Vervuiling j achthavens Rijnstreek aanpakken Slecht nieuws voor de dertien provinciebesturen 'Voor grote projecten als TGV aparte wet maken 'Geluidsoverlast beperken tot Schiphol' 0uö JJicutosf Gezamenlijke acties van allerlei instanties Vergrijzing slaat toe bij faculteit scheikunde VERKIEZINGEN DONDERDAG 14 FEBRUARI 1991 REGIO PAGINA 15 Conrectoren hoeven in vakantie niet meer te zwoegen op lesrooster LEIDEN/WOERDEN De tijd dat een conrector van de mid delbare school een groot deel van zijn zomervakantie zwoe gend en zwetend moet door brengen met het opstellen van het lesrooster voor het komende schooljaar, is voorbij. Op basis van de theorieën van de wiskundige Th. Kletter, oud- rector van het Mendelcollege in Haarlem, ontwikkelde de firma Intreco Management Consul tants in Woerden een computer programma dat de roosterma ker veel hoofdbrekers èn vrije dagen bespaart. Het computerprogramma Vakwerk maakt op basis van de ngevoerde gegevens van de be treffende school binnen tien minuten geheel automatisch een lesrooster. De leerkracht hoeft het rooster dan alleen nog in verband met speciale wensen bij te sturen of te verfijnen. Bo vendien kan men met het com puterprogramma verschillende, varianten van het lesrooster sa menstellen. Vakwerk biedt nog veel meer mogelijkheden die het tot nu toe handmatige roosterwerk niet bood. Het softwarepakket zorgt bij het maken van een les rooster automatisch ook voor minder tussenuren, die zowel voor de leerlingen als de docen ten dikwijls verloren tijd bete kenen. Verder streeft het com puterprogramma naar een schooldag die niet meer dan ze ven lesuren bevat. Daardoor is het mogelijk de totale school tijd te verkorten. Het software-programma is geschreven voor de mavo/ha vo/vwo. Er komt ook eeb versie voor het middelbaar en hoger beroepsonderwijs. Volgens commissaris van de koningin Patijn kan aanleg veel sneller DEN HAAG Voor grote projecten als de aanleg van een hogesnelheidslijn zou een aparte wet moeten worden gemaakt, een soort Deltawet. Andere wetten worden daar mee opzij gezet, waardoor de realisering sneller gaat. Die suggestie deed commissaris van de koningin in Zuid-Holland S. Patijn gisteren bij de presentatie van het rapport 'Voortva rend en Zorgvuldig'. Hierin staan aanbeve lingen van de NS, het ministerie van verkeer en waterstaat en het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu hoe de uitvoering van Rail 21 met tien jaar versneld kan worden. Rail 21 voorziet in een verdubbeling van het aantal reizigers per trein in het jaar 2015 Vanuit het kabinet is gevraagd Rail 21 al voor 2005 te verwezenlijken. Daarvoor zijn zowel nieuwe spoorlijnen nodig als verbete ringen van bestaande. Om dat binnen die termijn te realiseren, is volgens het rapport in de eerste plaats een versnelling van be staande procedures nodig. Dit kan bereikt worden door de verschillende procedures zo veel mogelijk parallel te laten verlopen. Uit eindelijk wil men komen tot een tracéwet, waarin de vaststelling van nieuwe tracés voor weg-, water- en spoorwegen wordt ge regeld. Ook kan volgens de brochure een goede communicatie tussen de betrokken instan ties tijdwinst opleveren. "De nationale doel stellingen op het gebied van verkeer en ver voer, milieu en ruimtelijke ordening kunnen alleen in goede samenwerking met het pro vinciaal en lokaal bestuur worden bereikt", aldus het rapport. Het woord 'samen' was na 'voortvarend' en 'zorgvuldig dan ook het meest gebruikte bij de sprekers op de bijeen komst. Alleen Patijn plaatste de kanttekening dat er in het plan te veel werd uitgegaan van de NS. "Ik vind dat in zo'n belangrijk project de leiding bij de overheid moet liggen, psycho logisch lijkt me dat beter tegenover gemeen ten en belangengroepen. De NS kan als be langhebbende toch niet gaan onderhande len met gemeenten9" Hij verklaarde dat de provincies bereid zijn de leiding op zich te nemen. "Als provin cie heb je meer macht bij de gemeenten. Wij kunnen nog een keer iets uit onze achterzak halen, zoals een vergunninkje of een terrein- tje. als een gemeente dwars ligt", aldus Pa tijn, die namens het Interprovinciaal Over leg sprak. De commissaris kon de eensgezinde stem ming bij de aanwezigen evenwel niet wegha len. Minister Maij-Weggen, minister Alders en president-directeur van de NS. F. Ploeger verklaarden zonder uitzondering bijzonder tevreden te zijn met het rapport. Maij-Weg- gen: "Juist de 'achterzak-tactiek' van de pro vincies werkt dikwijls vertragend. Die wil len wij nu net de kop in drukken. De NS is prima in staat die verantwoordelijkheid te dragen". Ook in de. suggestie van Patijn om een A. Havermans. voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, was blij met het rapport. "Een betere communicatie met de NS is al jaren een wens van de ge meenten. wij zijn verheugd met deze eerste stap van de NS". Hij bestreed het idee dat gemeenten per definitie altijd dwars zouden liggen. "Wij brengen dingen in waar wij tegenover de burgers verantwoordelijk voor zijn, niet om dwars te liggen, maar om ze te laten meewe gen in de besluitvorming". Havermans deed de suggestie om een be geleidingscommissie in het leven te roepen, waarin alle betrokkenen van het begin af aan inspraak hebben. Hij werd in dit voorstel ge steund door Patijn. die er cynisch aan toe voegde dat de provincies dit rapport ook pas maandag voor het eerst onder ogen hadden kregen. Scholingsmakelaars werkzoekenden in augustus aan de slag LEIDEN/BUNNIK - De oprich- ting van 28 Regionale Bureaus Onderwijs (RBO's), bemiddelaars tussen scholen en werkzoeken den in het bestand van de arbeids voorziening, verloopt goed. Na aanvankelijke aarzeling zijn nu meer dan vijfhonderd scholen, variërend van basiseducatie tot middelbaar beroepsonderwijs, betrokken bij de initiatieven. De RBO's moeten bemiddelen tus sen de vraag naar scholing van werkzoekenden en het onderwijs aanbod van de betrokken scho len. De bureaus gaan op 1 augus tus van start. Dit heeft het RBO-projectbureau in Bunnik minister J. Ritzen van on derwijs gisteren laten weten. Voor de Rijnstreek wordt een RBO on dergebracht bij het Regionale Be stuur Arbeidsvoorziening dat Tn Rijswijk is gevestigd. Taak van de RBO's is onder meer beroepsonder wijs en volwasseneducatie aan te bieden aan de 28 Regionale Bestu ren voor de Arbeidsvoorziening (RBA) die op in januari de taken van de arbeidsbureaus hebben overge nomen. Ook het bedrijfsleven kan een beroep op de RBO's doen. Deze 'scholingsmakelaars' be middelen tussen vraag en aanbod van onderwijs. Het gaat hier om ar beidsmarktgerichte scholing voor werkenden en werkzoekenden. Be trokken bij de RBO's zijn middel baar beroepsonderwijs, volwasse nen- en basiseducatie, cursorisch beroepsonderwijs, centra voor vak opleidingen en dergelijke. De arbeidsvoorziening heeft van de regering een budget van 500 mil joen gulden voor scholing van werklozen en andere werkzoeken den meegekregen. De bêmiddeling van de RBO'shnoet de scholen die meedoen over vijf jaar jaarlijks on geveer 120 miljoen aan eigen in komsten uit contract-onderwijs le veren. Nu bedragen die eigen in komsten van het beroepsonderwijs ongeveer twaalf miljoen gulden. ALPHEN/LEIDEN Binnen een jaar moeten de 36 scheepswerven en jachthavens in de Rijnstreek - Alphen en Jacobswoude herbergen de meeste - maatregelen treffen om te voorkomen dat de bodems van het water waaraan zij grenzen worden vervuild. De kwali teit van die bodems is slecht. De initiatiefnemers hiertoe zijn het Igor (Intergemeentelijk Overlegor gaan Rijnstreek), de rijkspolitie te water en het hoogheemraadschap van Rijnland. De milieuactie begint in april en wordt in juli afgesloten. In eerste instantie wordt er gekeken welke activiteiten er plaatshebben in de havens en op de werven. Daar na richt men zich op controle. De gemeente Leiden heeft de plannen bij het Igor opgevraagd en AMSTERDAM/LEIDEN - De fa culteiten scheikunde van de univer siteiten hebben te kampen met een enorme vergrijzing. Het grootste deel van het wetenschappelijke per soneel is ouder dan vijftig jaar. Bin nen tien jaar komt 65 procent van de hoogleraren in aanmerking van vut of pensioen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Koninklijke Nederlandse Aka- demie van Wetenschappen (KNAW). De KNAW nam de knel punten binnen de Nederlandse uni versitaire chemie onder de loep. Het probleem is ook dat opvolgers.voor de oudere chemische profs moeilijk te vinden zijn, want jonge stafleden zijn op de faculteiten een uitzonde ring. Volgens de KNAW i de oorzaken van de vergrijzing het ont- sant. Volgens de KNAW ligt de hier- breken van formatieplaatsen voor voor oorzaak in de lage universi- jonge wetenschappers. Dit komt teitsbudgetten voor chemie. Hier door schommelingen in het aantal door kunnen in onvoldoende mate studenten. Bovendien vinden che- geavanceerde apparatuur wdrden mici uit het bedrijfsleven een baan aangeschaft die nodig zijn voor bij een universiteit weinig interes- hoogwaardig onderzoek. Oudhollandse ij szeilj achten op Braassem ROELOFARENDSVEEN - Oudhollandse ijszeiljachten kunnen zondag meedoen aan een ijszeildag op het Braassemermeer. De glijdende bootjes houden een soort optocht over het ijs. Belangstellenden kunnen meeva ren. De mooist uitziende boot wordt aan het einde van de dag onderschei den met een publieksprijs. Het zogeheten 'admiraalzeilen', in gelid achter elkaar zeilen, begint om 11.00 uur bij jachthaven Braassem, aan het einde van de Noorderhemweg in Roelofarendsveen. De ijszeildag wordt georganiseerd door ijszeilvereni- gmg Braassemermeer, die dit jaar haar 120-jarig bestaan viert. Het evene ment eindigt om 16.00 uur. Ook de lagere overheidssalaris- sen in verhouding met het bedrijfs leven zijn reden van de geringe be langstelling voor een baan bij de universiteit. Het gebrek aan schei kundeleraren vindt de KNAW ook een reden om somber te zijn over de aanwas van jonge chemici en de toe komst van de scheikunde. In Leiden is het al niet anders. "De gemiddelde leeftijd van de we tenschappelijke staf scheikunde is hier vrij hoog", bevestigt J. van As ten van het faculteitsbureau. "Om dat er geen geld voor nieuwe forma tieplaatsen is, moeten jonge opvol gers wachten tot de ouderen ver trekken. We proberen er wat aan te doen door af en toe toch tijdelijk jonge chemici in dienst te nemen. Als een oudere medewerker dan vertrekt, kan de jongere die openge vallen plek overlegt nu met het hoogheemraad schap op welke manier zij aan de milieuactie kan meedoen. Een woordvoerder van de gemeente ver telde dat wanneer Leiden besluit aan de actie deel te nemen, dat die in dezelfde periode plaatsheeft als in de Rijnstreek. Alleen is het nog de vraag of de drie of vier scheeps werven erbij worden betrokken. De vijf jachthavens die Leiden her bergt kunnen bij een positief stand punt in elk geval controleurs op be zoek verwachten. De vervuiling van de waterbo dems heeft twee oorzaken, vertelde projectleider S. Strik van het Igor. Eigenaars van jachtjes smeren op de romp van hun schepen teer dat het aangroeien van algen tegengaat. Resten ervan zijn in opgebaggerd slib teruggevonden. Maar schuren, verf spuiten en zandstralen van de boot hebben volgens Strik even eens vervuiling van de waterbodem tot gevolg, omdat de stoffen zich erin ophopen. De initiatiefnemers van de milieuactie werken in vier maanden alle jachthavens en scheepswerven af. Ze adviseren de exploitanten wat ze moeten doen om het milieu zo veel mogelijk te sparen. Zo moe ten de hellingen op de scheepswer ven ondoorlaatbaar voor vloeistof fen worden gemaakt. Op die manier wordt voorkomen dat de stoffen in het water of de grond terechtko men. Benzine en olie moeten van el kaar gescheiden worden. Tevens moeten er filters worden aange bracht die verfresten en restanten van het anti-algenaangroeimiddel opvangen. Na het verstrekken van de advie zen komen de controleurs enkele maanden later terug. Zijn de ge wenste voorzieningen niet getrof fen, dan kunnen er sancties worden opgelegd. Door het aanscherpen van de hinderwetvergunning kun nen bepaalde zaken dan worden af gedwongen. De jachthavens krijgen een jaar de tijd de gewenste veran deringen aan te brengen. Strik schat dat er enkele miljoenen gul dens gemoeid zullen zijn met het treffen van de gewenste voorzienin gen. 'Radioborden' langs wegen Zuid-Holland DEN HAAG - De Zuidhollandse ge deputeerde T.F.J. Jansen (verkeer) plaatst 20 februari samen met de di recteuren van Radio West en Radio Rijnmond de eerste radiofrequen tieborden. De provincie plaatst de komende tijd zo'n dertig radiofrequentiebor den langs provinciale wegen. Dit gebeurt op verzoek van de twee re gionale omroepen. Met behulp van de bordjes kunnen weggebruikers de radiofrequentie vinden waarop regionale verkeersinformatie wordt gegeven. Zuid-Holland is de eerste provin cie die deze borden plaatst. DEN HAAG - Slecht voor de heren Patijn, Vonhoff, Wiegel, Meyer, Hendrikx, De Bruyne, Beelaerts van Blokland, Lammers, De Wit, Boertien, Hou- ben en Mastenbroek. Niemand kent hen en niemand zit op een nadere kennismaking te wach ten. De heren moeten het gebrek aan publieke belangstelling voor al niet verkeerd opvatten. Het pu bliek heeft niets tegen hen per soonlijk. Het is meer dat we me nen geen spat te merken van het werk dat ze dag in dag uit doen. Het twaalftal behoort tot de duurstbetaalde ambtenaren in ons land. Ze vormen de rugge- graat van het lokaal bestuur. Tweederde van de ingezetenen hunner provincies kent hen niet, zo blijkt uit een opiniepeiling die werd gehouden door het bureau Intomart in opdracht van de Ge meenschappelijke Pers Dienst, het samenwerkingsverband van regionale bladen waarbij ook deze krant is aangesloten. Op 6 maart gaan de stembussen weer open voor verkiezingen Provinciale Staten. Slechts dertien procent van de kiezers heeft de datum van de stembusgang in gedachten. Maar de gruwelijkste vorm van onbe kendheid treft de lokale lijsttrek kers, die straks de deuren afgaan, handen schudden, stemmen wer ven en affiches plakken. 91 pro cent van hun eigen aanhang kent hen niet. De provincie is de grote onbe kende, de onzichtbare schakel in het bestuur van Nederland. Dat ligt slechts ten dele aan de kleur loosheid van de provinciale poli tici, waar van oudsher redelijk wat bekwame bestuurders tussen hebben gezeten. Een veel meer voor de hand liggende verklaring voor deze onbekendheid is dat het werk dat in de provincie wordt verzet klem zit tussen de gemeenten en de nationale poli tiek. De gemeenten hebben een tra ditionele rol in het besturen van de 'zaken om de hoek': bushaltes, hondepoep en de voetbalvereni ging. Den Haag regelt de lands verdediging en het 'grote geld': belastingen, uitkeringen, onder wijs. De provinciale bestuurslaag zit daar tussen en doet vooral aan planning: bestemmingsplannen, ziekenhuisplannen, etcetera. Tegen die stroom van onbedui dendheid inzwemmen is voor de politicus ondoenlijk. Volgens de opiniepeiling maakt het weinig uit, want de kiezer heeft zijn of haar oordeel toch al klaar. Meer dan tachtig procent van de vaste aanhang van CDA, PvdA en WD bekeert zich bij de provinciale verkiezingen tot de traditionele keuze. Golf De enquête toont dat die verkie zingen ditmaal mede beïnvloed zullen woTden door de standpunt bepaling ten aanzien van de Golf oorlog. Voor maar liefst dertig procent van het electoraat is dat een zaak van voldoende beteke nis om het stemgedrag door te la ten inspireren. Aangenomen mag worden dat onder die mensen verklaarde voorstanders van de Golfoorlog zitten, alsmede men sen die menen dat de regerings partijen de juiste toon hebben ge vonden. Maar er zullen ook veel tegenstanders onder zitten. Voor de provinciale politicus lijkt dat zuur, maar de vraag is of het zo slecht is dat lokale verkie zingen ook een landelijke graad meter zijn. Een ijzersterke reden om als kiezer juist te pogen op 6 maart de landelijke politiek te be ïnvloeden, is gelegen in het feit dat de provinciale politiek tevens de bakermat is van de Eerste Ka mer. Overigens ook al zo'n ondui delijk colege voor de burger. Een onderzoek van het NIPO wijst uit, dat maar een kwart van de Neder landers weet dat de Provinciale Staten de leden van de Eerste Ka mer kiezen. Er zijn zelfs mensen die denken dat de Senaatsleden door de koningin worden be noemd. De meningen over het nut van het wat grijzende gezelschap zijn verdeeld, maar zolang het bestaat is er niets op tegen wanneer ook in de samenstelling van de Senaat het oordeel van de kiezers over de regeringspolitiek helder tot uit drukking komt. En dat kan op 6 maart. Dc PvdA-verkiezingstrcin. Van links naar rechts de Zuidhollandse gedeputeerde Hans van der Vlist. gedeputeerde Margreetb de Boer uit Noord-Holland, minister Hedy d'Ancona (WVC) en staatssecretaris Piet Dankert van Buitenlandse Zaken. (foto anp> Van der Vlist tegen uitbreiding vluchten op Zestienlioven Van onze redacteur Meindert van der Kaay DEN HAAG - Provincie Zuid- Holland verzet zich tegen een eventueel verplaatsen Van vracht- en chartervluchten van Schiphol naar Zestienhoven. Deze vluchten die relatief veel geluidsoverlast veroorzaken moeten ook in de toekomst op Schiphol blijven landen. Dat zei milicugedeputeerde Van der Vlist gisteren naar aanleiding van een discussie over de uit breiding van Schiphol. Over deze luchthaven werd gesproken tijdens de treinrit van de 'PvdA-provincie ex press'. De speciaal door de par tij afgehuurde trein deed de drie Randstadprovincies Utrecht, Noord- en Zuid-Hol land aan. In het kader van dc provinciale statenverkiezingen die op 6 maart gehouden wor den, konden lijsttrekkers hun standpunten toelichten. Volgens lijsttrekker Van der Vlist heeft Zuid-Holland ten aanzien van dc ambitieuze uit breidingsplannen voor Schiphol drie 'zorgpunten'. Zo vreest hij dat straks verschillende belas tende vluchten worden overge heveld naar Zestienhoven, een luchthaven bij Rotterdam die nu behoorlijk verlies lijdt. Dat gebied staat in bewoond gebied en bovenien zijn er nieuwe wo ningbouwplannen voor die om geving. Van der Vlist vreest daarnaast dat door de grootschalige plan nen het openbaar vervoer een zijdig op Schiphol gericht gaat worden. Hij wijst erop dat Zuid-Holland nog een andere mainport heeft, de haven Rot terdam, en dat daarvoor even eens goede verbindingen moe ten komen. Voorts vreest Van der Vlist dat dc uitbreiding van Schiphol het Groene Hart onder druk zet, doordat bedrijven zich in de buurt willen vestigen. Behulve verschillende be windslieden sprak ook partij voorzitter Marianne Sint de verzamelde pers toe. ZIJ zei het betreuren dat de provinciale verkiezingen dit jaar wederom sterk in de schaduw stond van dc landelijke poltttak. - De kas van „Stille armoede", gevestigd te Leiden, heeft in het afgeloopen jaar 1890 aan vrije giften ontvangen de som van f 5164.12. terwijl aan verschillen de hulpbehoevenden door geheel Nederland werd uitgedeeld een som van 5448,35. Deze instel ling van liefdadigheid steunt al leen de zóódamgen, die door ou derdom of lichaamsgebreken niet, of tenminste niet i>oldoen- de. in hun onderhoud kunnen - De rechtbank te Assen heeft he den de weduwe Hellinga. uit Ro den. vroeger te Warmond ge woond hebbende, die hare doch ter door vergif van het leven be nam, veroordeeld tot ..levenslan ge gevangenisstraf. - In het gouvernement Kieff werd een paar verloofden door wolven overvallen. Het meisje werd verscheurd en opgegeten en toen haar minnaar, die in een boom gevlucht was. dit vreselij ke schouwspel had gezien, viel hij dood op den grond. Vijfentwintig jaar geleden - Uniek Engels station wordt 'weggerangeerd'. Als onderdeel van de maatregelen om het Brit se spoorwegbedrijf weer lonend te maken, worden in Engeland vele kleine stations, waar niet voldoende reizigers komen, ge sloten. Daartoe behoort ook dat van Llanfairpwlgwyngyllgo- gerycnwyrnodrobwllllanttysi- hogoggogochMen denke niet dat er soep in onze zetmachines gedropen, want deze naam is juist. Alleen een schapenfokkerij in Nieuw Zeeland heeft nog 27 letters meer in haar naam. een te gigantisch geheel om in deze smallekolommen af te druk ken. Vertaald luidt de tekst De kerk van de Heilige Maria tn een dal uan witte hazelaars bij een snelle maalstroom en bij de kerk van Sint Susilto, dicht bij een ro de grot. Het is dus niet zozeer een naam, als een les in aardrijks kunde.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15