Meer technici voor Patriots naar Israël Ik voelde alleen nog n stuk vlees 'Irak zou Turkije hebben verpletterd' i J£L Aziz zondag naar Moskou 'Syrië bereid Israël na de oorlog te erkennen' DONDERDAG 14 FEBRUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF PAGINA 9 Nederland bedient raketten zelf DEN HAAG (ANP/GPD) Het aantal Nederlandse militai ren dat naar Israël vertrekt is aanmerkelijk hoger dan eer der werd gemeld. Gisteren kregen 70 soldaten te horen dat ze met een Patriot-eenheid naar Israël zullen vertrekken. Aanvankelijk was het de bedoeling dat er slechts 25 militai ren zouden overgaan. De Patriots zullen ten westen van Je ruzalem worden gestationeerd. Wanneer de eenheid afreist is nog niet bekend. Het transport moet namelijk nog gere geld worden. Aanvankelijk zouden 25 Nederlan- weerschild in de ruimte. Bij fabri- ders meegaan om de lanceerinrich- kant Raytheon wordt sinds enkele tingen te installeren en de Israëli- weken non-stop gewerkt sche militairen met de bediening vertrouwd te maken. Israël blijkt echter te weinig mensen te hebben het systeem zelf te bedienen. naandelijkse produktiecijfer van vijftig stuks te verdubbelen. Sinds het uitbreken van de Golf oorlog zijn ongeveer 120 Patriot-ra- Nederland doet dit nu zelf. Vandaar ketten ter waarde v raël vertrekken bevinden zich geen luk. De vervanging e straks onder bevel van de Israëli- gisteren meegedeeld. sche krijgsmacht staan. Nederlandse regering heeft beslo- Wie de kosten van de stationering ten Groot-Brittannië gratis 203 r het Patriot-squadron op zich neemt, is nog punt van onderhande ling tussen Nederland en Israël, al dus een woordvoerder van defen- Het squadron wordt in beginsel de tot 'uitgeleend' voor de duur van de Golfoorlog. Betere Patriots Het Amerikaanse leger is inmiddels bezig met verbeteringen aan de Pa triot. De raketten krijgen een groter bereik, waardoor ze vijandelijke projectielen eerder kunnen neerha len. Op die manier kan worden voorkomen dat brokstukken alsnog slachtoffers maken, zoals in Israël en Saudi-Arabië verschillende "ke ren is gebeurd tijdens aanvallen met Scud-raketten. projectielen ter waarde van in totaal 21 miljoen gulden te leveren. Bo vendien kan Engeland 155 mm-mu- nitie kopen tegen vervangingswaar- 110 mil joen gulden. De Verenigde Staten krijgen van Nederland patronen voor explosieven-opruiming met een totale waarde van 580.000 gul den. Dit hebben Pronk en minister van buitenlandse zaken Van den Broek gisteren de Tweede Kamer verteld. 3 raketten zullen nog tij dens de oorlog - wanneer die 'ten minste niet al te snel is afgelopen - in het Golfgebied worden gestatio neerd. Volgens berichten van de af- gelopen dagen wordt tevens bestu- handelt al twee weken met buiten- i de zijn, kan worden ingepast in het sterk toenemende oorlogskosten te Saudi-Arabië op zoek naar drie miljard dollar RIYAD (Rtr) - Saudi-Arabië onder- SDI-programma i raket-af dekken. Het is voor het eerst dat het koninkrijk geld wil lenen van bui tenlandse banken. Saudi-Arabië, 's werelds grootste olie-exporteur, heeft de lening no dig om de oorlogskosten te kunnen financieren. Vorig jaar leende het koninkrijk bij de binnenlandse ban ken 9,6 miljard dollar voor ontwik kelingskosten. Na de invasie van Kuwayt door BONN (Rtr/AFP/AP) De extreem- Irak is het begrotingstekort Ambassade VS door RAF onder vuur genomen Een aantal lijken BAGHDAD (AP) - Ooggetuigen hebben verklaard dat de ingang van de schuilkelder in de wijk al- Ameriah in Baghdad gistermor gen om vier uur in de ochtend (twee uur Nederlandse tijd) door een raket vol werd geraakt, waar door de enige vluchtweg werd af gesloten. Luttele seconden later doorboorde een tweede raket het drie meter dikke betonnen dak en explodeerde in de schuilkelder. Functionarissen van de burger verdediging zeiden op grond van meldingen van omwonenden, die op zoek waren naar bekenden of familie, te hebben opgemaakt dat zich zeker 500 rpensen in de schuilkelder bevonden. Het Iraakse ministerie van volksge zondheid schatte dat aantal eer der op ongeveer 1000. Reddings werkers vertelden 8 mensen le vend uit het puin te hebben ge haald. Volgens de burgerverdedi- ging i het onmogelijk dat i de bominslag hebben overleefd. Volgens de opzichter van de schuilkelder, Abdul Razak Has san al-Janaby, waren gisteren aan het begin van de avond 235 doden geborgen en zouden zich nog ze ker 300 lijken in de verwoeste kel der bevinden. Toen enkele uren na de bomin slagen de eerste journalisten on der begeleiding van Iraakse func tionarissen ter plekke aankwa- s de brandweer nog bezig met bluswerk. De verslaggevers zagen tussen de 30 en 40 lijken op de grond liggen, terwijl ambulan ces af en aan reden om doden naar lijkenhuizen te vervoeren. Een verslaggever zag het onthoof de lichaam van een vrouw met naast haar de romp van een meis je, waarvan het hoofd en ledema ten waren afgerukt. Omwonenden verzamelden zich rond de plaats van het dra ma. Mannen sloegen met hun hand op hun borst onder het roe pen van "Allahu Akbar" - "God is groot". Vrouwen hepen hyste risch huilend rond. De acht overlevenden, die allen zware brandwonden hadden, werden overgebracht naar het Yarmuk-ziekenhuis. Een van hen, Omard Adnan (17). zei dat zijn drie jonge zusjes, moeder en vader bij de aanval waren omge komen. "Ik sliep en voelde plotse ling hitte en de deken stond in brand. Even later leek het alsof ik stikte. Ik draaide mij om om te proberen mijn moeder naast mij aan te raken, maar ik voelde niets dan een stuk vlees". Het nachtelijke bombardement werd door inwoners van Baghdad omschreven als een van de zwaar ste sinds het begin van de lucht oorlog op 17 januari. De aanvallen begonnen dinsdagavond rond acht uur en gingen gedurende 12 uur onafgebroken voort. linkse guerrillaorganisatie Rote Ar- Fraktion (RAF) heeft de aan- gisferen op de Amerikaan- Saudi-Arabië gestegen tot ongeveer 13,4 miljard dollar. Deskundigden denken dat het land al meer dan 48 ambassade in Bonn opgeëist. Het miljard dollar aan kosten heeft ge- openbaar ministerie in Karlsruhe maakt. De olie-inkomsten zijn niet heeft dit bekendgemaakt. Gister avond werden verscheidene scho ten afgevuurd op de VS-ambassade in Bad-Godesberg, een zuidelijke buitenwijk van Bonn. Daarbij vie len geen gewonden. Volgens het OM heeft de RAF brief gestuurd wa. wordt gelegd tussen de aanslag de geallieerde acties in de Golf. Het OM gaat ervan uit dat de brief, ge vonden in de nabijheid van de VS- ambassade, authentiek is. Volgens het televisiestation ARD wees een eerste onderzoek uit dat de schoten waren afgevuurd met een machinegeweer en dat verschil lende kogels waren ingeslagen op de buitenmuur van het ambassade gebouw. Een getuige die tegenover de am bassade woont, Klaus Moehring, zei dat hij om zeven uur in de avond schoten hoorde. Hij ging naar bui ten en zag gedurende ongeveer 30 seconden een spoor van oplichten de kogels uit de richting van de Rijn komen. De Amerikaanse ambassa de staat op vijftig meter van de Rijnoever, in de voorstad Bad Go- desburg. Het gebruikte wapen was volgens Moehring een machinege weer of een automatisch wapen. Onmiddellijk na het incident wer den uitgebreide veiligheidsmaatre gelen genomen rond zowel de am bassade als de Amerikaanse ge meenschap enkele kilometers ten noorden van het complex. In de ge meenschap wonen de meest Ameri kanen die in Bonn en omgeving werkzaam zijn. De Griekse hoofdstad Athene werd vanochtend vroeg opge schrikt door twee krachtige bom ontploffingen. Verschillende auto's werden totaal vernield. Niemand raakte gewond, aldus de politie van Athene vanochtend. De bommen waren aangebracht onder de auto's van een Franse pro fessor en een Griekse burger. De auto van de Griek was van Ameri kaanse makelij (Chevrolet). Door de explosies werden beide auto's vol ledig vernietigd. Andere in de buurt staande auto's raakten zwaar be schadigd. Hoewel in de eerste uren na de ex plosies nog niemand de verant woordelijkheid voor de aanslagen had opgeëist, gaat de Griekse poli tie ervan uit dat de guerrillagroepe ring "17 November" de bommen heeft geplaatst. Sinds het uitbreken van de Golfoorlog heeft deze groe pering al negen aanslagen ge pleegd. voldoende om het gat op de begro ting te stoppen. Saudi-Arabië betaalt de statione- ringskosten, zoals benzine, voedsel en huur, van de geallieerden. Daar naast heeft het financiële steun aan de Verenigde Staten toegezegd voor een bedrag van 13,5 miljard verband dollar. ISTANBOEL (GPD) - Nu de kan sen op rechtstreekse betrokkenheid van Turkije bij de Golfoorlog lijken af te nemen, is er weer ruimte geko men voor een ouderwetse politieke rel. Centrale figuur is als zo vaak de al te spraakzame president Türgut Özal. Bij een van zijn ontmoetingen met parlementsfractie van de door hem opgerichte regerende Moeder landpartij zou hij zich hebben laten ontvallen: "Goddank is Saddam Hussein in plaats van Kuwayt niet Turkije binnengevallen, want hij zou ons hebben verpletterd. Ons to taal verouderde militaire apparaat is toe aan een chirurgischi greep". De beide oppositieleiders, Inonü ten zijn ïr van de sociaal-democraten en de de natie t€ conservatieve oud-premier Demi- president rel, vielen natuurlijk over deze uit- Kaya Toperi met spraak. Demirel: moeten zeggen i het bewind te zijn geweest periode waarin de oorlog tot aan Turkijes drempel is gekomen. Onze soldaten vervullen hun verplichtin gen onder miserabele winterse 'Uitgaansverbod snel opheffen' JERZUZALEM/CAIRO (AP) - De Arabische Liga en drie mensen rechtenorganisaties in Israel heb ben er gisteren bij de Israëlische re gering op aangedrongen snel een einde te maken aan het uitgaansver bod voor Palestijnen in de bezette gebieden. In afzonderlijke verklaringen zeg gen de Arabische Liga en de Israëli sche mensenrechtenactivisten dat de Palestijnen, die niet meer naar hun werk kunnen, in onaanvaard baar grote materiele problemen zijn gekomen. De Arabische Liga sprak in de Egyptische hoofdstad Cairo haar veroordeling uit over het uitgaans verbod, dat van kracht is sinds het HIHHHHIHBHI uitbreken van de Golfoorlog op 17 Guresh, reageerde ook, zij het wat staf, zoals in de meeste Westeurope- januari. Volgens de 21 leden tellen- laconieker. "De Turkse strijdkrach- se landen, geheel ondergeschikt de Liga hebben Palestijnen door de staat, zowel het land als wordt gemaakt aan het ministerie maatregel 480 miljoen dollar aan in- MOSKOU (AP) - De Iraakse minis ter van buitenlandse zaken Aziz zal zondag naar Moskou reizen en ver moedelijk maandag een ontmoe ting hebben met Sovjet-leider Gor- batsjov. Het bezoek van Aziz lijkt het gevolg van het overleg dat de Sovjet-afgezant Primakov in Irak heeft gevoerd. Primakov zei gister avond bij terugkeer in Moskou vanuit Baghdad "hoop te hebben gekregen om optimistischer te den ken". Tegelijkertijd zei hij echter dat het voorbarig zou zijn te zeggen dat Saddam Hussein zijn standpunt fundamenteel heeft veranderd. Hussein heeft Primakov laten we ten dat de Sovjetunie "politieke, le gale en morele verantwoordelijkhe den draagt voor de wrede misdaden tegen Irak" omdat de Sovjets de resoluties van de Veiligheidsraad in het goedkeuren van geweld hebben onderschreven. Toch is Hussein be reid met de Sovjetunie overleg te voeren over een regeling in de Golf oorlog, aldus Radio Baghdad Primakov weigerde in detail in te gaan op zijn besprekingen met de Irakezen en zei dat hij "het onder handelingsproces niet in gevaar wilde brengen". Gorbatsjov pleitte recent voor een diplomatieke oplos sing van de Golfcrisis en zei dat de internationale coalitie tegen Irak het mandaat van de Veiligheidsraad dreigt te overschrijden. Woordvoerder Vitaly Tsjoerkin van het Sovjet-ministerie van bui tenlandse zaken liet doorscheme ren dat de Sovjets niet alleen de te rugtrekking van Irak uit Kuwayt beogen, maar ook veiligheidsgaran ties willen voor een Irak van na de Golfoorlog. "Indien Irak besluit de resoluties van de VN-Veiligheidsraad uit te voeren, dienen wij allen na te den ken over enige garanties voor de Iraakse territoriale integriteit en on afhankelijkheid", aldus Tsjoerkin. verdedigen". Namens de van defensie, kwam woordvoerder verduidelij- Dat er wrijvingen waren tussen Hij zou zoiets niet king: het staatshoofd had slechts president en legerleiding, bleek zelf acht jaar aan willen wijzen op de noodzaak van reeds in december, toen opperbe- verregaande modernisering van het velhebber Necep Torumtay plotse- leger. ling aftrad. De directe achtergrond Over die noodzaak van moderni- is niet duidelijk, maar de overheer- sering van het Turkse leger, waarin sende indruk is dat het jeger nog museumstukken als M-48- der happig op te tasten" geen reden tanks uit de Tweede Wereldoorlog meerijden, zijn president en leger leiding het eens. Het meest kritieke strijdpunt lijkt özals voorliefde voor een project, waarin de generale dan özal in de Golfoorlog. Kort voor Torumtay's aftreden zou özal hem hebben toegebeten dat hij be hoefte had aan "generaals die wil den vechten". komsten misgelopen. Veel Palestij nen zouden hun baan zijn kwijtge raakt. Van de 350.000 Palestijnen die in kampen wonen, heeft 90 pro cent te weinig geld om brood te kunnen kopen, stelt de Arabiache Liga in de verklaring. Israëlische mensenrechtenorga nisaties hebben gezegd dat de rege ring het Ilitg6ansvertx>d moet op heffen of anders compensatie moet betalen aan Palestijnen voor gederf de inkomsten. Middellandse Zee 4 y f Haifa Tel Aviv x- ISRAËLJ Amman VxJeruzafèFT^ Woensdag Britse vliegtuigen vernietigen vijf Scud-lanceerinstallaties e een brandstofdepot Woensdag Volgens VS was de gebombardeerde schuilkelder, waarin zeker 94 burgers het leven verloren, een communicatie-bunker. Verschillende Arabische landen zijn woedend over de aanval Irak vraagt de VN het bombardement te veroordelen Woensdag Ruim 40 Jordaanse vluchtelingen komen om het leven bij een luchtaanval op de weg tussen Kuwayt en Baghdad Woensdag De enorme rookwolken boven brandende Kuwaytse olievelden zal grondoffensief niet vertragen, meent Schwarzkopf Donderdagochtend Irak vuurt minstens twee Scuds af op Hafr al Batin. Schade of aantal slachtoffers nog onbekend Riyad Woensdag, donderdag Vredesmissies gaan door. Kans op bestand lijkt echter gehng SAUDI-ARABIË woensdag 13 februari donderdag 14 februari K# Khamis Ml P~\ Mushayt Lzl DAMASCUS (AP) - Syrië is bereid na de Golfoorlog het bestaansrecht van Israël te erkennen als onderdeel van een uitgebreide vredesregeling voor het Midden-Oosten. Dat heeft de Duitse minister van buitenland se zaken Genscher gisteren in Da mascus gezegd. Genscher deed zijn uitlatingen nadat hij meer dan twee uur met zijn Syrische ambtgenoot Farouk al-Sharaa had overlegd. Genscher zei dat Syrië beseft dat tegenover het recht op zelfbeschikking voor de Palestijnen de erkenning van het bestaansrecht van de joodse staat moet staan. Het was niet onmiddellijk duide lijk of de Syrische bereidheid Israel te erkennen onderdeel is van een re geling die voortvloeit uit de deelna me van Damascus aan de multi-na- tionale coalitie tegen Irak Syrië heeft 19.000 soldaten aan de strijd macht bijgedragen. Volgens som mige waarnemers wil Syrië als te genprestatie voor die hulp aan het Westen bepaalde garanties die in een naoorlogse regeling moeten worden gevat. Zo zou Syne aan dringen op de teruggave van de Go- lan-hoogvlakte, die tijdens de Zes daagse Oorlog door Israel werd be zet en in 1981 werd geannexeerd. Genscher zei dat de Syrische re gering niet wil dat er na de oorlog aan het grondgebied van Irak wordt getornd. De Duitse minister noem de de Syrische houding ten opzich te van een naoorlogse vredesrege ling "constructief. Hij zei dat Syrië een prominente rol in de besprekin gen wil spelen, maar dat hij ook ver wacht dat Duitsland zelf een bijdra ge kan leveren. Volgens Duitse bronnen over weegt Bonn Syrië een zachte lening van 45 miljoen dollar toe te kennen, naast een gift van 40 mihoen dollar De hulp maakt onderdeel uit van het pakket van 1.4 miljard dollar dat de Duitse regering heeft beloofd aan Syrië, Egypte. Jordanië, Tur kije en Israël, omdat de economie van die landen door de Golfcrisis zwaar is getroffen. Ansichtkaarten voor Israëli's TEL AVIV De Iraakse Scud-ra ketten hebben wat losgemaakt in de relatie tus-m Nedvland n I r.n 1 Eerst een solidariteitslied van Ne derlandse artiesten, daarna de toe zegging door de Nederlandse rege ring van een Patriot-batterij en nu weer een ansichtkaartenactie, een initiatief van de organisatie en het maandblad 'Christenen voor Israel' Nadat op 18 januari de eerste Iraakse Scuds op Israel waren afge vuurd, kwam hoofdredacteur Pee Koelewijn na een 'brainstorm' met de redactie van het EO-jongeren- programma 'Ronduit', op het idee kaarten naar de getroffen gebieden te sturen. Inmiddels hebben 55.000 kaarten Tel Aviv bereikt. Op een bijeen komst, gisteren in Tel Aviv. be dankten burpiM ter Shlomo Lahat en diens Jeruzalemse col'ega Teddy Koliek de initiefnemers van de actie en de duizenden schrijvers van de kaarten. De directeur van de PTT m Tel Aviv was er ook. Hij zeg de toe dat de 55.000 kaarten plus de 250.000 die nog in Nederland liggen te wachten, gratis zullen worden be zorgd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9