Sancta Maria-Ba vo 'gezonde bastaard' Huisarts verplichten zich in verloskunde te scholen Gebruik gif methylbromide .wordt niet eerder verboden (Puft iliftitos 'Gezinnen produceren geen afval' VERKIEZINGEN VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 REGIO PAGINA 15 Psycliiatrische ziekenhuizen samen verder als 'Langeveld' redacteur Erna Straatsma NOORDWIJK/NOORDWIJKERHOUT Psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria bestaat niet meer. De Noordwijkse/Noordwijkerhoutse inrichting is gisteren gefuseerd met het naastgelegen psychiatrisch ziekenhuis Bavo. Tijdens een officiële bijeenkomst zetten bei de partners hun handtekening onder een zogeheten 'integratieovereenkomst'. En daar mee is de nieuwe Stichting Langeveld, Centrum voor Psychiatrie, een feit. een lichte vrijage aan met de onstui mige jongeman Bavo. Maar er is nog een lange baltspartij aan vooraf ge gaan voordat beide partners elkaar definitief vonden". Tot 1993 is de Bavo in hoofdzaak nog gevestigd in Noordwijkerhout, met een aantal kleine vestigingen elders. Na 1993 heeft Bavo-Rijn- mond alleen nog een dependance in Noordwijkerhout, die van 148 naar 0 bedden terug gaat. Vooralsnog blijven de twee loca ties, in Noordwijk en Noordwijker hout, bestaan. In totaal is er plaats voor 759 plaatsen in Langeveld. In de overblijvende divisies van Bavo is plaats voor 230 patiënten. De pro vincie wil dat Langeveld in de toe komst inkrimpt. In 1996 zou het aantal plaatsen moeten zijn terug gebracht tot 609. Gebouwen Een gedeelte van de reductie van patiënten is het gevolg van het ope nen van een dagbehandelingskli niek in Alphen aan den Rijn. Sinds Een gedeelte van de gebouwen van Sancta Maria en Bavo gaat in de toe komst tegen de grond. Het integra tieziekenhuis zal na verloop van tijd te ruim in zijn jasje zitten. Welke ge bouwen zullen worden gesloopt is nog onbekend. Behalve door de ge plande beddenreductie Komt er ruimte vrij door verhuizing van twee divisies. De nieuwe directie is van plan het Centrum voor Klinische Psychia trie (CKP) in of rond Leiden te huis vesten. Het CKP richt zich met na me op hulpverlening voor inwoners van de noordelijke helft van Zuid- Holland. Vanwege deze 'bovenre gionale' functie zou het wenselijk zijn het CKP een stukje naar het oosten te laten 'opschuiven'. De dagbehandelingskliniek in Al phen zal vermoedelijk nog worden uitgebreid. Er zijn plannen om sa men met de Riagg een volledig mu- li-functioneel centrum voor psychi atrische zorg te bouwen. Dat voor ziet onder meer in een afdeling kli nische zorg, een crisiscentrum en een hostel. Verloskunde valt bij de basisarts een beetje tussen de wal en het schip", aldus de Letdse hoofddocent Machiel Springer. (foto Lock Zuyderdui») Het samengaan van beide instellin gen is indirect een gevolg van de verhuizing van een belangrijk deel van de Bavo naar Rotterdam. De overblijvende divisies Beschut Wo nen en het Centrum voor Klinische Psychotherapie (CKP) waren sa men te klein om zelfstandig voort te blijven bestaan. Deze twee gaan nu samen met de vier divisies van Sancta Maria. Algemeen directeur van de Bavo, J. van der Landen, maakte van de gelegenheid gebruik om afscheid te nemen. Hij vertrekt binnenkort naar de nieuwe Bavo-vestiging in Rotterdam. Van der Landen noemde de nieu we stichting Langeveld een 'gezon de bastaard'. "De bourgondische janboel van de Bavo en het calvinis tische bolwerk Sancta Maria zijn sa mengegaan", aldus de directeur. De integratie van beide instellin gen kent een lange geschiedenis. In 1977 kwam de kwestie voor het eerst ter sprake, toen het ministerie van WVC pleitte voor een betere spreiding van psychiatrische zie kenhuizen. Vooral langs de kust van Noord- en Zuid-Holland zaten te veel 'gestichten'. "De geestgron den lijken niet voor niets zo te he ten", aldus Van der Landen giste- Baltspartij De directeur van de Bavo stelde in 1978 voor om te verhuizen naar Rot terdam, waar een groot tekort aan bedden was. Het ministerie keurde dit plan goed maar eiste dat Be schut Wonen en het CKP in Noord wijkerhout zouden blijven. De Bavo werd geadviseerd om beide afdelingen aan Sancta Maria over te dragen. Van der Landen: "De schuchtere maagd Maria ging na lang aarzelen Langlaufroute op landgoed Duinrell WASSENAAR - In het bos- en duingebied van het landgoed Duin rell in Wassenaar is door de skischool aldaar een langlauf-loipe uitgezet van ongeveer 3 kilometer. De start is bij de brug van het kan toor van de skischool. De toegang tot het landgoed ^bedraag vijf gul den. Het is de bedoeling dat uitslui tend mensen die over eigen langlaufmateriaal beschikken, van het uitgezette traject gebruik ma ken. Er wordt geen les gegeven of materiaal verhuurd. Zolang de sneeuwconditites toereikend zijn, is de loipe dagelijks van 10.00 tot 16.00 uur geopend. DEN HAAG/ZEVENHUIZEN - Minister De Vries (sociale zaken en werkgelegenheid) vindt het niet nodig om het gebruik van methylbromide als grondont- smettingsmiddel in de tuinbouw eerder te verbieden dan per 1 ja nuari volgend jaar. Dat schrijft De Vries, mede namens staatssecre taris Gabor van landbouw, in ant woord op kamervragen naar aan leiding van een ongeval met het gif op 24 januari in een kas in Ze venhuizen. Als gevolg van het ongeval met me thylbromide werden negen mensen in het ziekenhuis opgenomen. Het ongeval deed zich voor in een kas die door middel van een scheidings wand was gesplitst in twee delen. Het voorste deel van de kas werd op 23 januari behandeld met methyl bromide. Door onvoldoende afslui ting van de scheidingswand e'n doordat er een oud drainage-sys teem door beide kasgedeelten liep, kon er methylbromide in het ach terste deel van de kas komen. Het gebruik van methylbromide is, op enkele toepassingen na, ver boden. Bij de toepassingen die nog wel kunnen worden toegestaan, zijn stringente veiligheidsvoorschriften aan het gebruik verbonden. Vanaf 1 januari 1992 wordt het gebruik van het middel helemaal verboden. Naar aanleiding van het ongeval werd de bewindslieden onder meer gevraagd of zij bereid zijn het volle dige verbod eerder te laten ingaan. Zij antwoorden daarop nu dat zij daarvoor geen reden zien, gelet op de toedracht van het ongeval. Bij zorgvuldig naleven van de wettelij ke bepalingen is naar hun mening veilig gebruik voor de toegestane toepassingen mogelijk. Naar aanleiding van het ongeval met methylbromide in Zevenhui zen maakt de Arbeidsinspectie pro ces-verbaal op. Gebleken is dat vijf maal zo veel methylbromide is ge bruikt als wettelijk is toegestaan. De officier van justitie beoordeelt vervolgens of hij juridische stappen zal ondernemen. Niet alleen is er meer grondonsmettingsmiddel ge bruikt dan is toegestaan, maar er is bovendien ook te lang doorgewerkt in de kas, aldus het rapport van de Arbeidsinspectie. Al op 23 januari bleek dat de concentratie methyl bromide in de lucht van het achter ste deel van de kas aanzienlijk ho ger was dan maximaal aanvaard baar. Desondanks gingen de werk zaamheden de volgende dag ge woon door. Van onze redacteur Jan Westerlaken LEIDEN Huisartsen, die ba by's ter wereld brengen, moeten zich verplicht scholen in de ver loskunde. Alleen op die manier kan er een garantiekaartje aan de kwaliteit ervan worden gehan gen. Toch zijn huisartsen, zegt Ma chiel Springer in zijn proefschrift 'Kwaliteit verloskundig handelen huisartsen', in staat om goed en verantwoord hulp te verlenen. De praktische verloskunde, consta teert hij, kan de toets der kritiek doorstaan. Springer promoveert er volgende week donderdag op aan de Leidse universiteit. Vijf jaar lang analyseerde hij het verloskundig handelen van dertien huisartsen. In deze prak tijken waren 1841 zwangere vrou wen die 1868 baby's ter wereld brachten. Springer, hoofddocent huisartsengeneeskunde aan de Leidse universiteit, onderzocht of de huisartsen belangrijke compli caties (tweeling, stuitligging) tij dens de zwangerschap onderken den en of zij deze vrouwen op tijd naar een gynaecoloog doorverwe- De huisartsen namen in het al gemeen de juiste beslissing. Op merkelijk was dat eenderde van de vrouwen in het begin of tijdens de zwangerschap door de huis arts waren verwezen en door de gynaecoloog weer werden terug verwezen naar de huisarts. Sprin ger zegt dat dit duidt op een goe de samenwerking en op vertrou wen van de vrouwenartsen in de verloskundige hulp van de huis artsen. Verschuiving De huisartsen deden in de jaren zestig ongeveer de helft van de bevallingen in Nederland. Nu nog maar vijftien procent. Het aan deel van de gynaecologen is in die jaren van vijftien procent tot 45 procent gegroeid. Vroedvrouwen zijn nagenoeg gelijk gebleven. Springer verklaart dit als gevolg van het feit dat nog maar de helft van de huisartsen kindertjes ter wereld brengt. Sinds de Tweede Wereldoorlog zijn er honderden gynaecologen bijgekomen die de 'markt' heb ben overgenomen. Huisartsen en vrouwenartsen zijn, concludeert Springer, eikaars concurrenten. "Voor zijn dagelijks brood is .de huisarts niet echt afhankelijk van de verloskunde. Voor de gynae coloog en vroedvrouw is dat wel het geval. Een enquête heeft ooit eens aangetoond dat de helft van zwangere vrouwen de voorkeur heeft om door de eigen huisarts te worden verlost; eenderde kiest voor de verloskundige en de rest maakte het niet uit". Machiel Springer maakt zich, ondanks het feit dat de huisartsen betrouwbaar werk verrichten, zorgen over het vak verloskunde in de opleiding tot huisarts. Hij zegt er dit over: "Verloskunde zit bij de basisarts een beetje tussen de wal en het schip in. In Leiden is het, vergeleken met andere uni versiteiten, relatief goed, omdat we er aandacht aan besteden. Maar het kan beter. Huisartsen die bij ons worden opgeleid krij gen de kans bevallingen onder de knie te krijgen. We hadden ge vraagd om de opleiding tot huis arts drie jaar te laten duren. Be wust, want dan hadden we nog meer dan nu aandacht aan verlos kunde kunnen besteden. Maar we moeten de basisarts in twee jaar klaarstomen tot huisarts". Alternatief Over het waarom van zijn onder zoek, zegt Springer: "Ik vroeg me af of je huisartsen nog wel beval lingen moest laten doen, omdat er in de vorm van vroedvrouwen een goed alternatief is. Om daar achter te komen hebben we der tien huisartsen bereid gevonden om hun verloskundig handelen te laten analyseren". De resultaten die uit dit onder zoek: het percentage thuisbeval lingen lag in die vijfjaar op 72 pro cent. Maar, voegt Springer daar direct aan toe, de meeste huisart sen die aan het onderzoek mee werkten, waren werkzaam op het platteland. En daar bevallen vrouwen eerder thuis dan in de stad. De artsen herkenden in tachtig procent een stuitligging of de aanwezigheid van een twee ling. De Leidse promovendus schrok toen hij vaststelde dat tij dens de zwangerschap in slechts veertig procent een groeiachter stand werd herkend. Maar de lite ratuur gaf eenzelfde percentage aan. Dus, zegt Springer, hebben huisartsen het niet slecht gedaan. Van alle vrouwen die risico liepen bij de geboorte van hun baby, werd negentig procent doorver wezen. Bij de kindertjes van de doorverwezen vrouwen werden tien keer zoveel afwijkingen ge vonden als bij de baby's van moe ders die thuis bevielen. Springer: "De huisartsen doen het keurig. Maar iets dat goed is kan altijd beter. Hoe hoger je je ei sen stelt, hoe groter de kans wordt dat je enkele tekortkomin gen tegenkomt. Die heb ik ook gevonden. Echter, niet in die ma te datje je er ernstige zorgen over moet maken. Praten met mensen die veel ervaring in verloskunde hebben, draagt ertoe bij dat de kwaliteit verbetert. Gesprekken die elke maand moeten worden gevoerd. In groepjes van vijf tot twaalf man kunnen ze dan vertel len hoe bij hen bevallingen zijn verlopen. Ik heb de Landelijke Huisartsen Vereniging gevraagd te bevorderen dat er zulke verlos kundige toetsingsscholen ko- Leidschendam weer in bestuur SAVA LEIDSCHENDAM De gemeente Leidschendam is weer vertegen woordigd in het dagelijks bestuur van het Samenwerkingsverband Afvalverwijdering Zuid-Holland West (SAVA). Wethouder L.A.M. van Ewijk van Leidschendam heeft de functie van secretaris overgeno men van J. Waals, burgemeester van Nootdorp. Waals had deze taak tijdelijk op zich genomen omdat de gemeente Leidschendam niet wilde meewer ken aan de nieuwe afvalverwer kingsinstallatie bij het verkeers knooppunt Prins Clausplein op haar grondgebied. In december be sloot de gemeenteraad van Leids chendam toch akkoord te gaan met de bouw van de installatie. Nut transplantatie longen betwijfeld UTRECHT/LEIDEN - De Gezond heidsraad betwijfelt of het zinvol is om in Nederland een of meer zie kenhuizen meer eigen ervaring op te laten doen met longtransplanta ties. Ook als dat zou gebeuren als onderdeel van wetenschappelijk onderzoek twijfelt de raad aan de zin er van, zo blijkt uit een advies dat een commissie uit de GR heeft opgesteld. De sterfte tijdens of direct na de operatie is hoog en de overlevings kans is na een succesvolle trans plantatie betrekkelijk beperkt. Na een jaar is eenderde tot de helft van de patiënten overleden en over de resultaten op langere termijn valt nog weinig met zekerheid te zeg gen, aldus de Gezondheidsraad. De Gezondheidsraad is terughou dender dan de commissie ontwik kelingsgeneeskunde uit de Zieken fondsraad die onlangs adviseerde vijf academische ziekenhuizen in Leiden, Rotterdam. Groningen, Utrecht en het St. Antoniuszieken- huis in Nieuwegein gezamenlijk longtransplantaties te laten uitvoe ren. De feitelijke ingrepen zouden in Groningen en Nieuwegein mnoe- ten woreden uitgevoerd. Overigens voeren thans drie zie kenhuizen longtransplantaties in ons land uit. Vakbonden kritisch over plan Schiphol SCHIPHOL De vakbonden FNV en CNV staan kritisch tegenover het Plan van Aanpak Schiphol. Het CNV vindt dat de milieudoelstel ling in het plan te weinig uit de verf is gekomen. De FNV laat weten het plan niet goed onderbouwd te vin den. Uitgangspunt van het Plan van Aanpak is dat Schiphol uitgroeit tot een van de grote intercontinentale luchthavens van Europa. Het FNV vraagt zich of een keus voor minder groei, maar met behoud van de aan trekkelijkheid van Nederland als vestigings- en distributieland mo gelijk is. Het CNV stelt zich op het stand punt dat de leefbaarheid in de regio rond Schiphol niet meer aangetast mag worden dan nu al is gebeurd. Het vindt dat uit het plan blukt dat het lawaai en de luchtverontreini ging toenemen. PvdA verliest verder, CDA stevent af op een 'historisch hoogtepunt' DEN HAAG Het CDA ste vent bij de Statenverkiezin gen van 6 maart af op een his torische overwinning, terwijl de PvdA een nieuwe zware ne-, derlaag staat te wachten. Dat blijkt uit een opiniepeiling die het bureau Interview heeft ge houden. De PvdA slaagt er blijkens die peiling niet in de dalende lijn om te buigen en zakt landelijk onder de 25 pro cent van de stemmen. Het CDA behaalt een record van 38,7 procent van de stemmen, zo is de voorspelling. Omgerekend in Kamerze tels zou het CDA (nu 54 zetels) stijgen naar zo'n zestig zetels. Dc PvdA (nu 49) zou onder dc 40 zetels zakken. De PvdA duikt zelfs nog iets onder het desastreuze peil van de vorig jaar gehouden gemeente raadsverkiezingen. In politiek Den Haag wordt algemeen aangenomen dat een dergelijk groot verschil tussen de rege ringspartijen, en een PvdA die onder de veertig zetels zit, de verhoudingen in de coalitie ernstig onder druk zal zetten. In de peiling blijft dc WD met 13,6 procent van de stem men de derde partij van het land. Maar omgerekend in Ka merzetels leveren de liberalen van hun 22 huidige zetels (be reikt met 14,6 procent) er waarschijnlijk één in. D66 slaagt er blijkens de peiling in de winst van de afgelopen tijd vast te houden en komt met 12,5 procent op 19 k 20 zetels (nu 12). Groen Links slaagt er volgens de peiling maar niet in haar kiezersaanhang substan tieel te vergoten, en komt op vier procent. De stand van het CDA in dc peilingen overtreft de stoutste verwachtingen die ook binnen die partij leven. De christen democraten hebben in hun tienjarig bestaan nooit zo hoog gereikt, en zelfs de drie 'oude partijen' KVP, ARP en CHU hebben na 1967 nooit zoveel kiezers getrokken. Het 'histo risch dieptepunt' van de PvdA werd bereikt in 1966, toen de partij slechts 23,4 procent van de stemmen kreeg. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een man te Loon op Zand be leefde een zonderling nachtelijk avontuur. Hij werd s'nachts wakker en hoorde geraas in het huis. Hij stond op. pakte zijn ge laden geweer en ging op verken ning uit. Wijl nu alles stil was. wist hij niet, wat er gaande was geweest en dacht, dat hij ge droomd had, tot hij op zijne ron de een kalf aantrof, dat was los gebroken en in een vertrek in de kleerkast bezig was. Tableau.' - In de mijnen in Birmingham, in den staat Alabama (Ver.St.). zijn de blanke werklieden met de negers slaags geraakt. De blan ken verzetten er zich tegen, dat negers als werklieden werden aangenomen en verdreven hen na een gevecht, waarbij tu'intip negers werden gedood. Op last van den gouveneur zijn terstond troepen gezonden, die de orde herstelden en de belhamels in hechtenis namen. Vijfentwintig jaar geleden; - Lezers schrijven. Wilt u. naar aanleiding van de brand te Am sterdam waarbij vijf mensen het leven lieten in een huis waar 40 liter petroleum aanwezig ge weest moet zijn, de autoriteiten in Leiden er eens op attent ma ken dat het onverantwoordelijk is dat men in Leiden maar liefst 200 liter brandbare vloeistof in voorraad mag hebben, zonder dat de brandweer er op let waar die brandstof opgeslagen ligt en in welke staat het vat e.d. zich bevindt. Velen hebben zo'n, soms gammel geworden vat met 200 liters van dat uiterst brandbare goedje gewoon op zolder liggen en memand weet zich gebonden aan ook maar de geringste mini mum etsen (voorschriften zijn er gewoon niet) waaraan vat. lei dingen en kraantjes moeten vol doen. Hoogachtend. P. te V. Socialistiese Partij wil milieukosten niet op burgers verhalen Van onze redacteur Erna Straatsma ROTTERDAM - "Deze keer ko men we er echt in", weet de lijst trekker van de Socialistiese Par tij, Remi Poppe. De Vlaardinger hoopt al twaalf jaar op een of meer zetels in de provinciale sta ten, maar deze keer is hij over tuigd van het succes van zijn par tij. "We hebbben veel bekendheid gekregen door de activiteiten van ons milieu-alarmteam". Het optimisme van Poppe is ge baseerd op de uitslagen van de vorig jaar maart gehouden ge meenteraadsverkiezingen. Toen haalde de partij in tien gemeenten voldoende stemmen voor een ze tel in de provinciale staten. In de verschillende Zuidhollandse ge meenten neemt de SP 18 zetels in. In Leiden zit de partij drie perio des in raad, sinds vorig jaar met een tweemansfractie; in Alphen aan den Rijn is de SP aan de twee de periode bezig, sinds maart eveneens met twee raadsleden. Zoals bij de meeste partijen staat een betere bescherming van het milieu hoog in het vaandel van de SP. Het principe 'de ver vuiler betaalt' mag volgens de SP echter niet betekenen dat de bur ger meer moet gaan betalen. "Neem het gescheiden ophalen van huisvuil", geeft Poppe als voorbeeld. "Dat mag geen reden zijn om de reinigingsrechten te verhogen. Mensen verrichten al veel werk om hun afval te schei den". De SP ziet de burger bovendien niet als 'vervuiler'. "Huishoudens produceren geen afval, maar hou den het over", stelt de lijsttrek ker, die in zijn woonplaats raads lid is. "Op het moment dat de koekjes in het plastic gaan wordt afval geproduceerd. De consu ment eet de koekjes op en houdt het plastic over. Bron van de ver- vuiling is dus de verpakkingsin dustrie". Geen enkele milieuheffing mag van de SP omhoog. De burgers worden volgens de socialisten al te zwaar belast. Als het aan de -heersende grote partijen ligt moe ten inwoners van Zuid-Holland de komende drie, vier jaar 1500 gulden jaarlijks extra gaan beta len voor het milieu, stelt Poppe. "Kijk naar Leiden. Er worden in eens zeer strenge eisen gesteld aan vuilverbrandingsinstallaties, waardoor de boel in Leiden dicht moet. Vervolgens moet de burger meer betalen voor verwerking van het afval elders in het land. Wij vinden dat volkomen ver keerd beleid. De industrie wordt met fluwelen handschoenen aan gepakt en de burger in zijn porte- Om meer greep te krijgen op de milieumisdrijven zou de totale af valverwerking in handen van de provinciale overheid moeten ko men. "De Kempen en Zegwaar den halen nog steeds het afval van bedrijven op. Die transporten zouden in handen van de over heid moeten komen, want steeds weer blijkt dat er afval illegaal wordt gedumpt". Het milieubeleid van de provin cie laat nu volgens Poppe in rui me mate te wensen over. "Als je ziet hoe er gestoethaspeld wordt. Er is nog steeds een wil om te blij ven groeien in Zuid-Holland, maar dat kan gewoon niet meer. Voor elke uitbreiding wordt een stuk groen opgeofferd". De SP wil verder onder meer strijden voor een betere bejaar denzorg en de ontsluiting van kleine dorpen. "De wegen in Zuid-Holland slibben steeds meer dicht. Meer asfalt betekent meer autovervoer. Op die manier blijft uitbreiding van het open baar vervoer trekken aan een dood paard", aldus de SP'er. Over de eventuele komst van een traject voor een hogesnel heidstrein door Zuid-Holland heeft Poppe nog geen standpunt. "Als die trein net zoals in Brabant nergens stopt dan vind ik dat een slechte zaak. De tgv is volgens Poppe alleen iets voor rijke men sen. Het geld voor zo'n traject kan beter worden besteed aan uitbrei ding van het gewone openbaar Remi Poppe: "Er is nog steeds een wil om te groeien in Zuid-Holland, maar dat kan gewoon niet r

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15