'Bis men kort ben ik crimineel-af Duo hakt meertjes leeg voor roomijs Bijles voor artsen met oog op oorlog Bush meer onder vuur dan Hussein iREPORTAGE ROTTERDAM - "Moet jij nog naar de Golf?", is een fragment uit een telefoongesprek tussen anesthesist F. Rutten van het Rotterdamse Dijkzigt Ziekenhuis en één van de artsen die hij heeft opgeleid. Rutten is hoofd van de afdeling Spoedeisende Hulp. Twee van Ruttens ex-leerlingen zijn zojuist teruggekeerd uit de Golf na een vier maanden lang verblijf op de fregatten Hs. Ms. Pieter Florisz en de Hs. Ms. Witte de With. Alle Nederlandse marine- en luchtmacht artsen doen op de afdeling van Rutten drie maanden lang praktijkerva ring op. Een civiel ziekenhuis blijkt bijzonder goed aan de vragen van het leger te voldoen. "Schotwonden en dergelijke komen ook hier bin- Een hele openbaring voor de militaire artsen was dat in de reguliere praktijk voldoende ervaring wordt opgedaan met chemische midde len. waarvan de 'zusjes en broertjes' ook op het slagveld worden ge bruikt. "In principe kom je de stoffen die in chemische wapens ver werkt zitten ook hier in de omgeving tegen. De chemicaliën in wapens verdampen beter en zijn gemakkelijker te verspreiden. Maar als in de Botlek een bepaalde opslagtank explodeert, krijg je te maken met soortgelijke verwondingen als die optreden na een gasaanval", weet Rutten. Kanker wordt in de chemotherapie onder meer bestreden met stof fen die zijn afgeleid van mosterdgas, waarvan Saddam Hussein zulke grote hoeveelheden heeft. "Het is een heel gevaarlijke vloeistof die het vijandige kankerweefsel aantast". Stoffen verwant met zenuwgas, een ander massavernietigingswapen van de Iraakse leider, kennen ook een veel gebruikte medische toepas sing. Rutten: "Met dit middel wordt het centrale zenuwstelsel uitge schakeld. Dat is in feite hetzelfde wat gebeurt bij Eerste zwarte boer in blank gebied Zuid-Afrika JOHANNESBURG - Danny Mackay drijft al vier jaar een boerderij in het groene, glooiende land ten zuiden van Johannesburg. Ilij is trots op zijn tien hectare grote bedrijf. Opstallen en woonhuis verkeren in perfecte staat. De gewassen, voornamelijk maïs, staan er, zelfs voor een leek waarneembaar, prima bij. De veestapel, koeien en schapen, blaakt van gezondheid. Financiële problemen heeft hij niet en de toekomst ziet hij vol vertrouwen tegemoet. Niets onderscheidt hem, kortom, van andere succesvolle boeren. Maar MacKay. 37. slank, energiek, is in meer dan een opzicht geen doorsnee-boer. Hij is volgens de Zuidafrikaanse wet een misdadi ger: hij is zwart en zaait en oogst al vier jaar in een gebied, waar alleen blanken mogen boeren. Daar komt nu verandering in. Op 1 februari kondigde president De Klerk het schrappen van drie wet ten aan, die als de hoekstenen van de apartheid gelden. Twee van deze wetten, de groepsgebiedentvet. die zwarten verbiedt in blanke wijken te wonen, en de landwetten, die hen verbiedt (landbouw)grond in blan ke gebieden te hebben, zijn regel recht van toepassing op MacKay. "Toen ik de toespraak van De Klerk hoorde, zei ik tegen mijn vrouw: ons leven gaat nu drastisch veranderen. We zijn binnenkort geen criminelen meer". Jongensdroom "Ik ben van huis uit computerspe cialist. maar toen ik vier jaar gele den werd overgeplaatst naar Johan nesburg. zag ik de kans schoon om een jongensdroom te verwezenlij ken. Mijn vrouw Jasmin komt uit een boerenfamilie en kent dus het klappen van de zweep". Ze vonden binnen een paar we ken een boerderij, die ideaal leek. De eigenaar wilde verkopen, de fi- was geen punt, restte al leen nog de administratieve afwik keling. En daar dreigde het avon tuur te stranden: tot twee maal toe weigerden de apartheids-appa ratsjiks de nodige vergunningen te verstrekken. Een zwarte mag niet in een blank gebied wonen en boeren. MacKay liet zich echter niet uit het veld slaan. Een welwillende ma kelaar bracht hem in contact met een bejaard Duits echtpaar, dat wel van hun boerderij af wilde. Een nieuwe confrontatie met de apart heidsbureaucratie wilde hij vermij den en dus besloot MacKay gebruik te maken van de sluipweg die de meeste zwarten nemen die onroe rend goed in blank gebied willen kopen. Hij schakelde een blanke stroman in. die voor 150.000 Rand, (ongeveer 100.000 gulden), een spot prijs, de boerderij kocht. MacKay had geluk, want zijn stroman was zijn ex-werkgever, die voor het zet ten van zijn handtekening niet het gebruikelijke, exorbitante percen tage van de koopsom eiste. "Toen konden we eindelijk aan de slag. Ik liet twee knechten, Mi chael en Petrus, overkomen uit mijn geboortedorp. Zij runnen overdag de boerderij. Tot we winst gevend draaien, blijf ik nameli jk als computerspecialist freelancen". Buren Het feit dat de 'Duitse hoeve' plotse ling werd bewoond door een zwart gezin, kon natuurlijk niet verbor gen blijven voor de kleine, blanke gemeenschap. Toen MacKay op een avond thuiskwam, vertelde zijn vrouw dat hij zich op het hoofdbu reau van politie in Johannesburg moest melden. De inspecteur had zijn kaartje achtergelaten. MacKay: "Ik ben de volgende dag met lood in mijn schoenen naar Johannesburg gegaan. Als ze wilden, konden ze me zo van de boerderij schoppen. De inspecteur was godzijdank zeer geschikt. Ik was aangegeven door een van mijn buren. Jaloezie, zei hij. Hij was daarom niet van plan er werk van te maken". Twee keer nog zou Mackay stui ten op de vooringenomenheid van zijn buren. "Een keer waren scha pen door de omheining gebroken en op het land van de buurman te rechtgekomen. Michael had het ge zien en wilde ze terug drijven. Hij werd weggejaagd mét de bood schap dat de schapen voortaan van hem, de buurman waren. Ik ben er toen zelf op afgegaan, heb me uitge put in excuses en kon de beesten voor een symbolisch bedrag terug kopen". Geen subsidie De relaties met de buren zijn nu ge normaliseerd en kunnen in ee: kei geval zelfs hartelijk worden ge noemd. Men leent eikaars gereed schap, er is een levendige ruilhan del in eikaars produkten, en geva ren die hen allemaal bedreigen, zoals veldbranden, worden geza menlijke bestreden. "We zijn nu ge accepteerd door de gemeenschap", zegt Jasmin. "Onze zoon Jehan van 14 is net als eerste zwarte leerling hier op de blanke middelbare school toegelaten. En als er plaatsen op de lagere school vrijkomen, zijn onze dochters Sharmin (11) en Sha- naaz (9) ook welkom". De vooroordelen van zijn buren mag MacKay nu hebben overwon nen, in de slag met de agrarische bu reaucratie en de standsorganisaties trekt hij nog steeds aan het kortste eind. Aan de uitpuilende subsidie- ruif, waarmee de regering de poli tiek belangrijke boeren paait, mag hij niet eens ruiken. "Als een blanke boer wil investeren, kan hij lenin gen krijgen tegen een rente van 4 procent. Als ik wil lenen, moet ik het volle pond, 21 procent, betalen". Fict Arp BLOEMENDAAL - In de Bloe- mendaalse duinstreek wordt dezer dagen ijs geoogst. Twee natuurlief hebbers bewaren, voor het eerst sinds zeventig jaar, weer flinke brokken natuurijs die uit vijvers, meertjes en vaarten zijn gezaagd. Die voorraad belandt in een Bloe- mendaals ijskeldertje, waar het koel genoeg is om het ijs zeker tot de ko mende winter te bewaren. Het verzamelde ijs wordt straks gebruikt voor ecologisch onderwijs op scholen. Initiatiefnemers Kees Duinker en Rob Haverkamp willen zo aantonen dat het ijs. door de goe de isolatie in de kelder, maar heel langzaam smelt. Tegen de zomer, zodra iedereen weer meer trek krijgt in consumptie-ijs dan in tochtjes over het natuurijs, wordt een deel van de voorraad gebruikt bij de fabricage van roomijs. "Weet je, het water hier in de duinrand is in het algemeen al heel zuiver. Daarnaast is het teveel aan natrium en calcium weggevroren en de bacteriën in het oppervlakte water zijn dood door de kou. Het ijs zou dus geschikt moeten zijn voor consumptie. Of dat werkelijk het geval is laten we afhangen van on derzoek door het laboratorium van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland." verklaart Duin ker. Verder is het ijs bruikbaar voor het koelen van levensmiddelen. Haverkamp, Duinker en een aan tal vrijwilligers van de Haarlemse stichting Ecologisch Beheer begon nen eind vorige week met het uitza gen van de blokken natuurijs. Na een hele ochtend werken lag op de bodem van het ijskelclertje van De Rijp in Bloemendaal eigenlijk maar een miezerig laagje oogst. Er zal nog heel wat moeten worden gezaagd voor de kelder vol is. vorst het keldertje weer in gebruik te nemen. In Nederland werden de keldertjes vroeger vooral gebouwd bij landgoederen. Er zijn enkele exemplaren bewaard gebleven. Niet alleen in de omgeving van Haarlem, ook bij Utrecht en Arn hem vind je ze nog. Geen enkele wordt meer gebruikt voor opslag van ijs. Van de gemeente Bloemen daal. de eigenaar van het kleine mo numentje. was snel toestemming losgepeuterd. Het wachten was ver volgens op winterse temperaturen. Op het landgoed Elswout verza melden de geharde vrijwilligers zich vrijdagmorgen voor het eerst. De aanwezige originele ijszaag werd uitvoerig bewonderd Die heeft zo'n zeventig jaar vergeten op een zolder in dit immense landgoed gelegen. Elders is ander gereed schap opgehaald, zoals een rieten mand voor het bergen van de brok ken ijs, een ijsbijl en klompen met ijzerbeslag. De vrijwilligers hante ren de ijszaag maar af en toe. Voor de televisiecamera's van het Jeugd journaal, voor die van Van Gewest tot Gewest en voor Avro's Land in Zicht bijvoorbeeld. Het grootste deel komt los met behulp van gemo toriseerde kettingzagen. Duinker, na de eerste voorzichti ge zaagpogingen en het vissen van de zware ijsklompen uit het water: "Wij zijn er natuurlijk niet zo bedre ven in. Dit soort werk is in geen ze ventig jaar gedaan". In hoog tempo worden de brok ken met de hand door de nauwe toe gang van het keldertje gedragen en in de diepte gestort. De indrukwek kende hoeveelheid op de laadbak van de vrachtwagen lijkt op de bo dem van de kelder lang niet meer zo imponerend. Uiteindelijk hopen Haverkamp en Duinker de kelder met een capaciteit van 35 ton wel vol te krijgen. "Als we echt op gang komen is de kelder in een paar da gen wel vol', voorspelt Haverkamp. "Of we dit een volgende winter nog eens doen? Dat weet ik nog niet. Het vergt heel veel organisa tie", zegt Duinker. Zondagmiddag laat hij tussen half twee en half vijf voor één keer belangstellenden in de met ijs gevulde kelder aan de Mollaan in Bloemendaal kijken. "Zelfs als daarna de burgemeester er om vraagt gaat het keldertje niet meer nodeloos open", verklaart Duinker. rm-i.dMi'.iu'K'i Israël laat Wereldraad onverschillig CANBERRA (ANP) - Er heerst in de assemblee van de Wereldraad van Kerken in verregaande mate onverschil ligheid tegenover Israël. Die beschuldiging uitte de secre taris van de Internationale raad van christenen en joden (ICCJ), dr. J. Schoneveld. tij dens een hoorzitting van de Wereldraad over de Golf. De Nobelprijswinnaar Elie Wie- sel citerend, zei Schoneveld dat het tegenovergestelde van liefde niet haat, maar onverschilligheid is. Tijdens de anderhalf uur du rende zitting namen alleen Scho neveld en de Anglicaanse bis schop Barry Rogerson het voor Israël op. Verder werd er bedui dend meer kritiek op Bush dan op Saddam Hussein geuit. De weigering van bijna alle Arabische landen om Israël te er kennen. is een van de oorzaken van de crisis in het Midden-Oos ten. aldus Schoneveld. Pas als Is raël erkend wordt, zal het zich veilig genoeg achten om mee te werken aan een oplossing van het Palestijnse vraagstuk. Een matig applaus was zijn deel. Veel meer applaus kreeg de As- syrische metropoliet van Bagh dad, Mar Gewargis Sliwa, die in tegenstelling tot de andere spre kers niet drie minuten maar veer tien minuten het woord voerde. Hij sprak over duizend onschul dige kindertjes in Baghdad die hem voor zijn vertrek (twee dagen voor het begin van de Operatie Woestijnstorm) hadden gevraagd de Wereldraad te vertellen dat zij van de geur van rozen hielden en niet van de stank van de dood. "Hoeveel van hen zullen nog in le ven zijn als ik terug kom," zo riep de metropoliet uit. Hij maakte geen melding van de 200 babies die in Kuwayt direct na de inval door Irakese soldaten uit hun /erden gehaald. Op een hoorzitting eerder op de dag had Duane' Epps, medewer ker van de Amerikaanse Raad van Kerken, gezegd dat de inter nationale gemeenschap door een "liefdesaffaire met Israël de Holo caust van de Palestijnen vergeet". De Palestijnse Quaker Jean Zaru uit Israël noemde niet alleen de bezetting van Kuwayt af keurenswaardig, maar die van al le gebieden in het Midden-Oos- 'Kerk kan niet zonder oudere' UTRECHT (ANP) - Ouderen zijn volgens de Nederlandse bis schoppen onmisbaar en onver vangbaar in de Rooms-Katholie- ke Kerk. "Zij kennen het verschil tussen het absolute, dat verwijst naar het eeuwige leven, en de be trekkelijke en tijdelijke waarde van de dingen om hen heen". De bisschoppen schrijven dit in hun vastenbrief 1991, waarin ze aandacht besteden aan de moge lijkheden en problemen van de ouderdom, de verhouding tussen ouderen en de kerk en de afslui ting van het leven. Ouderen hebben volgens de bisschoppen een andere verbon denheid met het leven. Vaak heb ben ze door hun vele ervaringen gevoel voor het goede en het juis te. Iri hun leven heeft rust en stilte een grote plaats, waardoor er ruimte is voor bezinning. De bis schoppen roepen ouderen dan ook op niet te blijven steken in hun moeilijkheden en klachten. De bisschoppen geven aan, dat het beleid van de kerk ten aanzien van ouderen nog steeds in ont wikkeling is. In de huidige situa tie van ontkerkelijking zijn juist de ouderen geroepen volgens hun overtuiging te leven en zo een voorbeeld te zijn voor anderen. "Door de volharding van ouderen zal Gods trouw aan zijn kerk zichtbaar worden", menen zij. ten. Begint Amerika ook een oor log om ons Palestijnen te bevrij- den, zo vroeg zij. De Palestijnen worden al 23 jaar onderdrukt. "Is dit de wil van God? Wat hebben wij misdaan? De intifada is in het algemeen geweldloos en negentig procent van de bevrijdingsstrijd I is geweldloos". De Armeense aartsbisschop Aram Keshisian uit Libanon noemde een onmiddellijk staakt- het-vuren zonder voorwaarden het beginpunt van elk streven naar vrede. De Verenigde Naties moeten doen wat ze nalaten, na melijk alle mogelijkheden onder zoeken om via onderhandelingen de crisis tot een oplossing te bren gen. Geen van de sprekers ging in op de toespraak van Saddam Hussein waarin hij duidelijk maakte niets voor een staakt-het- vuren te voelen. Ook was er nie mand die opkwam voor de bewo ners van Kuwayt die nog in het land wonen. Ninan Koshy, direc teur internationale zaken van de Wereldraad, erkende tegenover het ANP dat het niet mogelijk is hen te raadplegen. Het is jaren lang een principe van de Wereld raad geweest geen actie te onder nemen of uitspraak te doen als niet de slachtoffers worden ge hoord. De assemblee zal volgende week een verklaring over de Golf crisis uitgeven. De verwachting is dat deze in de lijn zal liggen van die van het dagelijks bestuur van dë Wereldraad, dat vorige week voor een staakt-het-vuren zonder condities pleitte. Kaarten voor Tel Aviv. Mede werkers van Christenen voor raël en de EO zijn gisteren naar Is raël vertrokken met 70.000 kaar ten ter bemoediging van de irn ners van Tel Aviv. De kaarten worden huis aan huis verspreid door kinderen van een kinderte huis aldaar. Drie weken geleden werden EO-luisteraars opgeroe pen kaarten te bestellen. Op de kaarten staan teksten uit het Oude Testament in het He breeuws en het Nederlands. Week voor Leven. De Neder landse bisschoppen met ingang van dit jaar elk jaar een 'Week voor het Leven' organiseren. De eerste Week vindt in juni plaats en staat in het teken van de be scherming van het ongeboren le ven. De komende jaren denken de bisschoppen aan onderwerpen als euthanasie, de milieuvervui ling en het verkeer. Verder willen de bisschoppen dat de financiering van de mis: bureaus in de zeven bisdommen stroomlijnen. Zij zouden graag zien, dat de bisdommen bij de be kostiging van de bureaus dezelf de normen hanteren. Daarom hebben zij besloten een comn sie in te stellen die hen daarover van advies moet dienen. RICHMOND (Rtr) Een ont roerde Tammy Bakker staat ver slaggevers te woord, nadat be kend werd dat de veroordeling van haar man Jimmy tot 45 jaar gevangenisstraf moet worden herzien. Dat heeft het hof van be roep in Richmond bepaald. De drie rechters van het hof zijn het erover eens dat de tv-predi- kant en oprichter van het 'Praise the Lord'-station zich schuldig heeft gemaakt aan grootscheepse fraude en samenzwering. Maar uit de opmerkingen die rechter Robert Potter tijdens het proces maakte, leiden zij af, dat deze misschien bevooroordeeld is ge weest. Tijdens het proces in oktober 1989 zei Potter dat Bakker zich niet had bekommerd om zijn slachtoffers en er niet aan had ge dacht dat de mensen zonder gods dienst belachelijk werden ge maakt als "onnozele halzen voor naar geld graaiende predikanten ■of priesters". Volgens het hof van beroep kan een rechter beklaag den niet straffen voor het kwetsen van zijn godsdienstige overtui ging. (foto AP) symbolisch bedrag terugkopen' (foto GPD) Danny Mackay: "Ik moest mijn weggelopen schapei

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2