Lisse demoraliseert Grasshoppers De Algemene lonkt naar eerste klasse TOP bijna in veilige haven Leiden lijdt gevoelig verlies bij Early Bird Het doek valt voor Crescendo Succes voor Ad Wijnands MAANDAG 11 FEBRUARI 1991 TDO/STA SPORT PAGINA 17 ZAALKORFBAL Al \Toeg voor de wedstrijd kwam TOP bij elkaar om alles eens op een rijtje te zetten. "Wie vandaag niet knokt, moet maar stoppen", hield Theo Korporaal zijn ploeg voor. "We hadden daardoor eindelijk een team binnen de lijnen". Aad Wiege- rink was voor Gerco Langelaan in gebracht om meer body in het veld te hebben. Anne van der Zaag ex celleerde en liet halverwege de eer ste helft 4-4 op de borden verschij nen. Titelkandidaat SIOS had het bijzonder lastig met de Sassenhei- mers. Stella Tiggelman (7-6) en Ron van der WUlik (9-8) brachten de ploeg van Korporaal aan de leiding. Jacqueline Winter bekroonde een goede eerste helft door de ruststand op 10-9 te bepalen. Anne van der Zaag zorgde kort na rust voor een kloof van twee punten (11-9) en ondanks het feit dat de be zoekers uit Wolvega regelmatig scoorden, bleven ze achter de feiten aanlopen. "En nu doorgaan riep Korporaal nadat Anne van der Zaag met een doorloopbal de stand op 17- 14 had gebracht. Zijn oproep werd direct door Frank Nijenhuis geho noreerd, die voor 18-14 en kort daar na 19-16 zorgde. Vlak voor het eind signaal doorboorde Stella Tiggel man voor de laatste keer de korf en stuurde zo namens het geïnspireerd spelende TOP SIOS met een 20-17 nederlaag terug naar Friesland. Gelegenheidscoach Gelegenheidscoach Henny Piket (Nelis Vaane is op vakantie en Piket zelf zit een schorsing van twee duels uit) kon voor zijn Fides Pacta niet het juiste antwoord vinden om Vlaardingen het hoofd te bieden. De aanvallen van Fides waren te kort om gevaar te stichten. Vlot uit gevoerde aanvallen van Vlaardin gen speelde de verdediging van Fi des uit elkaar. Patricia Gottmer speelde verdienstelijk en zorgde voor 2-4 in de achttiende minuut. De voor Henny Piket spelende Frank Peter de Haas schoot de stand naar 3-7. Dat was het laatste wapenfeit voor Fides Pacta in de eerste helft. Ruststand:3-8. Op het goede schot van de nog on geslagen bezoekers had de Leidse verdediging ook in de tweede helft geen antwoord. Met name de dames van de tegenpartij bezorgden de Fi- desverdedigsters een hele lastige middag. Sander de Haas schoot de vierde en de vijfde treffer raak voor zijn ploeg. Inmiddels was Vlaardin gen uitgelopen naar twaalf scores. Henk van der Waals nam de laatste drie doelpunten voor zijn rekening. Daar het Vlaardinger achttal in het zelfde tempo doorging met scoren, werd de eindstand bepaald op 8-19. In Zeeland ging FIKS op bezoek bij BASKETBAL Rob Siemer blijft trainer bij Pernix LEIDEN De samenwerking tussen trainer/coach Rob Sie mer en korfbalvereniging Per nix is met een jaar verlengd. Het bestuur stelt hem voor zowel de seniorenselectie als de junioren- selectie aan. De Hagenaar is dit seizoen voor het eerst actief bij de Leidse eersteklasser. LEIDEN De Algemene klopte gistermiddag na een buitenge woon zwaar duel het laaggeplaatste DKV(D) met 10-8. Met nog twee wedstrijden voor de boeg lijkt het achttal van coach Cor Gra- vekamp niettemin regelrecht af te stevenen op promotie naar de eerste klasse. De achtervolgers KVR, KIOS(N) en Avanti hebben alle reeds een achterstand van vier punten, zij het met nog een du el tegoed. LEIDEN De overwinning van TOP op SIOS in de overgangsklasse C (20-17) zorgt zo goed als zeker voor handhaving in deze klasse. In de eerste klasse F deelt Fiks de leiding, nadat het een punt moest delen met het al gedegradeerde Tjoba (20-20). Pernix behaalde twee kostbare punten tegen KOAG: 12-11. In de eerste klasse E werd Fides Pacta met de neus op de feiten gedrukt in de wedstrijd tegen koploper Vlaardingen en verloor met 8-19. Zuiderkwartier speelde een sterke wedstrijd tegen het Amsterdamse Archipel en doel puntte naar een 13-20 eindstand. Degradatie is voor Crescendo een feit na het verlies bij Phoenix: 10-7. eerste gat geslagen. Van 19-21 liep Lisse weg naar 25-34, vooral door toedoen van een met scherp schie tende Marjolein Ketelaars. Meteen na de rust (34-43) maakte Lisse de wedstrijd af. Binnen enke le minuten werd het 36-53, terwijl de beul van Katwijk, Marie José Allers, tegen haar vierde persoonlijke fout opliep. Wallaart liet zijn forward in de ploeg staan. Dat pakte verkeerd uit, want al in de negende minuut kon Allers vertrekken. Toch leek het nog spannend te worden. Door een opleving van Zo- ra Malacko, goed bijgestaan in deze periode door Heieen van Duijn, werd het 50-60 met Katwijks balbe zit. Dat leverde niks op, waarna op nieuw Ketelaars voor Lisse doel trof. Wallaart: "Door die achterstand moesten we sneller gaan spelen. Dat werkt bij ons niet zo. Dan mis sen we elk overleg en gaat iedereen voor zichzelf spelen". Uiteindelijk ging de overwinning met 62-75 naar Lisse, zodat de punten bij de ploeg terecht kwam die daar het meeste recht op had. Opvallend was de rol van Zora Malacko. De Joegoslavische in Kat- wijkse dienst kwam nog wel tot 15 punten, maar had daar (te) veel po gingen voor nodig. Lapidaire: "Ik denk dat Malacko in het begin van het seizoen zo goed speelde omdat ze nog op haar Joegoslavische trai ningsritme teerde. Daar oefende ze tien keer per week. Bij Grasshop pers traint ze slechts drie maal, wat haar nu op gaat breken. In elk geval is ze niet de leidende speelster die ze zou moeten zijn. Volgens mij speelt ze, nu Grasshoppers niks meer kan winnen, alleen nog maar voor het geld". Wallaart wil niet zo ver gaan als zijn collega-coach: "Malacko leeft nu anders dan in Joegoslavië. Ze werkt hele dagen, waarna ze 's avonds nog moet trainen. Voor ons is dat normaal, maar voor haar als voormalig prof niet. Ik vind dat ze conditioneel nog niet zo sterk is, maar ik heb alle vertrouwen in Ma lacko. Ze woont nu ook in Katwijk met haar eigen spulletjes en dat kan haar spel alleen maar ten goede ko- Topscorers Lisse: Ketelaars 26, Hoogervorst 14. Grasshoppers: Ma lacko 15, Anja Kuyt 14, Allers 10. MARTIN HOEKSTRA Simunek Radomir Simunek is gisteren in het Franse Harnes winnaar geworden van de Super Prestige Trofee veld rijden. De Tsjechische wereldkam pioen had aan de zevende plaats voldoende om de van doping ver dachte Danny de Bie, die vierde werd, voor te blijven in het klasse ment. Winnaar van de elfde en laatste wedstrijd voor de Trofee werd de Belg Wim Lambrechts voor Martin Hendriks uit Assen. Er van uitgaande dat er dit jaar geen teams zich zullen terugtrek ken uit de eredivisie moeten er drie teams uit de promotiedivisie degra deren. Bij de start van de competitie zal er niemand bij Leiden zijn ge weest die eraan gedacht heeft dat Leiden wel eens één van die drie zou kunnen zijn. Maar als Leiden door blijft gaan met verliezen, dan moeten de Leidenaars zich wel de gelijk rekenen tot de mogelijke de gradatiekandidaten. het al gedegradeerde Tjoba. Het werd een waar schotfestijn, waar aanvoerder Theo Vreeken (12x) een hoofdrol vervulde. Bij de stand 6-6 had hij vier scores voor zijn reke ning genomen, Matthijs de Visser en Reinetta de Mooy beiden één. De Zeeuwen liepen in vijf minuten uit naar 9-6. De kloof bleef gehand haafd, ondanks nieuwe scores van Theo Vreeken (2x), welke mede de ruststand bepaalde op 14-10. In de tweede helft kropen de Oegstgeestenaren dichterbij. Reinetta de Mooy liet een 17-15 tusenstand noteren en even later meldde Theo Vreeken zich weer (17-16). De derde treffer van Mat- thys de Visser (18-17) kwam in een periode dat de Oegstgeester ploeg zich veel mogelijkheden verwierf, maar die niet verzilverden. Na 19-17 doelpuntte Vreeken tweemaal van afstand en kwam de lijstaanvoerder op 19-19. Vijf minuten voor het ein de zorgde Matthijs de Visser voor een nieuw evenwicht bij 20-20, wat tevens de eindstand was daar de doelpuntenproduktie hier stokte. Pernix Pernix gaf de aanvallers van KOAG in de eerste helft teveel ruimte, waardoor het zelf in de problemen kwam. Pas na negen minuten werd de score door Robin Arnoldus door middel van een strafworp geopend. Een gelijkopgaand scoreverloop leenmerkte het wedstnjdbeeld voor de pauze. Kees Hortensius, Erica de Rooy en Robin Arnoldus scoorden ieder nog tweemaal en brachten zo doende de ruststand op 7-7. Na de pauze werd er secuurder verdedigd, ook het afvangen was beter door de orapjekragen ver zorgd. De ploeg van Rob Siemer zorgde met lange, goede aanvallen voor een regelmatige produktie KOAG toonde een stugge ploeg te zijn, want het liet zich niet uit de wedstrijd spelen. Lian Tieleman scoorde 8-8, terwijl Peter Kuipers het steunende werk beloond zag met een score op 10-10. De 11-11 tus senstand (Robin Arnoldus) wwd anderhalve minuut voor tijd door Lian Tieleman teniet gedaan door dat ze een doorloopbal verzilverde, die achter de rug langs door Peter Kuipers werd aangegeven. Een te rechte 12-11 overwinning. Tegen Archipel kende Zuider- kwartier een gemakkelijke mid dag. Voor rust kon de ploeg van Ko Paeper niet los komen, hoewel het initiatief wel in Leidse handen was. Een wederom sterk spelende Kitty de Wit. Aldo Spadon en Theo van Leeuwen zorgden met dubbele tref fers er mede voor dat hun team uit liep naar 5-8. Daarna wisten de Am sterdammers langszij te komen (8- S\. Dirk Jan de Kreek sloeg het eer ste gat op 9-11. De voorsprong werd gemakkelijk uitgebouwd, daar ie dereen van het achttal tot een score kwam. Theo van Leeuwen was het produktiefst met vijf treffers. Doek Voor Crescendo is het doek geval len na de nederlaag tegen het Zoe- termeerse Phoenix. Na twintig mi nuten keek men tegen een 5-0 ach terstand aan. De ploeg van coach Nijenhuis kwam terug tot 7-5 mid dels twee treffers van Peter Baak en Wijnand Sloos. Maar toen Phoenix de marge naar 10-5 bracht was de wedstrijd beslist. De doelpunten van opnieuw Peter Baak en Wijn- and Sloos brachten de groenwitten niet dichterbij. Na zes jaar in de tweede klasse geacteerd te hebben zal Crescendo het volgend seizoen een klasse lager moeten proberen. KNS kwam tegen OKV nooit in de wedstrijd. "De sfeer en het geluk is weg", aldus coach Kooien. Pro moveren noch degraderen behoort tot de mogelijkheden. Een vlotte 0-3 achterstand kon niet meer worden goedgemaakt. Edwin Kooien scoor de vier maal, terwijl Hans Kooien twee goals voor zijn rekening nam. Eindstand 10-14. Carnaval De kater kwam voor Velocitas al voor het carnaval. ONDO uit Mid delburg won met 13-5 in een wed strijd waar de Leiderdorpers onnoe melijk veel kansen onbenut lieten. Na 5-5 (Jetske Goudsmit, tweede minuut na rust) werd er geen doel punt meer gemaakt, hoewel er hard voor werd gewerkt. De uitwedstrijd tegen Early Bird was in het kader van de degradatie strijd een belangrijke. Bij winst zou Leiden een gat van vier punten heb ben geslagen met de onderste drie. Helaas voor coach Ben Ponsioen speelde Leiden, met uitzondering van Loet de Ruijter (33 punten), ge woon puur slecht. Zonder ook maar een kans op de eindoverwinning te hebben gehad verloren de Leide naars na een 44-28 ruststand met 89- 75. Door deze nederlaag komt Lei den op gelijke hoogte met de ploeg uit Pumerend en dus in acuut de gradatiegevaar. In de eerste divisie B verliest Lis se de aansluiting met nummer een Weert 2. Voor eigen publiek gingen de Lissenaren gisteravond in de laatste seconden onderuit tegen het reserveteam van Voorburg: 78-80. Kamps Lisse moest het bijna de hele wed strijd stellen zonder de geblesseerd uitgevallen Andre Kamps (enkel); h(j viel reeds in de vijfde minuut uit. Deze blessure veroorzaakte enige paniek in de Lisser gelederen, waar door Voorburg al snel op voor sprong kwam. Onder aanvooering van Jurgen Goudswaard (19) en Paul Ruigrok (28) herstelde Lisse zich echter knap en kon bij de stand 48-34 gaan rusten. Direct na de spelhervatting was het één en al Voorburg wat de klok sloeg. Door middel van acht drie punters kwamen de Voorburgers terug in de wedstrijd en tot 35 sse- conden voor tijd stonden beide teams in evenwicht: 78-78. Een mis verstand tussen Ruigrok en Van Sambeek leverde echter knullig balverlies voor Lisse op, waarna Heggie twee seconden voor tijd de winnende treffer voor Voorburg van zijn hand liet glijden: 78-80 De wedstrijd tussen Leiderdorp en Wilskracht kon geen doorgang vinden omdat het scorebord in Op Dreef dienst weigerde. Vrouwen Bij de vrouwen behaalde MSV een zwaar bevochten overwinning op Cheetah. Onder voorbehoud overi gens. want de Nijmegenaren teken den protest aan tegen de nederlaag. Twee minuten voor tijd en bij de stand 54-53 in het voordeel van MSV had de Noordwijkse tafel ver zuimd om aan de scheidsrechters door te geven dat MSV reeds zeven fouten had. Cheetah liep hierdoor een één om één-situatie mis en daar mee de kans op een voorsprong. De scheidsrechters konden er op dat moment niets meer aan doen. on danks de legitimiteit van het pro- tr t Het is dus afwachten of de basket- balbond de krappe overwinning ook geldig verklaard, maar volgens MSV rfi.irh Fran'. NVli: «n h«-«-!t Cheetah 'geen poot om op te staan'. In ieder geval speelde Renate Sluys (29 punten) wederom een belangrij ke rol voor MSV. Zij werd daarbij gesteund door goed verdedigend werk van Marjolein ter Laak. die de belangrijkste speelster bij Cheetah Carola Smits (17 punten voor rust), goed uit de wedstrijd hield. Voorlo pig dus een 63-59 overwinning (rust 28-35) voor de nummer twee uit de promotiedivisie HAROLD VAN BIEMEN Oost wint van west LEIDEN De jaarlijkse all- star-wedstrijd in het Ameri kaanse profbasketbal, die deze keer in Charlotte werd gespeeld, is gewonnen door de ploeg van het oosten met 116-114. De westploeg, met als belang rijkste speler Magie Johnson, kon de laatste aanval gebruiken om de stand gelijk te trekken, maar de driepunter van Kevin Johnson werd onrechtmatig bo ven de ring aangeraakt door zijn teamgenoot Karl Malone. Bij het winnende team waren Mi chael Jordan en Charles Barkley de beste spelers. De Algemene's Marcel van Duyvenbode heeft zijn verdediger van DKV (D) op het verkeerde been gezet en is op weg naar de korf. (toto Lock net na het eindsignaal, waardoor de stand 10-8 bleef. "We hebben over veertien dagen aan één punt genoeg voor promo tie", keek Gravekamp na afloop di rect vooruit. "Misschien worden we dan zelfs al kampioen als de concur renten elkaar volgende week op de juiste manier afslachten. We zullen de komende week eerst maar eens rustig afwachten. Daarna moet het in de wedstrijden tegen KIOS en Avanti maar gebeuren". BRAM VAN GENT De aanloop naar het competitieslot verliep niet al te voortvarend. Stad genoot Crescendo, TOV, Phoenix en ook het Dordtse DKV bleken taaie tegenstanders. Puntenverlies wist De Algemene echter te voorko men. "Dat is lang niet iedereen ge lukt", aldus een glunderende coach Cor Gravekamp. "Ik ben een geluk kig mens. Het zijn zeker geen mooie BESSEGES/GRANADA (ANP) - Ad Wijnands voelt zich in de winter maanden thuis aan de boorden van Middellandse Zee, ook als sneeuw en kou, zoals de afgelopen week, het ontwaakte peloton teisteren. In de afgelopen jaren boekte de Limburg se beroepsrenner regelmatig in het prille begin van het seizoen in Zuid- Frankrijk succesjes. Meestal met ritoverwinningen. Gisteren behaalde de 3l-jarige Maastrichtenaar de eindzege in de Ster van Besseges. Hij volgde pro- vinciegenoot Frans Maassen op. die dit keer als derde eindigde achter Joho. Zaterdag Finishte Wijands als derde en gisteren als vijfde. Joho en Maassen kwamen in de eindklasse ring ook uit op 11.37.11, maar verlo ren op punten van Wijnands. Zater dag won Wiebren Veenstra uit de ploeg van Jan Raas de voorlaatste etappe. De slotrit werd gewonnen door de Belg Bomans. Zonder een etappe te winnen be zorgde Wijands zijn ploegleider Hennie Kuiper de eerste triomf voor het Duitse Team Telekom, dat dit jaar op alle fronten erkenning wil afdwingen. Wijnands lijkt aan zijn tweede jeugd bezig. Vorig jaar bloeide hij na een jaar vol ellende bij Weinmann onder Kuiper op. Ook toen won hij in de aanloop naar het serieuze werk in Zuid-Frank rijk. Toen was hij de snelste in de openingskoer^ de Ronde van de Middellandse Zee. Wijnands, die onder meer voor Post, Raas en Godefroot reed, brak in 1990 met de slechte eigenschap om na een goede start de rest van het wielerjaar nauwelijks meer op de voorgrond te treden. Hij pakte in 1990 vier keer een overwinning en was vaak voorin te vinden. Andalusië De Ronde van Andalusië eindigde gisteren in Granada zoals vaker de afgelopen week in een organisatori sche chaos. Dit keer waren Jesper Skibby en diens ploegleider Cees Priem boos op de jury. De wedstrijdcommissarissen we zen de Deen aanvankelijk als eindwinnaar aan na de slotetappe van gsiteren. Zij kwamen later te rug op die beslissing en riepen de 23-jarige Spanjaard Lezaun naar het erepodium. Adri van der Poel ein digde als derde op 0.03 van Lezaun en Skibby. De slotrit werd gisteren gewon nen door Melchior Mauri. Het was de tweede ritzege voor de Span jaard. Hij evenaarde de Belg Johan Museeuw, die zaterdag de tweede overwinning had behaald. Skibby werd gisterenmiddag eerst gehuldigd, maar moest de lei derstrui na een protest van de Spaanse ploeg Banesto ten gunste van de Spaanse neo-prof Roberto Lezaun weer inleveren. De coureur uit de Nederlandse wielerformatie was volgens de eerste tijdwaarne mingen met één tel voorsprong op Lezaun geëindigd, omdat de Span jaard met vier seconden achter stand aan de drie plaatselijke ron den van vier kilometer was begon nen. Op dat punt werd de tijd opge- Na het protest van de Spaanse ploegleiding en herberekening bleek het verschil plotseling 0.03,27. Die marge werd naar beneden afge rond, waardoor de Spanjaard en de Deen gelijk eindigden. Lezaun had een beter puntentotaal en werd tot winnaar uitgeroepen. Het protest van Priem en Skibby werd afgewe- wedstrijden geweest. Maar al zijn het degradatiekandidaten, de ploe gen doen in deze klasse niet voor el kaar onder. Fysiek is het zwaar ge weest en de spanning begint nu ook te tellen". Vooral in het eerste aanvalsvak leken de zenuwen de Leidenaars door het lijf te gieren. Een vol kwar tier lang bleef De Algemene op de nul steken en werd er stereotiep en dus voorspelbaar voor de korf ge speeld. Pas na 0-2 ontwaakte de ploeg en greep prompt het initiatief. Twee strafworpen van Arnoud Lambooy, geforceerd door een zeer sterk spelende Annemieke Molloy, een fraaie omdraaibal van Ramond Terwiel volgden kort na elkaar. An nemieke Molloy en Alfred Lam booy zorgden daarna voor een alles zins acceptabele 6-4 ruststand. De gemoederen waren inmiddels wel enigzins verhit geraakt en jn de felle duels die na de hervatting volg den, dolf de relatief lichte Leidse ploeg veelvuldig het onderspit. Na 7-5 stokte de productie opnieuw en in de daarop volgende tien minuten kwam DKV langszij. In de slotfase bewees de thuisclub over de meeste veerkracht te beschikken. Jory Sjardijn en Alfred Lambooy zorg den voor 10-8 en in de resterende acht minuten wist een sterk verde digend De Algemene deze voor sprong vast te houden. En treffer van Marcel van Duyvenbode viel KATWIJK Een bijzonder gemotiveerd BV Lisse heeft za terdag in Katwijk in het hol van de leeuw een belangrijke overwinning geboekt op Olivetti Grasshoppers: 62-75. Door deze zege komt Lisse nu twee punten voor te staan op de Katwijkse ploeg. Het is jaren niet voorgekomen dat Lisse in Katwijk twee punten in de wacht wist te slepen. Toen beide ploegen nog promotiedivisie speel den bleven de punten altijd in Kat wijk. Grasshoppers won ook de eer ste wedstrijd tussen beide ploegen in de eredivisie, zij het met klein verschil. Grasshoppers kende een sterke opening. De spelverdeelsters van Lisse werden vroegtijdig onder druk gezet, waardoor de Katwijkse ploeg enkele fastbreaks kon lopen. Echt afstand nemen van Lisse deed het team van coach Han Wallaart niet. Daarvoor leed Grasshoppers te veel balverlies. "Dat was gejvoon ontzettend slordig", meende coach Wallaart. "Ballen met één hand van gen bij voorbeeld. Voor mij was al snel duidelijk dat niet iedereen voor de volle honderd procent aanwezig Lisse liet zich deze kansen niet ontglippen. Vooral de schoten van de baseline (Lida Hoogervorst, Mar- jon de Bruin) werden tegen een hoog percentage benut. Tot groot genoegen van Lisse-coach Peter La pidaire bleef Grasshoppers in de eerste helft van afstand zwak schie ten. Op twee ballen na werden bo vendien alle missers door de Lisse naren afgevangen. "Zo lang Grasshoppers van buiten speelt, denk ik dat we altijd goede winst kansen hebben. Het was jammer dat Marja van Duyn vlak voor rust tot drie keer toe raak knalde, anders was het bij de rust al gespeeld", al dus Lapidaire. Gat Rond de vijftiende minuut werd het LEIDEN Luba Leiden verkeert door het verlies tegen Early Bird (89-75) in degradatiegevaar. Lisse leed een gevoelige thuisnederlaag tegen Voorburg 2 (78-80) en MSV behaalde een zwaar bevochten overwinning op Cheetah: 63-59.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17