van Onder het vorige kabinet werkte gjds, op een zeer moeilij het CDA nog mee aan een verrui- Pavilion, waar het dal slechts öüme- ming van de rentevrijstelling. "Het ter breed is. schrappen van de rente- en divi- Een ooggetuige, de opzichter van dendvrijstelling komt niet door de het Ferretdal, Claudio Gobbo, ver- Kamer", aldus een CDA'er. CDA- telde een verschrikkelijk gedonder senator Christiaanse noemde beide te hebben gehoord. "Ik denk dat niemand zich heeft gerealiseerd wat er gaande was, totdat een enorme witte wolk zich aftekende boven de Vallei dei Comosci. De lawine moet een enorme snelheid hebben gehad, gezien het feit dat ze begon op een hoogte van 3500 meter en op 1500 meter, vlak voor de hoofdweg van de vallei, tot stilstand kwam", aldus de opzichter, die als eerste alarm sloeg. Anderhalf uur later waren red dingswerkers, bijgestaan door hon derden vrijwilligers, al bezig met het zoeken naar overlevenden. Maar vrijwel direct besefte men dat er geen hoop was: op sommige plaatsen was de sneeuwmassa bijna 10 meter dik. Eén man, een electrici- en uit Courmayeur. bleek uiteinde lijk op miraculeuze wyze aan de dood te zijn ontsnapt. Hij vertelde in het ziekenhuis van Aosta dat hu zich aan de rand van het nauwe gedeelte van het dal be vond op het moment dat de lawine naar beneden kwam. Voor hem be vonden zich een groep van 10 men sen. onder wie zyn broer, die allen direct bedolven werden. De man Op autowegen DRIEBERGEN De Algemc- Verkeersdienst rijkspolitie (AVD) gaat dit jaar op de autosnelwegen het aantal snelheidscontroles fors uitbreiden. Om dit te bewerk stelligen worden er 80 nieuwe mensen aangenomen. Ook ko men er meer meetapparaten en 25 motoren, die wendbaar der zijn dan de politiewagens. De verkeersdienst heeft voor dit jaar van het ministe rie van justitie de opdracht ge kregen tegen 300.000 hardrij ders proces-verbaal op te ma ken. Circa 90.000 van hen moe ten worden staande gehouden om hen direct langs de kant van de weg te bekeuren. Vorig jaar kregen in totaal 234.000 weggebruikers een proces verbaal. Volgens de woordvoerder van de AVD hebben intensieve controles van de laatste tijd de pieken uit de snelheidsover tredingen gehaald. De gemid delde snelheid is echter nog steeds te hoog. Dat geldt voor al op wegen waar een maxi mumsnelheid van 100 geldt en voor vrachtwagens, die niet harder dan 80 kilometer per uur mogen. ROME (GPD) Bij lawines zijn het zelf werd met kracht tegen een afgelopen weekeinde zeker 11 maar groep naaldbomen geslingerd, wat mogelijk zelfs 19 skiërs om het le- uiteindelijk zijn redding is geweest, gekomen. Een enorme lawine In Zwitserland vielen 4 doden. iddag- Twee skiers kwamen om in de groep Italiaanse skiers op sneeuwmassa die in de kantons Nid- en Obwalden naar beneden kwam. Een man overleed in Nendaz in Valais bij een lawine-ongeluk, een andere skier stierf nadat een la wine neerstortte in het Parsenge- bied in Davos. Vorige week kwa men in de Franse Alpen 9 Nederlan ders om door een lawine. RECORD-POP HOLTEN (GPD) - Met een hoogte van 11 meter. 1 centime ter en 9 millimeter heeft de bevol king van het Twentse gehucht Espelo nabij Holten) het afgelo pen weekeinde een enorme sneeuwpop gemaakt, die in het Guinness Book of Records als re cord wordt bijgeschreven. Het Benelux-record stond op 5.93 meter. Drie jaar geleden al begon Espelo voorbereidingen te tref fen voor de 'verschrikkelijke sneeuwman'. Plattelandsvrou wen breiden een 10 meter lange sjaal en van landbouwplastic werd een 16 meter lange riem ge maakt. Neuè, mond. en oren wer den ook alvast gefabriceerd. Het spul bleef enkele jaren onge bruikt op een hooizolder liggen. buien en spiegelgladde wegen. Tus sen Bad Hersfeld en Gerda zat het verkeer over 150 kilometer muur vast. OUDERWETS VAKWERK IS - EN BLIJFT GOED. "DE^ SCHOENMAKER Korevaarstraat 9 - Leiden óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik niet missen' Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een jaarabonnement 298 60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats .Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1