Chinese studentenbeweging niet snel in 't vergeetboekje Tuinder kan thuis blijven door veilen via de video 'Overheid moet veel flexibeler worden' Verzet van or en bonden tegen ontslagen KLM AMSTERDAM (ANP) - De onder nemingsraad en vakbonden bij de KLM hebben besloten niet akkoord te gaan met het voornemen van de KLM-directie "een aanzienlijk aan tal" mensen te ontslaan. Dit staat in een verklaring die or en vakbonden gisteravond gezamenlijk hebben uitgegeven. Volgens OR en bonden kunnen gedwongen ontslagen worden voor komen door gezamenlijke offers van alle medewerkers van de KLM. Zij zeggen de ogen niet te sluiten voor de noodzaak van ingrijpende maatregelen noch van offers op het gebied van arbeidsvoorwaarden. EG-commissie akkoord met energiehandvest BRUSSEL (ANP) - De EG-com missie in Brussel is gisteren ak koord gegaan met de eerste tekst voor een Europees Energiehand vest. Volgens EG-commissaris An tonio Cardoso e Cunha (energieza ken) kan dit handvest de grondslag vormen voor een pan-europese sa menwerking op energiegebied. Het plan om van de Atlantische Oceaan tot aan de Oeral te gaan sa menwerken wat betreft energiewin ning, onderzoek naar energiebron nen en het verbeteren van de infra structuur voor het transport van energiedragers, is afkomstig van minister-president Lubbers. Hij lanceerde dat idee tijdens de Eu ropese topconferentie halverwege vorig jaar in Dublin. Lubbers idee kreeg steun van de andere EG-regeringsleiders tijdens een latere bijeenkomst in december in Rome. Daar bleken de andere EG-landen gewonnen voor het denkbeeld om te gaan samenwer ken. Afgesproken werd dat er een internationale conferentie georga niseerd zal worden. Het ontwerp-handvest, dat straks namens de Gemeenschap op tafel moet komen tijdens die conferen tie, omschrijft algemene doelstellin gen, zoals een vrije energiemarkt en de vrije toegang tot energiebron- DELFT (ANP/GPD) - De ruim 4000 Westlandse tuinders hoeven hun groenten in de toekomst niet meer naar de veiling te brengen. De handel kan voortaan plaats vinden via beeldscherm en computer on der het motto veilen per video. Ook is verplaatsing van glastuinbouw bedrijven uit het Westland naar on der andere Friesland gemakkelijk te realiseren, als de tuinders de mo gelijkheden van telematica benut ten. Tot deze conclusies komt Techni sche Universiteit te Delft, die een onderzoek deed naar de mogelijkl- heden van telematica voor de Ne derlandse glastuinbouw. Tele-vi- deoveilen ligt volgens de onderzoe kers binnen handbereik. De universiteit verrichtte het on derzoek in opdracht van het Nuts bedrijf Westland NV. De vraag in het onderzoek was welke rol tele matica kan spelen bij het handha ven van de sterke positie van de tuinbouw in het Westland. Het benutten van telematica zot ook de belasting van het milieu, het hoge energieverbruik en de proble men van vervoer, verkoop en afhan deling kunnen verlichten, menen de onderzoekers. De moderne tele communicatie zou tevens de voor naamste bezwaren tegen verhuizing uit het Westland kunnen wegne- De mogelijkheden zijn volgens onderzoeker L. ten Horn bijzonder interessant. Het zal niet meer nodig zijn dat tuinders hun produkten naar de veiling brengen. Handela ren kunnen op beeldschermen de kwaliteit van de produkten beoor delen en vervolgens via de compu ter kopen. Het verzenden van de goederen naar de afnemers kan ook rechtstreek plaatsvinden. Voor de klant leidt de tijdwinst tot een ver ser produkt. ROTTERDAM (ANP) - De overheid moet veel kleiner en flexibeler wor den. De plannen van minister Dales hiervoor gaan lang niet ver genoeg. Dat zegt prof. dr. W. Fortuyn, die vandaag is benoemd tot bijzonder hoogleraar op de 'Albeda-leerstoel' aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam. Volgens Fortuyn moet de over heid veel meer taken afstoten, veel minder mënsen in dienst houden, en de overgebleven ambtenaren meer betalen. Dat laatste is de enige manier om het werken bij rijk, pro vincie of gemeente weer aantrekke lijk te maken. "De klassieke ambte naar. bezig met de vervulling van zijn verheven, al dan niet door God gegeven taak, is niet meer," aldus Fortuyn. De kersverse hoogleraar vindt dat de leiding van een overheidsdienst zelf moet kunnen bepalen hoe hij zijn budget besteedt Het rijk zou, onder verantwoordelijkheid van de minister, met die diensten 'contrac ten' moeten afsluiten. Minister Da- les, die een flinke inkrimping van het aantal ambtenaren voorstaat, weigert vooralsnog zo ver te gaan. Volgens Fortuyn ontbreekt daar door de ruimte voor echte decentra le onderhandelingen. Hij is daar een groot voorstander van en pleit voor een 'proeftuin waarin ruimhartig en op grote schaal wordt geexperimen- teerd'. "Een creatieve chaos, ver dient de voorkeur boven een angst vallig beleid van stapje voor stapje." aldus Fortuyn. Van AP-correspondent Kathy Wilhelm BEIJING (AP) - De veroordeling van de vermeende breinen achter de in het voorjaar van 1989 door het Chinese leger bloedig neergeslagen democratiseringsbeweging vormt de afronding van een zorgvuldig door de communistische macht hebbers gepland pseudo-gerechte- lijk ritueel, bedoeld om de geest van de protesten voorgoed uit te drij- De afgelo'pen vijf weken werden snel na elkaar en volgens een tevo ren vaststaand script achter geslo ten deuren de processen gevoerd te gen 31 leidende figuren uit de bewe ging, onder wie veel bekende stu denten en docenten. In de laatste rechtszaken werd een groot deel van de schuld voor de grotendeels spontaan en onvoorbereid opgeko men beweging gelegd bij twee intel lectuelen. Wang Juntao en Chen Zi- ming, die beiden werden veroor deeld tot dertien jaar gevangenis straf. En nu is het dan de bedoeling van de machthebbers dat de Chinezen en de rest van de wereld vergeten dat in 1989 zeven weken lang werd gedemonstreerd en dat studenten in hongerstaking gingen voor de mocratische hervormingen en voor al, dat de beweging door een twee dagen durend bloedig ingrijpen van het leger, waarbij honderden en mo gelijk duizenden slachtoffers vie len, de kop werd ingedrukt. „Daarom zijn ze veroordeeld vlak voor het Lentefestival. Ze hopen dat iedereen naar huis gaat om te eten en te drinken en te vergeten". zegt een vriend van Chen en Wang. Hij vindt het van weinig gevoel ge tuigen dat de rechtszaken zijn ge voerd vlak voor het begin van het festival, dat de inluiding van het nieuwe maanjaar vormt en het be langrijkste nationale feest is in Chi na. Maar evenmin als westerse waarnemers dat doen gelooft hij dat de Chinezen en de wereld zo snel zullen vergeten. De leiders van de communisti sche partij zijn onderling nog altijd zeer verdeeld over kwesties die door de protesten naar boven zijn komen drijven: op welke manier heeft het socialisme kans van sla gen, hoeveel vrijheid is vereist om de economie te laten groeien en hoe kan ervoor worden gezorgd dat het volk weer vertrouwen krijgt in de partij. Net als veel Chinezen denkt Ro bin Munro van de mensenrechten organisatie Asia Watch dat het voor een deel komt door de door het wes ten uitgeoefende druk en het drei gen met nieuwe sancties dat som mige straffen betrekkelijk mild zijn uitgevallen. Studentenleider Wang Dan bijvoorbeeld kreeg vier jaar ge vangenisstraf en een aantal anderen twee jaar. Negenenzestig studenten en docenten werden schuldig be vonden zonder strafoplegging. De regering heeft echter ook ge probeerd zulke straffen uit te delen, dat verdere oppositie erdoor wordt voorkomen. Maar de straffen moch ten ook weer niet zo streng zijn, dat ze zouden leiden tot nieuwe protes ten. De populairste activisten zijn het mildst bestraft, de minst beken de het strengst. En ter dood ge bracht werden alleen volslagen on bekende arbeiders en boeren. Chinese activisten vinden de straffen overigens helemaal niet mild en zeggen dat zelfs een jaar ge vangenisstraf nog te lang is voor ie mand die alleen maar gebruik heeft gemaakt van het ook in de Chinese grondwet vastgelegde recht op vrije meningsuiting. "De regering heeft haar verzet te gen democratie en politieke hervor mingen niet opgegeven zegt een activist, "net zoals veel Chinezen dat niet hebben gedaan met hun droom om die zaken tot stand te brengen".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8