Irak verwerpt elk plan voor bestand Iran blijft toch bemiddelen 5Carnaval een beetje raar zonder optocht Klein deel Palestijnen aan het werk in Israël Kuwayt zegt miljarden steun toe aan Groot-Brittannië Turkije beperkt toevoer Eufraat-water naar Irak Gorbatsjov stuurt weer gezant naar Baghdad MAANDAG 11 FEBRUARI 1991 jttóóRia PAGINA 5 TEHERAN (AFP/Rtr/DPA) Irak heeft gisteren elk plan voor een bestand in de Golf ver worpen. Het bevestigt zijn "onherroepelijke vastbeslotenheid de agressie te weer te staan" van de geallieerden, zo maakte Radio Baghdad bekend. Daarmee is tevens het jongste, Iraanse vredesinitiatief verworpen. De Iraanse president Rafsandjani zei gisteren in een telefoongesprek met de Italiaanse premier Andreot- ti. dat hij zijn bemiddelingspoging wil voortzetten en de dialoog niet als afgesloten beschouwd. "Ik ben ervan overtuigd dat ook een gedeel telijke terugtrekking van Iraakse bezettingstroepen uit Kuwayt tot een wapenstilstand kan leiden en daarmee tot het begin van een poli tieke oplossing. Het antwoord van Saddam Hussein op mijn voorstel was algemeen, slechter dan ver wacht, doch geenszins volledig te leurstellend", zei Rafsandjani vol gens de woordvoerder. De Iraakse vice-premier Saddun Hammadi wees het Iraanse initia tief voor een bestand gisteren in Amman in het openbaar af. Na af loop van een gesprek met koning Hussein van Jordanië zei hij tegen over verslaggevers: "in deze oorlog gaat het niet om Kuwayt, maar om de agressie tegen Irak terug te slaan. Daarna zullen in samenwerking met de islamitische landen oplos singen voor vrede te vinden zijn". Hammadi was zaterdagavond plotseling naar Amman gereisd na dat hij tevoren in Teheran het ant woord van de Iraakse president, Saddam Hussein, had overge bracht. Hammadi riep de Arabische landen ertoe op "de VN-resoluties die de aanval op Irak mogelijk maakten te brandmerken en alle le den van de coalitie tegen Irak op el- Ie mogelijke manieren te boycot ten". Radiotoespraak President Hussein heeft gistejen voor het eerst in twee weken een ra diotoespraak tot de Iraakse natie gehouden en het verzet van zijn land gedurende drie weken van voortdurende bombardementen te- Terroristen plegen 3 bomaanslagen ISTANBUL (AP) - Het afgelopen weekeind zijn drie bomaanslagen gepleegd. De eerste bom ontplofte zaterdagavond buiten het Franse consulaat in Istanbul. De explosie veroorzaakte geen schade en er vie len ook geen slachtoffers maar ver oorzaakte paniek op het nabijgele gen drukke Taksim Plein. Een voor heen onbekende organisatie die zich "Communistische Strijders Bond" noemde, heeft de aanslag op geëist. Een touringcar, die leeg stond ge parkeerd bij de Akropolis in Athe ne, werd zondag beschadigd door een bomexplosie. De bom was in een plastic zak onder de bus ge plaatst. Niemand raakte gewond. Volgens de Griekse politie werd de bus op werkdagen gebruikt om per soneel van een bedrijf voor lucht vaarttechnologie naar het werk te brengen op een Griekse lucht machtbasis. De aanslag is niet opge ëist. In Bayrut was de Saudische am bassade weekeind het doelwit van een aanslag. Syrische krant roept Irak op Saddam te doden DAMASCUS (AP/DPA) - De Syri sche staatskrant Al-Thawra heeft zaterdag het Iraakse volk opgeroe pen de Iraakse leider Saddam Husayn te vermoorden, om het Iraakse leger totale vernietiging in een geallieerd grondoffensief te be sparen. De krant zei dat Saddam zijn troe pen naar een zekere dood leidt, om dat de Irakezen geen kans hebben tegen de geavanceerde technologie en wapens van de geallieerden. De leider van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO, Arafat, heeft "een ieder die bevlekt is met het bloed van Iraakse burgers" met de dood bedreigd. De PLO-leider uitte zijn dreigement gisteravond via een in Algiers uitgezonden toe spraak op de radiozender 'De Stem van Palestina'. De VS hebben besloten 75 mil joen dollar aan economische hulp voor Jordanië te bevriezen wegens wat president Bush "de kennelijke ommezwaai van koning Hussein naar het kamp van Irak" heeft ge noemd. De Jordaanse koning zei zich ge kwetst te voelen dat de Verenigde Staten zijn recente commentaren hebben opgevat als pro-Iraaks. Hij verklaarde dat hij in de Golfoorlog alleen een humanitaire rol wil ver vullen. Hussein ontkende voorts in een interview met ABC-tv beschul digingen dat Jordanië behulpzaam is bij de wapensmokkel naar Irak. Iran heeft zaterdag onder auspici ën van het Internationale Comité van het Rode Kruis 16 ton medicij nen naar Irak gestuurd. Dat heeft het Iraanse persbureau IRNA be kendgemaakt. De zending, de twee de binnen tien dagen, ging bij KhOs- ravi de grens over. gen "de oorlogstoestellen van schande" geroemd, zo heeft het Iraakse persbureau INA gemeld. INA zei dat Saddam het geduld van het Iraakse volk had omschre ven als een bron van inspiratie voor de soldaten in Kuwayt, als "de kracht van het geloof aan het front". De president prees de "vastbera denheid, het geloof en het licht in de borst van de Irakezen" alsmede "hun geloof dat zij dé hun door God opgedragen rol niet zullen verza ken", aldus INA. De toespraak duurde ongeveer 25 minuten en werd uitgezonden om 22.00 uur Baghdad-tijd (20.00 uur Nederlandse tijd), kort nadat het persbureau 'een historische rede' had aangekondigd. HEERLEN (GPD) - "De Golfoor log''" De schmink rimpelt mee met zijn voorhoofd. Vragend trekt hij zijn blauw geverfde wenkbrauwen omhoog, laat zijn grote clowns- mond een stukje openhangen om beter na te kunnen denken. Maar een zinnig antwoord bedenken lukt niet meer. "Het is daar in elk geval warmer dan hier". Opgelucht neemt hij een ferme slok van zijn pilsje, alweer een inge wikkelde vraag opgelost. Als hij zijn mond weer opent, is dat om luid zin gend te verkondigen dat er bij hem 'enne eek aaf (een schroefje los) is. Waarschijnlijk is deze man 361 dagen per jaar een redelijk mens, ie mand met wie een goed gesprek te voeren valt. Het pleit voor hem dat hij nog geprobeerd heeft een ant woord te bedenken op de vraag 'wat vindt u van de situatie in de Golf. Andere carnavalisten keken alsof ze bier zagen branden, om zich daarna zo snel mogelijk uit de voeten te ma ken. Vier dagen lang willen ze geen moeilijke vragen beantwoorden; niet nadenken maar feesten. Oorlog of geen oorlog, optocht of geen op tocht. Desondanks lijkt het carna val in de Zuidlimburgse grensge meente Kerkrade op zondagmiddag wat moeizaam op gang te komen. Om half drie ligt de markt er bijna verlaten bij. Een bejaarde man loopt er wat verloren rond. "Andere jaren was het hier zo druk dat je er bijna niet door kon komen. Nu is het niet 'lus tig'. Ja, in Venlo en in Maastricht schijnt het beter te zijn, maar dat is voor mij te ver weg", zegt hij spijtig. Als er een cafédeur open gaat waaien er flarden muziek over de koude markt. 'Herzilein. du solist nicht traurig sein...' zingen de cafe- gangers zich moed in. Binnen is het al behoorlijk vol. Voornamelijk twintigers die met het glas in de hand volop meedeinen en meezin gen, met 'lalala' als meest gebezigde tekst. Bijna niemand is verkleed, een enkele waaghals draagt een bonte sjaal of grote kraag. "Natuur lijk was dat vorig jaar anders", ver telt een van de bezoekers. "En gis teravond was ook bijna iedereen verkleed. Maar het is toch een beetje raar zo zonder optocht". In Heerlen lijkt het leed om de af gelaste optocht zondagmiddag om half vier al lang geleden. In de tent op het Emmaplein is het behoorlijk vol. maar nog niet vol genoeg om écht gezellig te zijn. Maar de vele carnavalisten, k(l)eurig verkleed en geschminkt, houden met hun tam boerijnen, ratels en toeters het mo reel hoog. New Orleans Hoewel er elke dag lijkkisten kun nen arriveren van het oorlogsfront in de Golf viert New Orleans zijn wereldberoemde 'Mardi Gras', het tien dagen durende carnavalsfeest. Tot en met 'Fat Tuesday' ('Dikke Dinsdag', morgen) trekken er dage lijks gemiddeld acht optochten door deze 554.000 inwoners tellende havenstad van Louisiana. Heel even heeft New Orleans' burgemeester Sidney J. Barthele- mey overwogen de 'Mardi Gras' af te gelasten, uitsluitend uit medele ven met de Amerikaanse soldaten, van wie er zker 500 afkomstig zijn van Belle Chasse. de marinelucht machtbasis in New Orleans waar van de A 10-bommenwerperpiloten bekend staan als de 'C^jun Figh ters'. Nadat de maar liefst dertig 'kre- wes' (carnavalsverenigingen) be loofden hun parades ook op te tui gen met vaderlandslievende voor werpen zoals vlaggen en borden met daarop 'Support our Troops' (Steun onze soldaten) is de 'Mardi Gras' geen strobreed in de weg ge legd. Tot groot genoegen overigens van de plaatselijke middenstand en de politie. De door de Golfoorlog toch al kwijnende lokale economie van New Orleans zou door het niet doorgaan van dit carnavalsfeest bij na 16 miljoen dollar mislopen. En de 1000 politieagenten konden dan fluiten naar hun dik betaalde over- Vrees voor terroristische aansla gen tijdens de 'Mardi Gras' die op 'Fat Tuesday' haar hoogtepunt vindt in welgeteld zestien optoch ten. ontbreekt volledig in New Or leans. "Vergeet niet dat geweld alle daags is in Amerika, dus ook en vooral New Orleans. Hier moet je eerder uitkijken voor een mes of een kogel in de rug van een straatro ver die uit is op je portemonee dan op een aanslag van een door Sad dam Husayn gestuurde terrorist", schokschoudert Jed Home, stads- redacteur van The Times-Picayu- Werktijdverkorting De KLM heeft vrijdag bij het ministerie van sociale zaken de eerder aangekon digde aanvraag ingediend voor werktijdverkorting voor bepaalde categorieën van het personeel. De aanvraag is onder meer van toepas sing op zo'n 3.400 man grondperso neel en 4.700 man vliegend perso neel. Een Britse onderhoudsmonteur in specteert één van de enorme uitlaat pijpen van een Tornadobommen werper. De Tornado's, waarvan de meeste zijn gestationeerd, op het vliegveld in de Saudische woestijn, speelt naast de Amerikaanse B52 een belangrijke rol bij de bombarde- RIYAD (Rtr/DPA) De regering op Irak. (f< BETHLEHEM (AP/AFP/Rtr) - On geveer 1500 Palestijnen uit de door Israël bezette gebieden zijn gisteren voor het eerst sinds het begin van de Golfoorlog weer naar hun werk in Israel gegaan. Het leger had rond de 6000 werkvergunningen afgege ven, voor vijf procent van de Pale stijnen die in Israel werkzaam zijn. De Israëlische veiligheidsdien sten hebben onlangs op de West oever en in de Gazastrook 350 Pale stijnse leden van de Islamitische verzetsbeweging Harnas gearres teerd, zo heeft het Israëlische leger gisteren bekendgemaakt. Het leger zei dat één van de arrestanten ver dacht wordt van de moord op drie Israëliërs in Jaffa in december van het vorig jaar. De arrestaties hebben ook tot de ontdekking van pistolen en andere vuurwapens en van gege vens over de organisatie geleid. Duizenden Palestijnen kwamen gisteren ondanks hun werkvergun ning niet opdagen, mogelijk vanwe ge problemen met het vervoer en verwarring over de vraag of de uit gaansverboden, die na het begin van de Golfoorlog in de bezette ge bieden werden ingesteld, niet waren ingetrokken. Aan Palestijnen die werkten in de regio's Tel Aviv en Haifa, de steden die het doelwit zijn geweest van Iraakse raketaan vallen, is geen werkvergunning gegeven. "Wij wil wordt er kennelijk van uitgegaan dat het risico van chemische strijd middelen minder groot is dan het gevaar van een inslag van Iraakse raketten. Burgers moeten nu naar dichtgeplakte schuilkelders. Het overleg met een Israëlische militaire missie in Den Haag over de plaatsing van acht Nederlandse Pa- triot-lanceerinrichtingen in Israel is een dag uitgesteld, aldus Defensie. Duits bouwbedrijf onkent schending handelsembargo BONN (RTR) Het Duitse bouw bedrijf Strabag Bau AG heeft giste ren ontkend het handelsembargo van de Verenigde Naties tegen Irak te hebben geschonden. Het bednjf zou - volgens een publicatie in het weekblad Der Spiegel de straf maatregelen tegen Baghdad heb ben overtreden door onderhouds- el of werk uit te voeren aan een vliegveld in de Zuidiraakse stad al-Basrah. Der Spiegel meldde zaterdag in een voorpublikatie dat het bedrijf tussen augustus en december het VN-embargo ongeveer 70 maal heeft geschonden. Volgens het blad len niet dat de Palestijnen het gaat het om de ernstigste schending ISTANBOEL (GPD) - De water toevoer van de rivier de Eufraat uit Turkije naar Syrië en Irak, waar de rivier uitmondt, is sinds 1 februari verminderd van 500 tot 300 vierkante meter per seconde. Dit heeft het Turkse dagblad Cumhuriyet onthuld. Ingenieurs van de Atatürk-bar- rage in de Eufraat, waar de in greep moet worden uitgevoerd, zeiden dat er geen mankement was, dat zij instructies van hoger hand hadden, en dat het om een politieke beslissing moest gaan. Het Eufraat-water dat naar Sy rië stroomt wordt daar gébruikt voor de El Assad-dam en ook 300 meter per seconde zou daarvoor nog toereikend zijn. Irak zou het grote slachtoffer van een verdere stremming worden. In een poging het internationa- krijgen wanneer zij door de over- le handelsembargo enigszins te heid gesubsidieerde goederen bo- heffingen zijn opgeheven. Func tionarissen of winkeliers die van de schaarste proberen te profite ren zullen zwaar worden gestraft. Volgens een van de decreten is het Irakezen toegestaan om pro- dukten het land binnen te bren gen, zonder daarvoor invoerrech ten te betalen. In de praktijk gaat het om het handelsverkeer tussen Irak en het neutrale Iran. Een tweede decreet stelt een gevangenisstraf van vijf jaar op de verkoop van benzine of stook olie aan burgers door regerings functionarissen. De Iraakse rege ring heeft de levering van benzine en stookolie aan burgers stopge zet en de brandstof gereserveerd voor het leger. Een derde decreet bepaalt dat winkeliers een gevan genisstraf van drie jaar kunnen ballingschap van Kuwayt heeft Groot-Brittannie 660 miljoen pond (2,15 miljard gulden) toegezegd als tegemoetkoming in de kosten die de Britten maken in de Golfoorlog. Een verklaring van deze strek king werd gepubliceerd na gesprek ken tussen de Britse minister van buitenlandse zaken, Douglas Hurd, en de in ballingschap verblijvende emir van Kuwayt, sjeik Jaber al-Ah- med al-Sabah in Saudi-Arabië. Hurd is sinds vrijdag in het Midden- Oosten en heeft inmiddels ook met de Egyptische president Husni Mu barak gesproken over de Golfoor- ambtgenoot treffen. Groot-Brittannie heeft 35.000 mi litairen in de Golf. De Britse strijd macht bestaat onder meer uit een gewapende legerdivisie, zes squa- slachtoffer worden van wraakac ties", aldus een legerwoordvoerder. In de loop van gisteren werden opnieuw uitgaansverboden inge steld in de vluchtelingenkampen Shati en Bureij in de Gaza-strook, nadat daar anti-Israelische demon straties waren gehouden, evenals in log. Op zijn terugreis zal de Britse Arabische landen los te weken v minister in Rome ziin Italiaanse de anti-Iraakse coalitie. drons gevechtsvliegtuigen en dertig het kamp Askar op de Westoever. ciën zei eerder deze week dat de In het vluchtelingenkamp Dheishe kosten van de Golfoorlog voor dit zouden Israëlische soldaten een 12- begrotingsjaar, dat eindigt op 1 jarige Palestijnse jongen hebben april, wordt geschat op zo'n 1,25 doodgeschoten toen zij het miljard pond (4,15 miljard gulden). Hurd zei gisteren dat de Irak vol ledig heeft gefaald in zijn poging de openden op mensen die het uit gaansverbod schonden. Het Israëlische leger heeft giste ren de instructies voor het handelen bij een luchtaanval gewijzigd. Nu het embargo die tot i ontdekt. Project-manager Helmut Bredt- mann van Strabag Bau AG ver klaarde dat de onderneming haar werk in al-Basrah voortzette om te voorkomen dat zijn buitenlandse werknemers in gijzeling zouden worden genomen en als "menselijk schild" tegen luchtaanvallen zou den dienen. In een vijf pagina's tel lende verklaring zei het bedrijf dat de Duitse ambassade in Baghdad uitdrukkelijk had geadviseerd het werk voort te zetten. Volgens Der Spiegel leverde het bedrijf onderdelen, constructie plannen, gereedschap, chemicaliën, vrachtapparatuur en gasmaskers aan Irak via een dochteronderne ming in de Jordaanse hoofdstad Amman. MOSKOU (AP) Een persoonlijke gezant, Primakov, van Sovjet-presi dent Gorbatsjov is gisteren naar Baghdad vertrokken om opnieuw een poging te doen de Iraakse presi dent Saddam Hussein te overtuigen van de noodzaak zijn troepen terug te trekken uit Kuwayt. Dit is door Sovjet-media gemeld. Gorbatsjov waarschuwde zater dag de geallieerden in de Golf-regio het mandaat van de VN-Veilig- heidsraad niet te buiten te gaan en zei te vrezen voor de gevolgen van de oorlogvoering. Gorbatsjov zei niet in welke zin hij vreest dat de co alitie haar boekje te buiten zal gaan, maar eerder zeiden Sovjet-functio narissen te vrezen dat de geallieerde troepen uit zijn op een bezetting van Irak. Verder verzocht hij de Iraakse leider "alles te overwegen wat er voor zijn land op het spel staat en re alisme te tonen". De verklaring van de Sovjet-lei- der houdt geen wijziging in van de officiële steun door Moskou aan de internationale coalitie tegen Irak. De Sovjets hebben de coalitie ver baal voortdurend gesteund, maar onthouden zich" van iedere daad werkelijke hulp. In Leningrad protesteerden meer dan 7000 mensen tegen de Golfoor log en daarmee niet verbonden ont wikkelingen als het streven van de Baltische republieken naar afschei ding. Piloot weigert BONN (DPA/ANP) - De piloot van een m Nederland gehuurd trans portvliegtuig blijft weigeren Duitse militairen en luchtafweerraketten naar Turkije te vliegen omdat dat volgens hem 'oorlogsgebied' is. Het toestel, een Antonov-124 met een Sovjetbemanning, dat vrijdagoch tend had moeten vertrekken, staat nog steeds op het vliegveld van Keulen-Wahn. Het Duitse ministe rie van defensie heeft langdurig on derhandeld. Diyarbakir Middellandse Zee Zaterdag Irak schiet Scud af op Tel Aviv; 25 gewonden. Shamir gelooft overigens dat het gevaar voor Israël langzamerhand afneemt Zondag Iraans vredesinitiatief door Irak van de hand gewezen Kaspische zee SOVJETUNIE IRAK ISRAËL/X7®' Aviv j J^njzplén^ JORDANIË Baghdad Zaterdag Geallieerde vliegtuigen schakelen mobiele Scud-lanceer-installatie uit Zaterdag Franse Jaguars en Mirages vallen Iraakse artillerie-stellingen in het zuiden van Kuwayt aan. Amerikanen verwoesten commando-centrum Riyad Zaterdag Volgens Amerika zijn sinds het begin van de oorlog 750 Iraakse tanks vernietigd Zondag Cheney zegt dat grondoorlog begint als de gevechtsbommenwerpers geen doelen meer kunnen vinden om te bestoken zaterdag 9 februari zondag 10 februari maandag 11 februari SAUDI-ARABIË Khamis Mushayt [V

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5