Macaber spel met Cambodjanen 'Onwil kerkeraad oorzaak vertrek' HARTJES Manager moet specialist en arts bij elkaar brengen Emnnasm Honderdduizenden vluchtelingen speelbal in uitzichtloze machtstrijd STANDPLAATS: WASHINGTON - Valentijnsdag? Daar doe ik mooi niet aan mee. Aan mijn lijf geen polonaise. Walgelijk gedoe. Die Amerikanen proberen zelfs uit zoiets moois als vriendschap en liefde een commercieel slaatje te slaan. Alien (mijn vrouwen ik roepen het ieder jaar. Maar ja. Als ouder heb je geen keus. Zowel Maria (7) als Arthur (bijna 4) kregen vorige week van hun school een lijst mee. Daarop stonden de namen van alle kinderen in hun klas. Plus de naam van de lerares. "Te gebruiken bij het uitschrijven van Valentijns- kaarten", stond erboven. En dus ben ik zuchtend naar de winkel gegaan, waar ik zuchtend 40 Valentijnskaartjes heb gekocht. Want dat hoort zo: ieder kind krijgt van alle kinderen in zijn klas een kaart op 14 februari. Dat is zo geregeld om te voorkomen dat alle mooie en atletische kinderen stapels kaarten krijgen, en alle dikke, roodharige en bebrilde pukkelkoningen niks Dus krijgen Andrew Dziuk, Darrell Honest [i. Ka fie Zebatto en hoe ze verder ook allemaal mogen helen, van Maria een kaart, met als thema Barbie, want daar doet ze aan. En de kinderen in het peuterklasje van Arthur krijgen allemaal een kaart met als thema Nmja Mutant Teenage Turtle (ofNinja Teenage Mutant Turtle. ofNinja Turtle Teenage Mutant, weet ik veel), j want daar is hij gek op. Hij slaapt DELFT (GPD) "Als huisarts en specialist beter samenwerken, is de specialist af van vervelende routi necontroles die de huisarts ook kan doen en de huisarts hoeft niet bang te zijn dat hij zijn patiënt niet meer terugziet. De behandelingsmetho den worden beter op elkaar afge stemd en uiteindelijk is de patient beter af'. Het kost medisch directeur W. Schellekens van het Reinier de Graafgasthuis in Delft weinig moei te de voordelen op te sommen die hij verwacht van het aantrekken van een marketing manager' voor zijn ziekenhuis. Ieder vaart er wel bij. zo meent hij. En ook de ver wachtingen van de huisartsen uit het verzorgingsgebied van het zie kenhuis zijn hoog gespannen. De Landelijke Huisartsenvereniging LHV juicht het initiatief toe "want er schort nog heel wat" aan de on derlinge samenwerking in de medi sche wereld. De LHV-woordvoerster toont zich enthousiast na consultatie van enkele leden uit deze regio. Ze ziet mogelijkheden om patiënten langer thuis te verzorgen en eerder uit het ziekenhuis te ontslaan omdat de be handelmethoden beter op elkaar zijn afgestemd. De Landelijke Spe cialistenvereniging kan zich echter niet zo snel een oordeel vormen en wil nog niet reageren. Als eerste in ons land wil het Delftse ziekenhuis een speciale functionaris aantrekken om de con tacten tussen artsen en specialisten nog soepeler te later verlopen. "Die contacten zijn niet slecht. Integen deel", haast Schellekens zich te ver klaren "als de relatie niet zo goed was, zou het benoemen van een marketing manager zinloos zijn". Hij wijst erop dat artsen en specia listen al enige tijd via computers rechtsteeks informatie uitwisselen. Het is de bedoeling dat de marke ting manager een ervaren huis arts ervoor zorgt dat er klinkende afspraken komen over de behande ling van veel voorkomende kwalen als hoge bloeddruk, astmatische aandoeningen en bijvoorbeeld sui kerziekte. Iedereen is gebaat bij uit wisseling van kennis en ervaring, betoogt Schellekens. ook de pa tiënt. "Maar de afspraken moeten in goed overleg tot stand komen, want de professionele autonomie van de arts blijft overeind. De dokter is uit eindelijk zelf verantwoordelijk voor zijn doen en laten. We willen dat de huisarts praat over 'mijn' zieken huis, een plek waarvan hij weet wat er gebeurt. Het moet niet de raadsel achtige zwarte doos zijn waar pro bleemgevallen heengaan die er naar verloop van tijd gezond weer uit ko men zonder dat de dokter weet wat daar gedaan is". Meer overleg kan ook leiden tot het opheffen van knelpunten zoals de vervelende wachttijden en Schellekens sluit evenmin uit dat in goed overleg met de huisartsen nieuwe specialismen worden aan getrokken. "We willen weten wat onze markt denkt". DONDERDAG 14 FEBRUARI 19 Treurniet over aftouw Buurten Werk: LEIDEN Drs. Erna Treur niet, ziet haar afscheid van het Pastoraal Buurten Werk Lei den (PBWL) in de Transvaal- buurt, als het gevolg van on wil van de Kerkeraad Alge mene Zaken (KAZ). Zij kan geen verontschuldiging vin den voor diens standpunt dat voortzetting van het werk niet mogelijk is. Treurniet schrijft dit in een grim mig getoonzet afscheidsartikel in het hervormd-gereformeerde 'Leids kerkblad'. Sinds begin deze maand werkt zij in Rotter dam. Zij heeft daarheen gesollici teerd, omdat haar contract in Lei den dat in juni zou aflopen, niet door de KAZ verlengd zou wor den. Ds. Henk E. Schouten, voorzit ter van de KAZ. schrijft elders in hetzelfde kerkblad dat het vijfja rige contract met Treurniet, die part-time in de Transvaalbuurt werkte, slechts mogelijk was door een legaat. "De keuze voor het handhaven van vier wijkpre- dikanten maakt de financiële marges te klein", zo legt hij uit. Treurniet schrijft: "Ik begrijp dat de zorg om de toekomst van de Gereformeerde kerk in Leiden groot is. Maar wanneer de KAZ weinig tijd nodig heeft om te be sluiten vertrekkende wijkpredi- kanten te vervangen, tegelijker tijd het PBWL maar een zeer mi niem begrotingspostje is, zie ik het als onwil en niet als onvermo gen dat het PBWL in de Trans vaalbuurt niet wordt voortgezet". "Waar ben je als kerk nog mee bezig, wanneer er zelfs geen krui meltje aan personele en financië le middelen meer van de kerkta- fel kan vallen voor mensen die geen lid zijn", aldus Treurniet, die het vooral gestoken heeft dat in de discussies over de voortzetting van het werk de bewoners van de Transvaalbuurt voortdurend uit het zicht zijn gebleven. Met als slogan 'de kerk uit, de buurt in' gaf Treurniet samen met drs. Martin van der Velden, die werkzaam is in de Slaaghwijk, het PBWL gestalte. "En dan kom je uit bij maatschappelijk gezien vergeten en maginale mensen". Op de mededeling dat het werk geen vervolg zou krijgen ont moette Treurniet haar laatste we ken in de buurt "ongeloof en kwaadheid". Schouten heeft in een reactie laten weten persoonlijk zeer te betreuren dat er geen vervolg van het werk komt, maar dat hij daar voor intussen geen oplossing ziet. Raad van Kerken: Samen met moslims racisme bevechten AMERSFOORT (ANP) - De Raad van Kerken wil met de mos lim-organisaties in ons land blij ven strijden tegen vooroordelen, discriminatie en racisme. "Met U willen we blijven wer ken aan een samenleving waar al len op gelijkwaardige wijze deel van uitmaken", schrijft de raad in zijn jaarlijkse brief aan de mos lims ter gelegenheid van het be gin van de vastenmaand Rama dan op 17 maart. De raad stelt vast dat er in vele plaatsen goede contacten bestaan tussen kerken en moskeeën. Maar er zijn onder invloed van de Golfoorlog ook minder positieve geluiden te horen. Zeker 38 doden op Aswoensdag in dorp Mexico MEXICO-STAD (GPD) - De jaarlijkse viering van Aswoens dag in het Mexicaanse dorpje Chalma (tachtig kilometer van Mexico-stad) heeft aan zeker 38 mensen het leven gekost, terwijl zo'n vijftig mensen gewond raak ten. Zoals ieder jaar stonden er 's ochtends vroeg zo'n vierduizend mensen te dringen voor de poort van de imponerende kerk van Chalma, beroemd in de wijde om trek vanwege de wonderen van de daar ondergebrachte ikoon, de 'Cristo' van Chalma. Iedereen van de bedevaartgangers, van boeren tot geslaagde zakenlieden, wilde zeker zijn van een askruisje en persten zich door de ingang. In het geweld werden mensen letter lijk platgedrukt. Tegenkandidaat voor dr. K. Blei bij Wereldraad CANBERRA (GPD) Jongeren- afgevaardigden op de Assemblee van de Wereldraad van Kerken willen dat de hervormde zetel in het nieuwe Centrale Comité (be stuur) ingenomen wordt door een jongere. Ze hebben het Neder landse delegatielid Bernard Reitsma naar voren geschoven als tegenkandidaat voor dr. K. Blei. Reitsma, theologiestudent is gereformeerde bonder en een schoonzoon van dr. Blei's collega ds. J. Haeck, heeft de steun van enkele Nederlandse delegatiele den. De gereformeerde kandidaat voor het bestuur is drs. A. Westra, oecumenisch consulent in de drie noordelijke provincies. De jongeren zijn boos dat slechts twaalf van de kandidaten voor het bestuur jonger zijn dan 27. Behalve Reitsma zijn ook en kele jongeren uit andere landen naar voren geschoven als tegen kandidaten. De verkiezing van een nieuw bestuur draait bij de Wereldraad altijd uit op een stoelendans, om dat gestreefd wordt naar even wichtige vertegenwoordiging van mannen en vrouwen, theologen en leken, jongeren en ouderen en mensen uit verschillende kerken en landen. Binnen de delegaties van een aantal landen is echter met ont stemming gereageerd op de eer ste kandidatenlijst. Vooraan staande kerkleiders zijn uit de boot gevallen en gevreesd wordt dat de leidende rol van de Wereld raad in de oecumene daaronder zal lijden. In de tweede versie van de lijst is geprobeerd aan dat be iwaar tegemoet te komen, met als gevolg dat er weer minder vrou wen en jongeren op staan. In de Hervormde Kerk is het gebruikelijk dat de secretaris-ge neraal wordt afgevaardigd naar de Wereldraad. Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt in de uitzending van vanavond (aanvang zeven üur) aandacht de Raad van Ker ken in Sassenheim. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. De slachtoffers van het drama, onder wie veel kinderen, werden opge baard m een school nabij de kerk. AFP> In het grensgebied tussen Thailand en Cambodja leven naar schatting 400.000 Cambodjaanse vluchtelingen, verspreid over diverse kampen. Gevlucht voor het schrikbewind van de commu nistische Rode Khmer, later verdreven door de bezettende Vietnamezen of weggetrokken van wege gebrek aan water, voedsel en medische zorg. Ze hebben één ding gemeen: ze zijn slachtof fers van de nu al jaren durende strijd tussen vier rivaliserende partijen, de Rode Khmer van Pol Pot, de Funcinpee van prins Sihanouk en de KPNLF van ex-premier Son Sann aan de ene kant en de huidige regering onder leiding van Hun Sen aan de andere kant. Vele internationale instanties verlenen hulp aan de 400.000 Cambodjanen. Onder hen de Ne derlandse Stichting Vluchteling. Verslaggever Gerard Chel reisde tien dagen door de grens streek. Een gebied waar het begrip vrede slechts tot schampere reacties leidt. "Met menselijk leed wordt geen rekening gehouden." AR ANY APR ATH ET - Onder het toeziend oog van de internationale gemeenschap woedt in de Thaise grensstreek met Cambodja een uitzichtloze machtsstrijd. Over grond, maar vooral over mensen. Vele honderdduizenden Cambodjaanse vluchtelingen leven al jarenlang in een niemandsland. Op de meesten. officieel niet als vluchteling erkend, zijn de mensenrechten niet van toepassing. Zij zijn de displaced persons, de tijdelijk ontheemden, want in theorie kunnen ze terug. Juridisch onbeschermd zijn ze vooruitgeschoven posten en onder- handelingswaar van de vechtende partijen. Er wordt een w< :*1 zeer ma- caber spelletje ping-ponj gespeeld dat alleen maar verliezer kent: de Khmers, het volk van Car nbodja. al- thans wat er nog van ove r is. Internationale hulpverl eners - er zijn er vele honderden ii Thailand - moeten lijdzaam toezi en hoe de vluchtelingen worden misbruikt. Genegeerd en geïsoleerd door de in ternationale politiek. Er wordt han del gedreven in kinderen, voorna melijk jonge meisjes uit de kampen, kampbewoners dienen als menselij ke mijnenvegers, gidsen laten zich duur betalen voor vluchtroutes, de wapenhandel bloeit, magazijnen met hulpgoederen worden geplun derd. er wordt druk gesmokkeld en vele. vele Thais verdienen grof geld aan het leed van de Cambodjanen. Controle De internationale gemeenschap slaagt er door tegenstrijdige belan gen niet in een oplossing te vinden voor het zich voortslepende conflict over het Zuidoostaziatische land. Bovendien, als de drie oppositie-be wegingen niet tegen de regering van Hun Sen vechtei i, bestrijden ze elkaar. In de jungle van Cambodja leggen ze mijnen, v echte n om elk stukje grond, strijde "Hoe meer men ei gebied dat je beheer t. hoe meer in- vloed je kan uitoefe: p de vre- desonderhandelingei •lt de Ne derlandse arts Mit k va il Joost. werkzaam voor het Inter nationale Comité van het Rode Kr.i lis in het kamp Khao I Dang. i nu hl) er vast. "t Is heel simpel: als er ooit gen worden gehouden i.s het belang rijk datje gebieden en mensen eon- Dat uitgangspunt leidt tot bizarre situaties. Rondom Aranyaprathet. een door de vele hulpverleners aar dig uit de kluiten gewassen grens- plaatsje. liggen zeven vluchtelin genkampen. Slechts een daarvan, Khao I Dang (14.000 vluchtelingen), wordt beheerd door de UNHCR. de United Nations High Commissio ner for Refugees, de VN-organisatie voor vluchtelingen. De andere zes grenskampen worden gecontro leerd door één van de drie verzets bewegingen. Officieel zijn het Thaise kampen, met Thaise bestuurders, een Thais bewakingsleger en Thaise politie, maar de guerrilla-bewegingen heb ben het voor het zeggen. Het zijn de basiskampen van waaruit het verzet wordt geleid en waar soldaten voor de drie legers vrijwillig' worden ge- recruteerd. Veilig Pol Pot s Rode Khmer houden drie kampen in hun greep; 55.000 men sen; de Funcinpee van Sihanouk (Front Uni National pour un Cam- bodge Independant. Neutre et Co operative) beheert een kamp (60.000 mensen): de KPNLF van Son Sann (Khmer People's National Libera tion Front) twee kampen met 190.000 vluchtelingen. Volgens Pierre Josseron. hoofd van het Internationale Comité van het Rode Kruis in Khao I Dang. zijn de afgelopen twee jaar 100.000 Cam bodjanen door de Rode Khmer ge dwongen terug te keren naar hun geboorteland, "terwijl het daar al lesbehalve veilig is". De hulpverle ners in het gebied zeggen het niet hardop, maar uit hun woorden blijkt dat juist de Rode Khmer de meeste tirannie uitoefent. Bn veel vluchtelingen zit de angst uit de pe riode '75-'79. toen de Rode Khmer in Cambodja aan de macht was en 1.3 nog steeds in. "Je moet niet vergeten", zegt Er na Henriksen, sinds 1979 in Ara nyaprathet hoofd van het UNHCR veldwerk, "dat de meeste mensen door alles wat ze hebben meege maakt weinig zelfvertrouwen meer hebben. En ze zijn erg snel bang te maken". Anderen bevestigen dat beeld: de kampbewoners zijn door gaans passief, afwachtend. Ontvoerd Tragisch is het verhaal van het Thai se grenskampje Borai. waar de Ro de Khmer in een nacht 10.000 vluch telingen ontvoerde. In militaire kampen net over de grens in Cam bodja worden ze nu geacht het guer rilla-spelletje mee te spelen. Jos seron: "Hun nieuwe thuis zijn zoge noemde geliberaliseerde gebieden. Streken waar echter helemaal niks is. Niemand gaat daar vrijwillig naar toe. Na verloop van tijd komen enkelen dan ook terug naar de grenskampen om te eten of om me disch verzorgd te worden. De Rode Khmer laat nooit hele families gaan. want anders is er geen dwang om weer naar die gebieden terug te gaan. Het is allemaal onacceptabel wat er gebeurt, maar we kunnen er niks tegen doen". Veel van die 'gegijzelde vluchte lingen' trekken, al dan niet onder dwang van een van de guerrilla-be wegingen. later toch weer de Cam bodjaanse jungle in om te vechten. Niet zelden lopen ze op een mijn. Het aantal gehandicapten in de kampen is dan ook relatief enorm groot, overal strompelen eenbeni- gen op zelfgemaakte krukken of protheses door het kamp. "Tussen de verzetsgroepen ontstaat zo in ie der geval de amputatie als gemeen schappelijke noemer", karikaturi seert de Belg Peter de Roo. "Diege ne met de langste stomp komt er 't beste vanaf'. Soms worden de ge handicapten als mijnenveger ge bruikt. moeten ze met hun houten poot de grond aftasten. Een plof be tekent een twee amputatie. Vuurwerk Ook spelende kinderen op zoek naar vuurwerk, jongens op sprok- keltocht. mannen illegaal op weg naar werk en uiteraard soldaten, stappen op de waarschijnlijk hon derdduizenden landmijnen die alle partijen in de loop der tijd hebben gelegd. Anderen worden door ver dwaalde kogels getroffen. De stroom gewonden neemt maar niet af. alleen in de maand januari kwa men er in het hospitaaltje van Khao I Dang al 269. Het is er bomvol, niet alleen vanwege de patiënten, maar ook door de aanhang. Een gewonde vader ligt in een hangmat aan de infuus, moeder en in de talrijke kampen is voor de Cambodjanen ongewi. "In de kampen is het in feite een beschermde omgeving", zegt de Amerikaanse fysiotherapeut Mar- cia Skiff, "met name kinderen we ten niet beter. Dat levert ook weer problemen op. Het kamp is voor hen normaal, ze hebben geen benul van de buitenwereld. Voor hen komt rijst uit zakken, beseffen niet dat dat verbouwd wordt, dat je daar moeite voor moet doen". In kamp Site 2 tref je niet alleen alles wat ook in een 'vrij dorp' in Thailand te vinden is. zoals een bor deel. 'maar zelfs meer: een video theek. Maar Site 2 is dan ook van Son Sann en die worden, evenals de Sihanoukisten. gesteund door de Amerikanen, haasten hulpverle ners eraan toe te voegen. In de kam pen zelf kan het contrast erg groot zijn. Marcia Skiff: "De éen heeft niks. bij de ander zie je een compu ter of een tv-set. Als je maar geld hebt. zo niet dan is er geen perspec tief. ben je een willoos slachtoffer van anderen. Verbazingwekkend en schrijnend tegelijk". Soldaten van de Rode Khmer, in het grensgebied met Thailand water drinkend uit bamboestokken. De Rode Khmer heeft de afgelopen jaren 100.000 vluchtelingen gedwongen terug te keren naar Cambodja. (fotoAFP) kind zitten ernaast, bekommeren zich zorgzaam over papa. 's Nachts moet je over de lichamen stappen, want iedereen mag er blijven sla pen. Aangrijpend is het beeld van zwaargewonde kinderen. De een mist een oog. een ander een arm, een derde een been. Moeders ver troetelen ze. Een triest beeld, waar aan je je zo snel mogelijk wilt ont trekken. Ondertussen wordt een 18- jarige jongen binnengebracht, ker mend van pijn. een flinke mijn- scherf in z'n rug. De internationale hulporganisa ties verlenen in alle kampen hulp. waardoor zij echter indirect de mili taire strijd ondersteunen. Dit is het dilemma van de hulpverleners: om humanitaire redenen blijven hel pen. maar daardoor de oorlog laten voortduren. Ja maar. zo roepen alle helpers in koor. je kunt mensen toch niet laten doodbloeden of ver hongeren? Beeld Het beeld dat de verschillende kam pen oproepen is zeer divers. Het ene is een kamp met prikkeldraad, wachttorens en strenge controles, in het andere heerst meer vrijheid. Een paar hebben wel wat weg van een kleurige camping. In alle kam pen heerst een, naar omstandighe den. redelijk ontspannen sfeer. Het zouden alle pittoreske Cam bodjaanse dorpjes kunnen zijn met romantische bamboe-huisjes, een schooltje, een marktpleintje, kleine privé-winkeltjes. een bioscoopje. Er zijn speeltuintjes. er is een dorps plein waar de nieuwtjes worden uit gewisseld. er wordt zelfs Jeu de Boules gespeeld. Washington Henk Dam zelfs in een Ninja...etc. pyjama. Toen ik de kaarten met Arthur en Maria kocht, dacht ik: Alien denkt vast dat ik voor haar ook een Valentijnskaart koop. Dus dan gaat ze er ook een voor mij kopen. Dus kan ik maar beter inderdaad er eentje voor haar kopen. Zo gaan principes verloren. En gezegd moet worden: het valt in Amerika ook met mee om NIET mee te doen aan de Valentijnsdag-rage. Elk jaar versturen de Amerikanen onderling 900 miljoen Valentijns- kaarten. Het is het beste feest voor de kaarten-industrie na de Kerst. Je hebt speciale Valentijns-kaarten voor iedere doelgroep: voor vaders, moeders, zoons, dochters, vrienden, ooms, buren, schoonmoeders zelfs. De boodschap op de kaarten varieert van sentimenteel tot bijna pornografisch tot ronduit jou goed zou staan?". Dan draai j de kaart om. waar het antwoord luidt: "Mijn bed". Bij kaarten blijft het met. Amerikanen geven elkaar ook onderbroeken met rode hartjes, dito stropdassen, dito sokken, kettingen met rode plastic hartjes waarin een flikkerend lampje zit. Het minste datje moet doen is je lover een doos chocola in de vorm van een hart geven, en natuurlijk rode rozen. Wie dat laatste doet. moet een tijdje flink gespaard hebben. Ik weet niet wat rozen in Nederland kosten, maar hier gaan ze deze dagen weg voor 70 dollar per dozijn. Omgerekend is dat tien gulden per Bah. Ik haat het. die uitbuiting van de tederste gevoelens die wij mensen kunnen opbrengen. Nee. dan Arthur. Die is tenminste eerlijk. Gisteren kwam hij met een rood papieren hart thuis. Had hij op school gemaakt. "Hier", cei hij tegen Alien. "Voor jou". "Waf mooi", riep Alten blij uit. "Wat is het?" Arthur haalde z'n schouders op. "Weet ik met. Moesten we van de juffrouw maken".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2