NGG NIET ZÓ GOEDKOOP! Taiievenoorlog in de luchtvaart gaat door FNV: 'Koppeling geen dwangbuis voor ons Gigantische verliezen bij General Motors en Ford Antillen springplank Hollandse bedrijven 'Verhaal Sovjet-premier financiële coup onzin' Rente nieuwe staatslening ligt half procent lager VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 ECONOMIE PAGINA 5 Ondanks verbod Amerikaans ministerie van transport NEW YORK/AMSTEDAM/DALLAS (UPI/ANP/Rtr) Ondanks een verbod van het Ame rikaanse ministerie van transport gaan de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen Ameri can Airlines, Pan Am en Trans World Airlines (TWA) hun vliegtarieven toch flink verlagen. WILLEMSTAD (GPD) - Europese en Nederlandse bedrijven kunnen de Nederlandse Antillen en Aruba gebruiken als springplank voor Zuid-Amerika. Dat blijkt uit een studie van de Marketing Associatie Rotterdam die is uitgevoerd door twintig studenten van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Het rapport 'Caribische cocktail van bedrijvigheid' is gisteren in het winterse Willemstad in Noord-Bra bant gepresenteerd. Het eerste exemplaar zou worden aangeboden aan minister E. Hirsch Ballin, die echter vanwege besprekingen in het kabinet over de tussenbalans was verhinderd. In zijn plaats nam F. Palm, directeur van het kabinet van Nederlands Antilliaanse en Arubaanse zaken de studie in ont vangst. Ook de gevolmachtigd mi nisters van de Nederlandse Antillen De studenten hebben in het kader van dit studieproject met name de sectoren distributie, financiële off shore (belastingfaciliteiten) en het toerisme onder de loep genomen. Telkens zijn de sterke en zwakke punten op een rijtje gezet. Welis waar zijn er wat knelpunten, onder meer in de infrastructuur, die nog moeten worden verbeterd. Daarnaast zijn in opdracht van acht ondernemingen studies ver richt. De resultaten daarvan zijn Palm zei namens de bewindsman dat de eilanden in de West bij uit stek geschikt zijn als springplank naar Latijns-Amerika. "Europese en Nederlandse bedrijven kunnen vanuit een steunpunt op de Antillen deze markten bewerken". Palm noemde, evenals de samenstellers van het rapport, de band met Neder De reducties gelden voor binnen landse vluchten en voor transatlan tische vluchten tussen de Verenig de Staten en grote steden op het Eu ropese continent. De kortingen gel den niet voor vluchten naar Lon- den. British Airways (BA) kondigde zondag aan dat zij haar tarieven voor het traject New York-Londen met 33 procent wilde verlagen. Deze stap, die onmiddellijk werd gevolg II door diverse andere Europese en Amerikaanse 'carriers', werd echter »s- verboden door het Amerikaanse an ministerie van transport. Het minis- is- terie vreesde voor een verder ver- el- slechtering van de financiële situa tie bij de toch al noodlijdende Ame rikaanse maatschappijen. Ook was de maatregel Volgens insiders be doeld om de Britse regering onder druk te zetten de verkoop van lan dingsrechten van TWA en Pan Am goed te keuren. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen hebben daarom gezocht land een pluspunt. Verder wees hij er op dat de Antillen en Aruba als deel van het Koninkrijk zijn geasso cieerd met de Europese Gemeen schap. "Ze maken straks deel uit van het verenigd Europa". In de studie wordt de onderlinge concurrentie tussen de eilanden aangemerkt als een knelpunt. Ge volmachtigd minister Jaclé van Aruba zei dat concurrentie ook ver sterkend kan werken. "We becon curreren elkaar, maar we vermoor den elkaar niet en zijn goede vrien den". Jesurun noemde de studie reis van de studenten historisch. "Het is nog nooit eerder gebeurd dat een groep aanstaande econo men een studie heeft verricht op de Antillen". Hij betoogde dat de be kendheid van en de belangstelling voor de Antillen in Nederland toe- Personeel van Hoogovens kan met 55 jaar weg IJMUIDEN (GPD) - De directie Staal en de vakbonden hebben overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling voor oudere werknemers bij Hoogovens in IJmuiden. Uittreding is mogelijk vanaf 55 jaar, al blijft de nadruk lig gen op afvloeiing vanaf 57,5 jaar. De bonden zijn tevreden over het feit dat er na maanden praten een akkoord is bereikt. De regeling voorkomt dat tijdens de uitvoering van het zogeheten Masterplan de komende vier jaar ontslagen vallen. De komende jaren worden enkele duizenden arbeidsplaatsen overbo dig. Om dat op te vangen waren de VUT en het natuurlijk verloop niet voldoende. De nieuwe regeling betekent ove rigens niet dat alle werknemers van 55 jaar en ouder naar huis worden gestuurd. Zo komen alleen mensen in aanmerking van wie de arbeids plaats boventallig is geworden. Werkloosheid stijgt De werkloosheid in het Verenigd Koninkrijk is in januari dit jaar ge stegen met 46.200 mensen tot 1,89 miljoen. Daarmee zit 6,6 procent van de beroepsbevolking zonder werk. In december vorig jaar had 6,5 procent van de beroepsbevol king geen werk. Dit heeft het Britse ministerie van werkgelegenheid gisteren bekendgemaakt. Raffinaderij dicht De olieraffinaderij op Aruba is we gens het gebrek aan voorraden ru we olie tijdelijk gesloten. Naar ver wachting zal de raffinaderij in april weer in bedrijf worden gesteld. Dit heeft Michael Renfrew, de vice-pre sident van Coastal Oil gisteren in Oranjestad meegedeeld. Coastal Oil, die de raffinage al se dert dinsdag stillegde, had overeen komsten lopen met bedrijven in Irak en Kuwayt voor de levering van ruwe olie. Door de oorlog in de Golf is de toevoer van ruwe olie vanuit deze landen naar Aruba al geruime tijd afgesloten. Nedlloyd Het in problemen verkerende trans portconcern Nedlloyd houdt op 14 maart een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders. Zo heeft het bedrijf donderdag la ten weten. Nedlloyd heeft tot de bijeen komst besloten op aandrang van onder meer de Stichting Bescher ming Risicodragend Kapitaal en grootaandeelhouder Marine Invest ments, de investeringsmaatschap pij waarbij de Noorse reder Torstein Hagen de scepter zwaait. De 'gewo ne' jaarvergadering staat pas voor 30 mei op de agenda. ''Dat duurt ons te lang", aldus P. Knottenbelt, se cretaris van de raad van bestuur bij Nedlloyd. Tegenvoorstellen De Copa, de overkoepelende Eu ropese boerenorganisatie, is van plan om met tegenvoorstellen te ko men voor de hervorming van de Eu ropese landbouw. Volgens Jan Hin- nekens, voorzitter van de Belgische Boerenbond, zijn die voorstellen te gen half mei te verwachten. De Copa en de Boerenbond zijn het met de Europese Commissie eens dat er iets moet gebeuren om de sterk stijgende landbouwuitga ven weer in de hand te krijgen. Vo rig jaar kostte de Europese land bouw ruim 61,6 miljard gulden. Voor dit jaar is een plafond van 75,75 miljard gulden vastgesteld. Personeel bang voor bonusreis naar Florida TILBURG (ANP) - De trip die 117 'gezonde' werknemers van het Tilburgse bedrijf Turbine Support Europe (TSE) in mei naar Florida zouden maken is in verband met de Golfoorlog voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het bedrijf hield een peiling onder het personeel, waaruit is geble ken dat het merendeel van de deelnemers onder de gegeven omstandigheden bevreesd is om naar de Verenigde Staten te vlie gen. De vakantiereis werd begin 1990 door de bedrijfsleiding be dacht om het ziekteverzuim te rug te dringen. Alle werknemers die zich in 1990 niet éën keer ziek hebben gemeld of ver zuimd, mochten twee weken met hun partner naar Florida. In de praktijk werden twee van de drie werknemers een keer ziek en gaat dus één op de drie perso neelsleden op reis. De 'bonus op gezondheid' kreeg veel kritiek van vooral de vakorganisaties. "Als wij bij de vorige cao-ronde niet hadden ingezet met een ste vige vier-procentsloonsverho- ging, had iedereen ons gepas seerd. Dan waren we nog veel ho ger uitgekomen. Een lagere inzet was bovendien zelfmoord voor de bond geweest". Aan het woord is cao-coördinator Henk Krul van de Industriebond FNV. Hij spreekt over verantwoordelijkheid, het kabinet en een centraal akkoord en de lichte jaloezie als hij naar onze Oosterburen kijkt. AMSTERDAM (GPD) - "We heb ben vorig jaar aan de vooravond van het Najaarsoverleg tussen sociale partners en kabinet tegen Stekelen burg gezegd: Je hebt onze zegen voor een centraal akkoord, maér er moet wel boter bij de vis in de vorm van afspraken over werkgelegen heid en het aanpakken van het ziek teverzuim. Hij had mandaat. Maar als het kabinet de politieke moed ontbeert om het zelfs maar aan te kaarten tijdens het overleg, dan houdt het op". Henk Krul, cao-coordinator van de Industriebond FNV heeft nog steeds het gevoel dat het kabinet de vakcentrale FNV die 22e december in de kou heeft laten staan. Dat Lub bers nu het centraal akkoord op nieuw uit de kast haalt, is 'spijtop tanten-gedrag'. "De man is voor dit jaar gewoon te laat. De cao-trein is in gang gezet". Het kabinet acteert op dit punt so wieso tegenstrijdig. De minister van sociale zaken en werkgelegen heid, Bert de Vries, gelooft heilig in de werking van de markt. Sociale partners moeten zelf in decentrale onderhandelingen afspraken ma ken over werk en inkomen. "Hij zegt nu eens dat wij met het voeren van acties meer banen had den kunnen scheppen en vervol gens moet een centraal akkoord voorkomen dat de loonstijging meer dan drie procent bedraagt. Dat is het zwarte pieten-spel, waar in juist het CDA sterk is. Daarom leggen zij de nadruk op decentraal overleg. Zij creëren een buffer, waarachter zij zich kunnen ver schuilen. De verantwoordelijkheid wordt gelegd bij de sociale partners. Maar als ik nu weer lees dat De Vries een systeem van straffen en belonen zou moeten ontwikkelen om werkgevers en werknemers te binden aan een gematigde loonont wikkeling, dan is het kabinet weer bezig met uitdelen van zwarte pie ten". Nadat het najaarsoverleg was 'mislukt' (er zijn op twee punten deelafspraken gemaakt, te weten integratie van minderheden en te rugdringen van het ziekteverzuim - red.), is de Industriebond rond de tafel gaan zitten. Welke gevolgen moest het hebben voor de cao-eisen van de over het algemeen trendset tende bond. "We hebben toen een stevig 'betrokkenheid-debat' ge voerd. Uiteindelijk hebben we toch gekozen voor een verantwoorde in zet. Naast loon veel aandacht voor zaken die de kwaliteit van de arbeid aangaan. Voor zaken als een vrije vijfde mei, voor verlaging van de vut-leeftijd en voor arbeidstgdver- korting. Dat is nuttig voor onze le den en verantwoord. Duits model Nog voordat een vraag in die rich ting is gesteld, stelt Krul zich te weer. "Iedereen die koert dut wjj hiermee het Duitse model van hoog inzetten navolgen, heeft het mis. We kiezen voor een verantwoord pak ket". Dat betekent 4 procent aan loon; 0,45 procent aan extra's in de salarissfeer en 1,22 procent aan im materiële zaken. Bij elkaar een eis van 5,67 procent. Slechts het regelmatig aanhalen van de situatie in Duitsland ver raadt de stille wens van Krul. Daar teelt vakbroeder IG Metaii de 36» urige werkweek op termijn al bin nen gehaald. En ook dit jaar wordt weer niet geaarzeld om in te zetten op tien procent. Krul wordt moe van het 'zwarte pieten', waar het kabinet zich steeds opnieuw van bedient. "Steeds op nieuw wordt herhaald dat de kop peling onbetaalbaar wordt als de looneisen te hoog zijn". Het pro bleem wil or by ftnu ntot In. "Ais een loonsverhoging de koppeling voor uitkeringsgerechtigden onbe taalbaar maakt, dan betalen we daar zelf voor met een hogere premie. En dan krijgen we de handen van leden ook nog op elkaar". De koppeling ziet hij dan ook meer als een dwang buis voor het kabinet dan voor de vakbeweging. "Het is de overheid die zijn huishoudboekje niet op or de heeft". Vorig jaar gaf de bond de voor keur aan poen-contracten. Het sala ris kreeg voorrang boven immate riële zaken. "Hadden we het niet ge daan, dan waren we links en rechts ingehaald. We hadden dan als vak bond aan zelfmoord gedaan" De onderhandelingen bij de 'kleinmetaal' stemmen weinig hoopvol. Ook in de tweede ronde is weinig resultaat geboekt. Het over lag sit vaat op luist tel brada pakket dat Krul voorstaat, waaronder een verbetering van de WAO-uitkenng. Krul biyil opttmi ill i h gi lama "Ik kan me niet voorstellen dat ze halstarrig weigeren afspraken te maken over terugdringen van het ziekteverzuim en de WAO". Even laait de strijdlust op. "Als ze dat vol houden, organiseren ze hun eigen loongolf'. Maar het vuur dooft snel Krul heeft er geen behoefte aan te polemiseren aan de vooravond van de onderhandelingen. Hij wil niet de suggestie wekken dat de bond zich aan het warm lopen is bij de fa bnekspoorten. "Als de werkgevers niet bereid zijn afspraken te maken over werkgelegenheid, vut en atv, wordt er geen cao ondertekend Dan gaan we druk uitoefenen". KOFFIE WAS DE AFGELOPEN 15 JAAR ONZE LAGE PRIJS L J ONZE LAGE PRUS L I ONZE LAGE PRIJS L J ONZE LAGE PRUS [7^) ONZE LAGE PRIJS ONZE LAGE PRUS naar alternatieven. American Airli nes beet gisteren het spits af met een prijsreductie van zestig procent op enkele binnenlandse en interna tionale vluchten. Een retourtje Chi- cago-Parijs, dat nu een prijskaartje draagt van 618 dollar, zal dan nog slechts 318 dollar kosten. De tickets moeten wel voor 1 maart worden ge kocht. American Airlines is er ten volste van overtuigd dat de autori teiten de nieuwe plannen goedkeu- Ook Pan Am heeft een nieuwe stunt bedacht. Wie nog beschikt over het recu van een oud vliegtic ket, mag voor ongeveer 119 dollar van de oost- naar de westkust in de VS of naar Europa vliegen. Iets later volgde TWA eveneens. Vluchten naar Europa vanaf Amerikaanse steden ten oosten van Denver gaan bij TWA 318 dollar kosten. Wie ten westen van Denver opstapt, betaalt voor zo'n retourtje honderd dollar De prijzenslag kon volgens som mige deskundigen wel eens ave rechts werken. Door de hogere brandstof- en verzekeringskosten stonden de marges van de onderne mingen toch al onder druk. Het wegblijven van de passagiers op vooral de transatlantische routes door de terreurdreiging maakte de Financiële zorgen nog wat groter. Luchtvaartmaatschappij Transa- via Airlines wil volgens de Ver- voersbond FNV de tweejarige cao, die tot het einde van dit jaar geldt, openbreken. Volgens de Vervoers- bond heeft de leiding van Transavia voorgesteld de 3 procent prijscom- pendatie voor het grond- en cabine- persponeel te laten vervallen. CHICAGO (KRF/ANP) - De Ame rikaanse automobielconcerns Ge neral Motors (GM) en Ford hebben in het vierde kwartaal van vorig jaar enorme verliezen geleden als ge volg van het inzakken van de auto verkoop in de VS, zo blijkt uit giste ren gepubliceerde cijfers. GM had een negatief saldo van maar liefst 1,62 miljard dollar (2,67 miljard gul den), terwijl Ford 519 miljoen dollar (855 miljoen gulden) verloor. GM, het grootste industriële con cern in de VS, verdiende in het vier de kwartaal van 1989 nog 700 mil joen dollar en Ford 314 miljoen dol lar. Het laatstgenoemde resultaat zou veel beter zijn geweest als geen voorziening van 424 miljoen dollar was getroffen voor de verkoop van Rouge Steel Company. Over het gehele afgelopen jaar leed GM een verlies van 1,98 miljard dollar tegen een winst van 4,22 mil jard dollar in 1989. Het resultaat om vat een voorziening van 2,1 miljard dollar ten laste van het derde kwar taal voor de kosten van fabrieksslui- tingen. Ford zag de nettowinst over 1990 met 77 procent kelderen van 3,83 miljard dollar tot 860 miljard dollar. De twee autoconcerns hadden eerder al aangekondigd verliezen te verwachten over het vierde kwar taal, maar de omvang daarvan is veel groter dan was verwacht. GM zag ook de omzet afnemen, van 31,4 tot 29,9 miljard dollar in het vierde kwartaal en van 126,9 tot 124,7 mil jard dollar (205 miljard gulden) over het hele jaar. Ford boekte nog een lichte groei. De omzet nam in het vierde kwartaal toe van 24,1 tot 24,2 miljard dollar en over het hele jaar van 96,1 tot 97,6 miljard dollar (160 miljard gulden). De twee autogiganten schrijven de verliezen vooral toe aan terug houdendheid bij autokopers we gens de economische recessie in de VS en de Golfcrisis. President-di recteur Robert Stempel van GM stelde gisteren vast dat het moeilijk is de kosten net zo snel te verminde ren als de afzet afneemt. Hoewel GM zijn marktaandeel wist te ver groten, was de verkoop in het vierde kwartaal de kleinste in die periode sinds het recessiejaar 1982. Voor het eerst sinds dat jaar lag het niveau ook onder dat van het derde kwar taal. WASHINGTON (AP) Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft gisteren de beschuldiging van Sovjet-premier Valentin Pavlov, dat westerse banken in samenwerking met Sovjet-banken hebben gepro beerd vanuit het buitenland een soort financiële staatsgreep te plegen, be lachelijk genoemd. Woordvoerster Margaret Tutwiler van het ministerie noemde de be schuldiging "een doorzichtige poging van de Sovjet-autoriteiten om bui tenlanders de schuld te geven van financiële en economische problemen die in de eerste plaats voortkomen uit het door de Sovjetunie gevoerde binnenlandse beleid". Pavlov zei dinsdag dat Europese banken van plan waren geweest de Sovjet-economie met miljarden roebels te verstikken en daardoor hyper inflatie te veroorzaken, waardoor president Michail Gorbatsjov ten val zou komen. De Sovjet-regering had deze "staatsgreep" volgens Pavlov nog net kunnen verijdelen door alle bankbiljetten van 50 en 100 roebel uit de roula tie te nemen. Volgens Ed Hewett, die als deskundige op het gebied van de Sovjet-eco nomie is verbonden aan het Brookings Instituut in Washington, heeft Pa vlov dit verhaal bedacht als dekmantel, toen zijn beslissing om de briefjes van 50 en 100 uit de roulatie te nemen achteraf een onjuiste bleek. TOKYO Een man bedient een robotarm door middel van sensoren die zijn opgenomen in de hand schoen die hij aan zijn rechterhand draagt. Dit nieuwe bedieningssys teem wordt getoond op een interna tionale ruimtevaart-expositie in Tokyo. Het Japanse concern Hari- ma ontwikkelde deze afstandbedie ning voor ruimte-robots. (foto afp> Diesel goedkoper ROTTERDAM (ANP) - Een liter diesel is vandaag 4 cent goedkoper geworden. De prijzen voor benzines blijven gelijk. Dat hebben Shell en de Novok (de vrije pomphouders) gisteren bekendgemaakt. DEN HAAG (ANP) - De minister van financien heeft vanmorgen een nieuwe tienjarige staatslening aan gekondigd met een rente van 8,5 procent. Dat is een half procent minder dan de 9 procent van de eer ste lening van het Rijk van dit jaar. De lening bestaat weer uit twee gedeelten, een vast deel en een toonbankafgifte. Tot en met 19 fe bruari kunnen beleggers via het tendersyteem inschrijven op het vaste deel. Hierbij geven zij zelf de gewenste koers op. Inschrijvingen hoger dan de op 19 februari vast te stellen afgiftekoers worden geheel toegewezen. De eerste afgiftekoers voor het toonbankgedeelte wordt op 20 februari vroeg in de ochtend bekendgemaakt. De ontwikkelingen op de kapi taalmarkt zijn voor de levensverze keringsmaatschappijen aanleiding de rente op nieuwe hypotheken met 0.2 procent te verlagen. Met ingang van maandag 18 februari komt de basisrente voor hypotheken op 9.4 procent. Deze geldt voor hypothe ken met gemeentegarantie of hypo theken tot maximaal 90 procent van de executiewaarde. De adviesprijs voor een liter die sel aan de zelftankpomp komt daar mee op 122,8 cent. De dieselprgs was woensdag nog met drie cent omhoog gegaan. De prijswijziging is het gevolg van de ontwikkeling van de internationale produktnote- ringen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5