Klinken! >ergerp< >k Ier mag worden bebouwd Bollenkwekers Wassenaar vechten om te overleven CDA en WD Warmond spreken zich uit Priksleewedstrijden op papperig ijs PAGINA 16 REGIO LEIDEN VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 Kinderen die gistermiddag meededen aan de priksleewedstrijden op de Voorschotense ijsbaan aan de Nicolaas Maeskade konden in het 'papijs' moeilijk vooruit komen.m - (foto Wim Dijkman) Ongeluk door sneeuwballen OEGSTGEEST - Twee Oegst- geestse jongetjes van elf en twaalf jaar hebben gisteren een ongeluk veroorzaakt door sneeuwballen te gooien. Zij wierpen de de ballen naar pas serende auto's op de plaatse lijke Klein Proffijtlaan en raakten daarbij de voorruit van een 44-jarige automobilis te uit Oegstgeest. Ze verloor door de bekoge ling het zicht en botste tegen de auto die voor haar reed. Door de gladheid schoof deze auto door naar de wagen daar voor. Het ongeluk veroorzaak te alleen materiële schade. De jongetjes waren er als een haas vandoor gegaan, maar konden aan de hand van getui genverklaringen worden ach terhaald. Hun ouders worden aansprakelijk gesteld voor de schade. Wassenaar koopt tekstbeeld telefoon voor slechthorenden WASSENAAR - Doven, slechtho- renden en mensen met een spraak stoornis kunnen vanaf 1 maart zon der problemen de gemeente Wasse naar bellen. Die dag stelt welzijns wethouder V.J.W Wensveen de tekstbeeldtelefoon in gebruik. Het apparaat bestaat uit een telefoon, een beeldscherm en een toetsen bord. Wanneer de gebruiker het num mer draait van iemand die ook een tekstbeeldtelefoon heeft, kan hij op het toetsenbord zijn boodschap in toetsen. Deze boodschap verschijnt op het beeldscherm van de ontvan ger en kan weer via het toetsenbord worden beantwoord. In de ge meenteflat bedienen medewerkers van het informatiecentrum de tekstbeeldtelefoon; het nummer is 01751 - 22410. Het apparaat is ontwikkeld door een Apeldoornse man met twee doven in de familie. Anderen heb ben ook tekstbeeldtelefoons op de markt gebracht, maar die zouden minder grote beeldschermen heb ben dan het inmiddels aangeschafte apparaat. Het apparaat kost 2.500 gulden. De gemeente is gaarne bereid dit bedrag uit eigen zak te betalen om dat de komst van de telefoon een stimulerende werking zou hebben op mensen die anders nooit bellen. Het is op het gemeentehuis niet be kend hoeveel Wassenaarders be schikken over een tekstbeeldtele foon. WASSENAAR - Is er in Wasse naar straks geen are bollen- grond meer over? Die gedachte houdt steeds meer bollenkwe- kers bezig nu golfclub Rozen- stein bollengrond wil omtove ren tot golfterrein en waterwin ning voor steeds meer proble men zorgt. Om de nijpende on zekerheid te doorbreken heb ben kwekers en hun organisa ties een krachtig tegenoffensief ingezet. Zo hebben de Agrarische Struc tuurcommissie Bollenstreek en de Agrarische Commissie Wassenaar bezwaar gemaakt tegen het omtove ren van een twintig hectare groot bollenveld langs de Kokshornlaan tot een golfbaan met negen holes. Tegen een proef met diepte-infiltra tie bij bollengebied De Pan hebben zes betrokken bollentelers gepro testeerd en zijn ook de Agrarische Commissie en het Landbouwschap in het geweer gekomen. De telers, gevestigd tussen Kat- wijkseweg en duinrand, vrezen dat het in diepe duinlagen spuiten van water ervoor zal zorgen dat de grondwaterstand op hun grond 10 tot 15 centimeter omhoog of omlaag gaat. Een hoge grondwaterstand kan er in de winter voor zorgen dat bollen niet verder groeien, een lage grondwaterstand is vooral in het voorjaar lastig. Verdroogde bollen kunnen dan het gevolg zijn. Daar naast houden de kwekers ernstig re kening met een hoger chloride-ge halte van het water, hetgeen even eens de groei van bolgewassen be perkt. Echt problematisch zou het wor den wanneer de proef aanslaat en de Energie en Watervoorziening Rijn land (EWR) besluit de diepte-infil- tratie uit te breiden. De kwekers houden er ernstig rekening mee dut de bollenteelt dan totaal onmoge- lijk is in het 40 hectare grote bollen gebied tussen Katwijkseweg en duinen. Golfen Aan de overkant van de Katwijk- VOORSCHOTEN - Ongeveer 25 kinderen hebben gistermiddag meegedaan aan priksleewedstrij- den op de Voorschotense ijsbaan aan de Nicolaas Maeskade. 's Leden gezin onwel door koolmonoxyde BODEGRAVEN - Twee leden van een gezin uit Bodegraven zijn giste ren onwel geworden door koolmo- noxydevergiftiging. Een van de twee werd 's middags bewusteloos overgebracht naar het ziekenhuis. Inmiddels is het bewustzijn terug gekeerd. De ander werd 's avonds onwel. Het bewuste gezin woont aan de Voorofseweg. JURK - Uit het Oegstgeester verzor gingstehuis Hofwijck aan de Hazen- boslaan is gisteren een doos met een jurk gestolen. De eigenares, die de jurk kort tevoren van een postor derbedrijf had ontvangen, had tij dens de diefstal haar kamer even verlaten. Op de voor grond de golf baan van de Wassenaarse vereniging Ro- zenstein. Aan de andere kant van de Kokshom- laan, voor vlieg veld Valken burg, moet een tweede golfbaan komen. (fotoEiicn seweg, tussen Kokshornlaan en vliegveld Valkenburg, dreigen an dere problemen. De golfclub Ro- zenstein heeft 20 hectare bollen grond gekocht, met de bedoeling er net zo'n golfbaan te maken als aan de andere kant van de sluiproute. In een protestbrief aan de ge meente hebben de belangenorgani saties laten weten dat niet één hec tare bollengrond verloren mag gaan omdat de bollenstreek nu al te wei nig bollengrond biedt en er tot het Avonds deden ongeveer evenveel volwassenen mee aan hün prik sleewedstrijden. Met behulp van een stok waarin een spijker was geslagen, moesten de deelnemers de slee waarop ze za ten voortduwen. De snelsten vielen in de prijzen. Raymond van der Geest. Niels Arnold en Lucienne van 't Hof waren de winnaars in de diverse categoriëen voor kinderen. Nel Hoogeveen en René Hoog- eveen, moeder en zoon, waren de winnaars bij de senioren. Er werd veel gelachen en er ge- ZOETERWOUDE - Na de Zoeter- woudse verenigingen krijgen ook de drie basisscholen van de ge meente een garantieprijs van negen cent per kilo oud papier. In de prak tijk levert dat de gemeente een flin ke besparing op omdat er dan min der oud papier bij het huisvuil zal zitten. Omdat oud papier bijna niets jaar 2000 behoefte is aan 390 hectare extra bollengrond. Daar komt nog bij dat bollenkwekers door het aan scherpen van milieu-eisen minder grondontsmettingsmiddelen kun nen gebruiken en extra grond nodig hebben om dezelfde produktie te halen. In een gesprek met wethouder A. Pruijs (ruimtelijke ordening) heb ben ze hun bezwaren toegelicht en duidelijk gemaakt dat het verlies beurden geen ongelukken, meldt T. van der Valk, lid van de evenemen tencommissie van de Voorschoten se ijsclub. Wel hadden vooral de kinderen 's middags moeite om op het weggedooide 'papijs' vooruit te komen. "De bovenste laag was 's avonds weer opgevroren en dan glijdt het ijs wat makkelijker", ver klaart Van der Valk. De meeste kin deren waren acht tot twaalf jaar oud. De ijsvereniging heeft geen nieuwe evenementen voorbereid. Eerst wacht ze de weersverwachtin gen af. meer waard is, is er nauwelijks meer een stimulans om het in te zamelen. In de afgelopen jaren haalden de Zoeterwoudse basisscholen onge veer 42.000 ton per jaar op. Bij een garantieprijs van negen cent per ki lo kost dat de gemeente bijna 4000 gulden per jaar. Als het papier bij het gewone afval wordt aangebo den kost dat de gemeente bijna 8000 gulden meer. aan bollengrond het voortbestaan van de héle bollensector in gevaar kan brengen. Daarbij doelen ze ook op groothandelaren, preparatiebe- drijven, bolbloemenveilingen, toe leverende bedrijven en dienstverle ning. De wethouder meldde in het ge sprek met de organisaties dat bur gemeester en wethouders nog geen beslissing hebben genomen over een zodanige wijziging van het be stemmingsplan dat golfen mogelijk WARMOND - De Warmond- se collegepartijen WD en CDA zijn bereid woning bouw te accepteren in het Warmondse deel van de Klinkenbergerpolder. De polder ligt ten noorden van het dorp, tussen de Schip- hollijn en de bestaande be bouwing. Het Warmondse deel van de Boterhuispolder en de andere polders rond de Kagerplassen willen de par tijen groen houden. Oppositiepartij Progressief War mond (PW) komt pas met een stand punt over woningbouw als de reac ties van de bevolking binnen zijn op de huis-aan-huis verspreide folder 'Warmond op weg naar 2015'. In deze folder heeft het college uitge legd welke toekomstplannen Rijk en provincie hebben voor woning bouw in de regio. Vandaag is de laatste dag dat Warmonders kun nen reageren op het werkje. Maan dag zal de tot projectgroep omge vormde commissie ruimtelijke or dening de reacties op een rijtje zet ten. Op 1 maart brengt de project groep advies uit aan het college. Het standpunt van het CDA werd al enigszins duidelijk uit de brief die vorige week bij de leden in de bus werd gedaan. In een persbericht heeft het CDA nu zijn visie verdui delijkt. De WD maakte haar stand punten vorige week bekend in een brief aan de leden. Het partijbe stuur is verantwoordelijk voor de brief, maar heeft wel overleg ge voerd met de fractie. De WD spreekt in de brief de overtuiging uit dat Warmond niet om woningbouw heen kan. "Wan neer we ertoe worden gedwongen, zijn we bereid om te bouwen in de Klinkenbergerpolder", aldus secre taris A.M.A. van Eggen. "Uit de sig nalen die de provincie heeft afgege ven, leiden we af dat we kunnen praten wat we willen. Warmond zal er toch aan moeten geloven". Eggen vindt dat de hoeveelheid woningen 'in verhouding' moet staan tot het huidige aantal huizen in de gemeen te. Fractievoorzitter C.A.M. Saris denkt aan de bouw van 'niet meer dan 200 woningen in de Klinken bergerpolder'. is op de bollengrond. Woordvoerder W.H. Streekstra van de Agrarische Structuurcommissie Bollenstreek, optredend namens de landbouwor ganisaties, de Koninklijke Algeme ne Vereniging van Bloembollencul tuur en de veiling Flora, weet dat zo net nog niet. Hij denkt dat B en W informeel al hebben laten weten dat wanneer de golfclub de grond te pakken krijgt, de gemeente wel wil meewerken aan de wijziging. Vol gens Streekstra druist dat in tegen PW-raadslid Th.W.M. Duijnhoven: ..'verbaasd over VVD'.. (fotoWim Dijkman) De WD heeft er geen problemen mee heeft wanneer de Oegstgeester Broek- en Simontjespolder ten wes ten van de spoorlijn en het Leider- dorpse deel van de Boterhuispolder ten zuiden van de Verlaatsloot wor den bebouwd. Noordelijk Net als de WD wil het CDA de plaats van het NS-station, dat in de toekomst aan de Sassenheimse Merineweg zou verschijnen, ter dis cussie stellen. In de ogen van CDA en WD moet dit station een paar honderd meter in de richting van de Warmondse dorpskern verschui ven. Het station zou daardoor dich ter bij de Warmondse bebouwing en de Sassenheimse locatie Wasbeek komen te liggen. CDA-raadslid A.J. Lemmers be nadrukt dat voor een dergelijke ver schuiving overleg met de gemeente Sassenheim nodig is. Voor WD- het provinciale beleid en hij wil er dan ook eens over gaan praten met deze overheid. Grasland De 20 hectare waar het om gaat ligt aan de noordkant van de Kokshorn laan en was tien jaar geleden nog 'gewoon' grasland. Na een behande ling werd het begin jaren tachtig bollengrond en daarmee steeg het areaal bollengrond in Wassenaar tot 83,44 ha in 1985, zo'n vier procent van het totale areaal in de bollen streek. In 1989 was daar nog een hal ve hectare bijgekomen, maar nu dreigt de winst van tien jaar geleden in één klap verloren te gaan. Echt verlies dreigt wanneer de bollengebieden bij De Klip en de Hertenkamp, samen zo'n 25 hectare groot, verloren gaan. "De teelt is hier aan zware beperkingen gebon den en het duinwaterbedrijf contro leert steeds strenger. Op een gege ven moment houdt het dan op voor een kweker", aldus J. Hoogeveen van de Agrarische Commissie. Deze Hoogeveen heeft een bollenbedrijf aan de westkant van de Katwijk seweg en hoopt dat zo te houden. Vanaf het moment dat het ener giebedrijf over diepte-infiltratie be gon te spreken heeft hij, samen met zijn bollenburen, geprobeerd de ga rantie te krijgen dat schade beter wordt vergoed dan de Grondwater wet aangeeft. Volgens deze wet moet de kweker schade kunnen aantonen, hetgeen betekent dat hij eerst een jaar inkomensderving moet ondergaan. De behandeling van de rechtszaak zou opnieuw een jaar kosten. "En inmiddels is de kweker failliet", zegt Hoogeveen somber. "Mondeling hebben we de nodige toezeggingen van het ener giebedrijf gekregen, maar schrifte lijk is nooit iets bevestigd. Vandaar dat we nu in actie komen tegen de diepte-infiltratie". Hun bezwaar is gericht tegen de aanleg van de buizen die nodig zijn om de infiltratie mogelijk te maken. Later kunnen ze nog eens klagen als het Rijk de milieu-effecten van het project onderzoekt. Het energiebe drijf kon nog niet reageren op de klachten over diepte-infiltratie. fractievoorzitter C.A.M. Saris is de verschuiving van het station in de richting van de Warmondse dorps kern voorwaarde om akkoord te kunnen gaan met de bebouwings plannen in de Klinkenbergerpol der. Een extra reden om de locatie- Menneweg af te wijzen is de ligging nabij waardevolle Warmondse pol ders. CDA en WD willen voorko men dat er woningen komen in deze Kooi- en Hemmeerpolder. "De druk om woningen te bouwen in de na bijheid van stations is erg groot. En we willen voorkomen dat er in het prachtige natuurgebied de Eenden kooi woningbouw komt", aldus Lemmers. PW liet tot nu toe weten dat alle Warmondse polders groen moeten blijven. "Maar wanneer de bevol king kiest voor bebouwing van de Klinkenbergerpolder zal dat zwaar moeten meewegen", zegt PW-frac- tieleider Th.W.M. Duijnhoven. Gezien het WD-verkiezingspro- gramma is hij verbaasd dat de VVD 'zo snel door de bocht gaat' en kiest voor bebouwing. Voor de verkiezin gen maakte de WD duidelijk dat de gemeente nu toch echt vol is en dat het beter zou zijn om de be staande woningvoorraad aan te pas sen aan nieuwe behoeften van bij voorbeeld oudere Warmonders. "Het minste watje nu kan doen is je standpunt verdedigen. Je moet niet bij de eerste de beste gelegenheid zeggen dat je toch niet onder de wensen van de provincie uit kan'. Meepraten Dat het CDA kiest voor bebouwing van de Klinkenbergerpolder ver baast Duijnhoven minder. "Het CDA zit in een moeilijke positie om dat de partij voor de verkiezingen heeft gezegd te willen bouwen voor Warmonders op Warmonds grond gebied. Als ze nu zeggen dat ze een grote locatie gaan zoeken, lijkt het alsof ze veel doen voor Warmondse woningzoekenden, maar er moet ook worden gebouwd voor de bol lenstreek". Duijnhoven vindt dat te vaak bij de bevolking het idee is gewekt dat het opofferen van een polder ten goede zal komen aan Warmondse woningzoekenden. "Het is echter maar de vraag of dat zo zal zijn". Het PW-raadslid verwacht van het be bouwen van een polder weinig heil voor de Warmondse woningzoeken den. Raadslid Saris legt uit dat haar WD van standpunt is veranderd uit de wens om 'mee te praten'. Ze verwacht dat de provincie zal bepa len waar moet worden gebouwd, als Warmond 'nee' blijft zeggen tegen elke woningbouwlocatie. Geen statiegeld voor krattendief OEGSTGEEST - Een 26-jarige Oegstgeestenaar is gisteren be trapt toen hij lege frisdrankkrat ten probeerde te stelen van een supermarkt aan het Boerhaave- plein in zijn woonplaats. De man pakte drie kratten die aan de achterkant van het pand stonden en leverde die via de voorkant weer in. Toen hij voor de tweede keer bij het statie geldloket kwam, kreeg het win kelpersoneel argwaan en waar schuwde de politie. Vreemde sporen in besneeuwde tuinen OEGSTGEEST - In elf Oegst- geestse tuinen zijn gistermor gen geheimzinnige voetsporen in de sneeuw aangetroffen. De afdrukken in de tuinen aan de Emmalaan, Julianalaan en de Piet Heinlaan liepen steeds naar de schuur. Uit de schuren wordt echter niets vermist. De politie staat voor een raadsel. Aanrijdingen door gladheid Oegstgeest OEGSTGEEST - Door de bevroren sneeuwlaag op de wegen zijn giste ren in Oegstgeest twee ongelukken gebeurd. Op de kruising van de Cle matislaan en de Korenbloemlaan verloor een 33-jarige Oegstgeestse gistermiddag de macht over het stuur en gleed tegen de voor haar rijdende auto van een 38-jarige stadsgenoot. Die schoof vervolgens tegen een geparkeerd staande auto. Niemand raakte gewond. In een bocht van de Aert van Ne slaan gleed een 33-jarige Apeldoor- ner gistermorgen rechtdoor. Hij be landde tegen een lantaarnpaal, maar bleef ongedeerd. VRIJDAG 15 FEBRUARI Alkemado postzegelveiling bij Ruilvereni- ging Alkemade, aanvang 20.00 uur in de Alkeburcht. Roelofarends- Alphon einde week-borrel met optreden van het Trio Jan de Jong, aanvang 18.00 uur in café Dick'sies, Hoofl- straat. optreden Alphense rock 'n roll band 'Hot Coldrex', aanvang 21 30 uur in jongerencentrum Madonna. Olympiaweg. Katwijk dia-avond Vogelwerkgroep Kat wijk. met verloting, aanvang 20.00 uur in Tripodia. Hillogom postzegel ruil- en veilingavond NVPV-Hillegom, voor de |eugd aanvang 19.00 uur, overige leden om 20.00 uur in De Hoeksteen, Ka- rel Doormanplein. voorstelling (voorpremière): 'Het Huishoudschool-syndroom'. met Jenny Arean Solo. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling 'Boos op de We reld', naar Look Back in Anger vart John Osborne, aanvang 20.30 uur r in het LAK-Theater, Noordwijk 'Mozarl-soiree'. mmv Gemini Ensemble en het St. Jeroenskoor olv Cees Borger, aanvang 20.15 wijkse Reddingsbrigade: uitvoering jubileumrevue 'Lachparade 70 jaar NRB', aanvang 20.00 uur in De Rank, Golfbaan. IJsclub, Maurits- singel, aanvang 20.00 uur. klaverjassen bij supportersvere niging RCL. aanvang 20.00 uur in de kantine, sportpark De Bloemerd. uur, gebouw De Zilverling, Prins Hendrikstraat. bingo-avond met verloting bij buurtvereniging Halfje Wit, Van Brakelstraat, aanvang 19.00 uur. optreden van de 'Funny House Jazzband', in café Dick'sies. Hooft- straat, aanvang 22.30 uur. Katwijk kindervoorstelling (vanaf 4 jaar): 'Nijntje gaat logeren', kleuteropera over Dick Bruna's Nijntje, aanvang 14.00 uur in Tripodia. dansclub bi| Ontspannings Ver eniging Katwijk, aanvang vanaf 19.15 uur m Tripodia. Koudekerk voorstelling: 'Noach' van Anton Koolhaas, door amateurvereniging Onder Ons, aanvang 20.30 uur in café De Hoek. Dorpsstraat. bingo-avond Con Fuoco, aan vang 20.00 uur, clubgebouw. J.C. de Rijpstraat. voorstelling (première): 'Het Huishoudschoolsyndroom', met Jenny Arean Solo, aanvang 20.15 9 Leidse Schouwburg. voorstelling 'Boos op de eld'. naar Look Back in Anger, We- Noordwijk spelletjes deren van 6 tot 12 jaar. van 10.30 tot 12.00 uur in het JOIN-centrum. feestavond NRB met opvoering van de jubileumrevue 'Lachparade 70 jaar NRB', aanvang 20.00 i De Rank, Golfbaan. i0 uur bij kinderboerderij Bos- park, Parklaan. kinderfilm: 'De dwergexpress', van Walt Disney, aanvang 14.30 uur in het Parktheater. Katwijk Open Deur-dienst. 'Droom of werkelijkheid', aanvang 10.00 uur in De Wiek. koffieconcert door het Haags Pianokwartet, aanvang 11.30 uur in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. Uitbreidende waterwinning en oprukkende golfterreinen grootste gevaren Zoeterwoude betaalt voor oud papier

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16