V&D schrapt 265 banen bij de kantoren Juriste solliciteerde al wel 170 keer Opleiding niet langer garant voor carrière Dure bloemen Vertrouwen consument in economie daalt fors FNV verontwaardigd over houding metaalwerkgevers Vredestein verkoopt matrassenfabrieken ZATERDAG 9 FEBRUARI 1991 k;.'-, ECONOMIE v .f PAGINA 5 UTRECHT (ANP) - Het warenhuisconcern Vroom Drees- mann (16.000 werknemers) schrapt op het hoofdkantoor en de regiokantoren nog eens 265 arbeidsplaatsen. Door deze reorganisatie denkt V&D per jaar 40 miljoen gulden te be sparen, zo heeft het concern gisteren meegedeeld. De zes regiokantoren gaan dicht. Bij de regio-administraties is vorig jaar al een reorganisatie ingezet waardoor tweehonderd arbeids plaatsen verdwijnen. De vakbon den erkennen de noodzaak van de reorganisatie. Zij benadrukken wel de verplichting van V&D om ge dwongen ontslag te voorkomen door de betrokken werknemers el ders te herplaatsen. V&D heeft de afgelopen twee maanden samen met het organisa tie-adviesbureau McKinsey onder zocht hoe de bedrijfsresultaten te verbeteren zijn. "Zonder ingrijpen de maatregelen blijft het waren huisconcern onaanvaardbare ver liezen lijden", aldus V&D. Over het boekjaar 1990/1991 wordt naar verwachting een verlies van 70 miljoen gulden geleden. Het resultaat moet met 100 miljoen wor den verbeterd. Naast de inkrimping van het personeelsbestand zijn ook nadere maatregelen nodig bij de warenhuizen. Sinds begin 1989 is daar al een reorganisatie gaande om DEN HAAG (GPD) - Het vertrou wen van de consument in de econo mie is sinds het uitbreken van de Golfcrisis sterk gedaald. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Was in juli en augustus nog meer dan de helft van de consumenten optimistisch over de economische ontwikkelin gen (index 109 en 107), nadat Irak op 2 augustus Kuwayt was binnenge vallen daalde het cijfer: naar 95 in oktober en naar 87 in november. Hoewel het in december weer licht steeg (naar 90), lijkt het niet onaan nemelijk dat het cijfer in januari na het uitbreken van de Golf-oorlog verder zal zijn gezakt. "Het blijft natuurlijk speculeren over de werkelijke oorzaken van het gedaalde vertrouwen", zegt G. An- tonides, universitair docent en ver bonden aan de vakgroep economi sche sociologie en psychologie van de Erasmus Universiteit in Rotter dam. "De oorlog zal een rol spelen, evenals de dreiging van een reces sie. Men is bang dat de rente stijgt en de mensen zijn onzeker over de Economie kort Staking Latijns Amerika's grootste haven is gisteren stilgelegd door een sta king. Zevenduizend van de tiendui zend werknemers van de Brazi liaanse haven in de zuidoostelijke stad Santos gingen in staking voor een loonsverhoging van 187 pro cent. De resterende drieduizend is leidinggevend personeel, dat op 18 februari wil staken. Het havenbe stuur zegt het loon met niet meer dan vijftig procent te kunnen verho gen. Saab Het Zweedse concern Saab gaan zijn assemblagefabriek voor perso nenwagens in Malmö sluiten. Voor de meeste van de 900 werknemers zal ontslag niet te vermijden zijn, zo heeft Saab gisteren laten weten. De fabriek werd pas in 1989 geopend. Het besluit houdt verband met de slechte gang van zaken op de markt voor personenauto's. Surséance De Nederlandsche Bank heeft bij de rechtbank in Breda surséance van betaling aangevraagd voor de onder de naam Femis werkende or ganisatie die zich al jaren bezig houdt met het aantrekken en behe ren van, vermoedelijk, zwart geld. Deze nieuwe ontwikkeling volgde op de inbeslagneming, donderdag, van de complete administratie met rekeningen en de inhoud van een aantal bankkluizen op bevel van de Bredase rechter-commissaris. Boter De Europese Gemeenschap heeft gisteren bekend gemaakt 200.000 ton van haar boterberg te verkopen aan de Sovjetunie. Een functionaris van de Europese Commissie zei dat de verkoop geen deel uitmaakt van de Europese voedselhulp aan het land. De hulp ter waarde van 750 miljoen ecu (meer dan 1,7 miljard gulden) werd vorige maand bevro ren wegens het optreden van het Sovjet-leger in de Baltische staten. Luchtgevecht In de slag om passagiers heeft de Amerikaanse binnenlandse lucht vaartmaatschappij America West Airlines besloten de tarieven op alle door haar onderhouden verbindin gen tot volgend jaar januari te hal veren. De vliegtuigtickets moeten echter wel voor een bepaalde datum zijn aangeschaft terwijl overboekin gen niet zijn toegestaan. het rendement te verbeteren, maar V&D gaat samen met McKinsey onderzoeken hoe de omzet en ar- beidsproduktiviteit blijvend om hoog kan. Bij de warenhuizen gaat het om verhoging van kwaliteit en doelma tigheid van de verkooporganisatie, aanpassing van vestigingen die on voldoende of niet snel genoeg aan het resultaat bijdragen en wijziging of het afbouwen van blijvend on rendabele produktgroepen. Volgens V&D slaan de reeds doorgevoerde veranderingen in de warenhuizen aan bij het publiek en "beginnen ze commercieel effect te sorteren". Sinds de zomer van 1990 zijn de verkoopcijfers gestegen, waardoor de omzetprognoses toch zijn gehaald. V&D heeft "omvang rijke" investeringen gedaan in ver betering van het assortiment, het vernieuwen en verlevendigen van de winkels, opleidingsprogram ma's, automatisering en modernise ring van logistiek en distributiesys temen. olieprijs, ook al is die weer sterk te ruggezakt na de pijlsnelle stijging van kort na de inval van Irak in Koe weit". "Maar ook de individuele econo mische situatie is van belang. Hoe verder de oorlog van ons vandaan is, hoe minder effect hij op ons ge drag heeft". In de Verenigde Staten, die immers het meest bij de oorlog betrokken zijn, is dat heel duidelijk zichtbaar. Daar daalde het vertrou wen nog veel sterker dan in Neder land. Het Amerikaanse indexcijfer dat in 1985 op 100 werd gesteld, daalde van 61 in december tot 54 in januari. Bij herberekening van de indexcij fers van voorgaande jaren naar het niveau van 1985 blijkt dat het con sumentenvertrouwen in de VS bij na even laag is als tijdens de reces sie begin jaren tachtig. De Amerika nen maken zich zorgen over de werkgelegenheid en zijn voorlopig niet van plan grote uitgaven te doen, zoals het kopen van een auto of een huis. Ook al speelt de oorlog zich ver van Nederland af, toch zijn de men sen ook hier voorzichtiger gewor den met de aanschaf van duurzame artikelen. Eén van de vragen die het CBS stelt om het indexcijfer te be palen is: "Denkt u dat het een goede tijd is om duurzame goederen te ko pen?' De autobranche merkte al snel de gevolgen van de crisis. De autoverkoop daalde met dertig pro cent. Het CBS vraagt bij de steekproef verder naar de mening van de con sument over de economische situa tie in het algemeen en de verwach tingen voor de toekomst. Ook wordt gevraagd naar de persoonlijke si tuatie en de verwachtingen daar van. "Mensen schatten hun eigen si tuatie dan altijd gunstiger in dan die van de buurman", zegt Antonides. "Zij denken dat de omstandighe den bij zichzelf minder sterk zullen uitwerken dan bij een ander. Dat duidt op een teveel aan vertrouwen in de eigen capaciteiten". Van onze correspondent Paul Uitdenbogaard ROTTERDAM (GPD) - Het minis- terie van sociale zaken en werkgele genheid windt er geen doekjes om. In de Schoolverlatersbrief 1990 een analyse van de arbeidsmarkt voor schoolverlaters op basis van de bestanden bij de arbeidsbureaus staat het zeer duidelijk: "Mensen met een universitaire opleiding hadden vorig jaar een kans van 11,5 procent op een werkloosheid van langer dan anderhalf jaar. Voor hbo'ers bedroeg dit percentage 11,1". Na mensen die slechts de lagere school hebben voltooid. (18.2 pro cent) staan hbo'ers en academici op de tweede plaats in de lijst van lang durig werklozen. "In vergelijking met voorgaande jaren", zegt een woordvoerder van het ministerie, "betekent dit een lichte verslechte ring van de arbeidsmarktpositie van hoger opgeleiden". Bij de Rotterdamse arbeidsbu reaus stonden in juni 1990 een klei ne 8000 hoger opgeleiden als werk loos ingeschreven: 15.1 percent van het totaal. Een van hen, Angèle Nordsiek, is inmiddels anderhalf jaar werkloos. De 26-jarige juriste heeft tot nu toe 170 keer gesollici teerd. waarvan 90 keer bij een advo catenkantoor. TILBURG (GPD) - Hoger opgelei den moeten zich ervan bewust wor den dat hun opleiding niet langer meer een garantie is voor een tradi tionele carrière. Loopbanen van ho ger opgeleiden zullen meer en meer horizontaal verlopen en soms zelfs zal een stapje terug moeten worden gedaan. Directies van ondernemin gen en vakbonden moeten veel ster ker op deze ontwikkeling inspelen. Die waarschuwing is afkomstig van prof. dr. J. van Dijck. hoogle raar arbeid en organisatie aan de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg. De Brabantse hoogleraar heeft deze toekomstvisie ten beste gegeven voor de Vereniging voor Hoger Personeel (VHP). Hij roept deze vakorganisatie op ook in de cao-onderhandelingen oog te heb ben voor de zich sterk wijzigende loopbaan-vooruitzichten van hoger opgeleiden. "Hoger personeel is een massale categorie geworden in ons arbeids bestel. De tijd dat hbo'ers en zeker academici als vanzelfsprekend de rechterhand vormden van de direc ties is voorbij. Meer en meer worden VELP (GPD) - Het rubber- en ban- denconcem Vredestein NV in Velp wil de schuim- en matrassenfabrie- ken in Maastricht en Culemborg en de in Duitsland gelegen vestigingen Detmold en Oberstenfeld, verko pen aan Vita Interfoam BV te Bre da. Bij de vestigingen werken 200 - Waarom is het nog steeds niet ge lukt? Angèle Nordsiek: "Aan mijn brie ven ligt het niet, want ik word vaak genoeg voor een gesprek uitgeno digd. Ook heb ik veel aandacht be steed aan mijn presentatie. Laatst had ik nog een leuk gesprek op een advocatenkantoor in Arnhem. Je bent hoopvol gestemd, maar toch volgde er weer een afwijzing. De te leurstelling is dan des te groter. Daarop ga je bellen om te vragen naar de reden van afwijzing. Eerst vertellen ze wat positieve dingen over jezelf, maar tegelijkertijd zeg gen ze tussen neus en lippen 'dat je niet tot de top kan behoren'. Vraag je vervolgens wat voor hen die top dan wel is, dan krijg je geen ant woord. De ene kater dus na de ande- - Wat zou er verbeterd kunnen worden aan sollicitatieprocedures? Angèle Nordsiek: "Ik denk dat werkgevers wat eerlijker moeten zijn, correcter de procedures moe ten afwerken. Iemand niet weken laten wachten op een antwoord en dan pas komen met een motivering die ze direct na een gesprek al had den kunnen geven". "Als je later die motivering hoort, krijg je de indruk dat je al was afge wezen toen je elkaar de hand gaf. Ze moeten gewoon zeggen: 'Mevrouw, wacht u even een kwartiertje, wy hoger opgeleiden zelf ingeschakeld bij de uitvoering van het werk; de organisaties waarin ze werken wor den steeds platter", aldus Van Dijck. Mensen die nog met een tra ditionele carrièreverwachting hun arbeidzaam leven beginnen, zullen steeds vaker van een koude kermis thuiskomen, voorspelt hij. Van Dijck voorziet dat in de toe komst hoger opgeleiden twee of drie keer van loopbaanrichting zul len moeten veranderen, veelal via omscholing. "Grillige loopbanen zullen vaker regel worden. Maar dat betekent lang niet altijd een carriere omhoog, met een voortdurende stij ging in macht, zeggenschap en sala ris. De boodschap die bedrijven en vakbonden moeten uitdragen is dat mensen. Sinds Vredestein in finan ciële problemen kwami is gepro beerd renderende onderdelen van het bedrijf te verkopen. Een voorge nomen fusie van de bandenfabriek in Enschede met Kléber mislukte vorig jaar. Vita Interfoam is onderdeel van gaan even overleggen en dan kun nen we u meteen een antwoord ge- 's Ochtends tikt Angèle Nordsiek sollicitatiebrieven, 's middags gaat ze naar de sollicitatieclub van het Rotterdamse arbeidsbureau aan de Lombardkade. Na een training van drie weken komen de groepen van oorspronkelijk twaalf mensen vier dagdelen per week bij elkaar om sollicitatiebrieven te schrijven en gesprekken te oefenen. In principe blijft iedereen bij de club totdat hij of zij een baan heeft gevonden. Op de sollicitatieclub staan tele foons gekoppeld aan cassetterecor ders, er staan tekstverwerkers en er is een videocamera. De clubleden hebben een uiteenlopend oplei dingsniveau. Naast het individueel solliciteren ondersteunen zij elkaar in de procedures. Aanbod Hein Custers was tot voor kort con sulent van het Arbeidsbureau Rot terdam-Oost, gespecialiseerd in ho ger opgeleiden. Inmiddels werkt hij bij de Stichting Onderwijs en Be drijfsleven (SOB). De stichting be middelt tussen vraag en aanbod op de markt voor hbo'ers en academi ci. Hein Custers: "Het aantal hbo'ers en academici is aanzienlijk groter dan het aantal banen op die niveaus. Maar daar staat tegenover we positiever moeten denken over horizontale loopbanen. Dat bete kent ook dat de werknemer losser moet staan van zijn bedrijf, want er zijn maar weinig bedrijven die die mogelijkheden allemaal binnens huis bieden. Voor de werknemer heeft dat tot gevolg dat hij actiever en flexibeler met zijn loopbaan moet omgaan". Vakbonden hebben naar de me ning van de gezaghebbende Til- burgse socioloog nog te weinig oog voor deze ontwikkeling. "Wat er op dit terrein gebeurt, is nog veelal in handen van externe adviseurs zoals outplacementsbureaus en dergelij ke. We moeten er naar toe dat be drijven, vakbonden en werknemers zelf aandacht aan deze zaak gaan be- British Vita PLC, een belangrijke producent van kunststof-schuimen. Het Engelse concern heeft een om zet van circa 2 miljard gulden en be haalde in 1989 een nettowinst van ongeveer 100 miljoen gulden. Tot de groep van Vita Interfoam, waar op het moment ongeveer 400 mensen werken, behoren Caligen Europe BV in Breda, Draka Inter foam BV in Hillegom. Veenendaal Co. BV in Geldermalsen. Brabant Atelier BV in Kaatsheuvel en Hópf- dat hoger opgeleiden snel verande ren van baan, waardoor het aantal beschikbare functies ook sneller circuleert. Er zijn echter mensen die de aansluiting tot dit circuit missen. Meestal ligt dat probleem bij de per soon zelf'. Custers verwijt aan de kant van de werkgevers onduidelijkheid om trent de ideeen achter een vacature. Hij zegt: "In personeelsadvertenties staan termen als 'manager' of 'be leidsmedewerker'. Maar die zijn veel te vaag. Advertenties in bladen als Intermediair (vacatureblad voor hoger opgeleiden) of landelijke dag bladen leveren honderden reacties op. Werkgevers kunnen daardoor extreem hoge eisen stellen, maar als gevolg daarvan wordt de sollicita tieprocedure wel erg ondoorzich tig", aldus de arbeidsconsulent. Het SOB bestaat sinds februari 1990 en is een samenwerkingsver band tussen het Arbeidsbureau Rotterdam, de Erasmus Universi teit, de kamer van koophandel en het Rotterdamse bedrijfsleven. Men geeft er cursussen van drie maan den op het gebied van bedrijfskun de, logistiek en bestuurskunde. Hierna volgt een stage van minstens vijf maanden bij een van de deelne mende bedrijven. De resultaten zijn redelijk positief. Aan het eind van de vorig jaar afgeronde cursus toe gepaste bedrijfskunde hadden der tig van de 36 deelnemers een baan. steden. Voor vakbonden zou dat in mijn ogen moeten betekenen dat ze minder over de beloning moeten praten en meer over de immateriële kant. De werknemer van de toe komst is er meer mee gediend dat hij zich voortdurend kan bijscholen dan dat hij «periodiek automatisch meer loon krijgt om uiteindelijk vast te lopen". Dat alles zal echter volgens prof. Van Dijck onontkoombaar gepaard gaan met onderbenutting van men sen en inflatie van functies. "Je ziet dat al overal om je heen. ik wil daar niet te dramatisch over doen. Ge lukkig merk ik aan de studenten van de universiteit in Tilburg dat die hier al veel laconieker tegenover staan. Die stappen al de maatschap pij in met het besef dat de wereld anders in elkaar zit dan twintig jaar geleden. De zorgelijke categorie zit vooral boven de 40 jaar. Die catego rie en vooral ook de groep die daar naar op weg is houd ik voor dat de beste remedie is zich voortdurend te laten scholen, want niets verou dert zo snel als kennis", aldus Van Dijck. RIJSWIJK (ANP) - Werkgevers en vakbonden in de metaalnijverheid zijn het oneens over de uitwerking van een nieuw systeem voor func tieclassificatie (het omschrijven en inschalen van functies). De werkge vers willen de afzonderlijke bedrij ven niet verplichten om met de bon den over het systeem te onderhan delen, terwijl de bonden die ver plichting juist wel in de cao opgeno men willen zien. Dit bleek gisteren tijdens de eer ste onderhandelingsronde over de nieuwe cao voor de metaalnijver heid (275.000 werknemers). Onder handelaar M. Hagen van de Indus triebond FNV toonde zich veront waardigd over de opstelling van de werkgevers. "We hebben tien jaar over dit systeem onderhandeld en nu blijkt het anno 1991 nog nodig om je positie als vakbeweging in de bedrijven te moeten bevechten". De bonden gaan zich beraden op een reactie. Volgens onderhandelaar drs. L. Vonk van de Federatie van Werkge versorganisaties in de Metaalnijver heid (FWM) loopt het zo'n vaart niet. Het staat de bonden vrij om per be drijf over de functieclassificatie te overleggen. Bij geschillen is een be roepsprocedure mogelijk. Werkgevers en bonden zijn het gisteren wel eens geworden over het met ruim 10 procent verhogen van het jeugdloon voor werkne- Tariefmaatregel van Postbank uitgesteld AMSTERDAM (ANP) - De Post- bank, onderdeel van het NMB Post bank-concern. heeft besloten drie dagen te wachten met het vragen van geld voor transacties met zake lijke klanten. In plaats van 1 april wordt de datum van het heffen van tarieven op acceptgiro's en incas so's verschoven naar 1 juli. Dit heeft de Postbank gisteren meegedeeld. Het actieplatform "Banktarieven Nee" is tevreden over deze stap. Volgens de Postbank wordt de maatregel uitgesteld "ter bevorde ring van het goede klimaat". ner GmbH in Goch in Duitsland. Na de overname zal de groepsomzet van Vita Interfoam omstreeks 200 miljoen gulden bedragen. Na overname door Vita Interfoam zullen de Vredesteinbedrijven wor den voortgezet onder de naam Radi um Foam BV. Vredestein probeert verder de produktlijn Laarzen en PL Automotive BV te Kerkrade, producent van afdichtingen voor de automobielindustrie, te verkopen. DEN HAAG (ANP) - Het Land bouwschap vreest dat bloemen in Nederland aanzienlijk duurder wor den nu minister Kok (financien) overweegt bloemen en planten on der het hoge btw-tarief van 18,5 pro cent te brengen. Nu moet 6 procent btw worden betaald over siergewas sen. In een brief aan Kok schrijft het Landbouwschap dat het hogere btw-tarief ernstige gevolgen heeft voor de tuinbouw. Tweeduizend van de zeventigduizend banen zou den er door verloren gaan. De afzet van siergewassen krijgt ernstig te lijden onder de prijsverhoging, voorspelt het Landbouwschap. Als gevolg daarvan daalt het inkomen van de telers. Behalve bloemen en planten, val len ook bomen en bloembollen on der de siergewassen. De Nederland se consumenten besteden jaarlijks ongeveer drie miljard gulden aan siergewassen. mers met een vakdiploma. Deze oude afspraak wordt meegenomen in het principe-akkoord over de nieuwe cao. Het overleg gaat vol gende week verder. Grote geschil punten over loon. vut. werk en scholing lijken er niet te zijn. maar "het komend overleg moet uitwij zen hoe groot de verschillen nu wer kelijk zijn", aldus Hagen. Kabelj auwvisser moet acht dagen aan wal blijven DEN HAAG (ANP) - Nederlandse kabeljauwvissers moeten met in gang van februari per maand acht dagen aan de wal blijven. Dat heeft het ministerie van visserij gisteren bekendgemaakt. Met de regeling geeft minister Bukman uitvoering aan een besluit van de Europese vis serijministers. Die oordeelden in december 1990 dat de vangst op ka beljauw en schelvis moet worden beperkt om de beide vissoorten te beschermen. In totaal moeten de Nederlandse rondvisvissers vanaf nu jaarlijks 193 dagen aan wal blijven. Vissers mogen zelf weten wanneer ze aan wal blijven. Ze moeten het wel mel den bij de Algemene Inspectie dienst (AID). Doen ze dat niet dan gelden de laatste acht dagen van een maand als stilligperiode. De regeling geldt voor rondvis vissers die tussen 1 januari 1989 en 30 juni 1990 meer dan 100 ton kabel jauw hebben aangevoerd en die voor hun inkomen voor tenminste 40 procent afhankelijk zijn van de kabeljauwvisserij. De Europese Commissie kan een lidstaat ontheffing van de maatre gel toestaan, als blijkt dat het toege stane vangstquotum niet wordt vol- gevist. Bukman toont zich bereid vóór 1 april in Brussel te pleiten voor een alternatieve maatregel als de sector dat wenst. Het produktschap voor Vis en Visprodukten toont zich in principe geen tegenstander van de stilligre geling. "De beperking van de visse rij-inzet is gemakkelijker te contro leren dan de aanlandingen", zei voorzitter D. Langstraat gisteren. Voor kleinere schepen kan het ech ter wel problemen met zich mee brengen. aldus Langstraat. Waarnemers in Albanië TIRANA (AP) - Albanië heeft giste ren besloten buitenlandse waarne mers toe te laten bij de verkiezingen van 31 maart, de eerste vrije verkie zingen sinds de communisten in 1944 in de Balkan-staat aan de macht kwamen. De sinds kort gele galiseerde oppositie had op de aan wezigheid van de buitenlandse waarnemers aangedrongen. VOOR STARTENDE ONDERNEMERS: ORIÉNTATIEBIJEENKOMSTEN EN DE CURSUS "EEN EIGEN BEDRIJF BEGINNEN" BIJ DE KAMER VAN KOOPHANDEL De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland organiseert voor aspirant-ondernemers dit jaar een aantal oriöntatiebijeenkomsten en een cursus "Een eigen bedrijf beginnen". Oriëntatiebijeenkomsten Data en tijd: 21 februari 1991 14.00-16.30 uur 7 maart 1991 14.00-16.30 uur 22 april 1991 19.30-22.00 uur 29 mei 1991 14.00-16.30 uur Deelname is kosteloos; maximaal 25 personen per bijeenkomst. Cursus De zesdaagse cursus "Een eigen bedrijf beginnen" is bedoeld voor mensen die al een stapje verder zijn en een plan hebben Data: 5 maart, 12 maart. 19 maart, 26 maart. 9 april en 16 april 1991. alle dagen van 10.00-16.00 uur. Cursuskosten ƒ400.- Het maximaal aantal deelnemers bedraagt 18 personen. Plaats: Kamer van Koophandel, cursusruimte. Stationsweg 41 te Leiden. Programma en aanmeldingsformulier: Kamer van Koophandel, afdeling Handelsvoorlichting, telefoon: 071-250500. OSAKA Om kosten uit te sparen wordt in de Japanse stad Osaka een snelweg dwars door een kantoorgebouw aangelegd. Op die manier hoefde de maatschappij geen grond te kopen maar kon volstaan met de aankoop van een drietal etages van het gebouw. (foto afpi NIEUWE CONCESSIES De Noorse regering heeft oliemaatschappijen 22 nieuwe concessies aangeboden voor olie- en gasexploratie. De maat schappijen hebben tot 20 februari de tijd om te reageren. Veertien conces sies zijn aangeboden aan de drie grote Noorse oliemaatschappijen. Onder de acht concessies voor buitenlandse concerns zijn er twee voor Koninklij ke/Shell Groep. Hbo'ers en academici steeds langer zonder werk

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5