TAD LEIDEN «raad taken afstoten Gemeente moet VVV wil geen 'gemeentevoorlichting' blijven Tweedehands bruidsjurken vormen een gat in de FEESTWEEK TRINSES MARGRIET s LEIDSCH M DAGBLAD ZATERDAG 9 FEBRUARI 1991 haar rekening. De VW zelf wacht gespannen af en hoopt in elk ge val te houden wat we nu hebben, anders hebben we het niet goed gedaan'. In de raadscommissie wordt ook gepraat over de toekomstige financiering van de VW, waarbij de gemeente de huisvesting, het personeel en de kantoorkosten moet betalen. Hoewel de VW be zweert dat het beleidsplan geen 'bedelnota' is, moet het volgens het bestuur desondanks 'leiden tot een verhoging van de subsi die' Hoe het ook afloopt, het is een enorme vooruitgang dat iedereen goed kan zien wat de VW terug geeft voor de gemeenschapsgel den Ook de Leidse VW - met de nieuwe nota in de hand gaan proberen de critici die stellen dat de organisatie er met in slaagt toe risten naar de stad te lokken, de mond te snoeren. LEIDEN De gemeente Leiden moet een aantal taken in zijn ge heel gaan afstoten. Bij de bezuinigingsoperatie die nu voor de deur staat kan de zogeheten kaasschaafmethode nauwelijks meer wor den toegepast. "We hebben dat al een paar keer gedaan, dat we op verschillende onderdelen een klein beetje bezuinigden. Maar dat heeft tot gevolg gehad dat allerlei zaken slecht gaan functioneren. Als je dan iets weer goed wilt opzetten, moet er geld bij. En dan zingt het wiel alleen maar rond". Dat zei PvdA-wethouder P. Borde- te verhogen. De gemeenteraad wijk van financiën gisteravond tij- heeft namelijk in december afge- dens een ledenvergadering van zijn sproken dat de opbrengst van de ge- partij. "We moeten er in het college meentelijke belastingen tot en met nog over praten maar ik denk dat 1994 met niet meer dan vijf miljoen we heel terughoudend moeten zijn mag stijgen. met de kaasschaafmethode", aldus De ledenvergadering van de de wethouder. PvdA bleek het gisteravond met dat uitgangspunt eens te zijn. Borde- De komende maanden zal wor- wijk maakte nog eens duidelijk dat den bekeken welke voorzieningen hij zich bij de uitspraak van de raad kunnen verdwijnen. "Ik heb er een neerlegt, maar dat hij zelf liever die zwaar hoofd in. We zullen er op een beslissing had uitgesteld. "Ook al gegeven moment wel uit komen, zie ik wel in dat je niet eindeloos denk ik, maar dat zal altijd ten koste kunt doorgaan met lastenverhogin- gaan van dingen waar een heleboel gen", mensen gebruik van maken. Dus moet je kiezen vQor zaken die het Er blijven twee manieren over om minste pijn doen. Maar daar zijn de de kortingen op te vangen: nieuwe meningen natuurlijk ook weer over plannen schrappen of bezuinigen verdeeld". op bestaande uitgaven. "Het zal Bordewijk wilde niet ingaan op echt moeilijk zijn om dingen te vin- de vraag aan welke voorzieningen den waarop we kunnen bezuini- hij in eerste instantie denkt. Ook gen", zei Bordewijk tijdens de. ver- weigerde hij te vertellen of hij denkt gadering. "Er zijn in het verleden aan privatisering van bepaalde ook plannen gemaakt die niet reali- diensten. seerbaar of wenselijk waren, zoals bijvoorbeeld de privatisering van De wethouder verwacht overi- de Eerste Hulpdienst. We zullen er gens niet dat bij de bezuinigings- tegenaan moeten maar makkelijk operatie mensen worden ontslagen, zal het niet worden". "Het aantal arbeidsplaatsen bij de gemeente zal wel verminderen. Maar we moeten ervoor zorgen dat die mensen dan iets anders kunnen gaan doen. Dat is bij de sluiting van de vuilverbranding ook gebeurd. Het kan wel betekenen dat hier en daar mensen eerder op non-actief worden gesteld dan anders het ge val zou zijn geweest". Ramp Het is nog niet bekend hoeveel geld de gemeente moet besparen. Dat is afhankelijk van de bezuinigingen bij het Rijk die in de zogeheten tus senbalans bekend worden gemaakt. Deze week zei de Rotterdamse wethouder Vermeulen dat het Rijk van plan is dertig procent te bezui nigen op stadsvernieuwingsuitga ven. Leiden krijgt nu zestien mil joen gulden per jaar daarvoor en zou als de korting inderdaad door gaat vijf miljoen gulden minder krijgen. 'Een kleine ramp', noemde Bordewijk dat. "Ik hoop echt dat dat niet doorgaat". Daarnaast wordt ook gekort op de algemene uitkering die de gemeen ten krijgen via het zogeheten Ge meentefonds. "Het zou mij niet ver wonderen als dat meer dan vijf mil joen gulden is", zei Bordewijk. De gemeente kan die kortingen nauwelijks opvangen door de lasten Van onze redacteur Karei Berkhout LEIDEN Misschien moe ten toeristen die de VW in Leiden bellen, voortaan een 06-nummer draaien en zo 50 cent per minuut betalen voor informatie. De VW vraagt zich ook af of de folders die bij elk kantoor op de balie liggen 'altijd maar gratis moeten zijn' en in de toekomst niet iets moeten gaan kosten. Het zijn maar ideeën van het Leid se toeristenbureau, maar wel ideeën die erop wijzen dat er iets aan het veranderen is bij de Vereniging Vreemdelin gen Verkeer in Leiden. Sinds kort is er een nieuw be stuur bij de VW in Leiden en door een 'toeval' als je de ge meenteraadsverkiezingen zo mag noemen is er ook een nieuw ge meentebestuur. Samen met bur gemeester Goekoop ("We zijn heel gelukkig dat de VW in de portefeuille zit van een man, die zoveel doet aan Leiden-promo- tie") probeert dat bestuur een Nieuw bestuur moet nieuw elan in organisatie brengen nieuw elan te brengen in het altijd wat onduidelijke toerismebeleid. Bij de persconferentie, waarbij het bestuur van de VW nog dui delijk onwennig aan tafel zat, pre senteerde de VVV gisteren met de termen 'zelfanalyse' en 'bezin ning' een aantal plannen. Welis waar is het taalgebruik hier en daar nog wat wollig, in de nota's staan wel duidelijke voornemens en heldere cijfers. Voorzitter K. Post zei dan ook terecht: "Wij ste ken hiermee onze nek uit en dat is best eng. Iedereen kan ons nu aanspreken op wat we hebben ge daan of hebben nagelaten". 'Rondpompen' De VW moet van een nogal amb telijke instelling een bijna-ecfrt- bedrijf worden met een heus be leid. "Als het aan mij lag, dan werd de VW een onderneming met aandelen op de beurs, zodat de markt kan uitmaken of je net goed doet of niet", zei bestuurlid F. Veltman. De districts-directeur van de Amro-bank is duidelijk binnengehaald als de sterke man, die de nogal amateuristische or ganisatie moet professionalise ren. "Zo'n onderneming kunnen wij niet worden natuurlijk, maar we moeten ook niet een soort ge meentevoorlichting blijven". De VW kijkt het komende jaar bij elke activiteit (en dat varieert van folders tot het organiseren van week-eindetripjes) of die nog wel zinvol is. "Tot voor kort voer den wij bij het sponsoren van eve nementen een ad-hoc beleid. Als iemand om een subsidie vroeg dan bekeken wij dat op dat mo ment even. Nu toetsen wij dat aan ons beleid. Het 'rondpompen' van overheidssubsidies is in elk geval voorbij", zegt Veltman. De nieuwe aanpak betekent dat werkzaamheden die te weinig op leveren worden gestopt, al is nog niet bekend welke activiteiten precies sneuvelen. De reserverin gen voor theaters, popconcerten en hotels lijken bijvoorbeeld een melkkoetje, met een opbrengst van 120.000 gulden op een begro ting van 580.000 gulden. "Als voor een popconcert het kantoor vol staat, levert dat wel een hoop geld aan commissie op. maar tegelij kertijd kost het veel geld aan ar beidsloon doordat al die mensen ook geholpen moeten worden", zegt iemand van het bestuur. Daar staat tegenover dat sommi ge zaken weliswaar veel geld kos ten, maar zijn nodig om het dien stenpakket volledig te houden. 'Bedelnota' De eerste slachtoffers van het no- nonsense-beleid zijn de restau ranthouders die geen lid zijn van de VW. In de dit jaar te verschij nen nieuwe restaurantfolder van Leiden, Rijnland en de duin- en bollenstreek staan alleen nog maar leden van de VW. In de loop van dit jaar stuurt de VW- nieuwe-stijl een rekening naar be drijven en instellingen die op één of andere manier profiteren van allerlei promotie-activiteiten. Op 20 februari komt de eerste test voor de nieuwe aanpak, wan neer raadsleden de heldere plan nen van de VW bespreken. De gemeente Leiden stopt jaarlijks 335.000 gulden in de toeristenlok ker en neemt daarmee het leeu wendeel van de begroting (580.000 gulden voor 1991) voor Braidshoek aan Willem de Zwijgerlaan bestaat vijf jaar Discussie over voorrang; voor vrouwen LEIDEN - De WMHb houdt woensdag 13 februari een discussie met de titel 'Politiek, ook een vrou wenzaak' Er wordt gesproken over de participatie van vrouwen in de politiek en het voorkeursbeleid voor vrouwen bij de gemeente Lei den. Aan een forum zullen deelne men het tweede kamerlid Annema- rie Jorritsma, politicologe Monique Leijenaar en de heer W. Schuitema ker van de Leidse sociale dienst en tegenstander van het gemeentelijk voorkeursbeleid voor vrouwen. De bijeenkomst heeft plaats in Het Gulden Vlies (Breestraat 125) en be gint om 20.00 uur. Boze reactie op financiering film over referendum LEIDEN De eerste boze brief over het besluit van de gemeente om abonnementsgeld van Stadska- bel te gebruiken voor het maken van een voorlichtingsfilm over het referendum, is binnen. Twee bewo ners van de Oude Vest schrijven zich geroepen te voelen te wijzen op enkele 'onregelmatigheden die met deze zaak verband houden'. Ze vinden dat het abonneegeld al leen moet worden gebruikt voor de exploitatie van Stadskabel. Het is juist belangrijk dat geld wordt gere serveerd in verband met toekomsti ge investeringen. Volgens de brief schrijvers is het 'ronduit schanda lig' dat alleen abonnees van Stads kabei betalen voor de film. Omdat de verordening op de Stadskabei niet op tijd is aangepast worden de algemene beginselen van behoorlijk bestuur geschon den, meent het tweetal. Zij vinden het 'onbegrijpelijk' dat niet via een inspraakprocedure kon worden ge reageerd op het plan. LEIDEN - Buurtvereniging Trans vaal klaagt in een brief aan de ge meente over de overlast van autobe drijven aan de Morsweg. Volgens de briefschrijvers wordt vooral het af gelopen jaar steeds meer in tweede hands auto's gehandeld en neemt de overlast van bedrijven toe. Ze willen dat de gemeente daar maat regelen tegen neemt. Bij een garage aan de Morsweg 140 worden auto's in de open lucht van een nieuwe verflaag voorzien, zonder dat daarvoor maatregelen tegen milieuverontreiniging zijn ge troffen. "Wij kunnen ons niet voor stellen dat in een dichtbewoonde omgeving zoals dit hiervoor de be nodigde milieu- en hinderwetver gunningen verleend zouden zijn". Volgens een woordvoerder van de directie milieu van de gemeente wordt de kwestie de komende twee weken onderzocht. Met de bewo ners is inmiddels contact opgeno men. Hen is gevraagd om overlast direct te melden bij de gemeente. Gespreksgroep voor verzorgers dementen LEIDEN - De Stichting Ouderen werk start eind deze maand met een nieuwe gespreksgroep voor verzor gers van dementerende ouderen. Voor velen is dementie een moeilijk grijpbare ziekte. Na verloop van tijd komen twijfels op over het vermo gen de demente bejaarde goed te kunnen verzorgen. Dit brengt noga) eens gevoelens van hulpeloosheid en onzekerheid met zich mee. De Stichting Ouderenwerk meent dat praten met mensen die verkeren in een soortgelijke positie een flinke steun kan zijn. In de werkgroep die de gespreksgroepen organiseert, zitten vertegenwordi- gers van de kruisvereniging, gezins verzorging, het Riagg en maat schappelijk werk. Meer informatie bij de Stichting Ouderenwerk, tel. 123744. Van onze medewerkster Eva Prins LEIDEN Van alle bruidjes krij gen ze een kaartje en eens per week wordt toch wel een bos bloemen bezorgd. Vijfjaar gele den begon het echtpaar Wil en Gé Alkemade een winkel in tweedehands bruidskleding, 'een gat in de markt'. Inmiddels barst het pand aan de Willem de Zwijgerlaan bijna uit zijn voe gen, en hebben ze in hun eigen huis in Leiderdorp al enkele ka mers moeten inrichten voor reeds verkochte bruidsjapon nen. Het echtpaar spreekt zelf liever niet over tweedehands, maar over 'één maal gedragen'. "Je ziet aan een jurk of die vaker gedragen is, als een japon drie of vier keer is gebruikt is ie niet stralend meer. Wil Alkema de, die haar coupeuse-diploma be haalde aan de textielopleiding, meent dat je aan een jurk niet mag dat-ie al is gedragen. Twee-en-dertig jaar lang had het echtpaar in het pand aan de Wiliem de Zwijgerlaan een slagerij. "Het za kelijk bloed zit er wel in". Toen die uiteindelijk niet meer zo goed liep, werd gezocht naar een andere broodwinning. "Eigenlijk kwamen wij op het idee van een winkel in bruidskleding doordat onze doch ter ging trouwen", vertelt Wil Alke made. "Dat was het gat in de markt waarnaar we zochten". Toen ze be gonnen met het organiseren, startte tegelijkertijd iemand in Amsterdam met een dergelijke zaak. "Die is toen nog uitgebreid bij Sonja op te levisie geweest". In de beginperiode van de bruids shop verzamelde het echtpaar alle advertenties waarin een bruids japon te koop werd aangeboden. "Nu staan er bijna geen adverten ties meer in de bladenweet Wil Alkemade te vertellen. "De mensen brengen hun gedragen bruidskle ding hier. In de regio zijn we echt een begrip". Het echtpaar is bijzonder tevre den met zijn plekje aan de drukke Willem de Zwijgerlaan. "Dit is een goede plek, iedereen rijdt er langs en we hebben voldoende parkeer gelegenheid pal voor de deur. En wat dacht je als er in de Groenoord- hallen iets te doen is? Ik zou voor geen goud in de binnenstad willen zitten. Want wij moeten het natuur lijk van de regio hebben". Volgens hen is er geen drempel meer voor mensen om een reeds ge dragen bruidsjurk te kopen. "Ik zeg altijd maar, kind, je kunt het niet makkelijker verdienen. En ze ko men hier echt uit alle lagen van de bevolking". Het echtpaar verkoopt de kleding meestal voor iets minder dan de helft van de 'nieuwwaarde'. Het pandje herbergt op het mo ment zo'n driehonderd japonnen, en bovendien een geringer aantal herenkostuums. Verder zijn er kin- derbruidsmode en accesoires te koop. Van te voren wordt er met de mensen die een jurk 'aanbieden' een prijs afgesproken, die dan na erkoop uitbetaald wordt. Als de japon na maximaal een halfjaar nog niet verkocht is, gaat-ie terug naar de eigenares. Dit in verband met de sterk aan veranderingen onderhevi ge mode. Daarom mag een 'aange boden' jurk ook niet ouder zijn dan een half jaar. Circus "Het is een heel circus voor een jurk de deur uit is", vertelt Wil Alkema de "Ze staan eerst natuurlijk uitge breid te passen, en als ze eenmaal een jurk uitgezocht hebben moet er meestal nog het nodige aan ver speld en veranderd worden. Zes we ken voor de grote dag komen ze dan opnieuw passen". Inmiddels heeft het echtpaar al een aantal kamers in hun eigen huis ingericht voor reeds verkochte jurken. Hun ervaring is dat meestal de moeders met de dochters de jurk uitzoeken, een enkele keer is de schoonmoeder erbij. En in onge veer 25 procent van de gevallen komt de aanstaande echtgenoot ook mee. "Dat is ook wel genoeg hoor", meent Wil Alkemade, die de verkoop voor haar rekening neemt. "Als ze met z'n zessen een jurk gaan kopen, heeft iedereen hem al ge zien. Bovendien weet zo'n meisje Wil Alkemade in haar Bruidshoek: "Het draait zo'n dag toch om de koningin, zeg ik altijd maar". dan helemaal niet meer welke ze kiezen moet. Vaak ziet ze ook moeders voor de tweede keer, voor een andere doch ter, in de winkel. Zij merkt duidelijk dat vrouwen meer aandacht beste den aan de bruidskleding dan man nen. Daarom vormen de japonnen ook de hoofdmoot van de bruids- hoek-collectie. "Dames komen hier vaak al een half jaar van te voren een jurk uitzoeken, terwijl de heren misschien zes weken voor de brui loft eens langs komen. Het draait zo'n dag toch om de koningin, zeg ik altijd maar, en de heren genieten daar net zo goed van". Grappig Het echtpaar vierde zelf onlangs het vijfendertig-jarig huwlijk. Wil Alke made had haar bruidsjurk destijds nog zelf gemaakt. "Achteraf vind ik het wel knap, dat ik dat gedurfd heb". Drie weken na de bruiloft ver kocht ze de jurk weer. Die mevrouw heeft ze nog eens in de winkel ge had. "Ze kwam om voor haar doch ter een jurk uit te zoeken, en ze wist nog dat indertijd die van mij had ge dragen. Dat vond ik wel erg grap pig" De eigenaresse vertelt het de klanten altijd als iemand uit een van de regio-gemeenten een jurk wil ko pen van een meisje uit hetzelfde dorp. Omdat ze weet dat sommigen het heel vervelend vinden om in een jurk te lopen, die in het dorp al va ker gedragen is. "Maar wat denk je, bij de bruidsmodezaken hangt van eén model ook een aantal exempla ren in de rekken. Dan kan je ook de zelfde jurk kopen als je buurmeis je". 'Kaasschaafmethode kan niet meer' Kwintet Het Danielle Mulder Kwintet treedt zater dagavond 9 februari op m artcafó De Droomfabriek. Het repertoire van de vijf kwintetters varieert van bossa nova's en samba's tot funk en popmuziek. Het op treden begint om 21 30 uur. de toegang is gratis Rondleiding In het Rijksmuseum voor Volkenkunde is zondagmiddag 10 februari een rondlei ding over de expositie Asmat. schikJen en sculpturen Er zal vooral informatie gegeven worden over het ceremon>eie leven van de Asmat. een volk dat leeft in zuidwest Nieuw-Guinea De rondleiding begint om 14.00 uur. Ergernis over autobedrijven aan Morsweg LEIDEN -r Op de aankleding van het schoolplein na is de verbouwing van het de Christelijke basisschool 'Prin ses Margriet' voltooid. De afgelopen week hebben de kinderen van de basischool allerlei klusjes gedaan om geld bij elkaar te sprokkelen voor de verfraaïng van hun schoolplein. Tot nu toe is er samen met de opbrengst van de loterij 1500 gulden opgehaald. Dat geld zal besteed worden aan een klimrek, bankjes en een zandbak. Door de vorst in de grond zal het echter nog wel even duren voordat met de aanleg wordt begonnen. De verbouwing van de school, die tevens de integratie van de kleuters in het schoolgebouw inluidde, en het 35- jarig bestaan van de school, waren voor de leiding reden genoeg om de de afgelopen week een feestweek te houden. De kinderen werden onder andere verblijd met een optreden van een goochelaar, een buikspreker, een speurtocht, een videofilm en een playbackshow. De oplevering van het nieuwe schoolgebouw had al in december plaats, maar wegens de feestdagen werd de feestlijke opening nog even uitgesteld. Directeur K. Schepel weet eigenlijk ook niet wanneer de school precies 35 jaar bestaat. "Wij hebben de feestweek maar voor de (krokusjvakantie gepland, want anders zijn de kinderen na derhand nog weken uitgelaten". (toto eii™ mart™» Prestatieloop Atletiekvereniging 'De Bataven-Leiden' houdt zondag 10 februari een Krokus- prestatieloop in het park 'De Leids Hout' aan de Antome van Duykiaan De afstan den 1. 3. 7. 10. en 13 kilometer kunnen woren gelopen De start is om 11.00 op de atletiekbaan Het inschrijfgeld is voor de jeugt t/m 14 jaar 2,50. voor ouderen 3,50 gulden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9