TAD LEIDEN Garage Levendaal ook voor supermarkt Leiden laat zwerver in de kou staan Kiwi-sluis in Voorstraat moet bromfietsers weren Zonder lekke band 20 jaar op de motor s LEIDSCH m DAGBLAD MAANDAG 11 FEBRUARI 1991 LEIDEN De opvang en ver wijzing van daklozen verloopt in Leiden in de praktijk niet goed. Dat heeft de man onder vonden die vorige week enke le dagen in de vrieskou heeft doorgebracht. Afgelopen zaterdagmiddag werd hij. in de war, op het Leidse sta tion aangetroffen. Daar had hij de nacht van vrijdag op zaterdag doorgebracht. Omdat hij op dat moment hulp wilde aanvaarden, leek het Centrum Onderdak aan de Rembrandtstraat de enige in stelling die hem verder zou kun nen helpen. In tegenstelling tot vorige week was de dakloze op dat moment bereid om onderdak te aanvaarden. Geen plaats in Centrum Onderdak Het Centrum Onderdak is ech ter een opvanghuis voor mensen die in acute psycho-sociale nood verkeren en niet voor zwervers. Pas na een kennismakings uitge- sprek - het zogenaamde intake gesprek - kan men er terecht. De dakloze man werd als zwer ver beschouwd. Volgens het Cen trum zijn er voor zwervers een aantal warme plekken in de stad, zoals het station waar een bepaal de ruimte vier uur 's nachts open is. Het Centrum kon hem wel ver wijzen naar Den Haag, Amster dam of Rotterdam. Hij moest dan zelf zien hoe hij daar zou komen dsenoods moets hij maar zonder kaartje in de trein gaan zitten, zo werd geadviseerd. Opvanghuis Gezien zijn psychische toestand, hij was tamelijk in de war, leek dit onmogelijk. Bovendien weigerde hij pertinent om naar Den Haag te gaan. Daarop verliet de dakloze het pand met onbekende bestem ming. De politie, die ook vanuit het Centrum Onderdak gebeld werd, bleek niet opnieuw bereid de man overnachting aan te bieden. "Nee, wij zijn geen opvanghuis voor zwervers", aldus een dienstdoen de agent. De dakloze had de nacht van donderdag op vrijdag wel op het Leidse politiebureau doorge bracht. Naar nu is gebleken naar aanleiding van een telefoontje van burgemeester C.H. Goekoop. De burgemeester alarmeerde de politie, nadat hij de man donder dagavond in zijn hoekje bij de Langebrug en de Pieterskerk- gracht had zien liggen. Daar ver bleef hij op dat moment al vier da gen. Op vrijdagochtend weigerde de dakloze op het politiebrueau maatschappelijke hulp en ging opnieuw de straat op. Belrondje Voor het gemeentelijk beleid voor de opvang van daklozen is wethouder A. van Bochove (wel zijn) verantwoordelijk. Hij kon vanochtend nog geen reactie ge ven. "We gaan eerst een belrondje maken langs alle instanties, zoals de BaGD (de Basisgezondheids dienst) om het probleem in kaart te brengen. Dan kunnen we zien of dit geval op zichzelf staat. Dan komt er een reactie. Nee. ik geef geen persoonlijke reactie". Primeur voor Leiden: LEIDEN De Voorstraat krijgt aan de kant van de Lage Rijndijk een zogenaamde 'kiwisluis', een sta len constructie waardoor geen bromfietsers kunnen passeren. Deze maatregel heeft de gemeente aangekondigd in een brief aan de bewoners. De Voorstraat heeft daarmee een pfimeur in Leiden, waar nog nooit een dergelijke con structie geplaats is. Met deze maatregel komt de ge meente tegemoet aan de bezwaren van de bewoners dat de veel te snel rijdende brom- en motorfietsen de Tegen de afspraken met gemeente en bewoners: LEIDEN Bewoners van het Van Wijkcomplex aan het Levendaal zijn boos over het feit dat de parkeergarage ach ter het kapitale pand nog steeds niet af is. Tot onvrede van de bewoners is bovendien een deel van de garage in gebruik bij de op de begane grond van het complex gevestigde De- kamarkt. De parkeeroverlast in de wijk dreigt zo te blijven bestaan, denken bewoners en omwonenden. De verhuur van een deel van de par keergarage aan de Dekamarkt is in strijd met de afspraken die de ge meente maakte met dochteronder nemingen van projectontwikkelaar Erica die de garage bouwen. In het bestemmingsplan is vastgelegd dat de 54 parkeerplaatsen in de garage alleen mogen worden gebruikt door bewoners van de appartementen in het voormalige Van Wijkcomplex. Eventuele ruimte die overblijft, zou worden verhuurd aan omwonen den. Volgens woordvoerder G. Schramm kan de gemeente echter weinig doen. De zaak zou juridisch nogal ingewikkeld liggen. Bedrijfsleider J. Roodvoets van de Dekamarkt vertelt dat de begane grond van de parkeergarage al een jaar of drie geleden is gekocht van de projectontwikkelaar. Het gaat om 18 parkeerplaatsen waar klan ten van de supermarkt overdag gra tis gebruik van kunnen maken. Dit deel wordt 's nachts afgesloten. De verwachting is dat de parkeergara ge van de Dekamarkt over twee maanden opengaat. Ergernis klaagd over de trage bouw. De ge meente heeft voor de zomer nog ge probeerd de projectontwikkelaar tot spoed te manen. Directeur A. Swaak van Erica liet toen weten dat het werk vlak na de zomer klaar zou zijn. Projectontwikkelaar Erica ver wijst door naar het bedrijf Stedogo in Haarlem. Directeur J. Warmen- hoven van Stedogo: "Die vertraging is ook voor mij een grote ergernis geweest. Maar de problemen zijn nu opgelost en we kunnen de garage binnenkort in de exploitatie bren gen". Volgens Warmenhoven was een fout in de tekeningen de oor zaak van de vertraging. Volgens Warmenhoven is de on derste laag nooit eigendom van Eri ca geweest. En dus ook niet van de dochteronderneming Swakon die het complex overnam. In mei kocht Stedogo het complex van Swakon. "De Dekamarkt heeft dat gedeelte direct gekocht van VOF Levendaal, die toen eigenaar was van de opstal len. En als in het bestemmingsplan staat dat de garage is bedoeld voor bewoners, dan is dat niet mijn pak- kie an". Overigens verwacht hij niet volgens Roodvoets dat het aantal van 36 parkeerplaat dat overblijft voor de bewoners de appartementen te weinig is. De vertraging te wijten aan dochterondernemin gen van projectontwikkelaar Erica die het complex bouwen. Omwo- fphpH nenden hebben al veel eerder ge- t_reutJU Usdisco te hard De buurtvereniging ziet de proble men met het parkeren ondertussen met lede ogen aan. J. Gijsman, se cretaris van de buurtvereniging: "De bewoners van de 54 apparte menten zetten hun auto's bij LEIDEN De politie heeft gister- de straat. We zitten net op de rand straat voor spelende kinderen on veilig zouden maken. Bromfietsers maakten veelvuldig gebruik van de Voorstraat om de stoplichten in de Sumatrastraat te ontwijken. Vorig jaar december hadden de bewoners zelfs eigenhandig ver keersdrempels in het wegdek ge plaatst. Deze werden echter enkele dagen daarna al weer verwijderd door ambtenaren van civiele wer ken. Volgens J. Lepelaar van de dienst civiele werken is er daarna met de bewoners overleg gepleegd over een andere oplossing voor het probleem. Op advies van de ge meente en de dienst Ruimtelijke Ordening is toen voor de 'kiwisluis' gekozen. De bewoners hebben twee weken de tijd om het plan te reageren, maar Lepelaar verwacht geen pro blemen van de kant van de bewo ners. B. Heetveld een van de bewo ners in de Voorstraat die zich hard had gemaakt voor de drempels, noemt de voorgestelde maatregel 'geweldig'. J. van der Vos, een van de woordvoerders van de bewoners zegt dat de bewoners wel voor drempels zullen blijven knokken. "Zo'n kiwisluisje is een aardig alter natief als de drempels niet mogen. Maar het autoverkeer gaat er niet langzamer door rijden, en daarom willen wij die drempels". A. Segijn, die eerder verklaard had tegen de drempels te zijn omdat deze gevaarlijk voor oudere mensen zouden zijn, zegt geen bezwaar te gen de 'kiwisluis' te hebben. Hij vraagt zich alleen af waar die zou moeten komen te staan. Op dit mo ment staan aan het eind van de Voorstraat, richting Lage Rijndijk, twee kolossale bloembakken, met daartussen in een stalen hekje. Aan weerszijden van de bloembakken staat een paaltje. Het 'kiwisluisje' moet, volgens Lepelaar, op de plaats van het hekje komen. En tussen de gevels en de bloembakken zal een houten hekje geplaatst worden om te voorkomen dat bromfietsers daar alsnog langs kunnen. Gemeentelijke ijsbaan open LEIDEN De gemeentelijke ijsbaan op de Zoeterwoudse Singel in Leiden gaat morgen om 10 uur open. De Leidse ijs meester Hofman heeft volgens de politie vanmorgen een ijsdik- te van 14 centimeter gemeten, genoeg om de ijsvloer veilig te De schaatsbaan, die loopt van de Herensingel tot de Hoge Rijndijk, is alleen bij de bruggen en palen niet sterk genoeg om duizenden mensen te dragen. Die zwakke plekken worden af gezet met takkenbossen en roodwitte linten. avond rond half z het parkeerrestrictiegebied dus de luide muziek niet zo waarderen ten staan die parkeerplaatsen i i klaagde bij de politie over geluid- overlast. Op verzoek van agenten draaide de organisatie de volumeknop een stukje naar links. Het discofeest Gijsman: "We hebben vaak brieven over geschreven. Het is een gebed zonder end. En straks gaat die projectontwikkelaar begin- het voormalige Elisabeth- LEIDEN - In restaurant Eigenzorg i de Stationsweg is vrijdagavond i 36-jarige Amsterdammer aan gehouden omdat hij zijn maaltijd niet betaalde. Dezelfde avond was hij al een Chinees restaurant in Lei den uitgezet om dezelfde reden. Hij bestelde daar een kop koffie en een rijsttafel. De koffie kreeg hij, maar r de rijsttafel vroeg de serveer ster betaling vooraf. Toen hij dat weigerde, werd hij de zaak uitgezet. Amsterdammer eet alleen gratis Vorig jaar heeft de man voor 'fles- setrekkerij', eten en drinken zonder te betalen, al drie weken vast geze ten. De man vertelde de politie dat hij vanaf 28 december, de dag dat hij vrijkwam, minstens drie maal per dag ergens in Nederland maaltijd had genoten zonder te be talen. Ook wilde hij nog wel over de grens in België 'gratis' eten. "Ik heb slechts vijf keer klappen ge had", aldus de man tegenover de politie. "In België gaven ze me zelfs wel eens geld toe, voor de terug- De man zit nog vast op het politie bureau, in afwachting van een der onderzoek. Overlast door gesprongen leidingen LEIDEN In tien Leidse i straat, Driftstraat, Morsweg, Lage gen ontstond het afgelopen week- Rijndijk, Joubertstraat en Kenne- gegaan. De brandweer kwam in actie in woningen in de Jacob Catslaan, Bachstraat, Koningstraat, Sumatra- 65-jarig bruidspaar vlan vies Amsterdam naar schoon Leiden LEIDEN "Weet je wat mij al tijd opvalt? Dat Leiden zo schoon is. Amsterdam is vies, gewoon vies", zegt de 85-jarige 'bruid'. "Als je vanaf de flat de rommel ziet liggen, wordt het direct opge ruimd". Vanaf zes hoog in het ver zorgingscentrum Roomburgh kijkt het echtpaar Frenken-Wil- berts uit over de Kanaalweg en het sportpark. Ze waren gisteren 65-jaar getrouwd. Bijna een leven lang in de hoofdstad en dan sinds mei vorig jaar in Leiden woonachtig. Mien Frenken-Hilbers (85) is in Am sterdam geboren en getogen, echtgenoot Joop Frenken (89) kwam ter wereld in het zuid-Lim burgse Bom. Hij werkte als jon gen in de kolenmijn 'Emma' en leerde later in Amsterdam het stucadoorsvak. "Mijn broer was timmerman, zodoende heb ik mijn man leren kennen", zegt me vrouw Frenken, die voornamelijk het woord voert. "Ja, ik ben een echte Amsterdamse hè". De bruid werkte als meisje op de informatieafdeling van 'Pro cesrisico' aan de Keizersgracht, een kantoor dat juridische zaken afhandelde. En ze behoorde tot de eerste herintredende vrouwen. "In 1926 bij mijn huwelijk ben ik gestopt met werken, maar toen mijn drie kinderen groot waren, heb ik vanaf 1952 op hetzelfde kantoor opnieuw twaalf jaar ge werkt. Er was weinig veranderd", zegt ze. De heer Frenken dook in de oorlog twee jaar onder. "We heb ben in die tijd onze trouwringen bij boeren achtergelaten, daar kregen we voedsel voor. Nee, nooit teruggezien, die ringen", zegt zijn vrouw. Frenken werd na de oorlog beroepsmilitair. Hij was sergeant menagemeester, daarna keerde hij terug in het stuca doorsvak en werd uitvoerder bij de restauratiewerkzaamheden in het Paleis op de Dam. Lekke band De bruid speelde vroeger vaak mandoline en de bruidegom hield een volière. "Met wel vijftig vo gels. Sijsjes, puttertjes, vinken, groenlingen". Maar het echtpaar had als duo één grote hobby: mo torrijden. "Dat hebben we twintig jaar gedaan", zegt mevrouw Fren ken. "En nooit een lekke band ge had", vult haar man aan met nauw verholen triomf aan. "Maar we zijn nooit van ons leven in het buitenland geweest. We reden meestal van Amsterdam naar Maastricht. We reden een Royal Enfield 250 cc en later de AJS 500 cc. En weet je hoe ze laatste vroe ger noemden? Alle-jezus-snel", lacht de bruid. Ook hielden ze uitgaan. "We hebben viereneenhalf jaar verke ring gehad en we gingen heel veel uit. Het oude Tuchinksky, Koos Speenhoff, de clown Buzeau, de jonge Willy Walden, die hebben we allemaal gezien. Daar kan de huidige generatie artiesten niet aan tippen. Nu luister ik nog graag naar muziek, opera. Domin go vind ik de beste", zegt de bruid. Bijna veertig jaar woonde het echtpaar in de Indische Buurt en daarna nog dertien jaar in Bijl mer. "In het begin was dat prach tig, maar later niet meer", zegde mevrouw Franken. "Onze doch ter was inmiddels met een Leide- naar getrouwd en we kwamen hier wel eens. En zij heeft ontzet tend haar best gedaan om voor ons hier een woning te vinden". Het echtpaar dat nog goed gejond is - 'alleen de benen' -, noemt zich na driekwart jaar in het Leidse verzorgingscentrum zeer geluk kig. "In Amsterdam hebben we s heerlijk in Leiden. We zouden niet anders villen", besluit de bij wie het water langs de i stroomde of uit het plafond kwam. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland is het verstandig om de thermostaat van de verwarming op 15 graden te zetten als het huis een poosje niet wordt bewoond. "Maar vaak is het zo dat mensen een paar weken weg zijn. Ze zijn vertrokken toen het nog niet zo koud was". Het is volgens de politiewoordvoerder ook heel verstandig om de hoofd kraan in zo'n geval af te sluiten. Op de Korte Mare werd een gaslek ontdekt onder het trottoir. Voorbijgangers roken een gaslucht. Het energiebedrijf heeft het lek op gespoord en gerepareerd. Hooischelf bij kinderboerderij geheel uitgebrand LEIDEN De hooischelf van de kinderboerderij in de Merenwyk is in de nacht van zaterdag op zondag uitgebrand De politie vermoedt dat het vuur, dat de branweer na 7 uur blussen wist te doven, is aangesto ken De brand werd rond half drie ontdekt door een buurtbewoner, die samen met de beheerder de die ren in veiligheid bracht. Een 81-jarige vrouw werd vrijdag avond met verschijnselen van rook vergiftiging overgebracht naar het AZL. In haar huis aan het Lammen- schansplein ontstond brand, door dat de televisie oververhit raakte. In een woning aan de Gortestraat vloog gisteren het plafond in brand door kortsluiting in de wasdroger. De bewoonster was niet thuis. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9