Begrafenis in Irak betoging anti-YS VS bezorgd over gevolgen varr aanval op bunker Israël: geen afstand van de Golanhoogte 'Palestijnen dupe nalatigheid VN' Arabische wereld verdeeld over luchtaanval VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF PAGINA 9 BAGHDAD (Rtr/AP) - Woedende Irakezen hebben gisteren in Baghdad de eerste 20 slachtoffers begraven die woensdag bij een Amerikaanse luchtaanval op een schuilplaats in het centrum van de Iraakse hoofdstad om het leven kwamen. De begrafenisceremonie liep uit op een anti-Amerikaanse betoging waarbij deelnemers woedend uitvielen richting president Bush van Amerika, zo meldden waarnemers. AMMAN - Het geallieerde bombardement op een militaire bunker, dan- wel een burgerschuilplaats in Baghdad, heeft overal in de Arabische we reld woedende reacties opgeleverd. In de Jordaanse hoofdstad Amman be smeurde een boze vrouw de Amerikaanse ambassade met rode verf, om aan te geven dat de Amerikanen het bloed van onschuldigen aan hun handen hebben. <afp> DEN HAAG (ANP) - De Verenigde Naties hebben hun verantwoorde lijkheid voor de Palestijnse kwestie laten sloffen en in dat opzicht is het de Palestijnen in de door Israel bezette gebieden niet kwalijk te nemen dat zij Irak dankbaar zijn voor de koppeling van hun zaak aan de inval in Kuwayt. Dit zei P. de Waart, hoogleraar volkenrecht aan de Vrije Universiteit, gisteren in Den Haag bij de presentatie van een boek over de economi sche aspecten van een oplossing voor het Israelisch-Palestijnse con flict. Het boek is de weerslag van een seminar van april vorig jaar, waarin Israëlische en Palestijnse wetenschappers tot de conclusie komen dat economisch gezien aparte Israëlische en Palestijnse staten haalbaar zijn. Als dat er niet van komt. ligt dat aan de politiek. De nalatigheid van de VN, aldus De Waart, komt het Palestijnse volk duur te staan, want de VN kunnen nu door de veroordeling van Irak ten aanzien van het Palestijnse vraagstuk geen kant meer uit, zo lang de Golfoorlog duurt. De westerse landen moeten nu het hoofd koel hou den en zich niet laten leiden door sympathie voor Israel of voor de Pale stijnen. maar naar een rechtvaardige oplossing voor beide partijen stre ven, aldus De Waart. i het boek zei de directeur-generaal inter- het ministerie van buitenlandse zaken. H. jammer is dat de Palestijnen de kant van dat dat kennelijk heeft te maken met ge brek aan perspectief in het vredesproces. Wat hem betreft blijft de PLO, de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, voor Nederland de aange wezen gesprekspartner, omdat zij door de Palestijnen zelf als hun ver tegenwoordigster wordt gezien. Volgens Biegman is de Golfcrisis desastreus voor de economische si tuatie in de door Israël bezette gebieden, de Gazastrook en de Westelij ke Jordaanoever. Door de avondklok kan niet voldoende worden ge oogst en gezaaid. Palestijnen die in Israël werkten, hebben geen in komsten meer en de export naar de Arabische wereld is weggevallen. Ook de mensenrechtensituatie verslechtert, aldus Biegman, maar dat is al aan de gang sinds het uitbreken van de Intifada in 1988. Hij zei zich ernstig zorgen te maken over recente arrestaties op ondoorzichtige gronden van vooraanstaande Palestijnse leiders. Het Nederlandse Rode Kruis stelt op korte termijn tien miljoen gul den beschikbaar om de nood te lenigen in acht Palestijnse ziekenhui zen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Dit weekeinde vertrekken twee medewerkers van het Rode Kruis naar de regio voor de coördinatie van de hulp-operatie. De 10 miljoen gulden zijn afkomstig uit EG-fondsen en zijn bedoeld voor ziekenhuizen in oost-Jeruzalem, Hebron. Nablus, Al Bireh, Beit Jala en in de stad Gaza waar vooral slachtoffers van de drie jaar oude Intifada (de Palestijnse opstand) worden behandeld. Onderzoek tijdens de voorbereiding van de hulpactie heeft uitgewe zen dat in die ziekenhuizen sprake is van een noodtoestand, aldus een Rode Kruis-woordvoerder. De medische voorzieningen werden tot voor kort voornamenlijk gefinancierd door de Golfstaten, maar die steun is sinds het uitbreken van de oorlog nagenoeg stopgezet. Tijdens de presentatie nationale samenwerking v Biegman, dat het weliswa Irak hebben gekozen. CYPRUS g #0 SYRIË Middellandse Zee Haifa 4 X Tel Aviv V T\ ISRAËIi Lj Amman Jeruza'cnv JORDANIË_ Donderdag Irak zegt dat bij bombardementen in totaal 7000 burgers om het leven zijn gekomen Kaspische zee SOVJETUNIE Donderdag Zowel Amerikanen als Britten verliezen boven Irak een vliegtuig. Amerikaanse vliegeniers komen om het leven. Britse piloot wordt vermist Donderdag Irak vuurt vier Scuds af op dorpje in Saudi-Arabië. Vier mensen raken lichtgewond Donderdag De berichten over de sterkte van het Iraakse leger lopen uiteen. Israël meent dat de Iraakse troepen in Kuwayt nog lang niet zijn uitgeschakeld. Volgens VS is de positie van de Iraki's daar precair. donderdag 14 februari vrijdag 15 februari SAUDI-ARABIE Khamis Mushayt i Arabische 0"* Zee iz_ De Iraakse minister van informatie, Al-Jassem, verklaarde dat het do dental nog elk uur oploopt en riep de bevolking op president Bush "tot zijn dood" te wreken voor de luchtaanval. Al-Jassem bestempel de de aanval op de schuilplaats als een oorlogsmisdaad. "De meeste fa milies waren niet in staat hun dode kinderen te identificeren. Een aan tal slachtoffers ligt nog verborgen onder het puin". Egyptische krant: al 84.000 doden CAIRO (AP) - De Golfoorlog heefl tot afgelopen maandag in Irak aan 84.000 mensen het leven gekost. Al- Wafd, de krant van de Nieuwe Wafd Partij (NWP) in Egypte, heeft dit gisteren gemeld. Als bron voor het cijfer gaf de krant niet nader aangeduide Arabi sche diplomatieke kringen aan. Volgens het bericht zouden 12.000 van de 84.000 doden burgers zijn uit andere landen dan Irak. De 12.000 niet-Irakezen die zijn omgekomen, worden in Irak begraven. JERUZALEM (Rtr) - De Israëli sche premier Shamir heeft gisteren opnieuw benadrukt dat Israël niet bereid is afstand te doen van de Go lanhoogte. Teruggave van het stra tegisch belangrijke gebied aan Sy rië was onderwerp van speculatie Deserteurs Irak vluchten via mijnenvelden KUWAYT-SAUDISCHE GRENS (Rtr) - Twaalf Iraakse soldaten zijn er gisteren in geslaagd te vluchten naar Saudi-Arabië. Via mijnenvel den bereikten zij de grens van Ku wayt en Saudi-Arabië. De twaalf vormen de grootste groep in een stroom deserteurs die met de dag groeit. Volgens geallieerde zegslie den zijn er nu zo'n 1100 Iraakse krijgsgevangenen, van wie er onge veer 650 zijn gedeserteerd. De deserteurs zeiden tot de Egyp tische officier die hun overgave ac cepteerde dat ze vijf kilometer op hun buik door het mijnenveld had den gekropen, hopend dat ze niet zouden worden ontdekt door Iraak se officieren. Volgens de twaalf is het moreel van de Iraakse troepen aangetast door de aanhoudende ge allieerde bombardementen, de hon ger en het vooruitzicht opnieuw in een langdurige oorlog verzeild te ra ken. Rustend op een deken in het woestijnzand verzuchtte een van de Iraki's tot de toegesnelde journalis ten: "Het was elke nacht boem, boem, boem. In de oolog tegen Iran was er ten minste drie maal daags eten. Nu is er nauwelijks voedsel en geen water". Om er gelaten op te la ten volgen: "In de strijd tegen Iran was het leger tegen leger. Nu heb ben we alleen nog maar bommen horen neerkomen". Vooral in de Egyptische sector van het geallieerde front lijken de aantallen deserteurs toe te nemen. "Elke nacht is het raak", aldus ma joor Taher Mohamed Abdsalem. "Alleen al zeventien in de laatste vier dagen". Volgens Abdsalem waren de de serteurs zeer bang. "Ze schreeuw den onophoudelijk: "We zijn Ara bieren" en "liggen er nog mijnen", aldus de kolonel. "En bij aankomst in het kamp dankten ze God lang durig". Naar de overtuiging van de twaalf, die behoren tot het 27ste Iraakse infanteriebataljon, willen de meeste Iraakse soldaten deserte- De twaalf weigerden hun naam te geven uit angst voor represailles in de toekomst. 'I Love America' LYNCHBURG (Rns) - Televisiedo minee Jerry Falwell houdt opnieuw een I Love America-campagne, deze keer ter ondersteuning van het beleid van president Bush in de Golfoorlog. In de jaren zeventig werd Falwell .bekend door een soortgelijke campagne die leidde tot het ontstaan van de Moral Majo rity, een uiterst conservatieve poli tieke organisatie die op haar hoog tepunt ruim zes miljoen aanhangers had. Washington heeft steeds ver klaard dat de fatale luchtaanval was gericht op een Iraakse militaire commando- en controlepost en niet op een schuilplaats voor burgers. Amerikaanse legerfunctionarissen lieten woensdag weten geen idee te hebben waarom er op het tijdstip van de aanval burgers in de bunker De Arabische wereld heeft giste ren zeer verdeeld gereageerd op de Amerikaanse luchtaanval. De sym pathisanten van Irak veroordeelden de "wrede massaslachting", terwijl de leden van de anti-Irakalliantie Saddam Hussein de schuld gaven van het gebeurde. Algerije, Tunesië .en Jordanië kondigden een periode van rouw af ter nagedachtenis aan de burger slachtoffers in Baghdad. De Tunesi sche autoriteiten omschreven het bombardement als een "barbaarse en flagrante schending van het recht". Jordanië veroordeelde "de verschrikkelijke massamoord" en Algerije riep de bevolking op te bid den voor de. slachtoffers van de "slachtpartij". In de Jordaanse hoofdstad Am man gooiden woedende demon na geruchten over vredesbespre kingen tussen Israël en Syrië. De Golanhoogte werd in de Zesdaagse oorlog van 1967 bezet. Shamirs uitspraak valt samen met de negende verjaardag van het Israëlische besluit om de Arabische bewoners van de hoogte een Israëli sche identiteitskaart te verschaffen en komt een dag nadat de Duitse minister van buitenlandse zaken, Genscher, in de Syrische hoofdstad Damascus verklaarde dat Syrië be reid is vrede te sluiten met Israël. In voorstellen over een vredes conferentie na afloop van de Golf oorlog is steeds benadrukt dat Is raël afstand moet doen van de Go lanhoogte, die tot gedemilitariseerd terrein zou kunnen wordep ver klaard. In Jeruzalem en Damascus is gis teren gereserveerd gereageerd op Genschers optimistische woorden. Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken noemde Genschers boodschap "een positief geluid" in vergelijking met het oude Syrische standpunt, maar riep Damascus op tot onmiddellijk bilateraal overleg. Syrië heeft echter steeds laten we ten hier niets voor te voelen. Op zijn beurt riep Damascus op tot een con ferentie over het Midden-Oosten. Bovendien moet Israël alle bezette gebieden verlaten, aldus Syrië. Van een toenadering tussen beide lan den lijkt dus vooralsnog geen spra ke. Op de Golan-hoogte hebben zich sinds 1967 naar schatting 10.000 Is raëlische kolonisten gevestigd. Zij leven er naast 15.000 Druzen. Zeker 34.000 islamieten hebben sinds 1967 hun oude woonstek op de Golan hoogte verlaten. Van onze correspondent Henk Dam WASHINGTON - Op dezelfde dag dat de hele wereld zag hoe ver koolde vrouwen- en kinderlijken uit de verwoeste bunker in Bagh dad werden gehaald, lieten hoge Amerikaanse militairen uitlekken dat Irak onder het Al-Rashid hotel in Baghdad een militair communi catiecentrum heeft gevestigd. Het was geen toeval dat een in Saudi-Arabië gestationeerde jour nalist van de New York Times juist woensdag, de dag dat twee laserge- leide precisie-bommen van de bun ker een inferno maakten, dit brokje nieuws kreeg toegeworpen. Het was bedoeld als tegenzet. De Ameri kanen wilden er duidelijk mee ma ken dat Irak opzettelijk z'n militaire kroonjuwelen onderbrengt op plaatsen waar ook veel burgers zijn. Gisteren werd bekend dat de Amerikanen al vanaf het begin van de oorlog ervan op de hoogte waren dat het communicatiecéntrum on der het hotel is gevestigd. Nu ande re centra in Baghdad zijn vernie tigd, is het zelfs van eminent belang geworden. Volgens de New York Times is het centrum in het Al-Rashid hotel nog de enige manier waarop de Iraakse president Saddam Hussein en zijn militaire top onafgeluisterde contacten met de troepen in Ku wayt en de Scud-lanceerders in stranten stenen naar de Amerikaan se ambassade en vernielden de ra men van de Egyptische ambassade. Ook een kantoor van de Verenigde Naties was het doelwit van de beto gers. De Egyptische president Mu barak zei echter dat Hussein zich zou moeten terugtrekken uit Ku wayt "om te voorkomen dat militai re doelen worden gebombardeerd waarbij ook burgers geraakt kun nen worden". De Egyptische presi dent zei verder dat het onvoorstel baar is dat "een heerser in propa gandistisch opzicht garen spint bij de lijken van zijn burgers". Vanuit Amerikaanse militaire bron in Saudi-Arabië werd gisteren vernomen dat de geallieerden hun tactiek voor de luchtaanvallen gaan wijzigen na het bombardement op de schuilplaats in Baghdad. Op de vraag of het uitwerpen van pamflet ten vlak voor het begin van een aan val een van de manieren is waarop de geallieerden de Iraakse bevol king willen waarschuwen, ant woordde de Amerikaanse leger- woordvoerder Neal: "Dat is een van de opties die wij momenteel onder zoeken". west-Irak kunnen onderhouden. Toch is het niet aangevallen. Het hotel is immers ook het tijdelijk on derkomen van alle buitenlandse journalisten in Irak, onder wie Pe ter Arnett van CNN. Toen de afge zant van president Gorbatsjov van de Sovjetunie, Yevgeni Primakov, begin vorig week in Baghdad was, logeerde hij eveneens in het hotel. Er zitten verder honderden Iraakse burgers. Klap Duidelijk is dat de aanval van de Amerikaanse F-117A Stealth bom menwerpers op de bunker in Bagh dad in termen van propagandis tische waarde een zware klap voor de Amerikanen was. Irak begreep dat meteen en trom melde alle twintig in Baghdad ver blijvende journalisten op, die naar hartelust en deze keer zonder de ge bruikelijke restricties binnen en buiten de bunker mochten filmen en interviews opnemen. Hetzelfde gebeurde in de kelders van het Al- Rashid hotel. De Amerikanen begrepen ook di rect dat dit slecht nieuws was. Nog voor CNN de eerste beelden van tot onherkenbare sintels verbrande lij ken in de Amerikaanse huiskamers bracht, had woordvoerder Fitzwa- ter van het Witte Huis al een verkla ring afgegeven, waarin hii de schuld voor de tragedie bij Hussein legde. In een gecoördineerde actie die was bedoeld om de schade zoveel mogelijk te beperken, gaf daarna de ene na de andere functionaris van het Pentagon, tot aan defensie-mi- nister Cheney toe, de Amerikaanse zienswijze op de ramp. Die zienswijze kwam neer op het volgende: de bunker werd door Irak gebruikt als commando- en verbin dingscentrum. We wisten niet dat er ook burgers zaten. Het is heel goed mogelijk dat die daar expres waren neergezet om ons in diskrediet te brengen. Volgens de Amerikanen werd de bunker tijdens de oorlog tussen Iran en Irak gebouwd en was deze aanvankelijk bedoeld als schuilkel der. Maar aan het eind van de jaren '80 werd de bunker omgezet in een commando- en verbindingscen trum. De betonlaag werd verbreed, sta len platen zorgden voor verdere ver sterking en geavanceerde commu- nicatie-apparatuur werd geïnstal leerd, apparatuur die was ontwor pen om zelfs de elektrische storm te weerstaan die het gevolg is van een kernexplosie. Volgens in de Washington Post van gisteren geciteerde militaire functionarissen vermoedden de Amerikanen vanaf het begin van de oorlog al dat de bunker niet alleen werd gebruikt voor militaire doe len, maar ook als schuilplaats voor hoge Iraakse functionarissen. Spionagesatellieten zagen name lijk niet alleen militaire trucks af en aan rijden, maar ook de limousines waarin de elite van de Iraakse rege ring zich pleegt voor te bewegen. Daarmee was het voor de Amerika nen al direct een legitiem doelwit. "We hadden geen idee dat er zo veel burgers in de bunker zaten", zei woensdag brigadegeneraal Tho mas Kelly. En ook anonieme func tionarissen in het Pentagon hebben sindsdien verklaard dat niemand er weet van had, dat de bunker als schuilkelder voor 'gewone' burgers werd gebruikt. Het verhaal is in één opzicht een beetje merkwaardig, want de satel lieten zagen dus wel limousines en trucks naar de bunker rijden, maar niet de honderden burgers die er kennelijk elke dag in en uit gingen Het minste dat je dus kunt zeg gen, is dat de Amerikaanse inlich tingendiensten onvoldoende wis ten wat zich in de bunker afspeelde. Zo gezien was de aanval een blun- Propaganda Hoe dit verder ook zij, de tragedie in de bunker past perfect in het Iraak se streven de wereld uitsluitend en met graagte de gevolgen van de ge allieerde bombardementen op de burgers van Irak te lat" n zien Irak wil daarmee medeleven oproepen onder de Arabische volksmassa's, opdat die hun regeringen dwingen uit de anti-Irakcoalitie te stappen. De propaganda is ook gericht op het Westen, opdat de druk van de pu blieke opinie op president Bush om met de oorlog te stoppen, onweer staanbaar wordt. Heeft de publieke opinie in Ame rika een schok ondergaan door de aanval op de bunker? Het antwoord is nauwelijks. Er is sprake van be grijpelijke woede onder Amerika nen van Arabische herkomst, er zijn geïsoleerde protesten, maar niet veel pieer. De experts zijn het er met elkaar over eena dat de nog alt 11.1 Bolide steun van het Amerikaanse volk voor de oorlog op drie pijlers rust: weinig Amerikaanse doden, het ge voel dat dit een gerechtvaardigde oorlog is en vertrouwen in de com petentie van de Amerikaanse mili- Spanje: steden Irak niet meer bombarderen MADRID (AP) - De Spaanse rege ring heeft er gisteren voor gepleit geen geallieerde bombardementen meer uit te voeren op Iraakse ste den. Daarnaast riep zij op tot een onderzoek van de Verenigde Naties naar het bombardement op een schuilkelder in Baghdad, waarbij mogelijk honderden mensen wer den gedood. De oproep duidt op een wijziging in de opstelling van de regering van de socialistische premier Gonzalez ten aanzien van de geallieerde in spanningen in de Golf. Spanje heeft tot nu toe belangrijke logistieke steun aan de anti-Irakcoalitie ver strekt. In een verklaring, die werd uitge geven door Gonzalez' woordvoer ster Rosa Conde, riep de regering de geallieerden op hun oorlogsinspan ningen te concentreren op de regio Kuwayt. Italiaanse regeringsfunctionaris sen hebben gisteren verklaard dat de geallieerden de bombardemen ten op Iraakse steden moeten be perken om het risico van slachtof fers onder de bevolking zoveel mo gelijk te vermijden. "De Italiaanse regering wil wijzen op het gevaar dat door het laten val len van bommen op steden ontstaat en hoopt dat de bombardementen van bewoonde gebieden beperkt worden", zei Claudio Lenoci, on dersecretaris van buitenlandse za ken, in het parlement. De minister van defensie, Virginio Rognoni, voegde hieraan toe: "Bommentapij ten op steden kunnen niet worden getolereerd". De minister van buitenlandse za ken, Gianni De Michelis, zei dat el ke poging moet worden onderno men om de burgerbevolking te spa- tairen. Die pijlers zün door de trage die in Baghdad niet wezenlijk aan getast. Verwantschap Waar het Witte Huis zich meer zor gen over maakt, is over de reactie in Arabische staten als Egypte. Syrië en Saudi-Arabië. Want de inwoners van die landen zien natuurlijk ook op hun tv-toestellen dat burgers van het Arabische broedervolk in Irak worden gedood. En met die on schuldige slachtoffers voelen zij verwantschap: ze spreken eenzelf de taal en hangen eenzelfde gods dienst aan. Als de publieke opinie in deze landen daardoor meer en meer in pro-Iraakse richting zou omzwaai en, zou president Bush nog maar één ding kunnen doen: het vervroe gen van het moment waarop de grondoorlog begint. Met andere» woorden: niet wachten tot de Iraak se troepen door de bombardemen ten maximaal zijn verzwakt, maar al direct Kuwayt binncntn kk. n Dat zou alle aandacht van de bur gerslachtoffers afleiden en scheu ringen in de anti-Irakcoalitie voor komen. Maar de prijs die daarvoor zou moeten worden betaald, zou hoog zijn: grote aantallen slachtof fers onder de geallieerde soldaten. Dat zou dan. in de gruwelijke logica van de Golf-oorlog, weer dikke winst voor Saddam Hussein zijn.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9