'Hij is ijzersterk in zijn kop' De Danaïden terug op niveau SpoOrPtTV De opmars van een boswachter AZC verliest het hoofd Kampioen Koss geeft Nederlanders stof tot nadenken MAANDAG 11 FEBRUAR11991 O R M BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Leidse ploeg ongeslagen kaïnpioen LEIDEN De Danaïden is door de 9-12 overwinning in Den Haag tegen het gerenommeerde Ons Eibernest kam pioen geworden, mede doordat concurrent HKV een punt liet liggen in de wedstrijd tegen hekkesluiter Rotterdam. De Danaïden promoveert daardoor naar de overgangsklas se. In 1982 acteerde de Leidse ploeg voor het laatst op dit ni veau. Dat protesteren soms zin kan heb ben. bewees De Danaiden afgelo pen week. De strafworp, die twee weken geleden werd benut door Paul Husken die daarvoor speciaal naar Den Haag moest, werd door de commissie van beroep toegekend, waardoor de wedstrijd tegen HKV alsnog eindigde in een 12-12 eind stand. Met dit extra competitiepunt vergrootte de ploeg uit Leiden de voorsprong tot vier punten. Drie punten waren nog nodig om het kampioenschap binnen te halen. In de uitwedstrijd tegen Ons Ei- HEERENVEEN (GPD) - Roberto Sighel heeft het afgelopen weekein de schaatsgeschiedenis geschre ven. Sinds in 1893 officieel een be gin werd gemaakt met het wereld kampioenschap allround, was het nog nooit een Italiaan gelukt een medaille voor zich op te eisen. De primeur was het afgelopen week einde voor de 23-jarige, zwijgzame boswachter uit Baselga di Pine, die achter Koss tweede werd in Heeren- Sighel liet in 1988 voor het eerst van zich horen. De pupil van Mauri- zio Marchetto, een voormalige Itali aanse 'topschaatser', won drie jaar geleden tijdens het WK in Alma Ata de vijf kilometer. Sighel had des tijds het geluk, dat de favorieten op het door de felle zon zacht gewor den ijs amper vooruit kwamen. Toen de koperen ploert achter de bergen wegzakte, sloeg de kleine Italiaan aan het eind van de middag toe. Sindsdien houdt de internationa le schaatsgemeenschap rekening met Sighel, die op alle afstanden heel behoorlijk uit de voeten kan. Vorig jaar werd hij zelfs getipt als ti- telfavoriet tijdens het WK in Inns bruck. Na 380 meter was het feest voor hem over. Sighel gleed onder uit en smakte met een klap tegen een tv-camera. Een uur later consta teerde men in een Tirools zieken huis, dat hij zijn enkelbanden had gescheurd. Tijdens het Europees kampioen schap in Serajewo viel Sighel drie weken geleden tegen. Hij werd tien de. Zelfs Marchetto geloofde er toen niet in, dat Sighel in drie weken z'n vorm zou kunnen aanscherpen. De nummer 18 van de wereldranglijst verbaasde in Heerenveen echter vriend en vijand. De sprint (vierde) was behoorlijk, zijn vijf kilometer (derde) ronduit imponerend, op de 'mijl' (vierde) hield hij de Nederlan ders knap achter zich en op de tien kilometer had hij voldoende voor sprong op Veldkamp om het zilver zeker te stellen. Wellicht krijgt Sighel in zijn land nu eindelijk een beetje aandacht. Na zijn winst in '88 op de vijf kilo meter stond in de Italiaanse sport krant Gazetto dello Sport een piep klein berichtje onderaan pagina 1. Wat hij op de tweede dag had ge presteerd en wat zijn eindklasse ring precies was, vermeldde het dagblad niet. Coach Marchetto: „In Italië draait alles om voetbal en om Alberto Tomba". En Sighel, doelend op het Milan-trio: „In ons land wordt meer geschreven over de Nederlanders, die in Italië hun brood verdienen". De schaatsbond in de Europese laars telt slechts 200 leden. Sighel steekt met kop en schouders boven de overige krabbelaars uit zijn regio uit. Bij de vrouwen is de Italiaanse Elena Belci sinds kort een subtop ster. Elke Felicetti geniet in ons land ook enige bekendheid, maar dat heeft ze louter te danken aan haar 'status' van vriendin van Ge rard Kemkers. Sighel kreeg op zijn achtste aar digheid in schaatsen. In 1986 werd een paar honderd meter van zijn huis in Baselga di Pine een kunstijs baan neergelegd. Sinds die tijd maakt hij een enorme progressie door. Sighel krijgt jaarlijks een be scheiden bijdrage van het Italiaans Olympisch Comité'. Waar Roberto Sighel zich onver wacht aandiende, was Tomas Gust- afson eigenlijk verwacht. De 31-jari- ge Zweed had gehoopt in Heeren veen voor het eerst in zijn carriere wereldkampioen te worden. De rol van de olympisch kampioen op de vijf en tien kilometer was echter na zijn matige optreden op 'zijn' 5000 meter uitgespeeld. Gustafson werd op zijn specialiteit slechts negende. bemest gaf dit laatste gegeven in de eerste helft de nodig spanning bin nen de ploeg van Janko Breedveld. Door het consequent uitschakelen van het aangeefpunt kwam De Da naïden moeilijk tot scoren. In de dertiende minuut tekende Marcel Keyzer voor de eerste score namens zijn team (2-1). Het sterke dames- kwartet van de Haagse ploeg werd voortreffelijk verdedigd door de Leidse opponentes (vooral Sandra Slingerland speelde opvallend), waardoor de score aan de magere kant bleef. Heiko Locher zorgde er voor dat zijn ploeg op gelijke hoogte kwam (3-3) en een fraaie doorloop bal van opnieuw Marcel Keyzer bracht de eerste voorsprong voor de Leidenaars op slag van rust. Na de hervatting hadden de blauwwitten meer grip op het spel van de Eibers. Aanvankelijk ging het gelijk op, maar het tweede doel punt van Paul Hüsken zorgde voor een marge van twee punten (6-8). De Danaiden kwam steeds beter in de wedstrijd en de score van Annema- rie van Dijk betekende de genade slag voor de tegenstanders (7-11). Net terug uit Den Haag poseert het kampioensteam van De Danaïden i ra. Op de foto ontbreekt de geblesseerde Eric Kromhout. Vrijuit spelend kon naar het einde van de wedstrijd worden toege speeld. In de sfeerloze hal waarslechts Leidse supporters aanwezig waren, bracht Heiko Locher de eindstand met een schot op 9-12 en bleef de on geslagen status gehandhaafd. De verrassing was het telefoontje dat meldde dat titelrivaal HKV onver wacht de punten had gedeeld met Rotterdam. Daarop kon een feestje worden gebouwd, want dit bete kende het kampioenschap voor De Danaiden. "Dit had ik al aangekondigd, met een gunstig programma konden we heel ver komen", vertelde coach Janko Breedveld. "Het succes be staat uit het feit dat er sprake is van een team-eenheid. Ook slechte wed strijden kunnen we naar onze hand zetten. Voeg daaraan toe de brede basis die de wisselingen binnen de ploeg dit seizoen heeft opgevangen. Bovendien staat het team mentaal sterk in de schoenen en leven de spelers voor de sport. Het kam pioenschap komt dus niet uit de lucht vallen. We waren het hele sei zoen al de te kloppen ploeg. Dat gaf de nodige spanning, die we goed hebben kunnen verwerken", aldus Breedveld. De trainer blikte alvast vooruit naar de overgangsklasse waar vol gend jaar gestreden zal worden. "In die klasse ben je een nieuwkomer, dat zal minder druk op de ploeg ge ven dan dit seizoen. Handhaven is daar zeker mogelijk en we zullen ook op de bovenkant van de rang- lijdt mikken. Ik heb namelijk een goed team met goede schutters". KLAAS BOSMAN DELFT - De waterpoloers van AZCTarvo hebben de blamerende 12- 11 nederlaag zaterdagavond tegen DZV, de nieuwe ploeg van oud- bondscoach Rob Schouten, maar moeilijk kunnen verkroppen. De on langs in de Europa Cup nog furore makende Alphense ploeg, die op flonkerende wijze de finale tegen Partizan Belgrado haalde, verloor te gen de nietige Delftse hoofdklasser volkomen het hoofd. Het team van coach Ron de Vogel haalde zijn gram op arbiter Hans van Vossen, die er volgens de Alphenaren puur op uit was geweest om hen 'te pakken' Remco Pielstroom en Pascal Bontje werden in het tumultueuze duel wegens aanmerkingen op de leiding naar de kant gestuurd. Bobby Brebde werd na zijn derde fout uit het bad verbannen en de over zijn toeren geraakte doelman Wim Vermeulen smeet na afloop de Delftse grensrechter het water in. Bovendien noteerde Van Vossen toen ook de naam van coach De Vogel, die hem op zijn manier kwam 'bedanken' voor de in zijn ogen eenzijdige leiding, op het wedstrijdformulier. Strafworp De wedstrijd begon uit de hand te lopen toen Pielstroom bij een 8-5 voorsprong een strafworp veroorzaakte en het daar niet mee eens was. De onschuldig lijkende reactie 'hij had de bal nog vast' van de Alphe- naar was voor Van Vossen aanleiding de Alphenaar met vervanging uit het water te halen. Daarmee sloeg de vlam in de pan. AZC. toch al ge handicapt door het ontbreken van Arco Verboom en Gabor Goyri. her innerde zich haarfijn eerdere botsingen met Van Vossen en was niet meer in het gareel te krijgen. DZV, voor het eerst onder leiding van oud-bondscoach Rob Schouten, die de aan de kant gezette Fred Kranstauber met onmiddellijke ingang verving, profiteerde volledig van het groeiende ongenoegen aan Alphense zijde. De Delftenaren kwamen - uit een omstreden strafworp - langszij en toen door Guillo- nard ook voorbij AZC. Van Vossen gebruikte na afloop het wedstrijdformulier om de tucht- commissie aan het werk te zetten. "Klachten volgen tegen nummer 1. nummer 7, nummer 8. nummer 11 en de coach van Alphen". Daarbij haalde hij de namen van Jurjen Thomas (8) en Bobby Brebde (13) door elkaar. Eigen boezem Ron de Vogel, die overigens pas later van derden vernam dat ook zijn naam op het formulier was geschreven, stak na afloop de hand in eigen boezem. "Ik felicteerde hem met het feit dat nu voor de derde keer in successie AZC gepakt heeft. Dat wilde ik best wel even kwijt. Maar de spelers kan ik ook wel het een en ander verwijten. Ondanks een tegen werkende scheidsrechter en een fanatieke tegenstander, want DZV speelde agressiever dan voorheen, moet je hier winnen. Het is zo ver schrikkelijk amateuristisch om tijdens een wedstrijd tegen een scheidsrechter te keer te gaan. Van zo n man in het wit win je het nooit. Ik zou bijna zeggen dat de spelers zich kinderachtig hebben gedragen. Ik tolereer het ook niet. Het laatste woord is hier nog niet over gespro ken. Dat moet anders. Desnoods gooi ik het derde team er in HEERENVEEN (GPD) Volgens Roberto Sighel, de ver rassende nummer twee in Heerenveen, komt Johann Olav Koss van een andere planeet. De onnavolgbare schaats kampioen uit Oslo staat evenwel gewoon met twee benen op deze aarde. Hij voelt zich helemaal niet de nieuwe 'Su perman', waar velen de Noor na zijn onnavolgbare presta ties in Heerenveen voor houden. ,,Houd het simpel is mijn motto." Volgens Koss put hjj zijn kracht naast de opvallende afwisseling in de trainingen vooral uit de mentale begeleiding in Noorwegen. De 22- jarige student medicijnen heeft baat bij de intensieve contacten met Frank Beek, de 'Ted Troost' van de Noorse schaatsbond. „Ik heb zater dagavond nog telefonisch met hem gesproken. Hij heeft me geleerd om positief te denken en om het schaat sen simpel te benaderen. Een we reldrecord rijd je door de zaak per ronde te bekijken. Als je aan 25 ron den tegelijk denkt, kom je er niet. Beek heeft me ook geleerd, hoe ik me helemaal op mezelf moet fixe- De Nederlandse schaatsers willen van een dergelijke mentale begelei ding niets weten. Van der Burg roept voortdurend, dat 'types als Troost niet aan hem besteed zijn'. Hetzelfde geldt voor Veldkamp, met een derde plaats de beste Ne derlander. De problemen, die Van der Burg in grote en Veldkamp in mindere mate ondervonden, waren wel degelijk terug te voeren op niet- fysieke factoren. Op het moment supreme deden de benen niet, wat het hoofd wilde. Op het 'inhuren' van praatpalen en sportpsychologen rust in Neder land al sinds jaar en dag een taboe. Knallende ruzies waren het gevolg, toen Ruud Gullit Troost inschakel de tijdens het laatste EK voetbal. Toen Hein Vergeer in '87 met de goeroe uit Rotterdam op de prop pen kwam had hij bonje met coach Henk Gemser. De medische staf van een bond voelt zich door de komst van een privé-dokter meestal gepasseerd en bedreigd. Mentale begeleiding Toch zal de KNSB zich binnenkort eens moeten afvragen of het niet tijd wordt om meer accent op de mentale begeleiding te leggen. Niet elke sporter is er gevoelig voor, maar Koss heeft de voordelen ervan aangetoond. Van der Burg gaf zater dag zelf al aan, dat er iets „radicaals in zijn hoofd moet veranderen". Volgens Kees Verkerk doet de schaatsbond er verstandig aan over een uitbreiding van de staf te pra ten. De voormalige wereldkam pioen uit Puttershoek, tegenwoor dig woonachtig in het Noorse Kris- tiansand, was mede in Heerenveen voor de reünie van 'Anabole S'. Een door Ard Schenk opgericht clubje van oud-schaatsers gelooft heilig in de methode Koss. „Ik heb het toch zelf ook in mijn tijd meegemaakt. Net als nu hadden we toen allemaal kampioenen in onze ploeg. Schenk, Bols en ik. We hadden ieder onze ei gen praatpaal of hoe je zo'n iemand wilt noemen. Ik denk, dat Ab Krook nu ook hulp nodig heeft. Het is een te grote opgave voor hem. Hij mag zijn rijders niet over één kam sche ren, maar moet dat noodgedwon gen wel doen. Terwijl ze juist meer individuele begeleiding nodig heb ben." Krook bestreed gisteren de ziens wijze van Verkerk. Volgens de Loosdrechter wordt wel degelijk aan alle privé-wensen van zijn rij ders tegemoet gekomen. Verkerk vond het viertal Oranje rijders, net als de sfeer in de hal, te mat. „Het klopte niet. Volgens mij moet Krook zijn Haagse jongens ook weghalen uit hun woonplaats. Als ze daar trainen hangen er na tuurlijk -tig vrienden omheen. Dat werkt niet. Als jij een boek moet schrijven trek je je ook terug in de bergen. Kijk naar de Noren. Die zijn niet in Inzeil of iets dergelijks gaan zitten. Nee, in de rust van Savalen. Er is geen discotheek in de buurt te bekennen, zodat je ook niet in de verleiding komt. Het gaat alleen maar om schaatsen en een WK. Zo hoort het." Verwarrend Hans Veldkamp, vader van Bart en vroeger ook trainer van Ben van der Burg en Thomas Bos, kan zich wel vinden in Verkerks woorden. „Ik weet niet, wat ik van de Nederlan ders moet denken. Ze vielen me te gen en waren verwarrend bezig. Het is wellicht een idee om de staf van Krook uit te breiden. Want inder daad, als je vier kampioenen in je ploeg hebt is het het hele jaar door strijd. Koss, Gustafson en Sighel kunnen rustig een wedstrijdje laten lopen, zij hebben toch geen concur rentie. Dat ligt hier anders. Het is steeds knokken voor je plaats. Je voelt de hete adem van een ander al tijd in je nek. Dat geeft stress en druk. Er is geen rust." Het WK heeft de Nederlanders veel stof tot nadenken gegeven. Het gat dat Koss de eerste Noor sinds de legendarische Hjallmar Anders- en die zijn wereldtitel prolongeerde heeft geslagen is enorm. Kees Verkerk, die in Heerenveen onder het genot van een biertje oude her inneringen ophaalde met voormali ge opponenten als Fred Anton Mai- er en Dag Fornaess, zèg Koss met plezier naar drie wereldrecords rij den. „Hij lijkt op het eerste gezicht een beetje dom en onzeker overko men. maar geloof me: hij is ijzer- sterk in zijn kop." Voormalig twee voudig Hein Vergeer was eveneens onder de indruk. „Koss heeft een fantastische uitstraling. Ik ben bang. dat hij nog wel een paar jaar het schaatsen beheerst." Koss nu tweede Johann Olav Koss bezet na het toernooi in Heeren- wereldrang- lijst aller tij den de twee de plaats. De Noor moet al leen de Ame rikaan Eric Flaim nog voorrang ver- Voor bet toernooi stond de 22- jarige Koss negende. Het verschil met de wereld kampioen van 1988 is 56- duizendstc punt. Beste Ne derlander op de lijst blijft Leo Visser. Door de sprong van Koss zakte de vier de reldtitel- strijd naar de negende plaats. Van de \icr Neder landera. allen gerangschikt in de iop- t win tig, kwa men naaat Veldkamp (nationaal tien-kilome terrecord in 13.53,45en Bos (1500 me ter) tot ren positieverbe tering. Het record bracht Veldkamp van de vijf tiende op de elfde plaats. Ard Schenk vertrouwt het niet helemaal HEERENVEEN (ANP) - Voor de tweede keer neemt Ard Schenk ko mend weekeinde de Olympische schaatsbaan van Albertville in ogenschouw. Twee weken geleden werd de piste geopend met de Fran se sprintkampioenschappen, een week geleden werd Thierry Lam- berton, 36ste bij het WK in Heeren veen. er nationaal allroundkam pioen. Schenk, volgend jaar chef d'equi- pe van de Nederlandse afvaardiging naar de Winterspelen, vreest dat het toernooi zonder deskundig advies een chaos wordt. De ligging van de baan en tribunes is zodanig dat het moeilijk is om overal dezelfde ijs kwaliteit te krijgen: een deel van de piste is permanent in de schaduw, een ander deel in de zon. Koss heeft een fantastische uitstraling. Ik ben bang, dat hij nog wel een paar jaar het schaatsen beheerst' In Thialf werd druk gespeculeerd over de nieuwe Heiden. Bijna ieder een zag overeenkomsten. Bijna, want Hilbert van der Duim moet nog zien of Koss in de voetsporen treedt van zijn illustere voorganger. „Ik vind Koss pas vergelijkbaar met Heiden, als hij ook wereldkam pioenschap sprint wordt. En dat zie ik niet gebeurenbromde de Fries. Johann Olav Koss heeft de Ame rikaan op een gebied al wel achter zich gelaten. Heiden begon pas te verdienen, nadat hij gestopt was als vijfvoudig olympisch kampioen De Noor is als actief schaatser nu al be gonnen een aardig kapitaaltje aan te leggen. De wereldtitel leverde Koss 40.000 gulden op en zijn drie wereld records brachten circa 50 000 gul den binnen. Dat gevoegd bij zijn ba sis-salaris en de inkomsten uit de World Cup kan hij aan het i-m.l VU dit seizoen bijna twee ton bijschrij ven. Het geld is afkomstig van de Noorse vakbond, de bondssponsor en het Noors Olympisch Comité'. Ook op dat punt kunnen Veldkamp e s die maximaal 40 000 gulden per jaar verdienen bij de KNSB, nog in de leer bij Johan Olav Koss. MAANDAG 17 30-18 00 EURO Freestyle Skiën. 18 00-18 30 EURO Big Wheels 18 00-19 00 Sportnet Worstelen 18 30-19 30 EURO NHL IJshockey 18 50-19 20 Ned 2 Sportpanorama 19 00-20 15 Sportnet Pro Bowters 19 30-20 00 EURO Eurosport News 20 00-21 00 EURO US College Basket ball 20 15-20 30 Sportnet Sport uil Span|« 20 30-21 00 Sportnet Hoogtepunten uit het Spaanse voetbal 21 00-21 35 BRT 2 Tofaport vr.,et.,ds- 21 00-22 00 EURO Ringside Super- bouts 21 00-22 30 Sportnet Kickboksen 22 00-22.30 EURO WK langlaufen hoog tepunten 22 15-22 20 Super Sports News 22 15-22 30 Ned 3 Stud-o Sport Journaal 22 30-23 00 EURO WK schaatsen voor 22 30-23 30 Sportnet Sport show 23 00-23 30 EURO Freestyle Sk*n 23 10-23 50 BBC 1 FA Cup Football sa menvatting van de vandaag gespeelde Monte Carlo 00 00-00 30 EURO Eurosport News 00 30-01 30 Sportnet Usspeedway 00 30-02 30 EURO Australisch Open hes-Chns Biake 08 30-09 00 EURO Eurob.cs 09 00-09 30 EURO 09 30-10 30 EURO International Motor- M 10 00-11 00 Sportnet Raitysport WK m 11 00-12 00 Sportnet Worsteten 12 00-12 30 EURO Eurotxs 12 00-14 00 Sportnet NBA Basketball Chcago-LA Lakers 12 30-1330 EURO WK Handbal voor vrouwen m Seoul 13 30-1530 EURO 1990 Tenn.sklass.e- kers Stuttgart Open 13 45-16 35 Did 2 Sport ertra WK skién icombmat.eepr.ngen voor teams en anglaufen voor vrouwen) 14 00-1430 Sportnet Hoogtepunten un net Spaanse voetbal 14 30-15 00 RAI UNO Chroneche Italia- ne motorsportmagaz ne 14 30-1530 Sportnet Usspeedway

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13