Volvo 960 bezit ingetogen degelijkheid Rijnland bv OFF. VOLVO DEALER VOOR LEIDEN, LEIDERDORP E.O. Concurrentie niet onder de indruk van PTT als bedrijf %u ;Wv. Ford Escort Van met drie verschillende krachtbronnen Jaarboek over klassieke automobielen BAARS Hoge rente geen medicijn maar Brits paardemiddel DONDERDAG 14 FEBRUARI 1991 PAGINA 11 Ingetogen degelijkheid! Die karak terschets gaat eigenlijk maar voor één merk op en dat is Volvo. De pro- dukten van de Zweeds-Nederland se coöperatie hebben geen schreeu werig uiterlijk, noch een sportief ge stroomlijnde koets. Het accent ligt op zakelijkheid, gebruiksgemak en comfortabel rijden. Vooral bij de grotere Volvo's lijkt het wel alsof ze allemaal voor limousine-gebruik zijn ontwikkeld. Wagens, waarin staatslieden zich laten vervoeren met een chauffeur achter het stuur. Dit laatste geldt stellig voor de nieu we Volvo 960. Wij hadden het ge noegen om zeven dagen de Neder landse dreven met deze wagen af te struinen. Het betreft het topmodel van het Zweedse huis met een stevig prijs kaartje van tegen de 120.000 gulden. Voor hetzelfde bedrag kunnen zelfs twee Volvo's 940 GL met 2.3 liter motor worden gekocht. En met meer dan een ton op zak is meer moois te vinden in autoland. Vooral de 'dikke' Mercedessen en BMW's komen dan binnen bereik. De Vol vo heeft hieraan geduchte concur renten. De 960 moet het dan ook vooral hebben vj bewust kiezen vo ingetogen beeld vo. Het beeld var hoge hoed. Voorwaar, de Zweedse ontwer pers hebben samen met het Itali aanse Bertone de nieuwe 9-serie meer charme en grandeur kunnen geven dan de voorgaande 7-serie. Vooral aan de achterzijde is dat te zien. De hoeken van de laag openen de kofferbak zijn ronder en optisch doet de schuin aflopende achterruit r het waardige en m een grote Vol- ïen heer met een ADVERTENTIE Leiden, Lammenschansplein 6, tel. 071-769358 Leiderdorp, V.d. Valk Boumanweg 71, tel. 071-899301 Leiden, 5 Meilaan 7, tel. 071-310031 Noordwijk, Beeklaan 5, tel. 01719-19478 Koopavond donderdag veel gemoedelijker aan dan de strakke en rechte ruit van de 7-serie. Prestige was het thema bij de ont wikkeling van de 9-serie. De grote Volvo's moesten meer allure krij gen. Dat laatste is wellicht voor Volvo- begrippen redelijk geslaagd, maar nuchter beschouwd zijn de wijzi gingen aan de koets te gering om een leek te verrassen. Het gros van de mensen loopt dan ook voorbij aan de veranderingen. Het valt niet op dat er een wagen van bijna 120.000 gulden voor hun neus staat. Dat kan, sterker nog, dat is voor ve len een reden om zijn of haar geld niet in een dergelijke vierwieler te steken. Bij deze prijzen spreekt 'op vallen' een hartig woordje mee. Fluisterstil Aan het rijgedrag is wel degelijk te merken dat de 960 kan concurreren met prijsgenoten van andere mer ken. De geheel door Volvo nieuw ontwikkelde zes-cilinder 3.0 liter motor, met 24 kleppen en dubbele bovenliggende nokkenassen, loopt zijdezacht en is fluisterstil. Pas bij hoge toerentallen en fel accelereren zwelt het motorgeluid aan tot een enerverend klinkend geloei van de zespitter. Het wordt echter niet sto rend. Op hoge snelheid komt wel wat windgeruis om de hoek kijken. Tot 140 km/uur blijft dat echter alles zins binnen de perken. De wagen is door de bank genomen stil en com fortabel. Dat laatste gaat ook op voor de schokdemping. Alle onef fenheden worden prima wegge werkt, zonder dat weer sprake is van een te weke vering waaronder de wegligging zou leiden. De bekrachtigde besturing geeft een zeker gevoel. Ook de weglig ging is voorbeeldig. Er valt zelfs met de 960 behoorlijk sportief bochten werk te verrichten. Als het te hard gaat, ontstaat overstuur. De wil rechtuit en gaat dan ook wat veel op het buitenste wiel hangen. Het is echter voorspelbaar en de be wegingen van de wagen laten zich ook voor een minder vlotte bestuur der met gaspedaal en stuurwiel een voudig controleren. Mechaniek De nieuwe, elektronisch geregelde vier-traps automaat schakelt soe pel. In de stand -E- reageert het me chaniek normaal op het gaspedaal. Het moment van kick-down zit, waar het te verwachten is. Terug schakelen voor een inhaaloperatie gebeurt echter aanzienlijk sneller als het knopje voor het programma - S- is ingedrukt. Slechts een simpele voetbeweging is voldoende voor een lagere trap en direct toename van toerental en trekkracht. De au tomaat houdt dan ook langer dezelf de versnelling aan, alvorens weer op te schakelen. De bak beschikt ook over een -W- fwinter) programma. De eerste trap wordt dan overgeslagen, zodat het -vV v» t voldoende duiten, die bewust kiezen voor wat vegrijden op gladde ondergrond ken door de brede middenconsole kend detail zijn de automatisch op- gemakkelijker gaat. Het elektro- en achterin kunnen nisch gestuurd anti-slip differen- hoofd al gauw niet tieel draagt verder zijn steentje bij. De beenruimte is daar En dat is ook wel nodig met een ver mogen van 204 pk. Ford heeft op basis van de recente lijk vernieuwde Escort Orion-serie ook Van-modellen op de markt ge bracht. Hoewel de lichte bestelauto slechts 56 mm langer en 25 mm bre der is dan het vorige model, is de wielbasis bijna 10 centimeter gro ter. Ook de spoorbreedte is toegeno men en die extra 35 mm maakt het mogelijk de wielen nog verder naar de hoeken te plaatsen. Naast meer stabiliteit en betere vering, dus extra comfort voor de werknemer, is er ook meer laadca- paciteit. In de Escort Van gaat 12 procent meer materiaal dan in de oude versie. Het laadvermogen steeg tot 600 kilo, hetgeen tevens door de compacte achterwielophan ging is bereikt. Die steekt slechts minimaal in de laadruimte, die be reikbaar is door twee tot 180 graden te openen draaideuren. De bestelwagen is voorzien van een nieuwe voorwielophanging die vrijwel kraak- en rammelvrij be looft te zijn. Verder is het systeem soepel afgeveerd, vertoont het geen duikneigingen bij het remmen, geen stuurreacties bij snel optrek- met hun uit de weg. eer wel for midabel. De kofferbak heeft ten op zichte van de 7-serie iets aan ruimte gewonnen, doordat de achterkant Het is jammer dat het 960-mten- h°^ d""ilmmen''valt niet te kla- eurwat gewoontjes oogt Alleen de D,e ,ijdens de standaard lederen bekled,ng is het krl en zijn 00d dos|ren. fn^.ch'.que eiement; Ve.rder °uni Verder staat de Volvo naar traditie de passieve veiligheid, zoals breekt sfeervol notehout °en dë'belërdrbuSn 'in"de"portferen e. on rianp on oc aan lange kreukelzones. Kenmer- rolbare drie-punts gordels voor vijf passagiers. De man of vrouw mid-achter hoeft het dus niet te stel len met een heupriem. Technische gegevens: motor zes-cylinder in lijn, cyl. inhoud 2922 cc, vermogen 150 kW (204 pk), max. koppel 267 Nm bij 4300 toe ren/min. versnellingen vier-traps automaat, topsnelheid 215 km/uur, aceeleratie 0-100 km/uur in 8.9 sec., verbruik 1 7,6, prijs 117.300,-. ADVERTENTIE ken en voorkomt het schokbelastin- ltr/46 kW, 1,4 ltr/52 kW of 1,8 ltr die- len wielen van 5x13 inch. De laad- gen op het stuurhuis. sel van 44 kW. Ze hebben allemaal vloer heeft een lengte van 180 cm en Ford levert de Escort Van met een handgeschakelde vijfversnel- een laadvolume van 2,54 kubieke drie verschillende motoren: 1,3 lingsbak en staan op versterkte sta- meter. de deurpanelen bestaan op klein strookje tapijt na, geheel uit een glad soort kunststof. Dat is goedkoop. De hendel voor por- tierontgrendeling en de geinte- greerde knopjes voor elektrische ra- menbediening en spiegelverstelling zijn evenmin een toonbeeld van de gelijkheid. Zoveel vertrouwen als het techni sche, het onderhuidse van de wagen uitstraalt, zo onaf toont het interi eur. De leeslampjes midden in het plafond bijvoorbeeld; die zijn voor de mensen voorin alleen met een lastige armverdraaiing bereikbaar. Het is wat schrijnend tegenover het feit dat de Volvo 960 bol staat van de standaard luxe, die het verblijf juist zo moeten plezieren. De waslijst vermeldt elektroni sche temperatuurregeling, cruise- control, elektrisch schuifdak, in hoogte verstelbare voorstoelen met lendesteunen, de al eerder genoem de elektrische ramen en spiegels, stoelverwarming, stuurbekrachti ging en ABS. En dit zijn in feite nog Voor de liefhebbers van klassieke auto's is er nu een nieuw jaarboek op de maar de voornaamste extra's. markt met als titel 'De onschatbare klassieker'. Het biedt een uitgebreid De ruimte in de 960 is nauwelijks overzicht van wat er op onze wegen de laatste veertig jaar heeft rondgere- verschillend van die in de 7-serie. den of in een aantal gevallen nog steeds rondrijdt. De wagen is prima voor mensen van Alle behandelde modellen zijn met foto in het boek te vinden, alsmede gemiddelde lengte. Lange personen de technische specificaties en - wat het belangrijkste is - de geldelijke hebben op de bestuurderstoel pro- waarden van de auto's. 'De onschatbare klassieker' geeft een uitgebreid blemen om hun knieën kwijt te ra- geïllustreerd overzicht en is te koop voor 12,50. EEN AUTO VAN MULTILEASE LAATU NOOIT IN DE KOU STAAN. UITIICASE CICFT Ut tCOtlJF ICO VOMOCIN PERSONENWAGENS LEIDEN B.V. RIETSCHANS 70, LEIDERDORP TEL.: 071-899307 DEN HAAG Het blootstellen van de PTT aan het vrije spel der maatschappelijke krachten veroorzaakte inmiddels ruim twee jaar geleden heel wat deining in de bestaande machtsverhoudingen. Vooral het gelijktijdig afschaffen van het PTT-monopolie op telecommunicatie- randapparatuur (telefoontoestellen, faxen, modems) hield vele fabrikanten en handelaren maanden lang onder grote stress. Dochter PTT Telecom van de nieuwe Koninklijke PTT nv, overigens nauwelijks minder, getergd door de aanvallen op vermeend misbruik van het restant van haar monopolie, het openbare telefoonnet. Het meeste stof dat toen opwaaide is inmiddels gaan liggen, al blijven beschuldigingen van 'oneerlijke concurrentie' door de handelaren in telecom-apparatuur aanhouden. Maar de minister van verkeer en wa terstaat wil wel een stapje verder li beraliseren satellietverbindingen en netwerken voor mobiele telefo nie (vooral autotelefoon). Maar van deining is nu geen sprake, het kost zelfs moeite de rimpels in de vijver te ontdekken. Zeker is dat de mobiele telefonie en de satelliet-communicatie aan de vooravond van een enorme opmars staan. De Amerikaanse media gaan opnieuw voorop; vrijwel dagelijks zien we het inmiddels roemruchte station CNN opereren met een com binatie van beide mogelijkheden mobiele, 'portable' satelliet-com municatie. Maar dat is voor de heel professionele gebruiker en daar lijkt de voorgenomen wetswijziging voorlopig niet voor bedoeld, Schoorvoetend volgt de Neder landse minister met haar initiatief de tweede golf van liberalisering in de telecommunicatie die met name in de Verenigde Staten, Engeland en Japan aan de gang is. Maar ter wijl in de VS en Engeland de abso lute monopoliepositie van de natio nale PTT's al eerder werd openge broken, zal dat in Nederland niet eerder gebeuren dan eind 1992 of begin 1993, gelgeving van de Europese Com missie in werking moet treden, zo laat de woordvoerder van het minis terie van verkeer en waterstaat we ten. En hoe die Europese regelge ving er precies uit gaat zien, zal pas eind van dit jaar uit een 'Groen boek' uit Brussel moeten blijken. Zaktelefoon Voorlopig wettelijk beschermd bouwt de verzelfstandigde PTT Te lecom inmiddels gestaag verder aan nieuwe infrastructuur en sluit drif tig talloze overeenkomsten met bui tenlandse partners, zowel staats- als particuliere bedrijven, om mogelij ke concurrentie in de toekomst voor te blijven. Daarbij tekent zich een aantal nieuwe ontwikkelingen af. De opmars van de auto-telefoon is tot nu toe al veel sneller gegaan dan door de PTT was verwacht. Inmid dels zijn hiervoor drie netwerken (ATF 12 en 3) opgezet met een geza menlijke capaciteit van nog geen 200.000 lijnen. Gewerkt wordt aan een vierde net (1 miljoen lijnen) dat bovendien aansluit op andere natio nale netten in Europa. Was de vraag naar autotelefoons al stormachtig, met het nu langzaam maar zeker op de markt komen van zaktelefoons zijn de verwachtingen nog hoger ge spannen. Wil dat in Europa echt van de grond komen, dan zijn aan de ene kant netwerken van de ontvang- en zendstations nodig, maar aan de an dere kant ook drastische prijsverla gingen van de apparatén, die nu nog tussen de 5000 gulden en 6000 gul den kosten. Daarvoor is massapro- duktie nodig en - als de vraag van de kip en het ei - daarvoor moeten eerst de netwerken gereed zijn. Bedrijven als Philips en het Zweedse Ericsson (dat sinds kort de zaktelefoons ook in Emmen produ ceert) verwachten binnen enkele ja ren een miljardenomzet op dergelij ke produkten te halen. Maar het zelf beheren van dergelijke netwerken voor mobiele communicatie, als concurrent van de PTT, daar moe ten ze absoluut niet aan denken. Daarvoor is de PTT, die zelf niet of nauwelijks apparatuur fabriceert, immers een veel te grote klant. Voor het beheren van satellietverbindin gen voor derden geldt hetzelfde. Geen reactie De oproep van minister Maij aan het bedrijfsleven om met reacties te ko men op het voornemen had drie we ken later dan ook nog niets opgele verd. In arren moede is het ministe rie zelf maar de gesprekspartners op gaan zoeken: in de eerste plaats natuurlijk PTT Telecom, die de ont wikkeling al had zien aankomen, maar ook de toeleveranciers van de PTT, verenigd in Netelcom, en de grootgebruikers van de PTT-dien- sten (heel grote bedrijven als Shell en Unilever, maar ook gespeciali seerde bedrijven als Schiphol en de Nederlandse Spoorwegen) die zich verenigd hebben in de NVBTG (Ne derlandse Vereniging van Bedrijf stelecommunicatie Grootgebrui kers). De eerste groep houdt zich op merkelijk op de vlakte. Grote toele- n PTT Telecom als Philips, het Zweedse Ericsson, het Franse Alcatel, het Amerikaanse AT&T en het Duitse Siemens heb ben er geen enkele behoefte aan deze grote klant voor het hoofd te stoten met de aankondiging van een alternatieve PTT voor mobiel en sa tellietverkeer. Mercury (dochter van het Britse Cable Wireless), dat in Engeland een eigen netwerk mocht beginnen naast British Tele com (de Britse PTT), blijkt zich des gevraagd nog helemaal niet bewust van een verdere liberalisering van de Nederlandse PTT-wetgeving. Vaste lijnen De echte doorbraak naar een vrije concurrentie op het gebied van tele communicatie wordt pas mogelijk wanneer ook het wettelijke verbod op 'wederverkoop' van de vaste ver bindingen door de PTT wordt opge heven. Daarbij gaat het niet of nau welijks om de telefoonaansluitin gen van particulieren, maar vooral om de zakelijke markt. Grotere be drijven hebben hun eigen commu nicatienetwerken, maar moeten lij nen van de PTT huren voor verbin dingen naar andere vestigingen. Zo is ook dit in Den Haag geschreven verhaal via het üjnennet van de PTT bij deze krant gekomen. Voor organisaties met grote hoe veelheden dataverkeer - de grote multinationals, maar ook interna tionale koeriersdiensten of persbu reaus - zijn de politiek en de prijzen die de nationale PTT's voeren, in middels een belangrijke afweging geworden bij het bepalen van de plaats van vestiging. In de interna tionale, vergelijkende onderzoeken die hiernaar zijn verricht, scoort PTT Telecom doorgaans niet erg hoog, maar zeker ook niet zo slecht. Om in de markt van het verzorgen van kant en klare communicatie pakketten voor het bedrijfsleven een vooraanstaande positie in te ne men, worden wereldwijd en vrijwel dagelijks nieuwe overeenkomsten getekend. In het meest geliberali seerde land van Europa sloot voor malig monopolist British Telecom een vergaande overeenkomst met computergigant IBM, dat al een ei gen netwerk beheert. Concurrent Cable Wireless daarentegen vond samenwerking met US Sprint (net werk voor lange afstanden in de VS) en... PTT Telecom. Het is de bedoeling dat deze laatste drie komende zomer met zo'n wereldwijde netwerkdienst de markt opgaan onder de naam 'Glo bal Virtual Private Networks'. Uit breiding van deze samenwerking met MCI en de Amerikaanse gigant AT&T zijn volgens ingewijden nog in bespreking. In toenemende mate is PTT Telecom zelf een netwerk aan het worden van internationale samenwerkingsverbanden op vele deelterreinen van telecommunica tie. Vanuit commercieel oogpunt ge zien lijkt het kleine stapje van mi nister Maij dan ook nauwelijks inte ressant voor de concurrentie van de PTT. PTT Telecom reageerde in eerste instantie zelfs bijzonder posi tief. Want naast een mogelijk klein verlies op de binnenlandse markt, betekent voor haar de verdere libe ralisering in Europa ook nieuwe mogelijkheden in het buitenland. Maar het is nog wel een heel klein stapje op weg naar verdere liberali sering in EG-verband en naar moge lijk grotere concurrentie op wereld schaal, die de particuliere en zake lijke gebruiker van telecommunica tie uiteindelijk ten goede zou moe ten komen. LONDEN "Er hangt een prijs kaartje aan ons anti-inflatiebeleid", zei minister van financien Norman Lamont gisteren in het Lagerhuis. "Maar voor een lage inflatie betalen wij graag een hoge prijs". De vraag die veel Engelsen dezer dagen bezighoudt, is hoe hoog de prijs zal worden die Lamont zo gaar ne wenst te betalen. Zes Britse top economen publiceerden gisteren een open brief in The Times waaiin zij voorspelden dat de recessie in een depressie zou kunnen verkeren als Lamont niet ogenblikkelijk de rentevoet omlaag brengt. Toen de brief werd gepubliceerd, was de rentevoet in Engeland 14 procent. Enkele uren later verlaag de Lamont de rente tot 13,5 procent. Het oordeel van Sir Alan Walters, persoonlijk adviseur van ex-pre mier Thatcher en een der econo men, was vernietigend: 'Te weinig en te laat". Lang voordat de economie in de meeste Europese landen begon te stagneren, zat het Verenigd Ko ninkrijk al midden in een recessie. Ruim een half jaar geleden, zo kan nu worden vastgesteld, begonnen de produktiecyfers van Britse be drijven een dalende lijn te vertonen. Reden: een hoge rentevoet maakte lenen en daarmee investeren te duur. De hoge rentevoet dient twee doelen. Hij moet de kooplust van het publiek afremmen (lenen wordt duur) en daarmee de inflatie tempe ren, en hij moet de koers van het pond sterling op peil houden. De meeste economen voorzien de ko mende maanden een forse daling van de inflatie, zodat dat geen be lemmering meer hoeft te zijn voor een forse verlaging van de ren testand. Maar een lagere rente zou van het pond sterling een nog on- Vaste koers Sinds het najaar van 1990 maakt het pond deel uit van het wisselmecha nisme van het Europees Monetair Stelsel. Dat betekent dat het pond een vaste koers heeft ten opzichte van de andere EMS-munten. Maar omdat het internationale vertrou wen in de Britse economie zo gering is, zweeft het pond al geruime tijd net boven de afgesproken 'bene- dengrens'. Het dilemma is echter dat de com binatie van een lagere rentevoet en een goedkoper pond de inflatie, die toch al te langzaam daalt, weer zou aanwakkeren. De oude Britse ge woonte om te lenen (Engeland heeft zesmaal zoveel mensen met credit cards als Duitsland) zou weer de kop opsteken. De meeste deskundigen delen de opvatting dat de huidige recessie 'home-made' is. Door een grote be lastingverlaging en een te lage ren testand veroorzaakte de regering aan het eind van de jaren 80 een ex plosie van kooplust waarvoor nu de prijs wordt betaald. De te snel geste gen koopkracht leidde tot forse prijsverhogingen van produkten die in eigen land voorradig waren (huizen) en tot een sterke stijging van de invoer van produkten die on voldoende voorradig waren (auto's). Binnen een jaar was het land opge zadeld met een hoge inflatie en een tekort op de handelsbalans. Omdat de regering weigerde die vraag af ie remmen door de belas tingdruk te verhogen, restte slechts één medicijn een hoge rentevoet Het was een medicijn dat nu een paardemiddel ia gebleken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11