Zomer van '91 loopt blauwtje Het avontuur lokt, maar echte spanning blijft achterwege Mode kan niet strak en bloot genoeg zijn Modewereld houdt adem in - alles kan en mag PAGINA 20 Zijn we mode-moe? Zijn we het beu om ons elk sei zoen opnieuw te moeten verdiepen in de vraag 'Wat moeten we nu weer aan'? Of zijn we inmiddels zo in dividualistisch geworden, dat we niets anders meer willen dan een enorme verscheidenheid aan kleding stukken om helemaal naar eigen smaak uit 'de grote hoop' dat te kiezen waarin we ons het prettigst voe len? Een duidelijk antwoord op deze vragen valt niet te geven. Feit blijft wel, dat de mode amper nog een nieuw gezicht laat zien. Zeker voor voorjaar en zomer '91 sluit het kledingaanbod naadloos aan op dat van de afgelopen zomer. Kort, ultra-kort of juist lang, smal en breed, wijd of strak; een voorkeur bestaat er ken nelijk niet meer. Op zich is deze luwte in creativiteit geen verontrus tend verschijnsel. Althans niet in een 'fin-de-siècle- periode', zoals wij die nu beleven. Ook in voorgaande eeuwen gaf het laatste decennium vaak een mode beeld te zien waarin rust overheerste, om direct na de eeuwwisseling om te slaan in een golf van vernieu wingen. Niet zo vreemd dus, dat ook nu de modewereld de adem lijkt in te houden. En dat deze periode, net als in het verleden, wordt benut voor een herwaardering van stijlen, die in het verleden veel opzien baarden. In de voorjaars- en zomermode '91 komt dit onder meer tot uitdrukking in een mengeling van 'oude suc cesnummers', zoals de marinelook, aangevuld met 'evergreens' als pakjes in Chanelstijl en typische Hermèsdessins. Wat niet betekent dat het een saai modeseizoen gaat worden. De heldere kleuren of juist zoete pastel tinten en de speelse, soms heel jeugdige modellen, zorgen voor flink wat 'schwung' in het straatbeeld. Bovendien lijken de stoffen en de dessins nog steeds luxueuzer te worden. Maar echt opzienba rend...? Dat is de voorjaars- en zomermode '91 zeker niet. MAANDAG 11 FEBRUARI 1991 Italianen terug naar jaren zestig 'Remember the sixties'. Het lijkt haast een bevel, dat de Italiaanse mode-ontwerpers met hun confectiecollecties voor voorjaar en zomer 1991 geven. Je ontkomt er amper aan bij het zien van de enorme verscheidenheid aan mini rokjes, hot-pants, ultrakorte hemdjurken, kleurrijke des sins, schoenen met hoge hak ken en - niet te vergeten - aan- plakwimpers. De jaren-zestigstijl wordt zelfs overdreven, want de rok ken zijn nog korter, de heupen nog strakker verpakt en de borsten nog bloter of juist ge accentueerd met brutale tops en corsetjes. En de ogen? Die lijken zelfs nog meer op die van een Bar- bie-pop; omlijst door wim pers, langer dan die welke Liz Taylor naar Richard Burton opsloeg t'ijdens de verfilming iri '61 van 'Anthony and Cleo patra'. De terugkeer van de jurk was waarschijnlijk het be langrijkste fenomeen op de shows in Milaan. De benen moeten bloot, hetzij onder een mini-rokje, hetzij onder een korte broek. Of onder een jurkje, dat maar net de boven benen bereikt en dat bij voor keur is uitgevoerd in een nauwsluitend stretch-materi aal. Overigens omvatten de Ita liaanse collecties ook tal van japonnen in de A-lijn of trape- ze-vormige modellen, zoals die te zien waren in Hepburns beroemdste film 'Breakfast at Tiffany's', dan wel zonnejurk- jes met een haltertop voor in de stad of voor aan het strand. Zo liet Krizia bijvoorbeeld gebloemde zijden hemdjurk- jes zien voor overdag en met zilverkleurige biezen afge werkte exemplaren voor het cocktail-uurtje. Naarmate de avond vordert mag er wat Ma- riuccia Mandelli, de ontwerp ster achter het huis Krizia, be treft steeds meer van lijf en le den worden getoond. De zoom van avondgewaden stijgt dan ook steeds verder naar boven, terwijl micro hot pants, gecombineerd met bh- tops volgens Mandelli een uit stekende dracht voor de war me zomeravonden zijn. Deze ronduit sexy outfits vormen een contrast met de aanmerkelijk draagbaarder kleding van Genny's, die keu rige marine pakjes met grote goudkleurige knopen liet Dat de jaren-zestig-mode ook kan herleven zonder schaamteloze extravagantie bewees Genny took met een serie jurkjes, dusterjasjes en blouses in fraaie oceaantinten en versierd met afbeeldingen van koralen, zeesterren en wa terplanten. Maar Gianni Versace ging een stuk verder en liet avant- gardistische jasjes met een lovertjesdessin in pop-art-stijl zien, maar ook een haast ein deloze serie stretch-broeken en jumpsuits, mini-jurkjes, micro-rokjes en hot-pants. Versace vulde het plankier met meer kleuren dan welke andere ontwerper ook, waar onder heldere tinten blauw en rood, neon-groen, geel, paars Hij verbaasde het toch al en thousiaste publiek overigens niet alleen met zijn kleuren pracht of met zijn strak om het lichaam sluitende, super- korte kleding, maar vooral met de door de 'maestro' zelf ontworpen dessins, die de mannequins veranderden in wandelende kunstwerken: geometrische bloemmotie ven, pop-art-decoraties en af beeldingen van Hollywood- mythes als James Dean en Marilyn Monroe. Sommige dessins waren op jasjes ge schilderd, andere waren sa mengesteld uit duizenden lovertjes. Zelfs de bijpassen- de schoenen, kousen en siera den vertoonden nog hetzelfde dessin. Franse frivoliteit bracht Karl Lagerfeld in de collectie van het elegante huis Fendi met zijn dierenriem-motieven op t-shirts en strakke jumps uits. Het centrale thema in de collectie is de blouse, die los wordt gedragen, met plooien op de rug en soms voorzien van doorschijnende voorpan den. Daarnaast veel jurkjes in linnen en zijde, veelal in mari neblauw. Ferre, die ook voor het Franse huis Dior ontwerpt, kwam met prachtige organza blouses met grote kragen in de typische elegante Ferre- stijl op strakke leren hot pants of leren broeken met stoere ritssluitingen en kop pels, die wat aan de agressieve Parijse leer-look doen den ken. Overigens is Ferre niet de mening toegedaan dat over daad schaadt, want hij ver sierde zijn ontwerpen met grote bloemboeketten vol sierstenen en met zoveel gou den knopen en kettingen, dat een Chanelcollectie er maar povertjes bij af zou steken. Zelfs Giorgio Armani, de meest favoriete confectie-ont- wefper van Italië, die naam maakte door de 'mannelijke look' tot mode te verheffen, ging door de knieën voor de verleidingen van het (vrouwe lijke) vlees. Ook hij trok de zoom van rokjes en korte broeken op tot ver op de bo venbenen. Strakke tops van stretch-brokaat combineert hij met zijden korte broeken, waaronder hij - uiteraard - schoenen met zeer hoge hak ken liet dragen. De tredmolen van het dagelijks bestaan mag de meesten van ons dan weinig ruimte bieden voor spannende avonturende mode voor voorjaar en zomer '91 compenseert voor een flink deel onze behoefte aan sensatie en romantiek. Want de mode voert ons mee naar onbekende verten. Naar on herbergzame, Oorden bijvoorbeeld, waar het leven primitief en puur is. Naar de diepe wateren van de oceaan met z'n exotische plantengroei en fascinerende dierenwereld. Maar ook naar plaatsen dichter bij huis; gebieden binnen het verenigd Europa met elk een eigen folklore. En niet in de laatste plaats naar het zonovergoten platteland, waar overladen bloe mentuinen het decor vormen voor een zomer-idylle. door Kitty van Gerven Wijde doorknooprok in pepita-ruitje maar daarop een blouse met pofmouwen en ruches in een veelkleurige streep voor haar. Hij past zich geheel aan bij haar stijl in zijn gestreepte jean- sjack., ikat overhemd en broek in een brede kleurige streep. Silhouet Het silhouet ondergaat nau welijks een verandering. De A-lijn wordt nog even voort gezet, maar voor het overige is de aandacht vooral gevestigd op het bovenlichaam, waar de schouders en de taille worden geaccentueerd. Naar beneden toe wordt de belijning smal ler. Kort blijft in, hoewel ook de lange, ruime rok tot net bo ven de enkels z'n opwachting weer maakt, maar zeker geen vooraanstaande positie in het modebeeld claimt. Naast kleding die de li chaamsvormen op soepele wijze volgt, komen er het vol gende seizoen ook heel wat modellen, die een wat .ge beeldhouwde' indruk maken. Vooral de stugge materialen, zoals linnen of verwevingen van linnen en stevige katoen, canvas of denim lenen zich hiervoor. Een groot contrast vormen deze met de soepele kleding van cool wool, zijde (vooral veel 'gewassen' zijde), dunne katoen en broderie, voile, viscose en micro-weef sels. Opvallend is dat de kunststoffen (onder meer ly cra en glanzende polyamides) vrijwel uitsluitend zijn weg gelegd voor de jongerenmo- de. De natuurlijke materialen winnen in de rest van het kle dingaanbod nog steeds ter- Kleuren Met de terugkeer van de blauwtinten lijkt het palet voor de nieuwe voorjaars- en zomermode nagenoeg onbe grensd. De aqua-kleuren ko men vooral voor in combina tie met koraalrood, geel, lime, wit en off-white. Ook het klas sieke rood-wit-blauw houdt hog even stand, evenals de wat sombere aardkleuren als paars, flessegroen, brique, ter- ra-cotta, chocolade, mosterd, zand en kiezel, grijs en taupe. Zwart wordt vooral gebruikt als contrasttint met wit, maar ook met harde kleuren rood, fuchsia, zonnebloemgeel en kobaltblauw. Het kleuren gamma wordt komende zo mer nog aangevuld met zon- gebleekte pastels, zoals abri koos, maisgeel, roze, crème, porseleinblauw en lavendel of lila. Als bron van inspiratie voor de dessins hebben de zee en het land een vrijwel even groot aandeel geleverd: de zee met z'n vissen, waterplanten, koralen en schelpen, het land met zijn bonte pracht aan bloemen en fruit, van grote Van Gogh-achtige zonnebloe men en royale trossen exoti sche vruchten 'tot subtiele bloesems. Ook bloemmotieven zoals die in de interieurstoffen voorkomen en poëzieplaatjes passen in de romantische voorjaarsmode, evenals Ju- gendstil-motieven, afbeeldin gen van sterren en zonnen, zoals we die uit de astrologie kennen, maar ook van kunst werken van Leonardo da Vin ei en oud-Egyptische motie- Sportiever zijn de stoere strepen, kabels, vlaggen en wapens, alsmede de haast niet meer weg te denken dessins uit de sportwereld. Heel bont is de mix van folkloristische dessins; bij de echte city-kle- ding doen vooral de Hermès dessins en de kleine ruitjes het goed. Overigens zijn niet alleen de prints de smaakmakers in het nieuwe modebeeld, maar ook de versieringen in de vorm van tressen of opgeborduurde emblemen en wapens van goud- of zilverdraad, de vele opgestikte kraaltjes, satij nenapplicaties en de koperen nagels en knopen. dasjes Deze details zijn het rijkst ver tegenwoordigd op de unifor machtige jasjes met een staan- dertje, een V-hals, een sjaal kraag of een reverskraag, die zowel in lange (tot over de bo venbenen) als in korte versies (bolero-model) voorkomen. De wat mannelijke blazers hebben een double-breasted of een single-breasted slui ting, maar daarnaast omvat de nieuwe zomermode ook veel tuniekvormige jasjes met kor- Courrèges uit het begin van de jaren zestig. Sportieve kle ding die strak om het lichaam sluit en in het oog springt door de harde kleurcontras ten (onder meer veel zilver) en de stretch-stoffen of glazende lakmaterialen. De rokken waarop ze wor den gedragen zijn niet meer zo eenvoudig en strak als deze zijn geweest. De rechte rok tot op de knieën moet flink wat plaats maken voor de wijde korte (stroken)rok en voor modellen met heupstukken en steekzakkerï. Ook de over- slagrok met een gedrapeerd voorpand, soms zonder band, wordt zeer actueel, evenals de broekrok, die er van voren uit ziet als een rok en van achte ren als een broek. De lange rokken tot net bo ven de enkels, die in het mo debeeld terugkeren, zijn wijd en ingerimpeld of hebben bre de platte of plisséplooien. Het ziet er echter niet naar uit dat deze lange modellen een zelf de aandeel in het straatbeeld zullen krijgen als de stadsber- muda of de city-short, twee belangrijke items in de nieu we zomermode.' Ze zijn er in geklede, maar ook in sportie ve uitvoeringen, met rechte pijpjes met een omslagje, maar ook met iets toelopende pijpjes of juist met wijd uitlo pende pijpen. Lange broeken Datzelfde geldt voor de lange broeken. Hoewel de klassieke bandplooibroeken doorgaans pijpen hebben, die naar bene den toe smaller toelopen, zijn er hier en daar ook nog pyja ma-modellen te vinden. Het meest actueel zijn evenwel de strak aansluitende pantalons met sigarettepijpen tot boven de enkels of op de kuiten, zon der bandplooien en met een sluiting aan de zij- of achter kant. Terug van weggeweest zijn de jumpsuits: sportief met een ruim bovenlijfje, een bre de ceintuur in de taille en toelopende pijpen. En wat nog even blijft (met name voor de zeer slanken onder ons) zijn de superstrakke wielrenbroekjes van stretch materialen tot net boven of net onder de knie en de leg gings tot op de enkels. Truien Deze strakke broekvormen kunnen het best worden ge combineerd met lange truien met enigszins verbrede schouders, die de draagster nog slanker doen lijken. De truien reiken komend seizoen veelal tot op of over de heup en en hebben een ronde hals. Ze vallen vooral op door hun stoere ingebreide kabels, hun kleurrijke dessins, fraaie satij nen applicaties of bor duursels met goud- en zilver draad. Helemaal in de roman tische stijl zijn de wat meisjes achtige gehaakte of handge- breide truien met reliëfs en naïeve vestjes met open ajour- werk, kleine pompoentjes en bloemetjes, die op het brei werk liggen. Op de wat warmere dagen kunnen ze uitstekend worden vervangen door simpele hemdjes en t-shirtjes of door tricot tops, waarvan die in de marine-look soms zijn uitge voerd met een capuchon, dan wol door luchtige blouses. Naast klassieke overhemd blouses met een boordkraagje met iets verlengde punten zijn er komende zomer tal van blouses met een ronde hals, een afstaande vierkante hals, De voorjaars- en zomermode '91 lijkt één groot avontuur. Toch zal er van veel spanning nauwelijks sprake zijn. Daar voor zijn de paden, waarlangs de mode gaat, te vaak betre den. Maar helemaal bij het oude blijft het natuurlijk ook niet. Daarvoor zorgen met na me de dessins en de kleuren, die ditmaal bepalend zijn voor de verschillende thema's in de niéuwe lente- en zomermode. 'Onderwaterlook' Het meest opvallende van deze thema's is een nieuwe va riant op de aloude en inmid dels zeer vertrouwde marine- look. De ontwerpers doken der water, in de duistere diep ten van de oceaan, om inspira tie op te doen. Het resultaat: een veelheid aan vaak zeer fraai gestileerde dessins van exotische vissen, waterplan ten, schelpen en andere 'on derwater-taferelen', al dan niet in combinatie met meer bekende nautische motieven, zoals ankers, kabels en stuur- Deze modische speurtocht naar de mythe van de zee be tekent ook een herwaardering van vrijwel alle denkbare blauwtinten. De 'blauwen' - van lavendel en blue via ko balt en marine tot warm tur- quoize en aqua-groen - vervul len zelfs een zo dominante rol, dat ze de mode van zomer '91 letterlijk een 'blauwtje laten lopen. Minder opvallend, zelfs wat bedeesd, zijn de tinten in de voortzetting van de ecologi sche trend. 'Puur natuur', daar draait het allemaal om in dit thema, waarin we dan ook veel (ongedessineerde) na tuurlijke stoffen aantreffen in de kleuren van de gebieden, waar Moeder Aarde haar on opgemaakte gezicht toont: veel rood-bruinen en zand- of kiezelkleuren. Functionaliteit is een belangrijk kenmerk van deze kleding, waarin hier en daar wat elementen uit de vroegere koloniale dracht zijn terug te vinden. Provence De Provence is ditmaal geko zen als decor voor de nostalgi sche look waarin vooral de zeer vrouwelijke, maar ook wat ouderwetse jurken in zoe te pasteltinten en vol kleine li- berty-achtige bloemenprints of juist zonnige bloem- en fruitdessins uitstekend tot hun recht komen. Een stuk sportiever en aan zienlijk harder van kleur is het thema dat de eenwording van Europa lijkt te verbeelden. Een thema dat het vooral van de dessins moet hebben: een mix van folkloristische ele menten, variërend van Scan dinavische randmotieven, rui ten en prints uit klederdrach ten en zigeuner-motieven tot tegel- en keramiekdecoraties uit zuidelijke landen. Zelfs een ware vlaggenparade ont breekt hierin niet. Voor de jongeren komt daar nog een uvantgardistisch the ma bij, waarin elementen zijn terug te vinden uit de beroem de ontwerpen van onder meer te mouwen, safari-jasjes met een tunnelceintuur en korte, rechte modellen tot op de heu pen a la de Chaneljasjes. een V-hals of een gedrapeerde hals. De nostalische blouses hebben niet zelden een kan ten kraagje of een strikje. Kanten kraagjes, maar ook met ruches afgezette kraagjes komen eveneens voor op de wat ouderwets aandoende zo merjurken; hooggesloten mo dellen, met een aansluitend bovenlijfje en een wijde rok tot op de kuiten. In deze stijl passen ook de landelijke schortjurken en overgooiers. Prinsesselijn Minder nostalgisch, maar toch ook zeer vrouwelijk zijn de enigszins couture-achtige hoogzomer-jurken, mouw loos, kort en zeer strikt de li chaamsvormen volgend. Deze jurkjes, waarin de prinsesse lijn weer terugkeert, hebben een lage vierkante of ronde hals en een aangezette tulp- vormige rok. Voor de meer klassiek ingestelden onder ons blijven er allerlei door- knoopjurken en robes-man- teau. Voor de nog frisse voor jaarsdagen wint de sportieve blouson het in 1991 van de re genjas. Wie zo'n superlichte blousons van micro-fibres of parka met een tunnelceintuur en een capuchon echter niet gekleed genoeg vindt, kan kiezen uit een grote variatie aan heuplange of driekwart jassen in de A-lijn, soms met een grote matrozenkraag, soms met een grote platte kraag, maar vaak ook met een capuchon. Jassen, die ons uit stekend beschermen tegen de eerste Maartse buien, welke het nieuwe zomerseizoen zul len aankondigen. Een sei zoen, dat wat de mode betreft, niet echt veel verrassingen zal opleveren, maar daarentegen wel heel kleurrijk en vrolijk belooft te worden. Een kleurige, druk ge dessineerde body en bij passende leggings van Zij. Jasje en city-bermuda in een Schotse ruit. Het jasje heeft een kraagloze hals, grote opgezette zaken en opvallende knoopac-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20