PORT Klunen in Albertville op het Olympische ijs Han Kulker kwakkelt niet meer SpoorptTV maandag 18 februar11991 pagina 11 Stomp wijk huldigt Lia van Schie Leidenaar lichtvoetig naar indoortitel op 1500 meter IOC-adviseur in Zuid-Af rika BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD STOMPWIJK - Er bleef geen stoel onbezet gisteravond in Het Blesse Paard in Stompwijk. De locatie waar schaatster Lia van Schie werd gehuldigd voor haar tijdens het WK allround veroverde bronzen medail le, twee weken geleden in het Noor se Hamar. Naast de vele bloemen, cadeaus, en gevulde enveloppen, vielen Van Schie vele lovende woorden ten deel. Sjaak Jansen, secretaris van Nut en Vermaak, de ïjsclub waar Van Schie leerde schaatsen, dankte Van Schie voor haar "ongelofelijke prestatie", en gaf een enveloppe met inhoud. Burgemeester van het onder gemeente Leidschendam val lende Stompwijk, dhr. W. de Vreeze liet zich ook niet onbetuigd en over handigde Van Schie namens het ge meentebestuur een bronzen pen ning, de hoogste sportonderschei- ding in Leidschendam, die eerder ondermeer Han Kulker en Richard Suyten ten deel viel. Uit handen van Henk Vergeer, de voozitter van het schaatsdistrict Sassenheim kreeg Van Schie ver volgens het ereteken van het dis trict opgespeld. Onder de vele handenschudders bevonden zich ploeggenote Sandra Voetelink en Jan-Wiebe Last, de coach van de vrouwen-allround- ploeg. Last toonde zich onder de in druk van de happening. "Zoiets heb ik eerlijk gezegd nog nooit meege maakt, hartstikke leuk voor Lia. Ze heeft het trouwens dubbel en dwars verdiend. Na het voor Lia zo teleur- Jan Siemerink plaatst zich voor toernooi Stuttgart LEIDEN Jan Siemerink heeft zich geplaatst voor het hoofdtoer nooi van het tennistoernooi van Stuttgart. Stefan Edberg en Boris Becker zijn de grote favorieten van dit met een miljoen dollar gedoteer de toernooi in West-Duitsland. De Rijnsburgste tennisser sloeg zich met opvallend gemak door de drie kwalifikatie-rondes in Stuttg art. In de eerste ronde gaf hij de Zweed David Engel geen schijn van kans: 6-3, 6-3. Een ronde rekende Siemerink vervolgens alweer in twee sets af met de Italiaan Colens ki, de winnaar van het jeugdtoer- nooi van Wimbledon en Parijs. In de beslissende ronde schoof de Rijns burger de Westduitser Saceanu met 6-3, 6-4 aan de kant. Siemerink, die zich door plaat sing alleen al verzekerde van een prijzengeld van cirea 10.000 dollar, komt in de eerste ronde van de Stuttgart-classic uit tegen de Oos tenrijker Horst Skoff. Verlies Bollegraf DENVER (Reuter/ANP) - Manon Bollegraf is er gisteren in de Ameri kaanse stad Denver niet in geslaagd het met 160.000 gulden gedoteerde tennistoernooi te winnen. In de eindstrijd verloor de Ermelose in twee sets vrij kansloos van de Ame rikaanse Lori McNeil: 3-6 4-6. Ferry Nijenliuis naar Lugdunum LEIDEN - Ferry Nijenhuis wordt met ingang van het volgend seizoen de nieuwe trainer van Lugdunum. Het bestuur van de Leidse club be reikte gisteren overeenstemming met de oefenmeester, die op dit mo ment nog eersteklasser RKAW on der zijn hoede heeft. Nijenhuis, die de naar Docos ver trekkende Hennie de Klerk op volgt, is al ruim vier jaar werkzaam bij de Leidschendammers. Daar voor trainde hij Quick H. Wim Eilander heeft een nieuwe club gevonden. De Rotterdamse oe fenmeester van FC Lisse verhuist na deze competitie naar het Veen- endaalse DOVO. Eilander is zeven jaar trainer geweest van FC Lisse. Voor die periode was hij onder meer werkzaam bij Lugdunum. VOETBAL - Het eerste duel tussen Spartak Moskou en Real Madrid in de kwartfinales van de Europa Cup voor landskampioenen moet op 6 maart in Moskou worden gespeeld. De Sovjetrussische ploeg heeft het verzoek bij de UEFA het duel te ver plaatsen naar Parijs of Bremen in getrokken. Eerste test loopt uit op een fiasco ALBERTVILLE (GPD) Of schaatsen net zo saai is om naar te kijken als het groeien van gras? Nee hoor. Meneer de burgemeester vond het juist prachtig en klapte het vel van zijn handen. Dr. Henri Dujol, de eerste burger van Albertville, had zojuist met assistentie van een fanfarekorps de Olympische ijsbaan in zijn stad geopend. Hij amuseerde zich koste lijk, toen hij zaterdag voor het eerst in zijn leven schaatsers aan zich voorbij zag trekken. keek en ploeggenoten langs de baan geen controle meer over zijn piste, toeschreeuwde. De Hagenaar die hij in aanloop naar de World 48.04 seconden over de Cup ook al verkeerd had geprepa- streep. Die tijd had hij voor het reerd. waardoor zand zich met ijs laatst gerealiseerd, toen hij nog op had vermengd. Vrijwiliggers hak- de lagere school zat. Thomas Bos: ten zaterdag met hun sneeuwschui- „Dit zijn geen pré-olympische tij- vers enthousiast in op het ijs. dat den, maar pré-historische". toch al minimaal van dikte was. Maar meneer de burgemeester Bocquetti had vrijdagnacht en za- In die rare pakken hadden ze v weg van maanmannetjes. Bov dien maakten ze van die grappige kwam capriolen; net kunstrijders. Dat was lachen voor meneer de burgemees ter, die dacht dat het allemaal zo hoorde. Dat zijn ijsbaan om te hui len was, realiseerde hij zich geen moment. De rijders zochten zich za terdag struikelend een weg, gingen applaudisseerde en met hem de terdagmorgen tijdens de erbij liggen of haalden opgelucht paar honderd toeschouwers, die het buien met zijn machines veel te veel adem, als ze heelhuids de finish schaatsen gratis mochten de selectie teruggeknokt en tijdens cadaeus, complimenten e het WK bewezen met de besten v de wereld te kunnen meten. Dat be looft nog wat voor de toekomst. Nee, dan denk ik nog niet eens aan Albertville volgend jaar, maar eer de olympische spelen i ontvangst met een lach van oor tot oor, en was ook niet te be roerd om voorop te gaan in de door de carnavalsvereniging 'De Gaan- ders' ingezette polonaise. "Echt alle afstanden. Mijn sprint bijv ivond. Ik had er al waag ik me liever niet aan voorspel lingen. Natuurlijk neemt dat niet weg dat ik méér wil. Een olympi sche medaille, een EK-titel of een WK-titel, daar streef ik naar. En mis schien zit dat er ook wel in. Ik boek nog steeds progressie, op hadden bereikt. Schaatsen was totaal onmogelijk op de eerste dag van de World Cup wedstrijden in Albertville. De eer ste serieuze test van de Olympische baan werd een flop van jewelste schouwen. Wisten zij veel. Potsierlijk Wie het ook niet wisten, veel pijnlijker. i Lillehammer. Ik verwacht wel op gerekend, tenslotte werd ik 1^94 i namelijk niet dat Lia volgend jaar al vorig jaar na mijn achtste plaats ook all-rounder. Gunda Kleemann? Die op haar top zal zijn, gewoon omdat al gehuldigd, nog niet volgroeid is. We gaan het komende jaar de trainingsintens: teit verhogen, taat opleverei 1994 op de Olympische spelen." r dat de opkomst groot zou zijn durfde ik alleen de toekomst hoop ik dat te hopen. Mijn schaatstoe- te bereiken. Als ik nu zal pas later resul- komst? Tja, wat moet ik daarover acht Lia pas zeggen? Dit jaar heb ik een hoop ge- leerd, heb een dieptepunt En de hoofdrolspeelster zelf? Die hoogtepunt meegemaakt. Daarom nog te sterk a ;au ook zeggen dat ik dat niveau nooit zal halen dan zou ik morgen mijn schaatsen weg geven." JAN BROUWER DE KONING geschraapt, waardoor op sommige plaatsen nog maar drie eentimer bo terzacht ijs lag. Van der Burg: „Je moest niet te hard afzetten, want dan trapte je door het ijs". Bos zag zowaar nog een klein voordeel: „Je die het in Albertville voor het zeg- hoefde bij de start geen putje te hak- doet het ergste vrezen voor de ko- gen hebben op schaatsgebied. Ze ken, want je zakte vanzelf weg", mende winter. In de tweede bocht stapelden de ene fout op de andere. Uitspel Nadat de 500 meter op een kermis- rende het eerste nummer - de 500 koers was uitgelopen, werd de 1500 potsierlijke gebeurte- meter zaterdag uit armoe door doordat het ijsbaan-personeel scheidsrechter Eklund met een dag uitgesteld. Hij had er beter aan ge daan het hele toernooi naar de zon- grote hoeveelheden dag te 'verhuizen', maar dat durfde regen zorgden niet al- ?en complete verkeer- rond Albertville, ook vlakte. Elders bevond zich groot gat. Het leek wel een mini-Elf- meter t stedentocht, compleet met klunen, den. Tien sprinters trokken zich zater dag terug voor de 500 meter, ande- leen v< ren werden ballorig. Thomas Bos schaos gooide met sneeuwballen naar Ben de ijsbaan veranderde van der Burg, die op zijn beurt tij- Dokkumer Ee dens zijn rit op de 500 meter opzij DEN HAAG (GPD) Han Kulker staat er een stuk beter voor dan Rob Druppers. De Leidse middenafstandloper veroverde gisteren na een kwakkeljaar opvallend gemakke lijk de Nederlandse indoortitel op de 1500 meter, terwijl voor Rob Druppers de herfst van zijn carrière lijkt aange broken. De Nieuwegeiner slaagde er zaterdag niet in zich te plaatsen voor de finale van de 800 meter. Druppers heeft bij Carel van Nissel* roy zijn krediet goeddeels ver speeld. De vakgroep-coördinator bondstrainer schreef nota bene al mei een brief op poten KNAU. waarin hij pleitte de middenafstand dreigt Drup- ander systeem. "Twee jaar geleden 800 meter-specialist niet heel snel moest forceren en prompt gebles- zijn leven betert. "Hij kan niet wig blijven teren op zijn naam sprak Van Nisselroy zaterdag in de Haagse Houtrust dreigende taal. Tijdens het NK indoor, door de seerd raakte. Aan de andere kant: Rob moet achteraf niet zeuren. Vlak voor de wedstrijd heb ik hem in de callroom nog gewaarschuwd. Hij had gewoon beter gecoacht moeten absentie van Cooman en Van Lan- worden. Zo heb ik zijn trainer Jon gen en de op halve kracht lopende Wellerdieck niet op de baan gezien. Van Hulst en Mellaard toch al be roofd van een aantal attracties, be loofde de finale over 800 meter één van de weinige klapstukken te wor den. Coming-man Ton Baltus, tenminste niet op het punt v stond. Zo'n honderd i streep". Van Nisselroy hoopt dat Drup- Liévin en Stuttgart al sneller dan pers woensdag in Gent alsnog Druppers, trappelde van ongeduld der de A-limiet van 1.48,00 duikt, i zich in een directe confrontatie met zijn rivaal te meten. "Ook ik wilde de strijd dolgraag aangaan", zei Druppers. Blunder Zaankanter Baltus won inderdaad goud, maar van een afrekening was geen sprake. Hoewel Druppers de derde serie won, bleek zijn tijd (1.53,28) niet toereikend voor een plaats in de finale. Negen atleten, van wie nota bene al zeven in de eer ste twee series, bleven hem zijn hart gelooft hij daar niet zo in. "Ik vind het heel jammer, maar Rob heeft de laatste drie jaar niets meer laten zien. Als hij dit in- doorseizoen weer niet presteert moeten we hem uit Groep 1 zetten, er staan nu eenmaal anderen te dringen". Van Nisselroy: "Kennelijk kan Rob nog een hoop voor elkaar bok sen door zijn naam. Maar ons ge duld raakt een keer op. Vorig jaar was hij niet fit door de i een antibioticakuur, maar de jaren ervoor en nu deze winter, kan hij "En dan te bedenken dat ik voel ook niet overtuigen. Ik heb wel met hij vlak voor de 500 meter niet a Gisteren lag het ijs er veel beter bij en was het weer de schaatsers beter soort gezind. Koss bewees met zijn 6.51,36 op de vijf kilometer, dat de Ijsmeester Rene Bocquetti had buitenbaan in Albertville supersnel is, mits zich geen extreme omstan digheden voordoen. Veldkamp con cludeerde dan ook: „Ons probleem is volgend jaar niet het weer, ons probleem heet Koss". De farce op zaterdag kwam voor de insiders niet onverwacht. Want niet alleen de ondeskundigheid wat betreft het schaatsen betreft is in Al bertville groot, ook het gebrek aan interesse bij de organisatoren (Cojo '92) is schrijnend. De schaatssport speelt tijdens de 16e Winterspelen een ondergeschikte rol. Alles draait om het skiën bij de 'Spelen van de bergen'; schaatsen is een noodzake lijk kwaad. Geld om een ijshal te bouwen had men er in Albertville niet voor over. Na de Spelen wordt de ijsbaan (kosten 2,3 miljoen gul den) gedemonteerd en op de schroothoop gedeponeerd. Het ijzer levert het Cojo zelfs nog 8 ton op. Schenk Namens de KNSB en het NOC is chef de misson Ard Schenk al een jaar bezig om het organisatie-comi- te ervan te doordringen, dat er ken nis in huis gehaald moet worden, wil het Olympisch schaatsen niet een loterij worden, zoals in 1976 in Innsbruck. De adviezen van Schenk zijn tot nog toe in de wind geslagen. „Vorigjaar maart heb ik al gezegd, dat men een ijsmeester uit een echt schaatsland moest inscha kelen. Ik heb voorgesteld Bertus Butter van de Ijsbaan Haarlem bij de bouw van het stadion en de vor ming van de ijslaag te betrekken. Ze wilden daar niet aan. waarschijnlijk omdat men er geen geld voor over had", aldus Schenk de vandaag of morgen benen te hebben", bromde Drup- pers, ontdaan door zijn blunder, maar ook verontwaardigd. "Het re glement was me bekend, maar ik blijf het belachelijk vinden. Ik ga me toch niet uit de naad lopen in een kwalificatie-race. Dat doet nie mand, zelfs mannen als Ereng en Gray niet. Normaal gesproken zitje als seriewinnaar natuurlijk altijd in de finale. Behalve in Nederland. Hier kan kennelijk alles. Geen ster veling is het er mee eens, alleen de regeltjesmakers van de KNAU". Van Nisselroy kan zich wel enigszins vinden in de kritiek. De hem te doen, een ander zou het bijl tje er al lang bij hebben neergelegd. Hij heeft al drie of vier trainers versleten, is door ettelijke sponsors Houtrust hun hoop op de 1500 me- hankelijk van anderen, van een ter, een dag later. Maar ook het ge- snelle race ook. Terwijl voor Han vecht tussen Han Kulker en Robin juist het omgekeerde geldt. Hij i Helden, die zich in Stuttgart vo- houdt afgedankt en wordt door blessures rige week al hadden gekwalificeerd pech achtervolgd. Nou dit a Het reglement is gemaakt om 'boe melen' te voorkomen in de series, maar het is natuurlijk onrechtvaar dig voor kampioenenlopers. Men ontneemt zo wel de jus van dit weekend". Kulker Omdat de tweestrijd Baltus-Drup- pers in het water viel, vestigden de paar honderd toeschouwers in Sevilla, bracht de handen i welijks op elkaar. Kulker liep in de laatste ronde simpel weg van de man die het Nederlands kampioen schap 'de vervelendste wedstrijd het jaar' noemde. Van Helden: tactische wedstrijd, hij vertrouwt op zijn eind- schot". Kulker, die er na een kwakkeljaar weer bovenop lijkt: "Robin en ik hebben van tevoren afgesproken tijd weer het juiste punt te zijn op een binnenbaan, de ruimte is voor je achtervolger dan te beperkt om er nog overheen te stomen". Yvonne van Dorp verliet Hout rust Sport dit jaar met twee zilveren medailles. Achter de onaantastbare Gretha Tromp zocht en vond de Leidse sprintster haar vorm op de de kop te lopen. In 200 meter terug. Haar tijd van 24,30 Stuttgart hebben we allebei aan de "Je hebt op zo'n dag alles te verlie- limiet voldaan, daarom zouden a i pure race om de eer- maken. Het heeft me vertrouwen gegeven, ik kon weer heerlijk aanzetten op de laatste 200 meter. Dat blijkt toch al- Ik heb dit seizoen pas éen wed strijd goed gelopen en meteen ben ste plaats ik de te kloppen man. Maar ik kom wel eenvoudig nog te kort als het op een eindsprint aankomt. Ik ben te af- betekende zelfs een persoonlijke i door-toptijd. Ook in de serie kwam Van Dorp in 24,43 goed door. Op de 400 meter arriveerde de Holland-at lete in 54,60. Daarmee bleef de oud kampioene nog wel ver verwijderd van de WK-limiet. JOHANNESBURG (AFP) - Voor het eerst sinds 1967 is een official van het Internationaal Olympisch Comité in Zuid-Afrika geweest. Zater dag kwam Fekrou Kidane in Johannesburg aan. Kidane treft daar voorbereidingen voor het het bezoek van een spe ciale commissie van het IOC tussen 22 en 27 maart. Daarna beslist het IOC of Zuid-Afrika weer lid wordt van het IOC en kan deelnemen aan de Olympische Spelen van Barcelona. In 1970 werd Zuid-Afrika geroyeerd wegens de Apartheid. Na de re cente besluiten van de Zuidafrikaanse president De Klerk, die een ein de moeten maken aan de Apartheid, gingen internationaal stemmen op het sportland zo snel mogelijk uit het isolement te halen. Kidane herhaalde bij zijn aankomst in Johannesburg, dat Zuid-Afri ka een goede kans heeft volgend jaar in Barcelona mee te doen. International breekt ook in ATHENE (SID) - De Roemeense international Danut Lupu is in Athene gearresteerd omdat hij ervan wordt verdacht het brein te zijn van een bende inbrekers. De 23-jarige speler van Panathi- naikos zou met vier landgeno ten en twee Grieken verant woordelijk zijn voor verscheide ne inbraken in woningen en auto- en pelsdiefstallen op zijn geweten hebben. Duitse controle een gatenkaas DORTMUND (SID) - Het anti-doping-net van de Duitse atletiekbond vertoont grote gaten. Bij de eerste vergadering van de kort geleden in gestelde anti-dopingcommissie bleek dat van de 82 atleten in de zoge naamde A-klasse er 17 nog niet zijn gecontroleerd. Het is de bedoeling dat de Duitse topatleten elke veertien dagen wor den gecontroleerd. De 2400 controles kosten 800.000 gulden. Drie con troleurs en acht artsen moeten het net dichttrekken. Maar de eerste vis sen ontsnapten. Thomas Schonlebe. wereldkampioen op de 400 meter en zijn clubgenoten uit Chemnitz trainden in Amerika, waar de plaatse lijke controleurs het lieten afweten. In Berlijn viel een arts uit en prompt waren ook daar geen controles. De atleten-commissie wil door drukken dat atleten, die zich op enigerlei wijze aan de controle onttrek ken positief worden verklaard. Ongewild geplaatst DEN HAAG (GPD) - De veld- loopspecialisten Yvonne van der Kolk en Robert de Brouwer hebben zich tijdens het NK ïn- dooratletiek in Den Haag onge wild verzekerd van een WK-tic- ket naar Sevilla. waar over drie weken de wereldtitelstrijd wordt gehouden. Van der Kolk klopte zaterdag op de 1500 me ter verrassend Elly van Hulst. De Brouwer bleef onbedreigd op de dubbele afstand. MAANDAG 17 30-18 00 EURO WK bobsleeén 10 00-19 00 Sportnet Worstelen 10 20-19 00 Ned 1 Sport op I 10 30-19 30 EURO NHL IJshockey 21 00-22 00 EURO R.ngs*Je Super- 21 05-21 40 BRT 2 Tolsport vnjetijds- 22 00-00 00 EURO Stuttgart Class* Ten- 22 00-00 00 Sportnet Boksen 22 1 5-22 20 Super Sports News 22 15-22 30 Ned 3 Slud-o Sport Journaal 23 10-00 00 BBC 2 FA Cup Football hoogtepunten DINSDAG 00 00-08 15 Sportnet Sport uit Spanje. 00 15-00 45 Sportnet Motorsport 00 30-09 00 EURO Eurobcs 00 45-09 45 Sportnet Usspeedway 09 00-10 00 EURO NHL IJshockey 10 00-10 30 EURO 1 c rodelen Wkv 10 30-11 30 EURO Intematonal Motor sport 11 00-12 00 Sportnet Worstelen 11 30-12 00 EURO Eurotxa 12 00-12 30 EURO Freestyle Sk«4n. 12 00-14 00 Sportnet NBA Basketball LA Lakers-Phoen.» 12 30-13 30 EURO The Gam# ot the 04- lons voetbal documenta-r# 13 30-18 30 EURO Stuttgart Class* Ten- 14 00-14 45 Sportnet VS Pro Sk. Tour 14 45-15 00 Sportnet Sport u«l Span,e 15 00-10 00 Sportnet Aiiet»ek vanurt WoF verhampton

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11