DE T VAN TOEN Filevorming op het ijsdure erwtensoep en veel scheuren Rechtbanken houden te weinig rekening met recht en gewoonten van minderheden ©uöilicutos. TOREN PIETERSKERK 'VIEL ENDE STORTE NEDER' IN 1512 PAGINA 10 ZATERDAG 2 FEBRUARI 1901 Prof. Deelen in dies-college Leidse Universiteit: LEIDEN - Het Nederlandse recht houdt te weinig rekening met de ge woonten en het eigen recht van bui tenlandse minderheden Er zijn ge vallen waarbij rechtscolleges vast houden aan de Nederlandse wet, terwijl zij zonder schade rekening zouden kunnen houden met de re gels die in een bepaalde leefge meenschap gelden. Tijdens de 416de diesviering van de Leidse universiteit brak prof.mr. J.E.J.Th. Deelen. hoogleraar bui tenlands en internationaal privaat recht, zaterdag een lans voor meer begrip voor niet-westerse rechtscul turen. Een botsing van zo'n cultuur met de Nederlandse blijkt uit op het eerste gezicht zoiets eenvoudigs als een echtscheiding. Mohammedanen scheiden zich van hun echtgenotes door het uit spreken van de Talaq, oftewel de verstoting van de vrouw. Niks geen rechter die zich over de rechtmatig heid hiervan buigt, het zijn de ech telieden zelf die dat besluit nemen. Wellicht dat nog geprocedeerd wordt over de, verdeling van de koelkast en kleurentelevisie, maar de scheiding heeft iedereen maar te accepteren. Op zich geeft dat in Nederland nog geen problemen en ook mogen deze mensen op hun eigen manier weer met anderen trouwen. Die pro blemen ontstaan wel wanneer er kinderen komen die ingeschreven moeten worden bij de burgerlijke stand. De Hoge Raad heeft in wat Deelen afkeurend een 'fruitig ar rest' noemde, besloten dat ook bij mohammedanen alleen de rechter lijke macht een huwelijk kan ont binden. Deelen kon voor het strikte stand punt van de Hoge Raad wel enig ge voel opbrengen maar werd er aan de andere kant toch verdrietig van. "Die mensen komen uit Marokko aan, vinden het huwelijk niet meer leuk en mogen dan niet op hun ei gen wijze uit elkaar gaan door de Talaq uit te spreken". De Neder landse echtscheidingsprocedure, nog steeds met advocaten, vinden islamieten een malle gang van za ken. Zo'n ongelovige rechter die zich met hun zaken gaat bemoeien... "Gelovige Islamieten krijg je da^r niet voor", aldus Deelen. Vandaar dat er volgens Deelen ook wel een manier is gevonden om toch de Ta laq uit te spreken. Je machtigt een vriend in Marokko om de Talaq uit te spreken en een scheiding die in zo'n land is geregeld, is dan wel rechtsgeldig. De hoogleraar haalde zaterdag een voorbeeld aan van een bizarre ver menging van twee soorten burger lijk recht. Het ging om een Marok kaanse vrouw die op Nederlandse wijze van haar man wilde scheiden. Dat was niet niks, want de vrouw stelde zich hiermee volstrekt buiten de islamitische gemeenschap. Met veel moeite en tegenwerking van de man kwam de echtscheiding er door. Vervolgens kreeg ze kennis aan een andere Marokkaanse man en wilde op de islamistiche wijze trou wen. Daarvoor moest echter eerst weer de vorige, Nederlandse, echt scheiding ongedaan worden ge maakt en worden vervangen door de Talaq. De vorige echtgenoot zag zijn kans schoon en weigerde de Ta laq uit te spreken. Daarop stapte de vrouw naar de Nederlandse rechter om de man te onderwerpen aan lijf- dwang en zo gedaan te krijgen dat hij haar verstootte. Uiteindelijk heeft de Hoge Raad dit gehono reerd, zodat de vrouw alsnog op is lamitische wijze kon huwen. Het brengt Deelen dan ook tot het standpunt dat in dit soort gevallen de Nederlandse rechtspraak wat meer flexibel moet zijn. Hij vindt zelfs dat het Nederlandse recht veel te hoog te paard zit. "Een niet on aanzienlijk deel van de wereldpo pulatie acht de Talaq een volstrekt rechtvaardig beginsel. En een klein landje aan de zee zegt wel even dat zoiets niet rechtsgeldig is". Evenzeer plaatst Deelden vraag tekens bij een uitspraak van de rechtbank uit Assen over een huwe lijk tussen twee Molukse mensen dat werd aangevochten door hun beider ouders. Het geval was dat de betrokken families in het verleden een bloedbroederschap hadden af gesloten, omdat de gezinshoofden samen in het leger hadden gevoch ten. Zo'n bloedbroederschap geldt in de Molukse samenleving als een belemmering voor een huwelijk tussen wederzijdse kinderen. "De rechter heeft de toestemming wel gegeven. Maar hij had het naar mijn mening ook kunnen afwijzen. De weigering van het huwelijk werd door de hele Molukse leefgemeen schap gedragen. De rechtbank heeft niet gekeken naar het rechts gevoel van die mensen", aldus Dee len. Rijkspolitie vraagt hulp marechaussee wegens grote tekort LEIDERDORP De rijkspolitie district Den Haag heeft bijstand ge vraagd van de Koninklijke Mare chaussee. Het district kampt met een groot tekort aan personeel. Bij de diverse groepen van het korps, het grootste van Nederland, kun nen direct meer dan 100 mensen worden geplaatst. De marechaussee wil wel mensen uitlenen maar heeft het op dit mo ment te druk. De Golfoorlog brengt extra werk met zich mee en het korps had het al druk met het verle nen van bijstand aan Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De ge sprekken tussen de rijkspolitie, de ministeries van justitie en defensie en de Koninklijke Marechaussee over het uitlenen van mensen zijn opgeschort en worden hervat zodra de Golfoorlog voorbij is. De Koninklijke Marechaussee heeft een aantal vaste taken zoals aan de grens en verleent daarnaast bijstand aan gemeentelijke politie korpsen. De rijkspolitie heeft tot nu toe nooit hulp van de marechaussee gehad. De rijkspolitie in het district Den Haag probeert al geruime tijd met man en macht aan extra personeel te komen. Er is een regionale wer vingscampagne gestart en ook al lochtonen worden afzonderlijk en intensief benaderd met de vraag of ze hier willen komen werken. Als mensen worden aangenomen, moe ten ze eerst nog de politie-opleiding volgen, die ruim twee jaar duurt. Daarom zoekt de rijkspolitie ook naar manieren om sneller extra mensen te krijgen. Zo worden ex- politieagentes benaderd en worden bijzondere opsporingsambtenaren, zoals de luchthavenpolitie, gesti muleerd riaar de rijkspolitie te ko men. De herintredende vrouwen zijn na een nascholing van enkele maanden klaar voor het werk. De bijzondere politie, die niet in bezit is van politiediploma A krijgt de gele genheid dit alsnog te halen. Het voordeel van het inzetten van men sen van de Koninklijke Marechaus see is dat die direct beschikbaar zijn. Van onze redacteur Jan Westerlaken HOOGMADE Het bestuur van de ijsclub in Hoogmade stond zaterdag op het punt om de schaatstocht langs molens en over meren af te blazen. Een lid, dat met de fiets op pad was ge gaan om het ijs te controleren, was na tweeëneenhalf uur nog niet terug. Paniek sloeg toe, want niemand wist waar de man uithing. Maar gelukkig was er niets ernstigs aan de hand. De controleur constateerde dat de kwaliteit van het ijs op de Zuid- zijdervaart beneden peil was en besloot daar wat aan te doen. In z'n eentje sloeg hij aan het sneeuwschuiven. maar vergat dat te melden en lette niet op de tijd. Met een sisser liep het af. Voor hetzelfde geld had het an ders kunnen zijn. Nu waren er al leen opgeluchte en tevreden ge- gedaan. Riep daar iemand misbruik zichten. Bij het bestuur en bij de maken van de situatie? schaatsers. Het was filevorming op het ijs, filevorming bij het klunen. Ne derland stond massaal op de schaats. Groot, klein, jong en oud. Opmerkelijk veel oudjes op Frie se doorlopers. Het was druk, zeer druk. Zaterdag en zondag. De we reldkampioenschappen hardrij den op de schaats, waarvan de te levisie beelden uitzond, konden daarin geen verandering brengen. Hoewel, veel schaatsers bleven na het rijden van de toer in paviljoen De Does hangen waar de tv luid .en duidelijk aanwezig was. Dank zij het zonnetje en weinig tot geen wind was de toertocht een sfeervol gebeuren. Mensen die er een dagje-uit van maakten. Met een rugzak vol brood en hier en daar zelfs een thermosfles met warme koffie. Groepjes mensen die met el kaar op het ijs praatten; de koek en zopie was een ontmoetingspunt waar ervaringen werden uitgewis seld. Langs de hele route kon je, op het ijs, voor een paar knaken je schaatsen laten slijpen. Rechts: Het hele weekeinde waren mensen van de KNSB in de weer om de routes sneeuwvrij te maken en op de zwakke plekken voor goede afzet tingen te zorgen. Onder: Goed materiaal is een eerste vereiste om tochten van zestig kilo meter of nog langer te rijden. Op het ijs blijkt vrijwel iedere schaatser over Noren te beschikken. De houten Noren zijn nog sporadisch te zien. Enkele doorbijters rijden tientallen kilometers weg op kunstschaatsen. Bob van Dinten (links) en André van der Voorn waren op het ijs pre sent om botte of kapotte schaatsen weer in puike conditie te brengen. (foto's Wim Dijkman Alert Velen hadden de mond er vol van: de massale drukte en de kwaliteit van het ijs. Een toerrijder maakte de opmerking dat je op twee dingen alert moest zijn: je moest niet alleen de hinderlijke scheuren ontwijken, maar ook de mensen. En daarmee sprak hij tot de verbeelding van veel schaatsers. Het ijs liet inderdaad te wensen over. Er zaten te veel scheu ren in waardoor aan de lopende band valpartijen ontstonden. Som mige stukken, zoals tussen de kas sen in Roelofarendsveen, waren bo vendien slecht geprepareerd. Het kon dus niet uitblijven. Veel valpartijen geven verwondingen. De ambulancedienst heeft dat ge merkt. Ze moest enkele tientallen keren uitrukken om gewonde schaatsers op te halen die een bot- 'breuk, hoofdwond of ander letsel hadden opgelopen. De ziekenhui zen konden de stroom nauwelijks verwerken. In het Academisch Zie kenhuis Leiden liepen de wachttij den tot meer dan twee uur op. An dere ziekenhuizen in de regio moes ten bijspringen om dat lange wach ten wat te beperken. Toch was gezelligheid troef. On danks het feit dat er bij Rijpwete- ring in de avonduren een sneeuwschuiver door het ijs op de Kever, nabij de Boeren buurt, was gegaan. Twee jongens die hem be manden konden ternauwernood uit het koude water klauteren. Ze duw den of trokken elkaar op het droge. Een nat pak was het enige dat ze er aan over hielden. De koek en zopie ter plekke zat er wel mee. Die kon niet over het ijs, maar moest via een omweggetje door het weiland. En dat kostte nogal wat moeite. Een boer bood uiteindelijk de helpende hand. Met zijn trekker manoeu vreerde hij het kraampje en de etenswaar naar het ijs. Slee Dat was de enige klacht. De man nen deden goede zaken. De drank jes, koeken en snoep hoefden niet. zoals eerder die week wel het geval was, te worden opgeborgen. Toen vroor het dat het kraakte, dus be vroren ook de drankjes. Nu niet. Koek en zopie.is niet alleen koek en zopie, vertelde één van het tweetal. Naast het kraampje moet een slee staan om gewonden te kunnen ver voeren en is de aanwezigheid van een reddingslijn verplicht. En nu we het toch over eten heb ben. een dampende kop erwten soep gaat erna een schaatstocht al tijd wel in. Maar als je voor een plas- De erwtensoep was niet overal vier gulden. Bij de koek- en zopietent op de Wijde Aa bij de molen werd 2,50 gulden gerekend voor een goede kom soep. De anijsmelk en warme choco la kosten er een daalder. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - L.Z., lantaarnopsteker, Zon dagavond de lantaarns aan den Voorschoterweg gebluscht heb bende, hoorde eenige jongelie den, die beschonken uit Leiden kwamen, hem toeroepen: „Zoo we geweten hadden dat je de lantaarns al uitgedraaid had, zouden we je in de sloot gegooid hebben!" Des Maandags, giste ren dus, bemerkte hij dat de lam pen uit twee lantaarns ont vreemd waren en ook dat er eene ruit van eene lantaarn was stuk geslagen. - BATAVIA. Naar de „Sum.Ct." verneemt, is de excursie tegen Djandji en Loemban in de Ba- taklanden afgeloopen. Den 23sten November 1.1. vielen onze troepen de versterkte kampongs aan, doch ondervonden geen noemenswaardigen tegenstand. De vijandelijke benden kozen met vrouwen en kinderen ge pakt en gezakt het hazenpad, de kampongs werden in de asch ge legd, doch de opgelegde boete- ....niet geind. - Door den minister van koloniën zijn geene bezwaren gemaakt te gen toelating van meisjes op de hoogere burgerscholen in Indië. Vijfentwintig jaar geleden: - Na vijf dagen van erupties heeft de Etna op Sicilië een nieu we kegelvormige krater ge vormd op een noordoostelijke helling. Het tempo van de ont ploffingen bedraagt thans vijf tien tot twintig per minuut. Honderden tonnen vulkanisch gesteente en lava worden tot een hoogte van 300 meter de lucht in- geslingerd. Er vloeit nog steeds een zware lavastroom uit de krater, maar er bestaat geen on middellijk gevaar voor de lager gelegen dorpen. De stroom is drie km lang en vloeit in een dal, omsloten door dijken van gestol de lava van eerdere erupties. Het haantje op de afgebeelde to- staat maar liefst honderd twintig meter boven het maai veld. In Leiden? Nee, nu niet er, maar het stond er ooit wél. Om een beetje te helpen: de da kenpartij, onderaan, laat de ach terkant van de panden Rapen burg 65 en 67 zien - de toren moet daardoor bij de Pieterskerk ho- Het was niet moeilijk dit reeds lang verdwenen stadsbeeld voor ogen te toveren: er bestaat een amateuristisch schilderij uit de zeventiende eeuw, waarop de Pie terskerk in zijn volle lengte en hoogte, met toren en al, staat afge beeld. De anonieme schilder ver plaatst ons naar het begin van de zestiende eeuw: niet alleen dat de toren er riog ongeschonden bij staat, maar ook andere gedeelten van het gebouw zijn totaal anders dan op dit moment - maar dat la ten we nu maar voor wat het is. Eén ding is in elk geval duide lijk: hij heeft tot op zekere hoogte moeten fantaseren; dientengevol ge is de voor deze bijdrage gete kende Pieterskerktoren een fan tasie naar een fantasie. Voor het verhaal dat bij dit in het jaar 1512 verdwenen monu ment hoort is dat minder het ge val. Ongeveer een eeuw nadat de toren met een donderende klap in elkaar was gestort, werd het ge schreven verslag van die ramp na melijk in druk uitgegeven: het vormt nu een levendige passage in J.J. Orlers befaamde Beschry- vinge der Stadt Leyden. We lezen daar op pagina 68: storte ter neder den Toorn van S. Pieters Kercke binnen der Stede van Leyden: ende het Cruys Becken ofte Pijn-appel mitten Maeckelaer vielen Heer Simon Ewoutssz. Priester ende Pater van de Falyde Bagijnen-huys ont- stucken ende daer was veel Houts op sijn bedde ghevallen daer hy op lach ende sliep ende was in grooter vreesen van sijn lyff soo dat door Gods sonder- linghe gratie den selven Heer Sy- mon niet ghequest en was noch oock niemant anders: Maer den selven Val nam over de Noort-zij- de van de voorschreven Kercke na haer twee Pilaernen van het nieuwe werek ende 't decksel van de Kercke de voorschreven tweeude over S. Catharinen Outaer 't Glas van Calis met een vacke muyrs ende daer storte veel vanden Toorn over beyde zij den achter inder Kercken: ende de Groote Orghele die midden inder Kercke hangt aenden Toorn bleef hanghen. Paniek Orlers schreef deze passage over van een verslag, dat kort na de ramp door de toenmalige stads secretaris, Henrick Florissz., was opgetekend. De ramp zal Henrick lang zijn bijgebleven, mede door wat er een dag of tien eerder was voorge vallen. Toen hij 's avonds naar de avondpreek zat te luisteren, viel er een groot brok steen uit de to ren. op het dak van de kerk. De schade viel mee, maar dat 'LEIDSE KRONIEK OVER MENSEN EN GEDANE ZAKEN Int laer ons Heeren 1512 tus- schen den Donderdach ende den Vrijdach inder nacht recht voor dat de Kloek een sloech int leste quartier vanden selven uyre in den eersten uyre van den eersten dach van Maerte soo viel ende wist het verzamelde kerkvolk op dat moment nog niet. De pastoor vluchtte de preekstoel af, en er brak paniek uit. Geschreeuw: de toren dondert in elkaar! Met achterlating van - Henrick Florissz. noemt het alle- middeleeuwse bouwers wel toe vertrouwen - op de lange duur komt er in al die houtverbindin gen zoveel speling dat op een be paald moment de constructie het begeeft. Denk maar eens na wat zo'n slanke spits moet verduren wanneer het eens goed stormt! Natuurlijk heeft men indertijd de zaak wel goed in de gaten ge houden, maar toch blijkt de voor aankondiging, eind februari, van de op handen zijnde ramp de ge moederen niet al te sterk beroerd te hebben. In ieder geval lag mijn heer pastoor rustig te slapen - om, om één uur 's nachts, wreed uit zijn dromen te worden gehaald. In haar val zal de omvangrijke houten stellage ook wel een ge deelte van het stenen werk van de toren hebben meegesleurd - dat moet hier en daar ook sleets zijn geweest, gelet op dat grote brok steen dat al naar beneden was ko men vallen. maal op - Caproenen, Faelgien, Hoycken, Pantoffelen, Matten en Stoelen nam het vrouwvolk de benen. Sommigen waren zo in doodsnood dat ze hun kinderen vergaten. Enigen werden onder de voet gelopen. Men blijkt toen niet in de gaten te hebben gehad hoe erg het was. Wat er aan de toren mankeerde kunnen we uit de bewoordingen van Henrick Florissz. niet opma ken. En wat er nu precies naar be neden kwam laat hij ons ook al niet weten. Speling Maar wellicht moeten we het ons als volgt voorstellen. De houten spits was een meter of veertig tot zestig hoog. Hoe stevig je zoiets ook bouwt - en dat kun je laat- Baken Torens varj deze aard en omvang heeft men indertijd op veel plaat sen in Holland gebouwd of willen bouwen. Ze werden benut als ba ken voor de scheepvaart - de Leidse toren kon je vanaf de Noordzee zien! De Pieterskerktoren moet toen een opmerkelijk bouwsel zijn ge weest. Want nergens kwam een houten spits van zo grote omvang Het bakstenen benedengedeel te is bij de herstellings- en nieuw- bouwwerkzaamheden, die na 1512 vele decennia in beslag na men, bijna geheel verdwenen. Had men dat laten staan, en op gekalefaterd, dan zou de Pieters kerk nu zo'n toren hebben als de Laurenskerk in Rotterdam, of de Grote Kerk in Dordrecht: een stoere en stevige, van boven recht afgehakte romp. En vermoedelijk had men er dan in de zeventiende eeuw wel een paar fraaie wijzer platen opgezet - zoals ze dat in Rotterdam en Dordrecht gedaan hebben. L.D. COUPRIE

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10