Akkoord De Klerk en Nelson Mandela Aantal slachtoffers cholera stijgt Conferentie 'laatste kans' voor Liberia jetunie stemt in met opheffing Warschau Pact Duitsland verlangt meer invloed in Veiligheidsraad WOENSDAG 13 FEBRUARI 1991 PAGINA 7 JOHANNESBURG (GPD/Rtr) ANC-leider Mandela en de Zuidafrikaanse president De Klerk hebben een aantal obstakels opgeruimd die de voortgang van de onderhandelingen tussen beide partijen in de weg stonden. Beide leiders spraken elkaar gisteren tien uur lang op een geheime plaats bij Stellenbosch in de Kaapprovincie en gaven na afloop van het beraad een verklaring uit waarin zij het akkoord aankondigden. Nadere bijzonderhe den worden naar verwachting later vandaag bekendgemaakt. De weg lijkt nu vrij voor de vrijla ting van politieke gevangenen en de terugkeer van ballingen naar Zuid- Afrika. Deze punten werden als de belangrijkste struikelblokken be schouwd. De problemen tussen de regering en het ANC behelsden de interpre tatie van het zogenaamde Pretoria- akkoord van augustus vorig jaar. Het ANC had daarbij besloten de 'gewapende strijd' op te schorten, maar ging door met haar campagne van massale actie, stakingen, con sumentenboycots, demonstraties en het werven van recruten voor zijn gewapende vleugel, Umkontho We Siswe. Dit was volgens de rege ring in strijd met dat akkoord. Als represaille vertraagde Pretoria de vrijlating van politieke gevangenen en de terugkeer van de ballingen. Beide leiders gaven gisteren een verklaring uit waarin ze zeiden dat deze problemen waren opgelost. Eerder had een werkgroep van bei de partijen zich zonder resultaat over deze kwestie gebogen. Vangnet Zuid-Afrika zal bij de volgende maand te publiceren begroting voor 1991 plannen ontvouwen voor soci ale maatregelen voor de armste bur gers. Dit heeft de Zuidafrikaanse minister Du Plessis (financiën) gis teren meegedeeld. De minister zei ook tijdens een conferentie over investeringen in zijn land, een commissie te hebben benoemd die een diepgaand onder zoek zal uitvoeren naar de armoede in Zuid-Afrika. Du Plessis zei in de begroting, die hij op 20 maart voorlegt aan het par lement, een plan te zullen ontvou wen voor wat hij noemde een vang net-strategie, bedoeld voor de minst gepriVilegeerde mensen in Zuid- Afrika. De minister herinnerde er aan dat in de vorige begroting vier-, tiende deel was gericht op socio-1 economische dienstverlening, en dat de Zuidafrikaanse regering 1,3 miljard gulden had toebedeeld aan een onafhankelijk ontwikkelings fonds om de achterstand van de zwarten op gebied van huisvesting, gezondheidszorg, onderwijs en an dere terreinen kleiner te maken. Eerder had de Zuidafrikaanse geen snelle oplossing is voor de so- president De Klerk de instelling ciaal-economische problemen waar van een andere commissie bekend- Zuid-Afrika voor staat, en hij wees gemaakt, die met de particuliere een inflatoir beleid om de middelen sector manieren bestudeert om ex- op te brengen, van de hand nu de al tra financiële middelen te vinden een jaar durende economische re- om de sociaal zwakkeren in het land cessie in Zuid-Afrika zich ver te helpen. Maar Du Plessis zei dat er scherpt. Getuigen bang om te praten JOHANNESBURG (GPD) - Er heerst grote onzekerheid of het proces tegen Winnie Mandela, de vrouw van ANC-leider Nelson Mandela, na vandaag door zal gaan. Die twijfel kreeg gisteren nieuw voedsel toen twee kroon getuigen niet verschenen omdat ze 'te bang' zijn om te getuigen. Zondag was een derde belangrij ke getuige 'verdwenen', nadat hij in gezelschap was gezien van drie als ANC-aanhangers bekend staande mannen. Gevreesd wordt dat hij is ontvoerd. Winnie Man dela en drie mede-verdachten staan terecht wegens ontvoering en mishandeling van vier jonge NAIROBI In het Westafrikaanse Togo is gisteren een conferentie be gonnen van Westafrikaanse leiders om een eind te maken aan het con flict in Liberia. De rebellenleiders Charles Taylor en Prince Johnson zijn tegen ieders verwachting in bei den op komen dagen. gewoond door Liberia's interim president Amos Sawyer en de staatshoofden van Mali, Gambia, Burkina Faso, Nigeria en Togo. De aanwezigheid van Burkina Faso's president Blaise Combaore, die het Nationaal Patriottisch Front van Charles Taylor steeds actief heeft gesteund, duidt er volgens waarne mers op dat men nu écht een eind wil maken aan de geschillen tussen de diverse partijen in het conflict. Taylor heeft tot op heden iedere ver zoeningspoging gedwarsboomd. De conferentie, die is georgani seerd door de Economische Ge meenschap van West-Afrika, Eco- was, is bedoeld om de details van het vorig jaar november getekende wapenstilstandakkoord uit te wer- ken en de basis te leggen voor dis cussies over de politieke toekomst van Liberia. De diverse partijen in het Liberi aanse conflict zijn het tot op heden niet eens kunnen worden over het tijdstip waarop de rebellen zich moeten ontwapenen en zich dienen terug te trekken in hun kampen. De rebellen vinden dat er eerst een nieuwe interim-regering moet ko men terwijl de huidige tijdelijke machthebbers menen dat de rebel len eerst hun wapens dienen in te le veren alvorens over een nieuw be stuur gepraat kan worden. De conferentie in Togo wordt door menigeen gezien als de laatste kans om het zich alsmaar voortsle pende conflict op vreedzame wijze te beëindigen. Menigeen had ge hoopt dat met de dood van presi dent Samuel Doe, tegen wie de eind 1989 begonnen gewapende rebellie zich richtte, de vrede zou wederke ren in het land, hetgeen niet is ge beurd. Integendeel, de afgelopen weken is de vrees gegroeid dat ondanks het vorig jaar gesloten wapenstilstands akkoord de gevechten opnieuw zul len oplaaien. Taylor en Johnson hebben gedreigd gezamenlijk de wapens te zullen oppakken tegen de Westafrikaanse vredesmacht Ecomog, die zij ervan beschuldigen vijandige activiteiten tegen hen te ondernemen. Met name Charles Taylor is een fervent tegenstander van de vredesmacht die hij als een buitenlands bezettingsleger ziet. De twee rebellenleiders zijn bo vendien fel gekant tegen de huidige interim-regering onder leiding van Amos Sawyer. Zij vinden dat de re gering niet democratisch tot stand is gekomen en dat een aantal leden te nauw heeft samengewerkt met Samuel Doe. En Taylor voegde daar vorige week de beschuldiging aan toe dat Sawyer in buurland Sierra Leone Liberiaanse vluchtelingen laat opleiden om tegen hem (Taylor) te vechten. Sierra Leone noemde de beschuldiging boosaardig. De gebeurtenissen van de afgelo pen maanden maken in ieder geval éen ding overduidelijk: niets en nie mand in het Liberaanse conflict is voorspelbaar. Rebellenleider Johnson staat de ene dag volledig achter Ecomog en de ïnterim-rege- ring en is de volgende hun grootste vijand. En Taylor en Johnson :.\\u vandaag aartsrivalen die eikaars bloed wel kunnen drinken en ver klaren morgen alle verschillen van mening overboord te hebben gezet en van plan te zijn hun rebellen groeperingen te herenigen. Derge lijk ontwikkelingen maken het er voor de Westafrikaanse leiders die als vredesstichter willen optreden, niet gemakkelijker op. Officier van justitie Swanepoel deelde gisteren het Gerechtshof in Johannesburg mee dat de ge tuigen, Kenneth Kgase en Barend Thabiso Mono, na de verdwijning van Gabriel Mekgwe, weigerden te getuigen. Hij vroeg rechter Stegmann uitstel tot vandaag om zich op de situatie te beraden en overleg te plegen met de raadslie den van Kgase en Mono. Kgase zal vandaag wel in de ge tuigenbank verschijnen, maar aangenomen wordt dat hij daar zal verklaren af te willen zien van zijn getuigenis tegen Winnie Man dela. Swanepoel kan Kgase en Mono arresteren als zij bij hun weigering blijven, maar wees deze mogelijkheid als oneerlijk van de hand. De politie is maandag een grootscheepse opsporingsactie naar Mekgwe begonnen, maar Johannesburg. had gisteren nog geen enkel spoor gevonden. Het ANC heeft in een verklaring laten weten niets met Mekgwe's verdwijning uitstaande te hebben. De drie kroongetuigen waren in decem ber 1988 met de 14-jarige activist Stompie Moeketsie door leden van Winnie Mandela's lijfwacht, de 'voetbalclub' Mandela United, (foto EFA) ontvoerd uit de kerk waar zij hun toevlucht hadden gezocht. Stom- pies lijk is in januari 1989 gevon den in een greppel in Soweto, de zwarte miljoenenstad ten zuid westen van Johannesburg. De lei der van de Mandela United, Jerry Richardson, is verleden maand wegens deze moord ter dood v oordeeld. MOSKOU/WARSCHAU/PRAAG (AP) Het Warschau Pact zal 1 april ontmanteld worden. Moskou zal echter vasthouden aan bilaterale defensieverdragen met de bondge noten. Dit heeft woordvoerder Ig- natenko namens Sovjet-president Gorbatsjov gisteren bekend ge maakt. "Wij verwachten echter ook enige reactie van de NAVO-lan- den", zo verklaarde Ignatenko. Hij zei niet welke reactie de Sovjetunie specifiek bedoelde van de 16 NAVO-lidstaten. Tsjechoslowaakse autoriteiten onthulden maandag dat president Havel een brief van Gorbatsjov had ontvangen waarin deze voorstelt om het door de Sovjetunie geleidde pact op te heffen. Zij verklaarden dat de ministers van defensie en buitenlandse zaken van de zes lan den van het Warschaupact 25 febru ari in Hongarije bijeen zullen ko men voor de formele opheffing. Tsjechoslowakije, Polen en Hongarije roepen al enige maanden dat de militaire structuur van het pact in juni ontmanteld moet zijn en dat het hele pact begin volgend jaar opgeheven moet worden. Ook Bul garije en Roemenie hebben dat plan steun gegeven. Havel riep maandag op tot samenwerking met de NAVO. Hij zei dat die oproep was ingegeven door de onrust in de Sov jetunie, de gebeurtenissen in de Baltische republieken en de Golf oorlog. "Onrust in een deel van de wereld zorgt ook voor onrust in an dere delen", aldus Havel. "Wij leven in de buurt van die kolos, die zulke grote veranderingen door maakt", zo verklaarde Havel, waar mee hij refereerde aan de Sovjetu nie. In de Oosteuropese landen be staat de angst dat zij overstroomd zullen worden met vluchtelingen uit de Sovjetunie. Sovjet-burgers krijgen over niet al te lange tijd de vrijheid om naar het buitenland te Ook de Tsjechoslowaakse minis ter van buitenlandse zaken Dienst- bier heeft zijn bezorgheid geuit. "Het ziet er naar uit dat de Sovjetu nie steeds meer beheerst wordt door conservatieve krachten", zo zei Dienstbier in het Slowaakse par lement. Hij noemde met name de si tuatie in de Baltische republieken bijzonder verontrustend. Terugtrekking De minister zei dat terwijl de rela ties met de buurlanden zoals Polen en Hongarije voorrang hebben, het toch van belang is om op goede voet te staan met de Sovjetunie. Hij ver klaarde dat er gebrek aan communi catie was tussen de top-leiders van beide landen en dat de relaties tus sen de Sovjetunie en Tsjechoslowa kije 'niet in orde zijn'. BONN (Rtr) Duitsland, dat onder druk is komen te staan om een ac tievere rol te spelen op het wereld toneel sinds de hereniging afgelo pen oktober, wil meer zeggenschap krijgen binnen de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher voor de ra dio verklaard voor hij aan een reis naar Egypte, Syrië en Jordanië be gon. Amerikanen in vijf jaar weg uit Filipimen SINGAPORE (GPD) - De Filipijn- se regering heeft 1996 als definitief tijdstip voorgesteld waarop alle Amerikaanse troepen het land moe ten hebben verlaten. In dat jaar hoopt Manila, dat de Amerikaanse veiligheidsparaplu wordt vervan gen door een veiligheidsverdrag tussen de Zuidoostaziatische lan den. Dat verklaarde de woordvoer der van de Filipijnse delegatie, Ra fael Alunan, gisteren na afloop van de besprekingen met de Ameri kaanse onderhandelaar, Richard Armitage, over de toekomst van de VS bases op de Filipijnen. Het is de laatste ronde van een reeks van enerverende onderhande lingen, die vorig jaar in Manila wa ren ingezet. De Amerikanen heb ben op de Filipijnen de luchtmacht basis Clark en de marinebasis Subic Bay, de grootste militaire bases bui ten de VS. De huurovereenkomst loopt komende september af. Met Bonns weigering om .grond wettelijke redenen troepen naar de Golf te sturen en het uitblijven van een snel antwoord op de crisis haal de het rijkste en meest bevolkte land van Europa zich de beschuldi ging op de hals dat het zijn nieuwe verantwoordelijkheden tracht uit de weg te gaan. Genscher herhaalde dat zijn rege ring van plan is de grondwet te wij zigen opdat Duitse troepen kunnen deelnemen aan operaties van de Verenigde Naties. "Maar iedereen moet begrijpen dat als Duitsland zo'n grotere verantwoordelijkheid op zich neemt, er dan ook manieren moeten worden gevonden om Duit se standpunten zwaarder te laten meewegen in de beslissingen van de wereldorganisatie en van de Vei ligheidsraad", zei hij. Genscher ging niet zover dat hij opriep tot een permanente zetel in de Veiligheidsraad naast de Ver enigde Staten, de Sovjetunie, Frankrijk, Groot-Brittannië en Chi na maar zei wel te denken aan een grotere Europese rol in de V-raad. De belangen van Duitsland zouden bijvoorbeeld kunnen worden be hartigd door Frankrijk en Groot- Brittannië, aldus de minister. De voormalige bondskanselier Willy Brandt zei onlangs dat Frank rijk en Groot-Brittannie hun perma nente zetel niet voor altijd zouden moeten kunnen behouden. "Waar om zou er geen roulering plaatsvin den op de twee permanente Eu ropese zetels? Waarom kunnen wij daar ook niet zijn vertegenwoor digd?", aldus Brandt. Frankrijk is vierkant tegen zo'n regeling, al wil de ministerie van buitenlandse za ken er geen commentaar op geven. Rouwende familieleden van een slachtoffers epidemie heeft al 77 levens geëist. de cholera-epidemie in Peru luisteren rond het graf n Slovenië en Kroatië willen hulp BELGRADO (AP) - De leiders van de naar onafhankelijkheid streven de Joegoslavische deelrepublieken Slovenië en Kroatië willen hulp van hpt buitenland of de Verenigde Naties in roepen om een oplossing te vinden voor de ernstige politieke crisis in Joegoslavië. De Sloveense president Kucan en zijn Kroatische collega Tudjman zeiden na een ontmoeting in Otocac dat een oplossing alleen mogelijk is als "het recht op zelfbeschikking" en het recht zich "af te scheiden" van Joegoslavië erkend wordt. Als hierover geen akkoord mogelijk blijkt, aldus de Sloveense en Kroatische leiders, dan zullen Slovenië en Kroatië de bemiddeling vra gen van de VN en de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE), waarbij alle Europese landen, de Verenigde Staten, Canada en de Sovjetunie betrokken zijn. Vandaag vergadert opnieuw de presidentiële raad, waarin alle zes re publieken zitting hebben. De bijeenkomst van afgelopen vrijdag werd door Kroatië geboycot, terwijl Slovenië er boos weg liep. LIMA (AFP/Rtr/AP) Het aantal doden ten gevolge van de cholera- epidemie die Peru sinds eind janu ari teistert is gisteren opgelopen naar 77. Dat heeft het ministerie van volksgezondheid in Lima meege deeld. Het aantal zieken is in een dag tijd met enkele duizenden ge stegen. Maandag werd een officieel cijfer genoemd van 8.566. Gisteren werd het aantal zieken bepaald op 11.085. De Peruaanse regering heeft zegt nu maatregelen te hebben ge nomen om de epidemie ond^r con trole te brengen. Voor het eerst werd gisteren een geval van cholera gemeld in de qua grootte tweede stad van het land, Arequipa (900.000 inwoners), dat duizend kilometer ten zuiden van de hoofdstad Lima ligt. De autori teiten van Peru hebben de bevol king aangeraden de vervuilde stran den te mijden, drinkwater geduren de tien minuten te koken en alle fruit en groenten zorgvuldig schoon te wassen. Omdat wordt vermoed dat het eten van besmette rauwe vis de ver spreiding van de cholera in de hand werkt zijn aan de vissers strenge be perkingen opgelegd. Woedende vis sers demonstreerden gisteren in de straten van Lima. Voor het oog van televisiecamera's aten ze rauwe vis sen om de angst van de bevolking voor cholerabesmetting weg te ne- Verspreiden De Peruaanse maatregelen zijn ken nelijk een reactie op een verklaring die de Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) maandag uitgaf in Genè- ve. In het WHO-communique werd gezegd dat de epidemie zich over Latijns-Amerika zou kunnen ver spreiden tenzij er snel iets aan ge daan zou worden. Minister van huisvesting en open bare werken Guillermo Del Solar kondigde plannen van de regering aan om het verouderde en lekkende rioleringstelsel van de hoofdstad Lima te vernieuwen. Gehoopt wordt dat de renovatie op den duur de kwaliteit van het drinkwater, dat thans zwaar besmet is, zal verbete ren. Uit laboratoriumonderzoek is gebleken dat in het drinkwater spo ren van faeces zitten. Del Solar zei dat de regering chloortabletten on der de bevolking zal distribueren om het water te zuiveren. Eerder bevestigde woordvoerder Raul Fernandez van het ministerie van gezondheid dat er groeiende be zorgdheid bestaat dat de epidemie zich zal verspreiden over andere Zuidamerikaanse landen. Het mi nisterie liet weten dat er 200 artsen en 700 verpleegsters worden gezon den naar steden langs de Peruaanse kust, waar de dreiging het grootst lijkt. De Europese Gemeenschap in Brussel stelde gisteren 500.000 ecu (1,13 miljoen gulden) beschikbaar voor de bestrijding van de epide- Een vliegtuig met eerste hulp ter waarde van 220.000 ecu staat in Am sterdam gereed om vannacht naar Peru te vertrekken. Met het vlieg tuig zullen naast medicijnen en ap paratuur ook een epidemioloog en een ontsmettingsdeskundige naar Peru worden overgevlogen. De Commissie buigt zich nog over de wijze waarop de rest van de hulp moet worden besteed. De Sovjetunie wil in 1994 de terug trekking van haar troepen uit Polen voltooid hebben. Polen wil dat de Sovjet-troepen al dit jaar geheel worden teruggetrokken. Sovjet- zaakgelastigde Klepatski verklaar de gisteren in Warschau dat de Sov jetunie in mei wil beginnen om het proces in 1994 af te sluiten. Volgens de zaakgelastigde is de gelijktijdige terugtrekking van Sov jet-eenheden uit Tsjechoslowakije, Hongarije, Duitsland en Polen on mogelijk omdat er geen huizen zijn voor de terugkerende soldaten. "Deze problemen moeten opgelost worden en daar hebben wij tijd voor nodig". De woordvoerder van het Poolse ministerie van buitenlandse zaken zei dat de termijn die door Klepats ki genoemd werd te ver weg lag en hij verklaarde dat de 50.000 Sovjet- militairen in Polen eerder moeten vertrekken, Buitenland kort Explosie Riga Bij een krachtige explosie is gister dagavond bij het gebouw van de communistische partij in de Letse hoofdstad Riga een politie-agent ge wondgeraakt. De afgelopen twee maanden zijn in Riga een twintigtal bomaanslagen gepleegd bij gebou wen van de Moskou-gezinde partij en het leger. Het Letse parlement heeft gisteren besloten op 3 maart een referendum te houden over de wenselijkheid van onafhankelijk heid. (AFP/RttfDPA) CFE-overleg De onderhandelingen over de te rugtrekking an tienduizenden manschappen ^an NAVO en War schaupact uit Europa, die morgen moeten beginnen, zijn met grote twijfels omgeven. De 16 NAVO-lan- den en 6 Warschaupact-staten heb ben in het verdrag afspraken ge maakt over beperking van hun aan tallen manschappen, tanks, vlieg tuigen en ander niet-nucleair mate rieel. Maar over de uitvoering van die afspraken zijn grote menings verschillen ontstaan. (AP) Rwanda/Uganda Rwanda heeft gisteren gezegd dat Ugandese troepen worden samen getrokken bij de noordgrens van het land en heeft te kennen gegeven dat met een invasie rekening wordt gehouden. Radio Rwanda meldde niet hoeveel Ugandese troepen zich in het grensgebied ophielden. (AP) Honger Mongolië Mongolië bevindt zich al zes maan den in een economische crisis, sinds de Sovjetunie besloot de olie- leveranties te beperken. Zelfs voor dat de periode van bittere koude uitbrak kampte de bevolking met een tekort aan voedsel en brandstof. In de hoofdstad, waar de helft van de twee miljoen inwoners leeft, ging begin dit jaar rijst, meel. suiker, bo ter en plantaardige vetten op de bon. (Rtr) Kernongeval Premier Toshiki Kaifu van Japan heeft gisteren gezegd dat er een uit gebreid onderzoek zal worden inge steld naar het ongeval dat zich zater dag voordeed in een kerncentrale waarbij een hoeveelheid radioacti viteit in de atmosfeer terechtkwam. De kerncentrale in Fukui, 350 kilo meter ten westen van Tokyo, is 19 jaar oud. (UPI/DPA/AFP/Rtr) Overval Mocambique Mocambiquaanse rebellen hebben een door militairen geescorteerd voedselkonvooi overvallen en 38 militairen en zeven burgers gedood, zo hebben ooggetuigen g| tlMI verklaard. De rebellen, die met ba zooka's en automatische wapenen waren uitgerust, vielen het konvooi afgelopen vrijdagochtend aan in het noordwesten van Mocambique bij de grens met Malawi. (AP) Tamils gedood In het noorden van Sri Lanka heb ben regeringsmilitairen met steun van de luchtmacht een offensief uit gevoerd tegen stellingen van het Ta- mil-verzet Het leger maakte giste ren bekend dat bij de acties zeker 45 rebellen en zes regeringssoldaten zijn gesneuveld.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7