EIDEN Onbetaald parkeren in mei fors duurder Een zwarte laag kerosine op de tuinmeubelen Cobouw roept aannemers op tot nieuwbouw Leids stadhuis LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 13 FEBRUARI 1991 Belastingaanslag vervangt boete: 60 gulden LEIDEN - De gemeente gaat definitief per 1 mei parkeerbelasting heffen. Wie geen ofte weinig geld stopt in een parkeermeter of parkeerautomaat, krijgt een aanslag ter hoogte van ongeveer zestig gulden. De gemeentelijke belastingaanslag komt in de plaats van de parkeerboete van 35 gulden, die nu moet worden betaald. Justitie blijft boetes innen van auto mobilisten die hun auto neerzetten op plekken waar dat niet mag. De gemeente gaat dus maar een deel van de parkeerboetes overnemen. Niettemin toonde het college van B en W zich gisteren zeer tevreden over de verandering. "Het is altijd een onplezierige zaak geweest dat we wel het controle-apparaat in stand moesten houden maar dat de opbrengst van de overtredingen naar het Rijk ging", zei verkeers wethouder J. Walenkamp. De gemeente streek al wel het geld op dat in de meters en automa ten werd gestopt, maj te weinig. Het tekort parkeerbeheer is de afgelopen jaren gegroeid tot 1,7 miljoen gulden. Vo rig jaar werd voor het eerst 'quitte' gedraaid. De opbrengst van de aan slagen wordt gebruikt om het tekort deurwaarder ingeschakeld aan te zuiveren. Verwacht wordt dat rekent twintig gulden extra, het eerste jaar ongeveer 26.000 slagen worden verstuurd. Wie te weinig betaalt, krijgt eer robetaalkaart waarop de hoogte de aanslag staat aangegeven plus het bedrag dat niet in de meter of gegooid. Als daar niet eageerd, volgt twee we ken later een nieuwe aanslag. Het bedrag dat daarop staat vermeld is vijf gulden hoger dan het oorspron kelijke bedrag. Tenslotte wordt de Vorig jaar 50.000 parkeerboetes LEIDEN Het vervangen van parkeerboetes door belasting aanslagen is niet alleen goed voor de gemeentekas, het is ook Volgens Graveland mag de Leidse politie dit jaar net als in 1990 9600 processen-verbaal op sturen naar het Openbaar Mi- pure noodzaak. De gemeente nisterie. Vorig jaar pakte dat Leiden stuurt namelijk bijna het maximum toegestane aantal processen-verbaal naar justitie. Voor elke plaats is een grens vastgesteld. Wassenaar en Noordwijk kwamen al eens in de problemen omdat ze te veel bekeuringen doorstuurden naar het Openbaar Ministerie in Den Haag. Leiden nam al een aantal maatregelen om het aantal pro cessen-verbaal te verminderen. "De fiscalisering is de klap op de vuurpijl", zegt politiewoord voerder D. Graveland. In plaats van dat de processen-verbaal naar justitie worden gestuurd, gaat de deurwaarder langs bij mensen die te weinig parkeer- geld betaalden. Vorig jaar steeg het aantal parkeerboetes met 10.000 tot 50.000. net goed uit door een aantal maatregelen. Onder toen besloten tweede acceptgirokaart te stu ren. Daardoor betaalde tien procent van de overtreders meer dan voorheen het geval Verder hebben mensen iets langer de tijd om te betalen. "Want vaak blijkt dat iemand door ziekte of vakantie alsnog betaalt", aldus Graveland. Ook minderjarigen krijgen een ac ceptgirokaart van de politie, terwijl voorheen meteen een proces-verbaal werd opge maakt. Ook bekeuringen van buitenlanders worden eerst door de Leidse politie afgehan deld. Eerder werd ook tegen hen meteen proces-verbaal opge maakt. De overtreder kan bezwaar ma ken bij de gemeentelijke belasting inspecteur en in beroep gaan bij het gerechtshof. Het verschil met de huidige regeling is dat niet op de uitspraak kan worden gewacht. Het bedrag moet voor die tijd al worden voldaan. Maar volgens burgemees ter C. Goekoop gaat deze regeling in de toekomst ook gelden voor zaken die justitie behandelt, Overigens staat de hoogte van de aanslag nog niet precies vast. Waar schijnlijk wordt het 61,50 gulden. Het bedrag wordt bekend als pre cies duidelijk is wat de kosten zijn van de nieuwe regeling. De prijs kan elk jaar veranderen. Automobi listen die te weinig betalen lopen grote kans meerdere 'aanslagen' op een dag te krijgen. Wielklem wordt nog niet gebruikt LEIDEN De wielklem wordt in Leiden voorlopig nog niet gebruikt. Pas aan het einde van het jaar wordt bekeken of auto's die verkeerd staan geparkeerd met dit hulpmid del worden vastgezet. Dat blijkt uit de nota 'Fiscalisering parkeerover- tredingen' die gisteren door het col lege van B en W is vastgesteld. Huiseigenaren Merenwijk protesteren tegen Schiphol-plannen Slachtoffer van schietpartij overlijdt LEIDEN - Het 34-jarige slachtoffer van de schietpartij eind vorige maand op de Oude Singel, is overle den in het AZL. Hoewel de toestand van de neergeschoten Leidenaar in eerste instantie stabiel leek, is hij bezweken aan enkele complicaties. De Leidenaar kreeg enkele kogels in het bovenlijf. De dader (een 31-ja- rige Leidenaar) werd nog dezelfde ochtend aangehouden in de omge ving van de Geregracht. Hij zit inmiddels in voorarrest en heeft nog altijd geen verklaring af gelegd. De politie vermoedt dat een oude vete ten grondslag lag aan de ruzie met de fatale afloop. Dierenbescherming helpt watervogels LEIDEN De Leidse dierenbe scherming is begonnen met het bij voederen van watervogels in de gro tendeels dichtgevroren plassen. Zij beginnen langzamerhand in nood te raken door de aanhoudende vorst. Hulp was de eerste weken van de vorst nog niet nodig. Eenden, gan zen. meerkoeten, waterhoentjes, zwanen, futen en zelfs een enkele aalscholver konden het lange tijd zelf redden. Er lag weinig sneeuw, zodat de plantenetende vogels nog voedsel konden vinden. De vogels raken nu echter door hun reserves heen. Bij de plassen zijn al enkele eenden en meerkoe ten clMifi gevonden Volgen de I)ie- renbescherming gaat het om dieren die betrekkelijk laat zijn geboren, waardoor deze nauwelijks reserves konden opbouwen. De Dierenbe scherming is voor de voedselactie volledig afhankelijk van telefoon tjes van mensen. Coordinator P. Paauw. "De vogels worden door ons dan in leven gehouden en niet vetgemest". De zorg voor kleine vogels zoals mussen en koolmezen laat de Die renbescherming over aan de bur gers. Deze vogeltjes trekken met het winterweer naar de stad "en je zou dan toch geen hart moeten heb ben als je die diertjes niet wat te eten gaf', zegt Paauw (telefoon nummer vogelactie 01715-1562) Van onze redacteur Roy Klopper LEIDEN - Nachtvluchten op de Kaagbaan taboe verklaren en de pijn van vluchten overdag ver delen over de hele Schiphol-re- gio. Voor die eisen hoopt de ver eniging van eigenaren in de Kar pers- en Forellenbuurt in de Me renwijk steun te verkrijgen van de gemeente Leiden. Het bestuur van de vereniging heeft inmiddels contact gezocht met de medewerkers van milieu wethouder H. de la Mar. Daaruit is de belofte gekomen dat de kwestie in ieder geval tijdens een van de komende vergaderingen van de raadscommissie milieu wordt besproken. De eigenarenvereniging vreest enorme overlast van vliegtuigen indien het plan van aanpak van Schiphol wordt uitgevoerd zoals het er nu uitziet. Het plan voorziet in een verlenging van de Kaag baan met 250 meter. De bedoeling is om er een zoge naamde 'preferente' baan van te maken. Dit betekent dat het me rendeel van de nachtvluchten over deze baan wordt uitgevoerd, en ook overdag komen veel vlieg tuigen de nationale luchthaven binnen over de Kaagbaan. Kerosine Helaas voor de bewoners van de Merenwijk loopt de aanvliegrou te voor de Kaagbaan precies over deze wijk. In maart vorig jaar is het aantal vluchten richting deze baan al toegenomen. Wat daarvan de resultaten zijn, werd de afgelopen zomer duide lijk. Met name door het drukke charterverkeer was er enorme ge luidsoverlast. De bewoners zijn ervan overtuigd dat de piloten massaal de voorschriften overtre den voor minimale vlieghoogte. Officieel mogen ze niet lager vlie gen dan 2000 voet, hetgeen neer komt op circa 600 meter. Maar in de praktijk komen ze veel lager over, menen de bestuursleden van de eigenarenvereniging. Ze worden in dit idee gesterkt door bevindingen van een in de buurt wonende sterren-deskun dige. Deze heeft met Ijehulp van professionele foto-apparatuur op het dak van zijn woning vastge steld dat de vliegtuigen vaak niet Volgens bewoners van de Merenwijk vliegen de vliegtuigen vaak niet hoger dan 200 tot 300 meter boven hun woningen. (foto Lork Zuydrrduin) hoger hangen dan zo'n 200 of 300 meter. Behalve de enorme herrie die hierdoor ontstaat, zijn de Meren- wijkers ook bevreesd voor de uit stoot van de dalende vliegtuigen. Tuinmeubilair moet vrijwel we kelijks worden ontdaan van een zwarte laag kerosine. "Je voelt je niet echt lekker als je dat ziet lig gen. Je ademt het immers ook in", aldus een bestuurslid van de vereniging. Het stuit de omwonenden te gen de borst dat ze op geen enkele manier konden meepraten bij de besprekingen over de Schiphol- plannen. De provincie Noord- Holland en diverse gemeenten konden dat wel, maar Zuid-Hol land was nimmer vertegenwoor digd. Vuist De huiseigenaren uit de Meren wijk hebben sterk de indruk dat de Kaagbaan is uitgekozen om af te zijn van de protesten uit Noord- Holland. Een Schiphol-medewer- ker zou vorig jaar zelfs een tegen een journalist van een actualitei tenrubriek hebben gezegd 'dat uit de hoek van Leiden minder pro blemen en protesten worden ver wacht'. Die bewering willen de eigena ren nu logenstraffen. Ze zijn vast van plan tijdens de komende be sprekingen over zowel de plano logische kernbeslissing Schiphol als de milieu-effectrapportage hun bezwaren in te brengen. Daarvoor willen ze wel de steun van de gemeente. Ze willen ook andere bewonersverenigingen benaderen om bezwaar te maken. Zowel in de Merenwijk als in het aangrenzende Warmond. "Geza menlijk moeten we net zo'n vuist kunnen maken als de bewoners van Amstelveen en Buitenvel- dert". Nadrukkelijk melden de huis eigenaren dat ze geen plannen hebben om Schiphol dwars te zit ten. "Wij zijn geen actiegroep die principieel tegen de luchthaven is. We willen 's nachts alleen ge woon kunnen slapen en overdag niet het grootste deel van het vliegverkeer over ons heen. Laat ze de pijn verdelen over de ver schillende landingsbanen. Op die manier hebben weliswaar meer mensen er last van, maar de over last is wel veel minder frequent". Tekort in 1990 van muziekschool ruim half miljoen LEIDEN - Het tekort van de Streek- muziekschool over 1990 bedraagt circa een half miljoen gulden. Dat blijkt uit de tontwerp)jaarrekening die naar het algemeen bestuur is ge stuurd. Aanvankelijk werd een te kort van zeven ton voorspeld. De post salarissen zorgt voor de grootste overschrijding van de be groting, zo blijkt. Het tekort op dit onderdeel bedraagt bijna twee ton. Om de tekorten op te heffen, zal ook een beroep moeten worden gedaan op extra financiële bijdragen van de deeïnemende gemeenten Leiden, Voorschoten, Wassenaar en Oegst- geest. Interim-manager D. Tesselaar heeft bovendien een discussienota naar het algemeen bestuur ge stuurd waarin aanzetten worden ge geven om de organisatie van de streekmuziekschool te veranderen.' Zo wordt niet uitgesloten dat de streekmuziekschool wordt omge bouwd tot een private stichting in- plaats van het huidige samenwer kingsverband tussen de vier ge meenten. Daarbij komt aan de orde op welke groepen het onderwijs aan de school moet worden gericht en of er bij voorbeeld een leeftijdgrens van max. 18 jaar moet komen. Tesselaar wil ook praten over de tarieven. In de nota wordt de vraag gesteld of de huidige koppeling tus sen lesgeld en de hoogte van het in komen gehandhaafd moet blijven en of het geen tijd wordt de tarieven te verhogen. Bewoners halen vrouw en kind uit het water LEIDEN - Een 20-jange vrouw en een kind zijn gisteren door bewo ners van de flat aan de Ravenhorst uit het water gehaald nadat ze door het ijs waren gezakt De vrouw liep met twee kinderen langs de sloot achter de flat. Een van de kinderen rende het ijs op, en zakte daar pardoes doorheen. De vrouw waagde zich ook op het ijs om het kind te redden, maar onder ging hetzelfde lot. Bewoners zagen dit vanuit hun flatwoning gebeuren en snelden naar beneden. Gezamenlijk slaag den ze erin het duo uit het ijskoude water te halen. Vrouw en kind zijn per ambulance overgebracht naar het AZL. Gewond op ijsbaan De parkeerwachter krijgt na 1 mei de functie van belasting-ambtenaar. Eerder was het de bedoeling dat de fiscalisering van parkeerboetes al op 1 januari van dit jaar zou ingaan. Later werd gesproken over 1 april. Die datum was ook niet haalbaar omdat moest worden gewacht op de 'modelverordening' van de Vereni ging Nederlandse Gemeenten. Lei den is overigens de eerste gemeente die de wijziging gaat doorvoeren. Wel loopt in de gemeenten Utrecht en Den Haag al enige tijd een expe riment. dat de nota w geld ook de i het college va bogen over arin alles wordt gere- ispraak ingaat. Nadat iW zich heeft i de inspraakreacties, stellen. wordt de nota behandeld tijdens commissievergaderingen. Daarna moet de gemeenteraad hem vast- LEIDEN - De gemeentelijke ijs baan aan de Zoeterwoudsesingel heeft op de eerste dag van de ope ning meteen een gewonde opgele verd. Een 46-jarige vrouw uit Lei den waagde zich op het ijs om eens stukje te lopen. Ze gleed echter weg en brak daarbij haar pols. De vrouw is overgebracht naar het Diacones- senhuis. Gemeente weet van niets Hiertoe is besloten omdat het ge bruik van de wielklem nogal wat consequenties heeft. Zo is extra personeel nodig en moet een voer tuig worden aangeschaft om de wielklemmen te verwijderen als de eigenaar van de auto heeft betaald. De invoering van de wielklem is wel wettelijk geregeld. Burgemees ter C. Goekoop zei gisteren dat de kans bestaat dat bijvoorbeeld auto's van buitenlanders worden vastge zet. Dit als blijkt dat het moeilijk is om de belastingaanslag te innen bij deze groep overtreders. Het bouwen van een nieuw ge meentehuis, dat is de droom van ie dere aannemer: werk voor jaren, miljoenen guldens winst en de kans op een reputatie in de bouwwereld. Tientallen bouwbedrijven belden de afgelopen week dan ook de ge meente Leiden, na een bericht in het aannemersblad Cobouw over de nieuwbouw van een stadhuis in Lei den. Een wel heel opmerkelijk bericht, een absolute primeur eigenlijk. In het allergrootste geheim had het ge meentebestuur blijkbaar besloten dat het monumentale pand aan de Breestraat niet meer voldeed. Met dezelfde geheimzinnigheid was toen zeker in Cobouw een bouwbe- richt geplaatst voor een nieuw stad huis, met een uitnodiging aan aan nemers om in te schrijven. Jammer alleen voor de aanne mers dat het bericht helemaal niet waar is. "Absolute flauwekul", noemt de rechterhand van wethou der Van Rij, R. van Nood, het be richt. "Was het maar waar", ver zucht het ontwerpbureau B en D Architekten, dat de laatste dagen gek is gebeld. En ook de uitgever van Cobouw geeft toe. dat een nieuw stadhuis in Leiden zeer on aannemelijk is. Verlegenheid Volgens B en D Architekten heeft eenzelfde bericht vorig jaar septem ber ook al in Cobouw gestaan. "Ook toen werden we heel vaak opgebeld door aannemers. Ik vraag mij af wie er achter deze onjuiste berichten zit. De uitgever van Cobouw is het aan het uitzoeken". Uitgever C. Truijen van Cobouw is intussen in grote verlegenheid. "De waarde van onze krant hangt af van de betrouwbaarheid van de be richten. De berichten worden ook altijd nagelezen, maar dat is nu niet nauwkeurig genoeg gebeurd. Wij plaatsen ongeveer 72.000 bouwbe- richten per jaar en daarbij kan na tuurlijk wel eens iets misgaan". De vraag is hoe het dan mogelijk is. dat dit onwaarschijnlijke bouw- bericht in de Cobouw van 8 februari is terecht gekomen. "Onze informa tie halen we ondermeer uit de pers en verslagen van gemeenteraads vergaderingen en we horen natuur lijk ook wel eens iets van bouwbe drijven en vakbonden. Waar dit be richt vandaan komt, kan ik niet meer nagaan", zegt Truijen. Vol gens hem is het overigens absoluut niet waar dat het bericht vorig jaar september ook al in Cobouw stond: "Dat moet een ander medium zijn geweest". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13