Margarita, een parel in de Caribische Zee 'Nog steeds te weinig profs in de reiswereld' ZOMERVAKANTIE 1991 Verwennerij op het water met de Silja Serenade PAGINA 6 MAANDAG 11 FEBRUARI 1991 Ze zijn er nog, die tropische eilanden, die alles hebben wat je maar kunt wensen. Palmen, witte stranden, een heldere diep-blauwe zee, groene bergen en een fantastisch klimaat. Margarita, voer de noordoostkust van Venezuela, is zo'n tropisch eiland dat alles heeft om dromen waar te laten worden. door Peter Stiekema Reisorganisator ontdekt onbekend tropisch eiland Voor de meeste Nederlanders is het eiland, dat 38 kilometer van het Venezolaanse vasteland ligt, onbekend gebied. Toch werd het al in 1498 door Columbus ontdekt. Hij doopte het Margarita, hetgeen een Grieks-Latijnse term is voor parel. En, zonder te overdrijven, Margarita is een echte parel tus sen de talloze tropische eilanden in het Caribisch gebied, waarvan de meeste veelal ten onrechte een veel grotere naam hebben als toeristisch centrum. Het behoort tot de zogenaamde Benedenwind se Eilanden, waarvan ook Aruba, Bonaire en Curasao deel uitma ken. Margarita ligt op een klein uurtje vliegen van die laatste rest jes koloniaal Nederland. En vliegen is vanaf Margarita heel aantrekkelijk. Binnenlandse vluchten in Venezuela zijn name lijk spotgoedkoop en voor een habbekrats vliegje naar de hoofd stad Caracas, de hoogste water vallen ter wereld in het zuiden van Venezuela, de Angel Falls, naar de tropische koraaleilanden Los Roques of zelfs naar het Ama zonegebied. Tot voor kort waren er in ons land geen touroperators die Margarita in hun programma hadden opge nomen. Sinds begin november is daar verandering in gekomen. De van oorsprong Limburgse reisor ganisator 'Villahome' die de slogan 'holiday in style' hanteert heeft als eerste de weg naar het eiland gevonden en biedt een aan tal gevarieerde reizen naar Marga rita aan, in alle mogelijk prijsklas- Twee stukken Het eiland Margarita (oppervlak te 650 vierkante kilometer, 150.000 inwoners, waarvan onge veer 100.000 in de belangrijkste plaats, Porlamar) bestaat in we zen uit twee totaal verschillende stukken. Het westelijke deel, Peninsula de Macanao, is nage noeg onbewoond en is van de rest van het eiland afgescheiden door een prachtige lagune met man- grovebossen. Het oostelijke deel is dichter bewoond, maar de be volking concentreert zich vooral rond de stad Porlamar. Over bei de delen van het eiland verspreid liggen prachtige met groene wou den bedekte bergen. Het hoogste punt van het eiland ligt 954 meter boven de zeespiegel. Door de aan wezigheid van deze fikse bergen, die hier en daar de Caribische Zee lijken te kussen, biedt Margarita een gevarieerde aanblik. Wat overal in Venezuela opvalt, en dus ook op Margarita, is het enorme verschil tussen arm en rijk. Rijk is echt zeer rijk en arm is ook meteen buitengewoon arm. Het minimumloon beweegt zich rond de 150 gulden per maand, als je werk hebt tenminste. Venezuela is dank zij de Golfcri sis weer een rijk olieland (het der de ter wereld) en de benzineprij zen op Margarita zijn dan ook na venant, rond de 11 cent per liter. Water is er duurder. Dat wordt vanaf het vasteland met onder zeese pijpleidingen aangevoerd. De Silja Serenade gebouwd bij de Masa Yards, tot vorig jaar de be roemde Wartsila-werf in het Finse Turku is 's werelds grootste en mooiste veerboot. Maar ook de duurste. Rond 450 miljoen gulden investeerde eigenaar Silja Line in de eerste van weer een nieuwe generatie cruisa-ferries: met z'n lengte van 203 meter, z'n 56.000 ton, elf dekken in een kolos die 2500 passagiers kan vervoeren, bij na duizend hutten telt met in totaal 2500 bedden en ook nog eens 450 personenauto's of zestig trucks kan overvaren op z'n dagelijkse route tussen de hoofdsteden Stockholm en Helsinki. Scandinavië geldt sinds jaar en dag als trendsetter voor de tegen woordige cruise-ferry; een veerboot met voor de passagier veel comfort en verwennerij. In Scandinavië moet men vaak het water over als men op reis gaat. Op de dag dat de nieuwe Silja Serenade voor het eerst in Helsinki binnenliep, boekte de haven van de Finse hoofdstad een record. Die dag verlieten liefst 15.000 mensen met de veerboten van diver se rederijen Helsinki. Op één dag dreef een aantal bedden de haven uit dat het dubbele is van de totale beddencapaciteit van alle hotels in Helsinki. Varen per ferry is dus erg populair. De boten zijn ook in trek voor het hou den van congressen. Het bijzondere van het schip zit 'm overigens niet in allesovertref- fende cijfers. Niet zonder trots vermeldt directeur Ralf Sandström dat dit het eerste schip is dat volgens de nieuwste veiligheidsvoor schriften is gebouwd. En bij de bouw is ook zo veel mogelijk reke ning gehouden met hét milieu. De Silja Serenade zuivert z'n eigen afvalwater. Het schip is zodanig ontworpen dat het maar een be perkte golfslag ontwikkelt. Voor het voortbestaan van de vele eilandjes die de Silja Serenade dagelijks passeert is een agressieve golfslag niet zo gunstig. Van daar. De motoren gebruiken een speciaal soort olie met een geringe sulfaat-uitstoot. De motoren zijn in twee gescheiden machineka mers ondergebracht. Brand in een machinekamer zal dus niet het wegvallen van het totale motorvermogen tot gevolg hebben. Abrupte uitval van de elektrische stroom maakt het schip niet stuurloos; navigeren blijft mogelijk. Veel technische snufjes dus, die echter niet zo in het oog vallen. Wat wel opvallend is, is de revolutionaire indeling van de gigant. Het schip kent een 150 meter lange promenade, liefst vijf dekken hoog. Een imposante ruimte die aan de bovenkant wordt afgeslo ten door een glazen koepel. Je waant je een moderne winkelgalerij van uitdagende vormen en kleuren. Beneden bevinden zich allerlei winkels en boetiekjes, zitjes en res taurants. En boven in vier lagen een groot aantal binnenhutten met uitzicht op de promenade. Futuristische glazen liften zoeven op en neer. Vanuit de promenade en de erboven gelegen hutten heb je via een glazen wand in de achtersteven een weids uitzicht op zee. Dank zij deze constructie heeft tachtig procent van alle hutten een raam, dat uitzicht geeft op of zee of op de promenade. Vermaak en ontspanning genoeg aan boord van de Silja Serenade. Er zijn liefst zestien restaurants. Op 41 plekken kun je even neerstrijken om een consumptie te nuttigen. Dat kan bijvoorbeeld in een tropisch bad. Maar wie de vborkeur geeft aan een romeins bad, komt ook aan z'n trekken. Sauna-, massage- en fitnessruimten ontbreken evenmin. Natuurlijk is er een casino, een disco maar ook een entertainment- hoek met zitjes voor zo'n duizend bezoekers op verschillend ni veau. En het podioum is te verhogen of te verlagen. Voor de jeugdi ge passagiertjes is er een grote speelhoek. Ouders die hun spruiten hier achterlaten, krijgen een 'pieper' mee zodat ze opgeroepen kun nen worden. Directeur Sandström: "We zijn driejaar bezig geweest met de plan ning. Ik durf te zeggen dat dit het concept voor de jaren negentig is. We hebben een nieuwe generatie cruise-ferries op zee gebracht". Komende zomer moet het zusterschip klaar zijn en ook op de dienst Stockholm-Helsinki gaan varen. Na de ontdekking door Colum bus is Margarita tot in de negen tiende eeuw een Spaans eiland geweest, tot de opstand onder lei ding van de nationale held Simon Bolivar. Naar hem is de nationale munt, de Bolivar, genoemd, die op het moment dat wij het eiland bezochten (half november) om streeks 3,5 cent waard was. Maar zoals in ieder Zuidamerikaans land is ook in Venezuela de infla tie groot, dus de kans dat de munt bij uw bezoek nog minder waard is (en dus nog gunstiger) is zeker aanwezig. De voertaal is Spaans, de bekendheid van de bevolking met het Engels is niet gigantisch, hoewel je in elk hotel wel Engels sprekend personeel aantreft. Uit het Spaanse verleden resteren nog enkele oude forten als het Castillo de San Carlos Borromeo en het Castillo de Santa Rosa met antieke kanonnen. Het leven op het eiland is echt goedkoop. Voor een tientje heb je een fantastische maaltijd, in de wat kleinere lokale tentjes kun je al voor een gulden of vijf terecht, maar onduidelijk is hoe het er daar met de hygiëne voorstaat. Drankjes zijn ongelooflijk goed koop, voor taxi's (meestal grote oude Amerikanen, die vaak nau welijks meer de naam 'auto' ver dienen) betaal je niet meer dan een paar gulden per rit. Zelfs lan ge ritten over veertig kilometer kosten niet meer dan tien, vijftien gulden, afhankelijk van het on derhandelingsresultaat. De be volking is vriendelijk en behulp zaam en duidelijk nog niet ge wend aan massatoerisme. Rust Vorig jaar bezochten ongeveer 300.000 toeristen het eiland en dat is niet overdreven veel. Er was toen sprake van een terugval in het toerisme omdat er in de Vene zolaanse hoofdstad Caracas rel len waren geweest, die aan enkele honderden mensen het leven hebben gekost. Inmiddels is de rust in Venezuela, hersteld. Men hoopt dan ook dat hierdoor het aantal toeristen weer zal stijgen. De meeste mensen die Margarita bezoeken komen uit Canada, Groot-Brittannië, Denemarken, Duitsland en Venezuela zelf. Er zijn weinig Amerikanen bij en dat is waarschijnlijk van invloed op het feit dat Margarita nog steeds een goedkoop (taxfree) eijand is. Hoe lang dat nog het geval zal zijn, is moeilijk te beantwoorden. Dat hangt af van de ontwikkeling van het toerisme in de komende jaren. De vrouwelijke directeur toerisme van het eiland, Lidia Oli vier Urgelles, hoopt 'haar' eiland te bewaren voor het massatoeris me, zoals dat bij voorbeeld de Ca- narische Eilanden jaarlijks teis tert. Recent is er rond Porlamar in de hotel- en appartementen-sector veel hoogbouw gepleegd, een beetje in het wilde weg, zo lijkt wel. Lidia Olivier Urgelles wil, sa men met de gouverneur van het eiland, aan die wildgroei paal en perk stellen. Elders op het eiland mag al niet meer in de hoogte worden gebouwd. Het karakter van de oude centra zoals die van de hoofdstad La Asuncion en de talrijke feeërieke vissersplaatjes moet behouden blijven. Overi gens is een Nederlands marke tingbureau op het gebied van toe risme en recreatie, Peerenboom Travelmarketing te Amsterdam, bezig met het opstellen van een voorstel voor een toeristisch plan voor Margarita. Ook het bewaren van het leefmil ieu staat hoog in het vaandel ge schreven van mevrouw Olivier Urgelles en de autoriteiten op het eiland. Zo wordt bij voorbeeld het afval al gescheiden ingezameld en dat vind je vrijwel nergens in de Derde Wereld. Het afvalwater van het eiland wordt zoveel mo gelijk naar het vasteland ge pompt en daar gezuiverd, het geen je ook niet zou verwachten op een dergelijk, betrekkelijk af gelegen, eiland. Prijzen De prijzen, die Villahome (lid AN VR en Garantiefonds) voor een verblijf op Margarita in rekening brengt, beginnen vanaf pakweg rond de 2130 gulden voor een achtdaagse reis (vanaf plm. 2440 gulden voor een vijftiendaagse reis). Je kunt het in feite zo duur maken als je zelf wil. Dat hangt onder meer af van de accommo datie waarvoor gekozen wordt en van de extra's die je bij de reis wil betrekken. De accommodatie va rieert van prettige, niet overdre ven luxe, appartementen in Lake Plaza Beach Club, even buiten Polamar, tot villa's met alles erop De appartementen van Lake Pla za zijn alle met airconditioning uitgerust. Dat is voor Margarita een absolute noodzaak, want het eiland heeft gedurende onze win terperiode een warm, vochtig kli maat, met middagtemperaturen rondom de 30 graden. Daarnaast biedt Villahome duurdere appar tementen en kamers aan in onder meer het Hilton-hotel, in Margari ta Laguna Mar, Flamingo Beach Hotel, bungalows in Bahia de Pla ta en de onovertroffen zeer exclu sieve 'Ranchos de Chana'. Voor dat laatste vakantieverblijf dient echter een aanzienlijk forsere som te worden neergeteld dan voor bij voorbeeld Lake Plaza Beach Club. Wat accommodatie betreft biedt Margarita dus voor elke beurs wat wils. Er zijn keuze- en variatiemo gelijkheden te over. Op Margarita zelf maakt Villahome gebruik van de diensten van een lokale tour operator, Holiday Tours. De gid sen spreken goed verstaanbaar Engels. Meer informatie: Villahome, Oranje Nassaustraat 3. 64111 LD Heerlen, tel. 045-740000/718400. Prachtige stranden met achter de pal men verbor gen restau rantjes. Voor al vis en schelpdieren zijn hier in al le soorten en maten te koop. Margarita, blauwe zee, groene bergen en dromerige vissersplaatsjes. Hij is 31 jaar, lijkt jonger, oogt een beetje als een yup, Jaap Peeren boom, directeur van het vier jaar geleden door hemzelf in het leven geroepen marketingbureau voor recreatie en toerisme, 'Peeren boom Travelmarketing', nu ge vestigd in een statig pand bij het Amsterdamse Vondelpark. Na een toeristische opleiding op het NWIT (Nederlands Weten schappelijk Instituut voor Toeris me tegenwoordig Hogeschool voor Toerisme) in Breda, kwam hij terecht bi.j bedrijven en orga nisaties die zich bezighouden met toerisme. Hij begon bij Touris- tiek, dat hotelaccommodaties be schrijft, en dan met name datgene over de accommodatie wat niet in de folder van de reisorganisaties staat. Peerenboom was daarna sales manager bij Bontour, een reisbu reauketen in Utrecht en werkte hij bij Wigwam-stacaravanver- huur. Vervolgens stapte Jaap (even) van het reiswezen over naar een supermarkt-organisatie in het noorden van het land, om vooral het marketing-wezen van dichterbij te bestuderen. En tot slot van dit beknopte overzicht Jaap peerenboom, directeur van Peerenboom Travelmarketing: werkte hij bij ICN in Zoetermeer, een farmaceutisch bedrijf, waar voor hij exportplannen voor con- tactlezen en -vloeistof vervaardig de en contacten met importeurs in het buitenland zocht. Kennis Al die snelle overstappen waren erop gericht zich zo breed moge lijk te ontwikkelen en te oriënte ren. Met de achtergrondkennis, die hij op deze manier-in porte feuille en de wetenschap dat er veel leemten in kennis en uitvoe ring bij de reisbedrijven ten aan zien van het fenomeen 'marke ting' zijn, achtte hij de tijd rijp om op 27-jarige leeftijd zijn eigen be drijf te stichten, Peerenboom Travelmarketing. Op 1 januari 1987 vestigde hij zich als directeur en enig perso neelslid in het Amsterdams Ondernemers Centrum, maar de zaken gingen zo voorspoedig dat uitbreiding noodzakelijk was. Die was ter plekke al snel niet meer te verwezenlijken, zodat hij verhuisde naar een villa aan de Amsterdamse Waldeck Pyrmont- laan. Zijn bedrijf telt inmiddels zes man personeel, heeft een jaar omzet die boven het miljoen ligt en hij heeft Associates (partners dus) in Brussel, Colchester, New York en Frankfurt. Markt Wat houdt 'travelmarketing' precies in: "We zijn eigenlijk free lance marketingmanagers" zegt Peerenboom. "We kennen de markt waarin touroperators en reisagenten opereren op ons duimpje. We houden de vaklitera tuur bij en plegen zelf onderzoek. Het kennen van de (reis)markt, de wensen van de vakantieganger en het plegen van onderzoek daar naar, het bestuderen van accom modatie, public relations, het op zetten van advertentiecampag nes, dat hoort allemaal tot wat wij travelmarketing noemen". "Het verschil tussen een recla mebureau en een marketingbu reau is niet voor iedereen altijd even duidelijk. Een reclamebu reau maakt vaak hele mooie recla mecampagnes. Dat is ook het doel van zo'n bureau, reclame ma ken. Een goede boodschap in een goed medium en liefst zo goed mogelijk. Wij, als marketingbu reau, schakelen reclame in als dat de aangewezen weg is. Soms is het verzenden van 100, 1000, of 10.000 brieven een betere metho de. In een ander geval is het ver zenden van 100 persberichten be ter. Soms is een beurs, hoewel erg duur, de aangewezen weg. In een ander geval is een training in het telefoongebruik nodig. Wij .scha kelen die methode in, die voor het vraagstuk het meest effectief is tegen de laagst mogelijke kósten. Zo werkt dat ongeveer". Doelstelling Naast het feit dat hij als (kleine) werkgever zijn bedrijf natuurlijk zo winstgevend mogelijk wil ma ken, heeft hij als een soort hogere doelstelling de verdere professio nalisering van de reisbranche hoog in het vaandel geschreven. "In de reiswereld moet meer be langstelling komen voor cijfers en theorie, zodat er beter inge speeld kan worden op de wensen van de klanten. De reiswereld is eigenlijk een hobbybranche, in de jaren vijftig en zestig ontstaan als een soort liefhebberij. En dat vind je nu nog vaak terug. Er is te weinig professionalisme en dat kost veel bureaus de kop. In de jaren zestig en zeventig heeft de reiswereld de wind volop in de zeilen gehad. Er zijn nu 1500 reisbureaus en tweeduizend reis- verkopende banken in ons land en dat is eigenlijk 600 reisbureaus te veel. De banken zouden zonder meer kunnen verdwijnen want behalve zo'n 150 RABO-banken en tien AMRO-banken zijn het ei genlijk niet meer dan hoekpun ten. Je ziet nu al steeds meer een ketenvorming in de reisbranche. Kleinere reisbureaus sluiten zich aaneen om samen sterk te staan. Wat ook opvalt is dat, om eens een voorbeeld te noemen, de Limbur ger een betere (duurdere) vakan tie boekt dan bij voorbeeld een Amsterdammer. Die kruipt vaak in een appartement, terwijl een Limburger eerder voor een hotel vakantie kiest met alles erop en Niet alleen het aantal reisbu reaus in ons land is veel te groot, ook over het aantal touroperators (zeg maar de reizenfabrikanten) heeft Peerenboom zo zijn beden kingen. "Er zijn in ons land twee honderd touroperators, een reis bureau kan er maar een goede twintig verkopen, want meer fol ders passen er gewoonweg niet op de plank. Ook daar staat dus een sanering voor de deur. Door dat de reisbureaus moeten kiezen zulen er de komende tien jaar zo'n honderd touroperators verdwij nen", voorspelt Jaap.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6