Edison voor 32 artiesten Gidsland Zilveren Nimf voor Nieuwslijn Conflict tussen grimeurs en NOB over betaling "PAGINA 24 RTV-SHOW VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 Deze week haalde IJsland de voorpagina's van de kranten. Dit keer ging het niet om een de pressie of om de zoveelste uit barsting van de Hekla, maar om de beslissuig van het IJs- layidse parlement om Litouwen als soevereine natie te erken nen. Geen enkel ander land heeft deze stap tot nu toe geno men. Wat Reykjavik en Vilnius betreft, worden er in beide hoofdsteden binnenkort nieuwe ambassades geopend. In het krantebericht werd niets meegedeeld over de motie ven van de IJslanders om het vrijheidsstreven van het ver drukte Oostzeevolk zo nadruk kelijk een hart onder de riem te steken. Zijn IJslanders, die zelf een zeven eeuwen lange kolo niale geschiedenis achter de rug hebben, misschien altijd soli dair met andere kleine volken die een vreemd juk willen af werpen? Of zien zij zichzelf als een gidsland, dat op het oudste parlement van Europa kan bo gen, een feit dat wel degelijk in het bericht gememoreerd werd? Dat laatste zou wel eens het ge val kunnen zijn. In IJsland, het laatste Eu ropese land dat door een volks planting werd gekoloniseerd, kwam het Althing, de volksver gadering, voor het eerst in 930 bijeen. Het markeert de geboor te van de Vrijstaat, die tot 1262 zou duren. Daarna, onder Noor se en later de Deense kroon, raakte dit gemenebest van vrije boeren in verval. Binnen de Vrijstaat deelden enkele tien tallen hoofdboeren de lakens uit. Van een echte democratie was dan ook geen sprake. Maar in ieder geval werden er op de jaarlijkse bijeenkomsten van het Althmg allerlei kwesties be- Jury beoordeelt 402 inzendingen Jongen'. In de categorie Neder landse pop gaat de onderschei ding naar The Nits voor 'Giant Normal Dwarf en in de categorie Nederlandse middle of the road vallen Goya Carmina met 'Bahia Lady' in de prijzen. De onderscheiding voor in strumentale muziek gaat inter nationaal naar Zelwer met 'La Fiance Aux Yeux De Bois' en na tionaal naar Jan Akkerman met 'The Noise of Art'. Herman van Veen ontvangt een Edison in de categorie kinderrepertoire voor 'Alfred Jodocus Kwak-deel 1- Goedemorgen' en in de categorie middle of the road internationaal gaan de onderscheidingen naar Vaya con Dios met 'Night Owls' en Oleta Adams met 'Circle of one". Tenslotte zijn er nog extra prijzen voor het '3 Tenors Con cert' van Pavarotti/ Carera/ Do mingo en 'Chansons Classique' van Gemini Ensemble Philip pe Elan. Aan de nationale produkties die met een Edison zijn onder scheiden wordt 14 mei door Ve ronica een speciale uitzending gewijd. HILVERSUM (ANP) - Veroni ca's actualiteitenrubriek Nieuwslijn heeft de Zilveren Nimf gewonnen tijdens het derde Monte Carlo-televisie- festival. Het gaat om nieuwsre- portages met een maximale lengte van tien minuten. Het bekroonde verslag droeg de ti tel 'The last parade of the red army' en werd ingezonden door de gezamenlijke Nederlandse omroepen. De Zilveren Nimf werd door de jury aan Nieuwslijn toege kend op grond van de kwaliteit van de beelden en de directe manier waarop verslag is ge daan van een nieuwsfeit. Ook de analyse van de feiten wordt via deze onderscheiding be kroond. De reportage is gemaakt door verslaggeefster Anne Jean van Grinsven, cameraman Jack Stolk en correspondent Peter d'Hamecourt. Er zijn onder meer opvallende beelden te zien van de laatste militaire parade van het Rode Leger in Moskou (7 november 1990) en van de onrust binnen het leger. De Gouden Nimf is gewon nen door de Finse televisie met 'The Iraqi Dictionary', een re portage over hoe de Irakese jeugd geïndoctrineerd wordt. Paul Simon komt naar Nederland sproken en disputen geregeld. Men kwam bijeen op Thingvel- lir, de Dingvlakte, die ongeveer vijftig kilometer ten noordoos ten van Reykjavik gelegen is. Op het verlanglijstje van ieder een die IJsland bezoekt staat, behalve geisers, vulkanen en he te bronnen, steevast ook Thing- vellir vermeld. In de zomermaanden worden de toeristen er rondgeleid door een kloof tussen hoog oprijzende zwarte lavawanden, waar eens de toehoorders stonden als zij vanaf de Wetberg door de Wetspreker werden toegespro ken. De grazige vlakte was een van de weinige plaatsen op IJs land waar honderden paarden zich wekenlang konden voeden. Van heinde en verre trok de be volking naar deze plaats, waar niet alleen vergaderd en recht gesproken werd, maar waar ook een soort jaarmarkt georga niseerd werd. Er waren paar denrennen en worstelwedstrij den, en brouwers en kleerma kers oefenden er hun ambacht uit. In menige oude saga speelt de Dingvlakte een belangrijke rol. Aan het eind van de vorige eeuw arriveerde er af en toe een Nederlandse reiziger aan IJs- lands barre kust. Vaak schrok ken zij van de woestheid en on herbergzaamheid van het land. Opmerkingen als "Hoe een men selijk wezen op de gedachte kon komen een verblijfplaats op deze afgelegen en verloren rots en te zoeken, scheen mij een raadsel", en "Men vraagt zich onwillekeurig af hoe het de IJs landers mogelijk is te midden dezer eenzaamheid jaar in jaar te verblijven, zonder verstande lijk volkomen te gronde te gaan", en soortgelijke verbaas de uitroepen, komt men in hun reisverslagen bij herhaling te gen. Zij namen ook altijd aan stoot aan de grove manieren van de IJslanders, die de neus in de hand snoten en binnenska mers de fluimen over de vloer lieten vliegen. "Het zijn echte types", schrijft G. Verschuur in het weekblad Eigen Haard, over de IJslan ders die hij op een kustschip ont moet. "Een hunner is een pries ter, en arriveert met eene baga ge, die uit een dameszadel, een vat boter, een pak gedroogde visch en een koffer bestaat. De man mag als pastor hooge en verhevene eigenschappen bezit ten, maar voor het overige moet de fijne schaaf er nog over, want hij snuit den neus in zijne handen! Gelukkig is het een passagier tweede klasse". Maar zodra men op de Ding vlakte aankwam, sprak men met eerbied en bewondering over de lange democratische traditie op dit noordelijke ei land. De IJslandse parlementsleden komen al lang niet meer in de open lucht bijeen. Zij vergade ren nu in een plomp gebouw in de binnenstad van Reykjavik. De 63 zetels (voor een volk van 250.000 inwoners) zijn verdeeld over vele partijen, die elkaar permanent in de haren zitten. Over het agendapunt Litouwen heerste in het Althing echter grote eensgezindheid. Net als Nederland, mag ook IJsland graag de rol van gidsland in deze wereld spelen. Goud van Oud gaat niet door HILVERSUM (GPD) - Het vijf de Goud van Oud festival van Veronica is te elfder ure afge last. Oorzaak: De Golf-oorlog en dreigende terroristische ac ties tegen Amerikanen. Het festival zou op 19 april in Arnhem plaatsvinden en op 23 april door Veronica worden uitgezonden. Als hoofdact en uitsmijter had Veronica Meat- loaf gecontracteerd. De mana ger van Meatloaf liet al snel na het uitbreken van de oorlog weten dat zijn ster niet in een vliegtuig zou stappen. Vervol gens heeft Veronica getracht The Kinks te boeken, maar ook die groep liet weten vliegen te gevaarlijk te vinden. Volgens een woordvoerster van Veronica had het weinig zin om op korte termijn nog te zoeken naar een vervangende goede hoofd-act. "We zullen nu proberen het festival in de herfst te organiseren en als dat niet lukt, dan schuiven we het hele feest maar een jaartje door". ROTTERDAM - Paul Simon doet met zijn nieuwe wereldtour, ge baseerd op Rhythm of the Saints' (in Nederland ook al weer plati na) binnenkort ons land aan. Op 17 en 18 juni staat Simon in de Ahoy te Rotterdam. De kaartverkoop begint op 23 februari op de bekende adressen. (archiefi JUIUE PARTUTjE REEFT HET AARD/6 GEDAAN ..OP OE HNK1E UTbP/E VAN RET E/ND VAN DE JA. REN ZEST/G BRT wordt BRTN BRUSSEL (GPD) - De Vlaamse openbare omroep heet sinds kort BRTN. wat zoveel betekent als Belgische Radio en Televisie Ne derlandstalige uitzendingen. Deze naamsverandering gebeur de naar aanleiding van de be spreking van het nieuwe BRT- decreet in de Vlaamse raad. Het nieuwe decreet dat de openbar^omroep van 'de Vlaam se gemeenschap een soepele werking moet garanderen werd vooralsnog niet goedgekeurd. Een en ander wijst erop dat de BRT niet gelukkig is met de naamswijziging. Het vernieuwen van briefhoofden, opschriften op wagens, aanpassen van vlaggen en laten drukken van nieuwe stickers zal voor heel wat extra kosten zorgen. Bovendien is het huidige BRT-logo amper een half jaar oud. DZ'VG-n &GEM-'! vil made me do it' en Deelite met 'World Clique' onderscheiden. Op het terrein van de wereld muziek worden 'Golden voices from the silver screen' van diver se artiesten en 'Set' van Youssou N'Dour bekroond. De onder scheidingen voor de beste jazz- produkties gaan dit jaar naar Jon Hendricks and friends met 'Freddie Freeloader' en Trio Pim Jacobs featuring Ruud Brink met 'Just friends'. Verder zijn er extra bekroningen voor Dick Willebrants en zijn orkest voor '20 Radio-opnamen uit 1943' en Roland Kirk met 'Rahsaan-The Complete Mercury Recordings'. Rock In de categorie Nederlandse rock gaat de Edison naar The Scene met 'Blauw' en de onderschei ding voor de beste Nederlandse discodance/ rap/ hip-hop/ acid/ house gaat naar King Bee met 'Royal Jelly'. World party wint in de categorie pop met 'Goodbye Jumbo' en in de categorie rock wint Living Colour met 'Time's up'. Op het terrein van R&B en Blues gaat de onderscheiding naar The Vaughan Brothers met 'Family Style' en er zijn extra on derscheidingen voor Various Ar tists met 'Red. Hot en Blue' en The Byrds met 'Ultimate 4-cd Boxed Set'. De'jury heeft in de categorie Nederlands luisterlied Marjol Flore met 'Kwetsbaar' uitverko ren. Stef Bos wordt bekroond in de categorie Nederlands Popu lair met 'Is dit nu later'. Youp van 't Hek krijgt een Edison in de ca tegorie kleinkunst voor zijn ou dejaarsconference 1989. Levenslied MIAMI - Gloria Estefan is weer helemaal terug. Tijdens een persconferentie deze week maakte de popster bekend binnenkort op tournee te zullen gaan. Haar 'Into the Light' tour begint op 1 maart in Mi ami. Het is de eerste tour voor The Miami Sound Machine sinds Gloria Estefan gewond raakte bij een busongeluk in Scranton. (foto ap> AMSTERDAM (ANP) - De Edison Stichting heeft gisteren de winnaars van de Edisons 1991 bekend gemaakt. In totaal worden 32 produkties met deze onderscheiding bekroond. Zeven onafhankelijke jury's beoordeelden in totaal 402 inzen dingen met populair repertoire. In de categorie hardrock/heavy- metal vallen Riverdogs met het gelijknamige 'Riverdogs' en Mi chael Lee Firkins met Same' in de prijzen. Garth Brooks krijgt in de categorie country een Edison voor 'No Fences'. In de categorie discodance/ rap/ hip-hop/ acid/ house worden Paris met 'The de- Perukel en Wans nu failliet HILVERSUM (GPD) - De Am sterdamse rechtbank heeft het tv-produktiebedrijf Perukel Klaus failliet verklaard. Vorige week al leek het faillissement on afwendbaar. nadat een reddings poging mislukte doordat de bank het vertrouwen in het be drijf opzegde. Perukel Klaus maakt Vero- nica-programma's als Berg je voor Berg en Stop de Persen. Deze programma's zullen wor den ondergebracht bij een ander bedrijf en dus gewoon doorgaan. De oorzaak van de financiële problemen bij het produktiebe- drijf zou te maken hebben met de persoonlijke relatie tussen El len Klaus en Hans Perukel, die onlangs van elkaar gescheiden zijn. Het bedrijf zou een schuld hebben van rond de anderhalf miljoen gulden. Het beste levenslied is in 1990 vervaardigd door André Hazes. Hij krijgt de prijs voor 'Kleine Andre Hazes: 'Kleine Jongen'. Marjol Flore: 'Kwetsbaar HILVERSUM (GPD) - Het NOB gaat met ingang van 1 maart de condities waaron der free-lance grimeurs hun werk moeten doen drastisch wijzigen. De Vereniging Grimeurs Nederland (VGN) noemt de nieuwe arbeids voorwaarden "niet accepta bel". Voorzitter André Mouth van de VGN rekent voor dat de gemiddelde gri meur er eenderde in inko men op achteruit gaat. "Dat is een behoorlijke aderla ting en we gaan er dan ook niet mee akkoord". Volgens Mouth betekenen de nieuwe condities dat de grimeurs niet alleen minder werk krijgen via het NOB, maar dat er ook nog eens ge sleuteld wordt aan hun se cundaire en primaire ar beidsvoorwaarden. Het NOB werkt met zo'n dertig free-lance grimeurs, terwijl tien grimeurs in vaste dienst zijn. Grimeurs zorgen er on der meer voor dat televisie presentatoren en hun gasten goed opgemaakt op het scherm verschijnen. Mouth vreest dat de gri meurs het slachtoffer wor den van de grote verliezen waar het NOB mee te kam pen heeft. Hij voorspelt dat het in ieder geval zal bete kenen dat goedkopere en dus minder ervaren gri meurs aan het werk gezet zullen worden. "Dat gaat ze ker ten koste van de kwali teit en dat vind ik zeer be denkelijk. Wanneer je men sen gaat inhuren met weinig of geen ervaring als grimeur is dat duidelijk op het scherm te zien". Volgens Mouth is het re sultaat van dergelijke be zuinigingen al merkbaar op de commerciële zender RTL4. "De make-up op RTL4 is van zeer slechte tot matige kwaliteit". Hij voor spelt dat dat ook bij de pu blieke omroepen te zien zal zijn. als de bezuinigings plannen van het NOB door gang vinden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 24