Sovjetunie moet verdrag nakomen Cholera is ziekte van de allerarmsten De Nieuwe Modernen Liberianen akkoord met wapenstilstand Albanië: buitenland schuldig aan onrust Premier Peru neemt ontslag 1 Rode Khmer beschiet stad in Cambodja DONDERDAG 14 FEBRUARI 1991 NAVO-secretaris bezorgd over beperking wapens BRUSSEL (GPD) De Navo-bondgenoten maken zich steeds meer zorgen over toene mende aarzeling bij de Sovjetunie om het verdrag over de beperking van de conventionele bewapening in Europa (CFE) volledig uit te voeren. Navo-secretaris-generaal Wörner liet gisteren een scherpe waarschuwing aan het adres van Moskou horen. "We verwachten dat de Sovjetunie zich volledig houdt aan de letter en de geest van het CFE-verdrag", zei hij op het Navo-hoofdkwartier in Brussel tegen Nederlandse journa listen. "De Sovjets kunnen niet ver wachten dat wij doen alsof er niets aan de hand is, zolang zij hun ver plichtingen niet nakomen". Volgens Wórner is de Navo bereid door te gaan met onderhandelingen over ontwapening. "Maar daarvoor is vertrouwen nodig en dat vereist een strikte naleving van wat wij hebben ondertekend". Daarmee doelde Wörner op het CFE-verdrag over de conventionele bewapening, dat in november in Parijs is gete kend. Volgens Wörner is de laatste maanden sprake van een duidelijke verandering in de houding van de Sovjetunie in de onderhandelingen in Wenen. Die is volgens hem te wij ten aan een groeiende invloed van de militairen en hun verzet tegen de militaire ontspanningspolitiek van Sovjet-leider Gorbatsjov. door haviken, standpunten zegsman. NAIROBI (GPD) Alle strijden de partijen in Liberia zijn het gis teren in de Togolese hoofdstad Lomé eens geworden over de de tails van een vorig jaar november gesloten wapenstilstandsak koord. Dit betekent dat de rebel len zich onmiddellijk dienen te rug te trekken in hun kampen en de Westafrikaanse vredesmacht in het hele land zal worden inge zet. Na twee dagen van beraadsla gingen zetten rebellenleiders Charles Taylor en Prince Johnson en het hoofd van het Li beriaanse leger en interim-presi dent Amos Sawyer gisteravond hun handtekening onder de di verse punten van het wapenstil standsakkoord. Sawyer verklaar de na afloop van de Lomé-top, dat de Liberiaanse bevolking zich nu kan gaan richten op een toekomst zonder oorlog. "Alle partijen heb ben ditmaal het welzijn van de be- volking boven hun eigenbelang gesteld en dat is een overwinning voor het Liberiaanse volk", aldus Sawyer. Aan de conferentie werd deel genomen door vertegenwoordi gers uit Nigeria, Mali, Togo, Bur kina Faso, Ivoorkust, Sierra leo- ne, Guinee en Gambia. De diverse strijdmachten in Li beria moeten zich volgens het ak koord zo spoedig mogelijk terug trekken in hun kampen, terwijl het Westafrikaanse vredesleger Ecomog, dat tot nu toe alleen in de hoofdstad Monrovia actief is geweest, zich over het hele land zal verspreiden. Ecomog dient toe te zien op de naleving van de wapenstilstand en zorg te dragen voor de algehele veiligheidssitua tie in Liberia. In Lomé is verder overeenge komen dat de strijdende partijen pas ontwapend zullen worden on der toezicht van Ecomog nadat op 15 maart een nationale conferen tie zich heeft uitgesproken over een nieuwe interim-regering voor Liberia. In de Lomé-overeen- komst wordt gesteld dat géén van de leiders van de diverse groepe ringen aan het hoofd van die nieu we regering dient te staan. Taylor zei na afloop van de conferentie echter te verwachten dat hij tot nieuwe interim-president zal worden benoemd. Sinds de betrokken partijen het vorig jaar november in principe eens werden over een staakt-het- vuren heeft steeds onenigheid be staan over de uitvoering van het akkoord. Met name over het tijd stip waarop de partijen ontwa pend moesten worden, kon men het niet eens worden en Taylor had grote bezwaren tegen de rol van Ecomog en Sawyers interim- regering. Dat Taylor zich nu alsnog ach ter de inhoud van het akkoord heeft geschaard, is volgens waar nemers vooral de verdienste van president Compaoré van Burkina Faso, Taylors vriend en steunpi laar, die ook op de topbijeen komst in Lomé aanwezig was. "Dit heeft te maken met de be zorgdheid van het militaire appa raat en zijn groeiende invloed in de Sovjetunie. Maar ik hoop dat zelfs het militaire leiderschap beseft dat dit verdrag net zo goed in hun be lang is als in het onze. Daarom ho pen we dat zij hun gedrag zullen corrigeren", aldus Wörner. Een hoge Navo-functionaris zei WT maakt zich vol- dat de houding van Moskou gevol- gens de Navo-bondgenoten schul dig duiken. Zo heeft Moskou drie divi sies van de landmacht overgehe veld naar de maritieme kustbe- scherming. Omdat marine-eenhe den buiten het CFE-verdrag vallen, zouden deze 30.000 man en hun be wapening buiten schot blijven. Ook hebben de Sovjets nog steeds geen duidelijke cijfers gegev aantal troepen dat zij van de Oeral hebben. Een groot aan tal eenheden is achter de Oeral ge- gen kan hebben voor de vervolgon- Pz?E derhandelingen, die vandaag in We- nen van start gaan. Er moet eerst een bevredigend antwoord van de Sovjets komen", zei hij. Dat onder werp zal vandaag door de Navo aan de orde worden gesteld. De Sovjetunie blijkt immers ook einig aanstalten te maken met het ten" westen Start-verdrag over de lange-af- standsraketten. "De Sovjets zijn op sommige punten weer terug waar uli etameueu is acmei uc ucidt Sc- „ij waren Diverse bracht, waardoor zij ook buiten het CFE-verdrag vallen. Bij het televisiestation in de Litouwse hoofdstad Vilnius werd gisteren de aanval v onderhandelaars zijn vervangen geleden, herdacht. Bij de militaire actie kwamen vijftien mensen om het leven. Bommen op Namibia Drie niet geïdentificeerde vliegtui gen hebben gisteren in het noord oosten van Namibia 38 bommen la ten vallen, twee vrouwen en twee kinderen liepen daarbij verwondin gen op. Dit heeft de Namibische po litie bekendgemaakt. Militairen denken dat het dorp door het Ango lese leger is aangezien voor een ba sis van de bevrijdingsbeweging Unita. (Rtr) VS uit Honduras De VS zijn bereid hun troepen uit Honduras terug te trekken als de re gering van dat land daar om vraagt. Op de luchtmachtbasis Palmerola, niet ver van de hoofdstad Tegu cigalpa, zijn duizend Amerikaanse militairen gelegerd. Na terugtrek king zou deze basis weer kunnen worden gebruikt voor de burger luchtvaart, zo zei de Amerikaanse ambassadeur gisteren. (IPS) Taalwet Algerije De Algerijnse president Chadli heeft een controversiële wet onder tekend, waarin een Arabisch man daat wordt gelegd op vrijwel alle sectoren van het Algerijnse openba re en commerciële leven. De nieuwe wet verlangt een volledige Arabise ring van het bestuur voor juli 1992. Daarna staat er een boete op het ge bruik van de Franse taal bij officiële regeringsbijeenkomsten en in cor respondentie. Commerciële ver pakkingen, publieke bijeenkom sten van politieke partijen en adver tenties vallen ook onder de wet. (Rtr) Einde visumplicht Frankrijk heeft de visumplicht voor Nieuwzeelanders afgeschaft. De maatregel was onderdeel van de verkilling van hun betrekkingen na de aanslag door de Franse geheime dienst op het Greenpeace-schip de Rainbow Warrior in de haven van Auckland in 1985. (AP) Colombia In Colombia heeft het Nationaal Overleg Guerrillagroepen (CNG) gisteren drie voorwaarden gesteld voor overleg met de regering. Het CNG wil dat eventueel overleg met de regering plaatsvindt in La Uribe, buiten de hoofdstad Bogota. Verder wil het CNG niet dat het inleveren van de wapens door de guerrilla groepen ter sprake komt, en moeten twintig leden van het CNG worden opgenomen in de grondwetgevende vergadering, die sinds een week bij een is. (IPS) Vals bomalarm Een Boeing 747 van de Amerikaan se luchtvaartmaatschappij United Airlines, die op wég was van Tokyo naar de Amerikaanse stad San Fransisco, is gisteren teruggevlo gen naar Japan nadat een passagier beweerde een bom bij zich te heb ben. Het Japanse ministerie van buitenlandse zaken noemde de te rugkeer van het vliegtuig een voor zorgsmaatregel, maar de Amerika nen lieten weten dat het om een 'grappenmaker' ging. (AP) Gewéldadig carnaval Het carnaval van Rio de Janeiro is dit jaar bijzonder gewelddadig ver lopen. Volgens de plaatselijke krant O Povo zijn tijdens de drie dolle da gen in de Braziliaanse stad bij het forensisch instituut IML 120 slacht offers binnengebracht. Hiervan wa ren er 70 door geweerschoten en 25 door messteken om het leven geko men, aldus de krant. Worden de voorsteden meegeteld, dan komt het aantal slachtoffers op 241. (DPA) ADVERTENTIE OCARINA Verzet Rwanda meldt verovering NAIROBI (GPD) - Het Rwandees Patriottisch Front (RPF) zegt giste- ren de stad Ruhengeri in Noord- grondstoffen" west-Rwanda te hebben ingeno men. De rebellen beweren nu op te marcheren naar de hoofdstad Kigali en daarbij geen weerstand van het jjjkë doorvoering5 leger te ondervinden. De Rwandese mingen, onder leiding TIRANA/HEERLEN (GPD) - Pre sident Alia van Albanië heeft 'bui tenlandse vijanden' verantwoorde lijk gesteld voor de onrust in zijn land. Het staatshoofd uitte zijn be schuldiging tijdens een rede tot fa brieksarbeiders in de havenstad Vlora. Met verwijzing naar het op roer van afgelopen zaterdag in de aangeboden. Gelijktijdig met de kuststad Durres, zei Alia dat ".zulke diening daarvan dooptën zij het t acties vaak worden opgezet en on dersteund door externe krachten". Alia deed in Vlora tevens een drin gend beroep op de Albanese bevol king vertrouwen te hebben in de be loofde hervormingen. Vorige week zaterdag voerden zo'n 20.000 Albanezen een storm loop uit op de haven van Durres, na dat zij bij geruchte hadden verno men dat iedereen die dat wilde zich zonder pas, visum of andere reisdo cumenten op een veerboot met be stemming Italië kon inschepen. Le ger en politie dreven de mensen massa terug de stad in, waarop woe dende demonstranten vernielingen aanrichtten. Bij het oproer werden 35 politiemannen en een demon strant gewond. Tweeënveertig per sonen werden gearresteerd. Alia erkende in zijn toespraak dat Albanië er economisch uiterst be roerd voorstaat kampen heeft met een gebrek voedseltekorten, groeiende werkloosheid en inflatie. Volgens Alia is de oplossing van deze problemen gelegen in geleide- markthervor- Alia viel hard uit tegen de studenten van de universiteit van Tirana, die sinds vijfjaar de naam van de vroe gere leider Enver Hodzja draagt. De studenten eisen van het regime dat de universiteit een andere naam krijgt. Daartoe hebben zij vorige petitie bij het parlement De studenten, die ook verbete ring van hun woon- en leefomstan digheden eisen, worden in hun actie ondersteund door honderden arbei ders van de tractorenfabriek in Tira na en door studenten uit verschei dene Albanese steden. Rechter beslist vandaag over proces Mandela Ruhengeri begon ning toegedaan. Zij zeggen dat dinsdagavond toen de rebellen de structurele en duurzame economi- stad met Volgens werden daarbij meer dan 100 rege ringssoldaten gedood. Bovendien werd zware schade toegebracht aan de kazerne en politie-academie in de stad. Ruhengeri was enkele we ken geleden korte tijd in handen van het RPF, maar werd toen vrij snel heroverd door het regeringsle ger. artillerie beschoten, sche hervormingen volgens het RPF-woordvoerder marktmodel slechts mogelijk zijn in klimaat van volstrekte politieke stabiliteit. Daarvan is in Albanië echter geen sprake, zolang de com munisten de dienst blijven uitma ken. Onder de gegeven omstandig heden is de animo van buitenlandse ondernemingen om in de Volksre publiek te investeren praktisch ni hil, aldus die M E U'B'E'L'P'mc' KATWIJK AMBACHTSWEG 11 -13 TELEFOON 01718 - 28 151 LIMA (DPA) De Peruaanse regeringsleider Hurtado heeft aan president Fujimori zijn ontslag aangeboden. Ook de andere kabinetsleden zouden hun portefeuilles willen inleveren. Dit is gisteren in regeringskringen in de hoofdstad Lima vernomen. Verschillen van inzicht over de te voeren economische hervormingen liggen aan de breuk ten grondslag, aldus de zegslieden. Naar verluidt zal Fujimori pas morgen over de ontslagaanvraag een beslissing nemen. Hurtado, die naast premier ook minister van economische zaken is, geldt als de architect van de straffe economische koers die Peru thans vaart. Die heeft het land wel het vertrouwen gegeven van de buitenlandse handelaren en de Wereldbank, maar hebben de armen nog armer gemaakt. Vanuit het kabinet is daar nu ook kritiek op geuit. JOHANNESBURG (GPD) - De dat het land te rechter in het proces tegen Winnie Mandela beslist vandaag of hij de weigering van twee kroongetuigen om tegen haar te getuigen, zal ac cepteren. De twee getuigen, Kenne th Kgase (31) en Barend Thabo Mo no (23), zeiden gisteren voor het Ge rechtshof in Johannesburg te vre zen voor hun leven, wanneer zij voor Mandela belastende verklarin gen zouden afleggen. De derde kroongetuige, Gabriel Mekgwe (22), is zondag verdwenen. Hij zou door drie 'ANC-aanhangers' zijn ont voerd. Winnie Mandela en drie mede verdachten staan terecht wegens de ontvoering en mishandeling van vier jonge mannen, onder wie de drie kroongetuigen. De vierde, de toen 14-jarige activist Stompie Moe- ketsie, is door de leider van Mandel- a's lijfwacht vermoord. Officier van justitie Swanepoel heeft rechter Stegmann gisteren ge vraagd Kgase en Mono op te dragen te getuigen. Wanneer hij geen ge bruik kan maken van hun getuige nis, verliest zijn zaak elke grond, al dus Swanepoel. Kgase en Mono zei den echter liever naar de gevange nis te gaan dan naar de getuigen bank. Ze hebben wel verklaard te willen Swanepoel zal daarom vandaag vermoedelijk een 'langdurig' uitstel van het proces vragen, in de hoop dat Mekgwe boven water komt. De politie is een uitgebreide zoekactie naar hem begonnen, maar heeft nog geen enkel spoor. Volgens een Zuidafrikaanse krant was Mekgwe eerder deze week voor het Ge rechtshof aanwezig, maar werd hij niet herkend door de politie. UTRECHT/LIMA De cholera-epidemie in Peru grijpt in razend tempo om zich heen. Gisteren overleden opnieuw ruim twintig mensen aan de ziekte, waardoor het totale aantal doden op bijna tachtig kwam. En noemde het ministerie van volksgezondheid in Lima maandag nog het cijfer van 8566 zieken, gisteren was dat al gestegen tot ruim 13.000. Volgens de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen, die een medisch team naar Lima heeft gestuurd, is de epidemie vooral in het kustge bied van Peru geconcentreerd omdat afvalwa ter uit de steden rechtstreeks in de Stille Oceaan wordt geloosd. Cholera wordt veroorzaakt door bacteriën in voedsel en water. Door ernstige stoornis van de ingewanden kan de patiënt zo veel vocht verliezen dat hij binnen drie tot vier uur overlijdt. De Stille Oceaan wordt beschouwd als de gro te boosdoener. Onderzoek op vissen en schelp dieren heeft besmetting met cholera-bacterieen aangetoond. Daarom riepen de autoriteiten de bevolking via radio en televisie op geen rauwe vis te eten, niet naar het strand te gaan en niet in zee te Een Peruaanse visserman waakt bij zijn met cholera besmette doch tertje. (foto AP) Eigenlijk is het een wonder dat Peru pas nu wordt opgeschrikt door een cholera-epidemie. Door de omstandigheden waaronder de meer derheid van de Peruanen le;eft, kan elke fatale ziekte zich erg gemakkelijk en in moordend tempo uitbreiden. Veertig procent van de bevol king woont in behuizing zonder stromend water en zeventig procent heeft geen riolering of wa terafvoersysteem. De Peruaanse hoofdstad biedt acht miljoen mensen op uiterst verschillende wijzen onder dak. De hoogste klasse heeft zich teruggetrok ken in de elegante wijken Barranco en Miraflo- res. De gegoede klasse resideert tevens in San Isidro. Maar geen enkele wijk i het gebrek aan onderhoud van openbare wer ken. De staat, met haar miljardenschuld aan het buitenland en een kostenverslindend noodplan voor de duizenden armen in eigen land, kan zich niet meer de luxe permitteren om straten te as falteren, stoplichten te repareren en gebouwen te onderhouden. Armoede Een flagrante tegenstelling met de welgestelde wijken vormen de onafzienbare vlaktes rondom Lima, waar de dictatuur van de armoede heerst. In deze krottenwijken wonen de mensen dicht op elkaar, families met zes, zeven, acht kinderen zijn geen uitzondering. De straten zijn bedekt met afval en uitwerpselen. Vuilnisophaaldien sten zijn er onbekend. Bovendien heeft het in het kustgebied nauwelijks geregend waardoor het afval ook niet wordt weggespoeld. Overal wemelt het van de vliegen. Die zitten ook op de gezichten van de kinderen. "Vliegen zorgen er voor dat de cholera zich gevaarlijk snel uit breidt", aldus epidemologe Marina Repetto. Degenen in de krottenwijken die een huisje met stenen muren en een eigen waterleiding hebben kunnen bouwen, moeten die met de he le familie delen. En familie betekent hier nog vaak grootouders, tantes, ooms, en verscheide ne gezinnen bij elkaar. De grote meerderheid moet het doen met een gemeenschappelijke kraan voor de hele straat of het hele blok. Als de waterleiding ten minste niet is gesaboteerd in de bergen ten westen van Lima, waar de verzets groepen actief zijn. Door de vele bacteriën is het water ongeschikt als drinkwater, maar de men sen die er wonen hebben gewoonlijk niet veel keuze. Een fles mineraalwater is niet bepaald een prioriteit, als zij gedwongen door armoede besluiten om met gezinnen samen eten in te ko pen en te koken. Niet schoon Met water uit een kraan wast de hele buurt groenten en kleren. Doordat er zo weinig water is, wordt niets echt schoon, terwijl ook bij het koken niet alles altijd zo goed verhit wordt dat ziektebacillen gedood zijn. Het is dan ook de vraag in hoeverre deze mensen de raad van de overheid kunnnen opvolgen om drinkwater ge durende tien minuten te koken en alle fruit en groenten zorgvuldig te wassen. Kleine kinderen lopen bovendien extra risico, omdat zij overal aan zitten en regelmatig hun vingers in de mond stoppen. Degenen die het meest recentelijk naar de sloppenwijk zijn gekomen, moeten genoegen nemen met kale grond. Alles wat zij nodig heb ben, moeten zij zelf van de hoofdweg naar de ui terste rand van de wijk slepen. Ook een eerste levensbehoefte als water. Bovendien zitten zij letterlijk en figuurlijk het verst af van de eventu ele medische voorziening die een hulporganisa tie in de wijk opzet. Door al deze armoe hebben mensen niet alleen meer kans op ziektes en in fecties, zij krijgen ook nauwelijks de gelegen heid tot genezing omdat zij geen medicijnen kunnen betalen. Matrassen Momenteel liggen de ziekenhuizen in Lima en omgeving zo vol, dat de cholera-patienten al op matrassen in de gangen zijn gelegd. Het is erg moeilijk om al deze mensen voor uitdroging te bewaken. De medische behandeling is overi gens betrekkelijk eenvoudig. Antibiotica, veel drinken en absolute hygiene leiden meestal na een dag of vijf tot beterschap. "Als er ook van hygiene sprake zou zijn bij de mensen thuis, dan zouden wij dit probleem niet hebben", meent een arts in Santa Rosa. "Cholera is de ziekte van de allerarmsten in de arme streken", zegt de epi demologe Marina Alina Ratto. Peru heeft inmiddels medische hulp gekre gen van verscheidene Latijnsamerikaanse lan den, de Verenigde Staten en de EG, die gisteren 1.16 miljoen gulden uittrok voor de strijd tegen de ziekte. Maar zelfs als men met deze hulp erin slaagt de ziekte tot stoppen te dwingen, is het de vraag hoe lang het zal duren voor de volgende epidemie zich aandient BATTAMBANG (Rtr/DPA) - De Cambodjaanse verzetsbewe ging de Rode Khmer heeft giste ren de stad Battambang. in het noordwesten van Cambodja, be schoten. Regeringsfunctionaris sen en ooggetuigen zeiden dat hierbij zeker zestien burgers zijn omgekomen en dattiental len gewond raakten. Dit is de eerste bevestiging uit onafhankelijke bron dat de communistische Rode Khmers nieuwe aanvallen hebben uitge voerd op deze op een na grootste stad van het land en het rege ringsleger. Begin deze week ver klaarde de door China gesteun de Rode Khmer al de stad in brand te hebben geschoten. Het was de eerste aanval van de Rode Khmers sinds zi] in 1979 door de Vietnamezen wer den verdreven. Nadat de Vietna mezen zich in 1989 terugtrok ken, heeft de Rode Khmer, de sterkste van de drie Cam bodjaanse verzetsbewegingen, zijn invloed in het noordwesten van het land uitgebreid De afge lopen weken hebben de Khmei s herhaaldelijk gedreigd Battam bang aan te vallen en de burgers opgeroepen de stad te ontvluch ten. Naar verluidt zit de stad al vol mensen die %'anuit de omlig gende dorpen naar Battambang zijn gevlucht.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7