'Alleen doorzetters redden het' 'We laten zelfs dino's zien met reumatiek' Tandartsboor 200 jaar geleden uitgevonden ra 4 =imh m •- Onderzoek Indische Oceaan door Golfoorlog vertraagd Nieuwe kunststof ontwikkeld met bijzondere eigenschappen Dinosaurus-expositie in Twente aanvulling op'Leiden' Technologiebeleid landbouw minder richten op boer VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 EINDREDACTIE HANS SONDERS Wie kent ze niet, die ijselijke verhalen over de tandarts? Hoe bloederig het was en hoe vreselijk. Verhalen over krij sende patiënten die door zwaar gebouwde tandartsen in een soort elektrische stoelen werden geperst, waarna het karwei met 'de boor' dan wel met 'de tang' dusdanig grondig werd afgemaakt dat men zich, na een martelend half uurtje, met bebloed gelaat en scheef getrokken kakement wanke lend een weg naar buiten baande. Alleen de dappersten ver mochten, al dan niet met doodsverachting, de drempel tussen de wacht- en de behan delkamer te overschrijden om het domein van 'de beul' te be treden. Diens aanblik, dat van 'die stoel' en vooral die tros aan het plafond bevestigde martelwerktuigen waren vol doende om het laatste restje moed te doen vervliegen. Je hart sloeg over als, na een korte, zwijgende inspectie van de mond, naar één der boren werd gegrepen of als een fon kelende injectienaald in je blikveld verscheen ter voorbe reiding van het met wortel en tak rooien van een tand of een kies, Het ligt ook allemaal zo ontzettend gevoelig: je ziet niet wat er gebeurt. Het is een kwestie van horen, voelen en vooral: mond wijd open. Gaatje Is bovenstaande voor het over grote deel zwaar overdreven, in enkele gevallen gingen der gelijke verhalen vroeger mis schien wel op. In de praktijk van de moderne tandarts anno 1991 gaat het heel anders "toe. In veel wachtkamers is het 'zoemertje' verdwenen; er hangen luidsprekers waaruit zacht muziek klinkt en het is veelal de tandarts zelf die je komt halen. Uitgebreid wordt verhaald over wat er in de mondholte allemaal te zien is en, vooral, wat er aan gedaan zou kunnen worden. 'Ach, een gaatje'. Heel even klinkt een hoog gillend geluid. Zelfs de minste gevoeligheid kau wor den uitgebannen met of zon dereen lichte verdoving. De "heul' is niet meer. De moderne tandarts rooit zo min mogelijk en poogt zelfs de meest radeloze patiënt ("trek hem er toch alsjeblieft uit, dokter") die zijn of haar hoofd sufbcukte tegen muren en deurposten, ervan te doordrin gen dat tegenwoordig ook echt grote gaten kunnen worden gedicht. Goed, de boor dus... Tanden zijn betrekkelijk klein en de plaatsen waar ca ries (tandbederf) doorgaans toeslaat zijn vaak moeilijk be reikbaar. Dat vereist een heel buigzame boor met een kleine boorkop waarmee ook in de mondholte gemakkelijk ge- manoevreerd kan worden. Bo vendien gaat het boren met warmte-ontwikkeling ge paard en wel des te meer naar mate het toerental hoger ligt. Behalve de trillingen draagt ook warmte bij tot het algehe le gevoel van pijn. Reeds zeer geringe trillingen kunnen in de tandzenuw reacties oproe pen die in de hersenen als pijn worden vertaald. Maar het boren is noodzake lijk omdat het de beste be strijding biedt van aangetast tandglazuur en -been. Voetpedaal Voor zover bekend was het de 'lijf-tandarts' van de Ameri kaanse president George Was hington, John Greenwood, die voor het eerst daadwerkelijk een extern aangedreven tand artsboor gebruikte. Voor goed geld herstelde Greenwood aangetaste tanden en hij ge bruikte daarvoor tanden van nijlpaarden en het ivoor van olifantstanden. Die sleep en bewerkte hij tot een soort kro nen. Begin 1791 gebruikte Greenwood het spinnewiel van zijn moeder om, via een voetpedaal, de tandartsboor een betrekkelijk hoge snel heid te geven. De echte doorbraak van de tandartsboor kwam in 1829 toen de uitvinder van onder andere de stoomhamer, de Schot James Nasmyth, gebruik maakte van een spiraalvormi ge veer in een lange, buigzame huls en de draaiende beweging van de veer, via enkele kleine tandradertjes, ook om een rechte hoek kon krijgen. In 1864 gebruikte de Engelsman George Fellows Herrington de eerste door een motor aange dreven tandartsboor. Hoeveel toeren die eerste boren maakten is niet bekend. Eén ding staat wél vast en dat is dat het, bij gebrek aan af doende koeling, in die tijd toch echt wel behoorlijk 'zeer' zal hebben gedaan. De allermodernste boren kunnen duizelingwekkende toerentallen bereiken tot om en nabij de 450.000 omwente lingen per minuut. Omdat daarbij gebruik wordt ge maakt van een heel precies ge richte waterstraal wordt de warmteontwikkeling binnen de perken gehouden. Mede daarom is een behan deling met 'de boor' vele ma len korter dan vroeger. En voordat je het weet is het voor bij! DEN HAAG (GPD) Het Ne derlandse zee-onderzoek in de Indische Oceaan heeft door de Golfoorlog zeker een half jaar vertraging opgelopen. Met de uitvoering van het Nederland se onderzoeksprogramma kan au op zijn vroegst in oktober worden begonnen. Het verze keren van het onderzoeks- vaartuig 'Tyro', met name voor de vaart door het Suezkanaal en de Rode Zee, is onbetaal baar geworden. Dat zei dr. J. van der Land, voorzitter van de Stichting Onderzoek der Zee (SOZ), op een bijeenkomst ter afsluiting van de eerste grote Neder landse Antarctiea-expoeditie. Het 'Indische Oceaan Pro gramma' (1990-1995) is opgezet in samenwerking met Pakis tan en Kenia, naar het voor beeld van de Indonesisch-Ne- derlandse Snellius-II-expedi- tie halverwege de jaren tach tig. Het centrale onderzoeks thema is ditmaal het klimaat. Kennisuitwisseling en de op bouw van een infrastructuur voor onderzoek zijn belangrij ke doelstellingen. De vertra ging behoeft opzet en doelstel ling niet te schaden, aldus dr. Van der Land. Dr. Van der Land kondigde aan dat het budget voor An tarctisch onderzoek de ko mende jaren ongeveer zal moeten verdrievoudigen om te kunnen voldoen aan de ver plichtingen die Nederland is aangegaan door stemgerech tigd lid te worden van het An tarctisch Verdrag. Er zijn on- derzoekvoorstellen geformu- léerd voor een nieuw, tot het jaar 2000 reikend Nationaal Antarctisch Plan. De kosten van het huren van faciliteiten (schepen, stations) voor eigen expedities worden daarin ge schat op 21 miljoen gulden. AMSTERDAM (ANP) - Shell heeft een nieuwe kunststof met bijzondere eigenschappen ontwikkeld. De stof, die onder de naam 'carilon' op de markt gebracht wordt, is milieu vriendelijk. Ofschoon de onderneming erg terughoudend is met me dedelingen over het nieuwe, veelbelovende produkt, heeft Shell International Chemical Company in Londen de uitvin ding bevestigd. De vinding werd gedaan op het Konink lijk Shell Laboratorium in Amsterdam (KSLA). kunststof is een thcrmoplast. die volgens Shell ook interessante toepassings mogelijkheden in dc verpak kingsindustrie biedt. Tevens is carilon bijzonder geschikt voor de vervaardiging van kunstvezels, Shell heeft in middels een sterke octrooi- positie met betrekking tot de nieuwe polymeer opgebouwd. Een proefinstallatie op het Shell-laboratorium in Am sterdam bevestigde de ver wachting dat een commerciële produktie van de nieuwe kunststof mogelijk is. Carilon. zo zei een woordvoerder van Shell in Londen, zal zowel tij dens de produktie als in het gebruik minimale schade aan het milieu toebrengen. Bij Shell in Moerdijk staat al een kleine proeffabriek voor de produktie van de nieuwe polymeer. Deze is nu in wer king. Op grond van de tot nu toe opgedane ervaringen heeft Shell onlangs besloten een grote fabriek te bouwen. In de serie De Wetenschappers gaan we in op het werk van mensen die zich aan verschillende universiteiten bezighouden met wetenschappelijk onderzoek. Vandaag ir. Arjan Mulder en zijn onderzoek bij het revalidatie centrum Het Roessingh in Enschede naar de mogelijkheden om ernstig verlamde mensen weer te laten lo pen. "Over elektrostimulatie zijn de meest fantastische ideeën gepresenteerd, maar vaak onvoldoende wetenschappelijke gegrond. Op die manier geef je mensen hoop die nergens op is gegrond". Ir. Arjan Mulder relativeert de mo gelijkheden van elektrostimulatie, maar zegt tegelijkertijd dat functio nele toepassing ervan voor dwarsle- asie-patiënten een stapje in de goe de richting is. Kortgeleden promo veerde hij aan de Universiteit Twente. Een mijlpaal in een wetenschap pelijke carrière, zou je zeggen. "Zo'n doctorstitel is natuurlijk mooi meegenomen", zegt Mulder in zijn werkkamer op de derde verdie ping van het revalidatiecentrum, "maar het werkelijke onderzoek vind ik veel belangrijker. Daar haal ik mijn motivatie vandaan". Met elektrostimulatie kan gedeel telijk de werking van het zenuwstel sel worden overgenomen. Dat biedt perspectief voor dwarslaesie-pa- tiënten. Een dwarslaesie is een be schadiging van zenuwen in de wer velkolom, meestal ontstaan als ge volg van een verkeersongeluk of een duik in ondiep water. De gevol gen van niet functionerende zenu wen zijn ingrijpend: de signalen die de hersenen sturen om bepaalde li chaamsdelen in beweging te bren gen, bereiken hun doel niet meer. Spieren en zenuwen in de ledema ten zijn echter meestal nog intact en die mogelijkheden wil Mulder be nutten. Door zenuwen elektrische schok jes te geven, kunnen spieren kunst matig worden geactiveerd. "Dat moet dan wel op een zorgvuldige manier gebeuren", benadrukt Mul der. "Als je iemand onder 220 volt zet, gaat zijn hele lichaam bewegen. Maar dan wel een beetje erg wild. Het is de kunst om het gecontro leerd te doen. Je moet dus de juiste zenuw de juiste prikkel geven om spieren een bepaalde functie te ver schaffen. Op die manier heb je er daadwerkelijk wat aan". Complex systeem Het is geen eenvoudige zaak om het menselijk been een loopbeweging te laten maken. Het gaat om een grote diversiteit aan bewegingen van de beenspieren. "Het is een in gewikkelde zaak om dat allemaal goed te laten functioneren", vertelt Mulder. "Voor het lopen is een com plex besturingssysteem nodig. Elke Ir. Arjan Mulder: verlamde mensen via elektrostimulatie op de been Dr. ir. Arjan Mulder op revalidatiecentrum het Roessingh bezig elektrostimulatie toe te passen bij een patiënte. spier moet op de go den aangestuurd om de gewenste totaalfunctie te krijgen". Zelf doet Mulder onderzoek naar de terugkoppeling van een bewe ging. Dreigt een gezond iemand bij voorbeeld door de knieën te gaan, dan wordt dit automatisch geregi streerd en trekken de spieren fors aan tot het gevaar is geweken. Dat mechanisme functioneert niet bij iemand met een dwarslaesie. "Daar om moeten er oplossingen worden gevonden. Als je informatie over wat er gebeurt terug kunt brengen naar stimulatie-apparatuur, kan daarop worden gereageerd. Op die manier krijg je een intelligenter sys teem". Onderzoek bij Het Roessingh be tekent dat met patiënten kan wor den 'geëxperimenteerd'. "Ik vind dat erg belangrijk", aldus Arjan Mulder. "Dit soort onderzoek kun je onmogelijk aan de universiteit doen. Je hebt nu eenmaal mensen nodig die iets uitproberen, bij voor keur in een ziekenhuis". Lang niet alle laesie-patiënten zijn overigens geschikt voor het on derzoek. "Wij doen alleen aan elek trostimulatie van 'de onderste ex tremiteiten', of in gewoon Neder lands, de benen. Daarbij is het erg belangrijk dat patiënten hun armen nog kunnen gebruiken. Ze moeten zich vast kunnen houden aan een looprekje en zelf de knopjes kun nen bedienen". Een voorwaarde is ook dat patiën ten goed gemotiveerd moeten zijn. "Veel mensen komen heel erg en thousiast binnen, maar als ze na een tijdje merken dat ze er erg veel voor moeten doen, is voor een groot deel| de lol er af. Ze haken dan af. Alleen de echte doorzetters blijven over". Op een video die Mulder laat zien, loopt een vrouw met een rekje tien meter van haar rolstoel naar een ge wone stoel en gaat daar vervolgens in zitten. Haar benen lijken op lede maten van robots. Dat komt door de 'wirwar' van beugels, draden en elektroden. Op haar buik draagt ze het kastje waarmee de apparatuur wordt bestuurd. Ze bedient het hele spul zelf met knopjes die zijn beves tigd aan het looprek. "Die tien meter hebben heel veel pijn en moeite gekost", vertelt de onderzoeker bij de beelden. "Elek trostimulatie is in feite een heel on natuurlijke manier om spieren te activeren. Daardoor zijn patiënten snel oververmoeid. Spieren moeten getraind worden en dat kost heel veel uren fysiotherapie". Als het dan voor de eerste keer lukt om een eindje te lopen, is dat voor de patiënt vaak een intens ge lukkige ervaring. "Dat is natuurlijk zeer begrijpelijk. Wij waren ook heel erg blij toen het zes jaar gele den bij een patient voor de eerste keer lukte", zegt Mulder. Toen hij aan zijn onderzoek be gon, had Arjan Mulder prachtige theorieën over wat er allemaal zou moeten gebeuren. "Gaandeweg kom je er toch wel achter dat het niet zo gemakkelijk gaat als het lijkt. Ik was in het begin zo'n jonge onderzoeker, een jonge hond. Nu, na vier jaar hard werken heb ik die ideeen van toen nog steeds niet vol- >ledig uitgewerkt. Om tot goede toe passingen voor de problemen te ko men, moetje ontzettend veel funda menteel wetenschappelijk onder zoek doen". Van onze correspondent Jan Bengevoord Na het enorme succes van de dino saurus-expositie in Leiden vorig jaar wordt in het Twentse Dene kamp vanaf zaterdag 15 maart een grote expositie over hetzelfde on derwerp gehouden. In Natura Do- cet, het oudste natuurmuseum van Nederland, zijn tot en met 20 okto ber tientallen skeletten en andere sauriër-vondsten uit de gehele we reld te zien. De expositie, waaraan ruim drie jaar is gewerkt, vormt vol gens directeur drs. Ad Wittgen een aanvulling op de tentoonstelling van nagebouwde dino's in Leiden, die 367.000 bezoekers trok. "In Leiden waren nagebouwde exemplaren te zien, terwijl wij juist dieper op het leven van dino-sau- riërs willen ingaan. Bezoekers kun nen bij ons kennis nemen van authentiek materiaal en replica's uit de gehele wereld. We waren be vreesd dat 'Leiden' roet in het eten zou gooien. Nu zien we het meer als een 'opwarmer' voor mensen die meer willen weten van dino sauriërs. We verwachten in Dene kamp 100.000 tot 150.000 bezoe kers", zegt Wittgen. Publiekstrekker in Denekamp wordt het nagebouwde skelet van een reusachtige Brachiosaurus, die in bruikleen is afgestaan door het voormalige Oostberlijnse Museum für Natur. Dit skelet met een hoogte van 12 en een lengte van 23 meter wordt opgebouwd in een grote tent achter het geheel verbouwde muse um. Dit grootste dinosaurus-skelet ter wereld werd gereconstrueerd aan de hand van materiaal dat begin deze eeuw werd gevonden in Tanza- Andere skeletten zijn te zien van een 4 meter hoge Iguanodon uit Bel gië, een 7 meter hoge Stegesaurus uit Amerika en een 6 meter hoge Megalosaurus. Kleiner materiaal is te zien van vele tientallen andere soorten. Geoloog drs. Jaap Veen- vliet benadrukt dat vooral veel aan dacht zal worden besteed aan speci fieke bijzonderheden van de sau riërs die 250 miljoen jaar geleden op aarde verschenen en 35 miljoen jaar geleden plotseling uitstierven. "We willen veel laten zien, maar ook ingaan op vragen zoals wat dinosauriërs aten, hoe ze leefden en onder welke omstandigheden ze Directeur Ad Wittgen (links) en geoloog Jaap Veenvliet van het 'oudste natuurmuseum van Nederland'. Natura Docet in Denekamp, bij de schedel van Tyrannosaurus. (foio gpdi hun kostje bij elkaar scharrelden, zoals beenverminkingen, waaraan De belangstelling voor de tentoon- Ook van het onderzoek naar ziekten je kunt afleiden dat het dier aan reu- stelling, die mede werd gefinan- onder sauriërs latep we iets zien, matiek leed", aldus Veenvliet. cierd door het ministerie van WVC DEN HAAG (ANP) Als ons land de technische voorsprong van de landbouw op andere landen wil behouden moeten de inspanningen in onderzoek en ontwikkelingen versterkt worden. Dat stelt de We tenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (W'RR) in een ongevraagd advies aan de regering. De W'RR pleit ervoor het beleid op een andere leest te schoeien. De raad vindt dat het zich minder moet richten op de boeren zelf en meer op de toele verende. verwerkende en afzetverzorgende secto ren binnen de landbouw. Dit moet gepaard gaan met een verschuiving van het onderzoek naar wat genoemd wordt collectieve behoeften en belangen zoals, milieuproblematiek, natuurbeheer, kwali- teits- en veiligheidsaspecten van de voedselvoor ziening en onderzoek naar dc maatschappelijke ge volgen van technologische ontwikkelingen. Volgens een van de deelstudies, waarop het W'RR- rapport is gebaseerd, is de Nederlandse positie op het gebied van wetenschap en technologie ondanks de toegenomen inspanningen niet verbeterd. en de provincie Overijssel, is reeds erg groot. Een record-aantal van ruim 10.000 leerlingen van 200 scho len in Oost-Nederland nemen deel aan een speciaal dino-project dat door museum en Dagblad Tubantia is opgezet. Verschillende reisorga nisaties nemen een 'Dino-dagje' in hun programma op en regionale busmaatschappijen zijn bezig met het opzetten van een 'Dino-pendel- dienst' tussen Denekamp en de sta tions van Hengelo en Oldenzaal. "We liggen inderdaad niet cen traal in het land, maar we verwach ten veel bezoekers die de expositie combineren met een uitstapje in de Twentse natuur", zegt Wittgen. Om de verwachte stroom bezoekers met eigen auto's op te vangen, wordt zelfs een nabijgelegen voetbalveld verhard om als parkeerplaats te die nen. 'Tachtig extra parkeerplaat sen moeten voldoende zijn, maar op topdagen? Het is voor ons en de ge meente een grote zorg. We hebben in Leiden gezien dat de binnenstad op sommige dagen gewoon onbe reikbaar was". Meer vorstschade door luchtverontreiniging Jaarlijks lijden land- en tuinbouw aanzienlijke schade als gevolg van vorst Een andere vorm van stress waaraan planten en gewassen blootstaan, is luchtverontreiniging. In de gebruikelijke normstelling 11 alleen rekening gehouden m-t schade als gevolg van luchtveront reiniging. Maar luchtverontreini ging brengt ook indirecte schade te weeg door het verlagen van de vorstweerstand van planten. Met name ammoniak, ozon en zwavel- erbindingen hebben dit effort Vermoedelijk verstoren ze het af- hardingsproces. dat in de herfst on der invloed van de kortere dagleng te en lager wordende temperatuur optreedt. Tijdens de afharding bouwt de plant een zekere vorsttolerantie op. onder andere door het accumuleren van stoffen die ijsvorming tegen gaan - hetzij door vriespuntverla ging, hetzij door onderkoeling.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11