Vergf, sterend Nauwere band zou Suriname redden Vuilnisbakken vol met buulbuuls en pelikanen Bolkestein: vernieuwing leger wordt onmogelijk Gemeenten krijgen 60 miljoen minder voor openbaar vervoer Premier stelt heffing op pensioenpremie uit BINNENLAND PAGINA 3 Lubbers lanceert plan voor gemenebest-relatie Bart Jochems c DEN HAAG/PARAMARIBO (GPD) Een deel van de Nederlandse regering wil de ban den met Suriname nauwer aanhalen, bij voorbeeld via een soort gemenebest-constructie. Volgens het plan daarvoor, dat door premier Lubbers en minister Van den Broek (buiten landse zaken) is bedacht, zou Nederland weer verantwoordelijk worden voor de defensie van Suriname. De bewindslieden overwegen Ook een monetaire unie met Suriname en Van den Broek zou eveneens de buitenlandse politiek voor de voormalige kolonie willen behartigen. Doel van het idee, dat ook door de ministers Hirsch Ballin (justitie, Antilliaan se zaken) en Pronk (ontwikkelingssamenwerking) wordt gesteund, willen de initiatiefne mers Suriname uit het slop trekken. Volgens het plan zou een dubbele ër. In de voormalige kolonie zijn ge- ook nog een deel van de partij dat al- nationaliteit mogelijk moeten zijn, noeg mensen te vinden die zonder les best vindt, zolang legerleider zodat in Nederland verblijvende slag of stoot de onafhankelijkheid Bouterse maar in de wielen wordt Surinamers terug kunnen naar hun van hun land zouden willen opge- geboorteland om de economie er op ven. Vijftien jaar onafhankelijkheid AMSTERDAM (GPD) - De Alge mene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij sloeg de afgelopen week een uitzon derlijke slag in Amsterdam. Bij het groothandelsbedrijf De Lara werd in het magazijn een kampioenshoe- veelheid dode dieren gevonden, in 60.000 lichaamsdelen uiteengeno men en verduurzaamd. De AID presenteerde zijn "gou den" vangst gisteren aan de pers: een twintigtal kartonnen dozen met staartveren, vogelkoppen, nekde- len en „huidstukjes" van pelikanen, sperwers. Japanse buulbuuls, schuitbekreigers. kramsvogels, kroonduiven en geelbruinkwak- ken. Over het hek van het universi tair instituut voor taxonomische zoölogie, waar de partij tijdelijk inspectie maar een beperkt gevolg kunnen hebben voor het oprollen van bestaande stroperslijnen. In de eerste plaats omdat "de bevoegdhe den van de inspectie ophouden bij de grens", aldus de inspecteur, maar ook omdat de bewuste stro pers waarschijnlijk al lang van ou derdom zijn overleden. Het overgrote merendeel van de vogeltjes, door het Amsterdamse opgeslagen, hing ook nog een tien- bedrijf geïmporteerd uit Frankrijk, tal apehuiden. Zeldzaam, verboden heeft namelijk al vijftig tot tachtig dus strafbaar. jaar geleden het leven gelaten. "We hebben veel meegemaakt. Waarschijnlijk zijn gretig gebruikt als versiersel op jur ken en hoeden, legde de aanwezige vogelkundige K. Roselaar van het Instituut voor Taxonomische Zool- ogie uit. "Daan-oor gebruikten ze in Parijs toen wel 100.000 veren en koppen per dag". Afgezien deel "verse hoenders uit Mongolië een nogal stoffig delict dus. "Maar daarom niet minder illegaal", zei de AID-in- specteur. De vogelwet uit 1936 zegt hier geloofden we onze ogen tien en twintig door de Panjse i niet", zei een inspecteur van de AID de-industrie geïmporteerd uit Azia- om het belang van de vondst te be- tische en Zuidamerikaanse landen, klemtonen. Toch zal de actie van de Vogelveren werden in die dagen de jaren dan wel niets de wet bedreigde uitheemse diersoorten (bud) uit 1977 stelt ook het bezit van dieren die vóór dat jaar zijn gedood strafbaar. Dat daaraan de hand wordt gehouden mag blij ken uit de oude partij opgezette vo gels die onlangs op de rommelzol der van het Amsterdamse Vossius- gymnasium werden aangetroffen en geconfisqueerd. Ook dragers van oude veren-hoedjes zijn in principe strafbaar. Voor de vogelbeschermers is de vondst "van zeer betrekkelijk be lang". meent Roselaar. Maar voor de bescherming van bedreigde die ren heeft de inbeslagname toch wel betekenis, vond hij. "Want als een bedrijf dit importeert zal er dus geld mee te verdienen zijn. En die ten dens kan beter de kop worden inge drukt". De Lara zou voor de 'Franse partij' alleen 30.000 gulden hebben betaald, voor de rest nog enkele tienduizenden meer. Afgezien van een klein aantal dat voor onderzoek in Amsterdam wordt achtergehou den. gaat de hele voorraad koppen en veren met de vuilnisman mee. Een paar vuilniszakken met buul buuls of ander gevogelte was giste ren al door voortvarende medewer kers in de vuilnisbak gekieperd. poten te zetten. Ook de visumplicht betekende voor velen ook vijftien VHP van Lachmon heeft zich tot moet, menen Lubbers en Van den iaar politiek gestuntel. Broek, komen te vervallen. Voor de politieke partijen ligt de Binnen het kabinet is, naar ver- kwestie veel gevoeliger. De overwe- luidt, onenigheid ontstaan over een gend Creoolse NPS van voormalig eventuele gemenebest-relatie met premier Arron is verdeeld. Aanhan- Suriname. Hoewel Hirsch Ballin en gers van de partijleider vinden een Pronk de plannen steunen, zouden gedeeltelijke terugkeer andere ministers zich ertegen 1 zetten. Officiële woordvoerders in Den Haag wilden gisteren niet meer kwijt dan dat "er eeij andere vorm van relatie met Suriname wordt be sproken." Over deze 'tere aangele genheid' moet verder discreet wor den gezwegen, meenden ingevoer- den. De ministers Van den Broek en Pronk lieten de Kamer op 21 januari nog weten dat "de regering zich thans beraadt over mogelijk nieuwe wegen voor de toekomst". In het daarop volgende mondeling over leg zei Van den Broek echter dat het niet aan Nederland is Suriname een model op te leggen. Het zou het bes te zijn als Suriname zelf met een plan kwam, vond de bewindsman toen. Surinaamse politici hebben in middels met verbazing kennisgeno- i de plannen. In Paramaribo^ moederland een politieke nederlaag volkspartijen voor het onafhankelijke Suriname. Tegenstanders van Arron binnen de NPS wijzen erop dat zijn voorgan- het laatst toe verzet tegen de onaf hankelijkheid en zal geen bezwaar hebben tegen nauwere banden met Nederland. Maar Lachmon vreest een conflict met zijn coalitiepartner Arron. Hij weet dat een politieke breuk tussen de twee grootste het verschiet ligt als de VHP in het openbaar ingaat op de avances van Lubbers en Van den Broek. De NDP, de partij ger, de vermaarde Jopie Pengel, de Bouterse, is faliekant tegen. Meer banden met Nederland nooit zo ver- bemoeienis van Nederlan regaand had willen verbreken als gezien als 'herkolonisatie onder Arron is gebeurd. En dan is er name'. Vier kubieke meter apehui den, zeshonderd vogelkoppen en dertigduizend staartenen vleu gels van be schermde dier soorten nam de AID inbeslag. Vogelkundige Roselaar: "Dit soort handel moet de kop in gedrukt wor den." (foto ANP) is door de partijbesturen wel cussiëerd over een nieuwe relatie met Nederland. "Maar verder dan WD-fractiëiéidTr BoïkesVe'in'g^te' maar flexibelere organisatie te ma ken niet door. Dit verklaarde oud minister van defensie en huidig tijdens een spreekbeurt in Den Helder. Hij meent dat er niets te recht zal komen van de plannen van minister van defensie Ter Beek. Een typisch voorbeeld nigingen. De NAVO richt zich op een nieuwe taak: crisisbeheersing. Daarvoor is een organisatie met snel inzetbare eenheden nodig. Ne derland zou in het kader daarvan de brigade moeten leveren. Bolkestein: "De luchtmobiele brigade zou de lakmoestest van de herstructurering van de krijgs macht zijn. Als deze brigade niet DEN HAAG (ANP) structureerde bezuinigingswoede' wordt gerealiseerd, dan draait de ten met i het kabinet zich schuldig minister van defensie dreigt te maken, tein het idee (financiëen) i de Kortenaer-klasse rad voerbedrijf krijgen dit jaar in totaal noemt Bolkes- 60 miljoen gulden mindèr i i het Wijsmuller Het bergingsbedrijf Wijsmuller uit kenland'tTvërkopé'n"Dat1ëëk"Bo]. IJ muiden heeft een contract geslo- kestein gezien het volgens hem 4 r de berging van de Joego- zelfsprekende belang van de r Slavische bulkcarrier Jugovo, werd gisteren bekend. Het 253 lan- 'geen wijs besluit', ge schip liep vorige week aan de Het ministerie van financiën en grond op bijna 20 kilometer uit de het ministerie van defensie wilden kust van JVlauretanië. De Jugovo gisteren geen commentaar geven ~n" op Bolkesteins beweringen. ogen". Wil de reorganisatie sla- de minister Kok gen, dan moet er eerst geïnvesteerd ministerie van verkeer en water twee S-fregatten worden, vindt Bolkestein. Voor de staat. Een woordvoerder van het de- Grie- luchtmobiele brigade moeten vol- partement maakte de korting giste- gens Bolkestein niet veel minder Ho dan 20 transporthelikopters en 40 bewapende helikopters worden ge- dam. ij wijst er op dat de geringere ;idie voor openbaar-vervoerbe- Voor de berekening van de subsi- drijven voor dit jaar niet strijdig is dies voor dit jaar is die her-ijking met het beleid van verkeer en wa- alsnog uitgevoerd en dat heeft ge- terstaat, dat gericht is op het bevor- leid tot de verlaging met 60 miljoen, deren van het openbaar a flexibele krijgsmacht kocht, een investering den guldens. De WD-leider ziet Het is het gevolg van het feit dat in 1988 minder passagiers zijn voerd. Ook besparingen in dat jaar spelen een rol. Welk aandeel van de 60 miljoen de afzonderlijke gemeenten hun rekening moeten s met 88 duizend ton ijzererts derweg van Nouadhibou naar Ant- woordvoerder van de Griekse werpen. Eind deze week hoopt bassade in Den Haag zei niets te we- belangstelling van zijn land de aanschaf van twee fregat- Wijsmuller bij springtij een eerste ten poging te kunnen ondernemen, het schip vlot te trekken. Agenten dreigden Het Klachtenburo Politieoptreden Amsterdam gaat tegen twee agen ten van de wegsleepdienst aangifte doen wegens bedreiging met ge weld of poging tot zware mishande ling. Hun optreden tegen deelne mers aan de blokkade van de effec tenbeurs op 4 februari in de hoofd stad is de aanleiding, zo heeft het bureau dinsdag bekendgemaakt. Tijdens de blokkade vielen volgens het Klachtenburo tenminste 30 ge wonden. Probleemfregatten Bij de bouw van nieuwe fregatten voor de Koninklijke Marine, de zo genoemde M-fregatten. doen zich problemen voor bij een systeem dat de operationele waarde en de veilig heid van het schip verhoogt. Dit "elektronisch platformsysteem" had een jaar geleden moeten wor den geïnstalleerd maar is nog steeds niet geleverd. Zestien maanden De diensttijd voor erkende gewe tensbezwaarden wordt terugge bracht van achttien naar zestien maanden. Dit staat in een wetsvoor stel dat minister De Vries van soci ale zaken en werkgelegenheid en minister Ter Beek van defensie bij de Tweede Kamer hebben inge diend. Vervuiling Maas Staatssecretaris Gabor (natuurbe heer) laat onderzoek doen naar de vervuiling van de rivier de Maas door met name cadmium. De be windsman wil weten welke gevol gen de verontreiniging heeft voor consumptievis en agrarische pro- dukten van de uiterwaarden, zo heeft het departement gisteren be kendgemaakt. De Maas is van alle Nederlandse rijkswateren het ern stigst door het giftige cadmium ver vuild. OBA beboet De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren het Overslagbedrijf Am sterdam B.V. (OBA) veroordeeld tot een een geldboete van 50.000 gul den. waarvan 15.000 voorwaarde lijk. wegens milieuovertredingen. Tegen het overslagbedrijf was een boete van 90.000 gulden geëist. De rechtbank achtte bewezen dat OBA in juli 1989 in de Westhaven in Am sterdam tweeduizend ton tapioca- chips had overgeslagen, terwijl het bedrijf daarvoor geen vergunning had. bekend. De 'slachtoffers bezuinigingsoperatie zijn Amster- Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Nijmegen, Arnhem, Dordrecht en Maastricht. De wet personenvervoer bepaalt dat de bijdrage aan gemeentelijke niet precies bekend. Het departe- openbaar-vervoerbedrijven om de ment van verkeer en waterstaat gaat ering vijf jaar opnieuw moeten worden er vanuit dat een bedrag van 15 mil- bekeken aan de hand van onder joen waarmee de Haagsche Tram- meer het aantal vervoerde passa- weg Maatschappij (HTM) verwacht krompen, volgens de WD'er eerst giers en de kosten. De afgelopen ja- gekort te worden, aan de hoge kant worden gekeken naar het bestand ren hebben gemeenten hun bijdra- is. De HTM heeft al laten weten een dienstplichtigen. ge gekregen op basis van het jaar vacaturestop te zullen instellen als koste van het autoverkeer. Dit be leid is pas eind vorig jaar echt in bezuinigingen op de hij. De huidige tijd leert De aldus Bolkestein. Voorts moet wanneer het personeelsbestand de krijgsmacht moet worden inge- ADVERTENTIE gevolg van de verlaagde rijkssubsi die. Volgende week bespreekt minis ter Maij-Weggen (verkeer) de kor ting met de betrokken gemeenten. Het is daarbij niet helemaal uitge sloten dat de vermindering van de rijksbijdrage uiteindelijk lager zal uitvallen dan 60 miljoen, meldt haar woordvoerder. De woordvoerder benadrukt ver- nog der dat met ingang van volgend jaar ;uw systeem voor de subsidi van openbaar-vervoerbedrij- werking treedt. Dat heeft als kenmerk dat de bijdrage afhanke lijk wordt van het aantal betalende passagiers. De gemeenten kunnen dan zelf de hoogte van hun bijdrage positief beïnvloeden, bijvoorbeeld door het zwartrijden terug te drin gen. Die nieuwe aanpak geldt ook voor het streekvervoer. Of het nieuwe subsidiëringssys teem in 1992 wordt ingevoerd is overigens nog niet helemaal zeker. Ook dit vormt onderwerp van het overleg tussen Maij en de gemeen ten. DEN HAAG (GPD) - Premier Lub bers is afgestapt van een plan om op pensioenpremies tien procent be lasting te gaan heffen. De eerste mi nister acht een dergelijke 'voorhef fing' op dit moment niet mogelijk. Hij wil de mogelijkheid echter wel nadrukkelijk voor de toekomst openhouden. De maatregel zou de overheid een netto voordeel van 500 miljoen gulden per jaar kunnen op leveren. Tijdens de discussies over de tus- Druk op CAD's wordt te groot sen balans in het kabinet werd eer der een plan besproken van een ambtelijke werkgroep. Die stelde voor om een heffing van tien pro cent te leggen op de vermogens van pensioenfondsen en levensverzeke raars. Dat zou ineens 50 miljard gul den kunnen opleveren. Daarnaast zou meende de werkgroep de heffing van tien procent elk jaar nog eens 3 tot 4 miljard kunnen opbren gen. Lubbers keerde zich toen tegen een heffing over de vermogens die pensioenfondsen en levensverzeke raars nu al hebben. De idee van een voorheffing op te betalen pensioen premies wees hij echter niet van de hand. Nu z(jn betaalde pensioen premies aftrekbaar voor de belas- 'Verkeerswet is in strijd met grondwet' UTRECHT (GPD) - De 'wet- Mulder', waarmee politie en jus titie op een efficientere manier verkeersovertreders willen aan pakken. heeft een aantal schoonheidsfouten. De wet zou overtreders onvoldoende rechtszekerheid bieden en is op sommige punten in strijd met de grondwet en internationale ver dragen. meent de Haagse ver keersschout ing. J. de Moor. Over de wet schreef hij een rech tenscriptie. De wet-Mulder is nu bij wijze van experiment alleen in het ar rondissement Utrecht van kracht. Over twee jaar wordt zij in het hele land toegepast. Hoofdgedachte is dat de ver- keersovertreder die wordt be keurd en geen actie onder neemt, onherroepelijk en bin nen zes weken moet betalen. De huidige procedure bg het beta len van boetes kan jaren duren. Volgens de wet Mulder blijft het mogelijk om in hoger beroep gaan. Gebeurt dat niet en heeft de overtreder na zes weken niet betaald, dan wordt de boete au tomatisch verhoogd met 25 pro cent en vervolgens met vijftig procent. De Moor signaleert een verar ming van de regels. "Iemand is schuldig of niet schuldig, naar persoonlijke omstandigheden wordt niet meer gekeken. Bo vendien moeten overtreders zonder vaste woonplaats of mensen die nog uitstaande boe tes hebben bij aanhouding meteen betalen. Dat is niet ob jectief. maar erg gericht op de persoon en daardoor in stnjd met het gelijkheidsbeginsel in de grondwet". ROTTERDAM (ANP) - De Consul- i!ÜLa".d1 tatiebureau's Alcohol en Drugs (CAD's) kunnen de toestroom van reclasseringsklanten nauwelijks meer aan. Dat blijkt uit de Beleids nota Reclassering van het Bouman- huis in Rotterdam, het centrum zijn 65ste krijgt is als inkomen be last. Met een heffing van tien procent over te betalen premies zou de be lasting over uitgekeerd pensioen met een gelijk percentage moeten TRENCHCOAT Gevoerde, soepel vallende trenchcoat van polyester/katoen In de kleuren khaki. kiezel, lindegroen, marine en zachtgeel 36 t/m 46 Normaal '243.- Tot en met 23 februari as of zolang de voorraad strekt voor de verbiisterende pn|S van U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf (2^) verslavingszorg in' het zuide- 1 lijk deel van Zuid-Holland. In de reclassering gaat in totaal 115 miljoen gulden om. miljoen wordt gebruikt handeling van verslaafden door de CAD's, aldus een woordvoerder van het Boumanhuis. Met dat bedrag zeggen de CAD's slechts de helft van de verslaafde r r dus niets minder van worden. De verheid levert het wel geld op om- ivau t.i. at een werknemer nu meer ver- rde'be" dient dan hij het '"gaan van zijn pensioen, en dus ook meer belas ting betaalt. Dit voordeel zou jaar lijks op ongeveer 500 miljoen gul den uitkomen. Lubbers heeft binnen het kabinet classeringsklanten te kunnen hel- f«olukv k"en betoogd dal de pen- pen De andere helft komt. net als sioenopbouw ,n ons land te gunstig WSSKSSttttSC "JssssSsSVS het laatst verdiende loon. ving werkende Reclassenngsstich- 1* ting of het Leger des Heils terecht. Lubber. wil pensioenen Door al deze problemen dreigen m.'ken^ de CAD s helemaal niet meer aan de A fawTaJ behandeling van gokverslaafden P Ha te komen van de Pre™" gekeerd. Ontslag verwacht van Veendamse PvdA-wethouder VEENDAM (GPD) - De in ops praak geraakte PvdA-wethouder F Molema van Veendam dient vrijwel zeker vandaag zgn ontslag in. De fractie is gisteravond voor spoed overleg bijeen gekomen, nadat be kend werd dat door de Rijksrecher che een onderzoek wordt ingesteld naar mogelijke frauduleuze hande lingen van de wethouder. Molema zou als voormalig be stuurslid van een aantal welzijnsin- stellingen tienduizenden guldens voor zijn eigen genoegen hebben bei-teed. onder mier m noeprei jes. De Veendamse wethouder van financien heeft gisteravond voor de PvdA-fractie zgn verhaal gedaan. De fractie is er niet uitgekomen en wil inzicht krijgen in een accoun tantsrapport. waaruit de malversa ties blijken. De fractie komt morgen weer bijeen De Hl WjCtlHUg is dat Molema voor die tijd zal opstappen. Hangende het onderzoek wil bur gemeester H. Apotheker van Veen- dam geen commentaar geven op de zaak "De heer Molema kan voorlo pig in ieder geval aanblijven t houder", aldus Apotheker.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3