Polygram kan Amerikaanse hitlijsten niet bereiken Chinese miss-verkiezing Ron neemt duik in tijd van toen' TROS mag gevangene niet voor televisie halen Luierstoel Conflict bij Keek op de Week PAGINA 22 RTV-SHOW DONDERDAG 14 FEBRUARI 1991 NEW YORK (ANP) - De Ameri kaanse activiteiten van de pla tenmaatschappij Polygram, in clusief de voor honderden mil joenen dollars overgenomen Amerikaanse merken A&M en Island Records, hebben niet erg goed gescoord op de pophitlijs ten. De Amerikaanse tak van de in Londen gevestigde Poly gram behaalde in 1990 'slechts' een marktaandeel van 12 pro cent. Vorig jaar sprak de toen malige bestuursvoorzitter Da vid Fine nog de verwachting uit een marktaandeel van 13 pro cent te behalen. Dit jaar hoopt Polygram, voor tachtig procent eigendom van Philips, een beter contact te krij gen met het hitgevoelige pu- so bliek. Nieuwe produkties van rot») U2. Def Leppard en John Cougar Mellencamp staan op de stapel. In een gisteren gepubliceerd in terview met The Wall Street Journal geeft de per 1 januari be noemde bestuursvoorzitter van Polygram. Alain Levy, toe in 1990 weinig succes te hebben ge had bij het bestormen van de Amerikaanse hitlijsten. "Het was een slecht jaar voor albums die van Island en A&M kwamen", al- den in 1989 juist gekocht om de positie van Polygram op de be langrijkste muziekmarkt van de wereld, de Verenigde Staten, te verbeteren. Daarvóór was Poly gram wel groot in Europa en de rest van de wereld, maar had het concern in de VS vooral op pop- gebied een dwergachtig formaat. Naar schatting f 1,5 miljard heeft HILVERSUM (GPD) In het TROS-programma Cri me Time mag een 52-jarige gedetineerde uit het huis van bewaring in Zwaag niet zijn verhaal vertellen. Dat is het resultaat van een kort geding dat de verdachte gis teren aanspande tegen de Staat der Nederlanden om af te dwingen dat een TROS- cameraploeg het huis van bewaring binnenmocht hem te interviewen. De kort-ge- dingrechter wees de eis van de man af, omdat zijn zaak nog voor de Hoge Raad moet komen. Het TROS-programma Cri me Time besteedt morgen (vrijdag) aandacht aan een zaak die op 4 januari 1989 in Beverwijk speelde. Op die dag werd er op twee mensen een moordaanslag gepleegd. Beiden overleefden de aan slag. Het vrouwelijke slacht offer wees haar pleegvader aan als de schuldige. Deze laatste is inmiddels in hoger beroep veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De makers van Crime Time reconstrueerden de zaak en wilden de veroordeelde aan het woord laten. Deze wilde zelf voor de camera zijn ver haal toelichten. De man houdt namelijk vol dat hij onschul dig is. Een verzoek van de ad vocaat van de gedetineerde aan justitie om een interview te mogen opnemen, werd door justitie afgewezen. Daar op spande de advocaat het ge ding aan. De landsadvocaat deed gis teren een beroep op een me morandum van justitie, waar in staat dat verdachten die in preventieve hechtenis zitten, geen contact met de pers mo gen hebben. Advocaat mr L.J.C. Heukels van de ver dachte deed daarentegen een beroep op de vrijheid van me ningsuiting. "Er staat in de grondwet weliswaar dat daar beperkingen aan gesteld mo gen worden, maar niet dat je dat recht volledig mag afne men", aldus de advocaat. Ook betoogde hij dat justi tie op deze manier de journa listieke regel van hoor en we derhoor onmogelijk maakt. "Bovendien wordt er een on derscheid gemaakt tussen schrijvende pers en audiovi suele pers. Want de schrijven de pers kan wel het huis van bewaring in om een interview te maken", aldus Hpukels. De rechter wees de eis van het in terview echter af. Een toelich ting op het vonnis moet nog volgen. De TROS zendt de re constructie nu zonder bijdra ge van de verdachte uit. op tafel moeten leg gen om een voet tussen de deur te krijgen bij de Amerikaanse rock 'n roll-scene. Volgens som mige deskundigen betaalde Po lygram te veel voor niet al te goed draaiende ondernemingen. Daarnaast gaan er geruchten dat de onderhandelingen over een nieuw platencontract met één van de toppers van A&M, Janet Jackson, niet al te soepel verlo pen. Maar liefst vijftig miljoen dol lar zou Polygram moeten betalen aan het goudgerande zusje van Michael Jackson om haar voor A &M te behouden. Al tijdens de eerste publikatie van de jaarcij fers in maart 1990 klaagde de toenmalige Polygram-directeur David Fine over de zeer hoge be dragen die hij moest betalen voor de artiesten. HONG KONG - Leng Yen Thean, een 19-jarige studente uit Singapore, is eerste gewor den bij de internationale 'Miss China' verkiezingen. Op de foto xvordt zij geflankeerd door twee schoonheden die haar op de hielen zaten: Anita Yuen (links), een televisiepresen tatrice uit Hong Kong. en de Canadese Hazel Cheung, een 23-jarige studente uit Mon treal. Chinese schoonheden uit 23 steden deden mee aan de miss-verkiezing. (foto ap> HILVERSUM - Ron Brandste- der brengt, vanaf donderdag 25 april, een nieuw spelprogram- ma bij RTL4. De naam van het programma, waarin nostalgie en satellietontvangst centraal staan, is 'Ron's Tweede Jeugd Show'. Het is de bedoeling om juist die tv-kijkers bij het program ma te betrekken die RTL4 nog niet kunnen ontvangen. Zo zul len de kandidaten die aan het spel deelnemen vooral komen uit gebieden waar (nog) geen kabelaansluiting is. In elk van de acht afleverin gen staat een bepaald jaar, uit de periode tussen 1960 en 1975, centraal en neemt Ron Brand- steder, samen met de kandida ten, een nostalgische duik in 'de tijd van toen'. De kandida ten waren in het betreffende jaar tussen de 15 en 20 jaar oud. Aan de hand van historisch archiefmateriaal moeten zij zich door drie spelronden heen slaan. Daarbij krijgen ze te ma ken met vragen over de actuali teit uit het specifieke jaar en over de toenmalige televisie, film, muziek, mode, gebruiken, rages en beroemdheden. De kandidaten kunnen overi gens niet alleen bijzondere ap paraten (uitgevoerd in de stijl van de jaren '60 en '70) en bij voorbeeld pe's winnen, maar ook schotelantennes en deco ders waarmee de RTL4-pro- gramma's zijn te ontvangen. Aan het programma is een uit gebreide (pers)campagne ver bonden om de schotelverkoop in Nederland verder te stimu leren. De muziek in het spelpro- gramma wordt verzorgd door een vaste bigband en er zullen artiesten optreden die hun grootste bekendheid 'in het jaar van toen' beleefden. Wie in het oude Indië "klimaat schoot" hing onderuit gezakt in een luie stoel zalig niets te doen. Zo iemand had het zich lekker gemaakt, hij voelde zich met an dere woorden "senang". Na een vermoeiende dag op een broei- heet kantoor had hij zich eerst verfrist in de "mandiekamer", en zich daarna gekleed in een gemakkelijk zittende slaap broek en een "kabaai" (los jas je). In fotoboeken van het oude Indië ziet men een theejonker of Deliplanter vaak op de open ga lerij in zijn luierstoel zitten, blootsvoets, en met een glaasje "stroop" limonadeof een "paitje" (borrel) in zijn hand. Uitdrukkingen als klimaat schieten en het zich lekker ma ken behoorden tot het gangbare Nederlands-Indische taalge bruik. Het is tropisch Neder lands, namaak-Nederlands, waar geen woord Maleis bij zit. Hij is pas "uitgekomen", is ook zo'n zegswijze die alleen binnen het Indische milieu begrepen werd. Bedoeld werd: hij is pas van de mailboot gestapt, te m id- den van de "oudgasten" is hij een "baar" (nieuweling). Als een bezoeker van de soos een "muskietenvestje" aantrok, dan goot hij zoveel borrels door zijn keelgat dat hij later, onder de klamboe, niet meer wakker zou schrikken van een mugge- b eet. In het aardige boekje "Soe batten, sarongs en sinjo's" ver telt Joop van den Berg het een en ander over de relatie tussen het Nederlands en het Maleis. In de loop van de driehonderd jaar Nederlandse aanwezig heid in de Indische archipel zijn er heel wat Maleise woorden het Nederlands binnengeslopen. Dat ging het gemakkelijkst bij woorden die betrekking hadden Oerrit jan Zwier op specifieke Indische dieren, vruchten, gerechten, kledings tukken, wapens of muziekin strumenten. Woorden als kar bouw, kaketoe, tjitjak, orang oetan, doerian (stinkvrucht), ananas, pisang, nassi, trassi, kroepoek, sarong, kabaai, klamboe, goeling (rolkussen), kris, klewang en gamelan maakten moeiteloos de overstap van de ene taal naar de andere. Maar ook woorden als klapper (kokos), ketimoen (komkom mer), kaaiman (krokodil) en gladakker (straathond), waar voor een Nederlands equivalent voorhanden was, kregen in de Indische samenleving al gauw bestaansrecht. Hetzelfde geldt voor kali (rivier) en kampong (dorp), die naar een heel andere werkelijkheid verwijzen dan naar het Reitdiep en Broek-op- Waterland. De njai, de Indische huis houdster, met wie soldaten en andere vrijgezellen samenleef den, vormde, net als de bedien den. de sluis waardoor de ene taalstroom in de andere terecht kwam. Van woorden als adat, baboe, senang, tab, tempo doeloe, kokki en toko herkennen we de Maleise oorsprong nog wel. Maar ook soebatten (vlei end vragen), bakkeleien, am per, pienter en piekeren danken hun ontstaan aan Indonesische stamwoorden. Joop van der Berg schat dat het huidige Nederlands enige honderden woorden van Malei se oorsprong bevat. Wie de Dik ke van Dale erop naslaat, komt daarin zeer veel woorden tegen, zoals djimat (talisman), tandoe (draagstoel) en rampassen (ro ven), die in het alledaagse Ne derlands nauwelijks gebruikt worden. Het lijkt voor de hand te liggen dat in de toekomst veel van dit soort woorden uit de lexicons zullen wegvallen. Toch leerde een steekproef van nieu we edities van het genoemde woordenboek Van den Berg dat er in de voorbije veertig jaar maar een enkel woord, zoals matasapi (spiegelei), uit de Van Dale was verdwenen. Het huidige Indonesisch is schatplichtiger aan het Neder lands dan het omgekeerde. Dui zenden woorden zijn bijna let terlijk uit de taal van het voor malige moederland overgeno men: anemer (aannemer), andil (aandeel), grasi (gratie), kantor pos (postkantoor), kapten (ka pitein), mobil (auto), makelar (makelaar), opposisi (opposi tie), pabrik (fabriek), ritsleting (ritssluitiyig), sakelar (schake laar) en waskom. Bij sommige woorden is de herkomst wat moeilijker te traceren: bengkel (winkel), dongkrak (domme kracht), indekos (pensiongast, letterlijk "in de kost"), kakns (toilet, letterlijk „kakhuis") en messin pompa (pompmachine). Wie het recent verschenen Indo- nesisch-Nederlands Woorden boek van A. Teeuw opslaat, kan dit lijstje met talloze voorbeel den aanvullen. Waar het moederland zich verrijkte met de Indische suiker en tabak, daar spekte de kolonie haar woordenschat met de taal van de overheersers. VAT ZION GERUCHTEN W-A P-/-B W-S-/-W-Z WAT &-£-*/ J-/-J k?-L £-t-hJ i De Bie hebben Aid van der Naad de toegang tot de tv-studio HILVERSUM - "Aad van der Naad. politiek medewerker van het VPRO-tv-program- ma Keek op de Week is door de directie van het Simplis- ties Verbond op non-actief gesteld. Verbondsdirecteu ren Van Kooten en De Bie hebben Van der Naad de toe gang tot de Keek op de Week-studio ontzegd. De kern van het conflict, dat is uitgebroken tussen medewerker Van der Naad en programmamakers Van Kooten en De Bie. moet wor den gezocht in de wijze waarop de Golf-oorlog in Keek op de Week wordt be handeld. Insiders menen te weten dat Van der Naad een radicale, tot actie oproepen de verslagge\ing voorstaat, terwijl Van Kooten en De Bie van mening zijn dat een dergelijke benadering niet in een amusementsprogram ma thuishoort. De betrokke nen weigerden commentaar te geven. v, Aad van der Naad (61) is oud-hoofdbestuurder van de Bouw- en Houtbond FNV. Hij leidde vele vakbondsac ties en schreef gedurende enkele jaren een zeer kriti sche column in het FNV Ma gazine. Sinds oktober 1990 presenteerde bij binnen lands politiek nieuws in Keek op de Week. De leiding van de VPRO- telexisie heeft besloten zich op dit moment niet te men gen in het conflict binnen de redactie van Keek op de Week. De uitzending van aanstaande zondag zal nor maal doorgang vinden". Tot zover de tekst van het persbericht dat deze krant van de VPRO mocht ontvan gen. Geen Songfestival HILVERSUM (ANP) - De NOS zal dit jaar niet meedoen aan de finale van het Eurovisie Songfestival in Rome. Reden is het feit dat het festival op 4 mei, Dodenherdenking, wordt gehouden. Hierdoor is ook de noodzaak om in ons land voor ronden te organiseren overbo dig geworden. Een woordvoer der van de NOS heeft dit giste ren bevestigd. De NOS had vorig jaar al la ten weten niet te zullen mee doen als de finale op 4 mei zou plaatsvinden. Pogingen van de omroep om de datum te wijzi gen. hebben volgens de woord voerder geen resultaat gehad.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22