Wet maakt ontslag homo's mogelijk Ministersploeg niet in staat tot regeren Ritzen wil korten op beurs van langzame studenten Kritiek Raad van State terzijde gelegd De leestekendragers staan op hun strepen 'Leger VS koopt illegaal waakhonden De Visser en Moor gaan met fractie praten Havenwerkers niet besmet Plan van Kok is slecht voor de koopkracht VEILIGHEIDSWAK VOOR LUBBERS VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 DEN HAAG (GPD) Christelijke scholen mogen leerkrachten ontslaan die ongehuwd sa menwonen of er homoseksuele relaties op nahouden. Dat blijkt volgens de CDA-Tweede Kamerfractie uit het wetsontwerp Gelijke Behandeling dat het kabinet volgende week naar de Tweede Kamer stuurt. De PvdA meent juist dat het wetsontwerp ontslag om 'het enkele feit' dat iemand ongehuwd samenwoont of homo is, onmogelijk maakt. Met de wet wil het kabinet discrimi natie op grond van godsdienst, le vensovertuiging, ras, geslacht, bur gerlijke staat en seksuele geaard heid voorkomen. Tegelijkertijd wil het kabinet niet tornen aan de vrij heid van onderwijs. De regerings partijen CDA en PvdA zijn tevreden met de tekst van het wetsvoorstel, maar geven allebei een andere uit leg aan de tekst. De PvdA trekt haar eigen anti-discriminatiewetsont werp in. Het 'enkele feit' dat iemand homo is of ongehuwd samenwoont, mag geen aanleiding zijn voor ontslag. Maar een schoolbestuur mag wel ei sen stellen aan het gedrag van leer krachten - ook buiten schooltijd. "Het gaat met name om de woon- en leefsituatie", aldus het CDA-Ka- merlid Soutendijk. Het PvdA-Ka- merlid Van Nieuwenhoven erkent dat. "Maar het mag nooit de enige ontslaggrond zijn". Ongezouten kritiek Het kabinet werd het gisteren eens over de definitieve tekst van het wetsonwerp. Na lang wikken en we gen besloten de ministers de onge zouten kritiek van de Raad van Sta te op het wetsontwerp naast zich neer te leggen. Dat is zeer ongebrui- Het hoogste adviesorgaan van de regering vindt een Wet Gelijke Be handeling overbodig omdat discri minatie uitdrukkelijk verboden wordt in artikel één van de Grond wet. Bovendien vindt de Raad van State dat de wet geen klare wijn schenkt over de vraag wanneer het verbod op discriminatie niet nage leefd hoeft te worden. Het wetsvoorstel voorziet in de oprichting van een Commissie Ge lijke Behandeling. Bij dit college Binnenland kort Vijverdal Uit het onderzoek van de Maast richtse gemeentepolitie is gisteren komen vast te staan dat de brand in het psychiatrisch ziekenhuis Vij verdal, die aan drie mensen het le ven kostte, is aangestoken. Volgens de politie is het vrijwel zeker dat de brand is gesticht door een van de patiënten van het ziekenhuis. Gis termiddag was nog geen dader be kend. COC demonstreert Door twee vozende sneeuwpoppen te maken en een petitie aan te bie den aan de Britse ambassadeur M. Jenkins, protesteerde het COC gis teren in Den Haag tegen de voorge nomen homo-wetgeving in Groot- Britannië. Het COC stelt dat in En geland de mensenrechten voor homosexuelen en lesbiënes het slechtst gewaarborgd zijn. Clause 25, een wet in voorbereiding, zou het nog erger maken doordat ze het uiten van homosexuele gevoelen in het openbaar strafbaar stelt. Dakota Een expeditie van de koninklijke luchtmacht is er in Irian Jaya, het voormalige Nederlands Nieuw-Gui- nea, in geslaagd stoffelijke resten van de inzittenden van een in 1962 verongelukte Dakota C-47 te ber gen. Het onderzoek heeft echter geen nieuwe gegevèns opgeleverd over de oorzaak van het ongeluk Zwangerschapsverlof Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken en werkgelegenheid) wil vrouwen, die bij het aanvaarden van betaald werk zwanger zijn en verplicht of vrijwillig verzekerd worden voor het ziekenfonds, zo veel mogelijk recht geven op zie kengeld tijdens het zwangerschaps- en bevallingsverlof (16 weken). De enige uitsluitingsgrond zou kunnen zijn dat een zwangere vrouw alleen een dienstverband aangaat om een zwangerschaps- en bevallingsuitke ring te verkrijgen. Niet op herhaling Reservisten in het leger kunnen in de toekomst makkelijker onder een oproep voor een herhalingsoefe ning uit. Het kabinet heeft gisteren besloten dat het aantal uitzonde ringsbepalingen waarop een reser vist zich kan beroepen, wordt uitge breid. Tot de erkende uitzonde ringsgronden horen nu ook bijvoor beeld ernstige ziekte van de part ner, examenverplichtingen of ge vaar voor het voortbestaan van het bedrijf waar de reservist werkzaam Sneltram Het Gemeente Vervoerbedrijf (GVB) van Amsterdam heeft giste ren besloten de pas enkele maan den in gebruik zijnde sneltram 51 naar Amstelveen uit de dienst te ha len. Als gevolg van het winterse weer kampen alle 11 tramstellen met zulke ernstige technische pro blemen dat een normale dienst niet meer is te onderhouden. van negen deskundigen kunnen werknemers terecht die vermoeden dat ze geweerd worden of ontslagen zijn op grond van hun ras, seksuele geaardheid, burgerlijke staat, gods dienst, geslacht of levensovertui ging. Christelijke schoolbesturen heb ben een 'zware motiveringsplicht', meent Soutendijk (CDA). Want de school mag alleen een ongetrouwd samenwonende lerares of een ho mofiele onderwijzer ontslaan als zijn of haar levenswandel aantoon baar in strijd is met de grondslag van de school. Het PvdA-Kamerlid van Nieu wenhoven benadrukt dat het wets ontwerp evenveel waarde hecht aan de vrijheid van onderwijs als aan het discriminatieverbod- "Deze grondrechten zijn nevengeschikt", aldus het Kamerlid. Verst haalbare Het nu voorliggende wetsontwerp is het vijfde wetsonwerp gelijke be handeling. Het grote twistpunt is de mate van handelingsvrijheid van bijzondere scholen bij personeels beleid, oftewel de vrijheid van on derwijs. Over de totstandkoming van een anti-discriminatiewet wordt al 18 jaar gepraat. Volgens Soutendijk is er een ge rede kans dat dit vijfde wetsvoor stel wel de eindstreep haalt. "Het is het verst haalbare compromis vanuit CDA- en PvdA-optiek", al dus het Kamerlid. Ze verwacht har de kritiek vanuit zowel homo- en andere belangengroepen, maar ook vanuit christelijke hoek. "Als chris telijke besturen moeten beargu menteren waarom ze homofiele of een ongehuwd samenlevende werk nemer ontslaan, pak je ze toch een stukje vrijheid af'. DEN HAAG (ANP) - Het Ameri kaanse leger koopt via illegale han delskanalen jaarlijks duizenden honden. Dat heeft de Landelijke In spectiedienst van de Dierenbe scherming vastgesteld. De Ameri kanen gebruiken de dieren voor de bewaking van militaire objecten. De Dierenbescherming heeft staatssecretaris Gabor (natuurbe heer) verzocht een onderzoek in te stellen. Gabor zou verder via de mi nisters van defensie en buitenland se zaken de Amerikaanse autoritei ten om opheldering moeten vragen. Het Amerikaanse leger heeft tot 1989 honden aangekocht zonder de daarvoor vereiste vergunning, al dus de Dierenbescherming. Voor de professionele aankoop van hon den is een vergunning vereist vol gens artikel 2 van de Wet op de Die renbescherming. Nadat de leger- autoriteiten hier door de Landelijke Inspectiedienst Dierenbescher ming op gewezen waren, zegden zij toe zich voortaan aan de regels te zullen houden. Die afspraak zijn ze volgens de Dierenbescherming niet nageko men. De honden worden nu in op dracht van het leger naar Duitsland getransporteerd. Het leger zelf over treedt daarmee niet de wet. Het lokt echter wel illegale hondenhandel uit. De Amerikanen zeggen zich van geen kwaad bewust te zijn. "Als er problemen zijn, liggen die in Neder land en niet bij ons", aldus een woordvoerder. Van onze correspondent Peter de Vries DEN HAAG Het zijn stille dagen op het Binnenhof. De coalitie van Ruud Lubbers en Wim Kok buigt zich in beslotenheid over een bezui nigingsoperatie die inmiddels een onontwarbare knoop is geworden. De techniek is ingewikkeld, het pakket maatregelen waarover de partijen het niet eens kan worden omvangrijk. Maar het loven en bie den komt niet op gang. Hét wordt overschaduwd door een wurgend politiek dilemma, dat er in de een voudigste bewoordingen op neer komt dat de ministersploeg niet in staat is tot regeren, maar evenmin uiteen kan vallen. Al zes weken oefent de coalitie de 'surplace', zoals het stilstaan in wielrennerstermen heet. Kok en Lubbers, CDA en PvdA beloeren el kaar voorzichtig, slechts een enkele keer afgeleid door wat wapengek- DEN HAAG Het duurde ruim een week voordat de veiligheids diensten doorhadden dat de ijsvloer op de Hofvijver het terroristen en andere kwaadwillende elementen wel erg gemakkelijk maakte om de werkkamer van premier Lubbers te bestormen. Daarna namen ze echter geen halve maatregelen. Gemeente werkers kregen gisteren opdracht het ijs voor kapot te slaan. Een brede gleuf houdt nu ongewenste belang stellenden op een afstand. Bouw vuiloven VAM uitgesteld WIJSTER (ANP) - De bouw van een Geïntegreerde Afval Ver- werkings Installatie (GAVI) op het terrein van de Vuil Afvoer Maatschappij (VAM) in het Drentse Wijster is voorlopig uit gesteld. De Raad van State heeft een aanpassing van het bestem mingsplan die hiervoor nodig is, afgewezen. Dat heeft de VAM gisteren bekendgemaakt. Met deze beslissing komt de Raad van State tegemoet aan de bezwaren die een aantal boeren uit de omgeving van Wijster te gen de bestemmingswijziging hebben ingediend. De VAM wil de storthoogte in Wijster uit breiden van 25 naar 40 meter omdat de huidige hoogte vrijwel is bereikt. Hiervoor is extra grond nodig, maar die weigeren de boeren af te staan. Tegen de bouw van de vuiloven bestaat in Drenthe veel protest. De instal latie, die een capaciteit krijgt van 720.000 ton afval per jaar, had in 1993 in gebruik moeten worden genomen. letter. Zo roffelde Thijs Woltgens de afgelopen twee weken hard op de trommel om een eigen risico in de gezondheidszorg tegen te houden, en de koppeling van uitkeringen en lonen te beschermen. Maar direct daarop viel het onderhandelings proces weer stil. Niemand durft de eindsprint aan te trekken. In Haagse etablissementen wor den de argumenten contra een kabi netscrisis de laatste twee weken ge kauwd en herkauwd. Die crisis Kan en mag niet vanwege de Golfoorlog meent de meerderheid want ruziën terwijl de wereld brandt pikt het volk niet. De crisis kan en mag niet vanwege het EG-voorzitter schap, dat Nederland op 1 juli op zich neemt. Demissionair voorzit ten' doen immers alleen Italianen. En de crisis biedt geen uitweg, om dat geen andere coalitie mogelijk is. Dus zitten PvdA en CDA aan elkaar vast. Van onze correspondent Eric Nederkoorn VOORBURG De leesteken-dra gers zijn een offensief begonnen. Alweer drie jaar geleden verzamel den ze zich in 'Er Op of Er Onder', de roepnaam van de 'stichting tot behoud van de oorspronkelijke spelling en schrijfwijze van familie namen'. Maar nu moet er maar eens wat tempo in. Want het is nog steeds te vaak Schroder in plaats van Schroder. Gedenk de umlaut, cedil le of accent aigu. Hoe klein de eerbied is, bleek al direct toen de stichting zich in 1987 aanmeldde bij de Kamer van Koop handel. Deze 'boosdoener', zoals be stuurslid Joan van Bommel- Giinther de instantie zonder dralen noemt, slaagde erin om de namen van alle bestuursleden zónder hun leestekens in het register te kalken. "Een treurige zaak", vindt de Voor- burgse Van Bommel-Günther. "Toen we er wat van zeiden, ant woordde de verantwoordelijke man dat 'nu eenmaal altijd' zo werd ge schreven". DEN HAAG (GPD) - Minister Rit zen (onderwijs) overweegt langza me studenten te straffen met een korting op de basisbeurs. De be windsman heeft dat idee gelan ceerd tijdens het kabinetsberaad over de tussenbalans. Ook denkt Ritzen erover geld weg te halen bij de schoolbegeleidingsdiensten, lan delijke pedagogische centra en an dere ondersteunende onderwijsin stellingen. De bewindsman is voor stander van bezuinigingen die niet direct gevolgen hebben in de klas. De voorstellen van Ritzen zijn op het departement nog in studie. De bewindsman laat onderzoeken of de voortgang van studenten ieder jaar of zélfs ieder half jaar gecontro leerd kan worden. Een eventuele korting op de basisbeurs zou vol gens Ritzen gecompenseerd kun nen worden via de aanvullende fi nanciering. In de meest vergaande variant wordt de student die bij her haling slechte scores haalt, het recht op studiefinanciering ont zegd. Ritzen zint ook op manieren om studenten te prikkelen hun prope deuse snel het liefst binnen één jaar af te ronden, bijvoorbeeld door het recht op een basisbeurs in die beginfase van de studie te be perken tot één jaar. Dat sluit naad loos aan op het voornemen van Rit zen om met ingang van volgend jaar studenten aan HBO-instellingen en universiteiten niet langer dan vijf jaar achtereen een basisbeurs te ge ven. Het recht op inschrijving blijft zes jaar geldig. De argumenten vóór een kabinet scrisis zijn overigens net zo overtui gend als de argumenten tegen. Bei de partijen hebben inmiddels ont dekt dat de 'tussenbalans,'-operatie genoeg politieke springstof bevat om een einde te maken aan het le ven van dit kabinet. Het gaat im mers om één van de grootste naoor logse ingrepen in de overheidsfi nanciën. Met een totale omvapg van tussen de 15 en 20 miljard afhan kelijk van hoe men telt is het een groter project dan voorgaande kabinetten aanpakten. Bij de opera tie komen bovendien alle 'heilige huisjes' van beide regeringspartijen aan de orde. Ketelmuziek Het gaat daarbij om veel meer dan al dan niet controversiële ingrepen. De ketelmuziek van Thijs Woltgens tegen eigen risico's in de gezond- Nee, het is niet bijster plezierig als je meneer Rücker bent en ze verge ten je umlaut alsmaar. Bovendien is het niet louter uit gekrenkte trots dat de leesteken-dragers in opstand komen. "Er zijn zeer veel praktische problemen. Soms krijg je botweg je geld niet. als je naam op een betaal kaart verkeerd is gespeld. Heb ik zelf meegemaakt, in het buitenland. Er stond Guenther op mijn cheque, in plaats van Günther. De stipte em ployé weigerde me uit te betalen", aldus het bestuurslid. Het computertijdperk is een tra gische katalysator van het leed. Veel tekstverwerkers zijn slecht in gespeeld op het leesteken, met alle gevolgen van dien. De Postbank is één van de eerste instellingen die Echt grote bezuinigingen kan Rit zen met dit soort plannen overigens niet halen. Meer dan honderd mil joen zit er niet in, terwijl het kabinet voor de tussenbalans nog een gat van enkele miljarden guldens te vullen heeft. Bij de ondersteunende diensten in het onderwijs zijn even min grote bedragen weg te slepen. Maar Ritzen vindt dat de verzuiling bij schoolbegeleidingsdiensten gro teske vormen heeft aangenomen. Van iedere instelling moet Ritzen Minister Jo Ritzen. (foto gpd» heidszorg klonk de afgelopen da gen weliswaar als een flinke verde diging van de laagst betaalden, maar het deed menig CDA'er terug denken aan het hardnekkige verzet van de PvdA tegen de hele onder het vorig kabinet ingezette herzie ning van het stelsel van ziektekos tenverzekeringen. Door zich zo hard tegen een voor het CDA zo we zenlijk punt uit te spreken, kregen Woltgens' uitlatingen een scherpe politieke dimensie. Hetzelfde geldt voor de uitlatingen van de kant van het CDA over Wim Koks plan dras tisch te sleutelen aan de belasting heffing op de midden- en hogere in komens. Het is een Haagse wijsheid dat compromissen in een kabinet al leen mogelijk zijn wanneer de deel nemers bereid zijn eikaars heilige huisjes enigszins ongeschonden te laten. Die wijsheid gaat echter, nu de financiële nood zo hoog is geste door 'Er Op of Er Onder' in het nek vel werd gegrepen. Van Bommel- Gunther: ..Daar was het echt een puinhoop. In het begin stond de Postbank heel negatief tegenover ons. Er werd gezegd dat het onmo gelijk was om de apparatuur aan te passen. Flauwe smoes natuurlijk. Nu zijn ze bezig met een aanschaf van een nieuw systeem en ze heb ben beloofd rekening te houden met de leestekens". Om het gevecht te kunnen klaren, wil de stichting door het gehele land steunpunten op poten zetten, waar de regionale slachtoffers hun klach ten kunnen droppen. Haarlemmers met-leesteken kunnen inmiddels al terecht en ook 't Gooi is voorzien. Momenteel vlooit een advocaat uit een openbare, een katholieke en een protestantse variant financie ren. In de onderwijsbegroting 1991 opperde Ritzen al de mogelijkheid dat de wet op de onderwijsverzor ging aan te passen. Ritzen staat onder zware druk van met name CDA-collegaminis- ters Andriessen en De Vries en de CDA-fractietop (Brinkman) om een substantiële bijdrage te leveren aan de bezuinigingen die het kabinet wil realiseren. Terwijl zijn voorgan ger Deetman bij elke bezuiniging stevig de klos was. bleef Ritzen in de discussies over de tussenbalans tot dusverre bijna volledig buiten schot. Andriessen en De Vries hebben voorgesteld de basisbeurs, de maandelijkse schenking die alle studenten van 18 jaar en ouder in het mbo. hbo en op de universitei ten krijgen, stevig te verlagen. Rit zen is daar tegen. De bewindsman weigert het stelsel van studiefinan ciering nog geen jaar nadat hij er ze venhonderd miljoen gulden op be zuinigde. volledig te herzien. Met zijn voorstel om de studiefi nanciering te koppelen aan het stu dietempo bouwt Ritzen voort op het rapport 'Leren loont' van voormalig directeur-generaal hoger onderwijs R.J. In 't Veld. In 1989 onderzocht die voor de toen al demissionaire minister Deetman hoe zo'n koppe ling eruit zou moeten zien. Anders dan In 't Veld, die voorstelde om op één moment (na vijf jaar) naar de re sultaten van de studenten te kijken, wil Ritzen dus een frequentere con trole. gen, niet langer op. De vraag is of er tussen de heilige huisjes door nog een weg voert. Het politieke kruitvat is tot de nok toe gevuld. Ondertussen tikt de tijdbom voort. Voor elk probleem, hoe ingewikkeld ook, is altijd wel een technische, enigszins netjes ogende, oplossing te vinden. Maar die uitweg wordt ongeloofwaardi ger naarmate de tijd voortschrijdt. De ergernissen over en weer in de coalitie zijn de afgelopen dagen flink toegenomen. Bij het CDA heb ben ze genoeg van Kok, die beslui teloosheid wordt verweten. De PvdA ergert zich aan Lubbers' 'pro vocaties' Lubbers en Kok ergeren zich zo langzamerhand aan elkaar. Alleen Brinkman en Woltgens kun nen het nog met elkaar vinden, maar die zijn alletwee op vakantie. De machinerie staat zo goed als stil, en telkens als er beweging m het overleg komt, draait de zaak vaster. PAGINA 3 welke juridische mogelijkheden er zijn om het leesteken tot zijn recht te laten komen en, vooral, op welke wijze geleden schade kan worden verhaald. „Nee, de naam van die raadsman zeg ik niet want ik weet niet of hij al in de openbaarheid wil treden. Maar hij is zeer gemoti veerd", klinkt het dreigend, „want hij heeft zelf ook een leesteken in zijn naam". Dat schept een band. Hoewel de stichting zich, zo leest men althans uit de doelstelling, in de strijd wil werpen voor alle na men, blijft de daadwerkelijke actie voorlopig steken bij de leestekens. 'Normale' spelfouten in namen zijn van later orde. De huidige campagne lag al een tijdje klaar. Van Bommel-Gunther ..Maar we hebben gewacht, want het had geen enkele zin om te begin nen toen net de Golfoorlog was uit gebroken. Die zoog alle aandacht weg". Golfoorlog, Saddam Husavn of Saddam Hussein? „Ja, die heeft er ook last van. Nou, als-ie wat meer geld meebrengt dan die 25 gulden mag hij zich gerust sympathisant DEN HAAG (ANP) - De top van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer zal op korte termijn - waarschijnlijk volgende week - een gesprek heb ben met de twee dissidente fractie leden Frans Moor en Piet de Visser Een woordvoerder van de fractie heeft dit gisteren bevestigd. Het bestuur van het Pvd A-gewest Rotterdam heeft eerder deze week een gesprek gehad met Moor en De Visser. Daar is de conclusie getrok ken dat beide kamerleden bereid zijn om zonder voorwaarden vooraf hun positie in de fractie te bespre ken. Voor Moor geldt dat hij niet lan ger zijn oude portefeuille Sociale Zaken zal opeisen. De Visser zal niet meer aandringen op intrekking van de brief van het fractiebestuur, waarin hem wordt aangewreven de besluitvorming in de fractie over Nederlandse deelneming aan de Golfoorlog in een kwaad daglicht te hebben gesteld. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse havenwerkers, die aan boord van het Indiase schip 'Vishva Parij- at' hebben gewerkt hebben geen ra dio-actieve besmetting opgelopen. Een onderzoek door de Regionale Bedrijfsgezondheidsdienst in Rot terdam heeft dat donderdag uitge- Het medisch onderzoek vond plaats in opdracht van het havenbe drijf Uniport, waar het schip vorige maand is gelost. Het bleek onder meer ook een container met radio actieve stoffen te vervoeren. Vol gens algemeen directeur W A. Boer van Uniport heeft bloedonderzoek bij de tien havenwerkers "absoluut niets" opgeleverd. De arts die het onderzoek heeft verricht ziet dan ook geen noodzaak tot verder me disch onderzoek. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het plan van minister Kok (financieen) dat als alternatief moet dienen voor een voorstel van Lubbers om het btw-tarief te verlagen - is slecht voor de koopkracht. Het Centraal Plan Bureau maakte dit gisteren be kend. Kok stelde onder andere een lastenverhoging voor van acht mil jard gulden. De helft daarvan zou dan over inkomens tot 50.000 gul den worden verdeeld. Volgens het CPB gaan ambtena ren, mensen meteen minimumloon en werknemers met een loon tot 50.000 gulden er de komende jaren wat koopkracht betreft op deze ma nier echter nauwelijks iets op voor uit terwijl dat in het regeerakkoord wel was beloofd. CPB-berekeningen wfjzen uit ook dat het aantal werkzoekenden, wanneer Koks plan werkelijkheid wordt, zal teruglopen van gemid deld 515 000 DMV «99.000 Bal ia geerakkoord sprak nog van een da ling tot 455.000 gemiddeld. Met de oorspronkelijke voorstellen van premier Lubbers om het btwtarirf te verlagen, zou het beeld nog slech ter zijn. De negatieve effecten op de koop kracht en de werkloosheid zijn bij coalitiegenoot CDA slecht gevallen De christen-democraten hebben zich vanaf het eerste moment verzet tegen de grote lastenverzwaring die Kok in petto had. Kok en Lubbers hebben gister avond gezamelijk overlegd om op die manier een pasklaar bezuini gingsvoorstel te ontwerpen. Ze zou den er er echter niet in geslaagd zijn de onderhandelingen over de bezui nigingen vlot te trekken. De onder handelingen spitsten zich gister avond toe op de tarieven voor het openbaar vervoer, de gezondheids zorg en het inkomensbeleid. De Tweede Kamer verwacht nu omdat er geen schot in de onder handelingen zit dat het kamerde bat over de tussenbalans - gepland op 27 en 28 februari - Wil MM n of twee weken verschoven zouden kunnen worden. De kamerleden verwachten niet dat het kabinet dit weekend nog met een pasklaar voorstel komt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3