Simons wil hogere premie ziekenfonds 39,50 Suriname wil niet worden geholpen 'We zijn onafhankelijk maar niet vrij' Recycling dekmantel voor exporteren afval BEZOEK AAN MOSKEE Nieuwe stok politie blijkt bottenbreker intratui Maij: PvdA stemt in met tariefstijgingen DONDERDAG 14 FEBRUARI 1991 PAGINA 3 'Eigen bijdragen zijn al te veel van het goede' DEN HAAG/MEPPEL (GPD/ANP) De vaste premie voor de nieuw in te voeren basis verzekering in de gezondheidszorg zal waarschijnlijk niet 15 maar 18 procent bedragen. Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) zei dit gisteren tijdens een PvdA-bijeenkomst in Meppel. Met de verhoging kan de eigen verantwoordelijkheid van de burger beter tot uitdrukking worden gebracht. Het plan van premier Lubbers om eigen bijdragen te vra gen noemde hij dan overbodig. "Dat wordt wat al te veel van het goede". AMSTERDAM (ANP) - De export van chemisch, industrieel en huis houdelijk afval vindt steeds vaker plaats onder het mom van recy cling. het geschikt maken voor her gebruik. Dat blijkt uit een vandaag gepresenteerd rapport van de inter nationale milieuorganisatie Green peace. Het rapport behandelt ook de Nederlandse rol in import en ex port van afval. Volgens het Greenpeace-rapport. "De internationale handel in afval", pretendeert tegenwoordig zo'n 60 procent van de aanbieders van afval over de eigen grenzen dat het spul in enigerlei vorm voor hergebruik geschikt kan worden gemaakt. Daarmee worden volgens de orga nisatie de mazen van wetten ge bruikt voor schadelijk afval. Het aantal landen dat de import van afval verbiedt is tussen 1986 en vorig jaar gestegen van 3 naar 82. De enige landen die categorisch weige ren afval-exporten naar de Derde Wereld toe te staan, zijn volgens het Greenpeace-rapport Italië en Noor wegen. Nederland wordt verweten met twee maten te meten. Volgens Greenpeace zegt Neder land het afval zo veel mogelijk bin nen de eigen grenzen te willen ver werken. maar houdt de overheid de mogelijkheid open om problema tisch afval te exporteren. Wel is Ne derland uitgesproken tegenstander van de afvalexport naar ontwikke lingslanden, iets waaraan veel ande re geïndustrialiseerde landen zich niet houden. Overigens geldt wel dat pogingen van milieuminister Alders om bij voorbeeld export van chemisch af val naar Westerse landen te voorko men, geblokkeerd kunnen worden door de Raad van State. Zo moest Alders vorig jaar een vergunning van een bedrijf voor export naar Duitsland alsnog verlenen, omdat in Nederland onvoldoende moge lijkheid voor de verwerking zou be staan. De bewindsman stuit in dergelij ke gevallen op EG-regelgeving. die in zijn ogen te beperkt van opzet is. In de Europese richtlijn wordt be paald dat afval-export vanuit milieuoogpunt onwenselijk is, maar dat de vrije in-, door- en uitvoer van handelsgoederen - zoals bijvoor beeld afval - niet belemmerd mag Sinds 1986, zo stelt het rapport van Greenpeace, is gepoogd in to taal zo'n 1.000 ladingen met in totaal 160 miljoen ton afval over de gren zen van het eigen land te krijgen. Daarbij zijn vaak landen in de Der de Wereld een gewillige prooi, om dat zij de prijzen die hen worden ge boden voor de - vaak gebrekkige - opslag van afval niet kunnen weer staan. Het rapport van de internationale milieuorganisatie laat onder meer zien dat het Nederlandse bedruf Van Santen in Moerdijk in 1988 heeft gepoogd industrieel afval naar Congo te verschepen. Het contract, waarbij ook andere buitenlandse bedrijven waren betrokken, werd uiteindelijk door de regering van Congo ingetrokken. AMSTERDAM - Burgemeester Van Thijn bezocht gisteren in Amsterdam de moskee Taibah. Het gemeentebe stuur vindt het van het grootste belang te benadrukken dat de oorlog in de Golf geen negatieve invloed mag heb ben op de multiculturele samenleving van Amsterdam. (foto anpi Simons zei ook dat hij een basisver zekering wil waar 95 procent van al le medische zorg onder valt: alle voorzieningen uit het ziekenfonds en de AWBZ. Als daarover overeen stemming kan worden bereikt, kan de nominale premie hoger worden dan de 15 procent die in het regeer akkoord is afgesproken. De staatssecretaris verklaarde dat er nog nader onderzoek naar zijn voorstel nodig is. Eerst moet de om vang van de basisverzekering vast staan. Pas daarna kan de lastenver deling ter sprake komen. Op dit mo ment is de nominale premie in het ziekenfonds al 9 procent. Per jaar zal hoogstens een verhoging van twee procent mogelijk zijn. Simons stelde dat met zijn plan de minima er niet op achteruit mo gen gaan. Op zijn departement is echter berekend dat dat ook met een verhoging van de nominale pre mie niet hoeft. Eventueel kan een inkomensnadeel worden afgewen teld in de werkgeverspremie of via een hogere werkgeversbijdrage in ziektekosten van werknemers. Si mons kondigde voorts een verdere verlaging van ziektekostenpremies Collegaministers Ritzen moet ook korten op budget DEN HAAG (ANP) - De druk op minister Ritzen (onderwijs) om een forse bijdrage te leveren aan de tus senbalans is de afgelopen dagen snel toegenomen. De top van de CDA-fractie en ook collega-be windslieden kijken steeds nadruk kelijker naar de begroting van het departement met de hoogste uitga- Geen ministerie kan bij de tus senbalans buiten beschouwing blij ven, vindt de de top van de CDA- fractie. Voorzitter Brinkman wees vorig najaar al naar de studiefinan ciering als één van de mogelijke posten om op te bezuinigen. Die suggestie heeft hij vorige week in „gesprekken" nog eens herhaald. Ook collega-ministers vinden dat Ritzen, die jaarlijks dertig miljard gulden aan het onderwijs mag be steden, bij deze bezuinigingsronde wel erg buiten schot blijft. Zelf wijst Ritzen aanslagen op zijn begroting niet categorisch af maar hij verzet zich tegen de sug gestie om de basisbeurzen drastisch te verlagen, de studieleningen nave nant te verhogen en zo de studiefi nanciering meer ouderafhankelijk te maken. Zo kort na het pakket be zuinigingsmaatregelen van nog geen jaar geleden de zogeheten „heroriëntering" studiefinancie ring opnieuw overhoop halen is on verantwoord, vindt Ritzen. In het openbaar laat Ritzen niet blijken dat hij onder druk staat. In een interview met het Leidse uni versiteitsblad „Mare", dat donder dag verschijnt, stelt hij dat het hui dige kabinet meer over heeft voor het onderwijs dan het vorige. Binnenland kort Radio-actief Het ministerie van vrom vraagt de Britse autoriteiten de meetgege vens op over een container met ra dio-actieve staven, waarbij lekkage is opgetreden. Uit die gegevens moet blijken of het schip dat de con tainer vervoerde en dat daarna ook de Rotterdamse haven aandeed, is besmet. De container met 40 brand stofstaven kwam vorige maand met de 'Vishva Parijat' vanuit Bombay (India) in de Britse havenplaats Felixstowe aan. Treinbrand In een sprinter die op weg was van Rotterdam naar Den Haag is gister avond brand uitgebroken. Dat ge beurde tussen de stations Leids- chendam-Voorburg en Voorburg 't Loo. De vermoedelijke oorzaak is kortsluiting in een elektriciteitskast in de trein. De kast brandde uit, maar verder beperkte de schade zich tot het balkon. De ongeveer dertig reizigers konden de trein on gedeerd verlaten. Cholesterolonderzoek Verscheidene ziekenfondsen wei geren mee te betalen aan een onder zoek van de fabrikant Merck, Sharp en Dohme (MSD) met het choles terolverlagende middel Zocor. Zij vinden de kosten te hoog en menen bovendien dat het onderzoek vraag naar het middel oproept. MSD wil zevenhonderd huisartsen bij het on derzoek inschakelen. voor bejaarden aan. De PvdA steunt de aanpak van Simons. CDA-ka- merlid Lansink heeft al eerder ge pleit voor premie van 20 procent. De voorganger van Simons, Dees, heeft om een nominale premie van 30 pro cent gevraagd. Krachttermen Ondertussen blijft het plan van Lubbers om eigen bijdragen te vra gen van ziekenfondsverzekerden, de gemoederen bezighouden. De uitspraak van Wöltgens, dat dit plan een nieuwe provocatie is, is bij coa litiegenoot CDA in het verkeerde keelgat geschoten. "Men moet al ver heen zijn om dat soort termen te gebruiken", stelde CDA-kamerlid Lansink gisteren. Hij sprak van 'ge weldige krachttermen' en 'buiten sporig vreemde reacties' van de PvdA. Lansink ontkende overigens dat het idee van premier Lubbers zelf afkomstig is. Er wordt volgens hem in de Kamer al geruime tijd 'con structief over gesproken, ook door de PvdA. "Ik begrijp werkelijk niet waarom Wöltgens zo negatief rea geert en waarom hij de hele zaak in Staatssecretaris Simons, (foto anp> Dienstplicht blijft DEN HAAG (GPD) - De reductie van de omvang van de krijgsmacht die het kabinet voorstaat zal geen gevolgen hebben voor de dienst plicht. De voorziene mindere be hoefte aan dienstplichtigen loopt min of meer parallel met de vergrij zing van de bevolking en het afne mende aantal jongeren. Er zullen ook niet ineens meer jongeren uit een lichting worden opgeroepen dan nu het geval is. Minister Pronk (tijdelijk Defensie) heeft dit gezegd. Van onze correspondent Henri Kruithof DEN HAAG Het moet minister Jan Pronk (ontwikkelingssamen werking) niet gemakkelijk vallen om over de relatie tussen Nederland en Suriname te denken en te praten. Hij was (samen met Lubbers overi gens) in 1975 nauw betrokken bij het onafhankelijk worden van dit voormalige rijksdeel. Hij was ook degene, die samen met Den Uyl nogal wat druk op de Surinaamse politici heeft gelegd, om akkoord te gaan met de onafhankelijkheid. Algemeen is het besef inmiddels doorgedrongen dat Nederland toen een ernstige fout heeft gemaakt. Het land is vanaf 1975 alleen maar verder in de versukkeling geraakt. Eerst was het politiek onvermogen en later een militaire machtsoverna me, die het land op de rand van de afgrond brachten. En hoe je het ook wendt of keert: Nederland draagt daarvoor mede-verantwoordelijk- heid. Het is dan ook niet verwonderlijk dat vrijwel alle politieke partijen in ons land overtuigd zijn van de nood zaak dat er iets moet gebeuren. Om met de WD-er Weisglas te spreken: er zijn twee mogelijkheden. Of we laten het land aan zijn lot over en dan blijft het een onbetekenende de schoenen van de minister-presi dent moet schuiven. Ook zijn minis ters zijn mede-verantwoordelijk voor dit soort dingen, zeker de heer Simons. Laat ons eerst kijken hoe de uitwerking is, en dan bezien of we het kunnnen bijstellen", aldus Lansink. De CDA'er stelde verder dat de PvdA wel moet beseffen dat zij niet kan regeren als tegelijkertijd aller lei plannen die geld op moeten leve ren, worden afgeschoten. "Dat is echt een onmogelijke opgave. Ik hoop dus dat als de zaken uitge werkt op papier liggen we tot een zinnige discussie kunnen komen", zei Lansink. Lansinks collega Van Otterloo (PvdA) betoogde dat het CDA de ei gen bijdragen alleen wil omdat de Raad van State, tegen de zin van die partij, heeft bepaald dat er een alles omvattende basisverzekering moet komen. De Raad kwam daarmee te gemoet aan de wensen van de PvdA en daar kan het CDA, aldus Van Ot terloo, slecht tegen. Behalve de PvdA heeft ook D66 de idee van verplichte eigen bijdra gen in de gezondheidszorg van de hand gewezen. De Democraten wil len alleen meewerken aan een vrij willig systeem waarbij nog gespro ken moet worden over nadere voor waarden zoals een in te voeren maximum. De FNV is keihard te gen het plan van Lubbers. Ook de ouderenbonden ANBO en KBO zien de eigen bijdragen absoluut niet zitten. DEN HAAG (GPD) - De Suri naamse gemeenschap in Nederland is redelijk tevreden over het plan van de Nederlandse regering om de band met Suriname te versterken. Ze zijn niet bang dat door de Neder landse bemoeienis hun vaderland opnieuw een kolonie wordt. "Vol gens de wet zijn we onafhankelijk, maar eigenlijk is Suriname nu een kolonie van legerleider Bouterse. En onafhankelijk zijn zonder vrij heid geeft alleen maar verdriet", meent Edgar Wijngaarden, die in 1969 vice-premier en minister van financiën in Suriname was. Vertegenwoordigers van de Suri naamse gemeenschap kwamen gis teren bijeen nadat premier Lubbers en minister Van den Broek (buiten landse zaken) hadden bekendge maakt dat ze het contact met Suri name middels een gemenebest-con structie willen verstevigen. Het Su rinaamse verzet in Nederland is zeer te spreken over de plannen van Zuidamerikaanse dictatuur. Of we helpen het land, maar dat kan dan alleen maar met drastische ingre pen. Het plan van Lubbers, Pronk, Hirsch Ballin en Van den Broek is zo'n drastische ingreep. In feite komt het er op neer dat er weer iets van de oude relatie met Suriname wordt hersteld. Er zou een soort as sociatie tussen beide landen moe ten komen, vergelijkbaar met de verhouding tussen Nederland en de Antillen. Nederland zou daarbij ver antwoordelijk moeten zijn voor bui tenlandse politiek, defensie, recht spraak, staatsfinanciën en nog een paar zaken. Op het eerste gezicht lijkt het plan, waarover overigens nog lang geen overeenstemming bestaat in het kabinet, een terugkeer naar de situatie van voor 1975. Maar zover willen de vier betrokken ministerè niet gaan. Het doel is een veel losse re band. In Den Haag sloeg, gezien de reacties van de politieke partijen, het ongéloof al snel om in verwon dering en hier en daar zelfs bewon dering. Cynici beweerden al snel dat het kabinet het erom te doen was om de vele tienduizenden Surinamers in ons land, terug naar hun vaderland te krijgen en zo een probleem op te Lubbers. Bij deze groep bevinden zich velen die na de militaire coup in 1980 hun vaderland zijn ont vlucht. Zij menen dat Nederland hun vaderland uit het slop kan hel pen. "Onze enige eis is dat in Suri name een referendum wordt gehou den wat de bevolking ervan vindt", aldus woordvoerder Lionarons. Andere vertegenwoordigers van de Surinaamse gemeenschap plaat sen echter een kritische kantteke ning bij het voorgestelde samen werkingsverband. Voorzitter Ro meo Hoost van het '8 december co mité' vindt dat Nederland eerst een onderzoek moet houden naar alle misdaden die sinds 1980 zijn ge pleegd. "De misdadigers moeten al lemaal door een onafhankelijke rechtbank worden gestraft. Dan Sloop volgt op dure restauratie AMSTERDAM (GPD) - Het in december door minister d'An- cona (wvc) in Amsterdam ge opende pension Zeezicht voor zwerfjongeren, moet binnen af zienbare tijd worden gesloopt. Het voor twee miljoen gulden verspijkerde gebouw aan de Piet Heinkade, blijkt precies te liggen op het tracé voor een toe komstige tramlijn langs de IJ- boulevard. Volgens een woord voerder van de gemeente was vanaf het begin bij de stichting bekend dat de tramtrace' dwars door het pand zou lopen. lossen voor beide landen. Wij zou den van deze 'probleemgroep' af zijn en Suriname zou het middenka der, waar het land om schreeuwt, te rugkrijgen. Die redenering lijkt echter niet op te gaan. Het is wel de gelijk zo dat vooral Hirsch Ballin en Pronk zich oprecht bezorgd maken over de toekomst van onze voorma lige kolonie. Zij zijn het dan ook vooral geweest die dit zeer gedurfde plan hebben bedacht. Er is echter één groot probleem. Het is natuurlijk onmogelijk dat Ne derland deze nieuwe structuur aan Suriname zou opleggen. Orri te be ginnen kan dat volkenrechtelijk al niet. Maar bovendien zou het net zo bevoogdend zijn, als de 'gedwon gen' onafhankelijkheid in 1975. Het verzoek tot een nieuwe relatie tus sen de beide landen, zal dus uit Su riname moeten komen. ede veld!Als je in Suriname een enquête zou houden naar de wense lijkheid van terugkeer van Surina me in de 'Nederlandse moeder schoot'. zouden naar alle waar schijnlijkheid negen van de tien mensen dat liever vandaag dan morgen willen. Maar het is nu een maal zo dat politici niet altijd de wil van hun kiezers doen. Om te begin nen is de huidige militaire macht hebber Desi Bouterse tegen elke zullen Bouterse en al zijn handlan gers van het toneel verdwijnen. Ne derland kan niet blindelings een land gaan helpen dat wordt gere geerd door militairen" De Surinaamse Denise de Hart, die veel contacten heeft met zowel Bouterse als het Junglecommando, is het meest cynisch over de plan nen van de Nederlandse regering. Zij reisde na de zogenoemde kerst- coup, toen de militairen opnieuw naar de macht grepen, naar Surina me om met legerleider Desi Bouter se en Junglecommandoleider Ron nie Brunswijk te praten over vre desonderhandelingen. Ze voelt er niets voor dat Neder land straks verantwoordelijk is voor de defensie in Suriname en mi nister Van den Broek de buiten- Edgar Wijngaarden. (foto anpi vorm van nauwere samenwerking met Nederland. Hij vreest dat zijn positie zal worden ondergraven. En als Nederland ook verantwoorde lijk zou worden voor de defensie van Suriname, kan hij alleen maar weer sergeant worden in het Neder lands-Surinaamse leger. De NPS van ex-premier Henk Ar- ron is hopeloos verdeeld over de re latie met Nederland. Arron zelf zou het als een absolute nederlaag zien, als om hulp aan Nederland moet worden gevraagd. Maar een ander deel van zijn partij ziet er wel wat in, zeker als daarmee Bouterse defini tief van het politieke toneel zou ver dwijnen. Al met al is het bijna uitge sloten dat er een verzoek uit Surina me te verwachten is om besprekin gen over hernieuwde samenwer king te openen. Ondanks de vele positieve kanten die het voorstel van de vier minis ters ontegenzeggelijk heeft, zitten er zoveel haken en ogen aan, dat de kans van slagen niet erg groot lijkt. Een proces van vrijwillige herkolo nisatie is in de wereld nog niet eer der vertoond. Voor Suriname bete kent dit dat het land vrijwel zeker terecht zal komen in de groep van onbeduidende Zuidamerikaanse staatjes. Een weinig vrolijk vooruit zicht. landse politiek in de voormalige ko lonie gaat bepalen. De Hart is, als een van de weinige Surinamers in Nederland, wel bang dat haar va derland terugkeert naar het kolo niale tijdperk- "Vijftien jaar geleden hebben we gekozen voor onafhan kelijkheid en dat moeten we zo hou den. Anders hebben we alles voor niets gedaan." DEN HAAG (ANP) - Volgens minis ter Maij (verkeer) heeft de PvdA geen problemen met haar voorstel len om de tarieven voor het open baar vervoer tot 1994 jaarlijks met 4,5 tot 6 procent te verhogen. Maij heeft haar plannen drie weken gele den voorgelegd aan het kabinet. Daarna is haar niets gebleken over 'grote tegenstellingen' in de minis terraad over de verhogingen. Ook voor minister Kok van financien en de overige PvdA-bewindslieden is de tariefstijging 'bespreekbaar', ter wijl het voorstel 'grote steun' van premier Lubbers geniet. Maij heeft dat gisteren gezegd. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer toont zich verbaasd over de uitspraken van minister Maij. Vol gens de PvdA-woordvoerder heeft fractievoorzitter Wöltgens nog on langs duidelijk gemaakt waar de grens voor hem ligt. "En die ligt niet bij de door Maij genoemde percen tages". Het duurder worden van het openbaar vervoer is gekoppeld aan een minstens evengrote stijging van de kosten van het autorijden. Zowel DEN HAAG (GPD) - Het Coördi nerend Politie Beraad (CPB) stelt een onderzoek in naar de nieuwe, hardere wapenstok. Het wapen, dat in 1988 bij de politie is ingevoerd, blijkt al gauw een botbreuk of een open wond te veroorzaken. Het klachtenbureau Politieoptreden Amsterdam heeft om het onderzoek gevraagd. De Centrale politie surveillance commissie van het CPB. waarin alle Nederlandse korpschefs zijn verte genwoordigd, zal bij alle 150 korp sen informeren hoe het nieuwe wa pen bevalt. Als blijkt dat de stok te veel incidenten veroorzaakt, zal het ministerie van binnenlandse zaken maatregelen nemen. Volgens het klachtenbureau Poli tieoptreden Amsterdam heeft de onlangs ingevoerde wapenstok te veel onnodig letsel veroorzaakt. Bij de ongeregeldheden rond de wed strijd Ajax-PSV vorig jaar oktober, hebben bijvoorbeeld 22 mensen botbreuken opgelopen bij een actie met de nieuwe wapenstok. Het wapen heeft de oude, rubbe ren lat vervangen. De nieuwe be staat uit een kunststof cilinder en is daardoor veel harder. Volgens se cretaris J.V. Vriend van de CPB- commissie kan de politie met de nieuwe wapenstok makkelijker een eventuele dader 'inklemmen'. De vorige stok was te slap waardoor men makkelijk kon ontsnappen, al dus Vriend. Woordvoerder K. Wilting van de Amsterdamse politie erkent dat de harde wapenstok sneller letsel ver oorzaakt. Alle agenten hebben des tijds een cursus gevolgd hoe ze hier mee om moeten gaan. Toch vallen er nog gewonden onder burgers, geeft Wilting toe. "Een agent moet zich nu eenmaal kunnen verdedi gen". de accijns op motorbrandstof als de motorrijtuigenbelasting zullen daartoe omhoog gaan. Daarmee wordt bereikt dat de huidige ten dens van een toenemend gebruik van het openbaar vervoer niet ver dwijnt, aldus de minister. De voorstellen van Maij BUklIl deel uit van de besprekingen over de tussenbalans, de bezuinigings operatie van het kabinet die tot 1994 zo'n 17 miljard moet opleveren. Tot dusver heeft onder meer PvdA-frac- tievoorzitter Wöltgens zich in het openbaar gekeerd tegen een tariefs stijging in het openbaar vervoer met meer dan de huidige 3,5 pro cent per jaar. In mogelijkheden op de uitgaven voor openbaar vervoer te b. MND door meer efficiency ziet Mau niet veel. Iets dergelijks is volgens haar maar 'in heel beperkte mate' moge lijk, wil de kwaliteit van het open baar vervoer niet verslechteren. Ho gere tarieven zijn daarom 'onver mijdelijk'. Met hoeveel de tarieven voor het openbaar vervoer uiteinde lijk stijgen, vindt Maij op zichzelf overigens 'niet zo interessant'. ADVERTENTIE YUCCA 3 stammig, 140 cm. hoog, nu CS HET GROENE WARENHU voorschoten Leidseweg 518, tel. 071-763748 Geldig t/m do.21 februari a ADVERTENTIE Miele maakt de mooiste en de beste keukens Daarvan overtuigen wiu graag Miele-Keuken-Centrum "Leiden Korevaarstraat 11tel. 071-149859 LüiliLliM Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen Oenneweg/hoek Hooistraat 2, tel. 070-3646154.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3