Speuren naar sporen in een besneeuwd bos Van der Reijden zoekt opvolger Leidse regio viert carnaval binnen, bollenstreek buiten MAANDAG 11 FEBRUARI 1991 REGIO LEIOEN PAGINA 11 Rondleiding in Bos van Krantz Warmond Dief modezaak met dure buit gepakt VOORSCHOTEN - De man dit heeft ingebroken in een kleding zaak aan de Schoolstraat in Voor schoten. ts vrijdagnacht aangehou den met 100.000 gulden aan kleding De 22-jange Hagenaar stal in zijn woonplaats een auto. die hij in Noord wijk verruilde voor een even eens gestolen bestelbus. In Voor schoten laadde hij het busje vol met de kleding. De man werd bij een routinecontrole in Den Haag gear resteerd. meldde de Voorschotense politie vanmorgen. Van onze redacteur Dorith Ligtvoet WARMOND - Gekleed in dikke jassen, een sjaal voor het gezicht en handschoe nen aan. Zo staan vijftien kleumende natuurliefheb bers zaterdagmiddag te wachten op de komst van twee natuurgidsen bij de in gang van het Bos van Krantz aan de Herenweg in War mond. De gidsen van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) zullen de groep laten zien wat het landgoed langs de doorgaan de Herenweg aan natuur schoon te bieden heeft. Inbraken in regio REGIO - In de woning boven een bakkerij aan de Hoofdstraat in Lei derdorp is gisterochtend ingebro ken. De dader forceerde een raam aan de zijkant van het pand en nam een televisie, een video-apparaat en een fototoestel mee. Bij een inbraak in een woning aan de Voorschotense Veurseweg zijn zaterdag een stereo-toren, video-ap paraat, draagbare telefoon, porte monnee en een horloge gestolen. De dader forceerde een raam aan de achterkant van het huis. De totale waarde van de buit is onbekend. Uit een woning aan de Oegstgees- ter Geversstraat zijn gisteren een Friese staartklok en twee barome ters gestolen. De inbrekers hadden de achterdeur geforceerd. Uit een schuur aan de plaatselijke Louise de Colignylaan verdwenen een 3ag eerder een krat bier. kleren, een boor. een bijl en een zaag. De gidsen Frank de Groot en Wim Turnhout laten niet lang op zich wachten. Ze nemen ieder een groepje mee het bos in. Toevallig zijn het deze keer bijna allemaal vrouwen, slechts één echtpaar is van de partij. Vooral De Groot ziet er stemmig uit. Met zijn kuitbroek, kousen in folkloristisch motief en bergschoe nen lijkt hij uit een Oostenrijks de cor gestapt. Hij heeft een verrekij ker om de hals en uit zijn rugzak to vert hij het ene na het andere biolo gische naslagwerkje. Als anderen klagen over koude voeten heeft deze gids nergens last van. Onvermoeibaar tippelt hij an derhalf uur voort. Over elke boom en struik weet hij een verhaal te ver tellen, van alle vogels kent hij de De groepsleden komen uit de he le regio. Zo zijn er mensen uit Noordwijk, Hillegom en Sassen- heim. Velen gaan vaker met dit soort wandelingen mee, sommigen hebben een verrekijker meegeno men. "Elke gids en elke groep is weer anders", vertelt een Sassen- heimse deelneemster, die vroeger vaak met de kinderen in het bos wandelde. "De ene keer heeft het verhaal een hoger niveau dan de an dere keer. De kennis wisselt ook per groep". Een Hillegomse komt voor het eerst in het bos. "Ik ga meer mee op tochten bij ons de duinen in", vertelt ze. "Maar dit is weer eens wat anders". Sprookjesachtig Het Bos van Krantz of, anders ge zegd, het landgoed rond het Huys te Warmont, biedt een sprookjesachti ge aanblik. Rond het kasteeltje zijn mensen aan het schaatsen en de oude bomen zijn bedekt onder een dikke laag sneeuw. Dat vele wande laars de groep voorgingen blijkt uit de vele sporen op de paden. Ook dieren hebben hun prenten achter gelaten. "Wat is dat nu eigenlijk?", vraagt een van de vrouwen, wijzend op een spoor in de sneeuw. De Groot vraagt eerst wat de an deren denken. "Ik wil dat u zelf leert kijken, luisteren en ruiken", licht hij toe. "Dat is veel leuker dan wanneer ik u alles voorzeg". Ieder een kijkt aandachtig naar de sporen en één wandelaar waagt een gok. "Een vos mischien?". "Nee", lacht De Groot. "Vossen komen hier niet voor, bovendien laten ze andere sporen na. Ik denk eerder dat het een kat is geweest, maar ik zou dat moeten nakijken in mijn dierspo- renboekje. Wanneer er een paar we ken sneeuw ligt, ken ik al die sporen wel weer. Maar omdat er bijna nooit sneeuw ligt, vergeet ik ze snel". De Groot wijst op bomen, betast struiken, en laat leden van de groep aan knoppen voelen. De ene keer wijst hij op een geente kastanje, de andere keer gebaart hij naar enkele vreemd gevormde wortels van een moerascypres die uit de grond ste ken. "Wat is dit voor boom?", vraagt hij even later en toont een prachtige boomtak vol groene naalden. "Een soort spar", oppert een van de vrou wen uit het groepje. Het blijkt een zwaar giftige taxus. "Soms lees je in de krant dat paarden of koeien zijn gestorven, doordat ze bladeren van een taxushaag hebben opgegeten", legt De Groot uit. "Maar beesten weten toch meestal wat giftig is?", oppert iemand. "Ach, het is maar een idee van me, maar ik denk wel eens dat alles wat met de mens in contact is geweest dat gevoel ver liest", zegt De Groot Filosofisch. Lol In het bos zijn veel verschillende vogelgeluiden te horen. Hoog in de oude bomen bevinden zich enkele reigernesten. Reigers zijn er echter nog niet te zien. Die komen pas later dit jaar, licht De Groot toe. Plotse ling weerklinkt een trommelend ge luid. "Een specht", roept een van de vrouwen direct. De gids luistert aandachtig en geeft haar gelijk. "Het dier zoekt geen eten, maar is gewoon voor de lol wat aan het hak- Speuren naar een goudfazant, zaterdag in het Warmondse Bos van Krantz ken", merkt hij lachend op. De groep heeft geluk, want vele vogels laten zich zien op deze koude middag. Zo ontwaart een groepslid op een smal paadje midden in het bos een goudfazant, terwijl iemand anders ransuilen ziet tussen de dichte begroeiing van enkele groen- blijvende bomen. De vrouw die de Voorlichting over toekomst Warmond WARMOND - B en W in Warmond houden vanavond een voorlich tingsavond over het structuurplan. Iedere Warmonder heeft onlangs een folder in de bus gekregen waar in de gemeente woningbouwplan nen van het Rijk en de provincie Zuid-Holland tot het jaar 2015 toe licht. Omdat raadsleden en geïnteres seerde Warmonders vorige week aandrongen op extra informatie, hebben B en W besloten een voor lichtingsavond te houden. Ook pro vinciale bestuurders zijn aanwezig. De vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het gemeen tehuis aan de Herenweg. zogenaamde ransuilen 'ontdekte', is de koning te rijk. Had de gids niet gezegd, dat zelfs een geoefend vo gelkijker minstens een kwartier in de takken moest turen voordat hij een uil ontwaarde? Zij zag de uil di- De Groot vertelt dat de opkomst per keer erg wisselt. "Vorige keer hadden we een groep van negentig personen, maar we hebben ook wel eens een keer slechts vier deelne mers gehad". De gidsen zijn allen vrijwilligers. Ze proberen circa twaalf tochten per jaar te houden in landgoederen in de regio. Zo bege leiden ze tochten in de Pan van Persein op de grens van Katwijk en Wassenaar, het Leidsche Hout en Oud Poelgeest in Oegstgeest. Zon dag 24 maart om twee uur is de vol gende excursie in het Bos van Krantz. Warmondse politie patrouilleert op ijs WARMOND - De Warmondse poli tie heeft het afgelopen weekeinde op het ijs gepatrouilleerd met een zogenaamde squad, een voertuig met spijkerbanden. Minder publiek dit jaar bij het bal masqué van de Leidse Hutspotten. LEIDEN/REGIO - Ondanks de Golfoorlog en de ijzige kou de. vierde de regio het afgelo pen weekeinde carnaval. De Warmondse Billenprikkers hosten binnenskamers en het bal masqué van de Leidse Huts potten trok 150 gasten. De Rijn schuimers uit Leiderdorp en de Deijlknotsen uit Wassenaar moesten uitwijken naar omlig gende gemeenten. Schor wer den ze allemaal. Een officiéle sleuteloverdracht van de gemeente Warmond zat er van wege de Golfoorlog niet in, maar de Billenprikkers hadden daar een al ternatief voor gevonden. In 'Het Wapen van Warmond" ontving prins Aris I een sleutelbos die toegang gaf tot alle kroegen van Warmond. En dat voldeed voor de feestvierders. Het weekeinde was voor de ver klede Warmonders een aaneenscha keling van feesten. Vrijdag hosten ze op de 'opwarmavond' in 'Het Wa pen van Warmond','waar ondanks de sneeuw circa honderd mensen aansloten in de polonaise. Zater dagmiddag maakten het prinsen- paar, de Raad van Elf en de Hofka pel een vrolijk rondje over het ijs. Ook brachten ze een serenade aan de schaatsclub, die vanavond tot erelid van de carnavalsvereniging wordt benoemd. Zaterdagavond werd het prinsenbal in het Trefpunt druk bezocht. Het bal masqué in het Leidse clubhuis Sint Antonius werd min der druk bezocht dan vorig jaar. Hutspotten-secretaris T. de Jong wijt dat aan de berichten in de pers "Als mensen steeds lezen dat een optocht of evenement niet door gaat, denken ze dat er ook wel geen bal masqué zal zijn. Bovendien wa ren de wegen door de vorst nogal glad, waardoor sommigen ook zijn thuisgebleven". Hoempa De Pico-bello's uit Voorschoten dansten al een week eerder op de hoempa-deunen van Arie Ribbens in het cultureel centrum. "Als we hem met carnaval zelf hadden uit genodigd, was er een duidelijk prijsverschil geweest", verklaart voorzitter A. Lindeman de vroege viering met boerenkapel Bierschui mer, een Braziliaanse dansgroep en zo'n 400 gasten. Door bestuursproblemen bij de Rijnschuimers moesten Leider- dorpsers uitwijken naar de Leidse Spoorbumpers en naar Ons Bra bant in Den Haag. De Wassenaarse Deijlknotsen lieten zich de jaarlijk se optocht niet ontzeggen en voeg den zich met twee praalwagens in de carnavalsoptocht in Voorhout, die daardoor veel groter was dan in voorgaande jaren. Opvallend was in Voorhout verder het grote aantal jeugdige deelnemers, met name uit de nieuwbouwwijk Oosthout. De massaal opgekomen toe schouwers bleven hier verschoond van toespelingen op de Golfoorlog: de organisatie hoefde niet in te grij pen om gevechtskleding, karton nen Scud-raketten en de maskers van Saddam en George uit de op tocht te weren. Banaan In Noordwijkerhout nam de man die bij de vorige carnavalsoptocht als banaan verkleed was, over zijn eigen schil struikelde en werd over reden door een tractor - dit keer geen enkel risico. Gehuld in een harnas en gezeten achter tralie werk, liet de Noordwijkerhouter zich door twee agenten rijden. Vei ligheid voor alles. "Marcel de ba naan, doet het dit jaar rustig aan", stond er op zijn wagen. Voor toeschouwers met enig his torisch besef was dit één van de hoogtepunten in de optocht die zich zaterdag door het centrum van Noordwijkerhout slingerde. Een bonte mengeling van praalwagens, versierde personenwagens en loslo pend ongeregeld, die de langzaam onder een dun laagje Inwendig letsel door botsing Wassenaar WASSENAAR - Een 53-jarige auto mobilist uit Wassenaar heeft gister middag ernstig inwendig letsel overgehouden aan een aanrijding op de parallelweg van de plaatselij ke Rijksstraatweg. De aanrijding werd veroorzaakt door een 23-jarige man uit Apel doorn. Rijdend in de richting van Leiden sloeg hij plotsklaps linksaf, zonder de uit tegengestelde richting komende Wassenaarder voor te la ten gaan. Omdat de Mercedes van de man uit Apeldoorn een paar maatjes groter was dan de station wagen van de Wassenaarder, raakte alleen de Wassenaarder gewond. fetti deden verdwijnen. De stoet was. mede dank zij het afzeggen van de optochten in omliggende dor pen. één van de langste van de afge lopen jaren. Voor de vele duizenden toeschouwers werd het met de lage temperaturen daardoor een ware uitputtingsslag. De deelnemers hadden minder moeite met de kou. Op de met de maten van de muziek meedeinende wagens slaagden ze er uitstekend in om zowel zichzelf als hun glazen bier op temperatuur te houden. Dat een carnavalsoptocht bij uit stek een gelegenheid is om de sa menleving een spiegel voor te hou den. werd ook dit jaar weer door ve le creatieve geesten aangetoond. De Golfoorlog en beide hoofdrolspe lers George Bush en Saddam Hus sein waren weliswaar tot taboe ver klaard. op lokaal en nationaal ni veau bleven er nog genoeg onder werpen over. De invoering van de OV-jaarkaart voor studenten had daarbij zoveel deelnemers geïnspi reerd dat het onderwerp bijna als een rode draad door de stoet liep. Complete treinstellen trokken er aan het publiek voorbij, met achter de raampjes in toga gehulde passa giers die er alles behalve gedupeerd uitzagen. Schande "Het lijken my niet zulke verstandi ge uitspraken", reageert D66-raads- lid M.H.J.J. Vissers op de woorden van de wethouder. "Ik wil er verder niet veel over zeggen, want dit lijkt mij vooral een probleem van het college. En daar maakt D66 geen deel van uit. Zijn functioneren lijkt me in ieder geval niet ter discussie staan". Collega-wethouder A.J.W.F.M. Kohlbeck (PvdA) heeft 'absoluut geen moeite' met de uitlatingen. "Nee hoor. als hy de volle periode Vondst kadaver leidt tot onderzoek politie LEIDERDORP - In een dierenhok aan de Leiderdorpse Persant Snoepweg heeft een schaatser gis termiddag een kadaver van een dier in vergaande staat van ontbinding gevonden. De politie vermoedt dat het om een geit ging en onderzoekt of de eigenaar van het dier aange klaagd kan worden wegens dieren mishandeling. Rijnlands Lyceum werkt samen met internationale opleiding WASSENAAR - Het Internationaal Georienteerd Onderwijs (IGO) in Den Haag gaat vanaf 1 augustus samenwerken me t het Rijnlands Lyceum in Wassenaar Het IGO zal echter tn Den Haag blijven. Tot nu toe is de inter nationale afdeling verbonden met het Haagse Nederlands Lyceum, maar deze school heeft te weinig leerlingen en wordt volgend jaar opgeheven. Het Rynlands Lyceum is benaderd door het IGO, vertelt woordvoerster E Tamboezer Het IGO mag van het ministerie van onderwijs niet voortbe staan als zelfstandige school, maar moet aanhaken bij een andere oplei ding "Het Rijnlands Lyceum reageerde positief, onder meer omdat de school met het oog op Europa 1992 de internationale contacten wil aanha len". De Rynlandse Lycea in de regio gaven al aandacht aan het internationaal onderwijs. Het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest heeft al een IGO-afdeling. het Lyceum in Wassenaar heeft twee afdelingen in Groot Brittanie. De medezeggenschapsraad van het Nederlands Lyceum heeft al inge stemd met de overgang Het ministerie van onderwijs en de medezeggen schapsraad van het Rynlands Lyceum in Wassenaar moeten nog toestem ming geven. Het IGO heeft ruim driehonderd leerlingen van fWll| v-r schillende nationaliteiten en 38 docenten. Wat precies de gevolgen zyn van het samenwerkingsverband voor het onderwijs of docenten kan Tamboe zer nog met zeggen. Wethouderschap aehteraf onverstandig' OEGSTGEEST - 'Het is achteraf toch niet zo verstandig geweest om het wethouderschap er nog bij te nemen. Ik ben nu al voor de volgende periode een opvolger aan het zoeken, want deze nieuwe baan kost me meer tijd dan de NOS". Ruim een jaar na zijn aantre den doet de Oegstgeester wethouder J. P. van der Reijden, sinds kort voorzitter van Veronica, deze uitspraken in Nieuwe Revu. Op een enkele uitzondering na til len collega-gemeentebestuurders niet zwaar aan de uitspraken van Van der Reijden. De CDA-wethou- der zelf reageert fel op de vraag of hij het wethouderschap al beu is. omdat hij drie jaar voor zijn aftre den al een opvolger zoekt. "Nee. ik vind zo'n vraag typisch voor het in geboren negativisme van het Leidsch Dagblad. Ik doe het wet houderschap met buitengewoon veel plezier. De fractie zoekt ge woon een opvolger, omdat we an ders niet op tijd klaar zijn". Volgens Van der Reyden heeft hij vanaf het moment dat hij aantrad steeds duidelijk gemaakt dat hy maar eén periode van vier jaar aan zou blijven. "Over drie jaar pa ik ook, maar ik ben absoluut niet van plan om nu op te stappen. Ik zeg nu niets anders dan een jaar geleden, maar dat past natuurlijk niet in de vooringenomen standpunten van het Leidsch Dagblad". Groen Links fractievoorzitter A.M.J. van Eisen noemt de uitlatin gen van Van der Reijden 'onzorg vuldig': "Hij had wat meer gevoel voor de plaatselijke verhoudingen mogen tonen, dit is niet goed voor de dorpspolitiek". Van Eisen roemt 'de grote bestuurskracht' van de CDA-wethouder. maar ziet toch lie ver 'een wethouder die vaker op het gemeentehuis is en die vaker con tact heeft met zijn ambtenaren'. uitzit, dan zit hij hier tot z'n 67e. Je mag dan best aankondigen dat je dan vertrekt. Ik vind trouwens dat de man een schande van mijn be roep maakt, maar dat bedoel ik dan alleen maar positief. Zo'n wethou derschap is bijna een full-time baan en als je ziet wat hij er allemaal bij doet: ongelofelyk". "Ik ken dat verhaal niet, want ik lees geen familiebladen", zegt CDA- fractieleider P Hellinga. "Het is steeds duidelijk geweest dat Van der Reijden maar voor eén periode beschikbaar is. Door zijn overstap van het voorzitterschap van de NOS naar dat van Veronica wordt die uit spraak aangescherpt. Als er heel on verwachte dingen gebeuren moet er over zyn werk hier worden gespro ken. maar de overstap naar Veroni ca valt daar met onder. De fractie staat achter hem". Amateurs "Ach, we zijn allemaal amateur-po- litici in Oegstgeest. We doen het raadswerk naast een andere baan en verandering van werkkring kan dan consequenties hebben", reageert WD-fractieleider ACH. Kuntze "Dat Van der Reijden weinig tyd heeft wisten we al bij de college-on derhandelingen. maar hy heeft een grote bestuurskracht. Ik maak uit bet interview niet op d.it hij sm-i weg wil, dus ik ga er vanuit dat hy de volledige termyn uitzit". Vrouwen rijden tegen bomen in Wassenaar WASSENAAR - Een 27-jarige auto mobiliste uit Den Haag raakte gis termiddag om eén uur in een slip op de Wassenaarse Storm van 's Gra- vesandeweg. In de buurt van het pannekoekenhuisje knalde ze tegen een boom. Acht uur 's avonds volgde een 55- jarige Wassenaarse haar voorbeeld op het stukje Katwykseweg in het verlengde van de Van Zuylen van Nyeveltstraat. Ze wilde een café be zoeken maar eindigde tegen een boom. Beide vrouwen raakten licht gewond, maar de plaatselijke poli tie weet niet waar ze zyn behandeld terhaven. Emmalaan. vanaf 19 00 bijenkomst Spiritisch Genoot schap Leiden, lezing over handlijn- aanvang 20.00 Lage Morsweg 14a. concert in de 'Meesterserie'. door Hel Residentie Orkest olv Do rian Wilson, mmv Thomas Zehet- mair (viool), aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. theater-optreden door The Nits, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Noordwijk vergadering Int. Vereniging Phi- latelica atd. Noordwijk, 20.00 uur, bijeenkomst jeugd om 18.30 uur in het Buurthuis, Hoofdstraat. Oegstgeost bridgen voor niet-rokers. 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. vergadering commissie finan ciën. aanvang 20.00 uur in het ge- DINSDAG 12 FEBRUARI Alphen spreekuur gemeentelijke om- budscommissie, van 17.00 tot 18.00 uur in kamer 2.06 van het Stadskantoor. spreekuur Belangenvereniging i 20 00 tot 21.00 klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat. aanvang 20.00 uur. buro Gezondheidszorg, blijvend advies en informatie, 10.00 tot 12.00 254654 lezing Leidse Aquarium Vereni ging 'Het Speciaal-aquarium voor Ctchliden', aanvang 20.00 uur m clubgebouw K&G, J C de Rijp- literaire avond aanvang a Hollandsche Tuyn. Loimuiden dia-lezing door P de Pater over zijn reis naar Peru, aanvang 20.00 uur In zaal Keijzer, Dorpsstraat Noorden kaartavond Noor dense Sport vereniging NSV 46. aanvang 20.00 i cafe Van Bemmeten sport en spel voor 12 tot 15-iari- gen van 19 00 tot 21 00 uur. JOIN- centrum. Weteringkade Rijnsburg bijeenkomst NCVB mei dia voorstelling o WOENSDAG 13 FEBRUARI Aiphen spelmiddag voor ouderen, met o a koersbai. sjoelen en kegelen. MMM trum Driehoorne jeugdmttu4 volleybal, van i tot 19 30 uur m gymnastieklokaal van de ZonneWoemschooi. Jong- 10 30 tot 12 00 Stadsbouwhms. Langegracht 72 clowneske voorsleiimg voor kin deren vanaf 6 jaar Carmen', door St>cht»ng Buiten Spelen, aanvang 14 30 uur ,n de Kapeizaai van K40. Hazewmdsteeg e informatiepunt gemeenschap- pei'jk wonen, van 20 00 lot 21 00 uur bq Veren^ng Centraal Wonen. Gerestraat 20. te< 121564 cabaret "Don Chaot en da teute architeki'. door Bert Vascher aan vang 20 15 uur n de Le<dse kneakbowten voor kinderen tot 16 jaar. van 13 00 tot 18 00 uur .n Bowi.ngcentrum Noord* .p Van Panhuysstraat e knutselen voor kmderen van 6 tot 12 jaar. van 14 00 lot 15 30 uur «n het JOtN-centrum. Weteringka-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11