Cellen Bodegraven het meest onveilig Groot tekort leraren op basisscholen Klein Tirol in Noordwijkse duinen Eurotransplant Leiden verbreekt samenwerking Russische professor WOENSDAG 13 FEBRUARI 1991 PAGINA 15 Katholieke pedagogische academie gaat vale van leraar promoten Treintaxi in Hoofddorp HOOFDDORP - In Hoofddorp gaat vanaf 1 mei wellicht ook een treintaxi rijden. De gemeente is sa men met 29 andere gemeenten gese lecteerd voor het project. Al eerder was bekend dat ook Alphen aan den Rijn een treintaxi wil. Leiden heeft al enige tijd treintaxi's rijden. Uit contacten met de Verenigde Taxibedrijven Amstelland en Meer landen is gebleken, dat deze aan het project willen meewerken. Het treintaxiproject biedt treinreizigers de mogelijkheid als ze een kaartje hebben gekocht voor vijf gulden ook een taxibon te kopen. Deze prijs geldt voor een rit van het sta tion naar een bestemming in Hoofd- DEN HAAG/REGIO - Nieuwe le raren bij het basisonderwijs voor 4- 12 jarigen zijn hard nodig. Het wordt steeds moeilijker om in Zuid- Holland vacatures te vervullen. In valkrachten zal al helemaal niet te krijgen. De situatie is vooral in de grote steden nijpend maar ook daar buiten, in gemeenten als Leiden, Al phen aan den Rijn en Katwijk, is de vraag naar onderwijzend personeel groot. De Haagse katholieke pedagogi sche academie begint in deze regio volgende week een wervingsactie onder havo- en vwo-leerlingen. Doel is meer studenten te interesse ren voor de pabo-opleiding, zodat het lerarenkorps bij het basisonder wijs kan worden aangevuld. De wervingsactie richt zich voor al op mannelijke studenten, want die zijn de laatste jaren nauwelijks nog te vinden op de pedagogische academies. De Haagse pabo heeft slechts 16 procent mannelijke stu denten. Het aantal studenten op de peda gogische academies is zo laag dat de komende jaren een tekort dreigt te ontstaan aan onderwijzers voor het basisonderwijs. "Als we nu niks on dernemen om het aantal studenten op de pabo's te vergroten, wordt het tekort aan leerkrachten steeds gro ter", stelt studieleider van de Haag se pabo, L.A. Senne in een brief aan de katholieke basisscholen in deze regio. Ook door het toenemend ziekte verzuim zou de behoefte aan ver vanging toenemen. Doordat steeds meer mensen een parttime-functie nemen in het onderwijs, zijn meer onderwijzers nodig. Een andere re-t den voor het tekort is de regeling Doorstroming Onderwijspersoneel (DOP) waardoor oudere onderwij zers vervroegd uittreden. Actieweek Tijdens de actieweek van 18 tot 22 februari kunnen leeringen uit de hoogste klassen van havo en vwo van het rooms-katholieke voortge zet onderwijs kennismaken met het beroep onderwijzer. Ze bezoeken basisscholen in hun regio en lopen mee tijdens de lessen. Verder wor den ze geïnformeerd over werkgele genheid en de opleiding aan de pa bo. De actie is een initiatief van de ka tholieke pabo. De Christelijke Ho geschool Rijn-Delfland, die in Den Haag en Oegstgeest onderwijzers opleidingen heeft, doet niet mee. "Wat niet wil zeggen dat er niet bij ons een groot tekort aan leraren is. Vooral in de grote steden. In Den Haag loopt het aantal studenten te rug, in Oegstgeest is het aantal leer lingen de laatste tijd stabiel", aldus wooordvoerster Venekamp van de christelijke pabo. Ook bij de christelijke pabo is het aantal mannelijke studenten dram- tisch afgenomen. 'Toen ik hier 15 jaar geleden kwam, was een kwart van de studenten een jongen, nu is dat nog ongeveer 10 procent. In een klas is maar een enkele jongen te Volgens Venekamp kiezen jon gens meer voor de 'hardere oplei dingen'. zoals heao en hts. "Of ze gaan direct naar een lerarenoplei ding om daarna bij het voortgezet onderwijs les te mogen geven. Het carrière-perspectief speelt bij hen wellicht wat sterker, dan bij meisjes die wel voor een basisschool kic- Onderzoek Nationale Ombudsman naar politiecel DEN HAAG/REGIO In deze regio constateert de Nationale Ombudsman de meeste ge breken bij politiecellen in Bodegraven. De cellen hier zijn niet voldoende beveiligd tegen brand, de inrichting kan te gemakkelijk worden vernield, in bewaring gestelden kunnen tegen de regels in contact hebben met derden, de cel kan een mogelijkheid bieden om zelf moord te plegen en de brits is niet vrij van de vloer waardoor kou kan optrekken. De brits in de politiecellen in Noordwijk is niet vrij van de vloer en dan kan de opgeslotene last krijgen trekkende kou. <foto D c °"euon n* Instituut in Moskou wil harde valuta voor nieren In Noordwijk zijn de drie cellen ook brandgevaarlijk, is contact met der den mogelijk en is de brits niet vrij van de vloer. In Alphen aan den Rijn is het enige mankement dat de brits niet vrij van de vloer is. Alke made heeft cellen waar de inrich ting kan worden vernield, en ook hier is de brits niet vrij van de vloer. Ook in de cellen in Oegstgeest be staat brandgevaar en staan de bed den, evenals in Rijnsburg, niet vrij van de vloer. De Alphense korpschef J. Mole naar wil niet op het rapport van'de Nationale Ombudwsman reageren. "Ik heb het zelf nog niet gezien, van daar". Ook de rijkspolitie in Leider dorp waaronder de korpsen ressor-' teren in Bodegraven, Alkemade, Oegstgeest en Rijnsburg, wil nog geen reactie geven. "Wij kennen de inhoud van het rapport nog niet. Of ficieel is het ministerie van justitie bovendien verantwoordelijk voor de politiecellen", aldus een woord voerder. De gemeentepolitie in Noordwijk wil wel reageren. Plaatsvervangend korpschef H. van Ophuizen: "We weten dat de cellen niet helemaal in orde zijn. We kunnen niks doen aan die britsen die aan de vloer vastzit ten. Wel proberen'we te voorkomen dat arrestanten met elkaar kunnen praten door ze niet in aangrenzende cellen te zetten. Wat de brandpre ventie betreft, hebben we hier in elk geval wel blusapparatuur. Door goed fouilleren proberen we brand stichting te voorkomen. In novem ber moet ons nieuwe gebouw wor den opgeleverd. De acht cellen daar voldoen in elk geval wel aan de ei- Vochtig Uit het rapport van de ombudsman blijkt dat in vijf gevallen de cellen niet aan de eisen van reinheid vol deden, cellen niet waren voorzien van een belinstallatie of er door een Motorexamens uitgesteld door gladheid wegen LEIDEN - Door de gladheid zijn en kele duizenden rij-examens in heel Nederland uitgesteld. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen in Leiden ondervindt weinig hinder van de weersomstandigheden. Al leen de motorexamens zijn voorlo pig van het programma geschrapt. Onder normale omstandigheden worden er dagelijks ongeveer 2500 examens afgenomen in 60 gemeen ten. Al enkele dagen zijn dat er min der dan de helft. Iedere morgen en middag wordt per oproepplaats be keken of het verantwoord is te rij den. Het CBR Leiden heeft alleen tij dens de periodes dat het sneeuwde enkele B-examens niet door laten gaan. Een woordvoerder spreekt over een 'heel gering aantal'. De mo torexamens, zo'n acht per dag, wor den sinds maandag tijdelijk uitge steld. Prijs voor beste juridische scriptie LEIDEN De Leidenaar Johannes Antonie van Dorp (25) heeft vorig jaar de beste juridische scriptie ge schreven. Hij heeft hiervoor de K.P Jongbloedprijs gekregen, genoemd naar de oud-directeur van de Leidse boekhandel, gespecialiseerd in juri dische boeken. Eervolle vermeldin gen voor hun scriptie kregen: J.P. Spijk. W.P.J. Capelle en M.A. Schroder. De winnaar krijgt 2500 gulden en een kunstwerk in brons. De titel van Van Dorps scriptie luidt: 'Vooront werp van wet regelen inzake medi sche experimetnen. Artikel 8 en 9: aansprakelijkheid en verzekering'. Van Dorp is inmiddels als weten schappelijk 'medewerker aange steld bij de rechtenfaculteit aan de Leidse universiteit. Van Dorp kreeg voor zijn scriptie ook de Facultaire Scriptieprijs. slechte deurconstructie mogelijk heid bestond tot vluchten. In enkele gevallen waren er geen dekens of een matras in de cel beschikbaar. Sommige cellen hadden zelfs hele maal geen brits. Één cel was zelfs zo vochtig dat het volgens de rijksre cherche een gevaar voor de gezond heid had kunnen opleveren. Volgens De Nationale Ombuds man moeten de procureurs-gene- Maatregelen minister DEN HAAG - Minister Hirsch Ballin (justitie) heeft een nieuwe regeling in de maak, waarin wordt omschreven aan welke ei sen politiecellen moeten vol doen. De regeling moet waar borgen bevatten voor de veilig heid van de arrestant. Dat heeft het ministerie van justitie vanmorgen laten weten. Vooral de eisen op het gebied van brandveiligheid zullen wor den aangescherpt. De aanbevelingen van de Na tionale Ombudsman zullen door de minister bij de nieuwe rege ling worden betrokken, zo ver zekert het ministerie. raai bij de gerechtshoven, die moe ten toezien op een juist gebruik van de cellen, zich actiever opstellen. Wanneer door d.e rijksrecherche af wijkingen van de minimumeisen worden geconstateerd, behoren de procureurs-generaal al dan niet op verzoek van de beheerder van het complex, eventueel een ontheffing te verlenen. Volgens de ombudsman blijken ten aanzien .van de 228 cellen die niet voldoen, slechts twaalf onthef fingen te bestaan. De overige cellen zijn volgens de ombudsman dus il- legaalin gebruik. Hij acht dat on aanvaardbaar. De Nationale Ombudsman wil dat het begrip 'minimum-eis' scher per wordt geformuleerd. Verder dringt hij er bij de betrokken minis teries op aan toe te zien dat de nog te bouwen cellen zoveel mogelijk aan de nieuwe eisen voldoen. Van de procureurs-generaal vraagt hij vooral een uniform beleid bij het weigeren of verlenen van ontheffingen. Uit het onderzoek bleek dat de procureurs-generaal ver uiteenlopende motieven aan voerden voor de weigering van een ontheffing. Deze liepen uiteen van het 'humane' verblijf in de cel tot het cellentekort dat in het district een rol zou spelen. LEIDEN Eurotransplant in Lei den heeft alle samenwerking met het Instituut Schumakow in Mos kou verbroken. Prof. Schumakow heeft plannen om «en praktijk in or- gaanhandel op te zetten. Commer ciële plannen, die indruisen tegen de werkwijze van Eurotransplant dat op non profit-basis zijn werk zaamheden verricht. Onlangs doken in de Duitse pers berichten op dat de Russische pro fessor voor 120.000 Duitse marken nieren van overledenen verkoopt. Via makelaar ONA Trading GmbH in het Duitse Bremen kunnen hon derdtwintig Duitsers door middel van een donororgaan worden ge transplanteerd. ONA benaderde hiervoor met na me dialysepatiënten. Zeg maar pa tiënten van wie het bloed wordt ge zuiverd van deeltjes die er niet in thuis horen. Het dialyse-apparaat neemt dan de filterfunctie van de nieren over. De enige manier om van deze behandeling af te komen is een transplantatie van een nier. Schumakow heeft jaarlijks de be schikking over een kleine vierhon derd nieren. Ruim tweehonderd hiervan worden in het instituut in Moskou getransplanteerd. De onge veer honderdzestig nieren die over blijven, werden het afgelopen jaar kosteloos aan andere centra, waar- oAder het Leidse Eurotransplant, beschikbaar gesteld. De Russen willen daarmee stoppen. Het res tant nieren - 160 stuks - wil Schu makow in harde valuta omzetten. Eurotransplant ontving het afgelo pen jaar vijfendertig nieren van de professor uit Moskou. Geen bestemming Nieren, waarvoor de Russen geen bestemming konden vinden. Al thans, er waren geen patiënten be kend bij wie ze zouden kunnen wor den geïmplanteerd. Volgens direc teur Bernard Cohen van Eurotrans plant zijn die patiënten er zeker wel. Hij wijst erop dat er in Nederland tweehonderd nierlijders op elke één miljoen inwoners zijn die voor een transplantatie in aanmerking ko- De commerciële opstelling van Schumakow is voor Cohen aanlei ding geweest om alle contacten met hem te verbreken. Hij heeft per te lex laten weten geen prijs meer te stellen op samenwerking zolang Schumakow denkt een handelfje in organen te moeten drijven. Duits land heeft ook buitengewoon afwij zend op de handelwijze gereageerd. De Rus heeft in zijn bevestiging van de telex nog eens duidelijk toegege ven, dat hij inderdaad op de com merciële toer gaat. Cohen: "Laat ik duidelijk zijn. Met handel in organen laat Euro transplant zich absoluut niet in. De samenwerking die wij met Schu makow hebben gehad, was zonder meer prettig. Voor Eurotransplant heeft het afkappen daarvan even wel geen enkele consequentie. Wij hebben in feite niets uit Oost-Euro pa nodig, maar Oost-Europa alles van ons. Wij distantiëren ons zelfs voor het distribueren van de orga nen uit Rusland". Referentie Cohen heeft de Russische professor onomwonden laten weten dat de naam van Eurotransplant onder geen beding meer in brieven mag worden vermeld als referentie. "Wij zullen te allen tijde ontkennen dat er nog een vorm van samenwerking bestaat. Onze goede naam zou daar door kunnen worden geschaad. Maar vooralsnog wordt er zeker niet aan juridische stappen gedacht. Ik verwacht dat het niet zo ver komt. Eurotransplant heeft inmiddels wel bewezen een betrouwbaar instituut te zijn.". De directeur van Eurotransplant benadrukt met klem dat hij alles wat in zijn macht ligt, zal aanwen den om de handel in organen de kop in te drukken. "Wat Schumakow betreft", zegt Cohen, wil ik DM sterk maken om de Rus te weren uit wetenschappelijke verenigingen en hem proberen weg te houden van internationale congressen. Of dat effectief is, zal de tijd moeten le- Cadeautje voor jongelui clie automonteur billen worden LEIDEN/REGIO - Om een drei gend tekort aan automonteurs het hoofd te bieden, verzinnen de gara gebedrijven allerlei acties om de jongelui te interesseren voor hun bedrijfstak en de opleiding te laten volgen. Op 27 februari presenteren de Bovag-garagebedrijven uit de re gio Leiden en Alphen zich met een banenmarkt op de open dag die de Streekschool Leiden aan het Lam- menschanspark dan houdt. Leerlin gen, die zich die dag inschrijven voor de opleiding tot automonteur, worden beloond met een waardevol meetinstrument, zo hebben de gar- gehouders alvast laten weten. Als extra lokkertje wordt er tij dens het open huis een mountain bike ter waarde van 1000 gulden on der de bezoekers verloot. Boven dien zal de gehele dag de rally-race- auto te zien zijn. Aansluitend op de open dag van de streekschool houden zes garages 2 maart bij henzelf open huis. Leer lingen kunnen dan een kijkje ne men achter de schermen van het autobedrijf. De samenwerkende Bovag-be- drijven zijn zogenaamde leerbedrij ven van het leerlingstelsel. Zij ver zorgen vier dagen in de week de praktijkopleiding tot automonteur. De streekschool is een dag in de week verantwoordelijk voor de theorielessen. Volgens adjunct-directeur van de streekschool W.Tiemes zitten de be drijven te springen om nieuwe leer lingen, niet alleen in de autobran che, maar ook in de bouw en de me taal. Dit is een gevolg van een dalen de groep jeugdigen en dus een da lend leerlingaantal. "Het is als be drijf zaak om in beeld te blijven", al dus Tiemes. De garagebedrijven die 2 maart open dag houden zijn. Van Leyden in Alphen aan den Rijn, Het Motor- huis in Katwijk aan Zee, Het Motor huis in Leiden, AutoHome in Lei derdorp. LIAM in Lisse en Kam steeg in Oegstgeest. ONDERSCHEIDING - Luitenant Schouten en sergeant-majoor Van Dijk van het marine-vliegveld heb ben van de Amerikaanse ambassa deur de Navy Commandation Me dal ontvangen. Het tweetal kreeg de onderscheiding voor hun goede staat van dienst tijdens hun driejari ge verblijf in de Verenigde Staten. 0ubirhwtog Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een bleeker in de Rozenstraat te Amsterdam, die zijne was- schen naar Alfen aan den Rijn zendt, vermiste sedert eenige we ken eene baal goed. van Amster dam verzonden, doch te Alfen met aangekomen. Na tal van re clames is de man eindelijk weer in het bezit van zijn goed ge raakt. De baal had een reusje naar Marseille gemaakt! De bleeker verwondert er zich al leen maar over, dat zijne wasch vuil terugkwam. Van de beken de spreekwoordelijke voorko mendheid der Franschen had hij zich iets anders voorgesteld! - Gisteravond us m de vergade ring der afdeeling Katwijk van de Vereemging ter bevordering der Nederlandsche visschenj eene medaille met brevet uitge reikt aan L. Verdoes, voor moed en menschlievendheid, betoond bij de stranding der Belgische sloep Norma", op 10 Februari 1889. - Eene vrouwelijke beambte van het Heilsleger te 's-Hage is giste ren wegens een aanval van godsdienstwaanzin per bran card naat het gesticht „Brono- vo" overgebracht. Vijfentwintig jaar geleden: - Door de etalage. Een 30-jarige Leidenaar verkeerde gustermid- dag zo sterk onder onvloed van alcohol dat hij met geen moge lijkheid het rechte pad kon hou den. Op de Hogewoerd liep hij dwars door een grote etalage ruit, waardoor een schade van bijna duizend gulden ontstond. De man die geen letsel had, is ter ontnuchtering in het Leidse politiebureau ingesloten. - Het Vaticaan en de geboortere geling. Paus Paulus heeft zater dag, toen hij een afvaardiging ran ecu Itahamr; rrnuwru, uu- gres in audiëntie ontving, be kendgemaakt, dat hij deze week de speciale commissie, die sinds twee jaar het vraagstuk van de geboorteregeling bestudeert, zal reorganiseren. Langlaufen mogelijk aan zee en in Alphens recreatiegebied NOORDWIJK/ALPHEN Langlaufers komen na jaren van groene winters weer in Neder land aan hun trekken. In de Noordwijkse duinen en in het Alphense Zegerslootgebied wordt onder meer geskied. De Noordwijkse duinen lij ken deze krokusvakantieweek een soort 'Klein Tirol'. De hel lingen worden bevolkt door gro te groepen kinderen die de hele dag in de weer zijn met hun sleetje. Ouders, veelal gewa pend met videocamera's om de verrichtingen van hun kroost vast te leggen, maken van de ge legenheid gebruik om de lange latten onder te binden. "Je moet de zee ook filmen", zegt een vrouw tegen haar echtgenoot. Ze zit met familie en vrienden rondom een picknicktafel uit gebreid te lunchen. "Anders ge looft later niemand dat dit in Noordwijk is opgenomen". H. Slootweg uit Oegstgeest heeft er een paar uurtjes op de langLaufski's opzitten. Ze is voor een vleugje Nederlandse wintersport afgereisd naar Noordwijk. "Het gaat net", zegt ze, wijzend op de sneeuw die onder de stralende middagzon langzaam dooit. "Op sommige plekken is het een beetje, ijzig. En die smeltende sneeuw blijft soms aan je ski's plakken waar door je vast komt te zitten". Het is jaren geleden dat er in Nederland kon worden ge- langlaufd. De Noordwijkse VVV is niet eens op de hoogte van de plaatselijke mogelijkheden. "We worden de laatste dagen wel vaak opgebeld met vragen over langlaufen. Maar wij we ten daar verder niets van", zegt een woordvoerster. Na een tele foontje met de boswachter deelt de VVV-med^werker mee dat er in de duinen groene bor den staan met daarop de letters LF. "Die markeren langlaufrou- tes", aldus de woordvoerster. Bij de VW weet echter nie mand wie verantwoordelijk is voor het uitzetten van de routes. Bij de politie weet iemand uiteindelijk te vertellen dat sportzaak Wally Sport langlaufski's verhuurt en even tueel een route zal uitzetten. Verdwenen Tot nu toe is dat echter nog niet gebeurd omdat er daarvoor nog iets te weinig gen. In het recreatiegebied Zeger- sloot in Alphen aan den Rijn hebben dc eigenaars van res taurant Amigo, die ook een mid- getgolfbaan exploiteren, giste ren loipes uitgezet. Door de middagtemperatuur boven het vriespunt zijn de sporen echter al weer verdwenen. "We hebben routes van drie en zes kilometer uitgezet. Een skileraar ging voorop om sporen trekken. Met een machine kon het niet omdat er daarvoor te weinig sneeuw lag. Zo'n 200 man hebben hier al gelanglaufd". Bij het restaurant zijn ski's en bijbehorende schoenen te huur. Valt er nieuwe sneeuw dan wordt opnieuw geprobeerd loi pes in het Zegerslootgebied uit te zetten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15