LEIDSCH DAGBLAD Plan eigen bijdrage provocatie' Israël wil meevechten NODIG! Pavlov ziet complot banken Honderden politiecellen voldoen niet aan eisen PvdA woedend over bezuinigingsvoorstel Lubbers op ziektekosten 'Crisis dreigt in de chemie' Fokker streeft naar sanering zonder ontslag Iraakse vredesvoorstellen door VS afgewezen PvdA-studie: tolheffing heeft geen effect op milieu WOENSDAG 13 FEBRUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39472 Prijs fl. 1,45 DEN HAAG/REGIO - In totaal 228 complexen politiecellen in Neder land blijken na onderzoek door de rijksrecherche niet te voldoen aan de minimum veiligheidseisen. Ten minste 93 cellencomplexen, waar onder die in Noordwijk, Alkemade en Oegstgeest, zijn brandgevaarlijk. Ook de inrichting van de cellen blijkt in veel gevallen niet tegen ver nieling bestand of zelfs mogelijkhe den tot zelfmoord te bieden. Dat stelt de Nationale Ombudsman, mr. drs. M. Oosting, die de bevindingen van de rijksrecherche in een rap port heeft gegoten. Het gebruik van brandgevaarlijke cellen is volgens Oosting onaanvaardbaar. In deze regio voldoen politiecel len in Alkemade, Bodegraven, Oegstgeest en Rijnsburg van de rijkspolitie niet aan de minimumei sen. Bodegraven spant de kroon met de meeste tekortkomingen. In twee plaatsen met gemeentepolitie, Noordwijk en Alphen aan den Rijn, zijn de cellen ook niet volgens de voorschriften. Uit het rapport blijkt dat in 63 ge vallen de brits niet vrij van de vloer was, 36 maal contact met derden niet kon worden vermeden, 93 keer het interieur niet bestand was tegen vernielzucht en 33 keer gaf de in richting van de cel volgens de in specteurs gelegenheid tot het ple gen van zelfmoord. Minister Hirsch Ballin (justitie) heeft inmiddels laten weten nieuwe regels op te stellen, die een waar borg zijn voor aanvaardbare ver- blijfsomstandigheden voor arres tanten. (Pagina 15: Cellen Bodegraven meest onveilig) MOSKOU (AP) Sovjet-premier Pavlov beschuldigt het Westen er van een internationaal complot te smeden om de Sovjet-economie te ondermijnen en een ongekende in-, flatie te veroorzaken. Pavlov zei dit gisteren in een interview met het vakbondsblad Troed (arbeid). Bij het complot zijn volgens Pavlov ook Nederlandse banken betrok ken. gerichte financiële -- Pavlov. "De tegen una gej oorlog gaat door", zo zei re Volgens de premier kochten terlingen roebels tegen de bijzonder lage zwarte-marktprijzen om die la ter te kunnen gebruiken bij het op kopen van Sovjet-bedrijven als het land over zou gaan tot privatisering. "Het is al een lange tijd bekend dat er plannen bestonden voor het dumpen van geld in onze econo mie". zo zei Pavlov. Volgens Pavlov zijn banken "in ons eigen land en in Oostenrijk, Australië en Canada bij het complot betrokken". De transfer van grote hoeveelheden roebels uit de Sov jetunie via Hongarije naar Luxem burg en Nederland en de uitvoer van roebels via Duitsland naar Zwitserland zijn volgens de pre mier ook onderdeel van het plan. Doel van het complot is volgens Pavlov het aan de macht brengen van voorstanders van een snelle pri vatisering, die door de aanpassing van de Sovjet-economie hvperinfia- tie zouden doen ontstaan. "Dan zou de hele Sovjet-economie bij opbod en voor een appel en een ei van de hand gaan", zo waarschuwde Pa vlov. DEN HAAG (GPD) - De PvdA heeft woedend gereageerd op plannen om voor ziekenfondspatiënten een eigen bijdra ge in te voeren voor elk bezoek aan arts of apotheker, uitge zonderd het ziekenhuis. PvdA-fractieleider Wöltgens be stempelde het idee, afkomstig van premier Lubbers, als "een provocatie". Er worden, aldus de PvdA-voorman, al leen extra problemen door gecreëerd in plaats van opgelost. Wöltgens wees erop dat het kabinet bij zijn aantreden, eind 1989, juist ei gen bijdragen voor ziekenfondspa tiënten heeft afgeschaft. Het nu weer invoeren van eigen bijdragen is volgens Wöltgens in strijd met het regeerakkoord. CDA-kamerlid Lansink vindt de felle kritiek van Wöltgens niet te recht. "De invoering van de stelsel herziening loopt al een hele tijd en moet nog nader worden uitgewerkt. Dan moet de PvdA niet nu al alles afschieten", aldus Lansink vanmor gen voor de VARA-radio. Lubbers heeft zijn plan vorige week dinsdag geopperd tijdens overleg met vice-premier Kok, de ministers Andriessen (economische zaken), De Vries (sociale zaken) en Dales (binnenlandse zaken) en staatssecretaris Simons (volksge zondheid). Vice-premier Kok heeft het idee niet opgenomen in zijn voorstellen voor de tussenbalans die hij donderdagavond bij de col- ROTTERDAM (GPD) - De chemi sche tak van Shell gaat moeilijke tij den tegemoet. Shell Nederland Chemie heeft net Ms de concurren ten sterk te lijden onder de lage dol larkoers en de hoge olieprijs. De goedkope dollar zorgt er voor dat de Amerikanen hun afzet van chemische produkten sterk zien stijgen. De olieprijs is de schuld van oplopende grondstofkosten (plus zestig percent). Bovendien produ ceert de chemie te veel, een over schot dat de komende jaren alleen maar groter wordt. Directeur A.G. Oliver van Shell Nederland Chemie (SNC) laat dit pessimisme doorklinken in een in terview in het Financieele Dagblad van vandaag. De groepsdirecteur is veel somberder dan zijn collega's van AKZO en DSM. Zo liet direc teur mr. H.B. van Liemt van DSM vorige maand nog weten dat er geen crisis dreigde in de chemie. Maar naar mate de weken verstrijken, worden de voorspellingen betrouw baarder, aldus een woordvoerder van Shell in Rotterdam. Sneeuw isoleert het blijft alleen zo kort liggen lagae indiende. Daarin staat volks gezondheid als pro memorie-post, zonder bedrag. In zijn stuk aan het kabinet premier Lubbers wel een bezuini ging voor volksgezondheid op van 835 miljoen gulden. Daar plaatste hij echter een vraagteken achter. De eerste minister was er niet van over tuigd dat dat bedrag te halen Zijn. In PvdA-kring wordt echter gesteld dat de premier in het beraad met de andere bewindslieden op dinsdag gevraagd heeft een scenario door te rekenen voor de invoering van ei gen bijdragen dat zou moeten lei den tot een besparing van 1,5 mil jard gulden. Op basis van die 1,5 miljard heeft de PvdA berekend dat Lubbers streeft naar een eigen bij drage van drie procent in de kosten van de totale gezondheidszorg. Dat percentage wordt hoger als zieken huisbezoek buiten het systeem valt. Het zou dan op vijf procent kunnen uitkomen. Tegelijk zou de eigen bij drage per jaar niet hoger mogen zijn dan één procent van het inkomen. Uitgaande van het voorgenomen bezuinigingsbedrag zou de eigen bijdrage tussen 1,5 en 3 procent kunnen liggen. Volgens Wöltgens zullen mensen met een slechte gezondheid (oude ren en mensen met lage inkomens) de dupe worden van het eigen bij- drage-systeem. AMSTERDAM (GPD) - Fokker probeert bij de komende sanerings operatie geen mensen te ontslaan. Dat heeft de directie van de vlieg tuigbouwer afgelopen nacht na urenlang onderhandelen met de vakbonden toegezegd. Fokker wil de aanvankelijk 300 mensen ont slaan. Het akkoord sluit echter niet uit dat ontslagen later dit jaar op nieuw ter sprake komen. Fokker blijft bij het plan 1000 van de ruim 11.000 banen te schrappen. Voor werknemers van 56 jaar en ou der wordt een afvloeiingsregeling ontworpen. Verder staat vast dat de contracten van ruim 600 tijdelijk in gehuurde krachten op enkele specialisten na niet worden ver lengd. De rest van de banen moet vooral verdwijnen door natuurlijk verloop. Lukt dat echter niet, dan zullen Fokker en de bonden eind dit jaar opnieuw om de tafel gaan zit- Fokker moet ingrijpend bezuini gen op de produktiekosten. De vliegtuigbouwer wordt geplaagd door een zeer lage dollarkoers, waardoor de inkom-ten stork onder druk staan. Tot eind 1991 zijn koers schommelingen afgedekt, maar daarna zullen de inkomsten sterk dalen. Het personeel wordt gevraagd vier atv-dagen in te leveren. Dat le- 6 miljoen gulden op. Verder wordt afgezien van de winstdelings- regeling hetgeen 13 miljoen in het laatje brengt. Aanvankelijk moest het personeel één procent salaris in leveren. Dat gebeurt nu niet. Irakezen gedood in schuilkelder BAGHDAD (AP) Naar schatting 400 mensen zijn om het leven geko men toen de ondergrondse schuil kelder waarin zij zaten vanochtend tijdens een bombardement van de geallieerden door twee raketten werd getroffen. Dat hebben oogge tuigen en medewerkers van de bur gerverdediging meegedeeld. Reddingswerkers vertelden acht mensen levend uit het puin te heb ben gehaald. Ooggetuigen verklaarden dat de ingang van de schuilkelder in de wijk al-Ameriah om vier uur in de ochtend (twee uur Nederlandse tijd) door minstens twee raketten vol was geraakt. Enkele uren na het voorval lagen op de grond meer dan 40 verkoolde lijken te wachten op transport naar het lijkenhuis. Tientallen andere verminkte lij ken waren al afgevoerd voordat journalisten waren aangekomen, vertelden reddingswerkers. De molen bij Zevenhuizen vanmorgen de stille getuige van een voorbijtrekkend circus schaatsers, deelnemers aan de Rottemerentocht. De klassieker, meetellend voor het natuurijs-klassement, telt liefst 200 kilometer. Alle cracks waren van morgen om half negen present bij de start. (foto ANP) Matige vorst Vannacht enkele opklaringen, plaatselijk mist, hier en daar een sneeuwbui en weinig wind. Over wegend matige vorst met minima meest tussen de min 5 en min 10 graden. Overdag overwegend droog en af en toe zon. Middag- temperatuur rond of iets boven nul. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Eerst nog koud met overwegend matige vorst in de nacht en middagtcm- peraturen rond het vriespunt. Tij delijk sneeuw. Vanaf zondag tem peraturen boven nul en af en toe een bui. 24 PAGINA'S WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) Het Witte Huis heeft giste ren koel gereageerd op het bericht van radio Baghdad dat de Iraakse president Saddam Hussein bereid zou zijn om in samenwerking met de Sovjetunie of andere landen een eind aan de Golf-oorlog te maken. Israël heeft de VS toestemming ge vraagd om aan de oorlog te mogen deelnemen. De VS gaan daarmee niet akkoord. De Duitse regering geeft Israël 150 miljoen mark voor de aanschaf van Amerikaanse Pa triot-raketten. Israël had eerder gevraagd om Patriots van het Duitse leger, maar die zijn alleen in staat om vliegtui gen uit te schakelen. Israël zou niet willen wachten tot de Duitse raket ten zijn omgebouwd, maar nu met Duits geld Amerikaanse Patriots willen kopen. Witte-Huis-woordvoerder Fitzwa- ter zei gisteren dat nadere details over de besprekingen tussen Hus sein en de afgezant van Sovjet-pre sident Gorbatsjov, Primakov, niet bekend zijn. "Maar elke oplossing begint bij de terugtrekking van Irak uit Kuwayt". Primakov had voor Hussein een mondelinge bood schap van Gorbatsjov. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken wezen er gisteren op, dat Sad dam Hussein niets heeft gezegd over een eventuele bereidheid zich uit Kuwayt terug te trekken. Boven dien wijst de formulering van radio Baghdad er volgens hen op dat Irak opnieuw een koppeling zoekt tus sen een einde aan de bezetting van Kuwayt en een oplossing voor het Palestijnse vraagstuk. Saddam Hussein heeft weliswaar zijn bereidheid uitgesproken om te praten over beëindiging van d'e oor log, maar beklemtoonde volgens ra dio Baghdad dat "Irak de agressie zal beantwoorden op een manier die recht doet aan de trots, het eerge voel en de moed van de Arabische wereld, los van de offers die daar voor nodig zijn". De Iraakse minis ter Aziz (buitenlandse zaken) zei eerder op de dag dat een bestand Gisteren werd ook elders in de wereld diplomatiek overleg over de Golfoorlog gevoerd. In Belgrado besloten de ministers van vijftien Niet-gebonden landen vredesmis sies naar Baghdad en Washington te sturen om met Saddam Hussein te bespreken of er een mogelijkheid is een stap te zetten. De bewindslie den slaagden er niet in overeen stemming te bereiken over een vre desplan. De Britse minister van defensie King en zijn Franse collega Joxe waren gisteren op bezoek bij VS- president Bush. King zei het volle dig eens te zijn met Bush dat de grondoorlog nog even moet worden uitgesteld en dat de luchtaanvallen moeten doorgaan. Het diplomatieke overleg richt zich ook op de periode na de oorlog. In Moskou kwam Gorbatsjov met de Franse minister Dumas (buiten landse zaken) overeen dat een vre desregeling het gehele Midden-Oos ten moet omvatten, inclusief de si tuatie in Libanon en het Israelisch- Arabisch conflict. Meedoen Israël liet gisteren weten daadwer kelijk te willen deelnemen aan de Golfoorlog om de mobiele lanceer- inrichtingen voor Scud-raketten in het westen van Irak uit te schake len. Minister Arens (defensie) heeft de VS toestemming gevraagd, maar niet gekregen, om zelf luchtaanval len uit te voeren. De Amerikanen vrezen dat de anti-Irakcoalitie uit een valt als Israël zich in de strijd mengt. De Iraanse minister Velaya- ti (buitenlandse zaken) heeft gezegd dat zijn land neutraal zal blijven, ook als Israël actief bij de oorlog be trokken raakt. De Israëlische pre mier Shamir zei gisteren dat de hui dige terughoudendheid iedere dag kan veranderen. Maar militaire ac tie gebeurt pas na overleg met de VS. zei Shamir. Gisteren slaagden de geallieerden er opnieuw in vier Scud-installaties uit te schakelen. Naast het opspo ren van Scud-installaties richten de luchtaanvallen zich onverminderd op de Republikeinse Garde en stra tegische doelen in Irak. De geallieerden proberen ook de radio- en televisiestations in Irak uit te schakelen om te voorkomen dat Saddam Hussein volk en leger nog langer kan toespreken. De radio wordt vooral gebruikt voor het con tact tussen legerleiding en grond troepen, nu de meeste communica tielijnen door de bombardementen zijn vernietigd. De laatste dagen is de Iraakse radio en televisie al gere geld uitgevallen. Exkiusieve Bruidsmode voor HAAR en HEM EQcn .mporf ut *Snov*s. W" Oecspausage 9 01720-t jsa Ziekenhuis zoekt huisarts als marketing manager UTRECHT (ANP) - Het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft wil als eer ste ziekenhuis in Nederland een huisarts in dienst nemen die als 'marketing manager' moet gaan fungeren. De huisarts moet bij huis artsen marktonderzoek doen en te gelijk het ziekenhuis aan de huisart sen 'verkopen', zo heeft het zieken huis vanmorgen meegedeeld. De huisarts moet de samenwer king tussen huisartsen en specialis ten en ziekenhuis in de breedste zin stimuleren "opdat de huisartsen ge stimuleerd worden hun patiënten naar ons ziekenhuis te verwijzen", aldus medisch directeur W. Schelle- kens in een notitie. Bij huisartsen moet de arts marktonderzoek doen naar wensen, knelpunten en mogelijkheden en tegelijk het ziekenhuis aan de man brengen. "Het is van groot belang dat deze huisarts zowel aansluiting vindt bij zijn vroegere collega's als mede de belangen van het zieken huis en de medisch specialisten be hartigt", aldus Schellekens. AMSTERDAM (ANP) - Specifieke maatregelen om het autoverbruik te verminderen zoals het spitsvig- net, rekening-rijden en tolheffen hebben geen effect op het milieu. Tot deze conclusie komt A. Scher mer in de studie 'Consument, milieu en mentaliteit', die ze in op dracht van de PvdA heeft verricht. Opvallend is dat het standpunt van de onderzoekster over tolheffen tegengesteld is aan de mening van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer. Die gaf het groene licht voor noodzakelijke voorbereidingen voor tolheffing. PvdA-minister Al ders (vrom) gaat met een aantal ge meenten in de randstad over plaat sen voor tolpleinen in overleg. Volgens Schermer zullen reke ning-rijden en tolheffen aanzienlij ke gevolgen" hebben voor de milieubelasting van andere routes die van deze maatregelen zijn vrij gesteld. Overigens zijn de plannen voor het rekening rijden en het spitsvignet tot nu toe door het parle ment afgewezen. Het autogebruik zal volgens Schermer moeten worden terugge drongen door bijvoorbeeld het be lasten van reiskosten-vergoedingen en accijnsverhogingen. Daarbij moeten voor de tonsument wel vol doende alternatieven bestaan, zoals een goed en in prijs concurrerend openbaar vervoer. In eerste instan tie moet, meent Schermer het woon werkverkeer met de auto te verminderen. Wanneer aan het einde van de eeuw de milieuschade door het au torijden blijft toenemen, denkt de onderzoeker aan het invoeren van verhandelbare benzinebonnen om het aantal kilometers, dat jaarlijks wordt afgelegd, terug te brengen. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Oat willen we niet missen! j Wi| nemen een proefabonnement .oor 7 Aefcen en betaal slechts 28.75 J Wi| nemen een kwanaaiabonrer- -t 76 75" -l Wi| nemen een jaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode. .Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 230Ü VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1