Gasmaskers en hulp voor de Palestijnen 7? mzznznnzzsm. De wanhoop van het Rode Kruis m Peres wil snel met Palestijnen praten VS willen Nederlandse mijnenjagers m Golf Geallieerden krijgen geduchte tegenstand ZATERDAG 9 FEBRUARI 1991 Nederland en EG sturen opnieuw noodgoederen DEN HAAG/BRUSSEL (ANP/GPD) Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft vier miljoen gulden beschikbaar gesteld voor tienduizend gasmaskers, bestemd voor Palestijnen in de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever. de door Israël bezette gebieden. De bewindsman heeft ook twee miljoen gulden uitgetrokken voor noodhulp aan de Palestijnen. Vorig jaar november stelde Pronk al drie miljoen gulden hiervoor be schikbaar. A/B JACOB VAN HEEMSKERCK (ANP) - De Amerikaanse opperbe velhebber van de multinationale vloot in de Perzische Golf, admiraal March, heeft gevraagd om Neder landse mijnenjagers. Admiraal March deed zijn verzoek tijdens overleg met de commandant van het Nederlandse eskader in de Golf. kolonel ter zee P.C. Kok. aan boord van het vliegkampschip de Mid way. Dit overleg vindt periodiek plaats. Volgens kolonel Kok zou het Amerikaanse opperbevel de komst van mijnenvegers vooral toejuichen wegens de Nederlandse ervaring met het opruimen van mijnen in de Perzische Golf. Zoals bekend heb ben twee mijnenjagers van de Ko ninklijke Marine in 1987 en 1988 tij dens de Iraans-Iraakse oorlog enige maanden in de Golf met succes op mijnen gejaagd. Bovendien be schikt de Amerikaanse marine maar over een klein aantal mijnen vegers. Daarom wordt vooral ge veegd met helikopters Volgens kolonel Kok heeft hij ad miraal March geen toezeggingen kunnen doen. "Ik heb hem nadruk kelijk gezegd dat het zenden van mijnenjagers een zaak is van het Ne derlandse kabinet, niet van de Ko ninklijke Marine." Tijdens zijn bezoek aan de Mid way kreeg kolonel Kok van Ameri kaanse vliegers te horen dat zij zeer tevreden zijn over de luchtverkeers leiding door de Jacob van Heems- kerck. De afgelopen dagen heeft hei. fregat een paar keer zogeheten com bat air patrol-missies begeleid. Dit zijn vluchten van de Amerikaanse jagers die de multinationale vloot vanuit de lucht beschermen tegen mogelijke Iraakse aanvallen. Com mandant Wirth van de Jacob van Heemskerck heeft gisteren in een toespraak tot de bemanning gezegd dat het grootste gevaar voorbij lijkt te zijn. "We naderen met rasse schreden het punt dat we halverwe ge onze reis zijn. In de Golfcrisis lijkt het erop dat voor ons de ge vaarlijkste periode voorbij is. al va ren we nog bepaald niet zo ontspan nen als in december", aldus overste Wirth. Desondanks nep hij de beman ning op waakzaam te blijven, omdat 500 kilometer verderop de oorlog nog woedt, dan wel ieder moment kan losbarsten. "We moeten er voortdurend op bedacht zijn dat verrassingsaanvallen op de schepen juist dan niet uitgesloten kunnen worden." Commandant Kok van het Neder landse eskader in de Perzische Golf deelt de opvattingen van de com mandant van de Jacob van Heems kerck over de situatie in de Golf. Toch blijft hij voorzichtig. "De luchtdreiging is inderdaad de laatste dagen sterk afgenomen en dit geldt ook voor de oppervlakte dreiging van bijvoorbeeld met ra ketten bewapende Iraakse schepen. Veel van deze schepen zijn intussen vernietigd. Maar ik maak we wel on gerust over de mijnen. De afgelopen dagen was het slecht weer in de Per zische Golf - tot windkracht 8 - en ik verwacht, dat hierdoor opnieuw een aantal mijnen voor de Kuwavt- se kust is losgeslagen en nu door stroom en wind onze kant uit drijft". Ook de Europese Gemeenschap stelt opnieuw spoedhulp beschik baar aan de Palestijnen. Volgens een woordvoerder van de Europese Commissie, die dit gisteren bekend maakte. is er 18.4 miljoen gulden mee gemoeid. De noodhulp houdt verband met de problemen voor de Palestijnse bevolking in de Gazastrook en op de westelijke oever van de Jordaan als gevolg van het door Israël inge stelde uitgaansverbod. Veel men sen kunnen daardoor amper de deur uit om eten te kopen of te gaan werken waardoor velen inkomens verlies lijden. Als vanouds wordt de hulp ver strekt via UNWRA, de VN-organi- satie die is opgericht voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen. Het gaat om graan, spijsolie en lokale pro- dukten voor de aankoop waarvan UNWRA van de EG contanten krijgt. Begin deze week stelde het dage lijks bestuur van de EG al voor 8.6 miljoen gulden spoedhulp ter be schikking om de getroffen Pale stijnse bevolking te helpen, als on derdeel van een veel groter humani- Ontzütingsfabriek uit voorzorg dicht MANAMAH (AP) - De water-ontzil-w tmgsfabriek van Safaniya aan de oostkust van Saudio-Arabië is giste ren gesloten. De Saudische dienst voor meteorologie en milieube scherming zei dat het een voor zorgsmaatregel betrof om te voor komen dat de inlaten van de instal latie door de olievlek in de Perzi sche Golf worden vervuild. De slui ting zou slechts enkele dagen du- De olievervuiling langs de Saudi sche kust strekt zich uit van Safa niya tot R'as az-Zawr, bijna 100 kilo meter naar het zuiden. Daarnaast zal voor bijna 600.000 gulden aan medische steun worden verstrekt voor Palestijnse vluchte lingenkampen in Zuid-Libanon, zei een woordvoerder. Médécins du Monde en Artsen zonder Grenzen zijn verantwoordelijk voor de ver deling van de medicamenten. De Commissie overlegt nog over een financiële steunoperatie die be doeld is om zowel Israel als de Pale stijnen te helpen de gevolgen van de Golfoorlog op te vangen. De minis ters van buitenlandse zaken namen daarover afgelopen maandag in Brussel een beginselbesluit. De Commissie zou de omvang van de hulp en de verdeling bepalen. Het kabinet besloot gisteren al om voor de bescherming tegen Iraakse aanvallen met Scud-raket- ten Patriot-inrichtingen naar Israël te sturen. De combinatie Patriot-in richtingen voor Israël en gasmas kers plus voedsel voor de Palestij nen is volgens D. Leurdijk van het Instituut voor Internationale Be trekkingen, Clingedael. een "aardi ge illustratie" van het evenwicht- beleid dat Nederland altijd in het Midden-Oosten heeft gevoerd. Leurdijk volgt op Clingedael als VN-deskundige nu ook dagelijks de Golfoorlog. Het Centrum Informatie en Do cumentatie Israël (CIDI) toonde zich gisteren blij met het besluit Pa- triot-lanceerinrichtingen in Israël te stationeren. De Nederlandse Pa triots beschermen mogelijk ook de Palestijnen op de door Israël bezet te westelijke Jordaan-oever, meld de CIDI-directeur R. Naftaniël. Iraakse Scud-raketten kwamen on langs ook neer in dat gebied. De vertegenwoordiging in Neder land van de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO wilde gisteren niet reageren op de jongste Nederlandse stappen in het Midden-Oosten. De Iraakse ambassadeur in Den Haag had ook evenmin commentaar. Huyser. Het woord tactiek komt van het Griekse 'taktikos', hetgeen letter lijk betekent 'opstelling van het leger betreffende'. Als we nu het woord tactiek gebruiken, bedoe len we daarmee het gebruik van strijdkrachten en strijdmiddelen in het gevecht. Eenvoudig gezegd bestaat tactiek uit twee compo nenten: vuur en beweging. Het element vuur bevat bom bardementen. raketbeschietin gen en artillerievuur, maar ook de tank-kanonnen en de geweren re kenen we daartoe. De beweging is de actie die wordt uitgevoerd om een doel te bereiken of naar een doel toe te gaan. Het zijn vooral de tanks en de pantserinfanterie die de beweging uitvoeren. Het is afhankelijk -van allerlei omstandigheden en mogelijkhe den of de nadruk in de te volgen tactiek ligt op de vuurkracht dan wel de beweging. De Duitse Blitzkrieg was geba seerd op beweging. Het Russi sche tegenoffensief na Stalingrad op vuur. De Russen hanteerden het principe dat de infanterie ope reerde kort achter de artillerie. Oudere lezers zullen zich uit die periode ongetwijfeld het 'Stalin orgel' herinneren. De Amerikaanse mariniers in de Pacific-oorlog ontdekten dat langdurige beschietingen op de Japanse infanterie slechts weinig effect hadden. Na de landing - be weging - van de Amerikanen kwa men de Japanners te voorschijn uit hun schuttersputjes. De Noordkoreanen en de Chinezen bewogen in de Koreaanse oorlog vooral bij nacht. Zij vielen in het duister aan. Ook pasten zij vaak de techniek van infiltratie bij nacht toe om doelen achter de ge allieerde gelederen buiten ge vecht te stellen. In de Golfoorlog is tot nu toe al leen het element vuur aan de orde geweest, afgezien dan van enige troepenverplaatsingen in de rich ting van het front. Als de landoor log begint, is er pas sprake van een grote omtrekkende beweging met behulp van tanks en pantser infanterie en landingen door ma riniers vanuit zee. Ook mag een verticale beweging worden ver wacht van parachutisten, die wor den gedropt boven Kuwayt. Een omtrekkende is snel te maken in een woestijngebied; dat is veel ge makkelijker dan in bijvoorbeeld de Noordduitse laagvlakte, waar het eerste Nederlandse Leger korps zijn vroegere operatiege bied had. De geallieerde strijd macht in het Midden-Oosten zal bovendien vanuit de lucht wor den gesteund door de Apache-he li copters. Verliezen Het element beweging levert de hoogste eigen verliezen op. Im mers, in een gevecht tussen legers die op korte afstand van elkaar zijn gelegen, is sprake van man- tegen-man-gevechten. Het is mij bekend dat het Amerikaanse korps mariniers uitstekend be dreven is in dit soort gevechten. Het zevende Amerikaanse le gerkorps, dat in Duitsland was gelegerd, heeft zich echter vooral voorbereid op het gemechani seerde gevecht. Waarbij de pant serinfanterie in principe niet uit de voertuigen gaat. Het Franse Vreemdelingenle gioen is ook zo'n leger dat ver moedelijk in staat is man-tegen- man-gevechten aan te gaan. De Engelsen, met hun aanvallende mentaliteit, zijn niet te onder schatten. Zij zullen in een nabij gevecht hun mannetje staan. De geallieerden zullen echter een geduchte tegenstander ont moeten. Bekend is dat een goed ingegraven infanterie ondanks zware bombardementen kan te rugslaan. Het zou kunnen dat de Iraakse infanterie na de drie we ken durende bombardementen zo gedemoraliseerd is, dat zij ge neigd is zich over te geven. Maar als aanvallende partij moet je daar nooit vanuit gaan. Je moet rekening houden met het minst gemakkelijke nagemaakte Scud-raket omhoog tijdens e BRUSSEL-JERUZALEM (AN P/AP) Shimon Peres van de Is raëlische Arbeiderspartij vindt dat nog voor het einde van de Golfoor log onderhandelingen zouden moe ten beginnen tussen Israel en een Palestijnse delegatie. Dit heeft hij gezegd in een gisteren gepubliceerd interview met de Belgische krant Le Journal et Indëpendance-Le Peuple. Peres ziet bij die onderhandelin gen een rol weggelegd voor de Ver enigde Staten en Egypte maar niet meer voor Jordanië. Voor hem heeft dat land zichzelf buitenspel gezet door zijn Iraaksgezinde opstelling in de oorlog. De oppositieleider is voorstander van snelle onderhandelingen omdat Israël anders onder internationale druk komt te staan een oplossing voor zijn conflict met de Palestijnen te aanvaarden waarbij geen reke ning wordt gehouden met de Israë lische inzichten. In grond geboord Peres' voorstel komt neer op een formule die aanleunt tegen het plan Van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN "Het Internationale Comité van het Rode Kruis is geen leger. Ons enige wapen is onze over tuigingskracht". Dr. C. Som- maruga, president van het Interna tionale Rode Kruis, vertelde giste ren in Londen, waar hij een gesprek had met premier Major, dat hij zich grote zorgen maakt over de behan deling van krijgsgevangenen door Irak". Acht keer zijn afgevaardigden van het Internationale Comité naar Bagdad gereisd om Saddam Hus sein te herinneren aan de ook door Irak ondertekende Conventie van Genève, zei de president Acht keer hadden zij geen antwoord gehad. Krachtens de derde Conventie van Genève (van 1949) is Irak ver plicht de identiteit van krijgsgevan genen bekend te maken een week na hun gevangenneming. Ook wor den krijgsgevangenen niet geacht voor publiciteitsdoeleinden ge bruikt te worden, laat staan als 'menselijk schild' voor militaire in stallaties. Het Internationale Rode Kruis beticht Irak ervan zich niet aan deze bepalingen te houden en haar de toegang tot de krijgsgevan genen te weigeren. De herhaalde weigering van Sad dam Hussein om het Rode Kruis toe te laten, heeft in Londen tot grote woede geleid. "Irak houdt zich op generlei wijze aan zijn verplichtin gen, terwijl de geallieerden er alles aan doen de Geneefse Conventies na te leven", zei premier Major deze week in het Lagerhuis. Omdat Irak weigert de identiteit te onthullen van de krijgsgevange nen, weet de Britse legerleiding nog altijd niet hoeveel van haar militai ren zijn omgekomen en hoeveel er levend in Iraakse handen zijn geval len. Vast staat alleen dat tien be manningsleden van vijf verloren ge- gane Tornado-jagers vermist wor den. het krijgsgevangenenkamp Ramadi Zeven in Irak werkte, wist een ver trouwensrelatie met sommige krijgsgevangenen op te bouwen. Van hen kreeg hij waardevolle in formatie over de martelingen die zij hadden ondergaan. Browns relaas strookte met de verhalen die Iraniers bij terugkeer in eigen land vertelden. Een Iraanse luchtmacht-officier, Sayed Hossein Moussavi, zei dat de gevangengeno men leden van zijn eenheid werden gedwongen op de grond te gaan lig gen, gewond of niet, met de handen op de rug gebonden, waarna zij te gen hoofd en lichaam werden ge trapt. Vervolgens werden ze naar Basra gereden en opgesloten, 50 tot 60 man per cel. Na een nacht zonder voedsel of medische behandeling, werden ze naar de ondervraagcen- tra gevoerd waar de echte martelin gen begonnen. Bij vertrek spuug den hun bewakers nog op hen. Alle informatie die naar buiten is gekomen, duidt erop dat de Irak- libanon Damascus... CYPRUS Middellandse Zee Haifa "X Tel Aviv 'i/J israëli LJ Amman Jeruzalem Jordanië 'orl Sai^l (3 bjAqaba,-— Diyarbakir I Qaiyarah Kirkuk i Kaspische j """X zee sovjetunie irak Al Qaim Baghdad Amerikaanse schattingen becijferen dat 600 van de 4500 Iraakse tanks zijn vernietigd Abadan kuwayt Hafar al Balt Kino Khalid i [Amerikaanse mariniers bestoken met artilleriegeschuit Iraakse posities in Kuwayt Riyad lahran» bahrayn 'N Minister Cheney en legertopman Powell arriveren uit de VS in Saudi-Arabie om te overleggen wanneer het grondoffensief tegen Irak kan beginnen saudi-arabië Khamls Mushayt dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. James Baker, heeft opgesteld en dat streeft naar Palestijnse autonomie in de Gaza strook en de Westelijke Jordaanoe ver. Het plan werd eerder door alle partijen, zelfs de PLO. aanvaard maar de regerende Likud-partij van premier Yitzhak Shamir "boorde het in de grond", aldus Peres. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken. David Levy, gaat deze maand naar Washington om met zijn Amerikaanse collega Ja mes Baker te praten over mogelijk heden om vredesoverleg met de Palestijnen op gang te brengen als de Golfoorlog is afgelopen, heeft een Israëlische functionnaris giste ren bekendgemaakt. Levy zou nu al over mogelijke scenario's willen spreken om te voorkomen dat Israel straks ge dwongen wordt op een Amerikaans voorstel te reageren. Daarmee lijkt hij af te wijken van het standpunt van premier Yitzhak Shamir, die heeft gezegd dat Israel geen behoef te had aan nieuwe vredesvoorstel len en niet zou deelnemen aan een internationale vredesconferentie over het Midden-Oosten. ezen zich niets aantrokken van de rechten van krijgsgevangenen, zoals vastgelegd in de Conventie van Genève. Volgens Brown, Mous savi en anderen werd bij de onder vragingen 'elektriciteit' gebruikt en werd er voordurend geslagen. Een maal in het eigenlijke krijgsgevan genenkamp aangekomen, werd al leen de frequentie van de mishan delingen minder. 'Dronken officieren plachten 's nachts binnen te komen om ons te beledigen en te slaan", herinnerde een andere Iraniër, Hassan Hossein Zadeh, zich. "Na mijn ondervra ging, waarbij ze mij ontkleedden en met een kabel sloegen, werd ik naar een tijdelijk kamp overgebracht. De kamers waren zo vol dat velen staande moesten slapen. Ze beloof den ons betere omstandigheden toen we in een bus naar een ander kamp werden gereden. Maar toen we de bus uitkwamen, moesten we spitsroeden lopen tussen de bewa kers die ons met ijzeren staven sloe gen". Irak vraagt VN onderzoek van melk'-fabriek NEW YORK (AP) - Irak heeft gisteren aan de Verenigde Na ties gevraagd te komen onder zoeken of een op 21 januari door geallieerde bommen verwoest gebouw een melkfabriek is ge weest, zoals Irak zegt, of een fa briek voor bacteriologische wa pens. zoals de Amerikanen be- Het verzoek was vervat in een brie( van de Iraakse ambassa deur bij de Verenigde Naties, Abdul Amir al-Anbari, aan se cretaris-generaal Javier Perez de Cuellur. In een tweede brief zei al-Anbari dat alle staten die medeverantwoordelijk zijn voor de "kwaadaardige daden van agressie" tegen de "burgerlijke, economische, wetenschappelij ke. culturele en godsdienstige instellingen" van Irak. zijn land schadevergoeding moeten beta len. Piloot weigert vlucht naar 'oorlogsgebied' BONN/BEEK ANP/Rtr/DPA) - Een transport van Duitse militairen en luchtafweerraketten naarTurkiit- la gisteren op grote problemen gestuit omdat de piloot van het in Neder land gehuurde transportvliegtuig weigerde naar Turkije te vliegen Volgens hem is dat "een oorlogsge bied". Rond half elf gisteravond stond het toestel nog steeds aan de grond op het vliegveld Keulen- Bonn. Een woordvoerder van het Duitse ministerie van defensie zei dat er onderhandelingen gaande waren met de chartermaatschappij om de uitvoering van het contract af te dwingen. De contractpartner van de Duitse defensie voor het trans port van het Roland-luchtafweer systeem is het Nederlandse bedrijf Road Air. Road Air heeft de Anton- ov 124 met de Sovjetbemanning ook weer gehuurd. Fotograaf betlreigd LONDEN (AP) - Amerikaanse mari niers hebben deze week een persfo tograaf in de woestijn van Saudi- Arabie gedreigd dood te schieten als hij zijn auto zou verlaten Dat heeft de Londense Times gisteren bericht Times-journalist Christopher Walker maakte in een bericht vanuit Saudi-Arabie melding van meer incidenten, waarbij het p«ng om tegen journalisten gerichte pes terijen door geallieerde soldaten. Zo zouden Amerikaanse soldaten bij een wegversperring in Saudi- Arabié een wiel van de auto van een journalist gedemonteerd hebben om hem het wegrijden te beletten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7