'In korte tijd zit je in een heel andere wereld' d|.)aH,:|iM!.maig3 Onderscheiden luchtvaartjournalist gegrepen door het vliegen acliei in vrije tiid| Kinderopvang VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 Bart van der Klaauw: "Ik had wel door dat ik niet uit het juiste vliegershout gesneden v Van onze medewerker Bart Kool LEIDEN - "Vriendelijkheid kost geen geld" staat er op de deur van zijn werkkamer. Het zou de lijfspreuk van Bart van der Klaauw kunnen zijn. De 69- jarige luchtvaart-journalist uit Leiden kreeg vorige maand tij dens de nieuwjaarsreceptie van de Koninklijke Vereniging voor Luchtvaart het diplome Paul Tissandier. Deze onderschei ding werd hem toegekend door de internationale luchtvaart or ganisatie Fédération Aéronauti- que Internationale (FAI) voor meer dan vijftig jaar inzet voor de belangen van de luchtvaart. Op de boekenkast in zijn werkka mer staat vele herinneringen aan de landen die hij heeft bezocht. "Australië is het enige werelddeel waar ik nog nooit ben geweest. Maar ik ben vast van plan om daar nog een keer naar toe te gaan", zegt van der Klaauw zelfverzekerd. De boekenkast staat voor een groot deel vol met boeken die hij zelf ge schreven heeftIn totaal heeft Van de Klaauw meer dan 100 boeken op zijn naam staan. Naast het schrijven van eigen werken heeft hij ook een aantal buitenlandse luchtvaart-boe ken naar het Nederlands vertaald. Schaatsers maken weer te veel herrie LEIDEN Omwonenden van het Utrechtse Jaagpad hebben gister middag twee keer de politie gebeld omdat ze vonden dat de muziek op de ijsbaan te hard stond. Al eerder deze week greep de politie in en moest de jeugd op de baan de disco zachter zetten. Gistermiddag ging de knop om tien over een en om tien voor half drie naar links. Ariba Tja, tragisch dat ongeluk met Ariba. Maar gelukkig laat de heer Schal- kers ons weten waar het echt om gaat in die paardesport. Om die vijf tig mille die dat paard bijelkaar heeft gedraafd. Het misverstand dat nog steeds bestaat als het gaat om sport met* dieren is dat men het doet voorko men alsof het dier er plezier in heeft. Degene die daarover van gedachten heeft kunnen wisselen met enig dier ben ik nog niet tegengekomen. En het is ook typerend dat als het dier geen prijzen meer wint het er kennelijk ook geen plezier meer in heeft, want dan wordt het dier afge dankt, of nog erger... Die beslissin gen worden ook altijd door de 'baas' genomen, want die alleen heeft de keus. Het dier, ook Ariba, had nooit de keus. En als het dan weer eens misloopt dan moet je proberen het uit de krant of van de televisie te houden want anders krijg je al dat negatieve gezeur van mensen die er geen 'ver stand' van hebben weer over je heen, terwijl je nog midden in het rouwproces zit. Sterkte, mijnheer Schalkers, nog een geluk dat u het er goed vanaf heeft gebracht. E. Baggen E. van Calcarstraat 30 Leiden V rouwenkerkplein Hierbij wil ik even reageren op uw verslag van onze bewonersavond over het Vrouwenkerkplein in uw krant van 31 januari j.l. onder de kop 'Bouwplan Vrouwenkerkplein valt slecht in de buurt' Uw verslag geeft de indruk, dat wij op deze avond het bouwplan van architect Vollmer hebben be handeld. Niets is minder waar. Uit onvrede over dit plan. hebben wij een alternatief plan laten maken door de Heer J. Barendse. Juist daarom hebben wij omwo nenden en belangstellenden uitge nodigd om hierover van gedachten te wisselen, over het alternatieve plan. Met enkele aanpassingen kon (op één persoon na) iedereen zich vinden in dit plan, waardoor het plein een gezellig plein kan worden. Ik wilde dit graag even rechttrek ken om misverstanden te voorko- B. Verhoef, Voorzitter Buurtvereniging Maredorp Bingo Showband Con Fuoco organiseert zater dag een bingo-avond in het clubgebouw aan de J.C. de Rijpstraat. Het spel wordt gespeeld in 9 rondes en een 'superron de'. Aanvangsti|dstip 20.00 uur (zaal open om 19.30) Sjoelen en klaverjassen De showband Concordia organiseert za terdag 16 februari een klaverjas- en sjoelavond in het verenigingsgebouw aan de langegracht 61 in Leiden. Aan vang 20.00 uur Inlichtingen 416764 "Dat vertalen is moeilijk omdat voor veel buitenlandse termen geen Nederlandse woorden bestaan. Als ik dat dan tegen mijn uitgever zei, kreeg ik te horen dat ik dan maar woorden moest verzinnen". De Uiver "Mijn belangstelling voor de lucht vaart ontstond in 1933. In dat jaar vonden er een aantal spectaculaire vluchten plaats, zoals die van de Ui- ver. Ik zat toen nog in de schoolban ken en had wel door dat ik niet uit het juiste vliegershout gesneden was. Om vlieger te kunnen worden moest je enige wiskundige talenten bezitten en ik had meer een talen knobbel. Ik wist dus eigenlijk niet wat ik met mijn liefde voor het vlie gen aanmoest. Dit duurde tot 1937, toen ik een artikel las waar onder stond: 'Van onze luchtvaart-journa- list'. Vanaf dat moment wist ik wat ik wilde worden. Ik ben toen begon nen met het schrijven van stukjes over vliegtuigen. Eerst in de school krant en later ook in luchtvaartbla den". "Na de oorlog was het moeilijk om als luchtvaart-journalist aan de bak te komen", zo gaat van de Klaauw verder. "De kranten waren klein en hadden nauwelijks ruimte genoeg om de copy van de eigen medewerkers op te kunnen nemen. Daarbij had ik natuurlijk helemaal geen ervaring in de luchtvaart. Alles wat ik wist kwam uit boeken. Ik be sloot toen maar bij een luchtvaart bedrijf te gaan werken om zo erva ring op te doen. De KLM probeerde direct na de oorlog het bedrijf weer op te bouwen en had dus een hoop mensen nodig. Ik kwam in dienst als boordadministrateur. De toe stellen moesten in die tijd nog veel tussenlandingen maken en op elke luchthaven gingen er wel passa giers in of uit en veranderde de sa menstelling van de lading. Mijn taak was om dit allemaal keurig op papier bij te houden. Het was een experimentele functie, die later ook is verdwenen. Na verloop van tijd kwam ik terecht bij de pr-afdeling Bij deze wil ik graag reageren op de brief van Jos Boerakker in de ru briek 'Lezers schrijven' van dins dag 12 februari. Als de heer Boerakker eens gaat informeren wat tweeverdieners be talen aan de opvang van kinderen dan krijgt hij waarchijnlijk nog me delijden met de tweeverdieners. Want de prijzen van kinderop vang zijn schrikbarend hoog en on gesubsidieerd. Hans Opdam Leidseweg 370 Voorschoten Oud en nieuw (I) Als geboren en getogen Leidse 'cum laude' promoveren op een Leids onderwerp en dan weinig aandacht krijgen. Het overkwam mr. Margreet Ahsmann. Ze mag ook nog de doctorstitel voeren, maar ze vindt dat een gepromo veerdjurist 'meester' blijft. Verle den jaar verscheen van haar hand Collegia en colleges. Juridisch on derwijs aan de Leidse Universi teit 1575-1630. in het bijzonder het disputeren. Wie even een blik in de wijnrode pil werpt, komt on der de indruk van het omvangrij ke materiaal dat hier tentoonge spreid wordt. En het boek is niet alleen zwaar door het gewicht. Dan is het goed dat de Vereni ging Oud-Leiden er is. De leden daarvan zijn voor het merendeel oud, zij houden hun avonden in een oude omgeving en het onder werp gaat over iets ouds. Het proefschrift is jong en de 39-jarige Ahsmann behoort er tot de jonge ren. Wat ze in de Lakenhal deze week in een lezing vertelde, was dus zowel oud als nieuw. Ook Margreet Ahsmann werd er tien jaar geleden door verrast. Ze was toen al enige jaren als we tenschappelijk medewerker aan de vakgroep rechtshistorische vakken van de Leidse universiteit verbonden. Als je dan iets over de eerste jaren van je eigen faculteit wilt schrijven, dan zou je toch verwachten dat de geschiedenis van de Leidse universiteit in gro te lijnen keurig geboekstaafd is, datje een rijtje studies zo kunt na slaan. Niets bleek minder waar. Ahsmann verrichtte daarom zelf pionierswerk. Oud en nieuw (2) Hoe de universiteit werd gesticht en in welke gebouwen ze gehuis vest was, dat is allemaal bekend. Ook dat de studiekeuze in die be ginjaren beperkt was. Rechten, theologie, natuurwetenschappen en medicijnen, dat was het zo'n beetje. De voertaal aan de Alma Mater was latijn. Studenten wil den in die jaren nog wel eens van de ene universiteit naar de andere stappen en de taal was op die ma nier nergens een probleem. Het college- en inschrijvingsgeld was alleszins schappelijk. Voor vijf tien stuivers werden de poorten geopend. Studenten waren vrij- van de KLM. In 1949 kreeg de lucht vaartmaatschappij een behoorlijke klap en werden er een hoop mensen ontslagen. Ik hield de eer aan me zelf en nam begin 1950 zelf ontslag." Luchtvaartbladen "In mijn tijd bij de KLM had ik een aantal mensen van luchtvaartbla den leren kennen en zo kon ik gaan publiceren. Ik werkte als free-lance journalist voor bladen uit Amerika en Nederland. In eigen land werkte ik onder meer voor de Handels en Transport Courant. Daar hadden ze wel een redacteur die zich appart met luchtvaart bezig hield, maar die wist het vaak ook niet meer en dan werd ik opgebeld". Tussen het schrijven voor kran ten en bladen door. vond Van de Klaauw ook nog tijd om aan zijn omvangrijke boeken-oeuvre te wer ken. Alleen al van de Alken-reeks, een jaaroverzicht met al het nieuws op luchtvaartgebied, verschenen 15 boekjes van zijn hand. Eind jaren '60 werd het voor Van de Klaauw moeilijker om als free-lancer te bij ven werken. Zelf wijdt hij dat aan de voordeeltjes waarvan je als luchtvaart-journalist gebruik kon maken. "Als een luchtvaartmaat schappij een lijn naar een nieuwe bestemming opende, werden de journalisten uitgenodigd om op die eerste vlucht mee te vliegen. Op de redacties kreeg men dat op een ge geven moment natuurlijk ook door en er werd geprobeerd de snoepreisjes binnen eigen huis te houden. Zo werd een jongen die zijn dienstplicht toevallig bij de lucht macht had doorgebracht, benoemd tot luchtvaartredacteur. Omdat je daar op een krant natuurlijk nooit een dagtaak aan hebt, werden hem meteen ook alle andere vormen van vervoer toegewezen. Ik had het ge luk dat ik net in die tijd een vaste baan kreeg aangeboden bij het luchtvaartblad Avia. Ik werkte al enige tijd als free-lancer voor het blad en later zou ik er nog hoofdre dacteur worden". Andere wereld Wat Bart van de Klaauw het meeste boeit aan vliegen is de mogelijkheid om in een relatief korte tijd in een geheel ander wereld te zitten en het idee dat je los van de aarde bent. "Het is toch iets heel vreemds als je met winterweer in Nederland ver trekt, bij je tussenlanding in Rome is het lente en bij aankomst in Cairo Fototoestellen weg LEIDEN - Terwijl de ene man de verkoper afleidde, haalde zijn maat gisteravond twee dure fototoestel len uit een vitrine van V en D. Toen het tweetal de zaak had verlaten, merkte de verkoper dat de twee ca mera's waren verdwenen. De waar de van de gestolen fototoestellen bedraagt bijna 2000 gulden. Er is een signalement van de verdachten. gesteld van militaire verplichtin gen. Niet zo vreemd als je weet dat zich wel eens een zesjarige in schreef. Hugo de Groot kwam op twaalfjarige leeftijd in Leiden aan. Men wist in die jaren nog niets van de basisschool af. Maar Ahsmann wilde graag meer details over de eerste jaren van de rechtenstudie weten. Hoe zag het rooster uit? Moesten er werkgroepen gevolgd worden? Waren er toelatingseisen en wel ke boeken werden er gebruikt? Haar bronnen bleven beperkt. Faculteitsgidsen waren er nog niet en het collegerooster werd twee keer per jaar op de katheder in het tegenwoordige Groot Audi torium gehangen. Wel zijn er officiële papieren van de universiteit bewaard. De zogenaamde Acta van de Senaat, de hoogleraren, en de Resoluties van Curatoren (drie) en Burge meesters (vier), zeg maar het hui dige collega van bestuur. Die wer den in het begin van deze eeuw uitgegeven. Van twee hooglera ren ging het woord verloren, maar het geschrift was er deels nog: Bronckhorst hield tussen 1591 en 1627 een dagboek bij. Daarnaast vond Ahsmann in de provinciale bibliotheek in Leeuwarden aan tekeningen en dictaten van hem terug. En Cunaeus liet 62 delen aantekeningen na, benevens 350 brieven. Een mogelijke bron zou ook de correspondentie tussen studenten kunnen zijn. Zo is de correspondentie van Hugo de Groot, die van de boekenkist, aan zijn broer Willem overgeleverd, maar niet omgekeerd. Oud en nieuw (3) Ahsmann kon in ieder geval ach terhalen dat er op maandag, dins dag. donderdag en vrijdag hoor colleges Romeins recht werden gegeven. De basis van het recht, nog steeds, werd immers gelegd door keizer Justinianus. De een uur durende colleges werden in die eerste jaren van de Leidse uni versiteit door zo'n twintig tot vijf tig studenten bezocht en een pe del tekende op hoever de hoogle raar gevorderd was. Die hooglera ren kregen een boete als ze niet verschenen. Al in 1592 kwamen er klachten van de curatoren dat er tijdens de colleges te veel gedicteerd werd. De hoogleraar deed te langzaam is het zomer". De reis die Van de Klaauw nog het beste bijstaat is die naar Israël. "In 1966 won ik de prijs voor de luchtvaart-journalistiek. Ik kreeg een ticket voor een besteming naar eigen keuze en 1000,- gulden zakgeld. Dat was toen nog heel wat. De bestemming werd dus Israël want dat land boeide me bijzonder. Het is werkelijk ongelovelijk wat die mensen daar voor elkaar heb ben gekregen. Als je na gaat dat die mensen zich nooit ergens vast heb ben kunnen vestigen en altijd een volk van handelaren zijn geweest, dan hebben ze toch een fantastische prestatie geleverd met het weer vruchtbaar maken van stukken woestijn". Het bekijken van de vliegvelden in Israël leverde de no dige problemen op. "De situatie was daar ten tijde van mijn bezoek nogal gespannen in verband met de zesdaagse oorlog. De militaire vlieg- over een titel. Het valt te vergelij ken met de huidige klacht dat de docenten hun syllabus navertel len. Ook in 1606 wilde men het on derwijs in de rechtsgeleerdheid veranderen, maar dat lukte even min. Ookt toen kon men al con stateren, wat de rectores magnifi- ci heden ten dage goed begrijpen: een universiteit laat zich niet van bovenaf besturen. Maar wat gebeurde er nu op de woensaag en zaterdag, vanaf acht uur 's ochtends? Dan waren de studenten in groepsverband, een collegium, met een disputatio be zig. Het officiële redetwisten; een student zette een aantal stellin gen op papier - hier kwam wel plagiaat voor - en probeerde die te velden waren ook voor mij absoluut verboden terrein. Alleen de oplei dingsinstituten waren toeganke lijk"- Via Israël kom je deze dagen bijna automatisch op de golfoorlog. On danks de grote rol die de lucht macht van verschillende landen hierin speelt, zit Van de Klaauw geen hele dagen aan het tv-toestel gekluisterd. "Ze houden zich op tv teveel bezig met annalyses en me ningen en te weing met feiten. Ik ga me er niet extra mee bezighouden", zegt hij, waarna een opsomming volgt van de in de golf aanwezige vliegtuigen. Pensioen Met zijn 69 jaar is Bart van de Klaauw officieel al enkele jaren met pensioen. Toch werkt hij nog steeds door. Hij kan zich aan ook behoor lijk opwinden over het afschrijven (foto Loek Zuyderduin) bewijzen met aanhalen van tek sten. Daarbij mocht niet geci teerd worden uit boeken die men niet gelezen had. Kennis verga ren, het verstand scherpen, de welsprekendheid oefenen: dit drieledige doel werd ermee ge diend. Wie wegbleef of de bijeen komst voortijdig verliet, kreeg een boete. Oud en nieuw (4) De gedrukte katernen - tegen woordig zouden we ze stencils noemen -. de disputationes waar op de stellingen stonden, daarvan zijn er vele bewaard gebleven. Ahsmann heeft deze bronnen zo goed als mogelijk was opge spoord. van oudere mensen. "Het is stom om mensen op grond van hun leef tijd te verbieden om nog te werken. Leeftijd is geen criterium om men sen op te beoordelen. Er zijn men sen die op hun vijftigste al zijn op gebrand en anderen kunnen op hun tachtigste nog hele dagen werken. Daarbij moetje profiteren van de er varing die oudere mensen hebben". Zelf is hij nog hoofdredacteur van het blad 'Aeronovum, dat hij mede heeft opgericht nadat de uitgever was gestopt met de uitgave van Avia. Ook is hij nog met een aantal boeken bezig. "Een tijdje terug had ik een interview met prins Bern- hard voor mijn nieuwe boek. We zouden het hebben over zijn oorlog servaringen. Binnen de kortste ke ren was hij niet meer de prins en ik niet meer de journalist, maar waren we gewoon twee lucht vaart fana- tember vorig jaar een eigen belan genvereniging. De twee organisa ties bleken nauwelijks te kunnen samenwerken. Door tussenkomst van de Woningbouw Vereniging Leiden werden gisteren verkiezin gen voor een nieuwe vertegenwoor diging gehouden. De twee bestaan de commissies zijn nu opgeheven waarmee het conflict verleden tijd Er zijn er 35 in handschrift be waard en 182 bleven er uit de lite ratuur bekend. En Ahsmann is gebleken dat meer dan de helft van de Leidse disputationes niet meer in Leiden is. De universi- teitsbiliotheek in Leiden bewaart er 261, terwijl er ruim vierhon derd in 44 buitenlandse biliothe- ken werden elders aangetroffen, al kon de Leidse juriste niet elke stad zelf bezoeken. Zoals bijvoor beeld Leningrad, Wenen, Leipzig, Stettin, Dublin, en een illuster Duits plaatsje als Laubach. Ook in Philadelphia, de stad in de Amerikaanse stad Pennsylva nia die pas na 1776, toen de Leidse universiteit al 201 werd, enige vermaardheid kreeg. De jurist en latere president Jefferson las daar toen de onafhankelijkheidsver klaring voor. Ook trouwens een belangrijk stukje papier. Niet dat zo'n originele disputatie goed koop is. Margreet Ahsmann telde zelf voor zo'n katern met acht pa gina bijna driehonderd gulden Ook Ahsmann had graag iets over de 'achterklap' uit die eerste jaren van de juridische faculteit willen meedelen. Die informatie die eerstejaars nu over hun do centen van de ouderejaars krij gen. Maar bij beperkt en weinig persoonlijk bronnenmateriaal moest het bij een enkele opmer king blijven. Zo wilde de al eerder genoemde hoogleraar Bronck horst nog wel eens met deze of ge ne op de vuist gaan. Ook werd hij regelmatig van dronkenschap beticht. Maar tegelijk moeten we be denken dat in die jaren leden van de universitaire gemeenschap vrijgesteld waren van de accijns op alcohol. Dat privilege is afge schaft, al kun je op de Leidse stu dentenverenigingen tot diep in de nacht nog wel een goedkoop bier tje krijgen. Maar als het aan som migen ligt is dat na 6 maart over. Dan valt er waarschijnlijk tot diep in de nacht overal aan sterke drank komen. Tegen normale be taling. Een geval van rechtsgelijk heid? Dat zal de historie leren. M.J.A.M. Ahsmann. Collegia en col leges. Juridisch onderwijs aan de Leidse Universiteit 1575-1630. in het bijzonder het disputeren. Wolters- Noordhoff/Egbert Forsten. Gronin gen 1990. 641 blz. Prijs 95 gulden. Voor leden van Vereniging Oud-Lei den 75 gulden. Water voor krakers LEIDEN/DEN HAAG- Het Leidsch Dagblad moet akkoord gaan met het aansluiten van de waterleiding in het door krakers bezette sloop- pand aan de Witte Singel 9 te Lei den. Dat bepaalde de Haagse recht bank gisteren in het door een 20-ja- rige kraker aangespannen kort-ge- ding tegen de krant. In Leiden is het, in tegenstelling tot de grote steden in het land. regel dat de eigenaar van het pand aan het energiebedrijf toestemming moet geven voor aansluiting van elektriciteit en water. Tot verbazing van mr. Visser en de krakers zelf, kregen zij niet eens de gelegenheid hun eis mondeling te laten horen. Binnen dertig secon den na het betreden van de zaal deed president, mr. J.J. De Groot uitspraak. Hij wees de vordering toe. F orumdiscussie over referendum LEIDEN Voor- en tegenstanders van het vrijlaten van de sluitingstij den discussiëren dinsdag 19 februa ri met elkaar in De Burcht aan de Burgsteeg. Dit met het oog op het referendum dat op 6 maart wordt gehouden. De bijeenkomst wordt georganiseerd door het bestuur van D66 in Leiden. Forumleden zijn H. Bijl (wijkver- eniging Pancras-West), L. Camp- huus (de Koets). P. Langenberg (D66) en K. van Loe (FNV-horeca). De forumdiscussie begint om 21.00 Medische Diensten Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen Groep 1 - Baars. Van der Meer, Tan, Zwijnen- burg, Meijer, Van Leeuwen. Verhage. Groene- veld, de Ruiter. Janssen, Maris en Van Schie za 8 uur tot zo 8 uur: H. Meyer/C.E. v.d. Meer. tel: 215510. Stokroos 1. zo 8 uur tot 24 uur: M.A. van Schie, tel: 177100, Rijnsburgersingel 96. Groep 2 Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, tel: 126371, Minnebroersgracht 41. zo 8 uur tot 24 uur: M.Th.J.M. Bergmeyer, tel: 226201. Oude Singel 76. Groep 3 - Boels. Smit. Lely, W. de Bruijne. J. de Bruijne, Huibers, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur. A. Boels. tel: 142383. zo 8 uur tot 24 uur: E.K. Fogelberg/M.E.T.C. v.d. Muysenbergh, tel: 132877, De Sitterlaan 18. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, Paulides, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: G.J.P. Benit, tel: 720404, Kennedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: M. Horn, tel: 766123, Zo- Groep 5 - Jasperse. Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: D. Hammerstein tel: 720936, Robijnstraat 2a. zo 8 uur tot 24 uur: A. Hammerstein, tel: 767646, Robijnstraat 2a. Waarnemingsregeling Homeopatische arlsen: 3159006 via3 doktersteïefoón 07?-122222 kifnt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: M.B. Landsmeer, tel: 413913; zo: M. Lasuis, tel: 894343; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op: Florijn 10. tel' 891000. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: E. Roelants. Frans Halslaan 10. tel: 153747. Voorschoten za C. Meijer, J.W. Frisolaan 12. tel: 613032; zo L Prescott, Bachlaan 1, tel: 612356. Warmond A. de Gijzel, Oranje Nassaulaan 10, tel: 10834. Wassenaar za: M. van der Feen, tel: 18309, Hofcampweg 65; zo: E. Op 't Land, tel: 13056, Middelweg 21 Zoeterwoudc enddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 15/2 tot vr. 22/2 door: Apotheek Kok, Diamantlaan 5a, Leiden, tel: 071-763439; Apotheek Kooi, Surinamestraat 7, Leiden, tel: 071-214060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66. Voor schoten. tel 071-612525; Apotheek Langstraat. Langstraat 156. Wasse naar. tel: 01751-11350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder. Roest (Lelden en omstreken): A.W Helder. Hermelijnvlinder 36. Leiden-Me- renwijk, tel: 071-220513. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel 071-613836. Voor de praktijk van Duijn. Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaerstraat 21, Oegstgeest, tel: 071-176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe en mevr C. van Roon, Bronkhorststraat 13. Leiden, tel 218393, alleen op telefonische afspraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen: dok- terstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: P C. Akkerman, Zoeterwoudsesin- gel 56, Leiden, tel: 071-149921spreekuur om 13 00 uur Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndi|k, tel 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar T.R. Sprey, Voorstraat 36, Voorschoten, tel 071-612477. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel 120144na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land'. werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dringende hulp buiten kantooruren, tel 06-8212141 Lezers schrijven l Rechtshistoriea Margreet Ahsmann in de Lakenhal: pionierswerk. LEIDEN - Jan Bekkering is geko zen tot voorzitter van de nieuwe be wonerscommissie van het senioren- compex Dobbegaarde in de Ste venshof. De verkiezingen die giste ren werden gehouden, kenden een ongekend hoge opkomst. 160 bewo ners brachten hun stem uit. Naast Bekkering werden nog eens 10 be woners gekozen in het bestuur. Hiermee komt een einde aan een Dobbegaarde kiest bewonerscommissie conflict tussen twee concurrerende groepen die beide meenden de be woners te vertegenwoordigen. Uit onvrede met het werk van de be staande bewonerscommissie, vormden enkele bewoners in sep-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14