Jahn: voor het dikkerdje en de geoefende turner Leidse gymnastiekclub bestaat 75 jaar Autobedrijf Van der Velde BV, Kennedylaan 118, Leiden. De Citroën BX Cannes. Franse chic. Hollandse prijs. PAGINA 18 VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 van onze redacteur Herman Joustra Als er al eens berichten doorsijpelen uit de Leidse gymnastiekwereld, dan zijn die bijna zonder uitzondering negatief. Geoefende turners en recreanten werken hun oefenstof af op slecht onderhouden materiaal, het decor bestaat veelal uit een smerige zaal en de verenigingen hebben te kampen met een tekort aan kader. Slechts af en toe wordt de klaagzang onderbroken door wat positiever nieuws. Zoals de wedergeboorte van de Leidse turnkampioenschappen, een initiatief van het jarige Jahn (75), cén van de grootste vereniging uit de regio. Ook de geplande jubileumvoorstel- lijk gebleven. Dat is toch niet zo ling, met topturnsters uit de Sov- slecht? Maar we mikken echt op de jetunie cn Roemenië, mag er zijn. gehele populatie, van jong tot oud. Maar zijn dat slechts activiteiten orn het jubileum luister bij te zetten, of tekenen dat het niet louter kommer en kwel is in de Leidse gymnastiek- wereld? Hans van Polanen (44), voorzitter van Jahn, houdt het op het laatste. Jahn mag volgens de praeses met recht jubelen om het vijfenzeven tigjarig jubileum. Hoewel de situa tie waarin de vereniging thans ver keert niet enkel rozegeur en mane schijn is, is er toch reden genoeg voor gepaste vreugde. "Wanneer ik de cijfers bekijk, constateer ik dat Jahn, evenals de totale gymnastiek hier in Leiden trouwens, vrij stabiel blijft wat het aantal leden betreft. We schommelen al jaren rond de vijfhonderd. In de jaren zestig was dat natuurlijk anders. We hadden te maken met een opbloeiende maat schappij. Op naar de duizend rie pen we, we hadden toen meer dan negenhonderd leden. Dat is voorbij. Maar de laatste jaren blijven we op hetzelfde niveau". Met andere woorden: de terug loop is eindelijk een halt toegeroe pen. Dank zij een gezonde geest, maar vooral een flexibele, in een ge zond lichaam. "Je moet niet indut ten. Je moet steeds de inspiratie hebben de sport actueel te houden. Dus moetje nieuwe dingen verzin nen om de belangstelling levend te houden. Zo zijn we begonnen met peutergymnastiek, voor kinderen vanaf tweeënhalf jaar. Er zijn nu drie groepen: twee in de Morsch en één in de Stevenshof. En sinds een jaar of tien is er ook jazzgymnastiek. Ook daar zijn we met de leeftijd ge zakt. Dat kan nu vanaf vier jaar. Al is dat niet echt jazzgymnastiek, maar bewegen op muziek". Hoe prettig dat ook mag zijn voor de lenige peuters en kleuters, het heeft toch veel weg van een zwaktebod. Onder het motto: als de ouderen het laten afweten, dan de kleintjes maar. Van Polanen bestrijdt dat slechts ten dele, gedachtig aan het gezegde 'jong geleerd, oud gedaan'. "Door deze activiteiten zijn we in elk geval in kwantitatief opzicht ge- Hans van Polanen"Ieder lid bepaalt zijn eigen grenzen. Niet de leider, de leidster of het bestuurslid". al is het inderdaad wel zo dat de be langstelling voor het turnen wat te rugloopt. Zeker vanaf twaalf jaar. Daar zie je ineens een dip, de boel zakt vanaf die leeftijd inelkaar. Het is het moment dat de kinderen van de lagere school afkomen. Ze raken geïnteresseerd in andere takken van sport. Dat kómt ook omdat we de ondersteuning missen vanuit de scholen. Vroeger was er alleen de ouderwetse gymnastiekles. Tegen woordig komen de- kinderen op school in aanraking met andere sporten. Gelukkig, moet ik zeggen, al heeft dat voor ons nadelen. Er is meer concurrentie". Geen reden om te wanhopen, maar eerder om er een schepje bo venop te doen. In de vorm van het bieden van kwaliteit. "Het is zaak om goede lessen te geven. Een goe de invulling, goede leiding. Dat is de beste vorm van promotie. Mond- op-mond-reclame moet de rest doen". Een andere manier van pr-bedrij- ven ligt op dit moment niet binnen de mogelijkheden. Net als de ande re gymnastiekclubs ontbreekt het Jahn nog altijd aan een clubhuis, een ontmoetingsplaats die bij zo veel andere takken van sport (voet bal, korfbal, hockey etc.) een bin dend karakter heeft, daar waar het gaat om het leggen van sociale con tacten en het uitbouwen van vereni gingsactiviteiten. In de huidige tijd een groot gemis. "We hebben tien bestuursleden, dal is vrij royaal. We hebben een recrea tiecommissie, een kledingcommis- sie, een redactiecommissie en zelfs die zorgt voor het versturen van acceptgirokaarten. Als je dat allemaal optelt kom je aan ongeveer vijfentachtig vrijwilligers. Ofwel mensen die structureel voor de vereniging bezig zijn, ofwel men sen die ad-hoc worden ingezet. Maar het bestuur bestaat al jaren uit dezelfde mensen. Aanvulling is er niet bij. En iedereen heeft z'n han den vol". Met als gevolg dat er zaken blij ven liggen, of dat de taken niet naar de volle tevredenheid van eenieder kunnen worden vervuld. Tijdge brek noemt Van Polanen als oor zaak nummer één. "Neem de pr van de vereniging. Eigenlijk zouden we daar één speciaal persoon voor wil len hebben. Maar het huidige be stuur heeft het dus te druk met al lerhande andere taken, of vindt zich niet voldoende gekwalificeerd voor zo'n functie". "Een bestuurslid heeft verder, om het zo maar eens te zeggen, een aantal zalen onder zich. Hij is zaal- hoofd. Hij moet contact onderhou den met de mensen die daar de lei ding hebben, lessen geven. En moet contact onderhouden met de leden die sporten in die zalen en met de ouders van de kinderen. De tijd ont breekt vaak door andere klussen om dat goed te doen. Wat wij zou den willen: één bestuurslid die spe cifiek het zaalhoofdschap zou op pakken, die wekelijks zijn neus zou laten zien, de contacten onder houdt. We krijgen nu vaak het ver wijt naar ons hoofd geslingerd: be stuursleden zien we nooit. Mis schien .streven we te veel naar een ideaal, maar het is wel zo dat com municatie één van de belangrijkste zaken is in het verenigingsleven". En ook hier spreekt het gemis aan een verzamelplaats, een clubhuis weer door. Contacten Om die reden pleit hij ook voor het aanstellen van iemand die zorg moet dragen voor de externe con tacten met onder meer de gemeen te, de Leidse Sport Federatie (LSF), de Gezamelijke Leidse Gymnas- tiekverengingen (GLG) de verschil lende kringen en het gewest. "Ie dereen roept maar dat we rijk aan kader zijn. Misschien is dat zo, mis schien moeten we dat ook koesteren. Ik denk dat we wat be treft een gunstige uitzondering zijn in de Leidse gymnastiekwereld. We kunnen inderdaad leven met tien mensen. Maar extra inzet kunnen we best gebruiken". Hij benadrukt nogmaals dat het niet slecht gaat met Jahn, evenmin blikt hij ongerust naar de toekomst. Van Polanen heeft, na vanaf 1964 al actief te zijn geweest in het bestuur waarvan de laatste tien jaar als voor zitter, echter inmiddels wel beslo ten volgend jaar zijn functie neer te leggen, maar voorziet daardoor geen problemen voor Jahn. "Het slokt te veel tijd op. Bovendien ben ik na al die jaren toe aan een nieuwe uitdaging, al zal dat wel binnen de gymnastiekwereld zijn. En ik denk dat het goed is voor een vereniging als er nieuw bloed in wordt ge pompt. Het wordt tijd dat de ande ren de fakkel eens overnemen. Wat dat betreft is er kwaliteit genoeg binnen de vereniging. Althans bin nen het bestuur. Aanvulling vanuit de leden, dat wordt wat lastiger, denk ik". Ruimte Toch is en blijft Jahn een bloeiende vereniging, zegt hij. "Wij zijn de grootste vereniging in Leiden. Vijf honderd leden op een totaal van eenentwintighonderd. Hoe dat komt? Ik denk omdat wij aan ieder een de ruimte geven. Sport is niet het enige wat belangrijk is. Ieder lid bepaalt zijn eigen grenzen. Niet de leider, de leidster of het bestuurslid. De koprol van het gezellige dik kerdje is bij ons even belangrijk als de flik-flak van de meer geoefende turner. De maximale trainingstijd per week is bij ons twee uur. Mis schien halen we daarom wel niet de top van ons verbond (het Konink lijk Nederlands Christelijk Gym nastiek Verbond, de KNGCV, red.). Elk lid bepaalt zijn eigen normen en de leider speelt daarop in. Ik denk dat we dat betreft ook een uitzonde ring zijn". Uitzondering of niet, ook de leden van Jahn ontkomen er niet aan te turnen op krakkemikkige toestel len, in stoffige zalen. Dat is ook Van Polanen een doorn in het oog. Maar ook wat dat betreft is er een kente ring zichtbaar, en niet alleen voor Jahn, meldt hij. "Leiden is arm aan toestellen, maar vanaf 1991 krijgen de verenigingen bij elkaar jaarlijks 38.000 gulden voor het achterstallig onderhoud en .de vervanging van slecht materiaal. Dank zij het over leg van de GLG en de gemeente. De gemeente kan ook niet veel aan die toestand doen. Voor de gymzalen van de basisscholen geldt de zoge heten Londo-norm, vastgesteld door het ministerie van onderwijs. Die norm gaat uit van een zeer be perkt basispakket aan toestellen en materialen, zoals kasten en valmat- ten. Alles wat je als gymvereniging meer wilt hebben moet je zelf be kostigen. En koopje iets, dan heb je natuurlijk ook weer te maken met onderhoudskosten". "Gelukkig krijgen de verenigin gen dit jaar van de gemeente een eenmalig bedrag om het aanwezige materiaal dat gebrekkig is te ver vangen. Of om het bestaande mate riaal aan te vullen. Er wordt ge werkt aan optimalisering. Men is dus bezig met een inhaalslag. Daar ben ik heel blij mee". Beter Bovendien zijn er wel zalen in Lei den, acht in getal, waar de situatie wat beter is. Die zalen vallen niet onder de Londo-norm, en zijn niet voor scholen maar specifiek voor gymnastiekverenigingen ingericht, inclusief valmatten, een spanbrug en een beklede evenwichtsbalk. "Kortom geheel ingericht naar de normen voor gymnastiekwedstrij- den". En er is nu een betere samenwer king tussen de directie onderwijs, verantwoordelijk voor het onder houd van de gymzalen en het mate riaal, de directie sport en recreatie, die de zalen verhuurt en de GLG. "Voorheen werkten al die instanties nogal langs elkaar heen. Dan was er weer eens sprake van een smerige zaal en liepen we naar sport en re creatie. Die zei dan: wij verhuren al leen, de dienst schoolgebouwen is verantwoordelijk voor het onder houd. Die dienst op zijn beurt ver telde dan dat ze maar een beperkt budget had. En omdat de zalen de hele dag bezet waren, kon er alleen 's ochtends heel vroeg of 's avonds heel laat worden schoongemaakt. Daar konden ze geen mensen voor krijgen. Kijk, het onderhoud zal wel altijd een probleem blijven, maar nu is er in elk geval een vorm van sa menspraak. Nu zitten we met z'n al len rond de tafel". En dat is toch op zijn minst een succesje te noemen voor de gym nastiekverenigingen, die al die ja ren nooit hebben uitgeblonken in strijdbaarheid en, misschien wel daarom, van de verschillende in stanties weinig gedaan kregen. "Jan Duivesteyn (directeur van sport en recreatie, red.) heeft wel eens gezegd: de gymnastiek is te be scheiden. We zijn nooit veeleisend geweest. Langzamerhand wordt dat anders. Dat moet ook wel om de sport attractief te houden, ook voor Jahn. Want nogmaals, als we kwali teit leveren, is dat de beste promotie voor de sport. Goed materiaal, goe de leiding ervoor: succes verze kerd". Restaurant "Groenoordhallen", Willem de Zwijgerlaan 2, Leiden biedt ti zaalaccommodaties voor 100 tot 500 personen voor het houden van: - bruiloften - jubilea - vergaderingen - recepties - diners - personeelsavonden Zalen kunnen volledig n - exposities - beurzen - veilingen - verenigings bijeenkomsten etc. ingericht worden met /oorzicningcn als podia,geluidsinstallaties en bars. Onbeperkte parkcermogelijkhcden voor de deur. Bel vrijblijvend voor nadere informatie 071-224061 ROTONDE. DRU Rotonde DRU Loevestein DRU Radialix natuurlijk bij: 2.655,- 2.575,- 2.195,- W. P. HARTWIJK IJZERHANDEL NIEUWE BEESTENMARKT 7 l/m LAMMERMARKT 3-7 LEIDEN Cannes is synoniem voor chic. De sprook jesachtige hotels, d« sterren en de festivals, flaneren onder de palmen van de beroemde Croisette... De Citroen BX Cannes weerspiegelt precies die sfeer. Bumpers in de carros serie - kleur. -Zonwering achterruit Getint glas rondom. Wisser op de achter ruit. Speciale bekledingsstof. De Citroen BX Cannes is in drie verschillende kleuren leverbaar: wit, blauw- en grijs-metallic. En dan de techniek: l,4 liter injectie motor met katalysator, 5-versnellings- bak en niet te vergeten de onovertroffen hydropneumatische vering. Slechts in één opzicht doet deze Citroën BX Cannes UITGESTELDE BETALING TOT 1 JANUAR11992 MAXIMAAL F. 10.000,-" zijn naam géén eer aan: f 24.500,-* is een allesbehalve mondaine prijs. Zeker als u bedenkt dat alle extra's, inclusief de uitgestelde beta- —.p.. ling, kunnen oplopen tot KVJCIM f. 3.200,-. Wilt u vaak gezien worden in Cannes? Bezoek dan eerstde Citroen dealer. •Prijs inclusief BTW, exclusief afleveringskosten Metallic kleur f 400.- extra Uitslel van betaling op basis van de gebruikelijke huurkoopvoorwaarden van Citroen Financiering Nederland Wijzigingen voorbehouden Interessante leasctaneven 6 jaar anti-corrosie garantie Citroen prefereert Total VANDENBOGERD VERHUUR ZIJIDUK 22 - LEIDERDORP BESTEL- EN VRACHTWAGENS HULPMIDDELEN VOOR DHZ-VERHUI2ERS O.A. DEKENS - DOZEN - VERHUISTAKELS - STEEKWAGEN TEL. 071-416661

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18