TAD LEIDEN Bewoners tegen nieuw magazijn firma Zirkzee 'Toevluchtsoord voor verslaafden en zwervers' BOUWPLANNEN? Lammenschansweg veiliger s LEIDSCH m DAGBLAD DONDERDAG 14 FEBRUARI 1991 Schietpartij lijkt op afrekening LEIDEN - De 34-jarige man die deze week is overleden aan de ver wondingen van een schietpartij, is vermoedelijk het slachtoffer een wraakactie. Het slachtoffer evenals de vermoedelijke dader in maart 1988 betrokken bij een steek partij in de Herenstraat. Het slachtoffer kreeg destijds ru zie met enkele mensen die hem bui ten het café 't Zuid hadden gezet. Hij was daarover zo kwaad dat hij twee Leidenaars (18 en 46) ver wondde met een mes. Hij werd daarvoor veroordeeld tot een ge vangenisstraf, maar was inmiddels weer op vrije voeten. Op 20 januari werd hij door een 31-jarige plaatsgenoot na het verla ten van een koffiehuis onverwacht op straat neergeschoten. De man is eergisteren in het AZL overleden aan zijn verwondingen. De vermoe delijke dader werd later op de och tend van de schietpartij door de po litie aangehouden. De verdachte van de schietpartij die nog steeds in voorarrest zit, wei gert tot nu toe zijn motieven ken baar te maken. Maar inmiddels is gebleken dat de verdachte een broer is van een van de mannen op wie de vermoorde drie jaar geleden instak met een mes. Hij zou al vaker in het openbaar hebben aangekon digd wraak te nemen. Politiewoordvoerder D. Grave- land zei gistermiddag dat de politie bekijkt of er een verband bestaat tussen beide zaken. Maar in het be lang van het onderzoek wilde hij verder geen uitspraken doen. Acht krakers in pand Ico-Athibu Lammermarkt LEIDEN Acht krakers hebben in de nacht van maandag op dinsdag het leegstaande pand aan de Lam mermarkt 48 gekraakt. Het gaat hier opnieuw om een voormalig be drijfspand van Ico-Athibu. Vorige week week werd een ander ge kraakt pand van Ico-Athibu aan de Hoge Rijndijk door de politie ont ruimd. Na overleg tussen burgemeester en officier van justitie is besloten aan de Lammermarkt niet tot ont ruiming over te gaan. Als reden werd opgegeven dat nog geen defi nitieve bestemming is gegeven aan het gebouw en dat spoedig nieuwe kraakpogingen zouden kunnen vol gen. Bovendien kon de gemeente niet hard maken dat de afdeling civiele werken van de gemeente het pand daadwerkelijk in gebruik heeft. De gemeente heeft het pand wel ge huurd van de eigenaar, projectont wikkelaar Van der Plas uit Katwijk. De eigenaar moet nu een civiele procedure starten om de krakers uit het pand te krijgen. Van der Plas toonde zich vanochtend veront waardigd over de kraakactie, maar zei vooralsnog geen stappen te zul len nemen om het achttal uit het pand te krijgen. De Katwijkse projectontwikke laar wil op de plek van het leeg staande gebouw de Koets-o-theek vestigen. De discotheek moet ver huizen uit de Kruisstraat. Verder wil Van der Plas appartementen en winkels neerzetten aan de Lammer markt. Of de plannen kunnen doorgaan, is afhankelijk van de vraag of de Rijksdienst voor Monumentenzorg de voormalige textielfabriek aan de Lammermarkt wil behouden. De gemeente heeft daarover een nega tief advies uitgebracht. De beslis sing van de Rijksdienst wordt deze of volgende maand verwacht. Het college van B en W heeft in middels wel het nieuwe bestem mingsplan ter visie gelegd. Er zijn enkele bezwaarschriften binnenge komen van omwonenden die over last vrezen van de bezoekers van de nieuwe discotheek. De reacties worden beoordeeld door het college en besproken tij dens commissievergaderingen. Vervolgens moet de raad een be sluit nemen over het nieuwe be stemmingsplan en een sloopver gunning afgeven. Voor de zomer was het nog onduidelijk of een meerderheid van de gemeenteraad de plannen zou steunen. Maar sinds de CDA-fractie eind vorig jaar ver telde in te stemmen met de plannen, is er wel voldoende steun. Dievegges betrapt LEIDEN Twee meisjes uit Nieuw Vennep van 17 en 21 jaar oud zijn gisteren in hechtenis genomen in verband met winkeldiefstal. Zij sta len voor 600 gulden aan kleding bij Lady Service aan de Doezastraat. De eigenaar betrapte hen op heter daad. Toen het tweetal was aangehouden, bleek dat ze ook bij V en D en bij de Hema winkeldiefstallen hadden ge pleegd. Bij deze warenhuizen ont vreemdden ze goederen ter waarde van 200 gulden. LEIDEN Er was een prachtig achtbaantje geveegd op het ijs in de Oude Rijn. Maar behalve het kleine vegertje i gracht. De aanblik werd er niet minder schilderachtig door. niemand te bekennen op de LEIDEN Er hebben acht per sonen gesolliciteerd naar de func tie van hoofd van de gemeentepo litie in Leiden. Geen enkele kan didaat is vrouw. Volgens burgemeester Goe- koop, hoofd van het politiekorps, is dat niet zo verwonderlijk: "Er zijn op dit moment in den lande slechts zeer weinig vrouwen in de hogere rangen vertegenwoor digd. Er zijn er maar een paar die deze functie zouden kunnen ver vullen. Maar over een tijdje zal dat beter zijn want er worden steeds meer vrouwen hoger opge leid bij de politie". Goekoop vindt het aantal reac ties op de advertentie in een poli tieblad niet tegenvallen. "Omdat Geen vrouwen bij kandidaten voor politiecommissaris de kring tamelijk klein is. De kan didaat moet per se uit de politie- wereld komen en per se ervaring hebben op leidinggevend ge bied". Goekoop wilde niet vertellen hoeveel interne kandidaten be langstelling hebben getoond voor de functie. Het besluit over de benoeming wordt genomen door de minister van binnenlandse zaken. Verte genwoordigers van de Leidse po litie en van het gemeentebestuur hebben alleen een adviserende taak. Om die reden kan bijvoor beeld ook geen bureau worden in geschakeld dat geschikte vrou wen opspoort en polst. Bij andere vacatures in Leiden is dat wel ge beurd. Volgende week worden ge sprekken gevoerd met kandida ten. Goekoop verwacht dat over een maand bekend is wie korpschef H. Mostert opvolgt. Mostert wordt regionaal korpschef in Zuid-Limburg. Lei ding van het regionale korps in dit deel van Zuid-Holland krijgt S. van der Hulst, de huidige baas van de rijkspolitie in het district Den Haag. Wanneer Mostert precies weg gaat, is nog niet bekend. De Tweede en Eerste Kamer moeten namelijk nog een interim-wet aannemen waarin de benoemin gen van regionale korpschefs wordt geregeld. "Waarschijnlijk wordt de wet deze maand nog door de Tweede Kamer behan deld", aldus Goekoop. LEIDEN Minder daglicht in de woningen en minder zon in de tuinen. Die situatie vrezen bewoners van de Zeemanlaan en de Lammenschansweg als de bouwplannen van de firma Zirkzee voor een magazijn doorgaan. In een door dertien bewoners ondertekende brief aan de gemeenteraad wordt be zwaar gemaakt tegen het nieu we magazijn van het stoffe- ringsbedrijf aan de Zee manslaan, dat te hoog zou wor den. De bewoners zien het liefst dat het terrein wordt ingericht als gemeen schappelijke tuin of kinderspeel plaats. Omdat dat niet is te realise ren, wordt gekozen voor de op een na beste oplossing: beperkte be bouwing van het terrein. "Het hui dige bouwplan, dat voorziet in een pand met een hoogte van 4,50 me ter, is voor ons echter niet accepta bel", staat in de brief van de buurt. De firma Zirkzee heeft zich al be reid verklaard onderzoek te doen de verminderde lichtinval. De bewoners willen dat de gemeente er ook aandacht aan besteedt. Ze vin den een nieuw gebouw met een hoogte van 3 tot 3,50 meter wel ac ceptabel. "Het bouwplan zou in die zin moeten worden gewijzigd. Om niet over enkele jaren met uitbrei ding in de hoogte geconfronteerd te worden, zien wij bovendien graag nu reeds een bepaling over maxi male bouwhoogte in het bestem mingsplan opgenomen", aldus de bewoners. Gras Zij vragen bovendien of de gemeen te erop wil toezien dat voorzienin gen worden aangebracht waardoor jongeren niet meer op het huidige bedrijfspand kunnen klimmen. Een aantal bewoners zou daar last van hebben. Het pand van Zirkzee past niet in het karakter van de buurt, stellen de bewoners nog eens vast. Zij reke- Studentenhuisvesting palet criminaliteit bij Pelikaanhof aan LEIDEN - De criminaliteit in het studentencomplex de Peli kaanhof wordt aangepakt. In braken, insluipingen en vernie lingen zijn aan de orde van de dag in en rond het flatgebouw aan de Pelikaanstraat. Ook blijkt het complex een toe vluchtsoord voor verslaafden en zwervers. De Stichting Studentenhuisvesting bereidt nu maatregelen voor die er voor moeten zorgen dat de crimina liteit in en om het studentencom plex afneemt. Komend voorjaar be gint een renovatie waarbij veel aan dacht wordt besteed aan de veilig heidsaspecten. De bewoners van de Pelikaanhof hebben veel last van allerhande ADVERTENTIE OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunstslol van het kwaliteitsmerk Deceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certiticaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. mm ac/*_ m TLVCU MIMif wetsovertredingen. Zeer regelma tig duikt het complex op in de rap porten van de Leidse politie. Met name vrouwelijke bewoners klagen over een gevoel van onveiligheid bij het betreden van de gangen naar hun kamers. Indien alles volgens plan ver loopt, start in mei een verbouwing waarbij onder meer de toegang tot het gebouw een stuk moeilijker wordt. Nu kan iedereen nog onge stoord de centrale gang inlopen. Dit wordt in de toekomst onmogelijk als de centrale toegangsdeur wordt afgesloten. Buiten komen dan pa nelen te hangen met de deurbellen. De eigenaar van het complex, de Stichting Leidse Studentenhuis vesting, hoopt dat de overlast af neemt door deze ingreep. Wel is de medewerking van de studenten noodzakelijk. "Als ze de deur toch weer laten openstaan, helpt het na tuurlijk geen steek", aldus beheer der Horsman van de studentenwo ningen. Volgens hem is een groot deel van de overlast terug te voeren op roe keloosheid van de studenten. "Ze laten bij voorbeeld de deur naar hun kamers open staan. Daarmee vraag je er in feite om dat allerhande spul len worden weggehaald". Verwijderd Verslaafden die zich ophouden rond het complex worden nu al weggestuurd door de beheerder. Maar hij is lang niet altijd aanwezig, in de avonduren zelfs helemaal niet. De bewoners blinken volgens Horsman ook niet uit in oplettend heid. Dit is hen overigens amper te verwijten. Er zijn 550 bewoners en zeer regelmatig verhuizingen. "Het is schier onmogelijjk iedereen te kennen, laat staan datje weet wie er wel en niet thuishoort", meent Horsman. Hij is overigens zeer lovend over de inzet van de politie. Bij proble men met junks of zwervers is een te lefoontje voldoende om binnen twee minuten hulp te hebben van agenten. Van die 'service' moeten de stu denten volgens de beheerder ook eens wat meer gebruik maken. Nu komen ze vaak achteraf klagen op Horsmans dagelijkse spreekuur. "Maar dan kan ik er natuurlijk niets meer aan doen". Ooit is overwogen het binnenter rein van de Pelikaanhof af te sluiten middels een hek waarvan alleen de bewoners een sleutel hebben. Dat idee bleek echter niet uitvoerbaar omdat alle brievenbussen in de flat torens hangen. Die zijn alleen te be reiken via de binnenplaats. De bewoners blijven intussen zit ten met een gevoel van onveligheid. "We hebben hier een grote sociale conrole op de gang, dus daar zijn nooit problemen geweest. Indien ie mand rondloopt die niemand kent, zetten we 'm buiten de deur. Maar er zijn gangen waar mensen elkaar he lemaal niet kennen, zegt een van de bewoonsters". De studente noemt het teleurstel lend dat in de renovatieplannen geen bouw van een gezamenlijke huiskamer is opgenomen. "Daar door leren mensen elkaar beter ken nen en weten ze beter wie er wel ep niet thuishoort in het gebouw". De Pelikaanhof: schuilplaats LEIDEN - De kruising van de Lam menschansweg met de Koninginne- laan wordt veiliger gemaakt voor voetgangers. Die toezegging deed wethouder J. Walenkamp (verkeer) gisteren aan een groep verontruste bewoners. Walenkamp kondigde aan rond 1 maart voorstellen te doen op welke wijze de kruising wordt aangepakt. Toen half januari een dodelijk on geval gebeurde op een oversteek plaats bij de Lammenschansweg, trokken de bewoners bij de ge meente aan de bel. Zij vreesden voor de veiligheid van hun kinde ren. Aanvankelijk luidde de eis dat er bij de kruisingen verkeerslichten Wethouder doet bewoners toezeggingen zouden worden geplaatst. Later werd besloten tot een gesprek 'zon der voorwaarden' met de wethou der. "Wij willen wel dat er wat gebeurt maar weten zelf niet goed wat", zegt F. van Oosten namens de bewoners. "We nemen een afwachtende hou ding in". Wethouder Walenkamp heeft zich voorgenomen voortva rend te gaan optreden. "We gaan nog eens uitgebreid kijken naar wat er op de Lammenschansweg de af gelopen jaren is voorgevallen. Maar het bewuste kruispunt staat al enige tijd op onze lijst van onveilige plek ken. Er moest in ieder geval wat ge beuren en de actie van de bewoners kan dat alleen maar versnellen". Walenkamp herinnert er aan dat driejaar geleden is getracht het ver keer te dwingen langzamer te rijden door het aantal rijbanen voor door gaand verkeer op de Lammen schansweg van twee naar één terug te brengen. "Dat heeft wel wat ge holpen maar kennelijk niet vol doende". De wethouder heeft nog geen concrete maatregelen in gedachten. "Met de politie en de directie ver keer gaan we daar nu op studeren. Over anderhalve maand zal ik zowel de bewoners als de raadscommissie inlichten over wat we van plan zijn". nen er op dat de uitbreidingsplan nen beter passen bij de bestaande huizen. "Realisering van het huidi ge bouwplan zou verdere aantas ting van het karakter van de buurt en van het woongenot van bewo ners betekenen, en mag in deze vorm dan ook geen doorgang vin den". Volgens directeur Zirkzee van de gelijknamige firma is er geen spra ke van dat het komende gebouw de omgeving verstoort. "Het magazijn komt op een stukje braakliggend terrein, volledig verpauperd met het gras tot anderhalve meter hoog. Het veld ligt tussen ons pand en de kerk en is vanaf de weg helemaal niet te zien". Het nieuwe magazijn, dat een op pen-lakte krijgt van ongeveer 400 vierkante meter, is volgens Zirkzee dringend noodzakelijk. De firma Treur in Leiden zuid-west, van wie Zirkzee nu een magazijn huurt, heeft het contract niet verlengd. "Dan ligt het voor de hand om een magazijn aan je eigen bedrijfsruim te te bouwen", zegt Zirkzee. WD-kamerlid: Meer vrouwen op kandidatenlij sten' LEIDEN - Het WD-kamerlid A. Jorritsma wil dat haar partij vast legt hoeveel vrouwen een plaats moeten krijgen op de kandidaten lijst voor de verkiezingen. Dat is volgens haar de enige manier het aantal vrouwen te vergroten in de Tweede Kamer, de provinciale sta ten en de gemeenteraad. Het idee voor een 'quotering', dat zij gisteren deed tijdens een forum discussie in Leiden, wijkt af van het officiële standpunt van de WD. De WD besloot in 1988, dat het aantal vrouwen in de partij moet stijgen van 20 naar 30 procent. Volgens het partijbestuur moet dat wel gebeu ren op een 'natuurlijke' wijze, dus zonder dwang of een vastgelegd percentage vrouwen op de kandida- tenlijst. In de praktijk werkt dat echter helemaal niet, zei Jorritsma giste ren in het Gulden Vlies. "In de Tweede Kamer zijn er onder de 22 WD-kamerleden 7 vrouwen. Dat lijkt heel aardig, maar 3 van die 7 kwamen er pas in na de verkiezin gen, toen 3 gekozen manlijke ka merleden ergens anders een mooi baantje kregen". Volgens Jorritsma mislukken kersverse vrouwelijke politici ook veel vaker, doordat beginnersfou- ten hen zwaarder worden aangere kend dan hun onervaren manlijke collega's. Daardoor wordt volgens haar de animo veel minder om na zo n mislukking opnieuw vrouwen in de politiek te kiezen. "Het wordt moeilijk om in het volgende kabinet weer drie vrouwelijke ministers te krijgen, omdat de vrouwen in het huidige kabinet er vooral door hun Vrouwzijn' in zitten". Leiden optimistisch over gevolgen van uitbreiding Schiphol LEIDEN De gemeente vindt dat een intensiever gebruik van de Kaagbaan van vliegveld Schiphol niet mag leiden tot meer overlast van de vliegtuigen boven Leiden. Wanneer de vliegtuigen zich aan de voorgeschreven vliegroutes en - hoogtes houden, hoeft de overlast niet toe te nemen, zo WOfdl - r wacht De gemeente Leiden heeft zich tot nu toe afzijdig gehouden van de discussie over de uitbreidingsplan nen voor de nationale luchthaven. Onlangs echter werd de gemeente benaderd door bewoners van de Merenwijk met het verzoek zich uit te spreken tegen intensiever ge bruik van de Kaagbaan die met 250 meter zal worden verlengd. De be woners die zeggen nu al veel last te hebben van het luchtvaartverkeer. vrezen dat de overlast nog erger wordt. Volgens ambtenaar H. van Wir- dum werd de gemeente enigszins overvallen door de vraag van de Me- renwijk-bewoners. In allerijl is di verse informatie opgevraagd over de plannen voor Schiphol. Na over leg met de raadscommissie wordt een definitief standpunt ingeno men. Uitgangspunt daarbij is dat de overlast voor Leiden niet mag toe nemen maar dat ook voorkomen moet worden dat het probleem wordt verplaatst naar andere ge meenten. Daarom wordt ook over leg gevoerd met gemeentebesturen in de regio. STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13