Hevig verzet tegen korten op subsidies ?8 Alleen Nederland tegen opname van WEU in EG Verwarring in Zutphen door invoer Poolse MIG s CNV: 20.000 banen op de tocht in bouw tusSfö 'Uniek Vorstteam aanvulling op 06-11' Mitsubishi wil fabriek in Nederland MAANDAG 11 FEBRUARI 1991 BINNENLAND PAGINA 3 Andriessen roept op tot loonmatiging (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD/ANP) Tijdens de onderhandelingen over de tussenbalans is er op het terrein van de subsidies nog geen enkele vooruitgang geboekt. De ministers Andriessen (economische zaken) en Maij (verkeer) blijven zich heftig verzetten tegen grote aanslagen op hun portefeuilles. Het CDA-plan om het aantal strippen voor de startzone in bus, tram en metro te verhogen van een naar twee is ook nog niet van tafel. De PvdA is daar mordicus 'tegen. besluit moeten nemen over de gisteren opgeroepen de loonstijgin- Het bereiken van een grotere doel matigheid en efficiency bij de rijks overheid is wel besproken maar niet afgerond. Met name het afsto ten van taken naar provincies en ge meenten vormt nog een probleem. De bezuinigingen bij Defensie en Ontwikkelingssamenwerking staan ook nog niet vast. Hetzelfde geldt voor de vraag wie de extra kosten r asielzoekers moet betalen. voorstellen van minister Kok c overheidsfinanciën voor het lopen de jaar in het gareel te krijgen. Door een reeks tegenvallers dreigt het ka binet op een hoger financieringste kort uit te komen dan was gepland. Het gaat om maatregelen van meer dan 3 miljard gulden. Ongeveer tien procent daarvan wil Kok halen uit de eerder afge- Volgens premier Lubbers echter sproken verhoging van de benzine- vallen de problemen in het kabinet ac.?ijns op 1 juli met vijf cent. Kok Veel plannen liggen met elkaar in lijn. of vullen elkaar aan. Waar dat niet het geval is, is een compromis mogelijk, meent hij. Zo zijn de meningsverschillen over De fensie en Ontwikkelingssamenwer king volgens hem een stuk kleiner geworden. De onderhandelingen worden in de loop van deze week voortgezet. Het kabinet zal volgende week ook vil die optrekken naar tien cent. Voor het overige hebben de minis ters zelf voorstellen moeten aandra gen. De bezuinigingen van drie mil jard is opgenomen in het totale be drag dat de tussenbalans moet ople veren; ruwweg vijftien miljard. Vechtkabinet Minister Andriessen i gen te beperken. Ze moeten niet kij ken naar de behaalde winsten, maar naar de winsten die in de toekomst zijn te verwachten, zo zei hij in het NOS-programma Het Capitool. Een beperking van de loonontwikkeling is niet alleen belangrijk om de kop peling te handhaven, maar ook om dat de economische groei dit jaar een stuk lager uitvalt dan in voor gaande jaren. Veel meer dan be houd van koopkracht zit er volgens Andriessen niet in. In het NOS-programma zei de mi nister - vaak afgeschilderd als de be langrijkste tegenspeler van minis ter Kok van financiën in de discus sies over de tussenbalans - dat niet zo zeer de omvang als wel de aard van de bezuinigingen doorslagge vend zijn. "Die bedragen zijn op al lerlei manieren te berekenen. Het WINTERSWIJK/AALTEN (GPD) - Een storm in een glas water of ge vaarlijke wapensmokkel? Drie Poolse MIGs van het LIM 5 type zorgen nu al een week voor hoog spanning bij Justitie en de Econo mische Controle Dienst. Ze staan daar sinds een Duitse chauffeur, in gehuurd door de Winterswijkse transportondernemer Th. Raben, wat al te loslippig was geweest toen douaniers hem aan de grensover gang Hemden/Aalten vroegen of hij nog iets had aan te geven. 'Een straaljager', had hij als antwoord ge geven. De douaniers keken hun ogen uit toen ze inderdaad een gevechts vliegtuig, zonder vleugels maar met de boordkanonnen er nog op en een schietstoel aan boord, in de trailer aantroffen. Ze waarschuwden on middellijk Justitie in Zutphen, die meteen een onderzoek instelde. Snel werd duidelijk dat nog twee MIG's de grens waren gepasseerd. Deze vliegtuigen, voor Raben ver voerd door de Winterswijkers Erik Toebes en Bart Willekes, stonden al in Rotterdam. Daar werden ze uit geladen voor Schiedammer Albert Brongers (46), eigenaar van een ma- chinehandel. Op last van de Zutphense officier van justitie mr. G.J. de Haas werden ook de twee vliegtuigen in Rotter dam in beslag genomen. Alle drie werden overgebracht naar vlieg- veld Deelen bij Arnhem. De Haas wil de zaak tot de bodem toe uitzoe ken. Justitie is van mening dat de vuurwapenwet is overtreden. "Het boordgeschut is in Polen wel on klaar gemaakt, maar dat is in ons land niet voldoende", legt persoffi cier van justitie in Zutphen mr. J.C. Buttinger uit. Justitie laat niets aan het toeval over. "Je staat natuurlijk wel even te kijken als je die vliegtuigen ziet", aldus Buttinger. "We kijken nu wat strafbaar is. We hebben dan wel geen aanwijzingen dat de vliegtui gen voor oorlogshandelingen be doeld zijn, maar tegelijkertijd weet je dat in de Golf schepen rondvaren die sinds de Korea-oorlog niet meer gebruikt zijn". Handelaar Brongers snapt er niks van. Volgens hem maakt Justitie een hoop heisa om niks. Hij is er van overtuigd dat er niks mis is met de vliegtuigen, die hij in Bydgoszcz, een stad 300 kilometer ten noorden van Warschau, op de kop tikte. Via een tussenpersoon kocht hij de vliegtuigen van Poolse militairen. "Als die Duitse chauffeur niet was beginnen te kletsen aan de grens, was er niks aan de hand geweest. Die twee andere jongens stonden al in Rotterdam. Zij kwamen de grens zonder problemen over. Het was pure sensatiezoekerij van die Duit ser", beweert hij. Transporteur Raben heeft een an dere lezing waarom het mis ging. Dat de zaak aan het licht kwam, ligt volgens Raben aan het feit dat Brongers is vergeten een invoerver gunning aan te vragen. "Die heb je nodig bij vervoer uit Polen", legt hij uit Brongers meent dat de zaak niet meer is dan een storm in een glas water en dat overtreding van de wa penwet of zelfs wapensmokkel wel het laatste is waar men aan moet denken. "Die vliegtuigen zijn puur voor de verzamelaar. In Polen heb ben ze me verzekerd dat de boord- wapens en de schietstoel onklaar zijn gemaakt. Als er lopen uitste ken, hoeft het toch niet te beteke nen dat je ook kunt schieten", klinkt het verongelijkt. UTRECHT (GPD) - In de bouw dreigen dit jaar tienduizenden ba nen verloren te gaan. Oorzaak hier van is een dalende bouwproduktie door de terugzakkende economi sche ontwikkeling. Voorzitter F. van der Meulen van de Hout- en Bouwbond CNV schat het verlies aan banen op minstens 20.000. Dat getal kan nog aanzienlijk groter worden wanneer de overheid maat regelen neemt, die het kopen van een eigen huis onaantrekkelijker maken. Het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid becijferde vori ge maand dat de bouwproduktie dit jaar 3 procent kleiner zal zijn dan in 1990. Het ging er daarbij nog van uit dat de economische groei in Neder land een procent of 2 zou bedragen. Die groei lijkt volgens de meest re- sche zaken heeft de sociale partners gaat om het beleid". Andriessen wilde het kabinet niet betitelen als een 'vechtkabinet'. Over de coalitie zei hij: "misschien had ik wel iets anders willen kiezen, maar ze (de PvdA-bewindslieden) vallen me niet tegen". Andriessen achtte de betiteling van een vecht kabinet eerder van toepassing op het kabinet-Marijnen, waarvan hij destijds deel uitmaakte, dan op het huidige kabinet. cente ramingen echter helemaal achterwege te zullen blijven. Voor de bouw betekent dat vol gens Van der Meulen een daling in de produktie met 4 tot 5 procent in plaats van de eerder veronderstelde 3 procent. Met slechts deze produc tievermindering voor ogen bere kende Van der Meulen het verlies van 20.000 banen. Hij waarschuwt de politiek dan ook voor maatregelen die de wo ningbouw kunnen treffen. De over heid zou de verkeerde weg op gaan door verrhoging van het huurwaar deforfait en het beperken van de af trekbaarheid van hypotheekrente. De woningbouwproduktie in 1990 en in 1991 ligt volgens Van der Meulen 20 procent lager dan in de voorgaande jaren. Mercedes stelt presentatie uit GRONINGEN (GPD) - De presen tatie van de nieuwe S-klasse van Mercedes Benz voor Europese dea lers deze maand in Berlijn gaat niet door. Uit angst voor terroristische aanslagen heeft de Raad van Be stuur in Stuttgart besloten deze voor het concern en de automobiel branche belangrijke gebeurtenis uit te stellen. De presentatie zou plaats hebben in Berlijn en worden be zocht door het bestuur van alle Eu ropese vertegenwoordigingen. ADVERTENTIE 4^5"maar - "'«Airf n: Langegractil 3 Oiamanlplem 71-1 e: Heereweg 246 Noofdwiferhoul: Dorpsringweg 246 SievensWoem li Beukenpad 14 Wassenaar; Slarrenburglaan 47 Zoelermeer. Croesmckplem 1 Van onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL/LONDEN - Nederland staat alleen in zijn kritiek op de voorstellen om de Westeuropese Unie (WEU) volledig ondergeschikt te maken aan de Europese Gemeen schap en de EG-regeringsleiders voortaan de hoofdlijnen van het Eu ropese veiligheidsbeleid te laten uitzetten. Dat vindt de secretaris generaal van de WEU, de Neder landse oud-minister van defensie dr. Wim van Eekelen. Hij denkt dat de WEU over zes tot acht jaar zal zijn verdwenen. De Eu ropese Gemeenschap voert dan een eigen Europees veiligheidsbeleid. Voorlopig zal de WEU echter naast de EG blijven bestaan, maar zal de band tussen beide organisaties steeds nauwer worden. Vooruitlo pend daarop zal het secretariaat van de WEU volgend jaar van Londen naar Brussel worden overgeplaatst. Frankrijk heeft als laatste land zijn bezwaren daartegen ingeslikt. Volgens Van Eekelen zal dit zijn werk aanzienlijk vergemakkelij ken. De WEU, de EG en de NAVO kunnen dan veel makkelijker over leggen over het Europese veilig heidsbeleid. "Vergaderingen van ministers van de WEU, de EG en de Binnenland kort Vertraging door bom Nederlandse toeristen, die afgelo pen weekeinde per trein naar Oos tenrijk vertrokken, hebben uren lang vertraging opgelopen wegens een bomaanslag op een spoorlijn in Tirol. De explosie veroorzaakte ern stige schade aan de rails, waardoor het treinverkeer moest worden stopgezet. De bomaanslag is ver moedelijk een verzetsactie tegen het transport van Amerikaanse pantserwagens over de Oostenrijk se rails. Onderzoek bij Eldi Volgens justitie heeft de handelsfir ma Eldi Chemicals in Krimpen aan den IJssel eind vorig jaar 65.000 liter chemicaliën die als grondstof die nen voor de produktie van gifgas verkocht aan verschillende 'span- ningsgevoelige' landen. De chemi caliën staan op de lijst van strategi sche goederen die niet zonder ver gunning mogen worden geëxpor teerd. Eldi had geen vergunning. Het openbaar ministerie in Middel burg heeft de zaak nu in onderzoek. Lubbers beslist laat Premier Lubbers zal pas eind deze week bekijken of minister Ter Beek (defensie) een echte vervanger no dig heeft. Nu nog neemt minister Pronk (orttwikkelingssamenwer- king) de taken van de zieke Ter Beek waar. Ter Beek ging halverwe ge vorige week naar huis met ernsti ge verschijnselen van overver moeidheid en mogelijk hartklach ten. Van onze correspondent Ed Blaauw DEN HAAG - Een vrieskoude avond en een dametje op leeftijd, dat zich geen raad weet. Geen drup pel water komt er uit haar kraan. En zonder glaasje water kan deze oma uit Schevingen onmogelijk haar medicijnen innemen. Ze belt, op hoop van zegen, het Haagse vorst- nummer 070-3197300 en in een mum van tijd staan er een aantal met water gevulde flessen voor haar deur. Het werk van het 'Vorstteam', de redder in de nood als het in Den Haag vriest dat het kraakt. Of anders die oude Haagse me vrouw. in zak en as omdat haar ka chel het had laten afweten. En de bovenbuurman, op wie ze altijd kon terugvallen in geval van nood, was net met wintersport gegaan. Ze draaide het vorstnummer. Binnen de kortste keren stond de wijkagent op de stoep en was het weer behaag lijk warm in haar huis. Het Vorst team van de gemeente Den Haag laat niemand in de kou staan. Het team is er voor een gesprongen wa terleiding, een kapotte kachel, een thuisloze die geen onderdak voor de vrieskoude nacht heeft, voor alle voorkomende 'vorstproblemen' ei genlijk. Sinds donderdagmiddag is het Vorstteam van de gemeentelijke so ciale dienst dag en nacht paraat. Het vorstnummer werd in allerijl gelan ceerd in de plaatselijke dagbladen en door de regionale radiostations. Telkens draaien twee of soms meer hulpverleners een (betaalde) dienst van acht uur. Pas als de vorst ver- Djoeska Declemy van het hulp team. De Haagse bevolking weet het nummer te vinden. Vanaf don derdag heeft het vorstteam tussen de honderdtien en honderdtwintig telefoontjes opgevangen. Daarbij zit ook dat ene belletje van die me neer, die graag even wilde weten "waar de schaatstochten waren?" Want hij draaide toch een 'vorst- u dan? Een medewerker van het Vorstteam brengt een vrouw een fles water zodat ze - ondanks een gesprongen waterleiding toch haar medicijnen kan slikken. (foto (iPD, dwijnt wordt het crisisteam weer ontbonden. Maar zo lang het kwik 24 uur per dag onder nul blijft, blij ven de vrijwilligers, allen medewer kers van de sociale dienst, bij de te lefoon, wachtend op noodkreten van de plaatselijke bevolking. Gevoel van zekerheid Het Vorstteam is een initiatief van de gemeentelijke sociale dienst van Den Haag. "We bemiddelen. We vangen vragen op en schakelen de juiste instanties of bedrijven in. Het kan om politiehulp of een loodgie ter gaan, maar net zo goed ook om maatschappelijke hulp", zegt Silvia Korevaar van het Vorstteam. "Dit team geeft de bevolking een gevoel van zekerheid", zegt de Haagse wet houder drs. D. Ramlal. Een telefoonnummer voor men sen die in de problemen zijn geraakt door de winterse kou. Dag en nacht bereikbaar. Een dergelijk crisis team is redelijk uniek in ons land. Het is een extra service, een aanvul ling op 06-11 en andere nummers van hulp-instanties, zegt Silvia Ko revaar. "Wij werken uiteraard sa men met de politie, maar ook met het energiebedrijf. Als mensen met deze kou toch worden afgesloten dan kunnen wij als vorstteam van de sociale dienst een bemiddelende rol spelen". "Wij halen de eerste paniek weg bij mensen met problemen", zegt Kredietbank Afgelopen zaterdagavond hoefde het team overigens maar een enkele keer in actie te komen. "In 1987, toen het vorstteam voor het laatst in actie kwam, was het heel wat druk ker. Omdat toen veel kouder was en guurder ook. Binnen een paar da gen hadden we al zo'n driehonderd telefoontjes. Nu dus ruim honderd. In de meeste gevallen gaat het om een bevroren waterleiding", zegt Silvia Korevaar. "Vaak ook weten we hoe het afloopt, want we vragen de mensen altijd om ons terug te bellen", zegt Peter Klaring. Ook mensen die geen hulp nodig hebben bellen het vorstnummer, zoals die blinde meneer. "Veel suc ces jongens en al vast een prettig weekeinde. Ik hoop niet dat ik jullie nodig heb". Die ene mevrouw had wel hulp nodig. Een oude mevrouw die zo ontzettend bang was gewor den van de kou. Djoeska Declemy had er aan de lijn. "Ze zei van: straks ga ik dood en dan weet nie mand het. Ik heb een tijdje met haar gesproken en ze werd rustiger. Dit Vorstteam doet meer dan alleen zor gen dat er iemand naar de gespron gen waterleiding komt kijken GAMEREN Bij een miljoenenbrand in een manege in Gameren zijn zaterdagavond 25 paarden in de vlam men omgekomen. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de dieren waaronder zich bekende springpaarden bevonden niet meer gered konden worden. De manege brandde in een uur tot de grond toe af. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Omwonenden zagen vlak voor het uitbreken van de brand een donkerkleurige station car bij de manege staan maar uit het technisch onderzoek zijn geen sporen van brandstichting naar voren geko men. (foto ANP» NAVO kunnen dan op een dag plaatsvinden", zei Van Eekelen gis teren desgevraagd in Londen. Hoge diplomaten van de negen Westeuropese landen die in de WEU op veiligheidsgebied samen werken. hebben de afgelopen da gen in Londen overleg gevoerd over de toekomst van de organisatie. Daarbij ging het vooral om de vraag welke rol de WEU kan spelen in de plannen om de EG om te vormen tot een Politieke Unie, met een ge meenschappelijk buitenlands en veiligheidsbeleid. Frankrijk, Duitsland en Italië hebben de afgelopen week voorstel len ingediend om de WEU in de EG op te nemen. De regeringsleiders van de twaalf EG-landen zouden dan de inhoud van dat EG-veilig- heidsbeleid moeten uitstippelen, terwijl de Westeuropese Unie (waar de EG-landen Griekenland, Dene marken en Ierland geen lid zijn) de uitvoerder van dat beleid zou moe ten worden. De Nederlandse minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft die voorstellen onaanvaard baar genoemd, omdat daarmee de rol van de EG-ministers van buiten landse zaken zou worden uitgehold. Bovendien zou de democratische controle op die manier verminde- Van Eekelen: "Nederland is bang dat het supra-nationale element van de WEU wordt ondermijnd. Maar defensiebeleid is toch een zaak van de regeringen, dus dat gevaar 11ïkt me niet groot. De regeringsleiders stellen de hoofdlijnen op terwijl de ministers van buitenlandse zaken voor de praktische uitvoering zor gen". Van Eekelen, ook oud-staatsse cretaris van Europese zaken, zegt dat de regeringsleiders nu eenmaal het recht hebben te spreken over elk onderwerp van Europese poli tiek als zij dat willen. De ministers van buitenlandse zaken kunnen dan in EG-verband de politieke uit voering bespreken en in WEU-ver- band de defensie-aspecten, zei Van Eekelen. Hij is het ook niet met Van den Broek eens dat een vervlechting van de EG »*n de WEU kan leiden tot een uitholling van de NAVO. Van den Broek wil de WEU vooral een 'brug' laten zijn tussen EG en NAVO. "Maar als er geen sterke Eu ropese pijler komt. dan wordt de NAVO ook niets Dat kan alleen via de WEU", aldus Van Eekelen. Van de geplande verkoop aan de Schiedammer David Hart (32), die 25.000 gulden per vliegtuig neer wil de tellen, is door alle trammelant niks terechtgekomen. Hart zag af van de koop toen hij merkte dat Justitie ongewoon veel belangstel ling voor de MIG's aan de dag legde. Ook hij vindt dat de zaak ontzettend is opgeblazen en benaderde afgelo pen zaterdag de Vara om 's avonds bij Sonja zijn verhaal doen. "Ze doen alsof ze een atoombom gevonden hebben, maar in feite gaat het om een muggepoepje", liet de Schiedammer in een reactie na afloop van de uitzending weten. "Ik heb vliegtuigen gekocht, geen wa pens. Voor de Poolse wet was de boordbewapemng onklaar ge maakt. Ze hebben de lopen van de boordwapens doorboord. In ons land gelden blijkbaar andere re gels". Twee vliegtuigen had hij in middels doorverkocht Eën exem plaar moest zijn zaak. Hart houdt zich bezig met de aan- en verkoop van klassieke auto's, gaan sieren: als publiekstrekker. Transporteur Raben zit eveneens met de kwestie in zijn maag. Tegelij kertijd is hij er van overtuigd dat hij niks illegaals heeft gedaan, door de vliegtuigen te vervoeren. "Er is per tinent geen sprake van smokkel zoals sommige kranten suggereer den Met de papieren was niks mis. Denk je dat ik illegale dingen in mijn auto's wil hebben?!" Drie doden in Enschede door koolmonoxyde ENSCHEDE (ANP) - In een wo ning aan de Kneedweg in Enschede zijn zaterdag drie mensen om het le ven gekomen door koolmonoxyde- vergiftiging als gevolg van een lek kage in een centrale verwarmings ketel. Dit heeft de politie van En schede zaterdag meegedeeld. De dodelijke slachtoffers zijn de 30-jarige man en zijn twee zoontjes, respektievelijk vier en één jaar oud. De 28-jarige echtgenote en een der de, driejarig zoontje zijn met vergif tigingsverschijnselen opgenomen in een ziekenhuis. Volgens een woordvoerder van de politie verke ren zij buiten levensgevaar. De vrouw is werd wakker omdat zij zich onwel voelde. Zij is naar be neden gegaan en slaagde er in om tegen vijf uur in de ochtend zelf nog de politie te bellen waarbij zij zeer verward overkwam. Toen de ambu lance arriveerde bleken reeds drie gezinsleden te zijn overleden. DEN HAAG (GPD) - Mitsubishi Motors, de automobiel-tak van het Japanse Misrbishi-concem wil een fabriek in Nederland openen. Mi nister Andriessen (economische za ken) heeft hierover zaterdag een ge sprek gehad met de president van het Japanse bedrijf, Nakamuru. Het is de bedoeling dat Mistubis- hi gaat samenwerken met Volvo- Car in het Limburgse Born en met Volvo-Zweden. "Er zit schot in de onderhandelingen", zo liet een woordvoerder van Andriessen gis teren weten. Hij wees er op dat de president van zo'n groot bedrijf ook niet zomaar even naar Nederland komt om orienterende besprekin gen te voeren. Andriessens woordvoerder legde er echter de nadruk op dat niet al binnenkort beslissingen zijn te ver wachten. We zullen eerst onderhan delingen met Volvo-Zweden moe ten voeren en ook de Japanners zul len wel met de Zweden willen pra ten". Het doel van het samenwerkings project is. dat de produktie van Vol vo's in Nederland verzekerd blijft, maar dat daarnaast ook Mistubis- hi's in ons land worden geprodu ceerd. Het ligt volgens Economi sche Zaken niet voor de hand dat die laatste produktie in Born zal plaatsvinden. "De Japanners willen een eigen fabriek opzetten", aldus de woordvoerder. Te weinig fosfaat oorzaak magere garnalenvangst BAKKEVEEN (GPD) - De toe komst van de Nederlandse gar- nalenvissers ziet er somber uit. Juist het 'schoner' maken van de Rijn is de oorzaak van die slechte situatie, aldus bioloog Dolf Boddeke van het Rijksin stituut voor Visserij-onderzoek (RIVO) De teruggang in de garnalen- stand zou schrikbarend zijn. In 1989 bedroeg de totale aanvoer in Nederland 7 miljoen kilo gram. vorig jaar was dat niet meer dan 4.6 miljoen kilogram. Bodekke is ervan overtuigd dat de teruggang wordt veroorzaakt doordat er steeds minder fosfa ten in de R(jn voorkomen. Duitsland heeft sinds 1980 mil jarden marken uitgegeven aan het zuiveren van rioolwater. De 00 likten hnbben een onschatba re waarde voor het ntevMI in de kustwateren en de Wadden- De garnalenvissers merken in hun portemonnee nu nog wei nig van de teruglopende vang sten. omdat de prijzen enorm gestegen zijn. Volgens Boddeke is het onwaarschijnlijk dat de prijs lang op een niveau van f.18.- per kilogram zal blijven.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3