3 KLM in prijzenslag op VS en Canada Dollar koerst af op nieuwe dieptepunten Tarieven tot 30 procent omlaag DONDERDAG 14 FEBRUARI 1991 AMSTELVEEN (GPD/DPA/Rtr) De KLM gaat in navolging van andere grote lucht vaartmaatschappijen de vliegtarieven op routes naar de Verenigde Staten en Canada tot 30 procent verlagen. De korting geldt uitsluitend voor de toeristenklasse. De tariefsverlaging is afhankelijk van goedkeuring door de regering. BOGOTA/SAN JOSE (IPS) - Ver- tegenwoordigers van bananenpro- ducerende landen komen aanstaan de morgen bijeen op het Colom biaanse eiland San Andres om de si tuatie op de bananenmarkt te be spreken. De grote vraag zal zijn hoe zij als exporteurs uit de greep van multinationals kunnen blijven en zelf wat meer aan hun bananen te verdienen. De vergadering is georganiseerd door de Unie van Bananen-Expor terende Landen (UPEB). Tot de bij eenkomst is opgeroepen door de Colombiaanse president Cesar Ga- viria, om gezamenlijk buitenlandse kopers te benaderen en de export, met name die naar Europa, verder te stimuleren. Behalve Colombia maken Costa Rica, de Dominicaan se Republiek, Guatemala, Hondur as, Nicaragua, Panama en Vene zuela deel uit van de UPEB. Volgens recente cijfers brengt een doos bananen van ruim 18 kilo op de wereldmarkt tussen de 16 en Bananenlanden vrezen greep multinationals 18 dollar op. De produktielanden ontvangen echter slechts gemid deld 4,3 dollar. Als daar alle kosten van worden afgetrokken resteert een zeer kleine winstmarge, die voor de verschillende varieert van 5 dollarcent (Nicaragua) tot 1,99 dol lar (Honduras). Costa Rica heeft van 1985 tot 1989 jaarlijks elf procent meer bananen geproduceerd. Verlieten in 1985 nog 44,3 miljoen dozen het land, in 1990 waren dat er 67.5 miljoen. Mo menteel overweegt de regering om grote stukken land aan de kust van de Stille Oceaan weer geschikt te maken voor de grootschalige ver bouw van bananen. Deze oude plan tages werden in 1984 verlaten door multinationale ondernemingen na dat ze door een staking waren lam gelegd. Toch is er sinds de vorming van de UPEB in 1974 een en ander ver anderd. Er is niet langer een enkele onderneming die de bananenhan- del beheerst. United Brands, voor heen een monopolist, heeft nu te maken met concurrentie van ande re multinationale ondernemingen en verscheidene lokale bedrijven. In Nicaragua is de bananenpro- duktie ondergebracht bij lokale be drijven sinds de multinationals het land halverwege de jaren tachtig verlieten. Nationale bedrijven heb ben ook een belangrijke plaats op de markt weten te veroveren in Co lombia. Costa Rica en Ecuador. Dit betekent dat deze landen over meer buitenlandse valuta kunnen be schikken, hetgeen de ongeveer 250.000 werknemers in de bananen- produktie direct ten goede komt. Aan de nieuwe tarieven zijn beper kende voorwaarden verbonden. De reis moet voor 1 mei zijn geboekt en betaald. Eenmaal geboekte reizen kunnen niet worden gewijzigd. De nieuwe tarieven uiteenlopend van 1000 tot 1400 gulden - zijn al leen geldig uit Nederland. De tarie ven uit Canada en de VS blijven on gewijzigd. De kortingen gelden op de bestemmingen: New York, Bal- timore, Chigago, Atlanta, Orlando, Los Angeles, Toronto, Ottawa, Hali fax, Calgary en Vancouver. De ver laging variëren van 171 gulden (re- tour Halifax en Vancouver) tot aan 685 gulden (retour naar Baltimore- /Washington). Er is een ware prijzenoorlog uit gebroken op de transatlantische routes. Veel maatschappijen vlie gen met halfvolle toestellen sinds het uitbreken van de Golfoorlog. De prijzenslag op de Verenigde Staten is in gang gezet door British Air ways. BA verlaagde begin deze week de tarieven op een groot aan tal routes met 33 procent. De Ameri kaanse maatschappij TWA volgde Leva inwisselbaar SOFIA (Rtr) Bulgarije wil zijn munteenheid, de leva, binnen enke le weken vrij inwisselbaar maken tegen westerse valuta. Er wordt dan dagelijks een officiële koers vastge steld die in de plaats komt van de chaotische reeks wisselkoersen die nu geldt. De waarde van de Bulgaar se munteenheid variëert nu van drie leva per dollar voor bepaalde han delstransacties tot vijftien leva voor toeristen. Op de zwarte markt werd tot voor kort ongeveer dertig leva betaald voor een dollar. met een tariefsverlaging van maar liefst 50 procent. De TWA-tickets moeten voor 18 februari worden ge kocht en de korting geldt tot 31 ok tober. Ook Pan Am en Delta Airlines be sloten hun tarieven op enkele rou tes tussen Londen en de Verenigde Staten te verlagen. En ook Lufthan sa voert tariefsverlagingen in. De noodlijdende Belgische maatschap pij Sabena staakt zelfs een groot aantal vluchten naar de Verenigde Staten vanwege de financiële malai- De KLM voelt zich nu gedwon gen de concurrentie te volgen, hoe wel de maatschappij dat ontkent. Er zou volgens een woordvoerder slechts sprake zijn van een actieta rief. De transatlantische route is echter relatief belangrijker voor de KLM dan voor de andere maat schappijen. Daarom ligt het voor de hand dat de KLM de concurrentie volgt. Overigens geldt in het hoogseizoen een toeslag van 200 gulden op de actietarieven van de KLM. Het Amerikaanse ministerie van transport heeft overigens gisteren plannen van British Airways (BA) om de vliegtarieven tussen New York en Londen te verlagen, gro tendeels verboden. BA mag van de Amerikanen de tarieven alleen ver lagen in de periode van 6 tot en met 30 april. BA wilde de tariefsverla gingen gedurende het gehele voor- en hoogseizoen handhaVen. Volgens luchtvaartexperts is de maatregel van de VS een antwoord op het besluit van de Britten om de geplande verkoop van landings rechten op Londen door Pan Am en TWA voorlopig tegen te houden. Polen begint uitverkoop van staatsbedrijven WARSCHAU (Rtr) - Polen wil dit jaar veertig staatsbedrijven verko pen aan binnenlandse en buiten landse investeerders. Twintig be drijven zullen in april worden ver kocht. de rest later. Dat heeft een woordvoerder van het Poolse mi nisterie van privatisering gisteren bekendgemaakt. Van de twintig bedrijven die in april voor verkoop in aanmerking komen worden er dertien direct aan buitenlandse en binnenlandse ge gadigden verkocht. De andere ze ven te privatiseren ondernemingen krijgen door middel van een veiling een nieuwe eigenaar. Volgens de regeringsfunctionaris behoren bij de dertien ondernemin gen die rechtstreeks worden ver kocht de Zywiec-brouwerij. twee scheepswerven en bruggenbouwer Mostostal. De minister van privati sering. Janusz Lewandowski, noemde al eerder negen namen van bedrijven die met de voorbereidin gen voor privatisering zijn begon nen. Dat zijn onder andere de auto- fabriek FSM, machinefabriek Ce- gielski en de reisorganisatie Orbis, onder meer eigenaar van de groot ste hotelketen in Polen. De minister zei verder dat de meeste van de 500 grootste bedrij ven in Polen worden geprivatiseerd via de uitgifte van aandelen. Op dit moment is in Polen nog sprake van onvoldoende kapitaal om de emis- vol te laten verlopen. Het nieuwe Beosystem 2500 te zien en te horen bij: Bang&Olufsen Firma G. W. Roest I Lange Voort 11, Tel. 071-174940 fsen GEEST BOVENKARSPEL - Bloemisten leggen de laatste hand aan de aan kleding van de 58ste Westfriese Flo ra. Morgen is de opening van de gro te bloemenexpositie in de Noordhol landse plaats. Tonnen zijn er gaan zitten in de tentoonstelling, die dit jaar de veilinghallen een ware bloe menzee heeft veranderd, (foto anp> Het nieuwe Beosystem 2500 Bang&Olufsen te zien en te horen bij Nic. de Tombe Audio-Video-CD Pieterskerkchoorsteeg 11. Tel. 071-122184 en I orj DREXEL De Amerikaanse belas tingdienst heeft 5,2 miljard dollar aan achterstallige belastingen ge vorderd van het ter ziele gegane ef fectenconcern Drexel Burnham Lambert. Het gaat om belastingen, inclusief boete en rente, over de pe riode 1980 tot 1990. De vordering is ingediend bij de rechtbank die het faillissement van Drexel afwerkt. Dales en bonden Een dreigend conflict tussen minis ter Dales en de ambtenarenbonden over de minifnum uitkering voor werkloze ambtenaren is gisteren tij dens overleg in Den Haag op de val reep voorkomen. Was dat niet ge lukt, dan zouden de bonden naar de advies- en arbitragecommissie Al- beda zijn gestapt. ACOP (FNV), CCOOP (CNV) en het Ambtenaren- centrum, hebben hun bezwaren te gen de 'bodemvoorziening' uitein delijk laten vallen. Havenslepers De brief van Smits Havensleep diensten aan reders en scheeps agenten, waarin staat dat de concur rent Adriaan Kooren niet voldoen de sleepboten heeft en dat daardoor problemen kunnen ontstaan bij het binnen- of buitenbrengen van sche pen in de Rotterdamse haven, is minder gelukkig en het staat Kooren vrij dat oordeel naar buiten te brengen. Dit heeft de Rotterdam se rechtbankpresident mr. C. Boot gisteren geoordeeld in kort geding. Omzet veilingen De omzet van groenten en fruit bij de Nederlandse tuinbouwveilingen is in 1990 met bijna 13 procent ge stegen tot ruim 3,81 miljard gulden. Dat blijkt uit cijfers van het pro- duktschap voor Groenten en Fruit. De tweede helft van het jaar was ui terst succesvol. De droogte in ande re EG-landen en de gestegen export naar Duitsland waren daarvoor de belangrijkste oorzaken. Geld voor sub-Sahara De Europese Gemeenschap zal een miljard ecu (ruim 2,3 miljard gul den) bijdragen aan het vervolg van het speciale bijstandsprogramma voor Afrika. Het geld komt uit het fonds dat de Gemeenschap ter be schikking stelt van 69 ontwikke lingslanden in Afrika, het Caribisch gebied en de Stille Oceaan. Het is vooral gericht op landen vlak onder de sub-Sahara. Jenever duurder Gedistilleerde drank van bekende merken wordt duurder. Zo ver hoogt het Bols-concern de bodem prijs (de prijs waarvoor de winkelier moet verkopen) van jonge Bols en jonge Bokma dit weekeinde met 1.50 gulden tot 21,45 gulden. Het steekt de winkeliers dat de prijzen van de merkartikelen nu flink om hoog gaan zonder dat hun marge verbetert. Taiwan hdtv Taiwan is van plan om geld uit te trekken voor de ontwikkeling van High Definition Television (HDTV). Over een periode van zes jaar wil het industriële-ontwikkelingsbu- reau van Taiwan 220 miljoen dollar investeren. AMSTERDAM De centrale banken zijn weer in de arena aange treden. Zo nu en dan komen ze van de tribune om eensgezind de dollar bij de horens te vatten. Dat is de af gelopen twee weken opnieuw ge beurd. Met als resultaat dat de munt gisteren uit de put werd getrokken en sindsdien een beetje overeind is gekrabbeld. Maar voor een langer aanhoudende koersstijging is het nog te vroeg. In de winter van 1985 bereikte de dollarkoers zijn historisch hoogte punt. Op 26 februari noteerde de munt in Amsterdam niet minder dan 3,94 gulden. De Europese cen trale banken grepen toen ook geza menlijk in. Ze gingen op grote schaal dollars verkopen, waardoor de koers begon te dalen. Daarna is de dollar nooit meer in de buurt van de vier gulden geweest. Nu, zes jaar later, is de situatie omgekeerd. In de afgelopen twee weken hebben de centrale banken in Europa, de Verenigde Staten en Japan bergen dollars opgekocht om de val van de munt af te remmen. Zo werd de dollar gisteren van zijn jongste dieptepunt 1,6260 gulden Maar de munt laat zich niet ge makkelijk temmen. De koers van de dollar wordt voornamelijk bepaald door beleggers, die geen ander doel voor ogen hebben dan het hoogste rendement voor hun beleggingen. Ze kopen dollars als de rente in de VS hoger is dan elders, of als ze ho ge verwachtingen hebben van de Amerikaanse economie. Hiervan is echter geen sprake. Ingewijden vre zen dat de dollar best tot 1,50 gulden verder zal zakken. In een aantal Europese landen, waaronder Duitsland en Nederland, is de rente hoger dan in de VS. Mar ken en guldens leveren een hoger rendement op dan dollars, waar door de vraag naar dollars afneemt. Bovendien komen uit de VS on heilspellende berichten over een naderende recessie. Grillen en nukken De grillen en nukken van beleggers zijn van veel grotere invloed op de dollarkoers dan het internationale betalingsverkeer. Dat neemt niet weg dat het tekort op de Ameri kaanse de handelsbalans een steen tje bijdraagt aan de zwakke dollar. De VS voeren meer goederen en Het nieuwe Beosystem 2500 te zien en te horen bij: Bang&Olufsen Swaak Beeld Geluid Haarlemmerstraat 279, Tel. 071-215151 )EN diensten in uit andere landen, dan ze zelf exporteren. Die produkten worden met dollars betaald, waar door Europa en Japan veel meer dollars ontvangen dan ze nodig heb ben om hun importen uit de VS te betalen. En omdat de vraag kleiner is dan het aanbod, gaat de koers naar beneden. Voor het uitbreken van de Golf oorlog leek het even alsof de dollar koers zou gaan stijgen. Bij het eer ste schot in de oorlog, was de ver wachting, zou de olieprijs omhoog- schieten. En omdat een vat olie in dollars wordt afgerekend, zou de vraag naar dollars evenredig stij gen. Bovendien ging men er vanuit dat beleggers de verwarring optde Europese markten niet zouden af wachten en hun toevlucht zouden 1 Het nieuwe Beosystem 2500 te zien en te horen bij: Bang&Olufsen 1 1 TV/Radio de Ru J Voorstraat 25. Tel. 01717-2616 VOORSCHOTEN nemen tot een veiliger haven: de dollar. Maar de reactie op het uitbreken van de oorlog viel op vrijwel alle fi nanciële markten mee. In Amster dam ging de koers van de dollar in derdaad met een stuiver omhoog maar dat heeft nog geen 24 uur ge duurd. Daarna ging de koers weer naar beneden. De centrale banken, die op het vinkentouw zat>en om een sterke koersstijging van de dollar af te remmen, konden weer gerust achteroverleunen. Geen interesse De olieprijzen stabiliseerden zich niet lang na het uitbreken van de Golfoorlog en de aandelenbeurzen raakten zelfs helemaal niet onder de indruk van het conflict. Toen de woestijnoorlog bovendien na een paar dagen begon te kabbelen, ver loren beleggers hun interesse voor de Golf. Ze richtten zich op de ach terliggende oorzaken van de lage dollarkoers: de naderende recessie in de VS en de kloof tussen de rente in Europa en de Verenigde Staten. Die kloof werd twee weken gele den groter dan ze al was, doordat Het nieuwe Beosystem 2500 Bang&0lufsen I te zien en te horen bij: Van Cleef Bang&Olufsen Center Botermarkt 25, Tel. 071-122669 i fihpn kort na elkaar de Duitse Bundes bank de officiële rentetarieven ver hoogde en de Amerikaanse centrale banken precies het omgekeerde de den. De Fed, het bestuur van de Ame rikaanse centrale banken, probeert al sinds de zomer de Amerikaanse economie weer vlot te trekken door de officiële rentetarieven te verla gen, In de afgelopen drie maanden hebben de Amerikaanse centrale banken het disconto al twee keer met een half procent verlaagd van zeven naar zes procent. Er gaan geruchten dat er nog meer renteverlagingen op komst zijn, nadat Bush het beleid van de Fed deze week uitbundig heeft ge prezen. Door de gewone banken minder rente te laten betalen als ze bij haar komen lenen, hoopt de Fed te bereiken dat deze banken hun kredietverlening uitbreiden. Als de banken die lagere rente vervolgens aan hun klanten doorberekenen, wordt het voor bedrijven aantrek kelijker om te investeren. Goede reden De renteverlaging in de VS kwam één dag nadat de Duitse Bundes bank' haar disconto had verhoogd, op de voet gevolgd door een aantal andere Europese landen, waaron der Nederland. De Duitse rentever hoging komt voort uit een grote be hoefte aan kapitaal om de Duitse eenwording te betalen. Tegelijk wil het land de dreigende inflatie de kop indrukken. Duitsland had dus, net als de VS, goede redenen om de officiële rente bij te stellen. Speculanten onder de beleggers hebben echter geen boodschap aan de interne problemen van verschil lende landen. Voor hen telt alleen dat de Duitse mark vandaag een be ter beleggingsobject is dan de dol lar. Zo bedraagt de rente op een be langrijke staatslening, de tienjaars overheidspapieren, op dit moment in de VS 7,75 procent en in Duits land 8,5 procent. Het grotere ver schil tusssen de Duitse en de Ameri kaanse rente zorgde er voor dat de dollar nog verder wegzakte. Totdat de centrale banken vorige week maandag begonnen in te grij pen. Met uitzondering van één of twee dagen hebben de centrale ban ken in de afgelopen twee weken el ke dag grote hoeveelheden dollars gekocht om de koers op te drijven. De Nederlandsche Bank heeft vori ge week (tot en met donderdag) voor ongeveer 100 miljoen gulden dollars gekocht, zo valt uit haar laatste weekstaat op te maken. Broosheid Het effect van deze gecoördineerde interventies is heel broos. Werd de dollarkoers dindag nog door de cen trale banken omhooggetrokken uit zijn dieptepunt, gisteren noteerde de munt al weer iets lager dan de slotkoers van gisteren. Meer dan een kleine koersstijging zullen de centrale banken samen niet veroorzaken. Het zijn de beleg gers die bepalen wanneer de dollar weer wind in de zeilen krijgt. En se rieuze beleggers die geen tijd heb ben om zich bezig te houden met tij delijke schommelingen van de va lutakoersen, laten zich niet afleiden door de recente renteverlaging in Groot-Brittannie. Zij wachten met het kopen van dollars tot dat het weer beter gaat met de Amerikaan se economie. En dat kan nog wel even duren. Het nieuwe Beosystem 2500 te zien en te horen bij: Bang&Olufsen 1 I Hoogeveen Beeld Geluid 1 Noordpletn 15-17, Tel. 01713-12891 ROELOFARENOSVEEN 1 Exportverbod voor varkens van 'zieke' bet bij ven DEN HAAG (ANP) - Nederland en Duitsland hebben besloten voorlo pig geen fok- en slachtvarkens te exporteren afkomstig van bedrij ven die zijn getroffen door het mys terieuze varkensvirus. Nederland en Duitsland hebben dat in Brussel aan de overige EG-lidstaten be loofd. zo heeft een woordvoerder van het ministerie van landbouw woensdag meegedeeld. Het Permanent Vetenniar Comi té van de Europese Commissie ver gaderde gisteren in Brussel over de virusziekte, die inmiddels honder den bedrijven heeft getroffen. Vol gens de woordvoerder van Land bouw gaat het om een besluit dat Nederland en Duitsland vrijwillig hebben genomen. Als tegenpresta tie zullen de overige EG-lidstaten in elk geval tot 20 februari hun gren zen openhouden voor varkens uit de beide landen. Op 20 februari ver gadert het Permanent Veterinair Comité van de Europese Commis" sie weer over de varkensziekte. In Nederland zijn inmiddels on geveer honderd varkensfokkerijen de dupe geworden van de virusziek te. In Duitsland gaat het om onge veer zevenhonderd bedrijven. Wat voor virus de ziekte veroorzaakt is nog steeds niet duidelijk. Bij dra gende zeugen leidt de virusbesmet ting tot spontane abortus, waardoor biggen dood ter wereld kunnen ko men. Komen de biggen gezond ter wereld dan blijken ze na een paar dagen alsnog het loodje te leggen. Benzine betalen met pin-pas gaat extra geld kosten BUNNIK (ANP) - De branche-or ganisatie Bovag heeft de houders van benzinepompen alsnog geadvi seerd om de kosten van het elektro nisch betalen in rekening te bren gen van de klanten. Die kosten vari eren van 27 tot 44 cent per transactie en daar komt 18,5 procent btw bij, aldus de Bovag. Eind vorig jaar schortte de Bovag een dergelijk advies op in afwach ting van de uitkomst van overleg over het betalingsverkeer tussen ondernemers en consumentenorga nisaties enerzijds en de banken an derzijds. De Bovag vindt nu dat re sultaten van dat overleg te lang uit blijven. Eerder kwam de Bovag in aanva ring met het ministerie van Econo mische Zaken, toen sprake zou zijn van een afspraak om twee kwartjes in rekening te brengen. De direc teur economische mededinging van dat ministerie vindt dat niet alleen harde prijsafspraken, maar ook fei telijke gedragingen van onderne mers als strijdig met het algemeen belang zullen worden beschouwd. Toch ziet het er niet naar uit, dat de Economische Controledienst nu zal ingrijpen. Vakbond eens met plan Hoogovens IJMUIDEN (ANP) - Vakbonden hebben gisteren met het staalcon cern Hoogovens in principe over eenstemming bereikt over een soci aal plan voor de uitvoering van het zogeheten Masterplan, dat regeling voor werknemers van 55 jaar en ou der bevat. Eind februari komt er duidelijk- held over het Muteiplen, een oorl toekomstplan voor de komende ja- ren. Bij uitvoering daarvan zullen geen ontslagen vallen, zo was al eer der toegezegd Via dit plan wil Hoogovens (16.000 werknemers) zijn concurrentiepositie versterken

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5