LEIDSCH DAGBLAD Nog geen doorbraak tussenbalans NODIG! Alliantie: te vroeg voor grondoorlog PEEN, UIEN EN SLAVINKEN Ongenaakbare Koss prolongeert zijn titel CDA en PvdA boeken op onderdelen wel vooruitgang w «WW fr Tienduizenden bevolken meren, plassen en vaarten Leids gezin net op tijd gered van vergiftiging MAANDAG 11 FEBRUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39470 Prijs fl. 1,45 Een jaar voor de Olympische Winterspelen van Albertville behoeft de internationale elite van schaatsenrijders zich wei nig illusies te maken ten aan zien van de verdeling van de gouden medailles. Als Johan Olav Koss zijn vorm behoudt die hij het afgelopen weekein de in Heerenveen demon streerde. dan blijven er straks slechts kruimels over voor de rest. De pas 22-jarige Noor pro longeerde in een uiteraard weer afgeladen en sfeervol Thialf niet alleen zijn wereld titel. maar deed dat op een ma nier die herinneringen opriep aan de tijd dat Eric Heiden zijn ijzeren wil aan de allroun- ders oplegde. Koss won drie afstanden, brak de wereldre- cords op de vijf en tien kilome ter en kwam ook tot een hoger puntentotaal dan ooit was be reikt. Achter de ongenaakbare Koss, die buitengewoon nuch ter bleef onder het gebeuren, deed ook een Italiaan van zich spreken. Hij is boswachter van beroep, lichtte vorig seizoen al een tipje van de sluier op, maar brak nu helemaal door. Het kostte Nederland één van zijn twee traditionele plaatsen op het erepodium. Daarvan werd Leo Visser met name de dupe. De voormalige kampioen moest Bart Veld kamp voor zich dulden en viel zo net buiten de prijzen. Of Visser volgend jaar in Al bertville nog van de partij zal zijn is dan ook de vraag. De pi loot heeft altijd gezegd dat hij zou doorgaan als er mogelijk heden voor hem zijn op goud. Die kansen lijken wel verke ken. Olav Koss uit Noorwegen met links de Italiaan Rober to Sighel, die tweede werd. en rechts Bart Veldkamp, die als derde ein digde. (lotoANP) DEN HAAG (GPD/ANP) Het kabinet is er afgelopen za terdag niet in geslaagd een doorbraak te forceren in de on derhandelingen over de tussenbalans. Op de belangrijkste onderdelen is wel enige vooruitgang geboekt, maar over eenstemming is er nog lang niet. Premier Lubbers toonde zich na af loop van het kabinetsberaad deson danks 'redelijk optimistisch' over een akkoord. In PvdA-kring wordt zijn opti misme nog niet gedeeld. "Hij wilde een klimaatsverandering bena drukken", aldus een betrokkene. "Er is niets geregeld, maar men pro-- beert nu tenminste zaken te doen. Het beeld is iets minder pessimis tisch, maar dat is dan ook alles". Toch lijkt in het kabinet de wil aanwezig om uit de problemen te komen. Misschien ook omdat de ministers ervan overtuigd zijn dat er geen alternatief is. Een echte cri sis komt de partijen ongelegen nu er een Golfoorlog woedt en Nederland binnenkort het voorzitterschap van de EG krijgt. Bovendien vermoe den ze dat er op dit moment geen ander kabinet valt te vormen dan het huidige. Koppeling Premier Lubbers heeft inmiddels zijn plan, om vanaf 1 maart voor alle nieuwe gevallen de wao-uitkenng te koppelen aan het arbeidsverle den, van tafel gehaald. Dit voorstel was onaanvaardbaar voor de PvdA. De SER zal nu om advies worden gevraagd over maatregelen om het ziekteverzuim en de arbeidsonge schiktheid verder terug te dringen. Ook voor de koppeling tussen uit keringen en lonen lijkt een compro mis in de maak. Het kabinet wil er naar streven de loonstijgingen bij de bedrijven beperkt te houden tot het niveau van de inflatie. Op die manier blijft de koppeling betaal baar. Hoe het kabinet dit wil berei ken, is nog niet duidelijk. Het CDA verzet zich nog altijd fel tegen Koks plan om de lasten met ongeveer acht miljard te verhogen, en vervolgens de helft aan de lagere inkomens terug te geven. De chris ten-democraten willen eerst zien welke lastenverzwaringen de tus senbalans met zich meebrengt. Het ministerie van volkshuisves ting blijkt inmiddels met een tegen valler van enkele honderden miljoe nen guldens te kampen. Volgens in gewijden gaat het om een bedrag van 500 miljoen. Het tekort vloeit voort uit het subsidie-systeem dat het ministerie tussen 1975 en 1988 hanteerde voor de sociale woning bouw. Volgens een woordvoerder van volkshuisvesting is de tegen valler verwerkt in de tussenbalans. (Zie verder pagina 3) te* T*4 'ff*' "f WASHINGTON/RIYAD/DEN HAAG (GPD/AP) - Het is voor de geallieerde strijdkrachten nog te vroeg om grondtroepen in te zetten in de oorlog tegen Irak. Volgens de Amerikaanse minister van defensie, Cheney, wordt pas tot de grondoor log overgegaan als de geallieerde vliegtuigen en raketten geen doelen meer kunnen vinden. Naar het tijdstip van de grond- aanval wordt voortdurend gegist. De New York Times meldde giste ren dat de Amerikaanse legerlei ding Cheney heeft aangeraden de grondoorlog drie weken uit te stel len. Cheney en de voorzitter van de chefs van staven, generaal Powell, waren het afgelopen weekeinde voor overleg met de bevelhebbers van de geallieerde troepen op be- 'Om mijnenjagers nog niet officieel gevraagd' DEN HAAG (ANP) - Amerika heeft Nederland niet officieel ver zocht om mijnenjagers naar de Golf te sturen, aldus heeft het ministerie van defensie verklaard. De Ameri kaanse opperbevelhebber van de multinationale vloot in de Perzi sche Golf, admiraal March, had de commandant van het Nederlandse eskader, kolonel ter zee P.C. Kok, vorige week gevraagd om Neder landse mijnenjagers. Enkele sneeuwbuien Af en toe zon maar vooral in de kustgebieden ook enkele sneeuw buien. Minimumtemperatuur van min 1 graad aan de kust tot min 5 in het binnenland, middagtempe- ratuur rond of iets boven nul. Naar noordwest draaiende wind, zwak tot matig. De vooruitzichten voor woens dag tot en met zaterdag: Eerst af en toe sneeuw, later meer zon. 's Nachts lichte tot matige vorst, overdag temperatuur rond of iets boven nul. 24 PAGINA'S zoek in Saudi-Arabië. Vandaag brengen zij verslag uit aan presi dent Bush. Vlak voor zijn vertrek uit de Saudische hoofdstad Riyad zei Che ney onder de indruk te zijn van de "enorme grootte" van het Iraakse militaire apparaat: "De Iraakse troepen zijn op grote veldslagen voorbereid". Cheney weersprak de suggestie dat de geallieerden zich op de kracht van het Iraakse leger hebben verkeken. Hij was juist tevreden over de grote vooruitgang die is ge boekt. Volgens hem zijn de strategi sche doelen vernietigd, is de lucht macht uitgeschakeld en bestaat de zeemacht feitelijk niet meer. Ook de fabrieken voor nucleaire, biolo gische en chemische wapens zijn verwoest. Bovendien is de ge vechtskracht van sommige Iraakse divisies met veertig procent ver minderd, aldus de bewindsman. De communicatielijnen in Irak verkeren in een belabberde condi tie. Zo hebben Iraakse functionaris sen gisteren gebruik gemaakt van de technische faciliteiten van de Amerikaanse omroep CNN om per satelliet contact op te nemen met de eigen ambassade in het buurland Jordanië. CNN stond de Irakezen toe de ambassade in Amman te in formeren over visa voor journalis ten. Andere gesprekken werden niet toegestaan, aldus CNN. Irak heeft vanmorgen aangekon digd dat ook 17-jarige jongens die nog naar school gaan onder de wa penen worden geroepen om te vechten tegen de door de Verenigde Staten geleide geallieerde strijd krachten. Scholieren waren tot nog toe ontheven van de dienstplicht. De geallieerde bombardementen gaan intussen onverminderd door. Volgens Radio Baghdad hebben de geallieerden gisteren 164 luchtaan vallen op Irak uitgevoerd, waarbij opnieuw woongebieden werden ge troffen. Het aantal naar Iran ge vluchte toestellen is opgelopen tot 147. Saudische legerwoordvoerders hebben gezegd dat gisteren 75 Iraakse militairen zijn gedeser teerd. Het was het grootste aantal tot nu toe op één dag. (Meer Golfaicuws op pagina 5) LEIDEN De Nieuwkoopse Plas sen, Braassemermeer en alle vaar ten en sloten er om heen waren het afgelopen weekeinde overbevolkt. Een politiewoordvoerder in Nieuw koop schatte vanmorgen in dat er zeker 50.000 schaatsers op de plas sen aanwezig waren om vrij te schaatsen of om mee te doen aan de toertocht. Zwart van de mensen zag het, zei hij. De meren- en molentocht, die vijf startplaatsen kende, kwam in de loop van de ochtend tot de slotsom dat er 16.000 rijders legaal aan de toertocht meededen en zo'n 10.000 zwartrijders. De enorme run op de plassen cheuren n chaatswe{ Schaatsers bezorgen ziekenhuizen topdrukte LEIDEN Een moeder met vier kinderen is gistermiddag net op tijd gered uit haar flatwoning aan de Zijldonk. Het vijftal was in grote ademnood gekomen door koolmo- noxydevergiftiging. Gisteravond werd nog zuurstof toegediend maar volgens artsen in het AZL was het levensgevaar toen geweken. Een 21- jarige bewoner van de Van der Hoe- venstraat werd vrijdagavond naar het AZL overgebracht nadat hij on wel was geworden in de badkamer Ook hij had vergiftigingsverschijn selen. De oorzaak van de vergiftiging in de woning aan de Zijldonk was vol gens politiewoordvoerder D. Grave- land het langdurige gebruik van een verouderde geiser in de keuken die op geen enkele manier werd geven tileerd. De moeder en de kinderen van 2, 6, 8 en 13 jaar oud kregen het om streeks half zes erg benauwd. Een paar kinderen vielen zelfs om en be gonnen te braken. De moeder kon net op tyd de buren bereiken. Vol gens Graveland is dat een wonder 'want vaak zakje, als je in beweging komt. meteen weg door gebrek aan zuurstof. De buren haalden de kin deren uit de woning en waarschuw den de Eerste Hulpdienst die het vijftal naar het ziekenhuis bracht. In beide gevallen was volgens de brandweer de afvoer van het giftige koolmonoxvde. dat vrijkomt bij verbranding van gas en olie, op één of andere manier afgesloten. De ver moedelijke oorzaak was de sneeuw die op het dak de afvoerpijp afsloot waardoor de kolendamp in de wo ning bleef hangen. Schade van ton na ritje van joyrider (15) ALPHEN AAN DEN RIJN - Min stens tien auto's aan de Vliestroom in Alphen zijn gisteravond licht tot zwaar beschadigd. Oorzaak was de stuurmanskunst van een 15-jarige jongen uit Den Haag. Die was sa men met zijn 14-jarige neefje en 12- jarige nichtje in de auto van zijn oom gestapt om een stukje te gaan rijden. Op het door de sneeuw glad ge worden wegdek verloor de jongen al snel de macht over het stuur. Des ondanks bleef hij het gaspedaal in drukken en ramde de auto's, die naast elkaar stonden. De schade wordt geschat op een ton. Prijsverlaging British Airways van 33 procent LONDEN (RTR/ANP) - Om de le ge vliegtuigstoelen toch vol te krijgen verlaagt British Airways (BA) de prijzen van tickets op de belangrijke route tussen Londen en New York met 33 procent. De KLM verklaarde vanmorgen nog geen besluit over een eventuele prijsverlaging te hebben geno- Met de prijsverlaging hoopt de door de Golfoorlog zwaar getrof fen Britse luchtvaartmaatschap pij de consument alsnog over de streep te halen. In januari ver minderde de bezettingsgraad bij het passagiersvervoer met 7,9 pro cent tot 60,4 procent. Inmiddels is het percentage verder gedaald. De passagiers mijden de vliegtuig- gen uit vrees voor terreuraansla gen. De stap van BA ontketent een prijzenoorlog op de transatlanti sche routes, zo verwachten des kundigen. De druk op de Ameri kaanse concurrenten Trans World Airlines (TWA) en Pan Am om de tarieven eveneens te verlagen wordt daardoor groter. heeft de politie nauwelijks voor on- overkomenlijke problemen gesteld. Nieuwkoop had tevoren een draai boek gemaakt en alle vrije dagen in getrokken. Het liep gesmeerd. Slechts twee knelpunten waren er op de Noordenseweg. Een volgende keer krijgen die extra aandacht. De politie uit het plassendorp sprak van een 'gezellige, georganiseerde bende'. Op het ijs zelf controleerde de politie de gang van zaken met een vierwieler. De rijkspolitie van het district Den Haag, gevestigd in Leiderdorp, vond dat er opvallend veel schaats- ongelukken waren gebeurd. Een kleine dertig waren er in elk geval bü haar bekend. De ambulance moest er vaak aan te pas komen om gewonden naar het ziekenhuis te vervoeren. Een van die gewonden, een inwoner van Lisse, moest eerst met een slee van de Kagerplassen naar het vaste land worden ver sleept alvorens hij naar het zieken huis kon worden gebracht. Die ziekenhuizen beleefden een topdrukte. De ehbo-afdelingen van de vier ziekenhuizen in de Leidse regio moesten alle zeilen bijzetten om snel hulp te kunnen bieden. Het Academisch Ziekenhuis Leiden kon zaterdag de toeloop niet aan en vroeg het Diaconessenhuis om as sistentie. Veel mensen werden be handeld aan botbreuken en snij- wonden. De boosdoener was de sneeuw die eind vorige week viel. De straten waren in een mum van tijd kleine glijbaantjes en de sneeuw zorgde bovendien voor een 'deken' op het Us waardoor scheuren en andere on effenheden onzichtbaar werden. Zo'n 250 geblesseerden deden in het weekeinde een beroep op medi sche hulp in AZL. Ondanks inzet van extra personeel was het noodza kelijk de hulp van andere zieken huizen in te roepen. De verpleeg kundigen van het Diaconessenhuis legden in 32 gevallen gips aan. het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp kreeg in 24 uur tyd 83 mensen te be handelen. Bij het Rijnoord-zieken- huis in Alphen aan den Ryn meldde zich eenzelfde aantal i OUDERWETS VAKWERK IS - EN BLIJFT GOED. DE^ SCHOENMAKER Korevaarstraat 9 - Lelden 'FNV wil praten over winkeltijden' DEN HAAG (GPD) De Diensten bond FNV is bereid te praten over werken na zes uur in de supermark ten. Dit meldt het blad voor de le vensmiddelendetailhandel 'Distri- food'. Als tegenprestatie zouden de werkgevers over alle andere eisen serieus moeten praten tijdens de cao-onderhandelingen. Woordvoer der A. van Winden van de Diensten bond spreekt tegen dat de FNV nu al bereid is de eis te laten vallen. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees v-AV in de aanbieding Gewassen winterpeen, kilo en uien, 1 QO net kilo samen J..OO Slavinken, kilo «3011.901 OQ 100 g i'Jwv lr49 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends bat wil ik met missenl Ik neem een proefabonnement «oor 7 weken en betaal slechts 28 75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een laarabonnemenl 298,60' Voor het abonnemenl ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode -Tel Deze bon in een envelop, tonder posuegel. sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1