De zware gang van Bram Peper Openbare leven stort in bij twee graden onder nul Emmssm Blanke NG Kerk wil contacten herstellen met gereformeerden Wereldraad-deelnemers de straat op voor vrede MAANDAG 11 FEBRUARI 1991 Het volledig mislukken van de viering van het 650-jarig bestaan van Rotterdam is voor het grootste deel te wijten aan de bestuurlijke onkunde van burgemeester Bram Peper. Het ontbreekt hem aan kwaliteiten om leiding te geven en hij heeft een onberekenbaar karakter. Dit vernietigende oordeel sprak prof. A.C. Zijderveld van de Erasmusuniversiteit vrijdag uit na een uitgebreid onderzoek naar de gang van zaken rond de festiviteiten voor het 650-jarig bestaan van Rotterdam. Peper lijkt er niet van onder de indruk. Achteloos legt hij de kritiek naast zich neer. Een minpunt op mijn conduitestaat, aldus de burgemeester, maar dat is dan ook alles. Een portret van een intellectueel die niet houdt van linten doorknippen. ROTTERDAM Wekenlang heeft Bram Peper gepiekerd. Zou hij uit de wetenschappelijke wereld stap pen en de politiek ingaan of niet? Is het verstandig om de slangenkuil van de Rotterdamse PvdA in te stappen en voortaan clichématige speeches te houden bij het jubileum van een plaatselijke havenbaron? Moet de denker, de analyticus, de ghostwriter, kiezen voor de status en de pracht en praal van het ambt van burgemeester van de grootste havenstad ter wereld? "We spraken elkaar er een paar maal per week over", zegt de voor malige minister van sociale zaken W. Albeda. "Dat moet eind 1981 zijn geweest. Uiteindelijk heeft Bram gekozen voor het burgemeesters ambt en ik heb het nooit een slechte keus gevonden. Een burgemeester van een grote stad als Rotterdam of Amsterdam moet juist een denker zijn, een intellectueel die stuurt en beleid maakt. Ik denk dat hij het nog steeds naar zijn zin heeft". Voormalig CDA-fractievoorzitter in de Rotterdamse raad B. Bohré is het niet met Albeda eens: "Voor Rotterdam is Peper geen slechte keus geweest, maar voor hemzelf zou dat wel eens anders kunnen lig gen". Een Rotterdamse ambtenaar: "Peper is twee zielen in één borst. Achter de schrijfmachine is hij het gelukkigst. Dan is hij vrolijk en be zig. Representatie, opzitten en poot jes geven, vindt hij verschrikkelijk. Hij is een stugge, verlegen intellec tueel, die achter de schermen werkt". En D. Pettinga, voormalig secretaris van het gewest Rotter dam van de PvdA: "Een burge meester is er primair voor het repre sentatieve, voor het imago. Met mensen omgaan, is niqt zijn sterkste kant. Peper zou in andere functies meer kunnen betekenen". Peper trad in maart 1982 aan, wat betekent dat hij volgende maand halverwege zijn tweede termijn van zes jaar is. Hij volgde de populaire, charismatische André van der Louw op, die na lang aandringen van de PvdA koos voor het ministe rie van CRM in het kortstondige ka binet Van Agt-Den Uyl. Onomstreden was de benoeming van Peper niet. De Rotterdamse PvdA wilde Schelto Patijn als nieu we burgervader en de toenmalige Zuidhollandse commissaris van de koningin Maarten Vrolijk droeg Pa tijn ook voor bij PvdA-minister Ed van Thijn. Van Thijn week echter van de voordracht af, vooral onder druk van het toenmalige Rotter damse college van B en W. De ach terban voelde zich gepasseerd en gebruskeerd. Een valse start dus en sindsdien is het nooit meer goed ge- In de afgelopen negen jaar is een beeld van Peper ontstaan als een burgemeester die van incident naar incident gaat. Hij is voortdurend be zig met zich verdedigen. Hij had de pech na Van der Louw te komen, maar slaagde er zelf niet in helder en open naar buiten te treden. Zijn zinnen zijn lang, ingewikkeld, vol ironie en zelfspot. Sommigen vin den dat prachtig, anderen doorzien zijn humor niet en ergeren zich aan zijn arrogantie. Onder het regiem van Peper be hield Rotterdam zijn imago van een stad waar misschien wel hard wordt gewerkt, maar waar weinig leuks is te beleven is. Glanzende kantoorko lossen in de binnenstad, een gore haven, een lege Kuip en wat beest jes in Blijdorp, dat is het wel zo on geveer. Ëen raadslid: "Met Peper is het altijd een beetje moeilijk, het lijkt allemaal van zover te moeten komen. Het is nooit eens gezellig, ouwe jongens krentebrood". Genadeloos Abraham Peper werd op 13 februari 1940 in Haarlem geboren. Hij stu deerde sociologie, economie en Noorse taal in Oslo. In 1965 promo veerde hij in Amsterdam op het proefschrift Vorming van het Wel zijnsbeleid. Hij ging op de toenmali ge Rotterdamse Hogeschool wer ken en werd in 1974 persoonlijk ad viseur van CRM-minister Van Doorn. In 1975 volgen de benoe ming tot hoogleraar in Rotterdam en jn 1977 werd Peper kroonlid van de Sociaal-Economische Raad. In de loop der jaren schreef Peper vele artikelen. Studenten die hem mee maakten herinneren zich "dat je niet even op het laatste moment een scriptie in elkaar kon flansen. Dan haalde hij je genadeloos onderuit". Bij zijn aantreden als burgemees ter zei Peper: "Ik hou niet van ruzie, ik heb wel standpunten". Vooral ambtenaren hebben dat gemerkt. Peper haalde een aantal heilige huisjes omver wat leidde tot hoog lopende conflicten en reorganisa ties. Ook met de politietop waren er botsingen. De heimwee naar André van der Louw nam onrustbarende vormen aan. Van der Louw kon als geen ander met mensen omgaan. Hij had voor iedereen een open oor en verstond de kunst om mensen tot elkaar te brengen. Elke Rotter dammer kende André, die kon geen minuut rustig door de stad lopen, maar als Bram over de Coolsingel wandelt, merkt niemand hem op. Zo was het in het begin en veel ver anderd is het nooit. Hartelijk Menno Vellinga kent Peper al 33 jaar. Ze studeerden samen in Am sterdam en spreken elkaar nog steeds enkele malen per week. Hij kan zich niet voorstellen dat Peper als buitengewoon arrogant wordt getypeerd. "Bram is onvoorstelbaar hartelijk. Hij is door dik en dun loy aal, geestig en humoristisch en heeft een ongewoon intellectuele kracht". Mensen die hem vaak meemaken zeggen in koor dat Peper verlegen is. Sommigen voegen eraan toe dat hij dat probeert te maskeren door assertiviteit. "Ik kan me wel voor stellen dat mensen hem arrogant vinden. Als hij antwoordt op een vraag wordt dat meestal een erg lang verhaal, dat vol understate ments zit. Zo praat hij nu eenmaal. Dat vind je leuk of niet. Sommigen vinden het verschrikkelijk zelfge noegzaam", zegt voormalig CDA'er Bohré. Schelto Patijn (nu commissaris van de koningin in Zuidholland) wil niet veel kwijt over huisvriend Bram Peper. Hij roemt diens kwali teiten. "De kracht van Peper is zijn analytisch vermogen. Hij maakt kleine zachte grapjes maar dat be waart hij voor selecte gezelscha pen". Ook André van der Louw, als voorzitter van het Openbaar Li chaam Rijnmond jarenlang tegen over Peper, waagt zich niet een aan oordeel: "Over je opvolger moet je je nooit uitspreken". Ischa Meijer In de negen jaar die Peper als bur gemeester in Rotterdam heeft door gebracht, kwam hij een aantal maal in het nieuws door uitglijers en blunders. Zijn grootste vergissing was de dag in 1984 dat hij Ischa Meijer op de koffie en op de borrel liet komen. Een paar dagen later verscheen in Vrij Nederland een verhaal dat Peper maanden nage dragen zou worden en dat leidde tot het publiekelijk aanbieden van zijn Peper nam geen blad voor de mond en Nederland smulde. Zo be schrijft hij dat een deel van de PvdA tegen zijn benoeming was en zegt over zijn afdeling voorlichting: "Die Peper,'een stugge, verlegen intel lectueel, die achter de schermen werkt', tijdens een PvdA-congres in 1982. (foto Cees Zorn/GI'D) heeft nooit tegen de burgemeester gewerkt, maar ook niet voor hem. Die wou alleen maar persberichten uitgeven. Nu komt er 'policy sel ling'. Iemand die kan sellen. Was- poeder, collegebeleid, burgemees terschap - alles. Zo iemand wil ik. En hij hoeft niet betrouwbaar te zijn, maar wel voor mij. De selling was tot dusver abominabel". En over zijn ambtenaren: "Als je eens wist hoe lang het duurt voordat je een ambtenaar weghebt. Ach, na tuurlijk heb ik speeches laten schrijven, maar ik moest alles her schrijven" waarop echtgenote Gusta zich etaleerde hielp ook niet echt. Zo zei ze onder meer, nadat Peper op een verkeersovertreding was betrapt en de dienstdoende agenten de mantel uitveegde: "Bram dacht, eventjes de busbaan op. Het was maar voor één keertje". Over de rol van de burgemeesters vrouw: "Bram kan niet echt tegen een dom wijf thuis. Hij is toch niet met de vrouw van de bakker ge trouwd. Ik heb toch ook mijn ach tergrond. Ik heb als secretaresse vier staatssecretarissen afgewerkt. Aan trut-werkjes heb ik altijd een kelere-hekel gehad. Ik heb altijd Bram zijn SER-stukken gedaan". En over André van der Louw: "Die had de gemeenteraad niet in de Whisky In de Rotterdamse horeca gaan ver halen over Peper als dat hij een bui tengewoon arrogante man zou zijn die voortdurend een voorrangsposi tie opeist. Zo zou Peper bij herha ling hebben verordonneerd dat ta fels in zijn omgeving leeg blijven. Andere verhalen gaan over overma tig whisky-gebruik en het niet ge ven van fooien. Om het imago van Rotterdam op te poetsen en de haven te promoten reisde de burgemeester vrijwel de hele wereld af. Het kostte alles bij elkaar miljoenen maar concrete re sultaten heeft het nooit opgeleverd. Of het moeten de verhalen zijn over lomp gedrag en het mengen van pri vé- en zakelijke belangen. Bohré kan zich voorstellen dat het lijkt alsof Peper in de afgelopen negen jaar van incident naar inci dent is gehobbeld. "Maar je moet beseffen dat zijn werkwijze anders is. Hij is op de achtergrond bezig". Vakbondsman en nu Rotterdams raadslid Jaap van de Scheur: "Je moet hem niet vergelijken van Van der Louw. In het begin vond ik hem erg aarzelend. Hij werkt op de ach tergrond". Foeke Kuiper, jarenlang direc teur van Pakhoed en een naam in de haven: "Hij is niet erg toegankelijk. Dat komt pas als je hem beter kent. Hij probeert zaken te doen buiten de publiciteit om dus je merkt soms weinig van hem. Een voorbeeld? Nee dat weet ik zo gauw niet". Kees Bode, het naar Praag wegge promoveerde hoofd externe betrek kingen van de gemeente Rotter dam, in de Maasstad beter bekend als ongeleid projectiel, weet wel een voorbeeld: "Er heeft een heroriën tatie op het bedrijfsleven plaatsge vonden. Daar speelde hij een be langrijke rol in". Dominant De afgelopen maanden zat Bram Peper in de hoek waar de klappen vallen. Niet alleen het debacle rond Rotterdam 1990 heeft hem aange pakt, maar bovendien strandde eind vorig jaar zijn tweede huwe lijk. Op reis in Zuid-Amerika stortte Peper in. Na een paar maanden thuis is hij eind januari weer aan het werk gegaan. Wat jaren niet lukte, kon nu opeens wel. Minder eten, minder drinken, minder stress. Hij viel veertien kilo af en toont minder ongezond dan toen hij wegging. "Peper is een man met een sterke wil die zijn eigen weg gaat. Dat was vroeger op het voetbalveld al zo bij RCH en VOC en dat is nu nog zo. Bram was zeker geen schopper maar ging wel recht op zijn doel af. Hij had een ziedend schot en was overtuigd van zichzelf', zegt jeugd vriend Vellinga. Peper zal zijn oude makker geen ongelijk geven. Op de vraag of zijn karakter een belangrijke rol heeft gespeeld bij de mislukking van de jubileumviering van Rotterdam antwoordde Peper op zijn gebruike lijke docerende ironische toon: "Ik heb niet het gevoel dat mijn karak ter een dominant storende variabe le is geweest. Ware ik een slecht be stuurder dan had ik hier niet meer gezeten". LONDEN In de verte, tegen de witte hellingen van de Hampstead Heath, is een eenzame skier aan een matineuze afdaling bezig. Veel ou ders hebben het voorbeeld van hun kinderen gevolgd en zich bij hun begripvolle werkgever afgemeld. De werkgever leest immers ook de krant: het is dezer dagen in Londen kouder dan in Moskou. Een buurvrouw die haar ochtend blad was gaan halen, vroeg met een mengeling van ongeloof en bewon dering: "Gaat u vandaag de stad in? Ik denk niet dat de metro rijdt". Dat was gelukkig overdreven. De zij-ingang van het metrostation East Finchley (Noord-Londen) was gesloten, maar daar stond tegen over dat de hoofdingang open was. Het enige probleem was, dat de pas sagiers nog even niet naar binnen konden. Een blauw-geuniformeer- de, enigzins uit de kluiten gewassen functionaris van de London Under ground had zich als uitsmijter voor de deur geposteerd en hield eenie der tegen die het gebouwtje wilde betreden. Aan de rij van enkele hon derden wachtenden te oordelen, had hij dit werk al zeker een uur ge daan. "Ja, de metro rijdt vandaag", zei hij bezwerend. "We weten alleen niet hoe frequent. Daarom kan ik u nog niet doorlaten. De perrons zijn afgeladen vol. U moet nog even ge duld oefenen". Loket gesloten Sommige wachtenden zagen in de woorden van de uitsmijter een un derstatement en begonnen huis waarts te keren. Anderen herinner den zich ineens dat er ook nog zo iets als een bus bestond, lijn 102. De eerste kilometer ging vlot, en met een snelheid van zeker tien ki lometer per uur schoot de be sneeuwde dubbeldekker over het asfalt de gemeente Barnet had die ochtend gestrooid. Daarna, zo dra de bus op grondgebied van Hig- hgate kwam, werd het parcours moeilijker. Weliswaar had Highgate ook gestrooid, maar helaas niet op de wegen die Barnet juist sneeuw vrij had gemaakt. "Londen is de eni ge stad ter wereld zonder overkoe pelend gemeentebestuur, zo ver klaarde een medepassagier. "De co ördinatie tussen de dertien gemeen ten laat soms wat te wensen over". Na ruim een uur kwam de bus echter toch tot stilstand. De reis naar het volgende metrostation, per ondergrondse minder dan vijf mi nuten, had iets langer gevergd. Maar de reis was niet vergeefs ge weest. Op Highgate Station deden geen breedgeschouderde onder- grondse-functionarissen dienst als portier. Sterker, er deden die dag 'Het is in Londen kouder dan in Moskou' helemaal geen functionarissen dienst. Op een bord in de hal stond geschreven: "Vandaag is het loket gesloten. Passagiers wordt verzocht bij het volgende station een kaartje te kopen". Niet onverwacht Deze periode van 'Siberische kou de', zoals temperaturen van twee graden onder nul handzaam wor den omschreven, kwam niet geheel onverwacht. Begin vorige week hadden de weermannen de koude golf reeds voorspeld, en de Londe- naren wisten dat ze vanaf donder dag sneeuw en vorst konden ver wachten. De meteorologen hadden hun werk goed gedaan. Veronruste pendelaars die de Britse Spoorwegen en de Londense Ondergrondse belden, kregen een geruststellend antwoord. De ver voersmaatschappijen waren op al- i Vorst kan kunst scheppen. Londen tobt les voorbereid. British Rail toonde zelfs een sneeuwruimende locomo tief op televisie. Een dag nadat de eerste sneeuw uit de hemel was gevallen, moesten Spoorwegen en Ondergrondse het toegeven: de dienstregeling was "een puinhoop" geworden. Op on gehoorde schaal waren lijnen ge blokkeerd en stations gesloten. Treinstellen vielen uit, vaak alleen maar omdat de deuren waren vast gevroren. Wissels vroren vast. Lon den was tot stilstand gekomen, en het aanvankelijke optimisme was misplaats geweest. De sneeuwrui mende lokomotief had goed werk gedaan, maar het publiek moest be seffen dat er maar twee van die loco motieven waren in het hele land. Zo snel lieten de Britse Spoorwe gen, ten slotte de oudste ter wereld, zich echter niet uit het veld slaan. Een dag nadat de directie haar falen had toegegeven, ging er opnieuw een verklaring naar buiten. "Gezien de omstandigheden", zo heette het nu, "hebben we het nog niet zo slecht gedaan". Dat was voer voor de zondagsbla den. De omstandigheden? Waren die niet hetzelfde of erger geweest elders in Europa? De Sunday Times belde een woordvoerder van de Duitse Spoor wegen in Frankfurt op. Waren er in Duitsland ook treinen uitgevallen als gevolg van de Siberische koude? De woordvoerder leek eerst de vraag niet helemaal te begrijpen. Si berische koude? Uitgevallen trei nen? Wat bedoelde deze Britse jour nalist? Na enige tijd begon het te da gen. "Ja, in 1984, hadden we hier temperaturen van meer dan twintig graden onder nul", herinnerde hij zich. "In dat jaar hadden we een paar vertragingen, ja". Een andere krant belde de Zwit serse Spoorwegen op. In Zwitser land had het donderdag en vrijdag ook gesneeuwd, zij het iets meer. En het kwik was er ook beneden nul gekomen, hoewel iets verder. De woordvoerder wilde het niet verhe len: ook de Zitserse Spoorwegen hadden hun problemen gehad. De trein uit Genève en Zürich naar Sankt Gallen, een reis van zes uur, was met een vertraging van 15 mi nuten aangekomen. Niet alleen de Spoorwegen ble ken onvoorbereid op de 'Siberische koude', ook de winkeliers. Bij Tesco in Finchley, een supermarkt met 30 kassa's, was zaterdagmiddag om een uur nog maar een bloemkool verkrijgbaar. Alle andere groenten waren uitverkocht, en de schappen op de zuivelafdeling begonnen ook al lege plekken te vertonen. Zenuw achtige managers spraken over 'Kerstverkopen'. Ook loodgietersbedrijven kon den het werk niet aan. Een van de allergrootste, Addison, verhoogde het uurtarief van 35 pond (115 gul den) naar 70 pond (230 gulden) om "de stroom opdrachten wat in te dammen". En tussen de bestelwa gens van de loodgietersbedrijven, glibberden ook de busjes van het gas- en waterbedrijf naar hun klan ten. Huizen in Londen beschikken over een buitengewoon gecompli ceerd stelsel van buizen, ketels, boi lers en pijpen. Een Londense aan nemer die vernam dat een door snee-huis in Nederland een enkele waterleiding heeft die alle kranen en toiletpotten van deze vloeistof voorziet, schoot spontaan in de lach en oordeelde toen streng: "Nee, dan is het systeem dat wij hier hebben wat verfijnder". Omdat Engelse bacterién worden geacht uit de toiletpot omhoog te kruipen en op miraculeuze wijze de drinkwateleiding binnen te drin gen, hebben Londense huizen twee waterleidingen: één voor de kranen beneden, een voor de toiletpotten en de kranen boven. Deze laatste waterleiding voert echter eerst naar zolder om daar een reservoir ter grootte van een zwembad te vullen, dat vervolgens het water levert voor badkranen en toiletpotten. In hui zen met een niet-geïsoleerde zolder bevriest dit 'zwembad' en het bijbe horende stelsel van pijpen indien het kwik onder min vijf zakt. In hui zen zonder zolder bevindt het 'zwembad' zich gewoon op het plat te dak en bevriest het bij temperatu ren van min een en lager. In Londen werden temperaturen gemeten van min zeven en omdat die nog even zullen aanhouden, dreigt behalve de waterleiding ook de liefde in gevaar te komen. Don derdag is St Valentines dag, waarop geliefden elkaar briefjes en bloe men zenden, maar de vraag is: hoe komen de bloemen in de winkel als de wegen en vliegvelden onbegaan baar zijn. John Kowarsky, manager van het importbedrijf Agrexco, zei: "We willen voor donderdag 2,5 mil joen rozen naar Heathrow vliegen. Het zou wel ironisch zijn dat we erin zijn geslaagd om die rozen in Israël te kweken, ondanks de Golfoorlog daar, maar ze niet in de winkel kun nen krijgen omdat het in Engeland sneeiiwt". Nederlandse kerk zo in lastig parket CANBERRA (GPD) - De Ne- derduits-Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika wil het contact met de Gereformeer de Kerken in Nederland her stellen. De deputaten voor oe cumenische betrekkingen zullen binnenkort een besluit moeten nemen over een ver zoek om een officieel gesprek. In 1978 werd de band door de Zuidafrikaanse kerk verbroken uit onvrede over de theologische koers van de Nederlandse zuster kerk. Het belangrijkste menings verschil tussen beide kerken be trof evenwel het aandeel van de NG kerk in de apartheid. De afgelopen jaren heeft de Zuidafrikaanse kerk haar koers geleidelijk aan gewijzigd. Dat re sulteerde in oktober vorig jaar tot afwijzing door de synode van de apartheid. Een maand later be leed de NG-synodevoorzitter tij dens een conferentie van bijna al le Zuidafrikaanse kerken in Rus tenburg openlijk schuld voor de kerkelijke sanctionering van apartheid. Sindsdien probeert de NG Kerk tot herstel van oecumeni sche contacten in binnen- en bui tenland te komen. Bij de Zuidafri kaanse Raad van Kerken is een aanvraag ingediend om waarne mer te mogen worden. Ds. L. J. Koffeman, secretaris van de deputaten oecumene, en enkele andere gereformeerde de legatieleden bij de Assemblee van de Wereldraad van Kerken in Canberra, hebben dezer dagen een gesprek met de drie NG-pre- dikanten die de Assemblee als waarnemer bijwonen, de synode- bestuurders prof. P. Potgieter en prof. J. Heyns en staffunctionaris dr. P. Rossouw. Het verzoek van de Zuidafri kaanse kerk brengt de gerefor meerden in een lastig parket. De synode van Almere (1988) sprak uit dat contacten met de NG Kerk pas mogelijk zijn wanneer deze geen schade doen aan de intense banden die er bestaan met de twee 'zwarte' NG kerken, de Sen- dingskerk en de NGKA, de vroe gere dochterkerken voor kleur lingen en zwarten. Tijdens een recent gehouden Zuid-Afrikaberaad van een aantal gereformeerde en hervormde kerken in West-Europa sprak een grote meerderheid van de deelne mers zich uit tegen contacten met de blanke kerk. Eerst zou duide lijk moeten zijn of de NG Kerk werkelijk bereid is volledig af te rekenen met de apartheid. Koffeman heeft zijn aarzelin gen over de hernieuwing van de contacten. "Aan de ene kant moe ten we erkennen dat de NG Kerk een enorme ontwikkeling heeft doorgemaakt'. Maar er zijn vol gens hem ook aanwijzingen dat de NG Kerk nog steeds probeert de verdeeldheid binnen de zwarte NG kerken aan te wakkeren. "Als het waar is, kan dat voor ons re den zijn om het gesprek met de NG Kerk nog niet aan te gaan". Wanneer de deputaten er niet uitkomen, wil Koffeman een uit spraak van de synode vragen, maar dat kan pas op z'n vroegst in het najaar. CANBERRA Verbroedering tijdens de Assemblee van de Wereld raad in Australië: een orthodoxe priester uit Roemenië omhelsde giste ren na een dienst in de Nationale Universiteit een jonge Australische (foto AP) Nederlanders 'bovenop' kwestie-Israël CANBERRA (ANP/GPD) - De Wereldraad van Kerken heeft za terdag een vredesdemonstratie in het centrum van de Australische hoofdstad Canberra gehouden. Ruim drieduizend personen na men deel aan de stille tocht die werd afgesloten met een gebeds dienst. Er viel een smet op de vredes- manifestatie door een misver stand bij de organisatie. Aanvan kelijk zou de tocht geleid worden door een groep aboriginals uit verschillende landen. In een later stadium werd een groep kinderen gevraagd voorop te gaan met een grote ballon in de vorm van de aardbol. De aboriginals wisten daar niet van en voelden zich he vig te kort gedaan. De frustratie liep zo hoog op dat de Wereldraad zondagmorgen de plooien weer glad moest strijken met een pu blieke schuldbelijdenis. Dat gebeurde aan het begin van de 'Lima'-viering, een avond maalsdienst gebaseerd op de overeenstemming over doop, avondmaal en ambt, die de We reldraad in 1982 bereikte in de Peruaanse hoofdstad Lima. In dit document is vastgelegd hoe christenen van allerlei denomina ties elkaar kunnen vinden op be langrijke onderdelen van hun leer. Tijdens de Assemblee van Vancouver in 1983 bleek het voor het eerst mogelijk op grond van dat document een gezamenlijke avondmaalsviering te houden. Alleen de oosters-orthodoxe ker ken houden zich daarvan nog af zijdig. De nacht van zaterdag op zon dag was er een vredeswake, waar in elk uur voor conflicten in een bepaald deel van de wereld wordt gebeden. De vredesactiviteiten stonden in het kader van het con ciliair proces voor gerechtigheid, vrede en het behoud van de schepping. De assemblee van de Wereld raad zal later een verklaring ovei de Golfcrisis en de nieuwe globa le context uitgeven, zo is besloten. Voorafgaande assemblee heeft het dagelijks be stuur van de Wereldraad reeds voor een onmiddellijk staakt-het- vuren gepleit. Binnen de Nederlandse en Duitse delegaties bestaat enige vrees dat de verklaring geen of onvoldoende aandacht aan het bestaansrecht van Israël zal schenken. De secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, dr. K. Blei, zei "er boven op te zullen springen" als het die kant op gaat. "Ik ben waakzaam". Ook een ander Nederlands be stuurslid van de Wereldraad, de gereformeerde predikante M. van der Veen-Schenkeveld, wil haar invloed aanwenden om te voor komen dat Israël wordt "verge ten". De voorzitter van de Evangeli sche Kerk van Duitsland, bis schop Martin Kruse, is van me ning dat het bestaansrecht van Is raël duidelijk in de verklaring on derstreept moet worden. "Wij re kenen op de Hollanders", zo zei hij. "Als Duitsers kunnen wij dit niet als eersten aan de orde stel len, maar we zullen een eventueel Nederlands initiatief van harte ondersteunen". De apostolisch-katholieke me tropoliet van Baghdad, Mar Ge- wargis Sliwa vindt dat een oplos sing voor de problemen in het Midden-Oosten concessies vraagt van alle kanten. Maar het is niet te verwachten dat de Irakese ker ken president Saddam Hussein zullen vragen zich uit Kuwayt te rug te trekken. De kerken in zijn land zijn volgens de metropoliet aan "beperkingen" onderhevig.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2