LEIDSCH DAGBLAD Eigen bijdrage fondsverzekerde NODIG! Verkeerschaos door sneeuwval Tarievenslag in luchtvaart Demente bejaarde zonder verzorging thuisgebracht Eerste stap op weg naar basisverzekering Kuwaytse regering wil geen democratie Fokker: 300 ontslagen, 700 banen op de tocht DINSDAG 12 FEBRUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 INU. I rnjö II. I.HÜ LEIDEN Het Diaconessen- huis heeft gisteren een 80-ja- rige man afgezet bij zijn verla ten woning in Leiden omdat hij was genezen van zijn kwaal. Maar de man is zwaar dement en heeft 24 uur per dag verzorging nodig, die hij ner gens kan krijgen. De verzor gingstehuizen voor demente bejaarden zitten vol en ken nen lange wachtlijsten. zoon van de bejaarde man er alles aan gedaan om hem en ook diens zeer zieke vrouw te verzorgen. Omdat beiden in middels volkomen zijn dolge draaid hebben zij het dramati sche besluit genomen niet meer te zorgen voor hun de mente (schoon)vader. Zij vin den dat de overheid dat moet doen. Een verslag van het gevecht om een plaats in een tehuis op de regio-pagina's: 'Bij proble men zien wij hem graag terug'. CHICAGO/MIAMI (Rtr/UPI) - De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij TWA heeft gisteren be kendgemaakt haar tarieven voor vluchten vanaf Londen naar zes be stemmingen in de Verenigde Staten met vijftig procent te verlagen. TWA mengt zich daarmee naast Pan Am en Delta Air Lines in de slag om de tarieven op de transat lantische routes die door British Airways (BA) werd ingezet. BA kondigde zondag aan haar tarieven voor vluchten vanuit New York naar Londen te verlagen met 33 pro cent. Pan Am heeft laten weten zijn tarieven aan te passen aan die van BA, maar deskundigen sluiten niet uit dat de maatschappij alsnog de grotere tariefsverlaging van TWA volgt. De Duitse Lufthansa gaat eveneens goedkoper vliegen. De maatschappij heeft de prijs van een ticket voor de vluchten op New York verlaagd van 1189 mark tot 990 De situatie voor de Amerikaanse maatschappijen lijkt nog erger te worden dan kort na de deregulering van de Amerikaanse luchtvaart in 1978. Pan Am en Continental Airli nes hebben uitstel van betaling aan gevraagd en Eastern Airlines vliegt sinds vorige maand niet meer. Gis teren maakte USAir bekend 3585 banen kwijt te willen en tien pro cent minder te gaan vliegen. Uit Europa kwamen gisteren nog meer jobstijdingen. BA haalt een streep door 4600 van haar 52.000 ba nen en vraagt voor 2000 werkne mers werktijdverkorting aan. Ibena staat op het punt tien procent van haar personeel drie maanden naar huis te sturen. De KLM liet al eerder weten enkele duizenden banen kwijt te willen. De Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena kondig de vanmorgen aan de komende ja ren 2200 arbeidsplaatsen te moeten afstoten. DEN HAAG (GPD) Ziekenfondsverzekerden moeten een eigen bijdrage gaan betalen voor elke medische verrichting die ze ondergaan. In ruil daarvoor kan de ziekenfondspre mie omlaag. Dit is de kern van een plan dat premier Lubbers, vice-premier Kok en PvdA- staatssecretaris Simons (volksgezondheid) aan het voorbereiden zijn. van hoge produktiekosten per vliegtuig. De concurrentie slaagt erin goedkoper te werken. Fokker zal het personeel verder vragen zes atv-dagen in te leveren. Dat levert zo'n negen miljoen gul den op. Het hoger personeel is ge vraagd vijf procent salaris in te leve ren. Voorts wil Fokker de winstuit kering schrappen. De winstver wachting over 1990 van rond de 80 miljoen gulden blijft overeind. Over 1990 wordt echter geen dividend uitgekeerd. Dit verwrongen brok ijzerenstaai was alles wat er overbleef van t een lengte van drie kilometer zo'n vijftig auto's op elkaar knalden. die betrokken was bij de botsingen op de A4 bij Leidschendam. Kilometerslange kettingbotsing tussen Leiden en Den Haag LEIDEN/LEIDSCHENDAM - De hevige sneeuwval die het verkeer gisteren net voor de spits overviel, heeft een chaos op de Nederlandse wegen tot gevolg gehad. Op rijks weg 4 tussen Leiden en Leidschen- dam schoven over een lengte van drie kilometer zo'n vijftig auto's op elkaar. Er waren twee gewonden van wie er één op de intensive care van een Haags ziekenhuis is opge- De weg was vier uur afge sloten. Het verkeer stond van Lei den af stil. De politie ving automo bilisten bij Nieuw Vennep op en leidde die via Wassenaar - waar een kilometerslange file ontstond - om de plek des onheils heen. In de gemeente Haarlemmermeer ontstonden als gevolg van de glad heid 28 aanrijdingen. De Algemene Verkeersdienst in Driebergen kreeg uit het hele land ongeveer 100 ongelukken gemeld MANAMA H/NEW YORK/TEL AVI V/NICOSIA (AP/IPS/GPD) - De Kuwaytse regering-in-balling- schap sluit uit dat zij na de bevrij ding van het oliestaatje zal komen tot herstel van de in 1986 afgeschaf te parlementaire democratie. Met deze verrassende opstelling dreigt de regerende Al-Sabah-familie in een openlijke confrontatie te ko men met de aangroeiende opposi tiekrachten in en buiten Kuwayt. Het regeringsstandpunt werd gis teren verwoord door minister van voorlichting Bader Al-Yacoub op een persconferentie in het ballings oord van de regering in het Saudi- sche Taif. "We treden een land bin nen dat is vernield en verwoest door de vijand. Het is onder die omstan digheden onmogelijk om a la minu te verkiezingen te houden en de re: gering zal wellicht zelfs de staat van beleg moeten uitroepen", zei de be windsman. Oppositiegroepen hebben teleur gesteld kennis genomen van de op stelling van de regering en betich ten haar van woordbreuk, omdat zij eerder beloofde dat een bevrijd Ku wayt zou worden gedemocrati seerd. De oppositie heeft aangekon digd dat zij wil gaan werken aan de vorming van een "nationaal front" van zestig leidende oppositiefigu ren dat het verzet tegen de Al-Sa- bahs vorm moet gaan geven. Volgens de Iraakse president Saddam Hussein heeft Irak Kuwayt bezet uit zelfverdediging. De presi dent zegt verder bereid te zijn ge weest tot een vreedzame regeling voor het Golfconflict. Maar de Ver enigde Staten hebben dit onmoge lijk gemaakt met hun snelle troe penzendingen, aldus Hussein. Deze uitspraken van Hussein zijn afkomstig uit zijn gesprek met de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Javier Perez de Cuellar, op 13 januari, vier dagen voordat de oorlog losbarstte. De Jordaanse krant Ad Dustour publiceerde het verslag van deze bijeenkomst. De invasie van Kuwayt had alleen plaats vanwege "de dreiging die wij voelden dat Kuwayt een basis was geworden in handen van de Ver enigde Staten", zo zegt Hussein in het gesprek. Volgens de president had Irak zonder die dreiging best kunnen leven met de situatie van vóór 2 augustus. Husayn zegt ook dat hij bereid was zijn troepen terug te trekken uit Kuwayt en daar zelfs al mee was be gonnen. "Maar toen de Amerikaan se escalatie doorging en steeds meer Amerikaanse soldaten arri veerden, hebben we de terugtrek king stopgezet". Minstens vier mensen zijn van morgen vroeg licht gewond geraakt bij de tweede Iraakse raketaanval op Tel Aviv binnen een nacht. De eerste Scud-raket, die insloeg om zes uur Nederlandse tijd, kwam te recht op onbebouwd land en zorgde voor lichte schade aan gebouwen in de buurt. De tweede aanval, om half een, verwoestte twee huizen. Pogingen om de Golfoorlog via diplomatieke weg te beëindigen hebben gisteren een nieuwe impuls gekregen. De Sovjet-regering maakte bekend dat gezant Jevgeny Primakov, die gisteren naar het Midden-Oosten vertrok, een onder houd zal hebben met Saddam Hus sein. China stuurde de speciale af gevaardigde Yang Fuchang naar het Midden-Oosten. (Meer Golfnleuwi op pafina'a 2 en 9) waarbij 250 voertuigen betrokken waren. Ze zorgden voor een enorme file, die gisteravond omstreeks half negen nog een lengte had van 75 ki lometer. Pas laat in de avond nor maliseerde de situatie zich enigszins. Maar op de Afsluitdijk was verkeer praktisch onmogelijk vanwege een dertig centimeter dik ke sneeuwlaag. Het vervoer van ge vaarlijke stoffen over de weg was verboden. Alleen in Noord-Holland kon dit vervoer, met toestemming, doorgang vinden. De sneeuwbuien betekenden top drukte voor de gladheidsbestrij- dingsposten van Rijkswaterstaat. De eerste zoutstrooiers en sneeuwschuivers werden al vroeg in de middag ingezet. Al gauw bleek dat er geen beginnen aan was. Het treinverkeer had minder last van de sneeuwbuien, het liep rede lijk op schema. De intercity-treinen vanuit de Randstad naar het noor den en oosten van het land en omge keerd rijden in elk geval tot morgen in de speciale winterdienstregeling. De bussen liepen enige vertraging op, maar niet noemenswaardig, zei een woordvoerder van de NZH in Leiden. De busmaatschappijen Westnederland en Centraal Neder land hadden dezelfde ervaring. In het zuiden van het land viel tot nu toe de minste carnavalsvierders hadden er toch last van. De grote feestoptocht in Breda werd afgelast. Het publiek liep massaal weg en voor de deelne mers was er ook geen leut meer aan. De ochtendspits kwam vanmor gen laat op gang en leidde tot files, van soms tien kilometer lang. Links en rechts waren enkele slippartij- tjes, maar tot ernstige ongelukken kwam het niet. Geen toename van moord en doodslag DEN HAAG (ANP) - Moord en doodslag komen niet vaker voor dan tien jaar geleden. Dat conclude ren de onderzoekers Van den Eshof en Weimar, medewerkers van de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) in een artikel in het tijdschrift Justitiële Verkenningen. De stijging van de laatste jaren in de cijfers van het CBS klopt niet Wanneer de pogingen tot moord en doodslag en de aangiften van eutha nasie niet worden meegeteld en de statistiek wordt gecorrigeerd blijkt het aantal in 19R9 172 te bedragen Volgens het CBS zou dat voor 1989 226 moeten zijn. In het begin van de jaren tachtig lag dit aantal steeds rond de 170. Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400 De eigen bijdrage zal waarschijnlijk aan een maximum worden gebon den. Er wordt nog ondeczocht of met de invoering van deze maatre gel de ziekenfondspremie inko mensafhankelijk moet worden. Zo zou kunnen worden voorkomen dat mensen die vaak ziek zijn, finan cieel te zwaar worden getroffen. De drie bewindslieden willen met de maatregel de voorgenomen stel selherziening van de ziektekosten verzekering een extra duwtje in de rug geven. Zoals bekend voorziet de herziening in de invoering van een basisverzekering die voor iedereen geldt, plus een aanvullende verze kering. De premie zou voor 85 procent in komensafhankelijk moeten wor den. De rest van de premielast zou moeten bestaan uit een vast bedrag (de nominale premie). Volgens ingewijden staat inmid dels vast dat de basisverzekering zo'n 96 procent van de zorg omvat. De rest van de medische handelin gen wordt gedekt door de aanvul lende verzekering. Matige vorst Plaatselijk opklaringen en vooral overdag enkele sneeuwbuien. Vannacht hier en daar mistban ken. In de nacht overwegend ma tige en op enkele plaatsen ook strenge vorst. Overdag tempera turen rond of iets boven het vries punt. Vannacht weinig wind, overdag matige wind, hoofdzake lijk uit westelijke richtingen. De vooruitzichten voor donder dag tot en met zondag: Nu en dan zon en af en toe nog een sneeuw bui. Middagtemperaturcn rond het vriespunt. In de nacht meest matige en in opklaringsgebieden plaatselijk ook strenge vorst. Vooral het CDA heeft tegen deze verdeling bezwaren. Er zouden te weinig mogelijkheden tot concur rentie, en dus tot kostenverlaging, overblijven. De christendemocra ten willen naar een model met eigen bijdragen en eigen risico's. Premier Lubbers heeft nu voor gesteld om inderdaad te gaan wer ken met eigen bijdragen in het zie kenfonds. Hij trekt daarbij een pa rallel met de ziektekostenverzeke ring voor ambtenaren bij provincies en gemeenten. Daar moet per voor ziening al een eigen bijdrage be taald worden. De kosten die hier bo ven uitgaan worden vergoed. De premie is geheel inkomensafhanke lijk. De eerste minister wil met zijn plan 835 miljoen gulden in de ge zondheidszorg bezuinigen. Nader onderzoek moet echter nog uitwij zen of dat wel haalbaar is. De PvdA is op zich niet tegen de invoering van een eigen bijdrage voor ziekenfondverzekerden, op voorwaarde dat dit geen gevolgen heeft voor groepen burgers die vaak ziek zijn en daardoor op hoge kos ten kunnen worden gejaagd. Een jaarlijks maximum aan de eigen bij dragen, of de invoering van een ge heel inkomensafhankelijke premie kan dat voorkomen. Daarnaast spelen de effecten die de maatregel heeft op de koop kracht nog een belangrijke rol bij de beslissing. De plannen rond de stel selherziening maken deel uit van de tussenbalans. SCHIPHOL (GPD) - Fokker gaat 300 werknemers ontslaan. Verder verdwijnen nog eens ongeveer 700 arbeidsplaatsen door het niet op vullen van vacatures en het beëindi gen van tijdelijke contracten. Fok ker zal vanavond de plannen aan de vakbonden voorleggen. Die wijzen ontslagen op voorhand af. De maatregelen zijn een gevolg van de slechte financiële positie bij Fokker. Woordvoerder E. van Veen van Fokker bevestigt dat ontslagen vooral vallen bij de ondersteunende functies op Schiphol-Oost en op het hoofdkantoor in Amsterdam. Het bedrijf zegt er naar te streven de ontslagen beperkt te houden tot werknemers van 56 jaar en ouder. In overleg m'et de bonden zal een soci aal plan worden opgesteld. Bij Fokker werken ruim 11.000 mensen. Ondanks een orderporte feuille van 10 miljard gulden vallen de inkomsten zwaar tegen. Dat is een gevolg van de lage dollarkoers. Vliegtuigen worden internationaal in dollars afgerekend. Daarnaast kampt Fokker met het probleem Een Iraëlische man zit vastgeklemd in de ruïne die er van zijn huis over bleef, nadat het gistermorgen was verwoest bij een Iraakse aanval met Scud-raketten. <fou> afpi óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips e.) trends. Dat wil ik niet missen' Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een jaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1