Litouwen kiest voor onafhankelijkheid Elfduizend Zuidafrikanen opgepakt Volkstellers beginnen 'lange mars' in India Oproer in havenstad Albanië neergeslagen Suriname 'opgelucht' na bepalen verkiezingsdatum MAANDAG 11 FEBRUARI 1991 BUITENLAND PAGINA 7 Regering wil oude diplomatieke banden herstellen VILNIUS (AP) - De bevolking van Litouwen heeft zich in de volksstemming van zaterdag met grote meerderheid uitgesproken voor onafhankelijkheid van de republiek. Volgens voorlopige uitslagen stemde bijna 91 procent 'ja', dat wil zeggen voor onafhankelijkheid van Litouwen en afscheiding van de Sovjetunie. Nog geen 7 procent stemde 'nee'. De opkomst bedroeg 84 procent, ondanks een campagne voor een boycot van het referendum door de Litouwse Communistische Partij en het Litouwse Burger Comité. De officiële einduitslag wordt vandaag of morgen verwacht. Naar aanleiding van de volks stemming zal de Litouwse regering alle landen waarmee Litouwen tot Helft bevolking Liberia gevlucht WASHINGTON (Rtr) - Ongeveer de helft van de 2,5 miljoen mensen tellende bevolking van Liberia is gevlucht of ontheemd geraakt als gevolg van de aan de gang zijnde burgeroorlog in dat land. Dat is de conclusie in een rapport, samenge steld door een commissie uit de Amerikaanse Senaat. Het rapport is vandaag in Washington geopen baard. Volgens senator Edward Kenne dy, voorzitter van de commissie voor immigratie en vluchtelingen zaken, is Liberia een slachtoffer van de Golfoorlog. "Een verwarde we reld negeert het lijden van de Libe- rianen en richt alle aandacht op het Golfgebied", aldus Kennedy, die de situatie in het Afrikaanse land beti telde als "een van de meest kritieke en verwaarloosde menselijke trage dies in de wereld van vandaag". Hij riep de wereld op tot groot scheepse hulp, in het bijzonder voor de landbouwsector die als gevolg van de burgeroorlog volledig is ont regeld. De Senaatscommissie dringt er bij de Verenigde Naties op aan een regionale coördinator te be noemen om de hulp voor Liberia in goede banen te leiden. De meeste van de bijna 1,3 mil joen Liberiaanse vluchtelingen hebben een heenkomen gezocht in de buurlanden Guinee, Ivoorkust en Sierra Leone. De burgeroorlog brak eind 1989 uit en leidde in sep tember vorig jaar tot de dood van president Samuel Doe. Een interim- regering onder leiding van Amos Sawyer is nadien geïnstalleerd, maar ontbeert brede steun waar door de situatie in het land nog al tijd gewelddadig en instabiel is. 1940 - toen de Baltische staat deel ging uitmaken van de Sovjetunie - diplomatieke betrekkingen onder hield, vragen deze banden opnieuw aan te gaan. De regering van de Sov jet-republiek zal daarover vandaag een verklaring aannemen. Dit heeft de premier van Litouwen, Gedemi- nas Vagnorius, gisteren meege deeld. Na de goedkeuring van de verkla ring zal de regering van Litouwen de regeringen van de betreffende landen benaderen. Vilnius gaat daarbij niet uit van een tijdschema, aldus de premier, omdat de repu bliek goed begrijpt dat deze landen niet snel tot erkenning van Litou wen zullen overgaan. Over de wil van de Baltische re publiek in de internationale ge meenschap terug te keren zal Vilni us ook de Verenigde Naties inlich ten. In welke vorm dat zal gebeuren is volgens de 33-jarige regeringslei der nog geen besluit genomen. Volgens Vagnorius zal het parle ment van Litouwen vandaag de re sultaten van het opinie-onderzoek officieel als volksraadpleging aan vaarden. Bovendien zal de volks vertegenwoordiging de zinsnede waarover is gestemd - Litouwen als onafhankelijke en democratische staat - in de grondwet opnemen. Vagnorius bevestigde gisteren opnieuw de bereidheid van Litou wen zonder voorwaarde vooraf met de Sovjetunie over het proces van onafhankelijkheid verder te onder handelen. Naar zijn mening hangt alles af van de Sovjetunie. Moskou moet zijn onbuigzame houding la ten varen. De Litouwse president Vytautas Landsbergis zei zaterdagnacht na het bekend worden van de voorlopi ge uitslag dat het resultaat van de volksstemming een duw in de rug is voor het Litouwse onafhankelij- heidsstreven. "Ik denk dat het een overwinning is over leugen en inti midatie. Het Litouwse volk heeft la ten zien dat het niet bang is en leu gens verwerpt", zei hij. De volks raadpleging in Litouweh is niet bin- NEW DELHI (Rtr) - In India is het afgelopen weekeinde een le ger van anderhalf miljoen volks tellers in steden, woestijnen, re genwouden en hooggebergte op pad getogen om uit te vinden hoe groot de bevolkingsexplosie nu werkelijk is. Het land zal de ko mende vijftig jaar meer inwoners tellen dan China. Op dit moment is India al tweemaal zo dichtbe volkt als China. Een volkstelling wordt in India eens in de tien jaar gehouden. Het is een gigantische onderneming en gezien de hoge graad van anafalbetisme en de in totaal 103 geschreven talen en nog eens eni ge honderden dialacten wellicht de grootste administratieve ope ratie in de wereld. De vraag is ook hoeveel vrou wen en kinderen er werken. Naar schatting werken 55 miljoen kin deren onder de veertien jaar, van wie tien miljoen in een vorm van slavernij. Tijdens de telling wor den vooral vrouwen aan de tand gevoeld. Zij behoren tot de slechtst betaalde arbeiders, als ze al worden betaald. In de meeste gevallen mag niemand weten dat ze werken, omdat dat in India niet hoort. "Zij moeten zeggen wat voor werk zij doen, ook al is het onbetaald op het familiebe drijf'. aldus een deskundige. In het afgelopen jaar zijn alle huizen in kaart gebracht, maar om een enigszins juist cijfer te krijgen moeten de tellers ook elke andere optrek af en elke tent of verzameling van leem en stokken met wat dak heet. Daarnaast zijn er op een ge schatte bevolking van 860 tot 865 miloen zielen nog eens zeker 600.000 daklozen, die slapen op trottoirs, of platforms van sta tions, onder viaducten of in bui zen voor de bouw. Deze mensen worden pas de laatste nacht ge teld. "Er zijn speciale teams, die drie weken niets anders doen dan na gaan waar deze lui 's nachts hui zen. Iedereen die tussen 9 en 28 februari in India is telt mee, dus ook toeristen". De tellers moeten door woestij nen op kamelen, met ossewagens van het ene gehucht naar het an dere, met kano's door regenwou den en ploegend door de sneeuw boven de sneeuwgrens. Dit is ook nodig omdat de vragen niet per post kunnen worden gesteld, daar nog geen vier op de tien i kunnen lezen en schrij- Pelgrims naar de vele hindu-, buddhistische en moslimheilig- dommen worden bij zonsopgang aangehouden en ondervraagd. Bij een stam op de Andamanen- eilanden. die is geslonken tot nog maar pakweg 100 zielen, moeten behalve het planten van de vlag van India eerst voedsel en sigaret ten worden neergelegd, daar men anders niemand krijgt te zien. Litouwse kinderen bij een stembus. In een volksraadpleging sprak het volk van de Baltische staat zich z massaal uit voor onafhankelijkheid en afscheiding van de Sovjetunie. TIRANA (GPD) - Leger en politie tie en militairen, die volgens oogge in Albanië hebben zaterdag met tuigen met knuppels, spaden en een grof geweld een eind gemaakt aan waterkanon tegen de demonstran- een volksoproer in de havenstad ten optraden. Toen betogers met Durres, 42 kilometer ten westen van stenen begonnen te gooien, zouden de hoofdstad Tirana. Volgens onbe- soldaten en oproerpolitie het vuur vestigde berichten zouden de on- op hen hebben geopend, lusten aan 5 tot 10 mensen het leven Na de mislukte bestorming trok hebben gekost, maar een woord- de uitzinnige menigte naar het cen- voerder van de regering heeft dat trum van Durres. waar zij haar woe- met klem ontkend. Tirana spreekt de koelde op het hoofdkwartier van officieel over 1 zwaargewonde. Bij de communistische partij en andere de onlusten, die de hevigste van de overheidsgebouwen. Onder het uit- laatste maanden waren, liepen 35 roepen van anti-Hoxhakreten wer- politiemannen verwondingen op. den honderden exemplaren van de In totaal 42 personen zijn gearres- verzamelde werken van de vroegere teerd. dictator door de ramen van boek- Het oproer begon toen circa winkels naar buiten gegooid. 20.000 Albanezen de haven van Dur- De toestand in Durres is nog ui- res aan de Adriatische probeerden terst gespannen. Overal wordt druk te bestormen om zich op een Itali- gepatrouilleerd en de stad is omstn- aanse veerboot met bestemming geld door tanks en militaire eenhe- Triest in te schepen. De laatste da- den. gen circuleerden geruchten dat Al- Ook in Tirana kwam het tot bot- banezen die dat wilden, zonder pas singen. De politie bond daar de en visum op in totaal drie Italiaanse strijd aan met enkele duizenden schepen het land konden verlaten, studenten van de universiteit, die al De massale stormloop van de, in verscheidene dagen alle colleges terdag hoofdzaak jonge, Albanezen liep boycotten om kracht bij te zetten o ap) stuk op een hecht cordon i poli- In kader van anti-misdaadcampagne JOHANNESBURG (AP) - De doeld Zuidafrikaanse politie heeft het af gelopen weekeinde in het kader van een grootscheepse anti-misdaad- batsjov. De centrale regering Moskou is van plan 17 maart een ferendum te houden in de gehele demisdrij' Sovjetunie, waarbij de bevolking tot het stelen opgetreden tegen i den verdacht van zeer uiteenlopen- ariërend van moord Het Afrikaans de publiciteit dan ter voorkoming van misdaden", zo stel de ANC-woordvoerder Saki Maco- zoma zaterdag nadat de politiecam- pagne onder de codenaam 'Operatie Donderslag' van start legaal gestookte alcohol. Volgens het ministerie van recht en orde was Operatie Donderslag noodzakelijk omdat het misdaadcij fer in Zuid-Afrika aanzienlijk is ge- zich kan uitspreken houd van de eenheid van de Sov jetunie. Landsbergis zei te hopen dat de andere Baltische republieken, Est land en Letland, eveneens eigen volksraadplegingen zullen houden. Voor de campagne werden taal 30.000 man politie en leger inge zet. De politie zei 11.361 het be- Nationaal Congres (ANC) trekt de hebben gearresteerd, onder wit motieven van de politie in twijfel heeft geëist dat wordt bekendge- verdenking maakt hoeveel blanken en hoeveel denking zwarten zich onder de arrestanten ging tot bevinden. "Deze operaties lijken eerder be- erdenking van moord. 92 op m roof en 42 op ver- verkrachting en po- verkrachting. Daarnaast werden in totaal 110 gestolen auto's in beslag genomen en 60.816 liter il- lijking met het jaar daarv gering wijt de stijging te daadcijfer deels a 43 guerrilla-verleden tie zou hebben bijgedragen tot de ten geweldige toename in het gebruik Het van AK-47 geweren. De regering is aparte campagne gestart brigade-generaal Oupa Gqozo. De enng, die op touw was ge- het ANC. Het zet door drie hoge officieren, mis- de organisa- lukte door de weigering van solda te doen. as de tweede couppoging in twee weken in het formeel onafhan kelijke thuisland aan de Indische reeks eisen ter 'verbetering van het hoger onderwijs' en hun woon- en leefomstandigheden. In het Engelstalige programma van radio-Tirana heeft de Albanese minister van defensie. Tigo Musta- qi. zaterdagavond geruchten tegen gesproken dat de Albanese strijd krachten een staatsgreep zouden beramen. Vooral in een op Albanië gerichte radio-uitzending van de Amerikaanse zender Voice of Ame rica was op deze mogelijkheid gez inspeeld. Mustaqi noemde de strijd- Bekkersdal zeker krachten een "nationaal instituut" en een "absoluut betrowbare factor in de verdediging van het land". Sinds enkele dagen worden am bassades en consulaten van Zuid- Afrika in tal van Balkanlanden overstelpt met inreisverzoeken van Albanezen. In de straten van Tirana circuleren momenteel duizenden aanvraagformulierun voor emigra tie naar Zuid-Afrika. Couppoging In het Zuidafrikaanse thuisland deze geweren, die vooral populair Oceaan. Zuidafrikaanse troepen zijn in de zwarte woonoorden, van snelden te hulp om de orde te hand- Indonesië stelt islamiet terecht Cholera-epidemie De eind januari in Peru uitgebroken cholera-epidemie breidt zich nog steeds verder uit. Tot zaterdag wa ren al bijna 5200 patiënten geregi streerd en zijn er 51 mensen overle den. De regering heeft in verband met de epidemie de noodtoestand uitgeroepen in de kustgebieden, die het zwaarst worden getroffen. Maar ook uit de berggebieden, die tot dusverre vrij bleven, zijn inmiddels de eerste ziektegevallen gemeld. (DPA) Angola De zesde ronde van de onderhande lingen over een wapenstilstand in Angola is op niets uitgelopen. De Angolese regering en de guerrilla organisatie Unita konden geen overeenstemming bereiken over een datum voor een wapenstilstand en de onderhandelingen zijn voor onbepaalde tijd geschorst. (DPA/Rtr) Busongeluk Eenenveertig personen zijn zater dag om het leven gekomen doordat een autobus in het noord-oosten van Brazilië door de vangrail op een brug reed en vijftien meter naar be neden in een rivier stortte.(AP) Hongerstaking De Chinese dissident Chen Ziming, die is beschuldigd van opruiing en daarvoor terecht zal moeten staan, is in de gevangenis in hongersta king gegaan, in de hoop dat zijn pro ces wordt uitgesteld.(AP) Pakistan Bij vuurgevechten tussen verschil lende politieke groeperingen in de stad Sukkur, in de centrale provin cie Sindh, zijn het afgelopen week einde ten minste dertien personen om het leven gekomen. De strijd gaat voornamelijk tussen leden van de militante Mohajir Quami Move- ment (MQM) en de Jamiat Ulemae Pakistan, een religieuze groep.(AP) Colombia Ondanks het feit dat ze vrijdag de bereidheid uitspraken om met de regering te praten over vrede, blij ven linkse guerrilleros in Colombia aanslagen plegen. Het afgelopen weekeinde ontvoerden zij vier ver slaggevers van de Colombiaanse te levisie, samen met tien politie-agen- ten, en haalden zij drie nationale te- levisiestatons een paar uur uit de lucht. De schade als gevolg van een week van aanslagen beloopt een kleine twee miljard gulden.(GPD) bedrag van 6000 rand uit gekeerd Gevechten Aanhangers van rivaliserende te facties zijn elkaar in het z woonoord Bekkersdal, bij Johanne- uitbrak en keerde sburg, te lijf gegaan met speren, lerijl terug, messen en vuurwapens, zo heeft de Zuidafrikaanse politie gisteren be kendgemaakt. Bij de gewelddadig heden in Bekkersdal viel eén dode. In de provincie Natal vielen twee doden bij nieuw geweld tussen aan hangers van het ANC en de Inkatha Vrijheidspartij. Het onderlinge zwarte geweld duurt voort ondanks het feit dat de respectieve leiders van het ANC en Inkatha, Nelson Mandela en Man- gosuthu Buthelezi. hun aanhang op menzweerders 29 januari in een gezamenlijke ver klaring hebben opgeroepen de on derlinge strijd te staken. In de afge lopen twee weken zgn bij geweld- JAKARTA (GPD) - Een extreme lllimtrt. die in 1982 ter dood was veroordeeld wegens poging tot on dermijning van de staat, is geexecu- De militaire leider Gqozo ver scheen zaterdagavond voor de tele visie en zei dat regeringsgetrouwe soldaten de situatie meester waren. Gqozo bevond zich niet in Ciskei teerd. Legerautonteiten in Jakarta, arte toen de opstand zaterdagmorgen noch het kantoor van de openbare ïddags in al- aanklager in Bandoeng wil de exe cutie van Azhar bin Mohammed Een lid van de regerende Militaire Safar bevestigen. Het Instituut voor Raad. commandant Pita, zei dat legale hulp in Bandoeng bevestigde drie hoge officieren tijdens een bij- echter dat het doodsvonnis is vol- eenkomst met soldaten op de leger- trokken. basis van Bisho hun plannen had- Drie auto's zouden Azhar uit de den ontvouwd. Zij hadden kenne- gevangenis Sukamiskin, waar hij lijk gerekend op steun, maar een gevangen werd gehouden, hebben groep soldaten weigerde mee te opgehaald en naar een onbekende doen en er brak een schietpartij uit. plaats hebben gebracht Daar werd Volgens Pita was een van de hij door een vuurpeloton doodge- coupleiders legerbevelhebber An- schoten. drew Jamangile. De vermeende sa- De 48-jarige Azhar was een van de raakten gewond, leiders van de illegale Islamitische wisten te ontkomen. In de eer- Revolutionaire Raad. Hij behoorde ste berichten was sprake van do- tot de Imron-groep die in 1981 een den. maar dit werd later niet beves- passagiersvliegtuig van de Indone- tigd. PEKING - Op de eerste dag van het voorjaarsfestival in het Ditan park in Peking voert een louter uit mannen bestaande groep een traditionele dans ten uit, die de weg voorstelt die een aanstaande bruid aflegt naar de huwe lijksplechtigheid. De mannen, van wie de meesten in lompen waren gekleed, staken de draak met de zeer bekende voorstelling. afp» PARAMARIBO (ANP) - "We ho pen dat de uitslag van de volksuit spraak van 25 mei niet hetzelfde lot ondergaat als die van de verkiezin gen van 1987". Dat heeft Rufus Nooitmeer, voorzitter van de groot ste fractie in het Surinaamse parle ment, zaterdag verklaard. Hij deed dit nadat president Johan Kraag de datum voor de verkiezingen van al le volksvertegenwoordigende orga nen had bekendgemaakt in een openbare vergadering van de natio nale assemblee, het Surinaamse parlement. Nooitmeer noemde de bekend making van de verkiezingsdatum een "opluchting" voor het Suri naamse volk. Hg hoopt dat die be kendmaking voorkomt dat aange kondigde sancties tegen Suriname worden uitgevoerd. Nooitmeer be nadrukte dat het parlement was ge noodzaakt de militaire machtsover name van 24 december te accepte ren. "Nood breekt wet. We moesten het hoofd buigen". President Kraag zei dat de verkie zingen van 25 mei voor alle volks vertegenwoordigende organen gel den. Dit betekent dat er behalve een nieuw parlement ook nieuwe dis tricts- en ressortraden worden ge kozen. Deze organen van lagere or de werden bg de vorige verkiezin- hebben gen in 1987 ingesteld ma niet gefunctioneerd. Over kiezing van nieuwe districts sortraden was eerder geen stemming bereikt toen vice-presi- >ivv dent Jules Wijdenbosch met het de verdediger sische luchtvaarmaatschappij Garuda tijdens de vlucht had ge kaapt en de piloot had gedwongen naar Bangkok te vliegen Een Indo nesische commando-eenheid be stormde later het vliegtuig en schoot alle kapers dood. De kapers hadden anderhalf mil joen dollar losgeld geeist en de vrij lating van 80 gevangen islamitische fundamentalisten. De leider van de groep, Imron Bin Mohammad Zein, werd in 1982 geexecuteerd nadat president Suharto een gratiever zoek had geweigerd. Vorig jaar september wees het hooggerechtshof een verzoek van Azhar i ;uw proces van de hand, nadat n presidentieel pardon was ge- ïigerd. 'Recessie VS is het gedrang te komen. Gadden Lrr\t^to rliiiiv*' it ervoor dat de kieswet wordt Vall KOilC L1U UI parlement bijeenkw De parlementariër Jarien Gadden heeft zaterdag aan de regering ge vraagd hoe het zit met de registratie van kiezers in het binnenland. Door de "oorlogssituatie" in het oosten, zuiden en een deel van het westen Suriname dreigt die registratie iel pleit i gewijzigd zodat de Surinaamse vluchtelingen in Frans-Guyana ook BOCA RATON (Rtr) - aan de verkiezingen kunnen mee- m de Verenigde Staten zal kort en doen. mild zijn De opleving d.urna zal br- Volgens Kraag mogen er interna- scheiden zijn. Dat is de verwachting tionale waarnemers aanwezig zijn van tweederde van de 150 grote bij de verkiezingen. "Wg hebben Amerikaanse industriële ondeme- niets te verbergen Parlements- mingen die zaterdag in Boca Raton voorzitter Jagernath Lachmon (Florida) de jaarvergadering van het heeft de regering erop gewezen dat Nationaal Verbond van Industrie waarnemers moeten worden uitge- len (NAM) bijwoonden, nodigd. De industriëlen roepen de Ameri- Laehmon zei dat het parlement kaanse regering op alle aandacht te het hoofd niet heeft gebogen bij de geven aan de export van de Ver- militaire machtsovername Het par- enigde Staten "We moeten de ver- lement is bereid een nieuwe volks- groting van de export topprioriteit uitspraak te accepteren "Wij zijn geven in het nationale regeringsbe- niet bang voor een nieuwe volksuit- leid", verklaarde NAM-voorzitter spraak", aldus Lachmon. Jerry Jasinovski zaterdag.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7