ipSm m Warmondse geeft speklapjes aan vroege ooievaar Us onbetrouwbaar op groot deel Oegstgeester Kanaal Duizend broden per dag voor vogels Wassenaar JMÜ-I V' DONDERDAG 14 FEBRUARI 1991 Weer enquête over weekmarkt in Leiderdorp LEIDERDORP De verplaatsing van de Leiderdorpse weekmarkt van de Hoofdtraat naar de Laan van Ouderzorg is opnieuw het onder werp van een enquête. De vragen worden dit keer namens de Vereni ging voor Ambulante Handel ge steld aan Leiderdorpers die niet in de directe omgeving van de markt Leerlingen van het Holtlant Col lege bezoeken vanaf vandaag twee honderd huizen in Zijlkwartier, Schansen, Dreven, Vogelwijk, de Horsten, Voorhof, Binnenhof, Win kelhof, Buitenhof en aan de Laan van Ouderzorg. De enquête dient als aanvulling op de onderzoeken die al eerder werden gedaan onder de marktkooplieden en de bezoe kers van de markt in Oud-Leider- Een grote meerderheid van de marktkooplui koos daarbij voor verplaatsing. Bijna negentig pro cent van de marktbezoekers wilde juist dat de markt in oud-Leider dorp blijft Bijna de helft van de be zoekers liet weten de markt te zul len mijden wanneer die naar het nieuwe dorp verhuist. De winke liers aan de Hoofdstraat protesteer den met een handtekeningactie te gen een verplaatsing van de markt. Volgens een woordvoerster van de gemeente is deze enquête echt de laatste. De gemeenteraad beslist waarschijnlijk in de vergadering van 8 april over de weekmarkt. De resultaten van de enquête worden over twee weken bekendgemaakt. KLEDING UIT AUTO - Bij een in braak in een personenauto in Bode graven is gisteren voor 6.000 gulden aan kleding gestolen. De auto. ei- gendom van een inwoner van Voor schoten, stond op het parkeerter rein van het AC-restaurant aan de Goudse Straatweg in Bodegraven. Het voertuig is door de daders open gebroken. INBRAAK - Bij een inbraak in een bedrijf aan de Leiderdorpse Zijldijk zijn gisternacht etenswaren, siga retten en geluidsapparatuur gesto len. De inbrekers kwamen binnen door een raampje te verwijderen en hebben verschillende ruimten opengebroken om in de kantine hun slag te kunnen slaan. AC-restaurants motel bouwen in Leiderdorp LEIDERDORP AC-restaurants wil zo snel mogelijk beginnen met de bouw van een motel tussen de Persant Snoepweg en de rijksweg A4 in Leiderdorp. Wanneer de ge meente eenmaal een bouwvergun ning heeft gegeven, hoopt het con cern binnen een half jaar onderdak te kunnen bieden aan overnachten de automobilisten. Het drie-sterren motel met circa zestig kamers wordt aan het al be staande AC-restaurant gebouwd, zo maakte directeur E.W. Bezaan gis teren bekend. Volgens een gemeen tewoordvoerster passen de bouw plannen van AC-Restaurants echter niet in het bestemmingsplan voor het terrein. Dat bepaalt dat de be bouwing honderd meter uit het hart van de achterliggende A4 moet blij- ven en veertig meter uit het hart van de Persant Snoepweg. In de bouw plannen wordt met name die veer- 1 tig metergrens overschreden. Bezaan: "We zullen de plannen moeten aanpassen binnen de moge lijkheden die het bestemmingsplan biedt. Als de Leiderdorpse 'schoon- heidscommissie' eenmaal haar toe stemming heeft gegeven, moeten we wachten op de ambtelijke mo len. Een startdatum voor de bouw durf ik dan ook niet te geven". In 1989 maakte AC bekend een fast /ood-restaurant te willen vesti- 1 gen op het terrein. Naast de keuken van het huidige restaurant zou een loket moeten komen waar automo- bisten hun bestelling kunnen plaat sen bij een praatpaal en vervolgens via het portierraampje het eten in ontvangst kunnen nemen. Volgens Bezaan gaan die plannen gewoon door. "Het fast food-gedeelte ne- men we gewoon mee in de motel- t plannen", aldus de directeur. Leerlingen halen chemisch afval op LEIDERDORP - Leerlingen van het Holtlant College in Leiderdorp halen dinsdagmorgen klein che misch afval op in Leiderdorp en Leiden. In de Leiderdorpse Buiten hof. Binnenhof en de Vogelwijk en de Leidse wijken Merenwijk en de Kooi verzamelen ze huis-aan-huis resten motorolie, nagellak, verf en oude batterijen. De actie is onderdeel van de i milieu-week op het Holtlant Colle ge, die de leerlingen bewust moet maken van de dagelijkse milieu vervuiling. jas» 9 --d?'"-. «ai •Wipt Ws ,rM ff£-3 83 naa WJWrn ma® Mm tK&B mm *W® mm tn5 imm 'Ik hoop. dat hij terugkomt' WARMOND - "Dat ik zomaar een ooievaar heb gevoerd, 't Is toch wat". De Warmondse L. Roodenburg kan er nog steeds niet over uit. Een hongerige ooievaar heeft gistermiddag uren lang gesmuld van 'haar' speklapjes, brood met boter en stukjes worst. Rooden burg kon het dier vanuit haar woonboot aan de Wasbeeklaan voe ren. Wie is verantwoordelijk? OEGSTGEEST - Schaatsen op het Oegstgeester Kanaal kan levensgevaarlijk zijn. Een omwonende zag diverse mensen door het ijs zakken, zonder dat dat overigens tot fatale ongelukken leidde. De meeste mensen stappen ar geloos het ijs op omdat slo ten en plassen in de buurt wèl stevig zijn dichtgevro ren, terwijl de kwaliteit van het ijs op het kanaal voor een groot deel onder de maat is. Omwonenden vermoeden dat het Leidse energiebedrijf EWR de schuldige is, omdat het bedrijf koel water loost in de Maresingel aan de rand van de Leidse binnenstad. Doordat bij de Valkbrug in Leiden een scherm in de gracht is geplaatst stroomt het water niet langer de Leidse grachten in, Tnet als gevolg dat het alleen weg kan stromen door de Haarlemmertrekvaart. Bij de Leebrug, op de grens van Warmond en Oegstgeest, 'kruist' de Haarlem mertrekvaart het Oegstgeester ka naal en de Leede. Tot aan deze plaats, waar de War- monder Leede en het Oegstgeester Kanaal in ekaars verlengde lopen, ligt geen ijs. Dat is eveneens het ge val op het eerste deel van het Ka naal, ongeveer tot aan het Leidse gat. Een lang stuk in de richting van de J.H. Oortbrug en verder, is niet betrouwbaar. Pas in de richting van de rijksweg en Rijnsburg kan veilig worden geschaatst. Onwaarschijnlijk Een woordvoerder van het EWR ontkent dat het energiebedrijf ver antwoordelijk is voor het gebrek aan ijs. De lozingsvergunning zou daarvoor te veel beperkingen bevat ten. "Bij de centrale is het water hooguit een a anderhalve graad warm. Daar smelt je niet alle ijs tot in Oegstgeest mee". Ook de sterke re stroming die wordt veroorzaakt doordat alle koelwater nu via de zelfde route de stad verlaat, zou geen verklaring zijn: "Onwaar schijnlijk. daarvoor lozen wij te wei nig". Ook het Hoogheemraadschap van Rijnland, verantwoordelijk voor de waterhuishouding in de re gio, ontkent verantwoordelijk te zijn voor het gebrek aan ijs. "We be malen het land niet, dus er ontstaat ook geen stroming waardoor het water niet zou kunnen bevriezen", zegt een woordvoerder. Een moge lijke verklaring zou volgens hem kunnen zijn dat 'ongezuiverd' water wordt geloosd. "Je gaat er vanuit dat ieder huis in Nederland op de riolering is aangesloten, maar dat blijkt vaak tegen te vallen". Woonboten Het zou er op neerkomen dat er ver schillende oorzaken zijn voor de 'open' trekvaart en het 'onbetrouw bare' kanaal. Allereèrst is er de stro ming die wordt verooorzaakt door water dat de EWR loost. Achter de centrale in de Leidse Maresingel borrelt water op, overigens zonder dat de damp er vanaf slaat. Dit wa ter kan alleen via de Haarlemmer- trekvaart weg, waardoor stroming ontstaat. Daarnaast liggen zowel in het Leidse als in het Oegstgeester deel van de vaart veel woonboten die lo zen op het water. Ten slotte zouden de jachthavens aan de Haarlemmer- trekvaartweg in Oegstgeest en aan de Warmondse kant van de Vaart voor de nodige beweging in het wa ter zorgen. Schaatsen op het Oegstgeester Kanaal blijft dus gevaarlijk. Maar de echte liefhebber heeft natuurlijk allang de ijsbaan achter kasteel Oud Poelgeest ontdekt. ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse veehouder en kaasma ker J. Versteegen voert op zijn ei gen manier actie tegen de Golf oorlog. Aan een boom voor zijn boerderij aan de Ziüdbuurtse- weg heeft hij demonstratief een witte vlag bevestigd die is ge maakt van kaasdoek. Een poster achter zijn raam legt uit dat de vlag gericht is tegen het 'Golfge- weld'. "Ik zoek hiermee geen publici teit. maar doe dit uit volle over tuiging. Het is een teken van on macht. Het is onnatuurlijk dat de wereld zo tekeer gaat. Ik heb er elke dag verdriet van". Versteegen kwam op het idee om een witte vlag uit te hangen toen hij Duitsers op televisie zag vlaggen voor vrede. De kaasma ker zegt veel positieve reacties te krijgen. Hij zou het leuk vinden wanneer zijn idee navolging vindt, maar doet het daar niet om. "Het vlaggen lucht mij per soonlijk op". (foto Ellen Martens) Elke dag voert Roodenbrug op vas te tijdstippen hongerige vogels, die te lijden hebben van de koude. "Ze weten dat al, de reigers staan me al op te wachten", zegt ze. Gistermid dag kregen de reigers gezelschap van een volwassen ooievaar. "Ik keek naar buiten en zag het dier. Ik stond gewoon te beven. Het was zo mooi, groot en wit, ik wist meteen dat het een ooievaar was. Ik had nog speklapje in de ijskast en heb dat in reepjes geknipt". Het dier had zo'n honger dat het zijn aanvankelijke schuwheid liet varen: "Ik liep met mijn laarzen aan het land in om te voeren. Als het beest niet zo'n honger had gehad was het waarschijnlijk wel wegge vlogen". In eerste instantie had de ooievaar ruzie met de reigers. Het lukte Roodenburg de zeldzame vo gel van voedsel te voorzien door het voer op verschillende plekken te strooien. Na enkele uren vloog de ooievaar weg. "Waarschijnlijk had- ie genoeg gehad", veronderstelt Roodenburg. Verbazing J. van Egmond, die een boerderij heeft aan de Wasbeeklaan, zag de zeldzame vogel ook. Hij was bijzon der verbaasd het dier in zijn weiland aan te treffen. "Wanneer je in febru ari een ooievaar in de sneeuw ziet zitten is dat toch wel heel bijzon der". Daar komt nog bij dat ooie vaars de laatste jaren zich de laatste jaren niet lieten zien in de gemeente die over een eigen ooievaarsnest be schikt, langs de doorgaande Heren weg. Het is onbekend waarom het dier nu al in Nederland is. Ooievaars trékken gewoonlijk in de herfst naar warmere streken. Roodenburg sluit niet uit dat twee warme win ters ervoor hebben gezorgd dat de ooievaar vroegtijdig van zijn trek tocht naar warmere streken is te ruggekeerd. Van Egmond en Roodenburg ho pen dat de ooievaar terugkeert aan de Wasbeeklaan. "Hij is gevoerd, dus je weet maar nooit", aldus Van Egmond. Lezers Schrijven Niet sneeuwvrij Heel graag wil ik reageren op het stukje 'Werkgroep wil Oegstgeest sneeuwvrij voor rolstoelen' van 12 februari. Heel begrijpelijk vind ik deze re actie wel, maar helemaal kan ik het er niet mee eens zijn. Voor alle kin deren komt het één keer in de vier of vijf jaar voor dat er zo'n laag sneeuw ligt en om nou het sleetje rijden voor deze paar dagen te ver pesten door schoongeveegde straat jes lijkt mij niet nodig. Niet alleen jongere of oudere wel of niet gehandicapte mensen heb ben deze dagen problemen om zich te verplaatsen buiten, ook moeders met kinderwagens kennen dit pro bleem. Bovendien ben ik van mening dat de minder-valide mens met sneeuw en gladheid een groot risico loopt om te vallen en iets te breken. Mijn advies is dan ook 'Laat je rijden' door familie, vrienden of kennissen en begeef je niet onnodig op straat. Lang zal het niet duren want de dooi zet alweer in. M.C. Walter W. de Mérodelaan 8 2343 KC Oegstgeest WASSENAAR - Duizend bro den per dag en vele kilo's vis, graan en vet. Dat wordt dage lijks gebracht bij de duizen den vogels die in Wassenaar de winter doorbrengen. De in zameling en distributie is in handen van de plaatselijke af deling van de dierenbescher ming. Vrijwilligers van werk voorzieningsschap 't Heem in Katwijk snijden het brood in hapklare stukken. Tweemaal per dag bezoeken de dierenbeschermers de 45 plaat sen waar de vogels samenscho len, variërend van het Valken- burgse Meertje, landgoederen en buurtslootjes tot duinvennetjes. Ze doen dat met de dierenambu lance en een personenwagen. Achter beide wagens hangt een aanhangwagen en wanneer er el ders hulp nodig is, gaat de ambu lance zonder aanhanger snel naar de plek des onheils. Volgens woordvoerder W. Don ders blijft het dierenleed deze winter beperkt. Het aantal dode eenden schat hij op twaalf, het aantal vastgevroren dieren ligt iets hoger in de waterrijke ge meente. De zeven reigers en de honderden meerkoeten krijgen bijzondere aandacht. De reigers kunnen niet zonder een dagelijk se portie vis en meerkoeten heb ben dagelijks een portie algen en waterinsecten nodig. De dierenbescherming kan vet bij slagers halen en krijgt de dui zend broden per dag van een bak kerij in Loosduinen. Omdat de kosten van graan, vis en benzine oplopen, is financiële steun ech ter meer dan welkom. Volgens Donders, wiens hele familie meehelpt, krijgen alle vo gels eten. Ook meeuwen. Om te voorkomen dat deze zeevogels al le visjes inpikken, bezoekt zijn or ganisatie de reigers vroeg in de morgen: "We doen dan heel rustig aan en gooien de visjes vanuit de verte". Thuis heeft hij een paar vogels die vastgevroren waren en wat moeten bijsterken. Alleen echte noodgevallen brengt hij naar het dierenasiel. Minder In buurgemeente Voorschoten hoort men op van de hoeveelhe den voedsel die op het menu staan van de Wassenaarse vogels. Tot nu toe redde de plaatselijke afdeling van de dierenbescher ming het met achttien zakken graan van 25 kilo, twee zakken zangvogelzaad en zo'n honderd broden, zorgvuldig gedrenkt in olie. De vogels zitten vooral in parken, maar ook in polders en op de Vliet wordt het nodige achter gelaten, tot vet- en havermoutbol- len toe. Op sommige plaatsen veegt de voorzitter wat plekjes sneeuwvrij. In Oegstgeest redt de dieren bescherming het met zo'n twintig broden per dag, afkomstig van Diaconessenhuis, scholieren en particulieren. Als de vorst aan houdt, overweegt het bestuur om ook graan te kopen en vis te ver strekken aan de drie reigers die onlangs in de gemeente zijn neer gestreken. "Het aantal vogels valt een beetje tegen. Anders zijn er zes tot zeven plaatsen waar ze zich concentreren, nu zijn dat er twee minder", zegt mevrouw L. Slagter. De dierenbeschermers zorgen voor de grote concentraties wa tervogels, burgers voeren de 'ge wone' zangvogels. Ook blijken ze het nodige te doen voor eendjes in hun straat. Vindt de Oegst- geestse dat haar gemeente allert is op het gevaar van dichtvriezen- de wakken, haar Voorschotense tegenvoeter heeft wat dat betreft een klacht. "Doordat het wak aan de Maduroweg is dichtgevroren moesten we opnieuw op zoek naar de eenden; de ene gans vond een plekje onder de brug", zegt J.H.L. van Kempen. DONDERDAG 14 FEBRUA Loidon voorstelling 'Boos op i aanvang 20.00 uur in clubgebouw Beukenschans. klaverjassen bij de Sleerjassers. aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. Noordwljk soos voor 12-15 jarigen, van 19.00 lol 21.00 uur in het JOIN-cen- feestavond l.g.v. 50-jarig be staan van de Nederlandse Christen Vrouwenbond atd. Noordwijk/Zee, aanvang 18 00 uur in het Buurthuis, Hoofdstraat. VRIJDAG 15 FEBRUARI Alkomade postzegelveiling bij Ruilvereni- ging Alkemade. aanvang 20.00 uur in de Alkeburcht. Roelofarends- Hoofl- 18.00 uur in café Dick' optreden Alphense rock 'n roll band 'Hof Coldrex', aanvang 21.30 uur in jongerencentrum Madonna. Olympiaweg. Hillogom postzegel ruil- en veilingavond NVPV-Hillegom, voor de jeugd aanvang 19.00 uur, overige leden om 20 00 uur in De Hoeksteen, Ka- rel Doormanplein. Leiden voorstelling (voorpremière) 'Het Huishoudschool-syndroom', met Jenny Arean Solo, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling 'Boos op de We reld'. naar Look Back in Anger van John Osborne, aanvang 20.30 uur in het Micro-Theater, Oude Vest voorstelling: Tergend langzaam wakker worden', met Adelheid Roosen err George Groot, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Leiderdorp pri|sklaverjassen en sjoelen in de kantine van de IJsclub, Maurits- smgel. aanvang 20 00 uur klaveriassen bij supportersvere niging RCL, aanvang 20.00 uur in sportpark De Bloemerd. olv Cees Borger, aanvang 20.15 uur in de Grote Kerk. propaganda-feestavond Noord- wi|kse Reddingsbrigade uitvoering jubileumrevue 'Lachparade 70 jaar NRB'. aanvang 20 00 uur m De Rank, Golfbaan. tieve ontwikkeling door therapeut Peter Toonen, van 14,00 tot 17.00 uur, gebouw De Zilverling, Prins Hendrikstraat. bingo-avond met verloting bij optreden van de 'Funny Jazzband', in café Dick'sies, Hooft- straat, aanvang 22.30 uur. Katwijk kindervoorstelling (vanaf 4 jaar): 'Nijntje gaat logeren kleuteropera over Dick Bruna's Nijntje, aanvang 14.00 uur in Tripodia. Koudekerk voorstelling: 'Noach' Leiden bingo-avond Con Fuoco, aan vang 20.00 uur, clubgebouw, J.C. de Rijpstraat. voorstelling (première): 'Het Huishoudschoolsyndroom'. met Jenny Arean Solo, aanvang 20 15 uur m de Leidse Schouwburg. voorstelling 'Boos op de We reld', naar Look Back in Anger, 20.30 u. Micro-Yjeater, Oude Vest. Noordwijk spelletjes en knutselen voor kin deren van 6 tot 12 jaar, van 10.30

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16